Παιδιά γεια σας και πάλι.

Έχω αρχίσει εδώ και τρεις βδομάδες το προγραμματάκι μου δειλά δειλά μετά από 6 χρόνια αποχής χρόνια και είπα πέρα από βιταμίνες να πάρω ένα συμπληρωμα μετά από πρόταση ενός φίλου γυμναστή που μου είπε ότι αν και είναι νωρίς, αν παίρνω μικρή ποσότητα θα με βοηθήσει να νιώθω πιο ξεκούραστος,καθώς και τους μυς να αναρρώνουν και να "χτίζονται" πιο αποτελεσματικά.

Αυτό γιατί μου έλεγε για διατροφή και του εξήγησα ότι η μάνα μου μαγειρεύει μεν υγιεινά με ελάχιστη χρήση λίπους κλπ αλλά από την άλλη δεν μπορεί να ασχολείται με το τι θα τρώει ο γιος της ο "αθληταρας" (πλακα κάνω). Οπότε μια πρωτείνη κάπου θα χρειαστεί.

Διάβασα και ορισμένα άρθρα του forum και πάνω που πήγα να π[αρω μια προτείνη όγκου, συζήτησα με έναν γείτονα γιατρό που τυχαίνει να είναι φίλος οικογενειακός και λέγοντάς του τα νέα μου, με έπιασε από τα μούτρα. Θα καταστρέψω λέει το συκώτι με αυτά τα συμπληρώματα, και θα πάθω αυτό κι εκείνο και το άλλο.... Και ότι φτιάχνονται από κακής ποιότητας γάλα κλπ κλπ

Μου φάνηκε λίγο υπερβολικός και του είπα για το φίλο μου το γυμναστή και έγινε "Τούρκος". Μου έδειχνε βιβλία και ιστορίες και μάλιστα με παρέπεμψε και σε ένα site που λέει ότι η υπερβολική λήψη συμπληρωμάτων είναι μια από τις αιτίες που ανεβάζουν τα "ηπατικά ένζυμα". Λες και θα την πλήρωνε αυτός την πρωτείνη. Σας το παραθετω και το site http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=2078

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας ή να με καθυσηχάσετε γιατί μια ρημάδα πρωτείνη δεν τη θεωρώ τόση υπερβολή αλλά ο γιατρός έκανε λες και θα πάρω αναβολικά από αυτά που δίναν στους αθλητές στη ρωσία κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου που σπάγαν τα ρεκορ όσοι δεν πεθαίναν από καρκίνο.Και με το ζότι να μην κάνω bodybuilding γιατί δεν κάνει καλό, και τα πολλά κιλά βλάπτουν την καρδία και άλλα τέτοια.

Από την άλλη σκέπτομαι σαν απλός άνθρωπος. Όλοι δηλαδή οι bodybuilders πεθαίνουν έχουν προβλήματα, ή εγώ θα γίνω σαν το segio oliva ή το swarzenegger επειδή θέλω να κάνω ένα ωραίο αρκετά μυώδες σώμα. Κάτι δε μου κολλάει στις υπερβολές του γιατρού.

Δε σας αποκρύπτω ότι ένιωσα λίγο απογοήτευση και τρομοκρατήθηκα πάνω που ξαναξεκίνησα μετά από αρκετά χρόνια την προπόνηση με βάρη με σκοπό αφοσίωση και υπομονή για ένα καλό αποτέλεσμα.

Ray

Υ.Γ. συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου