Λοιπον εχουμε και λεμε! Ξεκιναμε. Παρακατω θα γραψω τι χρειαστηκε να κανω επειδη κολλησαν τα συμπληρωματα στο τελωνειο.

Το τελωνειο είναι το γ τελωνειο στην σταυρουπολη θεσσαλονικης (τηλεφωνο: 2310601797). Oμολογω ότι αυτος με τον οποιο συνενοηθηκα κατά τη διαρκεια ολης της ιστοριας ηταν πολύ εξυπηρετικος, αλλιως ουτε τωρα δεν θαχαμε ξεμπλεξει. Με περνει τηλεφωνο και με ενημερωνει ότι πανω τα συμπληρωματα γραφουν -καποιο από αυτά δεν εχει σημασια τι ηταν- εγραφε anabolic. «Μα, ξερετε δεν είναι» κλπ δεν επιασαν οποτε μου δινει το τηλεφωνο του ΕΟΦ (2106507307) και το φαξ του (2106507445).

Περνω τηλεφωνο εκει τους λεω τι εγινε και μου λενε ότι χρειαζομαι τα παρακατω:
1) Προσπεκτους με την πληρη συνθεση των προιοντων
2) Υπευθυνη δηλωση του νομου 1599/1986 αρθρο 8
3) Τιμολογιο των προιοντων με ποσοτητα και τιμη

Τι εγινε με αυτά? Για το 1) μπηκα στο site του bb.com βρηκα το κάθε προιον ξεχωριστα και στα αριστερα της σελιδας εχει ένα κειμενο με τη συνθεση. Τα πηρα όλα μαζι και με το paint τα εβαλα σε μια σελιδα Α4
Το 2) παλι καλα που μου τοστειλε αυτος από το τελωνειο γιατι αλλιως παιζει και να τα παρατουσα. Ζητηστε το αμα σας τυχει θα σας το στειλει με φαξ μαζι με......
Για το 3) μου εστειλε επισης το τελωνειο φαξ του δελτιο αποστολης (προσοχη δεν είναι τιμολογιο) οπου αναγραφεται μονο η ποσοτητα.

Συμπληρωνω την δηλωση την οποια την εχω σκαναρισμενη πιο κατω για οποιον την θελει καλου κακου να μην ψαχνεται. Εκτυπωνω και τις συνθεσεις των προιοντων και τα στελνω στο φαξ που εδωσα πιο πανω του ΕΟΦ. Τους περνω τηλεφωνο αν ηρθε μου λεει οκ. Τα στελνουν αυτοι στο τελωνειο σταυρουπολης και όλα οκ. Μετα από καμια βδομαδα 10 μερες ηρθε ειδοποιητηριο να παω να τα παρω.
Ο φορος ηταν -ειμασταν δυο ατομα- 32 ευρω(58+6 για το ταχυδρομειο δεν ξερω γιατι). Παλι καλα γιατι ακουω κατι αλλα νουμερα και τρελενομαι.

Αυτά! Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο οποιον θελει να κανει παραγγελια.

ΥΓ1 για την ιστορια λεω και αυτό. Καπακι με την παραπανω παραγγελια καναμε και άλλη μια μικροτερη για αλλα δυο ατομα. Σα αυτην ουτε κολλησε ουτε τιποτα με ΕΟΦ όμως κολησε με την εννοια του φορου. 36Ε ηταν αυτή-συνολο.

ΥΓ2 δεν ξερω τι γινεται και δεν μπορω να σκαναρω φουλ τη σελιδα με τη δηλωση. Μολις μπορεσω θα την συμπληρωσω εδώ.



Download Attachment:
altered dilosi for AAS.doc
84.92 KB