Παραγγελία από iherb, αξίας 47 ευρώ, απεστάλη στις 29/12/2017. Έφτασε Ελλάδα στις 07/01/2018, οπότε και κόλλησε στο τελωνείο. Στις 24/01 μου ήρθε ειδοποιητήριο το οποίο μου ζητούσε υπεύθυνη δήλωση, όπως έχει ήδη περιγραφεί στις προηγούμενες σελίδες. Τους έστειλα την υπεύθυνη δήλωση μέσω email την ίδια ημέρα και μου απάντησαν μετά από λίγες ώρες πως το δέμα μου εκτελωνίστηκε. Να σημειώσω εδώ πως παρ' ότι είχα 4 αντικείμενα δεν με έστειλαν στον εοφ. Στις 01/02 μου ήρθε το ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ μαζί με τη χρέωση για να παραλάβω. Η χρέωση ήταν 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού και 24% επί της αξίας, αλλά για κάποιο λόγο μου κοστολόγησαν το δέμα 55 ευρώ. Τελικά το δέμα το παρέλαβα σήμερα, χωρίς να πω κάτι για την χρέωση μιας και είχε ήδη κουράσει πολύ η όλη διαδικασία. Δεύτερο δέμα από Αμερική, με αναγραφόμενη αξία 13 δολάρια, ήρθε κανονικά χωρίς να κολλήσει στο τελωνείο.
Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όσους έγραψαν τις εμπειρίες τους για την όλη κατάσταση. Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και όταν κόλλησε η παραγγελία για τόσο καιρό είχα αρχίσει να αγχώνομαι, μέχρι που διάβασα τι συμβαίνει.