Μετά απο ενα χρόνο ΒιΖΖ και με τους δυο τελευταιους μηνες να μην κάνω πληρεις προπονήσεις, να αναβάλλω προπονήσεις κ.λ.π., δεν θα έλεγα φυσικά όχι και θα άρπαζα την ευκαρία στην πρόταση που μου έκανε ο φίλος μου Στέλιος (Dorian) και παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία του τον περασμένο Νοέμβριο, ο οποίος πηρε ενα γυμναστηριο μαζι με κάποιον άλλον, το έκανε ανακαίνηση και μου ζήτησε να γινω παρτενέρ του και να την "πέσουμε" σε hardcore bodybuilding προπονήσεις, με την ευκαιρία βέβαια που και εγω ηδη σχεδίαζα να κάνω προετοιμασία για το καλοκαίρι, στοχεύοντας σε πλήρη cutting αλλά και νέα δεδομένα απο άποψης μάζας και δύναμης.
Ήδη κατα κάποιον τρόπο εχω ξεκινήσει αυτην την προετοιμασία, το ταξίδι αν θέλετε με προορισμό το ερχόμενο καλοκαίρι και προς τους στόχους μου για αυτό.
Βρισκόμουν στην δευτερη εβδομάδα προσαρμογής όταν μου εκανε την προταση ο Στέλιος και ηδη έχω διαμορφωσει και την διατροφή μου ανάλογα.
Μέσα σε όλους τους στόχους μου βέβαια είναι να επανέλθω σε επιδόσεις που είχα όταν γυμναζόμουν εκτος home gym, και παρέα με τον Στέλιο και φυσικά να τις ξεπεράσω.
Χωρις να δινω ιδιαίτερη σημασία στις πιέσεις πάγκου, διότι ήδη ειμαι αρκετά μπροστά στο στήθος, στοχεύω για κιλά στις παρακάτω ασκήσεις, Σκουωτ 170+ και άρσεις θανάτου 220+ αντιστοιχα.
Τα σκουωτ μάλλον θα τα κάνω παράλληλα, διότι λόγω διαφοράς και υψους/μηκους μεταξυ των δυο μηρων/ποδιων μου, που δεν μου επιτρέπουν να εχω καλή αισθηση και φερνουν και το σωμα μου σε άβολη θεση κάπως, μειωνοντας τις μοχλικές δυνατότητες, τα παράλληλα μου δινουν την καλύτερη εκτέλεση και με πιάνουν πιό καλά στους γλουτιαίους που με ενδιαφέρουν περισσότερο απο αυτη την άσκηση, διότι δεν τους αφήνουν να "πέσουν" σε "νεκρό" σημείο κατα την κίνηση.Φυσικά ο στόχος των 170+ που ανέφερα δεν αφορά μονο τα παράλληλα, αλλά και τα βαθιά σε περίπτωση που κανω και αυτά.
Για άρσεις θανάτου μιλάμε πάντα για Romanian, θεωρώ πλέον περιττη για μένα την εκτέλεση κανονικών άρσεων θανάτου όπου γινεται και κατα ένα μέρος και "κάθισμα", απο αυτές επιδιωκω να πάρω ότι θα πάρω για την πλάτη,ραχιαίους και τραπεζοειδείς μου.
Θα δω πως θα βολέψει και πως θα πάει και ανάλογα πως θα θέλουμε κατα την πορεια εγω κι ο Στέλιος να δουλεύουμε.
Θα γινεται αναφορά εδω σε αυτό το τόπικ πάνω στις προπονήσεις μας (και των δυο) ειτε σε περιληπτική μορφή, ειτε αναλυτικά, ανάλογα και κατα πόσο θα εχω χρόνο ή αν θα κρατω σημειώσεις με λεπτομέρειες.
Επίσης, εδω σε αυτό το τόπικ, θα κάνω αναφορά και στις προπονήσεις των παιδιών μου καθως και της γυναίκας μου.
Στην πορεια θα δω πως βολεύει να γραφω κ.λ.π.
Κατα κάποιον τρόπο θα ειναι και σε δοκιμαστική μορφή, ενδέχεται να μην με βολέυει ή να προλαβαίνω να γραφω.
Τωρα θα εχω να ασχολουμαι μεχρι και με 4 προπονησεις την μέρα,δηλαδή τις πρωινές αερόβιές μου, την δική μου με τον Στέλιο, των παιδιών μου και την έξτρα της γυναίκας μου, οπότε γινεται κάπως πιο full η ενασχολησή μου και ανάλογα θα πρέπει να διαμορφωθεί και ο χρόνος μου για κάποια άλλα πράγματα.
Εγω και ο Στέλιος δεν θα κάνουμε ΒιΖΖ, το πρόγραμμά μας θα ξεκινησει αρχικά ως εξης:
Δευτέρα - Μπράτσα
Τρίτη - Πόδια
Πέμπτη - Στηθος, εμπρόσθιοι και πλάγιοι δελτοειδεις
Παρασκευη - Πλάτη (ολόκληρη+τραπεζιους, ραχιαιους, πισω δελτοειδεις μαζι με τους πλευρικούς).
Για τις προπονήσεις των υπολοίπων of the company θα βλέπετε κατα την πορεία των αναφορών μου εδω.
π.χ. σημερα η προπόνηση των παιδιων μου θα έχει προπονηση δυναμης (η μεγάλη με βαρη) και λίγο κικ-μποξ πιθανότα κάνωντας κλωτσιες και γροθιές με αντισταση λαστίχων.
Tο πρόγραμμα με βαρη σημερα για μενα θα ειναι "χέρια", λόγω όμως της προπονησής τους το περασμένο Σάββατο, θα ειναι περισσότερο αναγνωριστικό και για pumping, και θα λάβει χωρα κατα τις 18:00-18:15.
Θα ακολουθήσει αργότερα και αφου τελειωσω με όλα τα σχετικά, πρόγραμμα προπόνησης των παιδιων μου στο σπίτι.
Το πρόγραμμα με βαρη για την μεγάλη μου κόρη περιλαμβάνει κάθε φορά, Βαθιά καθίσματα, ?ρσεις Θανάτου Romanian, πιέσεις σε ίσιο πάγκο και έλξεις με ανάποδη λαβή σε τροχαλία + κάποιες βοηθητικές ασκήσεις κάθε φορά, οι οποίες μπορει να αλλάζουν απο προπόνηση σε προπόνηση.
Το ιδιο επαναλαμβάνεται ακόμη μια φορά μέσα στην εβδομάδα και φυσικά τηρει τις ανάλογες αποστάσεις μεταξυ των προπονήσεων, δηλαδή θα γινει ξανα την Πέμπτη.
Σε κάθε άσκηση εστιάζουμε μονο σε ένα λειτουργικό σετ καθε φορά και σε διαφορετικές επαναλήψεις κάθε φορά και όχι πάντα σε sequence μορφή.
Τα σετ δεν πηγαίνουν σε πλήρη αποτυχία για ευνόητους λόγους, αλλά σε "περίπου" αποτυχία, με την έννοια ότι πάντα θα μένουν επαναλήψεις που μπορουν να βγουν επιπλέον εαν βεβαια υπήρχε και το ανάλογο ζόρισμα και πίεση, κάτι που δεν το θέλω προς το παρόν απο την κόρη μου για αυτό και την αφηνω να πηγαινει μέχρι εκει που μπορει να ολοκληρωσει χωρις ιδιατερη δυσκολία, δηλάδή ναι μεν με κάποια δυσκολία αλλά όχι με υπερπροσπάθεια, αν καταλαβαίνετε.
Σημερα θα εστιάσουμε σε χαμηλές επαναλήψεις (1-2) που θα ειναι σχεδόν μαξιμουμ και σχεδόν υπερπροσπάθεια, όπως περιέγραψα και παραπάνω.
Υπήρξε παύση στις γιορτές για 2 εβδομάδες, οπότε σιγα σιγα επανέρχεται τωρα και στις προηγούμενες επιδόσεις.
Στην τελευταια και προηγούμενη προπόνηση εστιαστήκαμε σε 4-6 επαναλήψεις, στην επόμενη θα εστιαστούμε σε 8-10 επαναλήψεις.
Η μικρη απο άποψη προπόνησης δυναμης κάνει τα εξης, overhead squats (κρατωντας στα τεντωμένα χερια της ενα stick που δεν έχει βάρος και που απλά κανει την ασκηση του απλού σκουωτ χωρις βαρος να γινεται με αυτην την παραλλαγη πιο δυσκολη, ωστε να επιτυγχάνονται και οι επιθυμητές θετικές προσαρμογές), υπερεκτάσεις, push-ups και έλξεις (ειτε σε τροχαλια, ειτε σε μονοζυγο) + διάφορα άλλα (αυτη κανει περισσότερες πλυομετρικές ασκήσεις κάποιες άλλες στιγμές).
Μετα θα ακολουθήσει προπονηση της γυναίκας μου, ανάλογα και την διάθεση.
Στοχεύουμε σε 3 προπονησεις την εβδομάδα για την γυναίκα μου, δεν εχουμε αποφασισει ακόμη αν θα ειναι ΒιΖΖ ή καποιο απλό προγραμμα με σπλιτ.
Και αυτη επανέρχεται απο σχετική αποχή όπως και εγω.
Το τόπικ θα ενημερωνεται με το πως πηγαν οι προπονησεις κ.λ.π., ειτε την ιδια μερα, ειτε αργοτερα με αναφορά σε όλες τις μέρες.
Επίσης, θα υπάρχουν πότε πότε αναφορές και πάνω σε διατροφή.
Το τόπικ λογκ αυτό, θα ειναι μόνο προς αναγνωση για αυτό και θα παραμεινει κλειδωμένο.
Το τόπικ αυτό δεν προσφέρεται για περιεταιρω αναλύσεις ή και απαντησεις σε απορίες, ειναι κάτι που κανουμε εμείς και αποφασίζουμε εμεις για τις ρυθμίσεις του.
Φυσικά εαν υπάρχουν ερωτήσεις ή και κάτι άλλο ή και αν θέλετε να πειτε κάτι για αυτό, και που πηγάζουν απο αυτό το λογκ και αφορούν και δικό σας προσανατολισμό ή ανάλυση σε κάτι κ.λ.π. μπορειτε να κάνετε τα σχόλιά σας στο τόπικ του σχολιασμού του ΒιΖΖ ή των προπονησεων βασει επιπέδων.
Η συνέχεια του λογκ αυτού ή και ιστορίας αν θέλετε, στο επόμενο πόστ.