Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-06
    Location
    Peiraias, Greece.
    Posts
    15

    Default Τι ειναι η κοιλη?

    γεια σας παιδια, εχω μια απορια, η κοιλη τι ειναι???, επειδη αρχιζω και κανω παραπανω κιλα τωρα τελευταια θα ηθελα να ξερω γιατι δεν εχω ιδεα, γενικα τι κυνδινοι παρουσιαζοντε οταν αρχιζεις να βαζεις πολλα κιλα και να ζοριζεις τον εαυτο σου,

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Guys ξεθαβω αυτο το ποστ λογω υποψιας που εχω για κοιλη
    ειδικα στα twisting motions απο αριστερα στα δεξια νιωθω ακριβως εκει που περιγραφεται μια ααρκετα εντονη ενοχληση.

    Επισκεφτηκα γιατρο χθες και αφου με εξετασε μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρα κοιλη αλλα να τον ενημερωσω αν συνεχιστει
    Κανεις με αναλογη εμπειρια?

  3. #3

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Guys ξεθαβω αυτο το ποστ λογω υποψιας που εχω για κοιλη
    ειδικα στα twisting motions απο αριστερα στα δεξια νιωθω ακριβως εκει που περιγραφεται μια ααρκετα εντονη ενοχληση.

    Επισκεφτηκα γιατρο χθες και αφου με εξετασε μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρα κοιλη αλλα να τον ενημερωσω αν συνεχιστει
    Κανεις με αναλογη εμπειρια?
    </blockquote id=quote>

    NAI ! δυό εγχειρήσεις , μιά οσχεοκοίλη και μιά βουβωνοκοίλη
    Λέγε συμπτώματα και παρατηρήσεις , σημείο , κατάσταση κατά τήν διάρκεια τής ημέρας κλπ κλπ

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Μανωλη το θυμηθηκα που μου το ελεγες τις προαλλες , νιωθω την ενοχληση ακριβως στο σημειο που δειχνει στη φωτο πιο πανω δεν ειναι κατι πολυ ενοχλητικο αλλα τσιμπαει.

    εδω και 2 μερες το εχω , προπονηση κανονικα βγαινει αν και προχθες που εκανα κοιλιακους ηταν αρκετα αισθητο

    Υπαρχει περιπτωση να ναι τιποτα αλλο?

  5. #5

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Μανωλη το θυμηθηκα που μου το ελεγες τις προαλλες , νιωθω την ενοχληση ακριβως στο σημειο που δειχνει στη φωτο πιο πανω δεν ειναι κατι πολυ ενοχλητικο αλλα τσιμπαει.

    εδω και 2 μερες το εχω , προπονηση κανονικα βγαινει αν και προχθες που εκανα κοιλιακους ηταν αρκετα αισθητο

    Υπαρχει περιπτωση να ναι τιποτα αλλο?
    </blockquote id=quote>

    Ναι
    1) τράβηγμα στο λαγονο-ψοϊτη , συμβαίνει συχνά με τα σκουώτ και τίς ασκήσεις αρσης θανάτου κλπ

    2) Κάποια φλεγμονούλα του Μισχου

    3)Καποιο τραβηγματάκι του κάτω τένοντα λεκάνης τών ορθών κοιλιακών
    ....

    Το τσίμπημα δέν λέει κάτι , συνήθως , είναι ΚΑΨΙΜΟ ή ΠΟΝΟΣ ασχετος (αρχικά) με κινηση , αλλά ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΒΗΧΑ - ΦΤΕΡΝΙΣΜΑ - ΓΕΜΑΤΟ ΕΝΤΕΡΟ κλπ
    Να τσεκάρεις αμα φουσκώνει (κάποιο μικρό απαλό καρουμπαλάκι) και άμα είναι ανατάξιμο , δηλαδή ΑΜΑ ΤΟ ΣΠΡΩΧΝΕΙΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ
    Η συνήθης βουβωνοκήλη , οταν ξαπλώνει κανείς και ξεκουράζεται περνάει και μπαίνει πάλι μέσα και δέν ένοχλεί και οταν σηκωθεί πρωϊ -πρωϊ μετα απο λίγο (ανάλογα και το μέγεθος του σχισίματος ) βγαίνει και φουσκώνει
    Είναι εντελώς μηχανικό το πρόβλημα στα πρωτα στάδια , αλλά εα΄ν και εφόσον είναι η μονη αντιμετώπιση είναι η χειρουργική (οχι λαπαροσκοπική) και οσο γρηγορότερα τόσο το καλύτερο
    Οταν μεγαλώσει αρκετά μπορεί να κάνει επιπλοκές βαρβάτες (στραγγαλισμό/περίσφιξη του λεπτού εντέρου )

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ
    [

    Ναι
    1) τράβηγμα στο λαγονο-ψοϊτη , συμβαίνει συχνά με τα σκουώτ και τίς ασκήσεις αρσης θανάτου κλπ

    </blockquote id=quote>

    Τεινω προς αυτο γιατι αρχισε σε μερα μετα απο σκουωτ και πολυ αβολο και αστατο υπνο

    Δεν εχει εξογκωμα

    Mανωλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για αλλη μια φορα!

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    σημερα δυστχως επιασα ενα μικρο εξογκωμα και ηδη εχω αχισει να σκεφτομαι ποσο καιρο θα μου παρει να επανελθω και ποτε θα ξανακανω γυμναστηριο

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αντρέα ξεκουράσου λίγες μέρες και άσε να δεις αν θα υπάρχει και τότε. Και στο εν τω μεταξύ, μην κάθεσαι να σκέφτεσαι και να το πιάνεις συνέχεια.

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Eυχαριστω Γιαννη - σιγουρα θα προσπαθησω να μη το ζορισω αυτες τις μερες
    και θα δω πως παει - παντως δε με ενοχλει τωρα οσο χθες και προχθες αλλα σε αντιθεση με τις προηγουμενες 2 μερες σημερα μπορω να το ψηλαφισω

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Αντρέα Καλημέρα
    Είμαι με αυτό που εγραψε ο Γιάννης (GRF) , δώσε λίγες μέρες ξεκούρασης και παρακολούθησέ το και μετά ΠΗΓΑΙΝΕ σε ένα εξειδικευμένο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ / ΟΥΡΟΛΟΓΟ για να το ψηλαφήσει , αυτός ξέρει και θα το εξετάσει και σε ξαπλωτή θέση και σε ορθια θέση (υπάρχει ειδος ψηλάφησης με το δάκτυλο ΚΑΤΩ και ΜΕΣΑ απο τον ορχη που είναι 100% σιγουρο στην διάγνωση - αλλά την βασική εμπειρία σε αυτό τήν έχουν οι ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΙ )

    Και σε τελική ανάλυση ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ... δέν τρέχει τίποτα , εδώ ρε φίλε δέν έτρεξε για μένα που έχω τα διπλά σου χρόνια

    Καμμιά φορά κάποια εξογκώματα (ΜΙΚΡΑ) είναι και θέμα τόνου του εντέρου απο κάποια υπερκινητικότητα / κολλιτιδα/ αγχος / κλπ είναι σύνηθες φαινόμενο στίς γυναίκες και λιγότερο σύνηθες στους ανδρες

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Μανωλη αυτην ακριβως την εξεταση εκανε πριν 3 μερες και μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα αλλα σημερα παρουσιαστηκε το εξογκοματακι που ειναι οντως μικρο που μονο στη ψηλαφιση και μονο το καταλαβαινεις
    Να φανταστεις ο Γριμμης σημερα που με ειδε στη παραλια δεν το εβρισκε , μονο εγω το νιωθω

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    :DKΑΛΑ ΝΕΑ!!!
    το ψηλαφισε ο πατερας(ειναι και αυτος γιατρος) μου πριν λιγο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι λεμφαδενας

    :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

  13. #13

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    :DKΑΛΑ ΝΕΑ!!!
    το ψηλαφισε ο πατερας(ειναι και αυτος γιατρος) μου πριν λιγο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι λεμφαδενας

    :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


    </blockquote id=quote>

    ΜΠΡΑΒΟ - ΜΠΡΑΒΟ - ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΕΑ !!!!

    Τώρα σχετικά με τον λεμφαδένα , το συνδυάζω και με τίς "αδιαθεσίες" (κρυώματα - ιώσεις κατά τήν διάρκεια carb -up ) και έχω τήν ταπεινή αποψη οτι πάς για ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ
    Επ ευκαιρία , κι επειδή λεμφαδένες έχουμε παντού , τσεκαρε και τούς βασικούς που φαίνονται αν έχουν δουλέψει πολύ (στην μασχάλη , στον αυχένα ...)
    Κι επειδή γνωρίζεις πολύ καλά οτι πρέπει να φάς καλά και σωστά , ανέβασε για λίγο καιρό το λίπος και δέν θα ηταν άσχημη ιδέα να κτυπήσεις μιά ισχυρή πολυβιταμίνη και 2-2.5 gr C (0,5 gr σε κάθε γεύμα )

  14. #14

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    :DKΑΛΑ ΝΕΑ!!!
    το ψηλαφισε ο πατερας(ειναι και αυτος γιατρος) μου πριν λιγο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι λεμφαδενας

    :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D


    </blockquote id=quote>

    ΜΠΡΑΒΟ - ΜΠΡΑΒΟ - ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΝΕΑ !!!!

    Τώρα σχετικά με τον λεμφαδένα , το συνδυάζω και με τίς "αδιαθεσίες" (κρυώματα - ιώσεις κατά τήν διάρκεια carb -up )
    </blockquote id=quote>

    Oντως.Ειχα καποια φλεματα το πρωι σημερα και χθες
    Θα πραξω τα πρεποντα με C
    8α κοιταξω να προφυλλασομαι πιο πολυ

    ΜΑΝΩΛΗ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:D!!!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    91

    Default

    Ξεθαβω αυτο το τοπικ γιατι σημερα οπως εκανα σκυφτος πιεσεις τροχαλιας για τρικεφαλους ενιωσα ενα τραβιγμα σε ενα σημειο στους κοιλιακους. το ενιωσα οταν πηγα να τραβηξω τα κιλα κατω για να ξεκινησω το σετ. λετε να επαθα καμια κηλη?? ποτε θα δω αν ειναι τα συμπτωματα??

  16. #16

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mammon

    Ξεθαβω αυτο το τοπικ γιατι σημερα οπως εκανα σκυφτος πιεσεις τροχαλιας για τρικεφαλους ενιωσα ενα τραβιγμα σε ενα σημειο στους κοιλιακους. το ενιωσα οταν πηγα να τραβηξω τα κιλα κατω για να ξεκινησω το σετ. λετε να επαθα καμια κηλη?? ποτε θα δω αν ειναι τα συμπτωματα??
    </blockquote id=quote>

    Μπα δέν πρέπει νάναι κάτι , και η κοιλη ΣΠΑΝΙΑ βγαίνει ψηλά (η λεγομενη ομφαλοκοιλη ) συνήθως είναι στο κατώτερο υπογάστριο και ΦΑΙΝΕΤΑΙ ...
    Μάλλον τραβήχτηκες , αν σε πονάει στή κινηση αυριο το πρωϊ ή οταν σφίγγεις τούς κοιλιακούς ΜΟΝΟ ΚΟΙΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
    Οι επομενες μέρες θα δειξουν , θυμήσου οτι η κοιλη στήν αρχή και για αρκετό διάστημα στο 99.9% ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ , απλά νοιώθεις (και βλέπεις) ένα εξογκωμα χαμηλά στα δεξιά ή στ αριστερά
    Η οσχεοκοιλη είναι οταν πέσει έντερο μέσα στήν σακούλα που υπάρχουν οι ορχεις , αρκετά απάνια περίπτωση που ευνοείται γεννετικά (ανατομικα )οταν το οστο τής λεκάνης έχει μεγάλα ανοιγματα (τρυπες) στο δεξιο και αριστερο λαγωνιο βορθρο και έτσι εύκολα οταν υπάρξει χαλάρωση (κοιλη) του περιτονιου , κυλάει το χαλαρό τοιχωμα μαζί με το έντερο μέσα στην σακκούλα τών ορχεων

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    91

    Default

    το ενιωσα χαμηλα αριστερα. περιπου 2-3 δαχτυλα κατω απο τον αφαλο. παρακαλαω ναναι μονο ενα τραβιγματακι. 50 πατερ ημων θα πω αποψε LOL!

    δηλαδη οταν βγαζεις κηλη συνηθως δεν νιωθεις τραβιγμα στην προπονηση?? απλα βγαινει ενα εξογκωμα και μετα απο καιρο αρχιζει να ποναει?? επισης να προσθεσω δε νιωθω καποιο πονο στο βηξιμο ή γενικα αλλα θα μου πεις πριν 2-3 ωρες ενιωσα το τραβιγμα. τελοσπαντων συγγνωμη κιολας αν γινομαι λιγο κουραστικος αλλα εχω χεσ^$#& λιγο πανω μου

  18. #18

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mammon

    το ενιωσα χαμηλα αριστερα. περιπου 2-3 δαχτυλα κατω απο τον αφαλο. παρακαλαω ναναι μονο ενα τραβιγματακι. 50 πατερ ημων θα πω αποψε LOL!

    δηλαδη οταν βγαζεις κηλη συνηθως δεν νιωθεις τραβιγμα στην προπονηση?? απλα βγαινει ενα εξογκωμα και μετα απο καιρο αρχιζει να ποναει?? επισης να προσθεσω δε νιωθω καποιο πονο στο βηξιμο ή γενικα αλλα θα μου πεις πριν 2-3 ωρες ενιωσα το τραβιγμα. τελοσπαντων συγγνωμη κιολας αν γινομαι λιγο κουραστικος αλλα εχω χεσ^$#& λιγο πανω μου
    </blockquote id=quote>

    Κοιταξε να δείς το πράγμα απλο , οι επομενες μέρες θα δείξουν και το πολύ πολύ να συμβουλευτείς ενα γιατρο
    Αλλα , φοβάσαι - δέν φοβάσαι δεν αλλάζει κάτι , οποτε ηρέμησε , βρές τήν διάθεση σου και πήγαινε να ξεκουραστείς
    Η επομενη μερα πάντα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τήν προηγούμενη , ΠΑΝΤΑ !

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    91

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mammon

    το ενιωσα χαμηλα αριστερα. περιπου 2-3 δαχτυλα κατω απο τον αφαλο. παρακαλαω ναναι μονο ενα τραβιγματακι. 50 πατερ ημων θα πω αποψε LOL!

    δηλαδη οταν βγαζεις κηλη συνηθως δεν νιωθεις τραβιγμα στην προπονηση?? απλα βγαινει ενα εξογκωμα και μετα απο καιρο αρχιζει να ποναει?? επισης να προσθεσω δε νιωθω καποιο πονο στο βηξιμο ή γενικα αλλα θα μου πεις πριν 2-3 ωρες ενιωσα το τραβιγμα. τελοσπαντων συγγνωμη κιολας αν γινομαι λιγο κουραστικος αλλα εχω χεσ^$#& λιγο πανω μου
    </blockquote id=quote>


    Κοιταξε να δείς το πράγμα απλο , οι επομενες μέρες θα δείξουν και το πολύ πολύ να συμβουλευτείς ενα γιατρο
    Αλλα , φοβάσαι - δέν φοβάσαι δεν αλλάζει κάτι , οποτε ηρέμησε , βρές τήν διάθεση σου και πήγαινε να ξεκουραστείς
    Η επομενη μερα πάντα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο τήν προηγούμενη , ΠΑΝΤΑ !
    </blockquote id=quote>

    ευχαριστω ρε συ. ενταξει ηρεμησα λιγακι. θα ποσταρω αυριο ο,τι νεοτερο

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-11-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Πολυ δραστηριοτητα βλεπω σε αυτο το τοπικ και ανησυχω....
    Ηρθε και η σειρα μου...
    Πριν 3μερες παω στο γυμναστηριο (η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα καλο ζεσταμα) και επεσα με την μουρη σε μηχανηματα και βαρη....
    να μην τα πολυλογω μολις τελειωνω και παω να φυγω νιωθω ενα τσιμπιμα στιγμιαιο κατω απο την κοιλια και δεξια. καθομαι σε ενα καναπε αλλα συνεχισε να με τσιμπα τακτικα....
    την επομενη εγινε πιο ενοχλιτικο (δεν θα λεγα επιπονο αλλα αρκετα ενοχλιτικο)
    το ιδιο και μετα απο 2μερες.... πηγα στο γιατρο, μου κανε μια ψιλαφιση και μου πε πως ειναι κατι σαν προειδοποιηση κοιλης..... οτι πρεπει να ξεκουραστω απο το γυμναστηριο για 2-3 βδομαδες και μετα σιγα σιγα...
    εγω παντως δεν βρισκω κανενα εξωγκοματακι και η αληθεια ειναι πως ψιλο-φοβαμαι εστω και μετα απο 2-3 βδομαδεσ να ξανακανω βαρη....
    Τι κινδυνοι υπαρχουν μετα να εκδειλωθει κανονικη κοιλη???
    (ακομα νιωθω αυτα τα τσιμπιματα μετα απο σχεδον 4μερες)

    σορυ για το μεγαλο ποστ....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •