Καλησπέρα σε όλους. Ηθελα την πολύτιμη γνώμη σας για το πρόγραμμα διατροφής και άσκησης που ακολουθώ. Είμαι 27 χρονών 1,75 ύψος και 76 κιλά. Εχω αρχίσει να γυμνάζομαι 1 μήνα τώρα 3 φορές την εβδομάδα με βάρη και 1 φορά αερόβια. Δουλεύω από 8:30 ? 18:30 αρα αναγκαστικά κάνω προπόνηση 19:00 ? 21:00. Δεν θέλω να γίνω φυσικά bodybuilder στα 27 μου, αλλά θέλω ένα καλογυμνασμένο σώμα. Μάλλον είναι καλό να βάλω κιλά τώρα στην αρχή αλλά 1 μήνα τώρα έχω πάρει μόνο ένα κιλό. Και αφού δεν έχω πάρει κιλά μάλλον δεν έχω βάλει και μυς οπότε βοήθεια!!

Πρωινό 08:00
1 φέτα ψωμί με λίγο βούτυρο και 2 φέτες γαλοπούλα, μία μπανάνα, ένα ποτήρι γάλα
ή
ένα μπολ δημητριακά σε γάλα και μια μπανάνα.

Προγευμα 10:30 ? 11:00
1 τοστ με κοτοπουλο και τυρί

Γεύμα 13:30 ? 14:00
Το μεσημεριανό μου σε ταπεράκι. Συνήθως:
Α) Γαλοπούλα ή κοτοπουλο ή ψάρι με ρύζι ή πατάτες τις περισσότερες φορές την εβδομάδα
Β) Οσπρια (φακές, ρεβύθια) 2 φορές περίπου
Γ) Μακαρόνια με κιμά 1-2 φορές
Δυστυχώς επειδή είμαι στη δουλειά δεν μπορώ να έχω μαζί μου σαλάτες κτλ κτλ.

Απογευματινο 17:30 ? 18:00
1 φρούτο (συνήθως ? για να μην πω πάντα - μια μπανάνα)
1 γιαούρτι 0%

19:00 ? 21:00 Προπόνηση

Μετά την προπόνηση
1 scoop πρωτείνη, 1 χυμό φρούτων 250ml και ένα bar δημητριακών

21:45-22:00
Το φαγητό που είχα και το μεσημέρι αλλά εμπλουτισμένο με σαλατούλα, ένα κομματάκι κίτρινο τυρί που μου αρέσει (με λίγα λιπαρά) και ένα ποτήρι γάλα (παλιά συνήθεια). Αναλόγως το φαγητό (αν έχει πρωτεινη ή όχι) μπορεί και 2 ασπράδια αυγών.

Κανά μισάωρο πριν τον ύπνο
1 κονσέρβα τόνο σε νερό
ή
1 γιαούρτι

Τις μέρες που δεν έχω προπόνηση το απογευματινό λείπει το γεύμα μετά την προπόνηση. Και Φυσικά Σ/Κ μπορεί να χάσουμε κανένα ανάλογα το ξενύχτι κτλ κτl
Επισυνάπτω και το πρόγραμμα που μου έδωσαν στο γυμναστήριο για 40 μέρες προπόνησης
Απλά θέλω να ξέρω αν κάνω βλακείες ή αν βαδίζω στο σωστό δρόμο
Download Attachment:
gym.doc
57.79KB

Αυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια