Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 62
  1. #31
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis


    Αν όλες οι γυναίκες ήταν σαν την Kyra Gracie θα ψάχναμε να βρουμε που θα κρυφτούμε αυτό που ήθελα να πω και ίσως φάνηκε σαν υποτίμιση στο γυναικείο φίλο απο λάθος μου είναι ότι απλά και κατανοήτά η ωμή άτεχνη δύναμη μπορεί πολλές φορές να επιβληθεί μιας πολύ καλής τεχνικής κατάρτισης πάνω σε μια πολεμική τέχνη . Δεν υποτιμάω κκανένα αντίπαλο ελπίζω τωρα να καλάβατε το υφος μου .
    </blockquote id=quote>

    Η αλήθεια είναι ότι τώρα είναι πιο σαφές το ύφος γραφής!... Ναι, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά υπάρχει μια βασική ένσταση σε αυτό που λες (που για κάποιο περίεργο λόγο, σε κάποιους άλλους φάνηκε δυσνόητο όταν προσπάθησα να το εξηγήσω!):

    η ωμή άτεχνη δύναμη μπορεί πολλές φορές να επιβληθεί μιας πολύ καλής τεχνικής κατάρτισης πάνω σε μια πολεμική τέχνη

    Κάτω από ποιες συνθήκες???

  2. #32
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δεν ειναι αναγκη να σαι Gracie.Γνωστη μου παγκοσμια πρωταθλητρια στο tae kwon do itf-wtf (θα κατεβαινε και στη βαρκελωνη, αλλα αλλη ειχε τα μεσα και αλλη τις ικανοτητες) πηγαν να τη βιασουν δυο αλβανοι(απ οτι ειπε) και τους εκανε τοπι. Βεβαια, οι πιθανοτητες να πετυχεις τετοια γυναικα στο δρομο ειναι πολυ λιγες. Μια μεση γυναικα με βασικες και σωστες γνωσεις αυτοαμυνας ειναι σε θεση να προκαλεσει αρκετο στιγμιαιο πονο-αρα και ταραχη-()βλ. χτυπημα σε γενν. οργανα, καλαμι, λαιμο, ματια, γρατζουνιες κλπ) στον αντιπαλο ωστε να βρεθει στη θεση να αρχισει να τρεχει και να φωναζει σαν τρελη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #33
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis

    Κανεις δεν είπε πως οποιαδήποτε τέχνη δεν ειναι αποτελέσματικη και κατα την γνώμη μου όλες είναι , επίσης διαπιστώσεις του τύπου ο στρατιώτης νικάει τον ΜΜΑ επειδή μαθαίνει θανατηφόρες τεχνικές είναι για μενα λάθος . Αυτό που θέλω να πώ και να ρωτήσω είναι το εξής ... έρχεται κάποιος και σας λεει , θέλω να μάθω να προστατεύω τον εαυτό μου , θέλω σε ώρα ανάγκης να μπορώ να ανταπεξέλθω τι θα του προτίνεται? να πα να μαθεί Krav maga? Εγώ όχι , θα του λεγα να βρεί ενα καλό δάσκαλο πολεμικών τεχνών αλλα αυτό δεν είναι αρκετό θα έλεγα να αφιερωθεί σε αυτο γιατί θέλει κόπο και χρόνο , θα τού λεγα επίσης πως θα πρέπει να γυμναστεί φοβερά γιατι χωρίς αυτο δεν προχωρας , τι θελω να πω δεν είναι τόσο θεμα πιά πολεμικη τέχνη αλλα θέμα δασκάλου - προσωπικής προσπάθειας . Η αυτοάμυνα δεν ειναι κατι που μαθαίνεται είναι αποτέλεσμα .Δεν κάνεις κατα την γνωμη μου μια πολεμική τέχνη για να έχεις αυτοάμυνα αλλά αν ασχολήσε σοβαρά με μια πολεμική τέχνη η αυτοάμυνα έρχεται σαν επακόλουθο . Αν πας σε μια σοβαρη σχολή για να μάθεις αυτοάμυνα μάλλον θα φύγεις απογοητευμένος γιατι θα βλέπεις να περνά ο καιρός και ναμην υπαρχει κανένα αποτέλεσμα θα κουραστείς και θα την κάνεις με ελαφρια στο εξάμηνο . Θελω να πω ότι και να κάνεις θελει χρόνο και πολύ μα πολύ ιδρώτα . Επίσης ο όρος αυτοάμυνα είναι πολύ σχετικός τι πα να πει? Σε πία κατάσταση? Πιστευεται εσείς οτι μια γυναίκα πχ όσο καιρο και να ασχολείται με κάτι μπορεί να πλακώσει ενα μπασκεμπολίστα που δεν έχει καμία σχέση με αυτά ? Αυτά είναι παραμύθια θα σηκώσει την χερούκλα θα της αστράψει μια ανάποδη και θα τελειώσει η υπόθεση .Ειναι άγωνη αντιπαράθεση να λέμε ότι το καρατε πχ είναι ανώτερο του τζούντο στην αυτοάμυνα η το kung fu σε μαθαίνει μόνο να διαλογίζεσαι και δεν έχει καμία σχέση με την πράξη . Δεν υπαρχει καλύτερη η χειροτερη πολεμική τέχνη δεν υπάρχει καλυτερο και χειρότερο μαχητικό άθλημα ούτε συστημα Υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι δάσκαλοι , καλύτεροι και χειρότεροι μαθητές και καλύτεροι και χειρότεροι παραμυθατζήδες και αυτούς πρέπει να προσέχουμε περισσότερο απο όλα . Για να τα βιώσεις όλα αυτά όμως πρέπει να είσαι μέσα στο χώρο και να τα βλέπεις από κοντά . Έχει πολύ σαπίλα ο χώρος των πολεμικών τεχνών και πολύ παραμύθι με δράκους .
    </blockquote id=quote>
    (Mod συνειδητα δεν το κανω εντιτ στο παραπανω ποστ μου γιατι πιστευω οτι θελει ξεχωριστη απαντηση, αν ομως ενοχλουν τα δυο απανωτα ποστ, μπορω να το κανω)
    Καταρχην φιλε Βασιλη, επετρεψε μου να διαφωνισω. Μεσα απο την εμπειρια διαπιστωθηκε οτι δεν ειναι ολες οι πολεμικες τεχνες αποτελεσματικες. Και θα σου φερω μερικα παραδειγματα. Αν η capoeira εναι αποτελεσματικη γιατι δεν τη διαδασκεται κανεις για αυτοαμυνα; Και επειδη οι αποψεις για το κατα ποσο πολεμικη τεχνη ειναι η capoeira θα φερω αλλο ενα παραδειγμα. Στο kung fu, απο τα εκατονταδες στιλ, στα δαχτυλα μετριουνται αυτα που ειναι αυτα που ειναι αποτελεσματικα.
    Επισης, αποψη μου ειναι, οτι ειναι λογικο ενας ανθρωπος που εχει εκπαιδευτει για να επιβιωνει και ενας ανθρωπος που εχει προπονηθει για να βγαζει χρηματα, δεν ειναι το ιδιο. Και θα εξηγησω το σκεπτικο μου. Υπαρχει ενα παλιο στρατιωτικο ρητο "train as you figth, becouse you will figth as you trained". Σε εναν πολεμο πρεπει να σαι ο πιο σκληρος και ο πιο αδιστακτος. Αν δεν σκοτωσεις θα σκοτωθεις (δυστυχως τοσο μυαλο εχει ο ανθρωπος). Δεν υπαρχουν χτυπηματα κατω απο τη ζωνη εκει. Ουτε κανονες. Ενδεικτικα αναφερω τους κανονες του ufc
    Fouls: [Top]
    1. Butting with the head.
    2. Eye gouging of any kind.
    3. Biting.
    4. Hair pulling.
    5. Fish hooking.
    6. Groin attacks of any kind.
    7. Putting a finger into any orifice or into any cut or laceration on an opponent.
    8. Small joint manipulation.
    9. Striking to the spine or the back of the head.
    10. Striking downward using the point of the elbow.
    11. Throat strikes of any kind, including, without limitation, grabbing the trachea.
    12. Clawing, pinching or twisting the flesh.
    13. Grabbing the clavicle.
    14. Kicking the head of a grounded opponent.
    15. Kneeing the head of a grounded opponent.
    16. Stomping a grounded opponent.
    17. Kicking to the kidney with the heel.
    18. Spiking an opponent to the canvas on his head or neck.
    19. Throwing an opponent out of the ring or fenced area.
    20. Holding the shorts or gloves of an opponent.
    21. Spitting at an opponent.
    22. Engaging in an unsportsmanlike conduct that causes an injury to an opponent.
    23. Holding the ropes or the fence.
    24. Using abusive language in the ring or fenced area.
    25. Attacking an opponent on or during the break.
    26. Attacking an opponent who is under the care of the referee.
    27. Attacking an opponent after the bell has sounded the end of the period of unarmed combat.
    28. Flagrantly disregarding the instructions of the referee.
    29. Timidity, including, without limitation, avoiding contact with an opponent, intentionally or consistently dropping the mouthpiece or faking an injury.
    30. Interference by the corner.
    31. Throwing in the towel during competition.
    Ολα τα παραπανω φυσικα σε εναν πολεμο, και στην αυτοαμυνα επισης, δεν ισχυουν. Ειναι λογικο ενας ανθρωπος που εχει εκπαιδευτει σε ρεαλιστικες συνθηκες σε ενα συστημα μαχης σωμα με σωμα χωρις περιορισμους, που εξ αρχης εχει ως στοχο την επιβιωση να υπερτερει(οριακα μπορει), του, εστω τελεια προπονημενου, αθλητη που παιρνει μερος σε τετοια πρωταθληματα. Φυσικα αυτο ειναι αποψη μου που κατα πασα πιθανοτητα ειναι λανθασμενη.
    Επισης ανεφερες οτι η αυτοαμυνα δεν μαθαινεται. Επετρεψε μου και εδω να διαφωνισω. Αποδειξη οτι μαθαινεται οι στρατιωτικες δυναμεις σε ολο τον κοσμο που εκπαιδευονται σε ενα συστημα αυτοαμυνας. Απλα οταν μιλαμε για αυτοαμυνα ο ασκουμενος πρεπει να εχει στο μυαλο του οτι μιλαμε για πονο, σπασμενα κοκκαλα, χτυπηματα κατι απ τη ζωνη, αιμα. Αυτα ειναι αυτοαμυνα. Οταν το ζητουμενο ειναι αυτο, λιγες σχολες ειναι σε θεση να το διδαξουν. Ειδικα στην Ελλαδα. Το κυριο ζητουμενο στην αυτοαμυνα ειναι η αμεση αντιδραση. Και οι περισσοτεροι οταν ερθει μια κατασταση κινδυνου μενουν καγκελο. Ενας τωρα που, οπως σωστα λες, εχει προπονηθει σκληρα με εναν καλο δασκαλο σε μια γενικως αποδεκτη αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη, κατα πασα πιθανοτητα θα ναι σε θεση να αντιδρασει. Ομως, αυτο απαιτει χρονια σκληρης δουλειας μεχρι να δημιουργηθουν νευρομυικες διαδρομες και να περασουν στο υποσυνειδητο οι κινησεις. Με τον τυποποιημενο τροπο εκπαιδευσης λοιπον θελει χρονια. Οταν ομως ο ασκουμενος παρακολουθει μαθηματα "καθαρης" αυτοαμυνας θα ναι σε θεση, παλι με σκληρη δουλεια, να αντιδρασει με μικροτερο χρονικο διαστημα εκπαιδευσης.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #34
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vassilis
    [br
    </blockquote id=quote>

    Αν όλες οι γυναίκες ήταν σαν την Kyra Gracie θα ψάχναμε να βρουμε που θα κρυφτούμε αυτό που ήθελα να πω και ίσως φάνηκε σαν υποτίμιση στο γυναικείο φίλο απο λάθος μου είναι ότι απλά και κατανοήτά η ωμή άτεχνη δύναμη μπορεί πολλές φορές να επιβληθεί μιας πολύ καλής τεχνικής κατάρτισης πάνω σε μια πολεμική τέχνη . Δεν υποτιμάω κκανένα αντίπαλο ελπίζω τωρα να καλάβατε το υφος μου .
    [/quote]
    Μη ξεχνας οτι για να εφαρμοστει μια τεχνικη πρεπει απο μονη της να υποστηριχτει με δυναμη. Εσυ εδω αναφερεσαι μαλλον σε μια μαλακη σχολη αν δεν κανω λαθος. Συμφωνω μαζι σου οτι η τεχνικη δεν φτανει, πρεπει να υποστηριχτει με δυναμη. Γιαυτο και ολοι οι σοβαροι martial artists ασχολουνται και με bd. Δεν λεω οτι η δυναμη του ανθρωπου που εκτελει την τεχνικη πρεπει να ναι ιση με τη δυναμη του επιτιθεμενου, αλλα οτι πρεπει να ναι σε θεση να επηρεασει το αποτελεσμα της επιθετικης ενεργειας.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Φίλε Achilezz, θα σου πω που διαφωνώ μαζί σου και νομίζω, ότι κάνεις λάθος στο σκεπτικό σου. Σωστά έγραψες πιο πάνω, ότι ο Ρώσικος στρατός, εκπαιδεύεται στο sambo, ο Ταυλανδέζικοπς στο muay-thai κλπ., μαθαίνοντας όπως σωστά είπες μόνο λίγες συγκεκριμένες τεχνικές, που σκοπό έχουν να επιφέρουν σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο.
    Από όσα γράφεις, νομίζω πως σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ότι όποιος αγωνίζεται σε mma, ασκείται σε κάποια μοντέρνα πολεμική τέχνη που είναι προσανατολισμένη στους αγώνες χωρίς όρους. Το πράγμα δεν έχει όμως έτσι. Κάθε διαγωνιζόμενος προέρχεται από κάποιο παραδοσιακό σύστημα και με αυτό το στυλ αγωνίζεται. Το ότι θα διδαχτεί και κάποιες τεχνικές που αποδεδειγμένα λειτουργούν σε αυτούς τους αγώνες, δε σημαίνει πως μαθαίνει κάποια καινούρια τέχνη. Το στυλ του καθενός φαίνεται και στον τρόπο παιχνιδιού του. Πχ: ο Silva, αν και απέκτησε μαύρη ζώνη στο bjj, το παιχνίδι του είναι καθαρό thai, αφού με το thai ασχολιόταν από μικρός και με αυτό το σύστημα, έχει μάθει να μάχεται. Αντίστοιχα, οι Gracie, αν και προπονούνται στην πυγμαχία δε στήνονται ποτέ για όρθιο παιχνίδι, αφού από μικρά παιδιά ασχολούνται με μάχη στο έδαφος. Θέλω να πω πως δεν είναι σωστό να λέμε πως όσοι ασχολούνται με παραδοσιακές Π/Τ είναι καλύτεροι από αυτούς που αγωνίζονται στο mma, αφού η πλειοψηφία αυτών που αγωνίζονται στο mma, με παραδοσιακές τέχνες ασχολούνται. Αυτό που φάνηκε από τις διοργανώσεις mma, είναι πως κάποιε τέχνες, κυρίως πυγμαχία, muay thai, ελευθέρα πάλη και τα διάφορα συστήματα grappling (judo, sambo, bjj κ.α.) λειτουργούν καλύτερα στην πραγματική μάχη και από τις παραπάνω σχολές προήλθαν τα μεγάλα ονόματα των διαφόρων διοργανώσεων. Γιατί πχ: δεν είδαμε κάποιον να κερδίζει αγώνες χρησιμοποιώντας φιγούρες από το capoeira ή την τεχνική του "φιδιού κ του γερανού"; Και μη μου πείτε ότι αυτά τα συστήματα, είναι προσανατολισμένα για μάχη χωρίς κανόνες.
    Οι κανόνες που πόσταρες, επίσης εφαρμόζονται σε ποιο καινούριες διοργανώσεις, αφού στις πρώτες διοργανώσεις (κυρίως τις Ρώσικες, δεν υπήρχαν γύροι κ οι κανόνες ήταν ελάχιστοι). Όποιος έχει δει το video (δε θυμάμαι ποιο AFC ήταν), που ο Ουκρανός Vovchanchyn, παίρνει φόρα κ εκτελέι "βολέ", στο κεφάλι του αντιπάλου που βρίσκεται γονατιστός κ ζαλισμένος στο "τατάμι", ενώ ο διαιτητής παρακολουθεί το θέαμα, ξέρει τι εννοώ. Ευτυχώς που η γωνία του πέταξε πετσέτα, γιατί δε θέλω να φανταστώ που θα κατέληγε η φάση. Δυστυχώς, τέτοιοι αγώνες γινόντουσαν. Γι αυτό λέω, πως εκεί φαίνεται με ρεαλιστικό τρόπο τι λειτουργεί στην πραγματικότητα.
    Για το τέλος, θέλω να σου πω, πως το ότι ο Fedor που προέρχεται από το sambo, αγωνίζεται στο Pride ή ο Dekker έκανε καριέρα στο αγωνιστικό thai, δε σημαίνει πως δε γνωρίζουν την τέχνη στο σύνολο της, συμπεριλαμβανομένων των φονικών τεχνικών που διδάσκονται στα ειδικά σώματα του στρατού. Λλοίμονο, αν λέγαμε πως ο Dekker ή ο Alexander Karelin, δε θα μπορούσαν να προκαλέσουν σοβαρή ζημιά σε μία κατάσταση "ζωής ή θανάτου", επειδή έχτισαν την καριέρα τους στους αγώνες. Εν κατακλείδι, θεωρώ πιο επικύνδινο τον επαγγελματία που αφιέρωσε τη ζωή του στην εκμάθηση και εξάσκηση ολόκληρης της τέχνης, από αυτόν που κάποτε διδάχτηκε, κάποιες αποτελεσματικές τεχνικές.
    Θα επανέλθω για σχολιασμό επί του θέματος επιλογής "σχολής-δασκάλου", αφού είναι από τα πλέον ενδιαφέροντα.

  6. #36
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    οι πρωτες διοργανωσεις ηταν τα pit fights και τους μαχητες εκεινους τους θεωρω αν μη τι αλλο σιγουρα ανωτερους απ τους μαχητες των καινουργιων διοργανωσεων. Το pit fighting ηταν που δεν ειχε κανονες και γυρους. Δεν υπονομευω την αξια των mma. Καθε αλλο. Τους θεωρω πολυ ολοκληρωμενους μαχητες, και ο ιδιος, στην προπονηση μου εφαρμοζω στοιχεια mma. Σαν ορος, το mma σημαινει οτι και τα αρχικα του. Μιξη διαφορετικων μεθοδων μαχης. Διαφορετικων πολεμικων τεχνων. Σιγουρα ο καθε αθλητης σε αυτους τους αγωνες εχει δικο του στιλ και ειναι καλυτερος ειτε στις λαβες ειτε στις γροθιες και τα λακτισματα. Εδω συμφωνω μαζι σου. Επισης συμφωνω οτι ο dekkers και ο Karelin μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια στον αντιπαλο. Δεν υποβαθμιζω την αξια τους. Δεν τους θεωρω αχρηστους. Ειναι ικανοτατοι σε αυτο που κανουν. Θα συμφωνισω οτι το να διδαχτεις κατι και να μη το εξασκησεις ποτε δεν οφελει. Οπως θα συμφωνισω οτι αν μια τεχνη την εξασκεις απο νωρις, συνεχως θα γινεις καλος. Πολυ καλος. Επισης, ακομα και στο muay thai, το αγωνιστικο δεν εχει να κανει με ολη την εκταση της τεχνης. Και θα μου κανει εντυπωση αν ο dekkers γνωριζει παραδασιακο Muay thai. Φυσικα δεν το αποκλυω... Στις μερες μας ομως, οπως δηλωνει και ο δασκαλος του muay thai Ταπινα, οι αθλητες, διδασκονται τις βασικες τεχνικες, και αυτες εξασκουν προσπαθωντας να τις εκτελεσουν πιο γρηγορα πιο δυνατα και σε συνδιασμους. Αυτο γινεται σημερα, με βαση τα λεγομενα ενος εν ζωη μυθου της Ταυλανδης.
    Τελος, υπαρχουν ανθρωποι, συγκεκριμενα γνωριζω Κορεατες master του tae kwon do, απο μικρα παιδια διδασκονταν ολοκληρη την τεχνη του tae kwon do και στον πολεμο του Βιετναμ, σκοτωναν με τα χερια και πληρωνονταν με το κεφαλι. Οταν αυτοι οι ανθρωποι καναν στη συνεχεια σεμιναρια αυτοαμυνας αλλα και διδασκοντας τους μαθητες τους, χρησιμοποιουσαν τις αντιστοιχες τεχνικες tae kwon do, που χρησιμοποιουν σημερα οι στρατιωτες.
    Να καταληξω λεγοντας οτι επι της ουσιας λεμε το ιδιο πραγμα καθως ολες οι αποτελεσματικες τεχνικες δεν εμφανιστηκαν τα τελευταια 60 χρονια. Ειναι αποτελεσμα αιωνων παρακολουθησης και βελτιωσης των προυπαρχουσων τεχνικων.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #37
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Εγώ με τον όρο mma, δηλαδή διοργανώσεις μεικτών πολεμικών τεχνών, νομίζω πως θέλουν να δείξουν πως δεν πρέπει να ασκείς κάποιο συγκεκριμένο στυλ για να συμμετέχεις στη διοργάνωση, αλλά ο καθένας μπορεί να συμμετέχει με την τέχνη που εξασκεί. Έτσι το τουρνουά είναι μεικτό, αφού βλέπουμε πολλά διαφορετικά στυλ. Εσύ στην προπονησή σου, δεν εφαρμόζεις στοιχεία mma, αφού ο όρος δεν αναφέρεται σε πολεμική τέχνη, αλλά σε ένα σύνολο διοργανώσεων. Πιο σωστό θα ήταν να πούμε πως εφαρμόζεις στοιχεία bjj, judo, πάλης κλπ.
    Επειδή όπως είπες επί της ουσίας τα ίδια λέμε, πάμε στις απορίες μου:
    i) Επειδή ο όρος pit fight, το μόνο που μου θυμίζει είναι το παλιό καλό ηλεκτρονικό παιχνίδι, μπορείς να δώσεις καμιά παραπάνω πληροφορία για αυτές τις διοργανώσεις. Σε ποια χώρα έγιναν, ποιοι αθλητές ήταν τα μεγάλα ονόματα κλπ. ή αν μπορείς δώσε κανένα link, γιατί από ένα πρόχειρο search, όλο ταινίες και παιχνίδια γραμμένα σε java, μου έβγαζε.
    ii) Ρώτησα και στο άλλο topic, αλλά απάντηση δεν πήρα. Αφού το αγωνιστικό thai, περιλαμβάνει γροθιές, λακτίσματα, αγκώνες, γόνατα και ρίψεις, τι παραπάνω υπάρχει στο παραδοσιακό που δε διδάσκεται στο αγωνιστικό; Εννοείς τα παραδοσιακά όπλα και τους τελετουργικούς χωρούς πριν το αγώνα ή υπάρχουν και άλλες τεχνικές, που δεν εφαρμόζονται στο ρινγκ;
    Για το άλλο που λες με τους Κορεάτες, πάλι στα λόγια μου έρχεσαι αφού όπως είπες, όσοι ανέλαβαν ρόλο κυνηγού κεφαλών, βασισμένοι στα γυμνά τους χέρια, ήταν masters του taek won do, που διδάσκονταν την τέχνη από την κούνια. Ο στρατιώτης που διδάχτηκε κάποιες από τις τεχνικές, για λίγο καιρό κατά την εκπαιδευσή του, δε νομίζω πως ήταν σε θέση να κάνει τέτοια πράγματα, οπότε και έμεινε πιστός στο τυφέκιο του.

  8. #38
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    mma σημαινει mixed martial arts. Δεν ειναι διοργανωση... Pit fights ηταν οι παρανομοι αγωνες, χωρις κανονες ορια γυρους κλπ. Σκετη βια. Τιποτα αλλο. Ενα ονομα μου ερχεται μονο, του Τζον(αν δεν κανω λαθος στο μικρο) Περκινς. Δεν ξερω κανενα λινκ αλλα θα το ψαξω να σου πω(αν υπαρχει). Το παραδοσιακο εχει πολυ περισσοτερες τεχνικες. Krabi-Krabong, kon muay thai, cherng muay thai, mae muay thai, ολα ειναι παραδοσιακα συστηματα muay thai. Το αγωνιστικο κανει kon muay thai. Αντε κανενας εξυπνος προπονητης να διδαξει και καμια τεχνικη (αν ξερει) απο τα αλλα συστηματα, αρκει να ειναι συμφωνη με τους κανονισμους και να πιανει στον αγωνα. Αυτο δε σημαινει πως το αγωνιστικο Muay thai ειναι ολη η τεχνη. Υπαρχουν πολλες τεχνικες που δεν διδασκονται οι επαγγελματιες παλαιστες και δεν εκτελουνται στους αγωνες. Οπως σε ολες σχεδον τις πολεμικες τεχνες, το αγωνιστικο τους κομματι ειναι η ιδια τεχνη, πολυ περιορισμενη και πολυ αλιωμενη.
    Μα φυσικα το να εισαι master σε μια τεχνη και να ζησεις και πολεμο για να την εφαρμοσεις σε κανει σιγουρα πολυ σκληρο μαχητη. Σε μια τεχνη ομως ειναι πολυ μικρο το κομματι που ειναι πραγματικα εφαρμοσιμο κατω απο πραγματικες συνθηκες. Θα επαναλαβω αυτο που ειπα και σε αλλο ποστ. Εκπαιδευσου οπως θα παλεψεις γιατι θα παλεψεις οπως εχεις εκπαιδευτει. Και οι στρατιωτες αυτο το εφαρμοζουν. Ενω σε ενα ντοτζο αυτο σπανια συμβαινει. Αν γνωριζεις ποιες τεχνικες ειναι αποτελεσματικες κατω απο οποιαδηποτε συνθηκες, και τις εφαρμοζεις στην προπονηση σε συνθηκες που μοιαζουν με τις πραγματικες τοτε δεν εχεις να ζηλεψεις κατι απο τον χ,ψ στρατιωτη. Εγω στεκομαι κυριως στον τροπο εκπαιδευσης τους, και στο οτι ο,τι μαθαινουν ειναι απολυτως λειτουργικο και εφαρμοσιμο. Δεδομενου μαλιστα οτι αυτοι εκπαιδευονται εχοντας στο μυαλο τους οτι η θα σκοτωσουν η θα εχμαλωτισουν αλλιως η θα σκοτωθουν η θα εχμαλωτιστουν με κανει να πιστευω οτι εχουν ολα τα φοντα να γινουν οι καλυτεροι μαχητες. Κυριως λοιπον, στη μεθοδο που χρησιμοποιουν επιμενω...
    Darrell Gholar
    Travis Fulton
    Jason Godsey
    Nigel Hudson
    Shannon Ritch
    Ειναι μερικοι που εχουν αγωνιστει σε Pit fight
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #39
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    mma σημαινει mixed martial arts. Δεν ειναι διοργανωση... Pit fights ηταν οι παρανομοι αγωνες, χωρις κανονες ορια γυρους κλπ. Σκετη βια. Τιποτα αλλο. Ενα ονομα μου ερχεται μονο, του Τζον(αν δεν κανω λαθος στο μικρο) Περκινς. Δεν ξερω κανενα λινκ αλλα θα το ψαξω να σου πω(αν υπαρχει). Το παραδοσιακο εχει πολυ περισσοτερες τεχνικες. Krabi-Krabong, kon muay thai, cherng muay thai, mae muay thai, ολα ειναι παραδοσιακα συστηματα muay thai. Το αγωνιστικο κανει kon muay thai. Αντε κανενας εξυπνος προπονητης να διδαξει και καμια τεχνικη (αν ξερει) απο τα αλλα συστηματα, αρκει να ειναι συμφωνη με τους κανονισμους και να πιανει στον αγωνα. Αυτο δε σημαινει πως το αγωνιστικο Muay thai ειναι ολη η τεχνη. Υπαρχουν πολλες τεχνικες που δεν διδασκονται οι επαγγελματιες παλαιστες και δεν εκτελουνται στους αγωνες. Οπως σε ολες σχεδον τις πολεμικες τεχνες, το αγωνιστικο τους κομματι ειναι η ιδια τεχνη, πολυ περιορισμενη και πολυ αλιωμενη.
    Μα φυσικα το να εισαι master σε μια τεχνη και να ζησεις και πολεμο για να την εφαρμοσεις σε κανει σιγουρα πολυ σκληρο μαχητη. Σε μια τεχνη ομως ειναι πολυ μικρο το κομματι που ειναι πραγματικα εφαρμοσιμο κατω απο πραγματικες συνθηκες. Θα επαναλαβω αυτο που ειπα και σε αλλο ποστ. Εκπαιδευσου οπως θα παλεψεις γιατι θα παλεψεις οπως εχεις εκπαιδευτει. Και οι στρατιωτες αυτο το εφαρμοζουν. Ενω σε ενα ντοτζο αυτο σπανια συμβαινει. Αν γνωριζεις ποιες τεχνικες ειναι αποτελεσματικες κατω απο οποιαδηποτε συνθηκες, και τις εφαρμοζεις στην προπονηση σε συνθηκες που μοιαζουν με τις πραγματικες τοτε δεν εχεις να ζηλεψεις κατι απο τον χ,ψ στρατιωτη. Εγω στεκομαι κυριως στον τροπο εκπαιδευσης τους, και στο οτι ο,τι μαθαινουν ειναι απολυτως λειτουργικο και εφαρμοσιμο. Δεδομενου μαλιστα οτι αυτοι εκπαιδευονται εχοντας στο μυαλο τους οτι η θα σκοτωσουν η θα εχμαλωτισουν αλλιως η θα σκοτωθουν η θα εχμαλωτιστουν με κανει να πιστευω οτι εχουν ολα τα φοντα να γινουν οι καλυτεροι μαχητες. Κυριως λοιπον, στη μεθοδο που χρησιμοποιουν επιμενω...
    Darrell Gholar
    Travis Fulton
    Jason Godsey
    Nigel Hudson
    Shannon Ritch
    Ειναι μερικοι που εχουν αγωνιστει σε Pit fight
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #40
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    οχι μονο στο tai chi. και στο wing chun και σε πιο "επιθετικα" στιλ οταν παρατηρεις τις φορμες δεν αντιλαμβανεσαι καλα ποια ειναι τα χτυπηματα και ποιες οι αμυνες...
    </blockquote id=quote>

    Το έχεις ξαναπεί αυτό Achilleazzz σε άλλο post ότι παρακολουθούσες την siu nim tao την πρώτη φόρμα του wing chun και δεν καταλάβαινες που ολοκληρώνονταν οι κινήσεις τώρα γράφεις ότι δεν αντιλαμβάνεσαι αν πρόκειτε για επίθεση η άμυνα ως προς το πρώτο θα σου πω οτι οι κινήσεις του wing chun που έχει στην πρώτη φόρμα έχουν μια συνεχόμενη ροη για να μπορέσεις να κατανοήσεις ως μαθητής ότι η μετάβαση απο την μια κίνηση στην άλλη πάει όμαλά δηλαδή οι συνδιασμοί τους δέν έχουν κενους χρόνους η μεταβατικά σταδια έχουν ροή , ίσως γι αυτό να μην καταλάβαινες τον διαχωρισμό τους για το δευτερο που λες για το χτυπημα και την αμυνα , θα σου πω κατι το οποίο μπορεί να σου φανει περιέργο αλλά ειναι κάτι που ισχύει στο wing chun κάθε κινηση του (με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως το hyun sao και το bong sao) είναι επίθεση και άμυνα και θα πάρω για παράδειγμα την πλέον επιθετική κινηση την γροθιά , η γροθιά όταν επιστρέφει έιναι άμυνα με τον αγκώνα στο διάφραγμα και μια "αμυντική κίνηση" το ταν σαο η palm up block είναι η άμυνα με το χέρι και την παλάμη προς τα πάνω που μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιθετικά ως επίθεση με τα δάχτυλα στο λαιμό ή τα μάτια το wing chun εξοικονομεί χρονο και εκεί κάθε κινηση του είναι επιθεση άμυνα αλλά οχι μόνο αυτό αλλά βασίζεται πόλύ στην άμυνα με το ένα χερί και επιθεση με το άλλο ταυτόχτονα είναι οι γνωστοι συνδιασμοί κινήσεων με το όνομα "da" στο τέλος tan da ,lap da , pak da (Που σημαίνουν tan sao γροθιά ,lap sao γροθιά και pak sao γροθιά αντιστοίχως) που χρησιμοποιούνται παρα μα πάρα πολυ .

  11. #41
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    ΩΡΑΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ.

    1ΟΝ.ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ O ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΠΟΕΙΡΑ ΒΑΖΑΝΕ ΛΕΠΙΔΕΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΟΝΟΝΤΑΙ.ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΝΕΤΕ ΟΤΙ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ.

    2ΟΝ.ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ.ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΧΕ ΣΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ (ΔΕ ΘΥΜΑΜΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ) ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΗΝΗΓΟΥΣΑΝ.ΓΕΝΙΚΑ ΒΑΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.

    3ΟΝ.ΓΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΤΙΣ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ.ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ ΣΠΑΘΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ.Η ΝΙΚΗ ΣΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΡΑΤΙΓΙΚΗΣ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ.

  12. #42
    Junior Bodybuilder Πραιτωριανος's Avatar
    Join Date
    27-05-07
    Location
    ATHENS.
    Posts
    112

    Default

    Αλλο αυτοαμυνα αλλο πολεμικη τεχνη αλλο μαχητικο σπορ αλλο σπορ,το καθε ενα στο ειδος του.

    Ξερεις kata παιρνεις μαυρη ζωνη και dan αλλα ποσες γροθιες εχεις φαει στο προσωπο ή ποσες φορες με τα καλα σου ρουχα βρεθηκες σε σοκακι με εναν αποφασισμενο να σε χτυπησει ;

    Ξερεις kickboxin,grappling αλλα ποσες μαχες στον δρομο ξερεις να κρατανε ωρα με αντιπαλους να κυλιουνται κατω;

    Ξερεις streetfight αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να σταθεις σε ρινγκ για 10 γυρους ή να μην πεσεις στην παγιδα να χτυπησεις καποιον θανασιμα και να βρεθεις πισω απο τα σιδερα.

    Ξερεις TKD αλλα αν πας με λακτισματα να αφοπλισεις ή να ξαπλωσεις εναν knife man οπως ντε και καλα σου εχουν δειξει στο dojo εισαι χαμενος απο χερι.

    Ξερεις απο κονταρι,τσεκουρι,διπλο σπαθι,αστερακια,ξιφος και ολα τα συναφη οπλα μα μηπως αν βρεθεις σε ανταλλαγη γροθιων θα σου χρησιμευσουν ή θα εχεις την απαιτουμενη αντοχη στον πονο;

    Ξερεις απο vale tudo αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να διδαξεις το "ευ αγωνιζεσθε" σε κανεναν νεο ή οτι σε μεγαλη ηλικια μπορεις να το εξασκεις ή θα σε σωσει σε οπλομαχια στον πολεμο.


    Ολα καλα ειναι αλλα στον τομεα τους,ειναι ουτοπια να ψαξεις τη σημερον ημερα την "χρυση τομη".

  13. #43
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Πραιτωριανος

    Αλλο αυτοαμυνα αλλο πολεμικη τεχνη αλλο μαχητικο σπορ αλλο σπορ,το καθε ενα στο ειδος του.

    Ξερεις kata παιρνεις μαυρη ζωνη και dan αλλα ποσες γροθιες εχεις φαει στο προσωπο ή ποσες φορες με τα καλα σου ρουχα βρεθηκες σε σοκακι με εναν αποφασισμενο να σε χτυπησει ;

    Ξερεις kickboxin,grappling αλλα ποσες μαχες στον δρομο ξερεις να κρατανε ωρα με αντιπαλους να κυλιουνται κατω;

    Ξερεις streetfight αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να σταθεις σε ρινγκ για 10 γυρους ή να μην πεσεις στην παγιδα να χτυπησεις καποιον θανασιμα και να βρεθεις πισω απο τα σιδερα.

    Ξερεις TKD αλλα αν πας με λακτισματα να αφοπλισεις ή να ξαπλωσεις εναν knife man οπως ντε και καλα σου εχουν δειξει στο dojo εισαι χαμενος απο χερι.

    Ξερεις απο κονταρι,τσεκουρι,διπλο σπαθι,αστερακια,ξιφος και ολα τα συναφη οπλα μα μηπως αν βρεθεις σε ανταλλαγη γροθιων θα σου χρησιμευσουν ή θα εχεις την απαιτουμενη αντοχη στον πονο;

    Ξερεις απο vale tudo αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να διδαξεις το "ευ αγωνιζεσθε" σε κανεναν νεο ή οτι σε μεγαλη ηλικια μπορεις να το εξασκεις ή θα σε σωσει σε οπλομαχια στον πολεμο.


    Ολα καλα ειναι αλλα στον τομεα τους,ειναι ουτοπια να ψαξεις τη σημερον ημερα την "χρυση τομη".
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu][:-thumbu]
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #44
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jiujitsu

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak
    Μολις περιεγραψες το ninjitsu [:-graduate]:D Μονο βαλε μεσα +παγκρατιο.
    </blockquote id=quote>

    Με νοιωθεις !:D
    </blockquote id=quote>

    Το οτι εχουν βρεθει αρχαια ελληνικα γλυπτα που εχουν τη σταση της ισομοντζι δε σημαινει οτι πρεπει να φτιαχνουμε σεναρια.αλλωστε κατι παγκρατια και κατι πανμαχον δεν ισχυουν σαν πολεμικες.η υλη τους βασιζεται σε αρχαιες παραστασεις σε γλυπτα και αλλα αντεικιμενα που εχουν βρεθει.οι τεχνες αυτες χαθηκαν στην αρχαιοτητα.καποιοι θελησαν να "ξαναφτιαξουν" αυτες τις τεχνες απο την αρχη βασιζομενοι σε αυτες τις παραστασεις για τα λεφτα και μονο,(η επειδη ηθελαν να τη κοπανησουν απο αλλα συστηματα...οποιος κατελαβει καταλαβε).πατανε απλα το κουμπι του κλασικου ελληναρα για να τον πορωσουν και να βγαλουν λεφτα.μεχρι και στην αστυνομια αρχισε να διδασκεται.ελεος....

  15. #45
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jiujitsu

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak
    Μολις περιεγραψες το ninjitsu [:-graduate]:D Μονο βαλε μεσα +παγκρατιο.
    </blockquote id=quote>

    Με νοιωθεις !:D
    </blockquote id=quote>

    Το οτι εχουν βρεθει αρχαια ελληνικα γλυπτα που εχουν τη σταση της ισομοντζι δε σημαινει οτι πρεπει να φτιαχνουμε σεναρια.αλλωστε κατι παγκρατια και κατι πανμαχον δεν ισχυουν σαν πολεμικες.η υλη τους βασιζεται σε αρχαιες παραστασεις σε γλυπτα και αλλα αντεικιμενα που εχουν βρεθει.οι τεχνες αυτες χαθηκαν στην αρχαιοτητα.καποιοι θελησαν να "ξαναφτιαξουν" αυτες τις τεχνες απο την αρχη βασιζομενοι σε αυτες τις παραστασεις για τα λεφτα και μονο,(η επειδη ηθελαν να τη κοπανησουν απο αλλα συστηματα...οποιος κατελαβει καταλαβε).πατανε απλα το κουμπι του κλασικου ελληναρα για να τον πορωσουν και να βγαλουν λεφτα.μεχρι και στην αστυνομια αρχισε να διδασκεται.ελεος....

  16. #46
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jiujitsu

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak
    Μολις περιεγραψες το ninjitsu [:-graduate]:D Μονο βαλε μεσα +παγκρατιο.
    </blockquote id=quote>

    Με νοιωθεις !:D
    </blockquote id=quote>

    Το οτι εχουν βρεθει αρχαια ελληνικα γλυπτα που εχουν τη σταση της ισομοντζι δε σημαινει οτι πρεπει να φτιαχνουμε σεναρια.αλλωστε κατι παγκρατια και κατι πανμαχον δεν ισχυουν σαν πολεμικες.η υλη τους βασιζεται σε αρχαιες παραστασεις σε γλυπτα και αλλα αντεικιμενα που εχουν βρεθει.οι τεχνες αυτες χαθηκαν στην αρχαιοτητα.καποιοι θελησαν να "ξαναφτιαξουν" αυτες τις τεχνες απο την αρχη βασιζομενοι σε αυτες τις παραστασεις για τα λεφτα και μονο,(η επειδη ηθελαν να τη κοπανησουν απο αλλα συστηματα...οποιος κατελαβει καταλαβε).πατανε απλα το κουμπι του κλασικου ελληναρα για να τον πορωσουν και να βγαλουν λεφτα.μεχρι και στην αστυνομια αρχισε να διδασκεται.ελεος....

  17. #47
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ακριβως. Ελληναρες που διδασκουν στις σχολες ενα, φορανε και λενε χαιρετισμους στα αρχαια. Αυτο πανε να παρουσιασουν ως Παγκρατιο. Ωραια θα ηταν να ειχαμε και εμεις να αντιπαραταξουμε κατι στις ανατολιτικες τεχνες (tae kwon do, karate, kung fu, aikido Κλπ) τις βορειοτερες (sambo) και τις δυτικες (savate) αλλα δεν εχουμε! Οποτε ας μαθουμε μια απο αυτες (και 2 και 3 αν ζησουμε πολυ) και ας αφησουμε τα... παμαγχα και τα παγκρατια για τους αρχαιους.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #48
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Achillezzz μην φοβασαι εχουμε και εμεις τεχνες, ή μαλλον καλυτερα τεχνες που ανεφερες και εχουν αναφερθει στο φορουμ, ειναι πιθανοτατα ελληνικες (ετσι δειχνουν τα στοιχεια), αν κοιταξουμε λιγο συμβαντα της αρχαιοελληνικης ιστοριας και παρατηρησουμε μερικες μη πολυδημοσιευμενες τοιχογραφιες και αγγεια.

    Επειδη ειμαι καινουργιος εδω, οποτε δεν εχω διαβασει οταν γραφτηκαν πολλα και ενδιαφεροντα στο συγκεκριμενο θεμα, θα ηθελα να παρω θεση, παντα βαση του τιτλου του θεματος.
    Εγινε μια αναφορα για το αν οι γυναικες που ειναι θεωρητικα πιο αδυναμες σωματικα να τα βαλουν με καποιον αντρα, ενω εγινε και post με καποια extreme εικονα:D
    Θα ηθελα να παμε πισω στο χρονο και να σκεφτουμε την εποχη αναπτυξης και ακμης καθε πολεμικης τεχνης.Ανεξαρτητου τοπου και εποχης, συνηθως και λεω "ΣΥΝΗΘΩΣ" αυτοι που ασχολουνταν με τις πολεμικες τεχνες τοτε, αφοσιώνονταν σχεδον πληρως σε αυτες.Ολη σχεδον η ζωη ηταν αυτο και μονο αυτο, ξυπναγαν και κοιμοντουσαν με βαση την πολεμικη τεχνη που εκαναν, ηξεραν και μαθαιναν καθε μυστικο της τεχνης τους. Τελειωποιουσαν οτιδηποτε μαθαιναν ετσι ωστε να δουλευει παντα και σχεδον σε καθε κατασταση.
    Με ολα τα παραπανω θελω να καταληξω στο εξης, οτι σκεφτειτε γυναικες αλλα και αντρες που εκαναν μια τεχνη, οποιαδηποτε (καποια που θεωρουμε μη αποτελεσματικη) απο τα πρωτα παιδικα τους χρονια, καθε μερα, πολλες ωρες και με σοβαρη εκπαιδευση, τι σωματικη διαπλαση-αντοχη και γνωση της τεχνης θα ειχαν. Μπορει να μην ειχαν τεραστιους υπερτροφικους μυες αλλα με μια γροθια θα εκαναν τεραστια ζημια στο σωμα του οποιουδηποτε, με επικυνδινα αποτελεσματα.

    Κατι αλλο που θα ηθελα να σημειωσω ειναι και το θεμα τις θεωρητικης και πρακτικης εκπαιδευσης, οπου εχει χαθει ειτε σε σχολες ειτε σε δασκαλους ειτε και σε εμας γενικα το νοημα, παντα για λογους εμπορικους ή αγνοιας ή ακομη και κινηματογραφικης διαφημισης. Κινησεις, σετ, μορφες ασκησεις που κανει κανεις στην εκπαιδευση δεν θα βγουν ποτε μα ποτε στο δρομο αυτουσια ετσι οπως τα μαθαινει. Ή τουλαχιστον θα του χρησιμευσουν για ελαχιστα δευτερολεπτα. Ειναι λαθος να χαρακτηριζουμε ενα συστημα ως κακο και ως θεωρητικο αν εχει πολλη τετοιου ειδους θεωρητικη εκπαιδευση, χωρις να ξερουμε κατα βαθος γιατι μας τα μαθαινουν, πολλες φορες και αυτοι που οφειλουν να τα γνωριζουν καταβαθως δεν τα γνωριζουν.

    Τελος οσον αφορα χρυσες τομες και τα συναφη. Οτι καποιος πρεπει να ξερει και grappling και boxing και αφοπλισμους με μαχαιρια και sniper και λαβες και το ενα και το αλλο για να ειναι ολοκληρωμενος, με αλλα λογια να ξερει πραγματα απο 50 συστηματα. Δυστυχως αν το κανουμε αυτο βγαινουμε απο την ιδεολογια της οποιαδηποτε τεχνης και τοτε δεν κανουμε πολεμικη τεχνη. Καθε συστημα εχει τον δικο του τροπο σκεψης και αντιδρασης, στασης απεναντι στον αντιπαλο καθως και συμπεριφορας απεναντι στον αντιπαλο. Αλλιως θα παει καποιος παλαιστεις να επιτεθει και αλλιως καποιος μποξερ.
    Ενω σκεφτειτε κατι αλλο, αυτοι που εφτιαξαν μια τεχνη, δεν εψαχναν απο τοτε την χρυση τομη? δεν θα ειχαν σκεφθει αυτα που συζηταμε εμεις τωρα....αυτο βεβαια μπορει να παρει ως απαντηση οτι καθε παραδοση οποτε και μια πολεμικη τεχνη ξεχνιεται στο περασμα των αιωνων και χανονται σιγα σιγα τα μυστικα της....,
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  19. #49
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    εννοω οτι σημερα δεν εχουμε τεχνες. Στο παρελθον δεν ξερω αν αμφισβητει κανεις το παγκρατιο, την πυγμαχια, την παλη...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #50
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    δεν καταλαβα Achillezzz πως το εννοεις, αλλα για να καταλαβεις αυτο που εννοω για την απολεια των μυστικων και των γνωσεων στο περασμα των αιωνων, παρε καποιον στα πλαισια της Ελλαδας ας πουμε που κανει το καλυτερο pa koua ή eagle clow και βαλτον να πλακωθει αγρια με καποιον που κανει kick boxing παλι τον καλυτερο της Ελλαδας, κατα την αποψη μου θα χασει αυτος που κανει pa koua, ενω στο μακρινο παρελθον η τεχνη αυτη αποτελουσε τον φοβο και τον τρομο εναντι ολων των τεχνων.
    Απλα μην κρινουμε μια τεχνη και αυτα που εχει ως αποτελεσμα απο 4-5 φιλους μας που την κανουν, 2-3 σχολες που εχουμε παει για βολτα και κανα σχολια σε καποιο forum.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  21. #51
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    technics, απλα στην Ελλαδα δεν ειναι πολυ αναπτιγμενο το kung fu γενικοτερα. Γιαυτο και δεν εχουμε σπουδαιους masters. Προσωπικα πιστευω οτι οι τεχνες ειναι βελτιωμενες σε σχεση με το παρελθον. Απλα οι αναγκες για τις οποιες τις χρησιμοποιουμε ειναι διαφορετικες. Η τεχνη σαν τεχνη δεν πιστευω οτι εχει αλλαξει προς το χειροτερο. Απλα οι ασκουμενοι δε τη χρησιμοποιουν για επιβιωση οπως παλαιοτερα, αλλα για εκτονωση γυμναστικη κλπ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #52
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Οταν λες βελτιωμενες τι εννοεις? Προσωπικα πιστευω οτι οσο περνανε τα χρονια λογω των ρυθμων της καθημερινοτητας και της εμπορευματοποιησης των παντων εχουν χαθει πολλα πανω σε ολα τα συστηματα. Μαθαινουν την αληθεια καθε τεχνης ολο και πιο λιγα ατομα...
    Τωρα αν εννοεις να βελτιωνεται το επιπεδο στην Ελλαδα πχ ναι, γιατι σαν χωρα επι του θεματος ειμαστε πολυ πισω για διαφορους λογους.

    Τωρα αν μηλας για προσωπικη βελτιωση, ειναι ποσο ασχολειται ο καθενας.
    Επισης οι ασκουμενοι την τεχνη ειτε τοτε ειτε σημερα μπορει να την κανουν και για γνωση. Αν ας πουμε κανεις κινεζικο συστημα και πιασεις την ιδεολογια και αυτο που κριβει το καθενα, μαθαινεις πολλα πραγματα περα απο το να πλακωνεσαι.
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  23. #53
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εννοω οτι το επιπεδο των τεχνικων εχει βελτιωθει, οι γνωσεις, οι τακτικες, η προπονητικη, ολα αυτα βοηθαν στο να βγουν πιο ολοκληρωμενοι αθλητες και μαχητες. Φυσικα ομως, εχουν αλλαξει κατευθυνση και σκοπο οι Π/Τ. Κατα τ'αλλα συμφωνω μαζι σου απολυτα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #54
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εννοω οτι το επιπεδο των τεχνικων εχει βελτιωθει, οι γνωσεις, οι τακτικες, η προπονητικη, ολα αυτα βοηθαν στο να βγουν πιο ολοκληρωμενοι αθλητες και μαχητες. Φυσικα ομως, εχουν αλλαξει κατευθυνση και σκοπο οι Π/Τ. Κατα τ'αλλα συμφωνω μαζι σου απολυτα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  25. #55
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-09
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    σχετικα με οσα ειπωθηκαν για το Wing Chun σε αυτο το thread..

    [u]σταματηστε να κρινετε μια τεχνη χωρις να εχετε ψαξει περι τινος προκειται</u>

    δε διαβασα ολα τα post γιατι πραγματικα πολλοι λενε τοσα χωρις να ξερουν καθολου για τι μιλανε και δε μπορεσα να συνεχισω..

    λιγες επισημανσεις περιληπτικα:

    1. το wing chun δεν εχει μονο ευθειες γροθιες.
    2. μη βλεπετε βιντεακια απο ασχετους και προς θεου μη κρινετε την τεχνη απο αυτα!
    3. μη μπερδευετε τροποποιημενο (ving tsun, wing tsun κλπ) με το Traditional Wing Chun Kung Fu

    κλπ κλπ


    δειτε μερικα βιντεακια απο παραδοσιακο wing chun:

    ελληνες (αθηνα)

    http://www.youtube.com/watch?v=tVC7R3smV-w
    http://www.youtube.com/watch?v=OUZJxYBzROw (ισως ο καλυτερος δασκαλος-μαχητης wing chun στην ελλαδα)
    http://www.youtube.com/watch?v=Hi9VeYfjs-g
    http://www.youtube.com/watch?v=LD7kTmXZa5Y

    εξωτερικο

    http://www.youtube.com/watch?v=D0Q-jZ7fuws ασκηση επαφης (chi sao) με δεμενα ματια
    http://www.youtube.com/watch?v=Ozdj3w1rvrs chi sao
    http://www.youtube.com/watch?v=hvtqHcxUFaE bil jee εφαρμογες


    ξερω οτι το thread ειναι παλιο.. αλλα για οσους ειναι εδω ακομη και για οσους ενδιαφερονται σε μια απο τις πιο αποτελεσματικες πολεμικες τεχνες που υπαρχουν.. δειτε τα. Οποιος θελει info για τους ελληνες δασκαλους ρωτηστε με.

  26. #56
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    chrismist οι δυο sifu που προτείνεις στα ελληνικα video, κατω απο ποιον master είναι? εννοω ξένο...

    Σε ποιες περιοχες ειναι οι σχολές?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  27. #57
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-09
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    chrismist οι δυο sifu που προτείνεις στα ελληνικα video, κατω απο ποιον master είναι? εννοω ξένο...

    Σε ποιες περιοχες ειναι οι σχολές?
    </blockquote id=quote>


    Ο sifu Κατσιγιαννης περασε 20 χρονια με τον Grandmaster του παραδοσιακου wing chun, William Cheung, στην Αυστραλια.. ο Cheung ήταν ο μονος κληρονομος του παραδοσιακου wing chun απο τον θρυλικο IP Man, και ηταν και παιδικος φιλος του Bruce Lee.

    Ο sifu Καραπανος περασε πολλα χρονια με διαφορους δασκαλους, και εμαθε το τροποποιημενο συστημα, μετα διδαχτηκε απο τον sifu Κατσιγιαννη το παραδοσιακο (και καλυτερο σε πολλα πραγματα) συστημα. Εχει διδαχτει και αυτος απο τον grandmaster Cheung για καποιο διαστημα.

    Επισης ο Κατσιγιαννης ηταν πρωταθλητης ωκαιανιας στο κ-1 αν θυμαμαι καλα.. και ο Καραπανος εχει παρει χρυσο παγκοσμιο στο Sanda (κινεζικο kick boxing).. το sanda ειναι σαν το κανονικο kick boxing αλλα επιτρεπονται πιο πολλα πραγματα οπως πχ ριψεις και περισοτερα χτυπηματα.. ειναι πιο σκληρο σαν σπορ.


    ο δικος μου δασκαλος ειναι ο sifu Καραπανος, και ειναι πραγματικα καλος, κανενα βιντεο δε πιστευω οτι μπορει να αποδειξει τιποτα, οποιος ενδιαφερεται τον καλω να ερθει να τον γνωρισει και να δει την τεχνη και τις εφαρμογες της απο κοντα..

    Ο sifu καραπανος ειναι στον Αγιο Δημητριο, στη διευθυνση Αγιου Δημητριου 112, ειναι ανοιχτα καθημερινές από τις 18:00 μέχρι 23:00 (εκτός της πέμπτης που είναι ανοιχτά από 19:00 με 21:00) και το Σάββατο 12:00 μέχρι 14:00. Τηλέφωνο 6972714166.

    Δεν εχω την διευθυνση του Κατσιγιαννη προχειρη, αν θυμαμαι καλα ειναι στην αθηνα, στην οδο Ψαρρων. Μολις την βρω θα την ποσταρω!

    Ειναι και οι 2 sifu φοβεροι δασκαλοι αλλα και αφταστοι μαχητες..

    Αλλο ενα βιντεο που δειχνει τον sifu Καραπανο καθως και εναν μαθητη της σχολης σε μια επιδειξη (o sifu δειχνεη τεχνικες αυτοαμυνας εναντια σε επιθεσεις με μαχαιρι) :

    http://www.youtube.com/watch?v=gZyOIFGle2g

  28. #58
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-09
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    chrismist οι δυο sifu που προτείνεις στα ελληνικα video, κατω απο ποιον master είναι? εννοω ξένο...

    Σε ποιες περιοχες ειναι οι σχολές?
    </blockquote id=quote>

    Επισης εδω ειναι το site του Καραπανου.. http://www.kungfu-wingchun.gr

    ο Κατσιγιαννης δεν εχει site.. και γενικα δεν εχει και κανενα βιντεο καλης ποιοτητας-διαρκειας σε youtube που ειναι μεγαλο κριμα.. ειναι πολυ καλυτεροι και οι 2 τους απο την τεραστια πλοιοψηφια ασχετων που εχουν γεμισει το youtube με βιντεο "wing chun" (ολα τροποποιημενα και πολυ λιγοι πραγματικα καλοι)

  29. #59
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by chrismist

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    chrismist οι δυο sifu που προτείνεις στα ελληνικα video, κατω απο ποιον master είναι? εννοω ξένο...

    Σε ποιες περιοχες ειναι οι σχολές?
    </blockquote id=quote>

    ο Cheung ήταν ο μονος κληρονομος του παραδοσιακου wing chun απο τον θρυλικο IP Man, και ηταν και παιδικος φιλος του Bruce Lee.

    </blockquote id=quote>

    Συγνωμη αλλα ο Alan Lee τι ειναι τοτε?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  30. #60
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-09
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by chrismist

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    chrismist οι δυο sifu που προτείνεις στα ελληνικα video, κατω απο ποιον master είναι? εννοω ξένο...

    Σε ποιες περιοχες ειναι οι σχολές?
    </blockquote id=quote>

    ο Cheung ήταν ο μονος κληρονομος του παραδοσιακου wing chun απο τον θρυλικο IP Man, και ηταν και παιδικος φιλος του Bruce Lee.

    </blockquote id=quote>

    Συγνωμη αλλα ο Alan Lee τι ειναι τοτε?





    </blockquote id=quote>


    φιλε μου δεν εχω καθισει να διαβασω ολη τη λιστα με τους μαθητες τροποποιημενου wing chun και τις βιογραφιες τους.. ο IP Man κραταγε κρυφο το παραδοσιακο wing chun μεχρι να βρει τον ενα και μοναδικο επιλεκτο μαθητη που θα του περναγε τις σωστες κινησεις..

    εκεινη την εποχη γενικοτερα δεν διδασκονταν απο σχολες οι μαθητες, το Kung fu και η καθε παραλαγη του περναγε μονο απο γενια σε γενια ή σε επιλεκτα ατομα πολυ εμπιστευτικα. Ο Ιp Man εχασε ολη του την περιουσια στον Β παγκοσμιο πολεμο και αφοτου πεθανε και η γυναικα του και περασε δυσκολα χρονια, αναγκαστηκε να διδαξει για να ζησει.. ετσι η αποφαση του ηταν να διδαξει μονο το τροποποιημενο (λανθασμενο) συστημα. Αυτο διδαχτηκε αρχικα οταν ηταν μικρος ο ip man, απο τον δασκαλο Chan Wah Shun, οποιος αν και ηξερε το παραποιημενο συστημα, ειχε δουλεψει σκληρα και ηταν ενας πολυ αξιοσεβαστος μαχητης στα χρονια της ακμης του. Το πραγματικο συστημα ομως το εμαθε απο τον Leung Bik λιγα χρονια αργοτερα αφου μετακομισε στο Ηong Kong (ο IP Man ηταν 16 χρονων τοτε).
    Ο Ip Man ειχε ζητηθει να δωσει επισημο ορκο στον δασκαλο Leung Bik να μην αποκαλυψει πουθενα τα μυστικα του παραδοσιακου συστηματος μεχρι να πεθανει ο δασκαλος του. Τον ιδιο ορκο αναγκασε και τον William Cheung να δωσει, και ετσι, μετα τον θανατο του Ιp Man, ο Cheung, μοναδικος κληρονομος του παραδοσιακου wing chun εφτασε σε ενα διλημμα.. να διδαξει το συστημα παλι σε εναν εκλεκτο, η να το διαδοσει στον κοσμο.. ευτυχως για πολλους διαλεξε το δευτερο.. ισως και δυστηχως ομως (για την σημερον κοινωνια) γιατι ειναι μια εξαιρετικα επικινδυνη τεχνη και στα λαθος χερια μπορει να αποβει καταστροφικη..


    Αν θελει να μαθεις το πως δημιουργηθηκε και γιατι, το τροποποιημενο (λανθασμενο) wing chun, πες μου και θα σου πω την ιστορια με λεπτομερειες.. ειναι κατασκευασμα του δασκαλου των Leung Bik (πατερας του) και Chan Wah Shun.. ναι αυτοι οι 2 ειχαν τον ιδιο δασκαλο παρολο που διδαχτηκαν εντελως διαφορετικα πραγματα.. ο δασκαλος του ηταν ο Leung Sang, πεμπτος σε σειρα διδασκομενος, μετα την ιδρυτρια του Wing Chun, Ng Mui.


    Παντως τα λογια ειναι μονο θεωρια και τα βιντεακια δε σημαινουν τιποτα.. αν εισαι μαθητης του τροποποιημενου wing chun, σε καλω στη σχολη να ερθεις να δεις απο κοντα το παραδοσιακο συστημα, ο sifu θα σου δειξει τις διαφορες τους (ειναι πολλες) και να συνειδητοποιησεις εσυ ο ιδιος την ανωτεροτητα του :)


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •