Παιδιά είμαι νέος και είναι το πρώτο μου post. Προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα μπορώ ( και από το forum και από βιβλία) και θέλω την γνώμη σας για να τα βάλω σε μία σειρά. Είμαι 28 χρονών και ξεκίνησα στα 85 κιλά 180cm ύψος για να χάσω κιλά, κυρίως από την κοιλιά. Τώρα είμαι 75 κιλά (έξι μήνες αργότερα) και ένα μηχάνημα χειρός με δείχνει 12.5% λίπος. Έχω δυναμώσει κάπως και η κοιλιά έχει περιοριστεί αρκετά (3cm εμπρός και 2cm στα πλάγια). Κάνω βάρη 3 φορές την εβδομάδα (στήθος 4 ασκήσεις 4 sets με δικέφαλους 3 ασκήσεις 3 sets, πλάτη 4 ασκήσεις 4 sets με τρικέφαλους 3 ασκήσεις 3 sets, ώμους 4 ασκήσεις 4 sets με πόδια 4 ασκήσεις 4 sets, κοιλιακούς κάθε δεύτερη μέρα και τρεις φορές την εβδομάδα ποδήλατο (κανονικό) για 20 έως 90 λεπτά.

Η διατροφή μου έχει στο περίπου ως εξής

0730: Γάλα με corn flakes ή ψωμί ολικής αλέσεως με milner ή γαλοπούλα ένα ποτήρι χυμό και καφέ

1100 Μία μπανάνα και 2 scoops whey protein

1600 Σαλάτα, ρύζι ή μακαρόνια ολικής αλέσεως και ψητά (γαλοπούλα, κότα, μοσχαρίσια?.)

2000 2 scoops whey protein και κανένα φρούτο

2200 Ομελέτα με ασπράδια και κανένα λαχανικό ή γάλα ή κανένα τοστάκι με milner και γαλοπούλα

ενδιάμεσα κανένα καφέ παραπάνω ε και κλέβω και που και που.

Θέλω να συνεχίσω και άλλο τις προπονήσεις με σκοπό την ενδυνάμωση, γιατί πιστεύω ότι είμαι χαμηλά (π.χ 50Κγρ πάγκο, ξεκίνησα με 20 αλλά πλέον δεν μπορώ να ανέβω άλλο) και μείωση του λίπους. Είναι αυτό εφικτό? Τι πιστεύετε εσείς για τα παραπάνω? Ο γυμναστής μου προτείνει να πάρω κρεατίνη και ακόμη καλύτερα με φώσφορο. Τι λέτε για αυτό. Παρακαλώ για τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας,

Συγγνώμη για το τεράστιο post και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.