Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 52 of 52
  1. #31
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    ευχαριστω φιλε joe!!!!
    να σαι καλα!!!

    λαμογιο υπαρχουν κ φορες που μπορει να πεσει αγωνας παλι την επομενη εβδομαδα κ να χρειαστει αν ξανακανεις
    αλλα επειδη παιζει να μην σε πιασει η ιδια μεθοδος,αλλαζεις υδατανθρακωση κ κανεις αλλα πραγματα...
    </blockquote id=quote>


    άντε να δουμε σταυρο λοιπόν..!θα πεσουν και οι πρώτες φωτός μετα απο την απογλυκογονωση!
    no PAIN no GAIN

  2. #32
    New Member
    Join Date
    22-03-08
    Location
    .
    Posts
    57

    Default

    bigsteve την ημερα του αγωνα που γραφεις,

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 αυγα τηγανητα με ελαιολαδο + 5 φετες μπεικον + 30-50γρ τυρι φετα.
    2 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥΣ(πρωι): 150γρ. κοτοπουλο + 200-350γρ πατατα.

    Δηλαδη το πρωτο γευμα ειναι σαν "σαβουρα"? Το βλεπω λιγο λαδερο και αλμυρο γιαυτο....σε τι χρησημευει αυτο?

    Μετα το επομενο ειναι "κανονικο γευμα" οχι "υδατανθρακωσης" ετσι? εννοω αυτο που συνηθιζαμε να τρωμε στην καθημερινη μας διαιτα?

    αυτες οι αποριες μου, ευχαριστω!

  3. #33
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ο σκοπος που κανεις αυτο το γευμα σαβουρας ειναι επειδη το πρωι χρειαζεσαι χοληστερινη για να εχεις ενεργεια για τον αγωνα αλλα και για να γεμισεις ακομα καλυτερα φυσικα εννοειτε πως αυτο για να πιασει και να μην σου πεταξει νερα δεν πρεπει να πιεις ουτε σταγονα νερο

  4. #34
    New Member
    Join Date
    22-03-08
    Location
    .
    Posts
    57

    Default

    Ευχαριστω!

    Και το επομενο ειναι γευμα που τρωγαμε στην καθημερινη μας διαιτα? πχ καποιος τρωει ασπραδια και βρωμη. θα ισχυει το ιδιο?

  5. #35
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    ?ντε να φας τηγανιτά και αλλαντικά και να μην πιεις νερό!!![:-bigeyes][:-bigeyes] Να ξεπλύνεις το στόμα με νερό χωρίς να καταπιείς, ή να καταπιείς σάλιο επιτρέπεται :D
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #36
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by solid

    Ευχαριστω!

    Και το επομενο ειναι γευμα που τρωγαμε στην καθημερινη μας διαιτα? πχ καποιος τρωει ασπραδια και βρωμη. θα ισχυει το ιδιο?
    </blockquote id=quote>Να εισαι καλα!! το επομενο γευμα ειναι απλα ενα γευμα για να μην μεινεις νυστικος μεχρι να ανεβεις στην σκηνη δεν εχει και τοσο σημασια τι θα φας απλα επιλεγεις ενα ελαφρυ γευμα για να μην εχεις πρισμενο στομαχι στον αγωνα και να το χωνεψεις ευκολα

  7. #37
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    ?ντε να φας τηγανιτά και αλλαντικά και να μην πιεις νερό!!![:-bigeyes][:-bigeyes] Να ξεπλύνεις το στόμα με νερό χωρίς να καταπιείς, ή να καταπιείς σάλιο επιτρέπεται :D
    </blockquote id=quote>Ασε αυτο πραγματικα ειναι μεγαλη πικρα και βαλε οτι πινεις νερο μονο το βραδυ αφου εχουν τελειωσει και οι τελικοι αντε ολη μερα να εχεις φαει ολα αυτα να εχεις παιξει και αγωνα και να εισαι ολη μερα χωρις ουτε μια γουλια νερο

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    ?ντε να φας τηγανιτά και αλλαντικά και να μην πιεις νερό!!![:-bigeyes][:-bigeyes] Να ξεπλύνεις το στόμα με νερό χωρίς να καταπιείς, ή να καταπιείς σάλιο επιτρέπεται :D
    </blockquote id=quote>Ασε αυτο πραγματικα ειναι μεγαλη πικρα και βαλε οτι πινεις νερο μονο το βραδυ αφου εχουν τελειωσει και οι τελικοι αντε ολη μερα να εχεις φαει ολα αυτα να εχεις παιξει και αγωνα και να εισαι ολη μερα χωρις ουτε μια γουλια νερο
    </blockquote id=quote>



    γιατί και την επόμενη μέρα συνεχίζεις πάλι γεύματα σαβούρας π.χ. μετά την ομελέτα ή αντί γιατην ομελέτα για πρωινό φας κάτι πιο ποιοτικό π.χ κρέας, μακαρόνια, ψωμί και στη χειρότερη γλυκά το κάνεις μέχρι να τελειώσει η μέρα σαν cheat day?

    kai πάλι δηλαδή πίνουμε γουλίτσες νερό και μία μέρα πριν και τη μέρα του αγώνα?



    ντάξει το μόνο με το θέμα τω ούρων...με τόσο λίγο νερό απλά βγαίνουν ΜΠΕΖ..![:-bouncy]:D
    no PAIN no GAIN

  9. #39
    Pumping Iron
    Join Date
    14-03-05
    Location
    .
    Posts
    365

    Default

    Σταύρο σε κάποιο ποστ σου (δεν θυμάμε που) είχες πει σε κάποιον οτι η χρήση Τ3 δεν πρέπει να πέσει πάνω στην υδατανθράκωση, γιατι δε θα τον αφήσει να γεμίσει.

    Θα μπορούσε κατα τη γνώμη σου να γίνει υδατανθράκωση (αν συμβιβαστούμε οτι ετσι κι αλλιώς θα υπάρχει μια μικρή κατακράτηση απο την Τ3) αλλα με μεγαλύτερες ποσότητες?

    Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμλενος... εγώ, με χρήση Τ3, έκανα δίαιτα με 1 κιλό γαλοπούλα, 500γρ ρύζι, 2 κουταλιές λάδι (φέτος).

    Ενώ πέρσυ για να φτάσω σε περίπου τα ίδια αποτελέσματα, χωρίς Τ3, έτρωγα 800γρ γαλοπούλα, 2 κουταλιές λάδι, και 200γρ ρύζι. Στο περσινό μου στέγνωμα μείωνα διαδοχικά σε 100/50/0/φορτομα/φορτομα/ειδικο γεύμα για να δίώξει τα νερά/ ρύζι-σταφίδες και έτοιμος.

    Θα πρέπει να κάνω πάλι το ίδιο στέγνωμα και να κόψω την Τ3 ή να παίξω με 250/125/0/ κτλ... ? θα χαρώ πολύ να μου δώσεις την συμβουλή σου...

  10. #40
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by manosv

    Σταύρο σε κάποιο ποστ σου (δεν θυμάμε που) είχες πει σε κάποιον οτι η χρήση Τ3 δεν πρέπει να πέσει πάνω στην υδατανθράκωση, γιατι δε θα τον αφήσει να γεμίσει.

    Θα μπορούσε κατα τη γνώμη σου να γίνει υδατανθράκωση (αν συμβιβαστούμε οτι ετσι κι αλλιώς θα υπάρχει μια μικρή κατακράτηση απο την Τ3) αλλα με μεγαλύτερες ποσότητες?

    Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμλενος... εγώ, με χρήση Τ3, έκανα δίαιτα με 1 κιλό γαλοπούλα, 500γρ ρύζι, 2 κουταλιές λάδι (φέτος).

    Ενώ πέρσυ για να φτάσω σε περίπου τα ίδια αποτελέσματα, χωρίς Τ3, έτρωγα 800γρ γαλοπούλα, 2 κουταλιές λάδι, και 200γρ ρύζι. Στο περσινό μου στέγνωμα μείωνα διαδοχικά σε 100/50/0/φορτομα/φορτομα/ειδικο γεύμα για να δίώξει τα νερά/ ρύζι-σταφίδες και έτοιμος.

    Θα πρέπει να κάνω πάλι το ίδιο στέγνωμα και να κόψω την Τ3 ή να παίξω με 250/125/0/ κτλ... ? θα χαρώ πολύ να μου δώσεις την συμβουλή σου...
    </blockquote id=quote>Ο Σταυρος λειπει αυτες τις μερες εκτος ελλαδος και θα αργησει να γυρισει οποτε συγχωρεστε τον για λιγο καιρο που δεν μπορει να απαντησει στις ερωτησεις σας τωρα σε αυτο που ρωτας αν σε ενδιαφερει η δικια μου γνωμη θα σου ελεγα οτι παντα το αδειασμα και το φορτομα γινεται με βαση τις ποσοτητες που ετρωγες τις τελευταιες βδομαδες δηλαδη εφοσον ετρωγες 500 ρυζι το κανεις 250 και μετα 125 και στο φορτομα διπλασιαζεις την ποσοτητα (απο την κανονικη διαιτα) οποτε 1 κιλο κτλ τ3 βγαλτο στο φορτομα γιατι οπως σου ειπε και ο Σταυρος δεν θα σε αφησει να γεμισεις σωστα

  11. #41
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Lamogio_16

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    ?ντε να φας τηγανιτά και αλλαντικά και να μην πιεις νερό!!![:-bigeyes][:-bigeyes] Να ξεπλύνεις το στόμα με νερό χωρίς να καταπιείς, ή να καταπιείς σάλιο επιτρέπεται :D
    </blockquote id=quote>Ασε αυτο πραγματικα ειναι μεγαλη πικρα και βαλε οτι πινεις νερο μονο το βραδυ αφου εχουν τελειωσει και οι τελικοι αντε ολη μερα να εχεις φαει ολα αυτα να εχεις παιξει και αγωνα και να εισαι ολη μερα χωρις ουτε μια γουλια νερο
    </blockquote id=quote>



    γιατί και την επόμενη μέρα συνεχίζεις πάλι γεύματα σαβούρας π.χ. μετά την ομελέτα ή αντί γιατην ομελέτα για πρωινό φας κάτι πιο ποιοτικό π.χ κρέας, μακαρόνια, ψωμί και στη χειρότερη γλυκά το κάνεις μέχρι να τελειώσει η μέρα σαν cheat day?

    kai πάλι δηλαδή πίνουμε γουλίτσες νερό και μία μέρα πριν και τη μέρα του αγώνα?



    ντάξει το μόνο με το θέμα τω ούρων...με τόσο λίγο νερό απλά βγαίνουν ΜΠΕΖ..![:-bouncy]:D
    </blockquote id=quote>Γνωριζω αλλους που ξυπνανε το πρωι και ριχνουν οτι σαβουρα υπαρχει μπροστα τους μεχρι να ανεβουν στη σκηνη αλλα αυτο θα σε κανει να βγεις με πρισμενο στομαχι στον αγωνα και να μην μπορεις να πατηθεις αλλα και επισης υπαρχει περιπτωση να σε πειραξει επειδη απο εκει που εισαι στην τελειως καθαρη διατροφη ξαφνικα πλακωνεσαι στη σαβουρα και νερο ουτε γουλιες την μερα του αγωνα

  12. #42
    Pumping Iron
    Join Date
    14-03-05
    Location
    .
    Posts
    365

    Default

    Σ'ευχαριστω πάρα πολυ φίλε μου για την απάντηση σου, τελικά θα κόψω τελείως το Τ3-Τ4 για την εβδομάδα του στεγνώματος και θα κάνω με 250γρ όπως μου είπες. Με την ευκαιρία να σου ευχηθώ και καλή επιτυχία στους αγώνες.

  13. #43
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Να εισαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω καλη επιτυχια και σε σενα

  14. #44
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-06-06
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι, Greece.
    Posts
    49

    Default

    Αχ αυτή η απογλυκογόνωση... πολύ κουραστική! Η υδατανθράκωση όμως 2-3 μέρες πριν τον αγώνα είναι πιστεύω από τις πιο ωραίες φάσεις της προετοιμασίας! Εγώ συνηθίζω να μην τρωω πατάτα ή ρύζι γιατί μου φουσκώνουν πολύ το στομάχι. Προτιμώ να τρώω αποξηραμένα φρούτα, μπανάνες και γλυκοπατάτα.

  15. #45
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    που εισαι αδερφε εσυ σε χασαμε.... θα σε δω στο νοβοτελ πιστευω στις 25 του μηνα...

  16. #46
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-06-06
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι, Greece.
    Posts
    49

    Default

    καλησπέρα! Ναι θα είμαι και εγώ στις 25 του μήνα. Θα κατέβω στην καινούρια κατηγορία fitness!

  17. #47
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Να ρωτησω και εγω κατι,. Μετα το περας της διαιτας και δεν μιλαω για αγωνιστικο επιπεδο, (σε λιπος περιπου 10%) εχει νοημα η φαση της υδατανθρακωσης; Αν καταλαβα καλα ο σκοπος της διαδικασιας ειναι η καλυτερη εμφανιση για μια μερα σωστα; Ρωταω γιατι ενας γνωστος μου που ασχολειται, προτεινε να το κανω στο τελος της διαιτας.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  18. #48
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Δεν εχεις να χασεις τιποτα αν το κανεις.Δοκιμασε το κ θα βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα!
    1 εβδομαδα υποθεση ειναι αλλωστε...
    υπαρχει κ ενα κολπακι να τρως στο γεμισμα την τελευταια μερα γλυκερολη πριν το γευμα.Αυτο σε βοηθαει να δεσμευσεις περισσοτερο υδατανθρακα μεσα στους μυς κ σου "πεταει" κ νερα ;-)

  19. #49
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ευχαριστω για την απαντηση θα το δοκιμασω απο περιεργεια! Γλυκερολη αν δεν κανω λαθος ειναι η γλυκερινη ετσι; Και που μπορουμε να την βρουμε;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  20. #50
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση θα το δοκιμασω απο περιεργεια! Γλυκερολη αν δεν κανω λαθος ειναι η γλυκερινη ετσι; Και που μπορουμε να την βρουμε;
    http://www6.netrition.com/now_glycerine_page.html

  21. #51

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχω την εντυπωση παιδια οτι γλυκερολη εχουν και τα φαρμακεια, μαλιστα σε τιμη ξεφτιλα τυπου δεξτροζης δηλαδη.

  22. #52

    Default

    Την 1η ημερα λοιπον μειωνουμε την προσληψη υδατανθρακων κατα 50% απ οτι τρωγαμε στην διαιτα μας, π.χ. αν καποιος ετρωγε 100γρ υδατανθρακα στη διαιτα του σημερα θα τρωει 50γρ.Αυτο γινεται ανα γευμα π.χ απο 200γρ πατατα στο γευμα μπορουμε να βαλουμε 100γρ. η να αφησουμε τα πρωτα 3 απο τα 6 γευματα που τρωμε ως εχουν κ στα υπολοιπα 3 να βγαλουμε τελειως την πατατα κ να βαλουμε μαρουλι η σπανακι
    κ. Σταύρο να σας ρωτήσω και 'γω κάτι, μπορούμε αντί μαρούλι να βάλουμε αγγούρι; Αν ναι, πόση ποσότητα σε κάθε γεύμα;


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •