Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

    Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ,20 χρονων και θα ηθελα να ζητησω τις συμβουλες σας για το προβλημα μου. Παλιοτερα ειχα παει γυμναστηριο 1,5 χρονο και ειχα καταφερει να νιωθω ομορφα για το σωμα μου..

    Εδω και 2-3 χρονια με εχει παρει η κατω βολτα και δεν προσεχω τη διατροφη μου ουτε γυμναζομαι και εχω φτασει αισιως στα 120 κιλα με 1.78 υψος.. Απο αυριο θα ξεκινησω γυμναστηριο με σκοπο να αδυνατισω και να μειωσω τα επιπεδα λιπους και πανω απ ολα να βελτιωσω την υγεια μου..

    Τι με συμβουλευετε να κανω για να αδυνατισω οχι να παρω ογκο,ογκο εχω να φαν' κι οι κοτες..Θα προτιμουσα να μην παρω συμπληρωματα διατροφης,οτι κανω θελω να το κανω φυσικα..

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Καλώς όρισες. Σε συμβουλεύω να διαβάσεις την ενότητα της διατροφής ώστε να φτιάξεις ένα σωστό πλάνο καθώς και την ενότητα των προγραμμάτων γυμναστικής ώστε να επιλέξεις ένα "αποτελεσματικό" πρόγραμμα.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες κι απο μένα. Συφωνώ με όσα είπε ο Σήφης!

    Το Τζιμάκος είναι τυχαίο ή παραπέμπει σε επιροές Πανούση;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    welcome.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Καλό θα ήταν να ανοίξεις πρώτα ένα καινούργιο τόπικ στο "Νέοι Και Νέες Στο Forum" και να συστηθείς εκεί.
    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις τις θερμίδες συντήρησης,δηλαδή αυτές που χρειάζεται ο οργανισμός σου ώστε να παραμένει στα ίδια κιλά σύμφωνα με τον τρόπο ζωής που έχεις(ή τον καινούργιο τρόπο που θα έχεις όταν θα ξεκινήσεις γυμναστήριο...).Διάβασε και θα βρεις διάφορους τύπους για το πως βγαίνει αυτό.Έπειτα ξεκίνα να καταγράφεις ό,τι βάζεις στο στόμα σου και τρώγε κάποιες θερμίδες λιγότερες απ'ότι είναι το όριο συντήρησής σου (π.χ. 500).
    Εν ολίγης προπόνηση-διατροφή-ξεκούραση-επιμονή-διάβασμα.Αν ακολουθήσεις και τα πέντε σε λίγο καιρό θα δεις τρομερές αλλαγές στο σώμα σου.Το "λίγο" δεν μπορεί να είναι βέβαια μέσα σε μια νύχτα,αλλά φαντάσου ότι ούτε το ότι έφτασες τα 120 κιλά έγινε μέσα μία νύχτα...

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    ψαξε λιγακι για διατροφη στο φορουμ, ποσταρε τι σκοπευεις να ακολουθησεις, σε βοηθαμε να φτιαξεις τη διατροφη σου καλυτερα, κανεις το ιδιο και στις ασκησεις αφου δεις τα θρεαντ στο φορουμ, και ξαναβοηθαμε!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Καλώς ήρθες κι απο μένα. Συφωνώ με όσα είπε ο Σήφης!

    Το Τζιμάκος είναι τυχαίο ή παραπέμπει σε επιροές Πανούση;!
    </blockquote id=quote>
    Τσακαλι εισαι μαζντα.. Εννοειται πως προερχεται απο επιρροες τετοιου ειδους αν και ωντας συνονοματος με τον προαναφερθεντα λαικο βαρδο μου ταιριαζει ακομα περισσοτερο..

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Σας ευχαριστω ολους παιδια..Αρχιζω διαβασμα!!!!!!!
    Ως το βραδυ θα σας ενημερωσω για το προγραμμα διατροφης και γυμναστικης που θα διλεξω για να μου πειτε κι εσεις τι νομιζετε τι να αλλαξω και τετοια..Να θυμαστε παντα οτι θελω να αδθνατισμα και γραμμωση ΟΧΙ ΟΓΚΟ..
    See you soon

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες και για όποια βοήθεια, εδώ είμαστε.

    Και να θυμάσαι, γράμμωση πετυχαίνουμε αφού έχουμε βάλει μυική μάζα πάνω μας και ρίχνουμε το ποσοστό λίπους μας. Αν δεν έχουμε μύες, τότε τι να γραμμώσουμε; Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Καλωσόρισες και για όποια βοήθεια, εδώ είμαστε.

    Και να θυμάσαι, γράμμωση πετυχαίνουμε αφού έχουμε βάλει μυική μάζα πάνω μας και ρίχνουμε το ποσοστό λίπους μας. Αν δεν έχουμε μύες, τότε τι να γραμμώσουμε; Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό.
    </blockquote id=quote>
    Το σκεπτικο το εχω καταλαβει γι αυτο ειπα οτι θελω να αδυνατισω και να γραμμωσω και δεν ειπα να γραμμωσω και να αδυνατισω..Στα σκεπτικα καλα τα παω στο φαι δυσκολευομαι :p
    Σ'ευχαριστω καρδουλα και συντομα θα ξανακουσετε απο μενα ερωτησεις..Σας ευχαριστω ολους και ελπιζω με τη βοηθεια σας σταδιακα να με βλεπετε να εξελισσομαι και να φτασω τελικα στο στοχο μου...

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Τελικά παιδιά δεν βρήκα διατροφή και προπόνηση.

    Εγώ βασικά νόμιζα πως αν δεν τρώω ψωμί και τρώω γάλα με δημητριακά, ψητά, σαλάτες και τέτοια θα ήταν μια καλή διατροφή...

    Στο forum που έψαξα όλοι λένε να "τρως" βρώμη, 1234 ασπράδια κάθε πρωί,10 φραπεδες απο αυγα,5μιση κιλά κοτόπουλο και 15 κονσέρβες τόνο... Επειδή όμως δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά και είμαι αρκετά μπερδεμένος θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας και να μου προτείνεται εσείς προγράμματα διατροφής και γυμναστικής.

    Ο μπερδεμενος και στρουμπουλουλης φιλος σας,Τζιμακος...

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    18-04-05
    Posts
    1,769

    Default

    Tzimako νομιζω πως υπερβαλεις λιγο οσο αναφορα το πρωινο,
    κανεις δεν μιλησε για 15 κονσερβες τονο και με 13 εισαι μια χαρα!!

    Τωρα δωσε λιγο χρονο στο μυαλο σου να αφομιωσει τον ογκο που διαβαζει
    και στο κορμι σου να συνιθησει τον ογκο που θα χασει.

    Τελος να σου πω οτι με δισταγμό ανοιξα το τοπικ καθως ετσι στεγνός που ειμαι (οικονομική καχεξία)
    βλέποντας τον τιτλο φαντάστηκα οτι ή θα πρεπει να σκασω και κανενα ευρωπουλο η στην καλύτερη να δωσω κανένα παλιό levis? !!!
    -||-Work like u don't need the money,love like u've never been hurt,
    dance like nobody is watching and f-*-*-k like u are being filmed!! -||-

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-07
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psilos2000

    Tzimako νομιζω πως υπερβαλεις λιγο οσο αναφορα το πρωινο,
    κανεις δεν μιλησε για 15 κονσερβες τονο και με 13 εισαι μια χαρα!!

    Τωρα δωσε λιγο χρονο στο μυαλο σου να αφομιωσει τον ογκο που διαβαζει
    και στο κορμι σου να συνιθησει τον ογκο που θα χασει.

    Τελος να σου πω οτι με δισταγμό ανοιξα το τοπικ καθως ετσι στεγνός που ειμαι (οικονομική καχεξία)
    βλέποντας τον τιτλο φαντάστηκα οτι ή θα πρεπει να σκασω και κανενα ευρωπουλο η στην καλύτερη να δωσω κανένα παλιό levis#65533; !!!
    </blockquote id=quote>
    Οντως ειναι λιγακι σαν "βοηθηστε τον αοματο" αλλα ο "αοματος" στην περιπτωση αυτη ειναι συμβολικη εννοια..Οποτε θα παρω το θαρρος να επεκτεινω τη φραση και θα πω: Βοηθηστε τον αοματο να βρει το φως του...

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tzimakos

    "βοηθηστε τον αοματο" αλλα ο "αοματος" στην περιπτωση αυτη ειναι συμβολικη εννοια..Οποτε θα παρω το θαρρος να επεκτεινω τη φραση και θα πω: Βοηθηστε τον αοματο να βρει το φως του...
    </blockquote id=quote>

    χαθηκες ε? :D

    διαβασε εδω για προπονηση...
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1783

    Εδω θα μαθεις για την ΗΙΙΤ, η αεροβια θα σε βοηθησει πολυ
    στο να χασεις λιπος.
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1856

    Διαβασε πως πρεπει να ειναι ενα προγραμμα για γραμμωση...
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=3595

    και εδω...
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4638
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=528
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=797

  15. #15
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το να σου πουμε συμβουλες του στιλ "ξεκινα το περπατημα, μη τρως λιπη" κλπ, μακροπροθεσμα δε θα σε βοηθησουν. Ριξε μια ματια στα σαιτ που σου δειχνει ο γουιζ...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το να σου πουμε συμβουλες του στιλ "ξεκινα το περπατημα, μη τρως λιπη" κλπ, μακροπροθεσμα δε θα σε βοηθησουν. Ριξε μια ματια στα σαιτ που σου δειχνει ο γουιζ...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •