Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default Προ/πρεβιοτικά και BodyBuilding

    Παιδιά μετά από ψάξιμο δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο forum και πιστεύω είναι σημαντικό θεματάκι. Googlara και βρήκα πράγματα για αυτά αλλά για τον μέσο οργανισμο/άνθρωπο.
    Τελικά ποια η σημασία των προ/πρεβιοτικών στο BB; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ποσότητες να τα παίρνουμε, κάθε πότε και για πόσο καιρό;

    Ps: Πήρα τις Beneflora από το φαρμακείο (το βαζάκι για 12 δόσεις 18 ευρώ, η δόση είναι 1 κ.σ ημερισίως), αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό να τα πάρω και αν γίνεται να μειώσω την δόση για να μου διαρκέσουν παραπάνω.

  2. #2
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Τρομερή συμμετοχή!:D:D:D Αν το κρίνετε ανούσιο ας διαγράψει κάποιος το topic, please!

  3. #3

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Παιδιά μετά από ψάξιμο δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο forum και πιστεύω είναι σημαντικό θεματάκι. Googlara και βρήκα πράγματα για αυτά αλλά για τον μέσο οργανισμο/άνθρωπο.
    Τελικά ποια η σημασία των προ/πρεβιοτικών στο BB; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε τι ποσότητες να τα παίρνουμε, κάθε πότε και για πόσο καιρό;

    Ps: Πήρα τις Beneflora από το φαρμακείο (το βαζάκι για 12 δόσεις 18 ευρώ, η δόση είναι 1 κ.σ ημερισίως), αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό να τα πάρω και αν γίνεται να μειώσω την δόση για να μου διαρκέσουν παραπάνω.

    </blockquote id=quote>
    To BENEFLORA μπορείς για τίς 3-4 πρώτες μέρες να το πάρεις μιά κουταλιά του γλυκού το πρωί και μιά το απογευμα ή βράδυ (και τα δυο είτε με κάποιο χυμο / πρωτεϊνη είτε με γιαούρτι / πρωτεινη και τίς επομενες μέρες μονο πρωϊ
    Προσωπικά το χρησιμοποιώ έτσι στήν αρχή και μετά απο κάποιο διάστημα μιά κουταλιά γλυκού μέρα ή μέρα παρα μέρα το εναλλασω με άλλα προβιοτικα οπως το Biokolon ή κάποια άλλα ACIDOPHILUS , πιστεύοντας οτι πλέον δεν τα παίρνω για να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα (αφού αυτα λυθηκαν στα αρχικά στάδια τής λήψης) , αλλα για ποικιλία μικροοργανισμών και επαρκή ποσοτητα συντήρησης τής ΧΡΗΣΙΜΗΣ μικροβιακής χλωρίδας του εντέρου

    ...μην κρίνεις τήν συμμετοχή , τα προβιοτικά είναι κάτι που στήν Ελλάδα μέχρι 2-3 χρόνια πρίν ήταν ΑΓΝΩΣΤΟ σε αθλητές κλπ κλπ , μονο κάτι ψαγμένοι γιατροί τα συνιστούσαν σε γυναίκες και μεσηλικες/υπερηλικες κυρίως για τή κολλιτιδα /δυσκοιλιοτητα που τούς βασάνιζε - με ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ !

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Eγώ να προσθέσω ότι οι μικροοργανισμοί που υπάρχουν στο εντερό μας ξεπερνούν σε σύνολο τα κύτταρα του σώματος μας οπότε η σημασία των πρεβιοτικών είναι προφανής [:-bouncy]

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Επειδή ακούω πολλά στο site για τα πρεβιοτικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνουν ή να μου δώσει κάποιο link να διαβάσω?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    Επειδή ακούω πολλά στο site για τα πρεβιοτικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνουν ή να μου δώσει κάποιο link να διαβάσω?
    </blockquote id=quote>
    http://archive.enet.gr/online/online...07,id=83197012
    First we take Manhattan then we take Berlin

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    ευχαριστώ,πάω για μελέτη!

    Edit:σύμφωνω με το παραπάνω άρθρο τα πρε/προ βιοτικά βρίσκονται σε γαλακτοκομικά,φρούτα,λαχανικά.
    Αν η διατροφή κάποιου περιλαμβάνει καθημερινά τις από πάνω κατηγορίες είναι ανάγκη να πάρει και σε συμπλήρωμα?
    κάτι έλεγε ότι αν λαμβάνεις φυσικά 5γρ-10γρ δεν έχεις πρόβλημα.Πως υπολογίζουμε τι ποσό λαμβάνουμε από τις τροφές?

  8. #8
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ευχαριστώ πολύ! Άρα είναι σημαντικά τελικά[:-magnify]

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    sok ευχαριστούμε που έθιξες το θέμα, επίσης andriko/matz για πληροφορίες. Προσωπικά χρησιμοποιούσα σποραδικά πρεβιοτικά της UDO's δωρεάν από προσφορές/παραγγελίες μαζί με UDO's choice oil αλλά δε γνώριζα το πόσο σημαντικά είναι, ίσως είναι καιρός να τα εντάξω στο πρόγραμμα:-)

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-08-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    185

    Default

    Επαναφέρω το τόπικ γιατί ανακάλυψα μια καλή πηγή πρεβιοτικών!Είναι ένα ταχίνι του Χαίτογλου το οποίο έχει στα 100 gr,31 gr πρεβιοτικές ίνες.

  11. #11
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by andreas20

    Επαναφέρω το τόπικ γιατί ανακάλυψα μια καλή πηγή πρεβιοτικών!Είναι ένα ταχίνι του Χαίτογλου το οποίο έχει στα 100 gr,31 gr πρεβιοτικές ίνες.
    </blockquote id=quote>

    Έλα ρε φίλέ, αλήθεια; Αυτό το ταχίνι παίρνω εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν είδα να γράφει κάτι επάνω. Και τώρα που το ξανακοίταξα δεν βρήκα τίποτα...
    Μήπως μπορείς να δώσεις την πηγή που το βρήκες;

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-08-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    185

    Default

    Aπό supermarket το πήρα.Δεν είναι το γνωστό του Χαίτογλου,αλλά ένα που βγαίνει σε μικρό βαζάκι,400 γραμμάρια αν θυμάμαι καλά και γράφει ταχίνι με πρεβιοτικές ίνες.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-08-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    185

    Default

    Attached Image:


  14. #14
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Α οκ! Δεν παίρνω αυτό τελικά.:D Χαίτογλου είναι και το δικό μου αλλά χωρίς πρεβιοτικά...
    Thanks for the info πάντως![:-thumbu]

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Athens, Νικαια, Greece.
    Posts
    47

    Default

    τοσο καιρο ελεγα να παρω Ταχινι..αλλα παντα το ακυρωνα για καποιο λογο...
    επεφτε το ματι μου στις μερεντες διπλα! :D


    ..με αφορμη τα ζουζουνια που χει μεσα...και με ενα καλο μελακι..θα πηγαινει μαλλια κατω! [:-bouncy]



    ΥΣ.αν ξερεις κανεις το σουπερ μαρκετ που το εχουν?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •