Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 61 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1827

Hybrid View

  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Φιαλη οξυγονου.

    Γεια κ χαρα σε ολους!!!
    Σημερα ξεκινησαμε με την Κατερινα να χρησημοποιουμε φιαλη οξυγονου
    στην προπονηση.τραβαμε 1 καλη τζουρα μετα απο καθε λειτουργικο σετ.
    Πιστευω οτι θα εχουμε πλουσιοτερη οξυγονωση στους μυς μας κ ισως
    βοηθησει κ στην λιπολυση.
    Πρωτη μερα σημερα νιωσαμε 30% καλυτερη αιματωση στους μυς μας
    κατα την προπονηση κ γιναμε τουμπανα μεχρι το τελος της προπονησης.
    Αυτο τον καιρο χρησ. την αρχη της προκοπωσης,εξαντλωντας στα πρωτα 2 σετ της ασκησης
    τους μυς μας με ελαφρα κιλα κ 30 επαναληψεις,ενω αμεσως μετα ανεβαζουμε 150% το βαρος κ
    κανουμε αλλα 3 λειτουργικα σετ των 12 επαναληψεων.
    Ειμαστε οπαδοι της βαριας προπονησης αλλα περναμε κ ενα χερακι ολες τις τεχνικες ανα
    διαστηματα για να "δουλευονται" οι νεοαποκτηθεν μαζες.ενω μετα την προπονηση κανουμε
    κ 45 λεπτα περπατημα στον δρομο.
    Παραθετω τα στοιχεια κ της προπονησης για να βοηθησω την σκεψη σας σχετικα με τα
    σχολια κ γνωμες που περιμενω να ακουσω απο σας σχετικα με το οξυγονο.
    Θα σας κραταμε ενημερους τι αποτελεσμα θα εχει αυτο στην συνεχεια.
    Σταυρος-Κατερινα.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    παιδιά πες te μου που θα βρω καμια 100 φιάλες οξυγόνο για εδώ γιατί εδώ έχει υψόμετρο 1800 και δυσκολεύομαι λίγο...:D
    Hellenic Skydivers

  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eγώ δεν το είχα ξανακούσει! Εντυπωσιάστηκα κ περιμένω να μας πουν αποτελέσματα τα παιδιά...
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    15

    Default

    Παιδιά, ειλικρινά έχω κουφαθεί με αυτά που διαβάζω...(συγγνώμη κιόλας)... Μήπως έχετε ακούσει καθόλου τον όρο υπεροξυγόνωση???? Μπορεί το οξυγόνο να ακούγεται αθώο αλλά οι υπερβολικές δόσεις είναι μάλλον βλαβερές για τον οργανισμό μας... Το αίμα μας έχει συγκεκριμένες τιμές οξυγόνου και διοξειδίου, αύξηση της τιμής του ενός ή του άλλου επηρεάζουν το PH του οργανισμού. Η υπεροξυγόνωση προκαλεί συμπτώματα όπως τρέμουλο, κράμπες, ζαλάδες, θολή όραση και δύσκολη αναπνοή... Παιδιά προσοχή... Μην τα θυσιάζουμε όλα στο βωμό των μυών...
    m.n

  5. #5
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Μαλλον κακως το ανεφερες steve...
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    07-11-05
    Location
    THESSALONIKI, Greece.
    Posts
    283

    Default

    nystazaki you got a point there, γιατρος δεν ειμαι αλλα follow my point λιγο.
    H αυξηση του PH αιματος δεν γινεται αμεσα από το Ο2 αλλα απο το αυξημενο CO2 που θα προκαλεσει η αυξημενη προσληψη Ο2.
    Το Ο2 δεν εμφανιζει καποια πολικοτητα ενώ το CO2 ναι. Ετσι το CO2 αντιδρα με το πολικο H2O του αιματος και δημιουργουνται ελευθερες ριζες Η+ και ΗCO3-.
    Oι αυξημενες συγκεντρωσεις Η+ ριχνουν το PH του αιματος δλδ αυξανουν την οξυτητα του.
    Όταν γινεται αυτό τοτε ο εγκεγαλος σου δινει εντολη στα πευμονια για ταχυτερη και βαθυτερη αναπνοη ώστε να αποβαλουν περισσοτερο CO2 και γινεται επαναπροσληψη HCO3- από τα νεφρα στο αιμα ώστε να διατηρηθει η εξεοβασικη ισορροπια του αιματος. Δλδ ο οργανισμος σου εχει αμυνα για κατι τετοιο και επισης την στιγμη που κανεις γυμναστικη και ο ρυθμος αναπνοης είναι ηδη ανεβασμενος πιστευω ότι για 2-3 τζουρες δεν τιθεται θεμα.

    Τωρα αμα κατσεις στο κρεβατι και τζουραρεις με τις ωρες καθαρο Ο2 τοτε νταξει και οι καλυτερες αμυνες πεφτουν.

    Εννοειται ότι κανεις δεν πρεπει να δοκιμασει κατι τετοιο χωρις να μιλησει πρωτα με τον γιατρο του και τα ποστ μου σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να θεωρηθουν σαν καποια μορφη παρακινησης.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Λοιπόν, να πω κ γω κάτι... γιατί όντως είναι ψιλοκουφό κ αμα σε βλέπει κ κανείς δεν είναι κ η καλύτερη διαφήμιση για τους bodybuilders. Μπορεί να έχετε ρε παιδιά τόσες διακρίσεις στο χώρο αλλά εντάξει πιστευω οτι αυτές είναι κινήσεις εντυπωσιασμού κ όχι λειτουργικά πράγματα. Δηλαδή ρε παιδιά στα 70s που είχαν κ περιορισμένο φαρμακολόγιο πως είχαν τέτοια σώματα. Ούτε οξυγόνα ούτε αλλα περίεργα που γίνονται στους καιρούς μας.
    Σιγά μην φανεί διαφορά στο σώμα αν παίρνεις μια τζούρα οξυγόνο μετα το λειτουργικό σετ.
    "The Dynamic Oak"

  8. #8
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Iront, μην ξεχνάς ότι τόσο ο BigSteve, όσο και η Κατερίνα κάνουν πρωταθλητισμό, οπότε "παίζουν" με τις λεπτομέρειες, που για εμάς (τους κοινούς θνητούς) φαίνονται ασήμαντες!

    Εν τοιαύτη περιπτώση, οξυγόνο πήραν τα παιδιά & μάλιστα μια νορμάλ δοσολογία, όχι βιτριόλι! :D

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Crimson, ξέρω πολύ καλά ποιος είναι ο Σταύρος κ η Κατερίνα. Ξέρω κ άλλους πρωην πρωταθλητές.

    Απλά φαντάσου κάποιον που δεν ασχολείται με το άθλημα να πάει γυμναστήριο κ να δει τον χ , y bodybuilder να ρουφάει οξυγόνο μετά απο κάποιο σετ. Θα πει καλά το χει χάσει ο τύπος, αυτοί οι bodybuilder είναι για δέσιμο ή απο το πολύ φάρμακο δεν ξέρει τι κάνει κ άλλα τέτοια. Κατάλαβες?
    Είναι etxreme κ κάπως δυσφήμηση.

    Σίγουρα τα παιδιά ξέρουν αλλά πιστεύω αν δείς δυο bodybuilders κ ο ένας να χρησιμοποιεί οξυγόνο κ ο άλλος όχι, σίγουρα δεν θα κατάλαβεις διαφορά.

    Γενικά μου φαίνεται οτι πλέον ολοι γενικότερα την ψάχνουν πάρα πολύ.

    Ο,τι γράφω είναι απλά απόψεις κ δεν έχουν σκοπο να θίξουν μιας κ είμαι fun γενικότερα του αθλήματος!
    "The Dynamic Oak"

  10. #10
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Σιγουρα εχεις δικιο οπως το θετεις αλλα δεν μας ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι ουτε οταν ρουφαμε οξυγονο ουτε οταν σταματαμε στην μεση του δρομου αν ειναι η ωρα να κανουμε γευμα κ βγαζουμε τα ταπερακια ουτε τιποτα.Αν ζουσαμε κ γυμναζομασταν στην Καλιφορνια δεν θα ειχαμε τετοια προβληματα.Αδικια δεν ειναι ρε φιλε; πειραζουμε κανενα;

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί οτι αν είχα λεφτά θα την είχα κάνει για Καλιφόρνια απευθείας!
    Αδικία είναι αλλά τι να κάνουμε?

    Αλλά το θέμα είναι: είναι το οξυγόνο αυτό που θα κάνει την διαφορά στη σωματική σου διαπλαση?
    "The Dynamic Oak"

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    24-01-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    372

    Default

    Απο τη μία συμφωνώ μαζί σου ΙRONT ότι όντως είναι κάπως υπερβολικό να πας γυμνστήριο με 1 μπουκάλα οξυγόνου και δεδομένου οτι ΔΕΝ εισαι επαγγελματίας ΒΒ ή αθλητής, αλλά απο την άλλη εαν μάθεις οτι 1 τέτοια μέθοδος σου κάνει πραγματικά καλό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην το κάνεις...Οπότε πάνω στο 2ο σκέλος θα συμφωνήσω με τον Σταύρο!!
    Απο τη στιγμή που δεν ενοχλείς κάποιον και είσαι διακριτικός και στη τελική δεν κάνεις και κάτι που προσβάλεις τον εαυτό σου ή τους άλλους, δεν μπορώ να βρω ούτε 1 λόγο για να μην το κάνεις!!...

  13. #13
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Iront, καταλαβαίνω τι εννοείς! Γι' αυτό σου υπενθύμισα ότι τα παιδιά ψάχνουν το τέλειο, γιατί αγωνίζονται! Τώρα, εσύ & εγώ που πάμε για το χαβαλέ μας ή τέλος πάντων δεν ασχολούμαστε επαγγελματικά, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω ότι είναι υπερβολή!

    Έχεις δίκιο γι' αυτά που λες (η αποπροσανατολισμένη & ημιμαθής εικόνα που έχει ο κόσμος για τους αθλητές & το άθλημα εν γένει), αλλά ούτως ή άλλως, όπως είπε και ο Σταύρος, αν θέλουν να πουν, θα πουν και για τα ταπεράκια!

    Anyway, έχετε δίκιο αμφότεροι! Κι εγώ θα ήθελα να ήμουν στο Αμέρικα τώρα (κακώς δεν έκατσα in first place! [:-devil]), αλλά τι να κάνουμε! :)

  14. #14

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Για το επίπεδο που είναι ο Σταύρος και η Κατερίνα είναι λογικό να ψάχνονται σε λεπτομέρειες και μπράβο τους. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο το οξυγόνο μπορεί να βοηθήσει (λογικά ναι, αλλά δεν έχω ιδέα και εγώ πρώτη φορά το άκουσα από τον Σταύρο), αλλά ψυχολογικά τους boostάρισε και αυτό πολλές φορές είναι πολύ πιο χρήσιμο από την πρακτική βοήθεια που τους δίνει η μπουκάλα.

    Αυτό που δεν είναι λογικό είναι να ψαχνόμαστε εμείς οι υπόλοιποι με κάτι τέτοια. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, πέρα από το "ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον βεβαίως.

    Iront, you got a point σίγουρα, όμως να σου πω κάτι: πιστεύω όμως ότι όσοι προσβληθούν από την εικόνα της μπουκάλας του οξυγόνου, έχουν ήδη προσβληθεί προηγουμένως και από άλλα πράγματα όπως π.χ. από την όλη εμφάνιση ενός bodybuilder ή το ότι θα βγάλει τάπερ να τρώει μέσα στη μέση του πουθενά, κτλ. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος που γουστάρει το bodybuilding, θα το παρατήσει άμα δει κάποιον να κάνει αυτές τις "υπερβολές" εντος εισαγωγικών.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson
    Κι εγώ θα ήθελα να ήμουν στο Αμέρικα τώρα
    </blockquote id=quote>

    Me2 [:-shades]

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    07-11-05
    Location
    THESSALONIKI, Greece.
    Posts
    283

    Default

    Iront για το '70 που λες να σου πω οτι η ατμοσφαιρα ηταν πολυ πιο καθαρη και τα φαρμακα υπηρχαν απο το '50.

    Εγω αμερικα δεν ηθελα να ειμαι αλλα brazil και να γινει η μαπα μου σαν τον Σλοθ απο το εργο γκουνις απο το ξυλο που θα φαω στα free fights απο του vale tudιστες.

    :D

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Δεν είπα κάτι αντίθετο για τα 70s.
    Αλλά δεν νομίζω να είναι λεπτομέρεια αυτό που θα βελτιώσει το σώμα κάποιου αθλητή του bb.
    Τόσοι κ τόσοι είχαν κ έχουν σωματα πρωταθλητή χωρίς τέτοιες περίεργες μεθόδους.
    Τέσπα ο κάθε ένας όπως νοιώθει καλύτερα κάνει.

    Jiu ο Mark τους έριχνε ξυλίκι των βραζιλιάνων!! Vale Tudo III
    "The Dynamic Oak"

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    15

    Default

    jiujitsu νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο... Εγώ καταρχήν δεν μίλησα για μειωμένο PH και αυξημένη οξύτητα, ούτε για αυξημένο co2. Σαφώς και υπάρχει παθολογική κατάσταση όπου αυξημένες τιμές co2 μειώνουν το pΗ, μέσω της αντίδρασης: co2+H2O μας δίνουν σε αμφίδρομη αντίδραση ανθρακικό οξύ (H2co3) το οποίο ως οξύ μειώνει και το PH. Εδώ όμως μας αφορά το οξυγόνο, που όταν αυξάνεται έχουμε μείωση του CO2. Η αντίδραση H+ +HCO3 μας δίνει αμφίδρομα H2CO3, όταν λοιπόν μειωθούν τα H+ η αντίδραση οδηγείται προς τα αριστερά, έτσι έχουμε δημιουργία διττανθρακικών τα οποία αυξάνουν το PH. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η μεγάλη δόση οξυγόνου οδηγεί σε υψηλές τιμές PH, δηλ σε αναπνευστική αλκάλωση. Εαν θέλεις να το ψάξεις περισσότερο σου προτείνω το βιβλίο κλινική βιοχημεία, (william Marshall) ιατρικές εκδόσεις Λίτσας.
    m.n

  18. #18
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πανω κατω ολοι που αγωνιζονται κανουν 5 πραγματα.Η γνωμη μου ειναι πως η λεπτομερια κανει τον
    πρωταθλητη... οταν στην Μεγαλου της λεω 200γρ πατατα ζυγιζει την πατατα κ αν ειναι 210γρ. παιρνει
    μαχαιρακι κ κοβει τα 10 περιτα γραμ. οχι οτι θα γινει τιποτα αν τα φαει αλλα ειναι η νοοτροπια η
    οποια μετα μεταφερεται στα σετ της προπονησης στον τσαμπουκα να αντεχεις την πεινα κτλ.
    Αμετρητες φορες στην προετοιμασια δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ απ την πεινα γιατι περιμενα να ξημερωσει να κανω αεροβικη κ να φαω επιτελους το πρωινο.
    Οσο για το τι λενε οι αλλοι φτανει να σας πω πως αν κανουμε κατι διαφορετικο στο γυμναστηριο
    ολοι ερχονται κ ρωτανε τι κ πως με μεγαλη προθυμια.Αφου καμια φορα λεω για πλακα να τρωμε 1 παστα
    μετα απο καθε προπονηση κ θα δεις καμποσους να πηγαινουν στο ζαχαροπλαστειο μετα την προπονηση.
    Ειναι εκπληκτικο αυτο που συμβαινει κ το απολαμβανω με χαρα το οτι μπορει να επηρεαζουμε τοσο κοσμο
    με αυτα που κανουμε, γι αυτο προσπαθουμε απ την αλλη να ειμαστε κ προσεκτικοι ειδικα με τα κολπα του πρωταθλητισμου ωστε να μην παρουμε κ κανενα στον λαιμο μας.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    07-11-05
    Location
    THESSALONIKI, Greece.
    Posts
    283

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nystazaki

    Εδώ όμως μας αφορά το οξυγόνο, που όταν αυξάνεται έχουμε μείωση του CO2.</blockquote id=quote>
    Που το στηριζεις αυτο ? Δλδ με ποιον μηχανισμο γινεται ?

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nystazaki
    Εδώ όμως μας αφορά το οξυγόνο, που όταν αυξάνεται έχουμε μείωση του CO2. Η αντίδραση H+ +HCO3 μας δίνει αμφίδρομα H2CO3, όταν λοιπόν μειωθούν τα H+ η αντίδραση οδηγείται προς τα αριστερά, έτσι έχουμε δημιουργία διττανθρακικών τα οποία αυξάνουν το PH. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η μεγάλη δόση οξυγόνου οδηγεί σε υψηλές τιμές PH, δηλ σε αναπνευστική αλκάλωση.
    </blockquote id=quote>

    Εστω οτι γινεται αυτο που λες και αντι να κατεβει ανεβαινει το PH. Oταν ανεβει το PH τα νεφρα αυξανουν την απεκκριση διττανθρακικων ριζων οποτε λογικα θα ρυθμιστει παλι το PH.

    Για αναπνευστικη αλκαλωση με μια φιαλη ο-pur θα ελεγα ουτε μια στο εκκατομυριο. Ειναι παθολογικη κατασταση κυριως αλλα μπορει να συμβει και απο εξωτερικους παραγοντες. Πχ σε μεγαλα υψη οπου αναπνευστικη αλκαλωση παθαινεις κυριως απο ελλειψη οξυγονου η οποια οδηγει σε αυξηση του αναπνευστικου ρυθμου και περισσοτερη αποβολη CO2 και μιας και το εισπεομενο Ο2 ειναι περιορισμενο οι συγκεντρωσεις CO2 στο αιμα πεφτουν και ανεβαινει το PH.
    Επισης μπορει να συμβει και απο λαθος ρυθμιση αναπνευστικης υποστηριξης αλλα οχι τοσο λογο του Ο2 αλλα λογο κακης ρυθμισης αναπνευστικου ρυθμου(αναπνοες/min) + %02.

    Mηπως μπερδευεις εννοιες οπως Ηyperventilation με Hyperoxygenation ?
    Στο hyperventilation εχουμε πτωση CO2 αλλα οχι απο την παραπανω προσληψη Ο2.

  20. #20
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    παιδιά πες te μου που θα βρω καμια 100 φιάλες οξυγόνο για εδώ γιατί εδώ έχει υψόμετρο 1800 και δυσκολεύομαι λίγο...:D
    Hellenic Skydivers

  21. #21
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eγώ δεν το είχα ξανακούσει! Εντυπωσιάστηκα κ περιμένω να μας πουν αποτελέσματα τα παιδιά...
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    15

    Default

    Παιδιά, ειλικρινά έχω κουφαθεί με αυτά που διαβάζω...(συγγνώμη κιόλας)... Μήπως έχετε ακούσει καθόλου τον όρο υπεροξυγόνωση???? Μπορεί το οξυγόνο να ακούγεται αθώο αλλά οι υπερβολικές δόσεις είναι μάλλον βλαβερές για τον οργανισμό μας... Το αίμα μας έχει συγκεκριμένες τιμές οξυγόνου και διοξειδίου, αύξηση της τιμής του ενός ή του άλλου επηρεάζουν το PH του οργανισμού. Η υπεροξυγόνωση προκαλεί συμπτώματα όπως τρέμουλο, κράμπες, ζαλάδες, θολή όραση και δύσκολη αναπνοή... Παιδιά προσοχή... Μην τα θυσιάζουμε όλα στο βωμό των μυών...
    m.n

  23. #23
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Μαλλον κακως το ανεφερες steve...
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    07-11-05
    Location
    THESSALONIKI, Greece.
    Posts
    283

    Default

    nystazaki you got a point there, γιατρος δεν ειμαι αλλα follow my point λιγο.
    H αυξηση του PH αιματος δεν γινεται αμεσα από το Ο2 αλλα απο το αυξημενο CO2 που θα προκαλεσει η αυξημενη προσληψη Ο2.
    Το Ο2 δεν εμφανιζει καποια πολικοτητα ενώ το CO2 ναι. Ετσι το CO2 αντιδρα με το πολικο H2O του αιματος και δημιουργουνται ελευθερες ριζες Η+ και ΗCO3-.
    Oι αυξημενες συγκεντρωσεις Η+ ριχνουν το PH του αιματος δλδ αυξανουν την οξυτητα του.
    Όταν γινεται αυτό τοτε ο εγκεγαλος σου δινει εντολη στα πευμονια για ταχυτερη και βαθυτερη αναπνοη ώστε να αποβαλουν περισσοτερο CO2 και γινεται επαναπροσληψη HCO3- από τα νεφρα στο αιμα ώστε να διατηρηθει η εξεοβασικη ισορροπια του αιματος. Δλδ ο οργανισμος σου εχει αμυνα για κατι τετοιο και επισης την στιγμη που κανεις γυμναστικη και ο ρυθμος αναπνοης είναι ηδη ανεβασμενος πιστευω ότι για 2-3 τζουρες δεν τιθεται θεμα.

    Τωρα αμα κατσεις στο κρεβατι και τζουραρεις με τις ωρες καθαρο Ο2 τοτε νταξει και οι καλυτερες αμυνες πεφτουν.

    Εννοειται ότι κανεις δεν πρεπει να δοκιμασει κατι τετοιο χωρις να μιλησει πρωτα με τον γιατρο του και τα ποστ μου σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να θεωρηθουν σαν καποια μορφη παρακινησης.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Λοιπόν, να πω κ γω κάτι... γιατί όντως είναι ψιλοκουφό κ αμα σε βλέπει κ κανείς δεν είναι κ η καλύτερη διαφήμιση για τους bodybuilders. Μπορεί να έχετε ρε παιδιά τόσες διακρίσεις στο χώρο αλλά εντάξει πιστευω οτι αυτές είναι κινήσεις εντυπωσιασμού κ όχι λειτουργικά πράγματα. Δηλαδή ρε παιδιά στα 70s που είχαν κ περιορισμένο φαρμακολόγιο πως είχαν τέτοια σώματα. Ούτε οξυγόνα ούτε αλλα περίεργα που γίνονται στους καιρούς μας.
    Σιγά μην φανεί διαφορά στο σώμα αν παίρνεις μια τζούρα οξυγόνο μετα το λειτουργικό σετ.
    "The Dynamic Oak"

  26. #26
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Iront, μην ξεχνάς ότι τόσο ο BigSteve, όσο και η Κατερίνα κάνουν πρωταθλητισμό, οπότε "παίζουν" με τις λεπτομέρειες, που για εμάς (τους κοινούς θνητούς) φαίνονται ασήμαντες!

    Εν τοιαύτη περιπτώση, οξυγόνο πήραν τα παιδιά & μάλιστα μια νορμάλ δοσολογία, όχι βιτριόλι! :D

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Crimson, ξέρω πολύ καλά ποιος είναι ο Σταύρος κ η Κατερίνα. Ξέρω κ άλλους πρωην πρωταθλητές.

    Απλά φαντάσου κάποιον που δεν ασχολείται με το άθλημα να πάει γυμναστήριο κ να δει τον χ , y bodybuilder να ρουφάει οξυγόνο μετά απο κάποιο σετ. Θα πει καλά το χει χάσει ο τύπος, αυτοί οι bodybuilder είναι για δέσιμο ή απο το πολύ φάρμακο δεν ξέρει τι κάνει κ άλλα τέτοια. Κατάλαβες?
    Είναι etxreme κ κάπως δυσφήμηση.

    Σίγουρα τα παιδιά ξέρουν αλλά πιστεύω αν δείς δυο bodybuilders κ ο ένας να χρησιμοποιεί οξυγόνο κ ο άλλος όχι, σίγουρα δεν θα κατάλαβεις διαφορά.

    Γενικά μου φαίνεται οτι πλέον ολοι γενικότερα την ψάχνουν πάρα πολύ.

    Ο,τι γράφω είναι απλά απόψεις κ δεν έχουν σκοπο να θίξουν μιας κ είμαι fun γενικότερα του αθλήματος!
    "The Dynamic Oak"

  28. #28
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Σιγουρα εχεις δικιο οπως το θετεις αλλα δεν μας ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι ουτε οταν ρουφαμε οξυγονο ουτε οταν σταματαμε στην μεση του δρομου αν ειναι η ωρα να κανουμε γευμα κ βγαζουμε τα ταπερακια ουτε τιποτα.Αν ζουσαμε κ γυμναζομασταν στην Καλιφορνια δεν θα ειχαμε τετοια προβληματα.Αδικια δεν ειναι ρε φιλε; πειραζουμε κανενα;

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί οτι αν είχα λεφτά θα την είχα κάνει για Καλιφόρνια απευθείας!
    Αδικία είναι αλλά τι να κάνουμε?

    Αλλά το θέμα είναι: είναι το οξυγόνο αυτό που θα κάνει την διαφορά στη σωματική σου διαπλαση?
    "The Dynamic Oak"

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    24-01-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    372

    Default

    Απο τη μία συμφωνώ μαζί σου ΙRONT ότι όντως είναι κάπως υπερβολικό να πας γυμνστήριο με 1 μπουκάλα οξυγόνου και δεδομένου οτι ΔΕΝ εισαι επαγγελματίας ΒΒ ή αθλητής, αλλά απο την άλλη εαν μάθεις οτι 1 τέτοια μέθοδος σου κάνει πραγματικά καλό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην το κάνεις...Οπότε πάνω στο 2ο σκέλος θα συμφωνήσω με τον Σταύρο!!
    Απο τη στιγμή που δεν ενοχλείς κάποιον και είσαι διακριτικός και στη τελική δεν κάνεις και κάτι που προσβάλεις τον εαυτό σου ή τους άλλους, δεν μπορώ να βρω ούτε 1 λόγο για να μην το κάνεις!!...


 
Page 1 of 61 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •