Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 301 to 307 of 307
  1. #301
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν το ανεβάζεις κάπου να μας δώσεις κ το λινκ ? :PPPPPPpp
    </blockquote id=quote>

    Παρακαλώ τέτοια requests να γίνονται με pm... Δε νομίζω ότι χρωστάει σε κανέναν ο admin να τρέχει για τέτοιες βλακείες.

  2. #302
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν το ανεβάζεις κάπου να μας δώσεις κ το λινκ ? :PPPPPPpp
    </blockquote id=quote>

    Παρακαλώ τέτοια requests να γίνονται με pm... Δε νομίζω ότι χρωστάει σε κανέναν ο admin να τρέχει για τέτοιες βλακείες.

  3. #303
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν το ανεβάζεις κάπου να μας δώσεις κ το λινκ ? :PPPPPPpp
    </blockquote id=quote>

    Παρακαλώ τέτοια requests να γίνονται με pm... Δε νομίζω ότι χρωστάει σε κανέναν ο admin να τρέχει για τέτοιες βλακείες.

  4. #304
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν το ανεβάζεις κάπου να μας δώσεις κ το λινκ ? :PPPPPPpp
    </blockquote id=quote>

    Παρακαλώ τέτοια requests να γίνονται με pm... Δε νομίζω ότι χρωστάει σε κανέναν ο admin να τρέχει για τέτοιες βλακείες.

  5. #305
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Λοιπόν αν και άνοιξα εγώ το τοπικ, νόμιζα ότι δεν είχε απαντήσει κάποιος και έτσι δεν το συνέχισα, ώσπου είδα τώρα τις απαντήσεις.

    συγνώμη στο φόρουμ αν σας έφερα σε δύσκολη θέση για το ebook, και εγώ είμαι της νοοτροπίας πάντα να αγοράζεις κάτι, απλά το συγκεκριμένο έπεσε στα χέρια μου και ειλικρινά έχω σκοπό να το αγοράσω αν το βρώ μαζί με την εγκυκλοπαίδεια του Arnold.

    Όποιος ενδιαφέρεται για παραγγελία απο amazon γενικά περί βιβλίων για Bodybuilding κτλ. ας μου στείλει pm , να κάνουμε καμιά σοβαρή παραγγελία.

    Στο θέμα μας τώρα,
    μου έκανε εντύπωση αυτή η συγκεκριμένη παράγραφος , που ουσιαστικά είναι και ο τρόπος σκέψης του συγγραφέα :


    Instead of selecting an amount of weight that was resulting in the first 9 or 10 reps being basically a waste, and only the last 3 or 4 reps actually making the muscle work, I selected a weight that under normal circumstances began to feel difficult to lift BY THE 6th or 7th REP, BUT THAT, WITH A LOT OF INTENSITY, I COULD MANAGE TO SQUEEZE OUT 10 to 12 REPS, then I would hit failure. I would then set the weight down and rest for 10-15 seconds. Then, I pick the weight back up and lift until failure again (which usually was after about another 2 or 3 reps). Again, I sat the weight down and rested for 10-15 seconds. Then, again, pick the weight back up and do as many reps as I could, which, again, was about another 2 or 3 reps. THEN, and ONLY THEN, WAS THE SET FINALLY OVER!



    Το ζουμί απο ότι κατάλαβα , και για όποιον βαριέται να το διαβάσει είναι :

    Να κάνεις ένα straight set , ούτε καν δεύτερο όπως συνηθίζουμε να κάνουμε οι περισσότεροι. Το θεωρεί "χάσιμο" το δεύτερο σετ και ότι δεν δίνει κάτι παραπάνω αφού έχουμε δώσει το 100% στο πρώτο σετ.
    Απλά λέει ότι το πρώτο και μοναδικό σετ για την άσκηση θα πρέπει να εκτελέιται έτσι :


    So, if you take a good look at what I was doing, I would do first about 10-12 reps to failure, rest 10-15 seconds, do more reps to failure, which was about 2-3 more reps, rest 10-15 seconds, and do one last couple of reps, which, again, was about 2-3 more reps. So, if I reached failure first at rep 10, rested, did 3 more reps, rested, then did 2 more reps, thatΆs a total of 15 reps for that amount of weight (10 + 3 + 2 = 15 TOTAL REPS).


    Straighτ 10 επαναλήψεις
    Ξεκούραση 10 - 15 sec 3 επαναλήψεις
    Ξεκούραση 10 - 15 sec 2 επαναλήψεις
    Σύνολο 15 επαναλήψεις

    Οπότε καταλαβαίνουμε ότι ουσιαστικά είναι Rest - Pause (αν δεν κάνω λάθος) και η άσκηση αποτελείται απο 1 σετ των 15 επαναλήψεων.

    Σε γενικές γραμμές θα ήθελα να σχολιάσουμε το 1 σετ 15 επαναλήψεις.

    Δεν ξέρω αν έχετε συζητήσει κάτι παρόμοιο, αυτά....


    Βιβλίο
    Jonathan Perez - Muscle Gain Truths Exposed
    Σελίδα 14

  6. #306

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Προσωπικά συμφωνώ με τη λογική του ενός σετ αν γίνεται με ένταση όπως περιγράφει ο τύπος. Το μεγαλύτερο ερέθισμα για μυϊκή υπερτροφία (σύμφωνα με μελέτες) το δίνει το πρώτο σετ. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ καίνε θερμίδες. Το θέμα είναι όμως ότι με ένα σετ αναρρώνεις πιο γρήγορα, επομένως πρέπει να σκεφτείς καλύτερα αν το να αφήνεις 1 ολόκληρη εβδομάδα μέχρι να ξανακάνεις την άσκηση αυτή, πόσο ωφέλιμο είναι.

  7. #307

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Προσωπικά συμφωνώ με τη λογική του ενός σετ αν γίνεται με ένταση όπως περιγράφει ο τύπος. Το μεγαλύτερο ερέθισμα για μυϊκή υπερτροφία (σύμφωνα με μελέτες) το δίνει το πρώτο σετ. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ καίνε θερμίδες. Το θέμα είναι όμως ότι με ένα σετ αναρρώνεις πιο γρήγορα, επομένως πρέπει να σκεφτείς καλύτερα αν το να αφήνεις 1 ολόκληρη εβδομάδα μέχρι να ξανακάνεις την άσκηση αυτή, πόσο ωφέλιμο είναι.


 
Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •