Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 91 to 96 of 96
  1. #91
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Norzufix

    αν καποιος θελει να παρει ογκο ποια προπονηση ειναι πιο σωστη?να κανει λιγοτερες μυηκες ομαδες πχ 1 αλλα περισσοτερα σετ η να κανει 3 αλλα να μειωνει τα σετ σε καθε μια?δλδ ειναι προτιμοτερος ο 'ογκος' προπονησης ή η συχνοτητα?στο γυμναστηριο μου ειπαν για 1 ομαδα την φορα αλλα τα προγραμματα υπερτροφιας εστιαζουν στην συχνοτητα.τι απο τα 2 ισχυει?α,και κατι ασχετο,ποια ειναι η χρησιμοτητα των drop sets?ευχαριστω.
    </blockquote id=quote>Φιλε αν θες να βάλεις όγκο φάε και φάε.....[:-chef]
    Hellenic Skydivers

  2. #92
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Norzufix

    αν καποιος θελει να παρει ογκο ποια προπονηση ειναι πιο σωστη?να κανει λιγοτερες μυηκες ομαδες πχ 1 αλλα περισσοτερα σετ η να κανει 3 αλλα να μειωνει τα σετ σε καθε μια?δλδ ειναι προτιμοτερος ο 'ογκος' προπονησης ή η συχνοτητα?στο γυμναστηριο μου ειπαν για 1 ομαδα την φορα αλλα τα προγραμματα υπερτροφιας εστιαζουν στην συχνοτητα.τι απο τα 2 ισχυει?α,και κατι ασχετο,ποια ειναι η χρησιμοτητα των drop sets?ευχαριστω.
    </blockquote id=quote>Φιλε αν θες να βάλεις όγκο φάε και φάε.....[:-chef]
    Hellenic Skydivers

  3. #93
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    144

    Default

    τρωω οσο μπορω αλλα αμα εισαι φοιτητης με περιορισμενα χρηματα για διατροφη οσο να ναι γινεται πιο δυσκολο.τεσπα,κανεις που να εχει ιδεα απο αυτο που ρωτησα για τον διαχωρισμο στις προπονησεις?

  4. #94

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Η μοναδική παράμετρος η οποία κάνει σίγουρη την υπερτροφία, είναι η αλλαγή του ερεθίσματος που προκαλούμε στους μυς. Η προοδευτική αύξηση των κιλών ή των επαναλήψεων (από προπόνηση σε προπόνηση) είναι ο καλύτερος οδηγός γι'αυτό. Τώρα, υπάρχουν και άλλα πράγματα, π.χ. ναι, το να παίζεις με 10 επαναλήψεις αντί με 5 δίνει μεγαλύτερο ερέθισμα στην υπερτροφία των μυών. Η προπόνηση τύπου HST (δες π.χ. το log μου) υποτίθεται είναι σχεδιασμένη γι'αυτό τον σκοπό. Αντί να γυμνάσεις 1 φορά την εβδομάδα και έντονα μια μυϊκή ομάδα, τη γυμνάζεις πχ. 3 φορές αλλά λιγότερο, κατανέμοντας το έργο σε 3 μέρες αντί 1. Έρευνες έχουν δείξει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό για ερέθισμα υπερτροφίας το πετυχαίνεις και με ένα μόνο σετ. Τα υπόλοιπα κατά βάσει καίνε θερμίδες. Επομένως, γι'αυτό καλύτερα να κάνεις 1 σετ 3 φορές την εβδομάδα, παρά 3 σετ 1 φορά την εβδομάδα.

    Από την άλλη, αυτή είναι μόνο μία παράμετρος στην όλη εξίσωση. Όπως προανέφερα, πρέπει να αλλάζει συνεχώς το ερέθισμα διότι οι μύες προσαρμόζονται. Πρέπει να αλλάζουν οι ασκήσεις, και επίσης κανείς πρέπει να δουλέψει και δύναμη (μικρό πεδίο επαναλήψεων) και για να εκπαιδεύσει το νευρικό του σύστημα, αλλά και για να boostαριστεί για ψυχολογικούς λόγους (όταν σηκώνεις πολλά κιλά κωλοχαίρεσαι είναι η αλήθεια).

    Και σε όλα αυτά, υπονοείται ότι προσπαθούμε να σηκώνουμε αρκετά κιλά, όσα μας επιτρέπουν βέβαια τα μέτρα και σταθμά μας.

  5. #95
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    144

    Default

    ευχαριστω για τις συμβουλες σου.προγραμμα αλλαζω καθε 2 μηνες σχεδον αλλα το τελευταιο 10μηνο μου ειχε βαλει 6 επαν.Στο τελευταιο τις εκανε 4.τωρα που ειναι να αλλαξω παλι θα τις αυξησω.ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει καποια τεχνικη οπως drops ή rest pause γιατι ουσιαστικα δεν ξερω τι ρολο παιζουν.εχεις ιδεα?παντως μπορω να πω με σιγουρια οτι τους τελευταιους 4 μηνες που κανω 3 μυηκες ομαδες την φορα αλλα λιγοτερα σετ εχω αναπτυχθει πιο πολυ.μαλλον οπως λες κι εσυ στην υπερτροφια παιζει ρολο η συχνοτητα.και σε προηγουμενα προγραμματα που ειχα με 2 μυηκες ομαδες αλλα πχ για πλατη,στηθος ειχα κοντα 20 σετ στο καθενα μαλλον υπερπροπονηση παθενα.

  6. #96
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    232

    Default

    ενα προγραμμα που στηριζεται σε αυτο που σου λεει ο GRF ειναι το doggcrap. Αν θες ψαξε γιαυτο στο ιντερνετ


 
Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •