Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default Τυπική διαρκεια περιόδου ΟΓΚΟΥ

    ποιο καλο παιδάκι θα μου πεί πόσο διαρκει μια τυπικη περίοδος όγκου;
    μηπως όταν ανεβούμε κατα κάποια συγκεκριμενα κιλά σωματικου βαρους, ας πούμε αν προσθεσουμε 10 κιλα;

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    ΑΥτό εξαρτάται από τον καθένα. Είναι τελειώς υποκειμενικό και ατομικό θέμα. Εξαρτάται και από το λίπος που βάζει κανείς στον όγκο!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    εσυ ποσους μηνες κανεις ογκο;

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Σεπτέμβρη - Φεβρουάριο δηλαδή 5-5,5 μήνες!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    και συνηθως πόσα καθαρά μυικά κιλά παίρνεις, μετρημενα μετα την περιοδο γράμμωσης

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Δεν ξέρω! Πρώτη φορά έκανα... Μετά το τέλος της γράμμωσης θα σου απαντήσω... 2-3 υπολογίζω πάντως!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Άσε ρε βαγγέλη τα ψέμματα,πρώτη φορά έκανες και είσαι έτσι στο άβαταρ??Μας δουλεύεις λέω εγω :P :P :P

    Billy,'τυπικά' η περίοδος όγκου είναι απο σεπτέμβρη μέχρη φεβρουάριο-μάρτιο.
    Βέβαια για κάποιον που είναι αρχάριος,μπορεί να κρατήσει και 1 χρόνο :P

    Δεν είναι τίποτα στάνταρ,ούτε τα κιλά που θα βάλεις ούτε τίποτα.Όσο πιο καλό προγραμματισμό κάνεις,τόσο περισσότερα και τα μυικά κιλά που θα "μπούνε".
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  8. #8
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εξαρταται απο τους στοχους σου φιλε Βασιλη.κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο καιρο εκτος απο τον εαυτο σου.οταν φτασεις στο επιθυμητο για σενα αποτελεσμα η περιοδος ογκου εχει τελειωσει. εκτος αν θελεις να
    την ληξεις εσυ νωριτερα εχοντας την περιεργεια να γραμμωσεις κ να δεις τι δουλεια εκανες τοσο καιρο.
    μονο προσεχε στην περιοδο ογκου μην φορτωθεις με πολυ λιπος γιατι στην προσπαθεια σου μετα να το χασεις
    εκτος οτι θα εισαι κουρασμενος ,θα αναγκαστεις να καταβολισεις κ μυικα κιλα οποτε θα παει χαμενη η δουλεια!!!

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Υπολόγισε ότι με φυσικές μεθόδους μπορείς να πάρεις γύρω στα δύο κιλά καθαρής μυικής μάζας κάθε χρόνο.Για τρία κιλά,ίσως μόνο οι αρχάριοι αθλητές,με την προϋπόθεση ότι κάνουν συνεχώς 1)σκληρή προπόνηση 2)δεν χάνουν και κάνουν ποιοτικά γεύματα και 3)ξεκουράζονται τουλάχιστον οχτώ ώρες την ημέρα,πράγματα που είναι ξεχωριστά το καθένα δύσκολα...Ίσως ακούγεται λίγο,αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο.Φαντάσου ότι του χρόνου αν για παράδειγμα έχεις το ίδιο βάρος,θα έχεις χάσει δύο κιλά λίπους και θα έχεις βάλει δύο κιλά μυς.
    Πάντως μη νομίζεις ότι και με φαρμακευτική υποστήριξη τα πράγματα αλλάζουν και τόσο δραματικά,εκτός κι μιλάμε για παρατεταμένες χρήσεις.Πάντως τα δύο δε θα γίνουν πέντε με σχεδόν με κανένα τρόπο(αν δε θες να παίξεις τη ζωή σου κορώνα γράμματα...).
    Απ'τη στιγμή όμως που αγαπάς πραγματικά το bodybuilding και είναι κομμάτι της ζωής σου,ο χρόνος θα περάσει πολύ γρήγορα και μαζί του θα έρθουν όλα όσα ανυπομονείς να δεις στο σώμα σου.Συμφωνώ με τον bigsteve ότι θα πρέπει στην περίοδο όγκου να φροντίσεις να μην βάλεις πολύ λίπος για τους λόγους που προανέφερε.

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Υπολόγισε ότι με φυσικές μεθόδους μπορείς να πάρεις γύρω στα δύο κιλά καθαρής μυικής μάζας κάθε χρόνο.Για τρία κιλά,ίσως μόνο οι αρχάριοι αθλητές,με την προϋπόθεση ότι κάνουν συνεχώς 1)σκληρή προπόνηση 2)δεν χάνουν και κάνουν ποιοτικά γεύματα και 3)ξεκουράζονται τουλάχιστον οχτώ ώρες την ημέρα,πράγματα που είναι ξεχωριστά το καθένα δύσκολα...Ίσως ακούγεται λίγο,αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι και τόσο.Φαντάσου ότι του χρόνου αν για παράδειγμα έχεις το ίδιο βάρος,θα έχεις χάσει δύο κιλά λίπους και θα έχεις βάλει δύο κιλά μυς.
    Πάντως μη νομίζεις ότι και με φαρμακευτική υποστήριξη τα πράγματα αλλάζουν και τόσο δραματικά,εκτός κι μιλάμε για παρατεταμένες χρήσεις.Πάντως τα δύο δε θα γίνουν πέντε με σχεδόν με κανένα τρόπο(αν δε θες να παίξεις τη ζωή σου κορώνα γράμματα...).
    Απ'τη στιγμή όμως που αγαπάς πραγματικά το bodybuilding και είναι κομμάτι της ζωής σου,ο χρόνος θα περάσει πολύ γρήγορα και μαζί του θα έρθουν όλα όσα ανυπομονείς να δεις στο σώμα σου.Συμφωνώ με τον bigsteve ότι θα πρέπει στην περίοδο όγκου να φροντίσεις να μην βάλεις πολύ λίπος για τους λόγους που προανέφερε.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    18

    Default

    Συμφωνω με τον Bigsteve. Εγω κανω περιπου 6 μηνες αλλα η περιοδος ογκου η γραμμωσης εξαρταται κυριως απο τους στοχους που θετει ο καθενας

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Εγω πχ ειμαι στον ογκο απο τοτε που αρχισα γυμναστηριο....(1 χρονο)
    που να παρω κιλο.. τπτ ! Εχω κολλησει...
    Εκτομορφος πρεπει να ειμαι ΦΟΥΛ!
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  13. #13
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Βαλε ενα στοχο(κιλα),προσπαθησε να τον φτασεις αλλα να προσεξεις το λιπος,μολις φτασεις τον στοχο
    σου-τελος!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Βαλε ενα στοχο(κιλα),προσπαθησε να τον φτασεις αλλα να προσεξεις το λιπος,μολις φτασεις τον στοχο
    σου-τελος!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    συμφωνω sersemis..

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εστω οτι εισαι 70κ και θες να φτασεις τα 80 περιπου μυικα.
    Εννοειται οτι σ'ενα χρονο δε γινεται.
    Οποτε τι κανεις? Κανεις 2,3,4 χρονια ογκο συνεχομενα?
    Ή ειναι καλυτερα να το σπασεις σε περιοδους? πχ μεχρι τον επομενο χρονο + Χ-κιλα και γραμμωση κοκ?

    Επισης σε καποιο τοπικ ειχε συζητηθει νομιζω αν ειναι καλυτερο οταν εισαι σε ογκο να τρως και με λιγοτερη προσοχη να παιρνεις και λιπος? ή να τρως οσο το δυνατον καθαροτερα?
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    συμφωνω sersemis..

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εστω οτι εισαι 70κ και θες να φτασεις τα 80 περιπου μυικα.
    Εννοειται οτι σ'ενα χρονο δε γινεται.
    Οποτε τι κανεις? Κανεις 2,3,4 χρονια ογκο συνεχομενα?
    Ή ειναι καλυτερα να το σπασεις σε περιοδους? πχ μεχρι τον επομενο χρονο + Χ-κιλα και γραμμωση κοκ?

    Επισης σε καποιο τοπικ ειχε συζητηθει νομιζω αν ειναι καλυτερο οταν εισαι σε ογκο να τρως και με λιγοτερη προσοχη να παιρνεις και λιπος? ή να τρως οσο το δυνατον καθαροτερα?
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  17. #17

    Default

    Ναι και εγω εχω αυτην την απορια με τον power strenghth. Ο προπονητης μου προτεινε να κανω 5 χρονια ογκο μεχρι περιπου τα 130 κιλα και μετα να πεσω γυρω στα 100. Εσεις τι λετε γι αυτο;

  18. #18
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Μεχρι να μη φαινονται κοιλιακοι ακομα κ το πρωι ρουφωντας λιγο την κοιλια. Εκει ξερεις πως πρεπει να αρχισεις ισοθερμικα ή γραμμωση.

    Εγω προσωπικα εκει καταλαβαινω οτι ειμαι fu**ed up και πρεπει να πεσω σε λιπος
    Last edited by ArmEveryday; 06-01-18 at 15:43.

  19. #19

    Default

    Εμενα ουτε καν οταν αρχισα δεν μου πολυ φαινονταν οι κοιλιακοι. Οταν αρχισα γυμναστηριο ειμουν 70 κιλα και τωρα μετα απο κανα 8-9 μηνες ειμαι γυρω στα 92
    Last edited by Giorgos120; 07-01-18 at 09:13.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •