Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, το οποίο ειναι πραγματικά καταπληκτικό. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια.

Λοιπόν, εχω ύψος 1.86 και είμαι 71 κιλά. Πριν από 3 χρόνια ήμουν στα 100 κιλά και έκανα προσπάθεια να τα χάσω. Παρόλο που τώρα δεν έχω πολλά κιλά, έχω ακόμα λίπος στην κοιλιά και στην μέση. Σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς που έχω κάνει, το λίπος μου πρέπει να είναι στο 18%. Τον τελευταίο χρόνο έχω ξεκινήσει συστηματικά γυμναστήριο και έχω μάθει αρκετά πράγματα γύρω από την άσκηση και την διατροφή. Τα βάρη με έχουν βοηθήσει αρκετά και πρέπει να πω πως όσο θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ δεν ήμουν καλύτερα από άποψη σωματικής διάπλασης. Πάντως δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάψω το λίπος στην περιφέρεια.

Εδώ χρειάζομαι κάποιες συμβουλές.

Τον τελευταίο χρόνο ασχολόμουν με βάρη, τα οποία σκέφτομαι φέτος να αντικαταστήσω με κολύμπι, τρέξιμο και κοιλιακούς μέχρι να κάψω το λίπος. Πιστεύετε ότι έιναι καλή ιδέα; Επίσης όσον αφορά την διατροφή το πρωινό μου περιλαμβάνει δημητριακα, μεσημεριανό 3 φορές κρέας 2 φορές ψάρι 2 φορές λαχανικά(+σαλάτα σε κάθε γεύμα), ένα φρούτο για απογευματινό και για βράδυ τοστ και γιαούρτι ή αυγό. Το πρόγραμμα αυτό το έχω φτιάξει μόνος μου, πείτε αν μπορείτε αν είναι λάθος και αν είναι προτείνετέ κάτι διαφορετικό.

Η αλήθεια είναι πως πάντα είχα λίπος, το οποίο ποτέ δεν είχα προσπαθήσει να το χάσω. Πιστεύω πως αν προσπαθήσω μπορώ να το χάσω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ελπίζω να μην σας κουρασα! :)