Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 55 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 91 to 120 of 1623
  1. #91
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-10-04
    Location
    Χανιά, Shut up and squat!!!, Greece.
    Posts
    108

    Default

    Τι ώρα κάνεις συνήθως γυμναστική? Κατανοητό αυτό που λες για την αυξημένη απαίτηση θερμίδων μετά τη γυμναστική, τα ίδια υποστηρίζει και ο Berardi, το ερώτημα είναι τι γίνεται αν κάνεις γυμναστική αργά το απόγευμα (π.χ κατά τις 8)?
    Τότε, τουλάχιστον σε μένα, απομένει ένα μόλις γεύμα (1 ώρα μετά) και το ρόφημα καζεΐνης πριν τον ύπνο. Αναγκαστικά λοιπόν, δεν θα πρέπει να αναπληρώσω γλυκογόνο την επόμενη μέρα το πρωί?

    Όταν λες υψηλές δόσεις vit C, πόσο υψηλές εννοείς? 1 gr την ημέρα πως σου φαίνεται?

  2. #92
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Κι εμένα η ευλογία μου και η κατάρα μου είναι οτι δείχνω 22 :D :D :D :D :D :D :D ενώ είμαι 30...
    </blockquote id=quote>

    Α, ωραία... τότε με καταλαβαίνεις! Νιώθω πολύ μεγάλος για εκείνες με τις οποίες ταιριάζω εμφανισιακά και πολύ μικρός γι εκείνες με τις οποίες ταιριάζω ηλικιακά :D


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Αν δε μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το!!! Άρχισε της κούπες με τους συντοπίτες μου, ριξ' το στα γαμοπίλαφα (αν είναι μάστορας ο ψήστης και το κάνει τέλειο), στα βραστά κρέατα, στα στακοβούτυρα που λες κι εσύ, στα ψητά κρέατα κ.τ.λ. Ανάθεμα με ΚΟΛΑΣΕΣ!!! Κι άρχισε και τα ριζίτικα. Κρασιά και τσικουδιές rules!</blockquote id=quote>

    Κι εγώ σύντεκνος είμαι, μη νομίζεις. Στην Αθήνα έχω μεγαλώσει βέβαια, αλλά και οι δυο γονείς από Χανιά είναι! Από Κάντανο και Βάμο!

    Τελικά ψιλοσυγκρατήθηκα στο γάμο και κατάφερα να μην ξεπεράσω τη συντήρηση συνολικά. Και το τί φαΐ είχαν δε λέγεται! Δεν έχω ξαναδεί τόσα διαφορετικά κρέατα, παγωτά, γλυκά κτλ! Είχαν από γύρο και κοψίδια μέχρι ψάρια και κινέζικο!

  3. #93
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Κι εμένα η ευλογία μου και η κατάρα μου είναι οτι δείχνω 22 :D :D :D :D :D :D :D ενώ είμαι 30...
    </blockquote id=quote>

    Α, ωραία... τότε με καταλαβαίνεις! Νιώθω πολύ μεγάλος για εκείνες με τις οποίες ταιριάζω εμφανισιακά και πολύ μικρός γι εκείνες με τις οποίες ταιριάζω ηλικιακά :D


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Αν δε μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το!!! Άρχισε της κούπες με τους συντοπίτες μου, ριξ' το στα γαμοπίλαφα (αν είναι μάστορας ο ψήστης και το κάνει τέλειο), στα βραστά κρέατα, στα στακοβούτυρα που λες κι εσύ, στα ψητά κρέατα κ.τ.λ. Ανάθεμα με ΚΟΛΑΣΕΣ!!! Κι άρχισε και τα ριζίτικα. Κρασιά και τσικουδιές rules!</blockquote id=quote>

    Κι εγώ σύντεκνος είμαι, μη νομίζεις. Στην Αθήνα έχω μεγαλώσει βέβαια, αλλά και οι δυο γονείς από Χανιά είναι! Από Κάντανο και Βάμο!

    Τελικά ψιλοσυγκρατήθηκα στο γάμο και κατάφερα να μην ξεπεράσω τη συντήρηση συνολικά. Και το τί φαΐ είχαν δε λέγεται! Δεν έχω ξαναδεί τόσα διαφορετικά κρέατα, παγωτά, γλυκά κτλ! Είχαν από γύρο και κοψίδια μέχρι ψάρια και κινέζικο!

  4. #94
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Βρε Αποκωρωνιώτης είσαι;!;!;!;! Κάτσε συντεκνάκι γιατί σε λίγο θα βγούμε και συγγενείς! Εγώ είμαι απ' τον Αλίκαμπο! Εδά μάλιστα!

  5. #95
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Βρε Αποκωρωνιώτης είσαι;!;!;!;! Κάτσε συντεκνάκι γιατί σε λίγο θα βγούμε και συγγενείς! Εγώ είμαι απ' τον Αλίκαμπο! Εδά μάλιστα!

  6. #96
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Όϊ δα! Σελινιώτης βέβαια, από κεια είναι ο πατέρας!

  7. #97
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Όϊ δα! Σελινιώτης βέβαια, από κεια είναι ο πατέρας!

  8. #98
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Κι εμένα η ευλογία μου και η κατάρα μου είναι οτι δείχνω 22 :D :D :D :D :D :D :D ενώ είμαι 30...
    </blockquote id=quote>
    Α, ωραία... τότε με καταλαβαίνεις! Νιώθω πολύ μεγάλος για εκείνες με τις οποίες ταιριάζω εμφανισιακά και πολύ μικρός γι εκείνες με τις οποίες ταιριάζω ηλικιακά :D
    </blockquote id=quote>

    Εμένα το προβλημά μου είναι οτι οι λίγο μεγαλύτεροι - που τους προτιμώ - με περνάνε για πιτσιρίκα [:-timebm]...ενώ έχω πολύ μεγάλη επιτυχία στις ηλικίες 22-28... Η λύση είναι να γίνω τεκνατζού να βρώ την υγειά μου ! :D :D [:-jester] [:-snorkel] [:-blindfold]

  9. #99
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Κι εμένα η ευλογία μου και η κατάρα μου είναι οτι δείχνω 22 :D :D :D :D :D :D :D ενώ είμαι 30...
    </blockquote id=quote>
    Α, ωραία... τότε με καταλαβαίνεις! Νιώθω πολύ μεγάλος για εκείνες με τις οποίες ταιριάζω εμφανισιακά και πολύ μικρός γι εκείνες με τις οποίες ταιριάζω ηλικιακά :D
    </blockquote id=quote>

    Εμένα το προβλημά μου είναι οτι οι λίγο μεγαλύτεροι - που τους προτιμώ - με περνάνε για πιτσιρίκα [:-timebm]...ενώ έχω πολύ μεγάλη επιτυχία στις ηλικίες 22-28... Η λύση είναι να γίνω τεκνατζού να βρώ την υγειά μου ! :D :D [:-jester] [:-snorkel] [:-blindfold]

  10. #100
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psaraks

    Τι ώρα κάνεις συνήθως γυμναστική? Κατανοητό αυτό που λες για την αυξημένη απαίτηση θερμίδων μετά τη γυμναστική, τα ίδια υποστηρίζει και ο Berardi, το ερώτημα είναι τι γίνεται αν κάνεις γυμναστική αργά το απόγευμα (π.χ κατά τις 8)?
    Τότε, τουλάχιστον σε μένα, απομένει ένα μόλις γεύμα (1 ώρα μετά) και το ρόφημα καζεΐνης πριν τον ύπνο. Αναγκαστικά λοιπόν, δεν θα πρέπει να αναπληρώσω γλυκογόνο την επόμενη μέρα το πρωί?</blockquote id=quote>


    Εγώ συνήθως πάω το μεσημέρι κατά τις 2:30-3:00. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να προβληματίζεσαι με τη βραδινή γυμναστική. Τα πράγματα δεν είναι τόσο λεπτεπίλεπτα, π.χ. μπορεί οι αναβολικές ορμόνες να επηρεάζονται από τη γυμναστική και τη διατροφή σχετικά γρήγορα μετά από την προπόνηση, αλλά η πρωτεϊνοσύνθεση μπορεί να κορυφωθεί μέχρι και 24 ώρες μετά. Μπορεί με το δικό σου πρόγραμμα να χάνεις κάπου αλλά κερδίζεις κάπου αλλού. Υπάρχουν bodybuilders που βάζουν ξυπνητηράκι στις 4:00 για να φάνε, αλλά για μένα αυτά ανήκουν στη σφαίρα του παράλογου (κάτι τέτοιο έχω κάνει κι εγώ βέβαια με τα refeeds που ξύπναγα κάθε τρεις ώρες για να παίρνω υδατάνθρακες, α ρε βλάβη που την είχα!)

    <blockquote id=quote>Quote:Όταν λες υψηλές δόσεις vit C, πόσο υψηλές εννοείς? 1 gr την ημέρα πως σου φαίνεται?</blockquote id=quote>

    Η μέγιστη συνιστώμενη ημερήσια δόση για το γενικό πληθυσμό είναι 2gr, οπότε θα έλεγα ότι 1gr είναι μια χαρά. Και υπάρχουν πολλές αναφορές για διάφορα ευεργετικά αποτελέσματα μεγαλύτερων δόσεων vit. C. Αλλά αν αναφέρεσαι στο ότι μπορεί να δεις κάποια διαφορά στον τομέα του bodybuilding, εκεί αμφιβάλλω. Και όπως είπα και πριν η μεγαλύτερη ανησυχία που έχω για τη βιτ. C είναι οι πέτρες στα νεφρά, π.χ. δες αυτή τη μελέτη. Και βέβαια παίζει και ρόλο κατά πόσον το 1gr είναι διαιρεμένο σε 2-3 δόσεις, ίσως αν το παίρνεις όλο μαζί να απορροφάται πολύ λιγότερο από 1gr τελικά.

  11. #101
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psaraks

    Τι ώρα κάνεις συνήθως γυμναστική? Κατανοητό αυτό που λες για την αυξημένη απαίτηση θερμίδων μετά τη γυμναστική, τα ίδια υποστηρίζει και ο Berardi, το ερώτημα είναι τι γίνεται αν κάνεις γυμναστική αργά το απόγευμα (π.χ κατά τις 8)?
    Τότε, τουλάχιστον σε μένα, απομένει ένα μόλις γεύμα (1 ώρα μετά) και το ρόφημα καζεΐνης πριν τον ύπνο. Αναγκαστικά λοιπόν, δεν θα πρέπει να αναπληρώσω γλυκογόνο την επόμενη μέρα το πρωί?</blockquote id=quote>


    Εγώ συνήθως πάω το μεσημέρι κατά τις 2:30-3:00. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να προβληματίζεσαι με τη βραδινή γυμναστική. Τα πράγματα δεν είναι τόσο λεπτεπίλεπτα, π.χ. μπορεί οι αναβολικές ορμόνες να επηρεάζονται από τη γυμναστική και τη διατροφή σχετικά γρήγορα μετά από την προπόνηση, αλλά η πρωτεϊνοσύνθεση μπορεί να κορυφωθεί μέχρι και 24 ώρες μετά. Μπορεί με το δικό σου πρόγραμμα να χάνεις κάπου αλλά κερδίζεις κάπου αλλού. Υπάρχουν bodybuilders που βάζουν ξυπνητηράκι στις 4:00 για να φάνε, αλλά για μένα αυτά ανήκουν στη σφαίρα του παράλογου (κάτι τέτοιο έχω κάνει κι εγώ βέβαια με τα refeeds που ξύπναγα κάθε τρεις ώρες για να παίρνω υδατάνθρακες, α ρε βλάβη που την είχα!)

    <blockquote id=quote>Quote:Όταν λες υψηλές δόσεις vit C, πόσο υψηλές εννοείς? 1 gr την ημέρα πως σου φαίνεται?</blockquote id=quote>

    Η μέγιστη συνιστώμενη ημερήσια δόση για το γενικό πληθυσμό είναι 2gr, οπότε θα έλεγα ότι 1gr είναι μια χαρά. Και υπάρχουν πολλές αναφορές για διάφορα ευεργετικά αποτελέσματα μεγαλύτερων δόσεων vit. C. Αλλά αν αναφέρεσαι στο ότι μπορεί να δεις κάποια διαφορά στον τομέα του bodybuilding, εκεί αμφιβάλλω. Και όπως είπα και πριν η μεγαλύτερη ανησυχία που έχω για τη βιτ. C είναι οι πέτρες στα νεφρά, π.χ. δες αυτή τη μελέτη. Και βέβαια παίζει και ρόλο κατά πόσον το 1gr είναι διαιρεμένο σε 2-3 δόσεις, ίσως αν το παίρνεις όλο μαζί να απορροφάται πολύ λιγότερο από 1gr τελικά.

  12. #102
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Εμένα το προβλημά μου είναι οτι οι λίγο μεγαλύτεροι - που τους προτιμώ - με περνάνε για πιτσιρίκα [:-timebm]...ενώ έχω πολύ μεγάλη επιτυχία στις ηλικίες 22-28... Η λύση είναι να γίνω τεκνατζού να βρώ την υγειά μου ! :D :D [:-jester] [:-snorkel] [:-blindfold]
    </blockquote id=quote>

    Άσε, ξέρω... Πέρσι τα είχα για κάτι μήνες με κάποια 22 χρονών και μου γνώρισε τη μάνα της που ήταν στην ηλικία μου :D.

    Και μια άλλη φωτό που ξέχασα να ανεβάσω χτες και έχει το ενδιαφέρον ότι φαίνεται μια περίεργη κατάφυση που έχω στο κάτω μέρος του δεξί θωρακικού. Όταν είμαι χαλαρός δε φαίνεται σχεδόν καθόλου, αλλά όταν σφιχτώ η ασυμμετρία είναι εμφανής. Δεν είναι αποτέλεσμα τραυματισμού και δεν προκαλεί καμμία διαφορά μεταξύ των θωρακικών, αλλά έχει πλάκα!




  13. #103
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess
    Εμένα το προβλημά μου είναι οτι οι λίγο μεγαλύτεροι - που τους προτιμώ - με περνάνε για πιτσιρίκα [:-timebm]...ενώ έχω πολύ μεγάλη επιτυχία στις ηλικίες 22-28... Η λύση είναι να γίνω τεκνατζού να βρώ την υγειά μου ! :D :D [:-jester] [:-snorkel] [:-blindfold]
    </blockquote id=quote>

    Άσε, ξέρω... Πέρσι τα είχα για κάτι μήνες με κάποια 22 χρονών και μου γνώρισε τη μάνα της που ήταν στην ηλικία μου :D.

    Και μια άλλη φωτό που ξέχασα να ανεβάσω χτες και έχει το ενδιαφέρον ότι φαίνεται μια περίεργη κατάφυση που έχω στο κάτω μέρος του δεξί θωρακικού. Όταν είμαι χαλαρός δε φαίνεται σχεδόν καθόλου, αλλά όταν σφιχτώ η ασυμμετρία είναι εμφανής. Δεν είναι αποτέλεσμα τραυματισμού και δεν προκαλεί καμμία διαφορά μεταξύ των θωρακικών, αλλά έχει πλάκα!




  14. #104
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Να συμπληρώσω και κάτι γενικό σχετικά με το πόσο ρόλο παίζουν οι λεπτομέρειες στις οποίες βλέπουμε να επικεντρώνονται πολλοί bodybuilders. Για τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, και βάζω μέσα και όλους τους natural (ακόμα κι αυτούς που κατεβαίνουν σε αγώνες) πιστεύω ότι έχει παραγίνει το κακό με το fine-tuning. Παρατηρήστε τί φοβερά σώματα έχουν πολλοί άλλοι αθλητές πλην των bodybuilders: Δρομείς ταχύτητας, αρσιβαρίστες, παλαιστές, επικοντιστές, γυμναστές κτλ. Νομίζετε ότι αυτοί προσέχουν τη διατροφή τους τόσο όσο ένας bodybuilder; Σε καμμία περίπτωση.

    Βασικά γι'αυτό ακριβώς υπάρχει τόσος κόσμος που έχει αποτελέσματα κάνοντας τελείως διαφορετικά πράγματα ο καθένας, πολλά από τα οποία είναι και λάθος: Είναι επειδή υπάρχουν πολλά συστήματα που κάνουν δουλειά, και το αν θα υπάρξουν τελικά τα επιθυμητά αποτελέσματα σε 6 χρόνια ή σε 8 χρόνια δεν παίζει και τόσο ρόλο για τους περισσότερους από μας. Το πιο βασικό απ'όλα ειναι η πειθαρχία και η επιμονή. Και η αποφυγή των τραυματισμών. Τα υπόλοιπα έρχονται.

  15. #105
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    Να συμπληρώσω και κάτι γενικό σχετικά με το πόσο ρόλο παίζουν οι λεπτομέρειες στις οποίες βλέπουμε να επικεντρώνονται πολλοί bodybuilders. Για τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, και βάζω μέσα και όλους τους natural (ακόμα κι αυτούς που κατεβαίνουν σε αγώνες) πιστεύω ότι έχει παραγίνει το κακό με το fine-tuning. Παρατηρήστε τί φοβερά σώματα έχουν πολλοί άλλοι αθλητές πλην των bodybuilders: Δρομείς ταχύτητας, αρσιβαρίστες, παλαιστές, επικοντιστές, γυμναστές κτλ. Νομίζετε ότι αυτοί προσέχουν τη διατροφή τους τόσο όσο ένας bodybuilder; Σε καμμία περίπτωση.

    Βασικά γι'αυτό ακριβώς υπάρχει τόσος κόσμος που έχει αποτελέσματα κάνοντας τελείως διαφορετικά πράγματα ο καθένας, πολλά από τα οποία είναι και λάθος: Είναι επειδή υπάρχουν πολλά συστήματα που κάνουν δουλειά, και το αν θα υπάρξουν τελικά τα επιθυμητά αποτελέσματα σε 6 χρόνια ή σε 8 χρόνια δεν παίζει και τόσο ρόλο για τους περισσότερους από μας. Το πιο βασικό απ'όλα ειναι η πειθαρχία και η επιμονή. Και η αποφυγή των τραυματισμών. Τα υπόλοιπα έρχονται.
    </blockquote id=quote>

    Quoted for the truth!![:-thumbu]

    (Πες τα Χρυσόστομε!)

  16. #106
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    Όϊ δα! Σελινιώτης βέβαια, από κεια είναι ο πατέρας!
    </blockquote id=quote>

    Στο Σέλινο κουφοβροντά που λέει κι η μαντινάδα ε;! Μου φτάνει που προστέθηκε άλλος ένας Κρητικός (και απο το νομό Χανίων μάλιστα!) στο φόρουμ!

    Πραγματικά περίεργος ο θωρακικός. Είναι σα να έχεις πάθει καμιά θλάση.

  17. #107
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Mazda, τα Χανιά είναι πάντα δυνατά σ'αυτά τα σπορ! Έχω και έναν δευτεροτριτοξάδερφο που μένει Χανιά και είναι γνωστός μποντυμπιλντεράς στο χώρο. Δεν επικοινωνούμε, αλλά αν δεν κάνω λάθος είχε γυμναστήριο και αρκετές διακρίσεις.

    Crimson, χαίρομαι που συμφωνείς! Η επιστήμη σ'αυτό το θέμα βρίσκεται στο στάδιο που προσπαθεί να εξηγήσει τις παρατηρήσεις μας και να προτείνει καινούριες κατευθύνσεις, αλλά σε καμμιά περίπτωση δε μπορεί να υποκαταστήσει τη θέληση! Δεν έχουμε φτάσει σ'αυτό το σημείο ακόμα, και μάλλον δε θα φτάσουμε πριν τελειοποιηθεί η γενετική μηχανική.

    Ένα πολύ εμφανές παράδειγμα είναι ο γνωστός Lyle McDonald. Κανείς δε μπορεί ν'αρνηθεί ότι έχει γνώσεις, αλλά ωστόσο τ'αποτελέσματα που είχε μέχρι τώρα στο δικό του σώμα είναι τουλάχιστον απογοητευτικά. Βέβαια ο ίδιος δικαιολογείται λέγοντας ότι έχει χάλια γονίδια, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή κάτι πρέπει να πει απ'τη στιγμή που βγάζει λεφτά απ'αυτή τη δουλειά και πρέπει να βρει μια δικαιολογία για την αποτυχία του να εφαρμόσει τις γνώσεις του στον εαυτό του. Αν διαβάσει κανείς τα "keto diaries" που έγραφε όταν έκανε την κετογενική δίαιτα για 5-6 μήνες, μπορεί να διακρίνει πεντακάθαρα το πώς η γνώση σκοντάφτει στην έλλειψη θέλησης με τραγικά αποτέλεσματα. Μοιάζει αστείο να βλέπεις να κρατάει υπερακριβή ημερολόγια με τις θερμίδες και τα συμπληρώματα καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας και το Σαββατοκύριακο να σαβουριάζει τα πάντα χωρίς ούτε καν να καταγράφει τί τρώει, ενώ ταυτόχρονα να ψάχνει να βρει επιστημονικοφανείς λόγους για να δικαιολογήσει τη συνεχιζόμενη βουλιμία του. Και βέβαια κάποιες στιγμές το παραδέχεται κι ο ίδιος ότι αυτή η έλλειψη πειθαρχίας έχει καταστροφικά αποτελέσματα.

    Ένα άλλο παράδειγμα που έχω είναι ένας γνωστός που τελείωσε γυμναστής, έκανε Masters στο εξωτερικό σε σχέση με αθλητική διατροφή και αυτή τη στιγμή είναι καθηγητής πανεπιστημίου που ασχολείται με την αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας, κάνει μαθήματα διατροφής σε γιατρούς, έχει δημοσιευμένες εργασίες σε περιοδικά όπως το European Journal of Clinical Nutrition κτλ. Δεν μπορεί κανείς ν'αμφισβητήσει τις γνώσεις του, αλλά ταυτόχρονα βλέπω και την αδυναμία του να πετύχει κάτι στον εαυτό του και να χάσει καμμιά δεκαριά κιλά που θέλει. "Θα αρχίσω σιβουτραμίνη", μου είχε πει πρόσφατα (πρόκειται για το Reductil, ένα φάρμακο μείωσης της όρεξης). Τί να του πω εγώ τώρα; Υπάρχουν βέβαια μελέτες που δείχνουν ότι η σιβουτραμίνη έχει αποτελέσματα αλλά όπως έχω ξαναπεί ο έλεγχος της όρεξης είναι τόσο πολύπλοκος που δεν υπάρχει περίπτωση μια ουσία να λύσει το πρόβλημα. Άσε δηλαδή που πολλές μελέτες γίνονται σε ποντίκια, στα οποία βέβαια δεν υπάρχει η κοινωνικο-ψυχολογική πλευρά του φαγητού... ή σε άτομα που ξέρουν ότι συμμετέχουν σε έρευνα σχετική με την παχυσαρκία οπότε έχουν άλλη αντιμετώπιση. Αν δηλαδή έχεις μια συνήθεια να βγαίνεις κάθε βράδυ με φίλους για κοψίδια, τί να σου κάνει η σιβουτραμίνη και πόσο να συγκρατήσει απ'το σαβούριασμα... Και φυσικά, δεν κατάφερε τίποτα. Δεν έχουμε οικειότητα, αλλιώς θα του έλεγα "δεν αφήνεις τις μ@λακίες και να ξεκινήσεις μια σωστή δίαιτα...". Αλλά ένα άτομο που έχει γνώσεις είναι ακόμα δυσκολότερο να το πείσεις. Πριν κάτι μήνες του έλεγα ότι φέτος το καλοκαίρι θέλω να πέσω στο 6% και μου έλεγε "αδύνατον, δε θα σε αφήσει ο υποθάλαμος να πας τόσο χαμηλά". "Τί πα να πει δε θα με αφήσει", του απαντούσα εγώ, "θέμα θέλησης είναι". Και βέβαια τώρα εγώ είμαι μια ανάσα απ'το 6% ενώ εκείνος είναι ακόμα χαμένος στη μετάφραση και στις λεπτομέρειες. Βλέποντας τα δέντρα έχει χάσει το δάσος.

    Η επιτυχία λοιπόν είναι να έχεις πειθαρχία και να μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Να λες π.χ. "από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο θα κάνω όγκο παίρνοντας κατά μέσο όρο 3500 kcal τη μέρα και τρώγοντας καθαρά", και να κάνεις ακριβώς αυτό. Ή να λες "θα κάνω δίαιτα μέχρι να πέσω στο 9%" και να πειθαρχείς στην απόφασή σου. Να βρίσκεις έναν όσο το δυνατό ακριβέστερο τρόπο υπολογισμού του ποσοστού λίπους σου και να ακολουθείς το πρόγραμμα μέχρι να γίνεις όντως 9%. Να μη χάνεις προπονήσεις παρά μόνο όταν είναι απολύτως αναγκαίο, αλλά και τότε ακόμα να προσπαθείς να τις αναπληρώνεις. Δε λέμε να μην έχεις προσαρμοστικότητα, αλλά να υπάρχει λογική και αποφασιστικότητα ακόμα και στην προσαρμοστικότητά σου. Π.χ. δε μπορεί κανείς να αποφύγει να παραφάει κάποιες μέρες σε κάποια γιορτή ή όταν απλά του τη βάρεσε, αλλά ακόμα και τότε θα πρέπει να υπολογίζει πόσο παράφαγε και να προσπαθεί να επανέλθει στο πρόγραμμά του όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

    Αντ'αυτού βλέπω κόσμο που λέει "θα πηγαίνω gym 5 φορές τη βδομάδα" και καταλήγει να πηγαίνει δύο. Κόσμο που κάνει δίαιτα 6 μέρες τη βδομάδα δημιουργώντας ένα έλλειμμα 3500 kcal και την Κυριακή τρώει ότι γουστάρει με αποτέλεσμα όχι μόνο να εξαφανίζει το έλλειμμα, αλλά να δημιουργεί και πλεόνασμα. Άλλοι ξεκινάνε δίαιτα για να πέσουν στο 10% και όταν φτάνουν στο 15% και τους ζώνει η πείνα αρχίζουν και ψάχνουν δικαιολογίες για να ξαναρχίσουν το φαΐ: "Μπα, έχω χάσει πολύ μυική μάζα", "καλύτερα να κάνω πάλι όγκο και κάνω πάλι δίαιτα αργότερα", "τώρα έχω εξετάσεις και δε με παίρνει για δίαιτες". Το ανθρώπινο μυαλό δουλεύει με περίεργους τρόπους. Άλλος, ενώ είναι στο 15%, θα πάρει όσο το δυνατόν πιο κολακευτικές φωτό, θα τις ρίξει σε ένα φόρουμ και θα ρωτήσει "πόσο λίπος λέτε να έχω;" Ανάμεσα σ'όλους θα βρεθεί και κάποιος που θα του πει π.χ. 12%, οπότε ο φίλος μας θα απομονώσει αυτήν την απάντηση που του αρέσει, θα πει και μέσα του "τί 10%, τί 12%" και θα ξαναρχίσει πάλι όγκο.

    Όταν βλέπω λοιπόν τέτοιες περιπτώσεις να ασχολούνται με το αν θα τους κάνει δουλειά το tribulus terestris και το αν θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα με pullups ανοιχτής ή κλειστής λαβής, ε τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αναστενάξω βαθιά...

  18. #108

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil
    Έχω δει πολλές φορές να λένε ότι "δεν πειράζει και να μη χρειάζεται, έτσι κι αλλώς η πρωτεΐνη κάνει αυξημένη θερμογένεση", αλλά όπως φαίνεται στο link που είχα δώσει πιο πριν υπάρχουν πολύ βάσιμες υπόνοιες ότι μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης μπορεί τελικά να βλάπτουν την υπερτροφία λόγω μεταβολικής οξέωσης.
    </blockquote id=quote>

    Δεν είναι ανορθόδοξο να προσπαθεί κάποιος να καλύψει άλλα κενά του στις καύσεις (π.χ. το να κάνει λιγότερη αερόβια) με το να τρώει περισσότερη πρωτεΐνη λόγω της θερμογένεσης που προκαλεί; Εμένα μου φαίνεται ανορθόδοξο πάντως, και αστεία μοναδική δικαιολογία για να παίρνω μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης.

    <blockquote id=quote>Quote:Μα εκεί είναι το θέμα, η γλυκόζη του αίματος τελικά φαίνεται να μην είναι παρά ένας ελάχιστος συντελεστής στην υπερβολικά πολύπλοκη ρύθμιση της όρεξης! Είχα ξεκινήσει να γράφω για ένα ξένο forum μια περιληπτική αναφορά σε όλες τις ουσίες που έχουμε βρει μέχρι τώρα ότι μπορεί να παίζουν ρόλο στη ρύθμιση της όρεξης. Δεν το τελείωσα επειδή βασικά γίνεται χαμός!
    </blockquote id=quote>

    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Αυτό που πρέπει τελικά να κάνει κάποιος είναι να βρει ο ίδιος τι τον "κρατάει", τι είναι αυτό που δεν τον κάνει να πεινάει πολύ γρήγορα ή πολύ αργά, κτλ.

    <blockquote id=quote>Quote:<blockquote id=quote>Quote:Ορίστε, να μην λέτε μόνο για μένα ότι την έχω ψωνίσει με το Pubmed, τώρα γίναμε δύο.[:-shades]</blockquote id=quote>

    Άντε να γίνουμε πολλοί! Αλλά μου φαίνεται ότι έχουμε πολλή δουλειά ακόμα, και δε μιλάω μόνο στο θέμα μας, αλλά γενικά. Θυμήθηκα που προσπαθούσα να πείσω κάποια μέλη ενός audio forum ότι ο μοναδικός τρόπος αξιολόγησης καλωδίων θα πρέπει να είναι το διπλό-τυφλό τεστ και μου έλεγαν ότι δεν παραδέχονται αυτά τα τεστ επειδή είναι πολύ ...αντικειμενικά! Τί να πεις μετά; :D
    </blockquote id=quote>

    Η αγαπημένη μου εκπομπή είναι το Mythbusters, ελπίζω να σου λέει κάτι αυτό! Και άμα δεν στείλεις αυτό το μήνυμα σε 1000 ανθρώπους τα επόμενα 10 δευτερόλεπτα, θα πάρεις άμεσα 15% λίπος.[:-shades]

    Συμφωνώ και με αυτό που έγραψες για τους σωματότυπους. Οι σωματότυποι προέρχονται από απλή παρατήρηση μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, όπως ακριβώς τα λες. Με τη λογική αυτή οι heavyweight bodybuilders είναι μεσόμορφοι, και οι lightweight είναι εκτόμορφοι. Αυτό δεν λέει τίποτα όμως για το πόσο εύκολα ή δύσκολα παίρνει κάποιος κιλά ή όχι.

    Για τα ω-3 θα κάτσω να διαβάσω προσεκτικά τα links που έστειλες και θα επανέλθω. Nice discussion!

  19. #109

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psaraks

    Τι ώρα κάνεις συνήθως γυμναστική? Κατανοητό αυτό που λες για την αυξημένη απαίτηση θερμίδων μετά τη γυμναστική, τα ίδια υποστηρίζει και ο Berardi.
    </blockquote id=quote>

    Psaraks, o Berardi δεν θυμάμαι να μιλάει πουθενά για calorie timing όπως το ενοούμε εμείς εδώ. Ο Berardi υποστηρίζει την μεταφορά των υδατανθράκων στις μεταπροπονητικές ώρες, και γι'αυτό διαχωρίζει τα γεύματα αυστηρά σε P+F και P+C, όμως δεν έλεγε τίποτα για το πόσες θερμίδες πρέπει κάποιος να παίρνει μετά ή πριν την προπόνηση. Πάντως, δεν είναι λογικό να φας περισσότερες θερμίδες μετά το gym και να μην φοβάσαι να βάλεις υδατάνθρακες στο τελευταίο γεύμα λες και την επόμενη θα ξυπνήσεις με 30% λίπος;! Τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μη φάω υδατάνθρακα στο τελευταίο γεύμα αν έχει προηγηθεί προπόνηση.

  20. #110
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Αυτό που πρέπει τελικά να κάνει κάποιος είναι να βρει ο ίδιος τι τον "κρατάει", τι είναι αυτό που δεν τον κάνει να πεινάει πολύ γρήγορα ή πολύ αργά, κτλ.</blockquote id=quote>

    Βέβαια, αν και τείνω να πιστέψω ότι η ψυχολογία, το να "το πάρεις απόφαση" δηλαδή, παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο. Έχω σκεφτεί πάντως έναν πολύ απλό τρόπο για να διαπιστώνει κάποιος κατά πόσον η πείνα του είναι όντως "πείνα" με την πιο ουσιαστική έννοια του όρου: Όποτε νιώθει ότι πεινάει μπορεί να τρώει μέχρι να χορτάσει, αλλά ΜΟΝΟ τροφές που είναι "καθαρές" μεν, αλλά όχι και τόσο γευστικές. Π.χ., αν πεινάς, φάε ελεύθερα σκέτο τόνο σε νερό, βραστό μπρόκολο και ψητή πατάτα ανάλατη. Μπορείς να φας και ελαιόλαδο ακόμα αν θέλεις να πάρεις περισσότερο λίπος, μόνο που θα το πάρεις σκέτο με το κουταλάκι. :D Πρέπει δηλαδή να αποφεύγεις όλα εκείνα που κάνουν το φαγητό πιο γευστικό. Είναι ενδιαφέρον το πόσες φορές η πείνα δεν είναι τόσο ουσιαστική (γιατί τότε θα έτρωγες και τα άγευστα) όσο διάθεση για μια συγκεκριμένη τροφή, δηλαδή ψυχολογική ανάγκη να χρησιμοποιήσεις το φαγητό ως μορφή "διασκέδασης".

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    Η αγαπημένη μου εκπομπή είναι το Mythbusters, ελπίζω να σου λέει κάτι αυτό! Και άμα δεν στείλεις αυτό το μήνυμα σε 1000 ανθρώπους τα επόμενα 10 δευτερόλεπτα, θα πάρεις άμεσα 15% λίπος.[:-shades]</blockquote id=quote>

    Χεχε! Πολύ χαίρομαι. Και για να ξέρεις, μιλάς με έναν θαυμαστή του Sagan και του Dawkins και πολλά χρόνια μέλος του JREF! Η κατάσταση στη χώρα μας είναι δυστυχώς τραγική, και το επιβεβαιώνουν και οι μελέτες αυτό. Π.χ, πρόσφατη μελέτη για την κατανόηση απλών επιστημονικών όρων και εννοιών από το γενικό πληθυσμό διαφόρων χωρών, χρησιμοποίησε ένα ερωτηματολόγιο που περιείχε απλές ερωτήσεις γενικής επιστημονικής φύσης. Π.χ.:

    "Τί σημαίνει ότι η μια ασθένεια έχει 50% πιθανότητα εμφάνισης στους απογόνους;"
    α. Ότι αν ο φορέας κάνει δύο παιδιά θα την έχει οπωσδήποτε το ένα
    β. Ότι υπάρχει πιθανότητα να την έχουν όλα τα παιδιά του ή και κανένα
    γ. Ότι όλα τα παιδιά του θα την έχουν αλλά σε ελαφρύτερη μορφή

    Όλα τα φυτά και τα ζώα έχουν DNA
    α. Σωστό
    β. Λάθος

    Το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απ'τον ήχο
    α. Σωστό
    β. Λάθος

    Τα ηλεκτρόνια είναι μικρότερα από τα άτομα
    α. Σωστό
    β. Λάθος

    Κοίτα λοιπόν τα χάλια μας:




  21. #111
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δε πρέπει να επαναλαμβανόμαστε, αλλά και η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης: ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

  22. #112
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Κατ? αρχήν καλώς ήρθες κι από μένα.Χαίρομαι πραγματικά που το forum απέκτησε άλλο ένα μέλος το οποίο έχει πολλές γνώσεις και πολλά σωστά και ενδιαφέροντα πράγματα να πει.Το καλύτερο σε αυτά που λες, είναι ότι απλοποιείς τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό και κάνεις πολλά μέλη του site να βλέπουν πιο εφικτό ένα όμορφο και αθλητικό σώμα.
    Έχω μια απορία σε σχέση με κάτι που είπες,το οποίο παραδόξως αφέθηκε ασχολίαστο.Ίσως επειδή με το μπήκες έδωσες και τα διαπιστευτήρια των γνώσεών σου, ενώ αν έμπαινε κάποιο νέο μέλος που δεν είχε πει μέχρι τώρα κάτι το σημαντικό,θα τον πυροβολούσαν εξ?επαφής!
    <blockquote id=quote>Quote:Πολλοί πιστεύουν ότι αυτό που θα καθορίσει το πόσο μυϊκή μάζα θα χάσεις στη διάρκεια μιας δίαιτας δεν εξαρτάται τόσο από το πόσο δραστική θα είναι η δίαιτα αλλά από το τελικό ποσοστό λίπους, κι εγώ βασικά συμφωνώ. Δηλαδή το ίδιο μυϊκή μάζα θα χάσεις αν κατέβεις στο 7% με δίαιτα ενός μήνα με -1500kcal τη μέρα, και το ίδιο αν κατέβεις στο 7% με δίαιτα 3 μηνών με -500kcal τη μέρα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα καλύπτονται οι ανάγκες σου σε πρωτεϊνη και στις δύο περιπτώσεις.</blockquote id=quote>
    Για μένα έθιξες ένα σημαντικότατο θέμα το οποίο σε αυτό το site δεν έχει ειπωθεί ξανά απ?ότι νομίζω,όχι γενικότερα βέβαια σαν θέμα,αλλά σαν τέτοια διαπίστωση. Σύμφωνα με αυτά που έχεις πει κι εσύ καθώς και με μια πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη του GRF, σε καμία περίπτωση τα γραμμάρια πρωτεϊνών δε θα πρέπει ή δε θα είναι λειτουργικό να υπερβαίνουν τα 2-2,5 ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα.Ίσως και πολύ λιγότερα να είναι τα ιδανικά,τουλάχιστον σύμφωνα με εκείνη τη μελέτη.Έστω ότι κάποιος καλύπτει αυτά τα γραμμάρια πρωτεΐνης και κάνει μια μείωση της τάξεως των 1500 θερμίδων την ημέρα.Θα χάσει τον ίδιο ποσοστό μυικής μάζας με κάποιον που χάνει π.χ. 0,5 κιλό την εβδομάδα?Άσχετα με το τι μπορεί για παράδειγμα να συμβεί με το μεταβολισμό του ή στην αντοχή του κλπ. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάποια επιστημονική μελέτη για να σου παραθέσω που να υποστηρίζει το αντίθετο απ?αυτό που λες,δεν έχω και το χρόνο να κοιτάξω προς το παρόν.Δεν ξέρω αν έχεις εσύ κάποια που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.Απλώς είναι ευρέως γνωστό ότι υπάρχει όριο στο πόσο μπορούμε να μειώσουμε τις θερμίδες μας ώστε να κρατήσουμε ότι μπορούμε περισσότερο από τη μυική μας μάζα σε φάσεις δίαιτας.Θα ήθελα και το σχολιασμό και άλλων έμπειρων αθλητών πάνω σε αυτό.
    Φιλικά πάντα,απλώς νομίζω ότι το συγκεκριμένο αποτελεί θέμα προς συζήτηση.

  23. #113
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Κι εμένα μου έκανε εντύπωση το ότι δε σχολιάστηκε μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το εξηγήσω λίγο παραπάνω όταν το έγραψα αλλά βαρέθηκα :D Καταρχήν δεν υπάρχουν σχετικές μελέτες, απλά είναι μια διαπίστωση που έχουν κάνει διάφοροι σχετικοί με το θέμα, γι'αυτό έγραψα και "πιστεύουν".

    Καταρχήν να πούμε ότι αναβολισμός είναι πολύ απλά η σύνθεση πολύπλοκων μορίων από πιο απλά, π.χ. πρωτεϊνών από αμινοξέα. Καταβολισμός είναι η διάσπαση πολύπλοκων μορίων σε πιο απλά, π.χ. λιπαρά οξέα σε τριγλυκερίδια. Και οι δύο διεργασίες γίνονται πάντα ταυτόχρονα στον οργανισμό, είτε κάνει κάποιος όγκο είτε γράμμωση. Απλά σε περίοδο όγκου υπερτερεί ο αναβολισμός ενώ σε περίοδο γράμμωσης υπερτερεί ο καταβολισμός (αυτό σε πολύ γενικές γραμμές, επειδή ως γνωστόν σε τελείως αρχάριους ή σε όσους παίρνουν aas μπορεί να υπερτερεί ο αναβολισμός πρωτεϊνών και ο καταβολισμός του λίπους ταυτόχρονα).

    Αν χρησιμοποιήσουμε λοιπόν κάποιες αυθαίρετες μονάδες, τότε μπορούμε να πούμε ότι σε μια πολύ δραστική δίαιτα μπορεί να έχουμε καταβολισμό "20". Σε μια πιο ήπια δίαιτα μπορεί ο καταβολισμός να είναι "5". Κάποιος λοιπόν που κάνει δραστική δίαιτα 30 ημερών, έχει συνολικό καταβολισμό 30*20=600. Ένας που κάνει πιο ήπια δίαιτα 90 ημερών, έχει συνολικό καταβολισμό 90*5=450.

    Διάλεξα τα παραπάνω νούμερα έτσι ώστε να φαίνεται ότι αυτός με την δραστική δίαιτα χάνει περισσότερη μυική μάζα, γιατί πιστεύω ότι αυτή είναι και η αιτία της αντίληψης ότι η δίαιτα πρέπει να είναι πιο ήπια: Ναι, είναι γεγονός ότι στην πιο ήπια δίαιτα θα χαθεί λιγότερη μυική μάζα, αλλά γιατί συμβαίνει αυτό; Επειδή πολύ απλά αυτός που κάνει την ήπια δίαιτα είχε και δυο μήνες περισσότερους για αναβολισμό! Αλλά αυτός που έκανε την πιο δραστική δίαιτα έχει τώρα δυο μήνες ελεύθερους για να κάνει όγκο ή ένα μήνα όγκο και ένα μήνα γράμμωση και να ισοφαρίσει ή και να ξεπεράσει τη διαφορά!

    Προσωπικά πιστεύω ότι οι διαφορές θα είναι ελάχιστες, αλλά αν έπρεπε να στοιχηματήσω στο ποιά μέθοδος είναι καλύτερη θα έλεγα ότι είναι αυτή των μικρότερων και πιο δραστικών κύκλων. Αφενός επειδή το σώμα έχει μια "αδράνεια" κατά την περίοδο των αλλαγών (δηλαδή μπορεί να συνεχίσει να καίει περισσότερο λίπος τις πρώτες μέρες που αλλάζεις από υπο- σε υπερ-θερμιδική δίαιτα και αντίστοιχα να φτιάχνει περισσότερο μυ τις πρώτες μέρες που αλλάζεις από υπερ- σε υπό-). Και αφετέρου επειδή πιστεύω ότι το καθαρό κέρδος θα είναι μεγαλύτερο αν είσαι μια μέρα "καθαρά" αναβολικός και μια μέρα πολύ καταβολικός, απ'ότι να είσαι δυο μέρες "λίγο" καταβολικός.

    Βέβαια όπως καταλαβαίνεις είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνουν σχετικές μελέτες λόγω των αναρίθμητων παραμέτρων που θα πρέπει να υπολογιστούν.

  24. #114
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Αν χρησιμοποιήσουμε λοιπόν κάποιες αυθαίρετες μονάδες, τότε μπορούμε να πούμε ότι σε μια πολύ δραστική δίαιτα μπορεί να έχουμε καταβολισμό "20". Σε μια πιο ήπια δίαιτα μπορεί ο καταβολισμός να είναι "5". Κάποιος λοιπόν που κάνει δραστική δίαιτα 30 ημερών, έχει συνολικό καταβολισμό 30*20=600. Ένας που κάνει πιο ήπια δίαιτα 90 ημερών, έχει συνολικό καταβολισμό 90*5=450.

    Διάλεξα τα παραπάνω νούμερα έτσι ώστε να φαίνεται ότι αυτός με την δραστική δίαιτα χάνει περισσότερη μυική μάζα, γιατί πιστεύω ότι αυτή είναι και η αιτία της αντίληψης ότι η δίαιτα πρέπει να είναι πιο ήπια: Ναι, είναι γεγονός ότι στην πιο ήπια δίαιτα θα χαθεί λιγότερη μυική μάζα, αλλά γιατί συμβαίνει αυτό; Επειδή πολύ απλά αυτός που κάνει την ήπια δίαιτα είχε και δυο μήνες περισσότερους για αναβολισμό! Αλλά αυτός που έκανε την πιο δραστική δίαιτα έχει τώρα δυο μήνες ελεύθερους για να κάνει όγκο ή ένα μήνα όγκο και ένα μήνα γράμμωση και να ισοφαρίσει ή και να ξεπεράσει τη διαφορά!
    </blockquote id=quote>
    Είναι καλό το παράδειγμα που ανέφερες και όπως το στήριξες μετά,έχει λογική.Ας χρησιμοποιήσω κι εγώ ένα τέτοιο παράδειγμα για να πω αυτό που θέλω, σύμφωνα με τη δική μου λογική.
    Έστω ότι κάποιος έχει αρκετή μυική μάζα, ώστε θέλει κάνει ένα χρόνο συνέχεια δίαιτα κι ένας άλλος έχει ελάχιστη μάζα και θέλει να κάνει ένα χρόνο συνεχόμενα όγκο.Ας πούμε ότι αυτός που κάνει δίαιτα (ήπια) θα μπορεί να χάσει περίπου μισό κιλό λίπους την εβδομάδα.κάτι που είναι εφικτό.Άρα έχουμε 0,5 x 4 = 2kg λίπους το μήνα x12 = 24 kg λίπους το χρόνο.Ο άλλος τώρα κάνει διατροφή όγκου, παίρνει πάρα πολλές θερμίδες ποιοτικών θερμίδων καθημερινά, τα καλύτερα συμπληρώματα για να βοηθήσει τη μυική του ανάπτυξη,κοιμάται 10 ώρες την ημέρα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Αποκλείεται να βάλει μέσα σε ένα χρόνο 24 κιλά καθαρούς μυς.Για να μην πω ότι θα βάλει 4(μια που οι απόψεις διίστανται και σ?αυτό το θέμα-μην ανοίγουμε κι άλλα κεφάλαια),είμαι σίγουρος ότι δε θα βάλει ούτε 12-τα μισά.
    Τι θέλω να πώ?Ότι είναι κατά τη γνώμη μου λάθος να θυσιάζουμε μυικό ιστό, γιατί αποκτιέται πολύ πιο δύσκολα απ?ότι χάνεται ο λιπώδης ιστός.
    Όπως είπες κι εσύ,δεν παίρνουμε την περίπτωση αθλητών που μπορούν και κάνουνε και τα δύο ταυτόχρονα (νέοι αθλητές,υπερβολικά έμπειροι,χρήση ΑΑΣ,freaks of nature :p)
    Τώρα ως προς το άλλο που είπες ότι δηλαδή είσαι υπερ τω μικρότερων σε διάρκεια κύκλων όγκου-γράμμωσης και καλύτερα να ξεχωρίζουμε αυτές τις δύο φάσεις,το ίδιο είμαι κι εγώ.Μόνο που αυτοί οι κύκλοι δε θα πρέπει να είναι πολύ μικροί γιατί υπάρχει και το άλλο γεγονός,ότι δηλαδή το στο σώμα μας ?αρέσει? να κρατάει λίπος επάνω του,οπότε στις αρχές μιας δίαιτας,πρώτα προσπαθεί να κάψει οτιδήποτε άλλο παρά λίπος, ξεκινώντας από τους υδατάνθρακες που είναι απόθηκευμένοι με τη μορφή μυικού γλυκογόνου κλπ.Δηλαδή χάνεται κάποιος χρόνος μέχρι να αρχίσει η πραγματική διαδικασία διάσπασης του λίπους.

  25. #115
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-07
    Location
    Athens.
    Posts
    0

    Default

    Μπορεί να είναι κι έτσι.Είναι όντως πάρα πολύ δύσκολο (όχι ακατόρθωτο,το έχω δει με τα μάτια μου και όχι μια φορά)να διατηρήσουμε αυτή τη σταθερή απώλεια συνέχεια,αλλά προφανώς δεν κατάλαβες ακριβώς αυτό που θέλω να πω,ότι δηλαδή μπορούμε σε ένα χρόνο να χάσουμε πολύ περισσότερα κιλά λίπους,από όσα κιλά μπορούμε να πάρουμε σε μυς.Period.

  26. #116
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taurus_29
    Έστω ότι κάποιος έχει αρκετή μυική μάζα, ώστε θέλει κάνει ένα χρόνο συνέχεια δίαιτα κι ένας άλλος έχει ελάχιστη μάζα και θέλει να κάνει ένα χρόνο συνεχόμενα όγκο.Ας πούμε ότι αυτός που κάνει δίαιτα (ήπια) θα μπορεί να χάσει περίπου μισό κιλό λίπους την εβδομάδα.κάτι που είναι εφικτό.Άρα έχουμε 0,5 x 4 = 2kg λίπους το μήνα x12 = 24 kg λίπους το χρόνο.Ο άλλος τώρα κάνει διατροφή όγκου, παίρνει πάρα πολλές θερμίδες ποιοτικών θερμίδων καθημερινά, τα καλύτερα συμπληρώματα για να βοηθήσει τη μυική του ανάπτυξη,κοιμάται 10 ώρες την ημέρα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.Αποκλείεται να βάλει μέσα σε ένα χρόνο 24 κιλά καθαρούς μυς.Για να μην πω ότι θα βάλει 4(μια που οι απόψεις διίστανται και σ?αυτό το θέμα-μην ανοίγουμε κι άλλα κεφάλαια),είμαι σίγουρος ότι δε θα βάλει ούτε 12-τα μισά.
    Τι θέλω να πώ?Ότι είναι κατά τη γνώμη μου λάθος να θυσιάζουμε μυικό ιστό, γιατί αποκτιέται πολύ πιο δύσκολα απ?ότι χάνεται ο λιπώδης ιστός.</blockquote id=quote>

    Αυτό είναι σωστό, και κάτι αντίστροφο χρησιμοποιώ και γω ως παράδειγμα για την αποφυγή του "σαβουριάσματος": Μπορεί σε μια μέρα ξεσαλώματος να φας 5000 kcal παραπάνω απ'τη συντήρηση οι οποίες θα αποθηκευτούν ως λίπος, αλλά δε μπορείς σε μια μέρα να κάψεις 5000 kcal (εκτός αν τρέξεις κανένα μαραθώνιο).

    Αλλά δεν αναιρεί αυτό που είπα εγώ, μάλιστα μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς το δικό σου επιχείρημα για να υποστηρίξει τη δική μου θέση: Από τη στιγμή που ο μυς αποκτιέται πολύ πιο δύσκολα απ'ότι χάνεται το λίπος, είναι σημαντικό να περνάμε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο ως αναβολικοί: Από το να κάνουμε δυο μήνες δίαιτα, καλύτερα ένα μήνα δίαιτα και ένα μήνα όγκο.

    Για να εξάγουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα σχετικά με το πότε το καθαρό κέρδος θα είναι μεγαλύτερο θα έπρεπε να γίνουν σχετικές μελέτες, αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο...

    Ως γνωστόν (και γι'αυτό νομίζω ότι υπάρχουν μελέτες), το τί ποσοστό του χαμένου βάρους θα είναι λίπος και τί μύες εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το σημείο εκκίνησης: Πολύ παχύσαρκα άτομα χάνουν σχεδόν αποκλειστικά λίπος ακόμα και αν δεν ασχολούνται καθόλου με βάρη, ενώ αθλητές με χαμηλά ποσοστά λίπους που θέλουν να τα κατεβάσουν κι άλλο, αναπόφευκτα χάνουν και μυική μάζα ακόμα και αν ακολουθούν ένα δομημένο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής (και βέβαια χάνουν πολύ περισσότερη μυική μάζα αν δεν κάνουν βάρη και δεν τρέφονται σωστά). Αυτή πιστεύω ότι είναι η πλέον καθοριστική παράμετρος του πόση μυική μάζα θα χαθεί, και όχι η διάρκεια και η ένταση της δίαιτας (από τη στιγμή πάντα που υπάρχουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά).

    <blockquote id=quote>Quote:Τώρα ως προς το άλλο που είπες ότι δηλαδή είσαι υπερ τω μικρότερων σε διάρκεια κύκλων όγκου-γράμμωσης και καλύτερα να ξεχωρίζουμε αυτές τις δύο φάσεις,το ίδιο είμαι κι εγώ.Μόνο που αυτοί οι κύκλοι δε θα πρέπει να είναι πολύ μικροί γιατί υπάρχει και το άλλο γεγονός,ότι δηλαδή το στο σώμα μας ?αρέσει? να κρατάει λίπος επάνω του,οπότε στις αρχές μιας δίαιτας,πρώτα προσπαθεί να κάψει οτιδήποτε άλλο παρά λίπος, ξεκινώντας από τους υδατάνθρακες που είναι απόθηκευμένοι με τη μορφή μυικού γλυκογόνου κλπ.Δηλαδή χάνεται κάποιος χρόνος μέχρι να αρχίσει η πραγματική διαδικασία διάσπασης του λίπους. </blockquote id=quote>

    Σωστό κι αυτό, αλλά ο χρόνος που χάνεται μέχρι να μεγιστοποιηθεί η απώλεια του λίπους είναι ταυτόχρονα κερδισμένος από την άποψη του αναβολισμού επειδή την ίδια στιγμή καθυστερεί να πέσει η πρωτεϊνοσύνθεση... Τελικά πιστεύω ότι πρόκειται για λεπτομέρειες. Και θα χρησιμοποιήσω πάλι ως παράδειγμα άλλους αθλητές (εκτός των bodybuilders) που φτιάχνουν εκπληκτικά σώματα με μικρές μόνο διακυμάνσεις στη θερμιδική τους πρόσληψη καθ'όλη τη διάρκεια της καριέρας τους. Μπορείς ουσιαστικά να πεις ότι βρίσκονται συνέχεια στη συντήρηση, αλλά βέβαια η σύσταση του σώματός τους αλλάζει σταθερά προς το καλύτερο, απλά επειδή υπάρχει καθημερινά και μεγαλύτερο ερέθισμα αναβολισμού αλλά και μεγαλύτερο ερέθισμα καταβολισμού. Ουσιαστικά βρίσκονται συνέχεια σε μικροκύκλους που διαρκούν ώρες: Π.χ. καταβολικοί όταν γυμνάζονται, αναβολικοί όταν κοιμούνται.

  27. #117
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σε πόσα κιλά ανεβαίνεις στον όγκο για να πέσεις μετά στα 73 με 7% λίπος;

  28. #118
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil
    Μπορεί σε μια μέρα ξεσαλώματος να φας 5000 kcal παραπάνω απ'τη συντήρηση οι οποίες θα αποθηκευτούν ως λίπος, αλλά δε μπορείς σε μια μέρα να κάψεις 5000 kcal (εκτός αν τρέξεις κανένα μαραθώνιο).
    </blockquote id=quote>

    Οταν κανεις μια μερα σαβουριασμα σε διαστημα 7-8 ημερων οι παραπανησιες θερμιδες σε πολυ μικρο ποσοστο θα γινουν λιπος.Αν τυχει 2ο γευμα συντομα τοτε θα γινουν πιο πολλες και παει λεγοντας.Οταν δινεις αποτομα στο σωμα τοσες πολλες θερμιδες για 1 γευμα δεν τις αποθηκευει κατα μεγαλο ποσοστο.Αυτο φυσικα ισχυει οταν εισαι σε σωστη διατροφη και οχι οταν υποσιτιζεσαι και ξαφνικα σαβουριαζεις γιατι τοτε εχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα. Το ολο ζητημα αυτο με απλα λογια οφειλεται καθαρα στη διαθεση του οργανισμου να επιβιωσει με το τροπο που θεωρει πιο σωστο.Αυτος ειναι να κρατησει λιπος.Οταν κανουμε σωστη διατροφη με πρωτεινες,υδατανθρακες και καλα λιπαρα και τρωμε καθε 3-4 ωρες ο οργανισμος μας καταλαβαινει πως εχει να φαει και αρα δε χρειαζεται το λιπος,ετσι ευκολα το θυσιαζει,ετσι αν του δωσουμε ενα μεγαλο γευμα θεωρει πως δε το χρειαζεται και γι'αυτο δεν αποθηκευει μεγαλο μερος θερμιδων ως λιπος.Απο την αλλη οταν τρως λιγο και οχι σωστα ο οργανισμος θεωρει πως βρισκεται σε κατασταση που πρεπει να επιβιωσει ετσι "κραταει" το λιπος ως τη καλυτερη πηγη ενεργειας που εχει και θυσιαζει ακομα και μυικη μαζα.Ετσι στο 1ο μεγαλο γευμα αποθηκευει οτι βρισκει αμεσα γιατι σου λεει "θα πεσει πεινα" :P Ισως τα ειπα λιγο απλα,αλλα καπως ετσι γινεται..
    Οσο για τους αθλητες που πολυ σωστα αναφερεις πως εχουν καλα σωματα μη ξεχνας πως και οι περισσοτεροι που κανουν πρωταθλητισμο δεν ειναι natural.
    Weightlifting is sport; weight training is not.

  29. #119
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Taurus_29, να συμπληρώσω και κάτι άλλο: Στηρίζεις την άποψή σου στο ότι κάποιος μπορεί να χάσει γρηγορότερα λίπος απ'ότι να κερδίσει μύες, αλλά αυτό δεν είναι το πιο σημαντικό: Περισσότερο σχετικό θα ήταν αν μπορούσες να δείξεις ότι η απώλεια του μυός είναι *σημαντικά* μεγαλύτερη στην πιο δραστική δίαιτα. Διότι αν η διαφορά είναι αμελητέα και εξαρτάται κυρίως απ'το σημείο εκκίνησης όπως είπα πριν, τότε προφανώς δεν παίζει και τόσο ρόλο το πόσο αργά συντίθεται ο μυικός ιστός.

  30. #120
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mirmidon
    Οταν κανεις μια μερα σαβουριασμα σε διαστημα 7-8 ημερων οι παραπανησιες θερμιδες σε πολυ μικρο ποσοστο θα γινουν λιπος.</blockquote id=quote>

    Αν έχεις θερμίδες συντήρησης π.χ. 2500 και φας μια μέρα π.χ. 7000 (δεν είναι απίθανο, το έχω κάνει πολλές φορές), τί ακριβώς θα γίνουν οι υπόλοιπες 4500 αν όχι λίπος; Άντε 500, 1000 σου λέω εγώ, να χρησιμοποιηθούν για χτίσιμο μυός. Οι άλλες τί θα γίνουν;


 
Page 4 of 55 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •