Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 55 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 181 to 210 of 1623
  1. #181
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Weighted Close Grip Chin-up 3x4xBW+40kg
    Barbell Shoulder Press 3x7x50kg
    Smith Shrug 3x6x135kg
    Dumbbell Internal Rotation 3x5x12kg supersetted with...
    Dumbbell Lying External Rotation 3x5x12kg
    Cable Pushdown 3x10x30kg

    Στους ώμους τις επαναλήψεις τις φέρνω μέχρι το στήθος. Επειδή δεν υπάρχει πάγκος με χαμηλή πλάτη και χρησιμοποιώ τον κανονικό, δεν μπορώ να πάω τελείως πίσω το κεφάλι και έτσι πρέπει να δίνω μια ελαφρώς καμπύλη τροχιά στη μπάρα για να μη φάω τη μύτη μου (που την έχω φάει πολλές φορές δηλαδή). Αυτό μου ρίχνει λίγο τα κιλά, αλλά δεν πειράζει. Στον επόμενο κύκλο που θα έχει εμπροσθολαίμιες θα τις δοκιμάσω χωρίς καθόλου στήριξη στην πλάτη. Ή μπορεί να τις κάνω και στρατιωτικές.

    Στον υπερακάνθιο έβαλα για πρώτη φορά 12κιλα και βγήκαν οι επαναλήψεις. Όχι με άψογη φόρμα, αλλά πάντως βγήκαν. Ο υποπλάτιος με "τσιμπάει" ακόμα και έτσι δεν ανεβάζω πάνω από 12 κι εκεί. Πιστεύω ότι όταν θα είναι ΟΚ θα μπορώ και τα 16άρια.

  2. #182
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μιας και είσαι απο το Σέλινο κι απ' το Βάμο, θα σου πω το μυστικό να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα του μοναχικού πιστολέρο. Μη φοβάσαι κι άλλοι είναι σ' αυτή τη κατηγορία. Μεγάλη, αλλά ΚΑΛΗ κατηγορία! Μη παραπονάσε βρε! βουρ στα μικρα (να μείνουν για μας του MILFάδες άλλες ηλικίες!): Ζήτα απο τη μάνα σου να βάλει τους συγγενείς να σου κάνουν προξενιό με μια Κρητικιά!:D:D:D Μετά όμως τα κεφάλια μέσα γιατί οι Κρητικές δε παίρνουνε χαμπάρι! Τα δυο πόδια σ' ένα παππούτσι!!!! Ρε τι λέμε...

    Καλή η πλάκα, αλλά έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τελείως στέκια και να ψαχτείς σε άλλη φάση; Και τι εννοώ: Στέκια που πάνε πιο μεγάλες ηλικίες (γύρω στα 30, μη παρεξηγηθώ)! (σα γνήσιος και καλός MILFας ξέρω τα των Χανίων, Ρεθύμνου κ.λ.π.) Ψαγμένα μπαράκια και τέτοια! Μπαράκια που παίζουν ρε παιδί μου πιο κυριλέ πράγματα (και λίγο πιο ακριβά).

    Υ.Γ.1:Αν ξέρω να φτιάχνω κρητικό πιλάφι; Δωσ' μου καλό κρέας, στακοβούτυρο φρέσκο και καλό και τα λέμε!
    Υ.Γ.2:Παίζεις PS3;!

  3. #183
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Μιας και είσαι απο το Σέλινο κι απ' το Βάμο, θα σου πω το μυστικό να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα του μοναχικού πιστολέρο. Μη φοβάσαι κι άλλοι είναι σ' αυτή τη κατηγορία. Μεγάλη, αλλά ΚΑΛΗ κατηγορία! Μη παραπονάσε βρε! βουρ στα μικρα (να μείνουν για μας του MILFάδες άλλες ηλικίες!): </blockquote id=quote>

    Κοίτα, μην είμαστε και ψεύτες... άμα είναι καλό το μικρό δεν το αφήνω... αλλά πόσο να μείνω με το μικρό αν δεν υπάρχει προοπτική; Μετά είναι και θέμα ενδιαφερόντων... θάρθει π.χ. στο σπίτι να δούμε καμμιά ταινία στο home cinema... οκ, είδαμε το "King Kong", είδαμε το "Take the Lead", είδαμε το "Hitch". Αλλά εγώ θέλω να βάλω και κανένα Fellini, κανένα Bergman, κανένα περίεργο Κορεάτικο... το μικρό συνήθως παθαίνει πολιτισμικό σοκ όταν υποστεί τέτοια έκθεση. Με Αγγελόπουλο ούτε καν δοκιμάζω γιατί μπορεί να πάθουνε καμμιά επιληψία και να μου μείνουν στα χέρια :D

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Ζήτα απο τη μάνα σου να βάλει τους συγγενείς να σου κάνουν προξενιό με μια Κρητικιά!:D:D:D Μετά όμως τα κεφάλια μέσα γιατί οι Κρητικές δε παίρνουνε χαμπάρι! Τα δυο πόδια σ' ένα παππούτσι!!!! Ρε τι λέμε...</blockquote id=quote>

    Πλάκα-πλάκα, η μοναδική φορά που έφτασα κοντά ν'αρραβωνιαστώ ήταν με μια Χανιώτισσα από το μοναδικό προξενιό που μου έχει κάνει η μάνα μου. Νόμισα κι εγώ ότι τα είχα πάρει από κακό μάτι τα προξενιά και ξαναδοκίμασα και κάτι άλλα από συγγενείς κτλ αλλά μόνο που δεν έφευγα τρέχοντας. Στο τέλος τα έκοψα γιατί αν ήταν για τέτοιες περιπτώσεις έβρισκα και στο ICQ :D

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Καλή η πλάκα, αλλά έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τελείως στέκια και να ψαχτείς σε άλλη φάση; Και τι εννοώ: Στέκια που πάνε πιο μεγάλες ηλικίες (γύρω στα 30, μη παρεξηγηθώ)! (σα γνήσιος και καλός MILFας ξέρω τα των Χανίων, Ρεθύμνου κ.λ.π.) Ψαγμένα μπαράκια και τέτοια! Μπαράκια που παίζουν ρε παιδί μου πιο κυριλέ πράγματα (και λίγο πιο ακριβά).</blockquote id=quote>

    Ξέρω τί λες, αλλά οι ελεύθερες 30άρες δεν πολυβγαίνουν μόνες τους, σχεδόν πάντα έχουν παρέα. Επίσης, όταν φεύγω το πρωί στις 8 απ'το σπίτι και γυρνάω στις 9-10-11 το βράδυ, μετά από δουλειά, gym και διάφορα άλλα, δεν είμαι ακριβώς στη φάση για μπαράκι. Πάντως έχω ψαχτεί σε άλλα χμμμ.... κανάλια :D και δεν έχω παράπονο από γνωριμίες, πέρσι και πρόπερσι π.χ. γνώρισα τόσες γυναίκες όσες δεν έχω γνωρίσει σ'όλη την προηγούμενη ζωή μου. Και έτσι έβγαλα και τα παραπάνω συμπεράσματα, ότι δηλαδή οι ώριμες είναι πιασμένες και οι ανώριμες είναι ακατάλληλες.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Υ.Γ.2:Παίζεις PS3;!</blockquote id=quote>

    Όχι εγώ, αυτά είναι σπορ με τα οποία ασχολείται ο αδερφός μου. Εγώ άμα βρω καιρό άντε να παίξω κανένα MAME, κι άμα βρω πολύ καιρό άντε να παίξω κανένα Civ4... που έχω ν'ασχοληθώ απ'το χειμώνα δηλαδή...

  4. #184
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    ΜΑΜΕ και Civ4!!!! Ακριβώς τα ίδια παίζω κι εγώ!!! Μεγάλη αγάπη το Golden Axe και τα Street Fighter!

    Αυτά με τα μικρά και τον Αγγελόπουλο το χω πάθει κι εγώ. Ντάξει όχι σε τόσο "καμένα" αλλά να προσπαθήσεις να δεις κάτι εναλλακτικό! Δράμα! Φαντάζεσαι να κάνεις μια προσπάθεια με το "Μετέωρο βήμα του Πελαργού";!

    Ξέρω οι ώριμες είναι πιασμένες (αλλά...) και οι μικρές ακατάλληλες (αλλά...), ε ήντα θα κάμωμε δα;! Γυναικοτοί θα γίνομαι; ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ!!!!

  5. #185
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    ΜΑΜΕ και Civ4!!!! Ακριβώς τα ίδια παίζω κι εγώ!!! Μεγάλη αγάπη το Golden Axe και τα Street Fighter!</blockquote id=quote>

    Tiger Heli, Kickle Cubicle, Star Force, Ms Pacman, Chopper, Frogger, Galaga, Q*Bert, Outrun, Track'n'Field, Paddle Mania, Ghosts'n'Goblins!

    Το Civ είναι μεγάλη αρρώστια άμα κολλήσεις, παίζω απ'το Civ1. Γι'αυτό το αποφεύγω τώρα τελευταία.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Αυτά με τα μικρά και τον Αγγελόπουλο το χω πάθει κι εγώ. Ντάξει όχι σε τόσο "καμένα" αλλά να προσπαθήσεις να δεις κάτι εναλλακτικό! Δράμα! Φαντάζεσαι να κάνεις μια προσπάθεια με το "Μετέωρο βήμα του Πελαργού";!</blockquote id=quote>

    Δεν πάει να πει βέβαια ότι μια μεγαλύτερη θα έχει απαραιτήτως πιο ψαγμένα γούστα, αλλά τουλάχιστον θα κάνει υπομονή και θα προσποιηθεί ότι της αρέσει :D

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6
    Ξέρω οι ώριμες είναι πιασμένες (αλλά...) και οι μικρές ακατάλληλες (αλλά...), ε ήντα θα κάμωμε δα;! Γυναικοτοί θα γίνομαι; ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ!!!!</blockquote id=quote>

    Ήντα θα κάμωμε; Δεν κατέω... Πράμα, μάλλον. Θα τριγυρνάμε από λουλουδάκι σε λουλουδάκι όπως κάναμε μέχρι τώρα. Και στα ενδιάμεσα θα πλακωνόμαστε στα βάρη για να ξεχνιόμαστε! Α ρε Κρήτη, αν ήμουνα στο χωριό θα είχα και τα έχνη μπάρεμου :D

  6. #186
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ε μα εγώ σήμερα εσηκώθηκα απο νωρίς και πήγα στο χωριό και σφάξαμε 2 οζά με το λάλο μου!

  7. #187
    Pumping Iron
    Join Date
    29-04-07
    Location
    Greece.
    Posts
    580

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil
    Tί συνταγή θέλεις, "μποντυμπιλντεράδικη" ή γενικής φύσης; Να σου πω μιά από τις συνταγές μου για γαλοπούλα χωρίς καθόλου λάδι για φάση δίαιτας:

    Παίρνεις μισό στήθος γαλοπούλας χωρίς πέτσα, λες να στο κόψουν και σε μικρά κομμάτια για να μην παιδεύεσαι. Κι όταν λέμε μικρά, το καλύτερο είναι το κάθε κομμάτι να είναι μια μπουκιά. Το βάζεις σε μια κατσαρόλα ή σε βαθύ τηγάνι και το αφήνεις να βράσει για λίγο μέχρι να βγάλει τον "αφρό". Μετά χύνεις αυτό το νερό και ξεπλένεις τη γαλοπούλα. Την ξαναβάζεις στο τηγάνι και της ρίχνεις αλατάκι όσο θέλεις και πιπέρι (αν έχεις lemon pepper καλύτερα). Αν έχεις και μισό κουταλάκι MSG (γλουταμινικό μονονάτριο, γνωστό και ως "γευστικό") βάζεις κι απ'αυτό (μην ακούς αυτά που λένε για το msg ότι δεν κάνει για την υγεία κτλ, είναι φούμαρα). Ρίχνεις νερό μέχρι να σκεπάσει το κρέας, σκεπάζεις το τηγάνι, και το βάζεις σε μέτρια φωτιά. Εντωμεταξύ παίρνεις μια πράσινη πιπεριά και ένα κρεμμύδι και τα κάνεις κομματάκια. Μιλάμε για πολύ κομματάκια όμως, οπότε χρησιμοποίησε το μπλέντερ. Πάνω στα κομματάκια βάζεις και 2 κουταλιές της σούπας πικάντικη μουστάρδα, και ένα κύβο από ζωμό κότας. Επίσης προσθέτεις και καμμιά καυτερή πιπεριά, ανάλογα με το πόσο πικάντικο το θέλεις και το τί είδους πιπεριές έχεις. Εγώ έχω κάτι μικροσκοπικές αποξηραμένες που βάζεις δύο μόνο και γίνεται πικάντικο αλλά όχι καυτερό. Αντί γι' αυτό μπορείς να βάλεις και tabasco. Τα ρίχνεις όλα αυτά μέσα στη γαλοπούλα, ανακατεύεις, και το αφήνεις σκεπασμένο να γίνεται. Πού και πού τσεκάρεις να δεις αν έχει πιεί το νερό του και λίγο πριν το πιεί όλο ρίχνεις το χυμό από δυο λεμόνια. Περιμένεις μέχρι να πιει και το λεμόνι και το σβήνεις με κόκκινο κρασί. Αν θες το αφήνεις λίγο παραπάνω να ψιλοκαεί ελάχιστα. Από θερμίδες είναι σα να τρως βραστό στήθος γαλοπούλας, 140 kcal τα 100gr, 30gr πρωτεΐνη, ελάχιστοι υδατάνθρακες, ελάχιστο λίπος. Αλλά από γεύση καμμία σχέση με βραστό.

    Άμα το φτιάξεις και σ'αρέσει θα σου γράψω και το ρύζι που του ταιριάζει. Αν και με το κρητικό πιλάφι ταιριάζει μια χαρά επίσης. Πιστεύω να ξέρεις να φτιάχνεις κρητικό πιλάφι, ε; [:-chef]
    </blockquote id=quote>

    ε αυτό εμείς οι νοικοκυρές το λέμε λεμονάτο με μμία μόνο λέξη... χεχε

  8. #188
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xrisa_si
    ε αυτό εμείς οι νοικοκυρές το λέμε λεμονάτο με μμία μόνο λέξη... χεχε
    </blockquote id=quote>

    Κι αν δε βάλουμε λεμόνι πώς το λέτε; :D

    Άντε, να και μια πιό περίεργη συνταγή με στήθος γαλοπούλας που την έχω φτιάξει κι αυτή πολλές φορές και είναι άπαιχτη. Για να μείνει ευχαριστημένη κι η Χρύσα [:-chef]

    Λοιπόν, χτες πήρα 3100kcal, 600 πάνω απ'τη συντήρηση. Σήμερα θα κοιτάξω να μείνω γύρω στις 2500, και θα είμαι ΟΚ. Το καλό αυτή τη φορά είναι ότι δεν έχω τα συμπτώματα της κούρασης και της υπερπροπόνησης που είχα άλλες φορές. Π.χ. πέρυσι είχα καμμιά 10αριά πρωϊνές κράμπες, που δεν είναι καθόλου ευχάριστος τρόπος να ξυπνάς. Άσχετα με το τί μπορεί ν'ακούσει κανείς για το πού οφείλονται αυτές οι κράμπες (έλλειψη μαγνησίου, καλίου, ασβεστίου, αφυδάτωση κτλ), όταν πρόκειται για αθλητές πολύ συχνά η μόνη αποδεκτή αιτιολογία είναι η κόπωση και ο ακριβής μηχανισμός είναι άγνωστος. Η μόνη δε θεραπεία είναι η ανάπαυση. Ένας άλλος δείκτης που κοιτάω συνήθως για να τσεκάρω την υπερπροπόνηση είναι οι παλμοί ηρεμίας: Όταν το έχω παρακάνει είναι γύρω στους 60. Τώρα είμαι στα φυσιολογικά μου, δηλαδή κάτω από 40.

    Σήμερα θα προσπαθήσω να πάω για τρεξιματάκι αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω γιατί έχω να φτιάξω και τον υπολογιστή μιας φίλης μου (κάνω και τον τεχνικό των γνωστών και φίλων).

    Χτες πήγα και στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο (για άλλη μια φορά) και έβγαλα κάποιες πολύ ωραίες φωτογραφίες.
    Attached Image:


  9. #189
    Pumping Iron
    Join Date
    29-04-07
    Location
    Greece.
    Posts
    580

    Default

    ΛΕΜΟΝΑΤΟ Ή ΚΡΑΣΑΤΟ

    Λοιπόν γαλοπούλα με την ίδια διαδικασία που βγάζουμε το νερό σε όλα τα κρέατα μάλιστα εγώ το κάνω δύο φορές.
    Σκόρδο, πιπεριά πράσινη και καυτερή ή τσίλι, ρίγανη, πιπέρι αλλάτι, ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ίδια διαδικασία σε πολύ χαμηλή φωτιά για αρκετές ώρες και όχι στη χύτρα γιατί σκληραίνει το κρέας. Σβήνουμε με λεμόνι ή κρασί λευκό.


    κοκκινιστό - Κρασάτο
    Λοιπόν γαλοπούλα με την ίδια διαδικασία που βγάζουμε το νερό σε όλα τα κρέατα.
    Κρεμμύδι πολύ ψιλοκομμένο για όσους το αντέχουν εγώ προσωπικά δεν βάζω. Σκορδάκι πολύ λίγο μπορεί και σε σκόνη πιπεριά πράσινη ή καυτερή ή τσίλι.Κανέλλα, μοσχοκάρυδο πιπέρι αλλάτι ρίγανη. ολόκληρο μπαχάρι φύλλα δάφνης. Και φυσικά ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και μία τριμμένη ντομάτα. Βράζουμε επί ώρες σε χαμήλή φωτιά και σβήνουμε με λευκό ή κόκκινο κρασί. Τα έχω σβήσει και με τσίπουρο χεχε.

  10. #190
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xrisa_si
    Σκορδάκι πολύ λίγο μπορεί και σε σκόνη πιπεριά πράσινη ή καυτερή ή τσίλι.Κανέλλα, μοσχοκάρυδο πιπέρι αλλάτι ρίγανη. ολόκληρο μπαχάρι φύλλα δάφνης.</blockquote id=quote>

    Ωραίος συνδυασμός από μπαχαρικά, θα τον δοκιμάσω κι αυτόν.

    Τελικά τα πρόλαβα όλα σήμερα, κι έτσι πήγα και για τρέξιμο. Στις 2 το μεσημέρι, κάτω απ'τον ήλιο, χωρίς καπέλλο και γυαλιά :D Έκανα 45 γύρους στο μικρό σταδιάκι σε 52 λεπτά. Αν υπήρχε κανείς να με βλέπει θα σκεφτόταν σίγουρα ότι είμαι τελείως παιγμένος. Όχι ότι θα είχε κι άδικο, βέβαια :D Μόνο που φυσικά δεν υπήρχε ψυχή. Υπέροχο το αίσθημα όταν είχα τελειώσει και κούλαρα κάτω απ'τα δέντρα με κρύο νερό.

    Κι εκεί που είχα τελειώσει κι άκουγα τα τζιτζίκια, ήρθε κι άλλος να τρέξει! Και τί άλλος! Καμμιά 60αριά χρονών, με κοιλίτσα κιόλας! Χωρίς φανελλάκι και καπέλλο, ξεκίνησε να τρέχει κι αυτός κάτω απ'τον ήλιο. Αν τον έβλεπε κανείς στην παραλία θα τον πέρναγε για έναν κλασσικό 60άρη, αλλά όπως αποδεικνύεται τα φαινόμενα απατούν. Σκεφτόμουν ότι μπορεί να είναι κάποιος απ'τους παλαιού στυλ Έλληνες strongmen, που μεγάλωσαν θαυμάζοντας τον Κουταλιανό και δεν έδιναν σημασία στην εμφάνιση αλλά μόνο στη δύναμη και στις επιδόσεις. Αξιοθαύμαστος πάντως. Την ώρα που συνομήλικοί του καθόντουσαν αποχαυνωμένοι κάτω από κλιματιστικά μετρώντας την πίεσή τους, αυτός έτρεχε κάτω απ'τον ήλιο. Την ώρα που έφευγα είχε ήδη κάνει καμμιά 10αριά γύρους και συνέχιζε. Πέρασε από μπροστά μου και φαίνεται ότι ο θαυμασμός με είχε κάνει να χαμογελάω, γιατί μου χαμογέλασε κι αυτός.

    Μια που έτρεξα, το σημερινό όριο θερμίδων ανεβαίνει στις 3000 αλλά μπορεί να πάρω και λιγότερες. Από αύριο πάλι στη δίαιτα.

  11. #191
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Dumbbell Chest Press 3x4x(40kg+40kg)
    Smith Incline Shoulder Raise 1x12x115kg, 1x20x115kg, 1x15x135kg
    Barbell Wrist Curl 3x12x30kg
    Barbell Reverse Wrist Curl 3x12x20kg
    Dumbbell Lying Pronation 3x12x14kg
    Dumbbell Lying Supination 3x12x14kg
    Weighted Incline Situp 3x8xBW+10kg (ο πάγκος στο χαμηλότερο σημείο)

    Είχαμε ζόρια σήμερα με τις πιέσεις στήθους. Πάω να κάνω το πρώτο σετ και το αριστερό δεν τράβαγε με τίποτα (λόγω της γνωστής θλάσης). Ξαναφέρνω τους αλτήρες στα γόνατα, περιμένω κάνα δίλεπτο και ξαναδοκιμάζω. Βγήκαν τέσσερις με το ζόρι. Μετά από μεγάλο διάλειμμα (5-6 λεπτά) πάω για το δεύτερο σετ. Πάλι δεν έβγαινε η πρώτη στο αριστερό, την πάλεψα σχεδόν ισομετρικά για τουλάχιστον μισό λεπτό μέχρι να βγει. Ευτυχώς δεν ήταν κανένας γυμναστής κοντά γιατί θα ερχόταν να με βοηθήσει και θα σπαζόμουν ακόμα περισσότερο. Πολύ εκνευριστικό να τραβάει άνετα το δεξί και να μην πάει με τίποτα το αριστερό. Ξεκινάω τις υπόλοιπες ασκήσεις και κάνω τα δύο πρώτα σετ από όλες τις υπόλοιπες σε στυλ gigasets. Μετά ξαναδοκίμασα το δεύτερο σετ στις πιέσεις με τους αλτήρες, και βγήκαν πάλι τέσσερις με το ζόρι. Κάνω και το τελευταίο σετ από όλα τα υπόλοιπα και πάω για το τρίτο σετ πιέσεων. Πάλι βγήκαν μόνο τέσσερις, αλλά περιέργως αυτή τη φορά κάπως πιο εύκολα. Ξέρω ότι αυτές οι θλάσεις κάνουν καιρό να περάσουν αλλά ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΝΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Τουλάχιστον το καλό είναι ότι από τα πολλά νεύρα που είχα ανέβασα πολύ τις πιέσεις των οδοντωτών. Άντε να δούμε τί θα γίνει την άλλη Δευτέρα.

  12. #192
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Χθες ξέχασα να γράψω ότι ζυγίστηκα, και με την μέτρια αναπλήρωση γλυκογόνου του Σαββατοκύριακου ήμουν 1 κιλό πάνω. Πιστεύω ότι με λίγες μέρες στη συντήρηση θα πάρω τουλάχιστον άλλο μισό κιλό. Επίσης χτες έκανα μια μικρή ατασθαλία και αντί για τις προγραμματισμένες 1500 kcal πήρα 1750. Φταίνε κάτι υπέροχα κρητικά λαδοκούλουρα κανέλλας που είναι απίστευτος πειρασμός. Βέβαια δεν έγινε και τίποτα, μικρό το κακό, αλλά το αναφέρω επειδή πού να ήξερα ότι την επόμενη μέρα θα τις έκαιγα και με το παραπάνω τις επιπλέον θερμίδες!

    Καθώς ερχόμουν λοιπόν το πρωΐ στη δουλειά, μου έβγαλε ένα προβληματάκι το αυτοκίνητο και το άφησα σε ένα κοντινό συνεργείο που μου είπε ότι θα το έχει έτοιμο το απόγευμα. Όμως εγώ το μεσημέρι ήθελα να πάω γυμναστήριο, το οποίο απέχει 2-3 χιλιόμετρα. Και επειδή δε μου πολυαρέσουν τα λεωφορεία και αντιπαθώ τα ταξί, αποφάσισα να το πάω με τα πόδια. Πήγα με γρήγορο βήμα σε 25 λεπτά, έκανα κανονικά το πρόγραμμά μου και γύρισα τρέχοντας σε 10 λεπτά. Περιττό να πω ότι ο λίγος κόσμος που ήταν στο δρόμο μεσημεριάτικα και με έβλεπε να τρέχω με κοιτάζανε σαν ούφο.

    Κατά τα άλλα το πρόγραμμα πήγε ok:

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Cable Seated Row (Wide Grip) 3x12x65kg
    Cable Upright Row (Stirrup Attachments) 3x12x27,5kg
    Smith Shrug 2x12x95kg, 1x20x95kg
    Barbell Curl 3x10x30kg
    Dumbbell Internal Rotation 3x12x10kg
    Dumbbell Lying External Rotation 3x12x10kg

    Ώρα να ανεβάσω κιλά στις άρσεις τραπεζοειδών. Συνεχίζω να πιέζω τον υπακάνθιο: δοκίμασα πρώτη φορά με 10kg στην έξω στροφή και βγήκαν οι 12 επαναλήψεις. Όχι με άψογη φόρμα, αλλά πάντως βγήκαν. Στον υποπλάτιο συνεχίζω να πηγαίνω χαλαρά λόγω του γνωστού προβλήματος.

  13. #193
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Χθες ξέχασα να γράψω ότι ζυγίστηκα, και με την μέτρια αναπλήρωση γλυκογόνου του Σαββατοκύριακου ήμουν 1 κιλό πάνω. Πιστεύω ότι με λίγες μέρες στη συντήρηση θα πάρω τουλάχιστον άλλο μισό κιλό. Επίσης χτες έκανα μια μικρή ατασθαλία και αντί για τις προγραμματισμένες 1500 kcal πήρα 1750. Φταίνε κάτι υπέροχα κρητικά λαδοκούλουρα κανέλλας που είναι απίστευτος πειρασμός. Βέβαια δεν έγινε και τίποτα, μικρό το κακό, αλλά το αναφέρω επειδή πού να ήξερα ότι την επόμενη μέρα θα τις έκαιγα και με το παραπάνω τις επιπλέον θερμίδες!

    Καθώς ερχόμουν λοιπόν το πρωΐ στη δουλειά, μου έβγαλε ένα προβληματάκι το αυτοκίνητο και το άφησα σε ένα κοντινό συνεργείο που μου είπε ότι θα το έχει έτοιμο το απόγευμα. Όμως εγώ το μεσημέρι ήθελα να πάω γυμναστήριο, το οποίο απέχει 2-3 χιλιόμετρα. Και επειδή δε μου πολυαρέσουν τα λεωφορεία και αντιπαθώ τα ταξί, αποφάσισα να το πάω με τα πόδια. Πήγα με γρήγορο βήμα σε 25 λεπτά, έκανα κανονικά το πρόγραμμά μου και γύρισα τρέχοντας σε 10 λεπτά. Περιττό να πω ότι ο λίγος κόσμος που ήταν στο δρόμο μεσημεριάτικα και με έβλεπε να τρέχω με κοιτάζανε σαν ούφο.

    Κατά τα άλλα το πρόγραμμα πήγε ok:

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Cable Seated Row (Wide Grip) 3x12x65kg
    Cable Upright Row (Stirrup Attachments) 3x12x27,5kg
    Smith Shrug 2x12x95kg, 1x20x95kg
    Barbell Curl 3x10x30kg
    Dumbbell Internal Rotation 3x12x10kg
    Dumbbell Lying External Rotation 3x12x10kg

    Ώρα να ανεβάσω κιλά στις άρσεις τραπεζοειδών. Συνεχίζω να πιέζω τον υπακάνθιο: δοκίμασα πρώτη φορά με 10kg στην έξω στροφή και βγήκαν οι 12 επαναλήψεις. Όχι με άψογη φόρμα, αλλά πάντως βγήκαν. Στον υποπλάτιο συνεχίζω να πηγαίνω χαλαρά λόγω του γνωστού προβλήματος.

  14. #194
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Σχετικά με τις μετρήσεις ποσοστού λίπους:

    Ο καλύτερος τρόπος είναι ο καθρέφτης, είτε μιλάμε για αγωνιστικό επίπεδο είτε για ευκαιριακό αθλούμενο. Καμμία λιπομέτρηση δεν πρόκειται να σου πει αν είσαι εντάξει για αγώνα ή αν είσαι ικανοποιημένος με το σώμα σου. Ακόμα και 3% να είσαι, αν είναι στις δυνατότητές σου να πέσεις κι άλλο ίσως να δείχνεις καλύτερα στο 2%. Κι απ'την άλλη μπορεί να είσαι και στο 8 ή στο 12 ή στο 15% και να είσαι απολύτως ευχαριστημένος μ'αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πέσεις παρακάτω.

    Για όσους όμως θέλουν να ξέρουν ακριβές ποσοστό λίπους για τον οποιοδήποτε λόγο, υπάρχουν κάποια πράγματα που πολύς κόσμος αγνοεί:

    Σχετικά με την βιοηλεκτρική ανάλυση σύνθετης αντίστασης (BIA): Αγνοήστε την. Όχι μόνο είναι ανακριβής, αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι ούτε καν επαναλαμβανόμενα. Μπορεί το πρωΐ να σε δείχνει 10% και το βράδυ 14% (μου έχει συμβεί). Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, αλλά και αν ακόμα τους κρατήσεις όλους όσο πιο σταθερούς μπορείς, και πάλι δε μπορείς να βασιστείς στην BIA.

    Η δερματοπτυχομέτρηση είναι θαυμάσια μέθοδος για να διαπιστώσει κανείς αν παίρνει ή χάνει υποδόριο λίπος (υπό την προϋπόθεση ότι αυτός που παίρνει τις μετρήσεις έχει την απαραίτητη πείρα). Από κει και πέρα, το αν οι μετρήσεις θα δώσουν ακριβές ποσοστό λίπους εξαρτάται από τις εξισώσεις που θα χρησιμοποιηθούν (μια για τον υπολογισμό της σωματικής πυκνότητας και μια για τον υπολογισμό του ποσοστού λίπους). Εδώ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, ειδικά όταν μιλάμε για bodybuilders. Για να καταλάβετε, η συνηθέστερη εξίσωση που χρησιμοποιείται (αυτή των 3 σημείων των Jackson-Pollock χωρίς συνυπολογισμό περιφέρειας μέσης και πήχη), εμένα προσωπικά με βγάζει στο 4,0% αυτή τη στιγμή. Προφανώς είναι λάθος, αλλά είναι εκπληκτικό το πόσοι (ακόμα και pros) αναφέρουν τα ποσοστά λίπους τους με βάση αυτή την εξίσωση (η οποία π.χ. είναι ενσωματωμένη στο Fatrack και άλλα ηλεκτρονικά δερματοπτυχόμετρα). Αλλά και τις σωστότερες εξισώσεις να χρησιμοποιήσουμε, και πάλι η ακρίβεια μπορεί να παίζει μέχρι και 3%, κυρίως επειδή δεν υπάρχει μέτρηση του σπλαχνικού λίπους.

    Η απορροφησιομετρία με ακτίνες Χ διπλής ενέργειας (DXA - πρώην DEXA) είναι αυτή τη στιγμή η ακριβέστερη μέθοδος, έχοντας υποσκελίσει την υδροστατική ζύγιση. Είμαι 99% σίγουρος ότι όλα τα διαγνωστικά κέντρα που κάνουν DXA για μέτρηση οστικής πυκνότητας μπορούν να κάνουν και λιπομέτρηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Τα αποτελέσματα του scanning βγάζουν ούτως ή άλλως και ποσοστό λίπους, bone mineral content κτλ. Απλά είναι παντελώς άσχετοι και αν πάρετε τηλέφωνο θα σας πουν ότι δεν κάνουν λιπομέτρηση με DXA, ενώ κατά πάσα πιθανότητα κάνουν εν αγνοία τους. Για να βεβαιωθείτε όμως ότι όντως έτσι είναι, μπορείτε να ζητήσετε να δείτε ένα φύλλο αποτελεσμάτων μέτρησης οστικής πυκνότητας και να διαπιστώσετε αν όντως αναφέρει και ποσοστό λίπους.

    Ένα κέντρο πάντως όπου ξέρουν τί ακριβώς κάνει το μηχάνημά τους και μπορείτε να κλείσετε ραντεβού για λιπομέτρηση με DXA, είναι η Μαγνητική Τομογραφία. Η εξέταση διαρκεί περίπου 40 λεπτά και στοιχίζει 55 ευρώ.

    Η αεροπυκνομετρία (Bod Pod) είναι μια πιο τελευταία μέθοδος ανάλυσης σωματικής σύστασης με ακρίβεια συγκρίσιμη με της DXA. Ωστόσο εγώ θα προτιμούσα την DXA ως ελαφρώς ακριβέστερη. Στην Αθήνα μπορείτε να κάνετε λιπομέτρηση με Bod Pod στο ΙΑΣΩ (το μαιευτήριο, όχι το General), κλείνοντας ένα ραντεβού με το Κέντρο διατροφικής υποστήριξης και διαιτολογίας. Η διαδικασία κρατάει γύρω στα 10 λεπτά και στοιχίζει 50 ευρώ. Στο ίδιο κέντρο μπορείτε να κάνετε και μέτρηση βασικού μεταβολισμού με 65 ευρώ. Νομίζω ότι υπάρχει Bod Pod και στο TEI Θεσσαλονίκης, αλλά δεν ξέρω αν είναι στο Τμήμα Τεχνολόγων Ιατρικών Εργαστηρίων ή στο Τμήμα Διατροφής & Διαιτολογίας.

    Το μόνο μειονέκτημα αν κάνει κανείς λιπομέτρηση με DXA ή Bod Pod είναι ότι θα μάθει την αλήθεια, κι αυτό για ορισμένους μπορεί να αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα :D

  15. #195
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Σχετικά με τις μετρήσεις ποσοστού λίπους:

    Ο καλύτερος τρόπος είναι ο καθρέφτης, είτε μιλάμε για αγωνιστικό επίπεδο είτε για ευκαιριακό αθλούμενο. Καμμία λιπομέτρηση δεν πρόκειται να σου πει αν είσαι εντάξει για αγώνα ή αν είσαι ικανοποιημένος με το σώμα σου. Ακόμα και 3% να είσαι, αν είναι στις δυνατότητές σου να πέσεις κι άλλο ίσως να δείχνεις καλύτερα στο 2%. Κι απ'την άλλη μπορεί να είσαι και στο 8 ή στο 12 ή στο 15% και να είσαι απολύτως ευχαριστημένος μ'αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να πέσεις παρακάτω.

    Για όσους όμως θέλουν να ξέρουν ακριβές ποσοστό λίπους για τον οποιοδήποτε λόγο, υπάρχουν κάποια πράγματα που πολύς κόσμος αγνοεί:

    Σχετικά με την βιοηλεκτρική ανάλυση σύνθετης αντίστασης (BIA): Αγνοήστε την. Όχι μόνο είναι ανακριβής, αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι ούτε καν επαναλαμβανόμενα. Μπορεί το πρωΐ να σε δείχνει 10% και το βράδυ 14% (μου έχει συμβεί). Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, αλλά και αν ακόμα τους κρατήσεις όλους όσο πιο σταθερούς μπορείς, και πάλι δε μπορείς να βασιστείς στην BIA.

    Η δερματοπτυχομέτρηση είναι θαυμάσια μέθοδος για να διαπιστώσει κανείς αν παίρνει ή χάνει υποδόριο λίπος (υπό την προϋπόθεση ότι αυτός που παίρνει τις μετρήσεις έχει την απαραίτητη πείρα). Από κει και πέρα, το αν οι μετρήσεις θα δώσουν ακριβές ποσοστό λίπους εξαρτάται από τις εξισώσεις που θα χρησιμοποιηθούν (μια για τον υπολογισμό της σωματικής πυκνότητας και μια για τον υπολογισμό του ποσοστού λίπους). Εδώ υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, ειδικά όταν μιλάμε για bodybuilders. Για να καταλάβετε, η συνηθέστερη εξίσωση που χρησιμοποιείται (αυτή των 3 σημείων των Jackson-Pollock χωρίς συνυπολογισμό περιφέρειας μέσης και πήχη), εμένα προσωπικά με βγάζει στο 4,0% αυτή τη στιγμή. Προφανώς είναι λάθος, αλλά είναι εκπληκτικό το πόσοι (ακόμα και pros) αναφέρουν τα ποσοστά λίπους τους με βάση αυτή την εξίσωση (η οποία π.χ. είναι ενσωματωμένη στο Fatrack και άλλα ηλεκτρονικά δερματοπτυχόμετρα). Αλλά και τις σωστότερες εξισώσεις να χρησιμοποιήσουμε, και πάλι η ακρίβεια μπορεί να παίζει μέχρι και 3%, κυρίως επειδή δεν υπάρχει μέτρηση του σπλαχνικού λίπους.

    Η απορροφησιομετρία με ακτίνες Χ διπλής ενέργειας (DXA - πρώην DEXA) είναι αυτή τη στιγμή η ακριβέστερη μέθοδος, έχοντας υποσκελίσει την υδροστατική ζύγιση. Είμαι 99% σίγουρος ότι όλα τα διαγνωστικά κέντρα που κάνουν DXA για μέτρηση οστικής πυκνότητας μπορούν να κάνουν και λιπομέτρηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Τα αποτελέσματα του scanning βγάζουν ούτως ή άλλως και ποσοστό λίπους, bone mineral content κτλ. Απλά είναι παντελώς άσχετοι και αν πάρετε τηλέφωνο θα σας πουν ότι δεν κάνουν λιπομέτρηση με DXA, ενώ κατά πάσα πιθανότητα κάνουν εν αγνοία τους. Για να βεβαιωθείτε όμως ότι όντως έτσι είναι, μπορείτε να ζητήσετε να δείτε ένα φύλλο αποτελεσμάτων μέτρησης οστικής πυκνότητας και να διαπιστώσετε αν όντως αναφέρει και ποσοστό λίπους.

    Ένα κέντρο πάντως όπου ξέρουν τί ακριβώς κάνει το μηχάνημά τους και μπορείτε να κλείσετε ραντεβού για λιπομέτρηση με DXA, είναι η Μαγνητική Τομογραφία. Η εξέταση διαρκεί περίπου 40 λεπτά και στοιχίζει 55 ευρώ.

    Η αεροπυκνομετρία (Bod Pod) είναι μια πιο τελευταία μέθοδος ανάλυσης σωματικής σύστασης με ακρίβεια συγκρίσιμη με της DXA. Ωστόσο εγώ θα προτιμούσα την DXA ως ελαφρώς ακριβέστερη. Στην Αθήνα μπορείτε να κάνετε λιπομέτρηση με Bod Pod στο ΙΑΣΩ (το μαιευτήριο, όχι το General), κλείνοντας ένα ραντεβού με το Κέντρο διατροφικής υποστήριξης και διαιτολογίας. Η διαδικασία κρατάει γύρω στα 10 λεπτά και στοιχίζει 50 ευρώ. Στο ίδιο κέντρο μπορείτε να κάνετε και μέτρηση βασικού μεταβολισμού με 65 ευρώ. Νομίζω ότι υπάρχει Bod Pod και στο TEI Θεσσαλονίκης, αλλά δεν ξέρω αν είναι στο Τμήμα Τεχνολόγων Ιατρικών Εργαστηρίων ή στο Τμήμα Διατροφής & Διαιτολογίας.

    Το μόνο μειονέκτημα αν κάνει κανείς λιπομέτρηση με DXA ή Bod Pod είναι ότι θα μάθει την αλήθεια, κι αυτό για ορισμένους μπορεί να αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα :D

  16. #196
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-10-04
    Location
    Χανιά, Shut up and squat!!!, Greece.
    Posts
    108

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil


    Η απορροφησιομετρία με ακτίνες Χ διπλής ενέργειας (DXA - πρώην DEXA) είναι αυτή τη στιγμή η ακριβέστερη μέθοδος, έχοντας υποσκελίσει την υδροστατική ζύγιση. Είμαι 99% σίγουρος ότι όλα τα διαγνωστικά κέντρα που κάνουν DXA για μέτρηση οστικής πυκνότητας μπορούν να κάνουν και λιπομέτρηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Τα αποτελέσματα του scanning βγάζουν ούτως ή άλλως και ποσοστό λίπους, bone mineral content κτλ. Απλά είναι παντελώς άσχετοι και αν πάρετε τηλέφωνο θα σας πουν ότι δεν κάνουν λιπομέτρηση με DXA, ενώ κατά πάσα πιθανότητα κάνουν εν αγνοία τους. Για να βεβαιωθείτε όμως ότι όντως έτσι είναι, μπορείτε να ζητήσετε να δείτε ένα φύλλο αποτελεσμάτων μέτρησης οστικής πυκνότητας και να διαπιστώσετε αν όντως αναφέρει και ποσοστό λίπους.
    </blockquote id=quote>


    Γιατί να φας την ακτινοβολία χωρίς λόγο? Τι και αν μάθεις με ακρίβεια το ποσοστό λίπους που έχεις?
    Έτσι κι αλλιώς το ποσοστό αυτό δεν παραμένει σταθερό συνήθως.

    Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να ξέρεις αν χάνεις ή αν παίρνεις (ανάλογα τους στόχους σου), ώστε να κάνεις τις αντίστοιχες τροποποιήσεις στο πρόγραμμά σου.
    Αυτό κάλλιστα μπορείς να το πετύχεις με ένα δερματοπτυχόμετρο αλλά και με έναν ΒΙΑ λιπομετρητή αν κάνεις τις μετρήσεις πάντα την ίδια ώρα (π.χ το πρωί με το που ξυπνάς) και προσέξεις λίγο και την αφυδάτωση.

    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

  17. #197
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-10-04
    Location
    Χανιά, Shut up and squat!!!, Greece.
    Posts
    108

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil


    Η απορροφησιομετρία με ακτίνες Χ διπλής ενέργειας (DXA - πρώην DEXA) είναι αυτή τη στιγμή η ακριβέστερη μέθοδος, έχοντας υποσκελίσει την υδροστατική ζύγιση. Είμαι 99% σίγουρος ότι όλα τα διαγνωστικά κέντρα που κάνουν DXA για μέτρηση οστικής πυκνότητας μπορούν να κάνουν και λιπομέτρηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Τα αποτελέσματα του scanning βγάζουν ούτως ή άλλως και ποσοστό λίπους, bone mineral content κτλ. Απλά είναι παντελώς άσχετοι και αν πάρετε τηλέφωνο θα σας πουν ότι δεν κάνουν λιπομέτρηση με DXA, ενώ κατά πάσα πιθανότητα κάνουν εν αγνοία τους. Για να βεβαιωθείτε όμως ότι όντως έτσι είναι, μπορείτε να ζητήσετε να δείτε ένα φύλλο αποτελεσμάτων μέτρησης οστικής πυκνότητας και να διαπιστώσετε αν όντως αναφέρει και ποσοστό λίπους.
    </blockquote id=quote>


    Γιατί να φας την ακτινοβολία χωρίς λόγο? Τι και αν μάθεις με ακρίβεια το ποσοστό λίπους που έχεις?
    Έτσι κι αλλιώς το ποσοστό αυτό δεν παραμένει σταθερό συνήθως.

    Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να ξέρεις αν χάνεις ή αν παίρνεις (ανάλογα τους στόχους σου), ώστε να κάνεις τις αντίστοιχες τροποποιήσεις στο πρόγραμμά σου.
    Αυτό κάλλιστα μπορείς να το πετύχεις με ένα δερματοπτυχόμετρο αλλά και με έναν ΒΙΑ λιπομετρητή αν κάνεις τις μετρήσεις πάντα την ίδια ώρα (π.χ το πρωί με το που ξυπνάς) και προσέξεις λίγο και την αφυδάτωση.

    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

  18. #198
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psaraks
    Γιατί να φας την ακτινοβολία χωρίς λόγο? Τι και αν μάθεις με ακρίβεια το ποσοστό λίπους που έχεις?
    Έτσι κι αλλιώς το ποσοστό αυτό δεν παραμένει σταθερό συνήθως.

    Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να ξέρεις αν χάνεις ή αν παίρνεις (ανάλογα τους στόχους σου), ώστε να κάνεις τις αντίστοιχες τροποποιήσεις στο πρόγραμμά σου.
    Αυτό κάλλιστα μπορείς να το πετύχεις με ένα δερματοπτυχόμετρο αλλά και με έναν ΒΙΑ λιπομετρητή αν κάνεις τις μετρήσεις πάντα την ίδια ώρα (π.χ το πρωί με το που ξυπνάς) και προσέξεις λίγο και την αφυδάτωση.

    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.</blockquote id=quote>

    Αν πρόσεξες είπα ήδη ότι ο καθρέφτης είναι η καλύτερη μέθοδος.

    Με BIA δε μπορείς να βγάλεις ικανοποιητικά συμπεράσματα, ακόμα κι αν κάνεις τις μετρήσεις την ίδια ώρα. Το πόσο νερό θα κρατάς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που είναι σχεδόν αδύνατο να ελέγξεις, π.χ. το πόσο νάτριο πήρες την προηγούμενη μέρα. Το δερματοπτυχόμετρο είναι ΟΚ.

    Η ακτινοβολία από το DXA είναι αμελητέα. Είναι πολύ λιγότερη και από μια απλή ακτινογραφία. Η ποσότητά της είναι συγκρίσιμη με την κοσμική ακτινοβολία που δέχεσαι ούτως ή άλλως σε διάστημα μιας μέρας.

  19. #199
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psaraks
    Γιατί να φας την ακτινοβολία χωρίς λόγο? Τι και αν μάθεις με ακρίβεια το ποσοστό λίπους που έχεις?
    Έτσι κι αλλιώς το ποσοστό αυτό δεν παραμένει σταθερό συνήθως.

    Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι να ξέρεις αν χάνεις ή αν παίρνεις (ανάλογα τους στόχους σου), ώστε να κάνεις τις αντίστοιχες τροποποιήσεις στο πρόγραμμά σου.
    Αυτό κάλλιστα μπορείς να το πετύχεις με ένα δερματοπτυχόμετρο αλλά και με έναν ΒΙΑ λιπομετρητή αν κάνεις τις μετρήσεις πάντα την ίδια ώρα (π.χ το πρωί με το που ξυπνάς) και προσέξεις λίγο και την αφυδάτωση.

    Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.</blockquote id=quote>

    Αν πρόσεξες είπα ήδη ότι ο καθρέφτης είναι η καλύτερη μέθοδος.

    Με BIA δε μπορείς να βγάλεις ικανοποιητικά συμπεράσματα, ακόμα κι αν κάνεις τις μετρήσεις την ίδια ώρα. Το πόσο νερό θα κρατάς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που είναι σχεδόν αδύνατο να ελέγξεις, π.χ. το πόσο νάτριο πήρες την προηγούμενη μέρα. Το δερματοπτυχόμετρο είναι ΟΚ.

    Η ακτινοβολία από το DXA είναι αμελητέα. Είναι πολύ λιγότερη και από μια απλή ακτινογραφία. Η ποσότητά της είναι συγκρίσιμη με την κοσμική ακτινοβολία που δέχεσαι ούτως ή άλλως σε διάστημα μιας μέρας.

  20. #200
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Silk-Epil update: Σχεδόν 20 μέρες μετά την αποτρίχωση, βλέπω ότι οι τρίχες ξαναβγαίνουν με διαφορετικό ρυθμό ανάλογα με το σημείο. Αλλά παντού μου φαίνονται πιο αραιές, ίσως επειδή είναι ακόμα μικρές. Στο στήθος και στην κοιλιά είναι γύρω στο μισό εκατοστό, στα χέρια μικρότερες και δεν έχουν βγει όλες ακόμα, στους μηρούς τώρα αρχίζουν να βγαίνουν και στις γάμπες ακόμα δεν έχουν βγει. Και παντού είναι απαλές, καμμία σχέση με το πώς είναι μετά το ξύρισμα. Η μόνη στιγμή που την άκουσα λιγάκι ήταν όταν ξανάρχισαν να βγαίνουν στο στήθος και την κοιλιά, επειδή πάρα πολλοί θύλακοι κοκκίνησαν, το δέρμα ερεθίστηκε και φοβήθηκα ότι όλες οι κοκκινίλες θα ήταν τρίχες που θα γυρνούσαν προς τα μέσα και λέω "τώρα τον ήπιαμε" :D αλλά ευτυχώς δεν γύρισαν προς τα μέσα κι ο ερεθισμός εξαφανίστηκε σε δυο-τρεις μέρες όταν είχαν μεγαλώσει λιγάκι. Αυτό έγινε μόνο στο στήθος και την κοιλιά και μου φαίνεται αρκετά περίεργο, δεν το έχω ξανακούσει. Το Σαββατοκύριακο λέω να επαναλάβω τη διαδικασία λόγω επερχόμενων διακοπών, αλλιώς πιστεύω ότι για τουλάχιστον ένα μήνα θα ήμουν οκ. Σε μένα δηλαδή πάει ως εξής: Τις πρώτες 10-15 μέρες εντελώς άτριχος, μετά αρχίζουν σιγά-σιγά να ξαναβγαίνουν ανάλογα με την περιοχή, και γύρω στις 20-25 μέρες δείχνω πολύ καλά ακόμα, σα να έχω πολύ αραιή τριχοφυΐα. Πιστεύω δηλαδή ότι με μια φορά το μήνα μπορώ να φαίνομαι ok συνέχεια, υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι ο πόνος θα ελαττώνεται όλο και περισσότερο κάθε φορά, επειδή αν είναι όλες όπως η πρώτη τότε το ξεχνάμε.

    Edit: Σήμερα το πρωί η κοιλιακή πτυχή είχε πέσει λίιιιγο κάτω απ'το 4 και η μηριαία ήταν για πρώτη φορά στο 5,5. Πάμε καλά!

  21. #201
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Silk-Epil update: Σχεδόν 20 μέρες μετά την αποτρίχωση, βλέπω ότι οι τρίχες ξαναβγαίνουν με διαφορετικό ρυθμό ανάλογα με το σημείο. Αλλά παντού μου φαίνονται πιο αραιές, ίσως επειδή είναι ακόμα μικρές. Στο στήθος και στην κοιλιά είναι γύρω στο μισό εκατοστό, στα χέρια μικρότερες και δεν έχουν βγει όλες ακόμα, στους μηρούς τώρα αρχίζουν να βγαίνουν και στις γάμπες ακόμα δεν έχουν βγει. Και παντού είναι απαλές, καμμία σχέση με το πώς είναι μετά το ξύρισμα. Η μόνη στιγμή που την άκουσα λιγάκι ήταν όταν ξανάρχισαν να βγαίνουν στο στήθος και την κοιλιά, επειδή πάρα πολλοί θύλακοι κοκκίνησαν, το δέρμα ερεθίστηκε και φοβήθηκα ότι όλες οι κοκκινίλες θα ήταν τρίχες που θα γυρνούσαν προς τα μέσα και λέω "τώρα τον ήπιαμε" :D αλλά ευτυχώς δεν γύρισαν προς τα μέσα κι ο ερεθισμός εξαφανίστηκε σε δυο-τρεις μέρες όταν είχαν μεγαλώσει λιγάκι. Αυτό έγινε μόνο στο στήθος και την κοιλιά και μου φαίνεται αρκετά περίεργο, δεν το έχω ξανακούσει. Το Σαββατοκύριακο λέω να επαναλάβω τη διαδικασία λόγω επερχόμενων διακοπών, αλλιώς πιστεύω ότι για τουλάχιστον ένα μήνα θα ήμουν οκ. Σε μένα δηλαδή πάει ως εξής: Τις πρώτες 10-15 μέρες εντελώς άτριχος, μετά αρχίζουν σιγά-σιγά να ξαναβγαίνουν ανάλογα με την περιοχή, και γύρω στις 20-25 μέρες δείχνω πολύ καλά ακόμα, σα να έχω πολύ αραιή τριχοφυΐα. Πιστεύω δηλαδή ότι με μια φορά το μήνα μπορώ να φαίνομαι ok συνέχεια, υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι ο πόνος θα ελαττώνεται όλο και περισσότερο κάθε φορά, επειδή αν είναι όλες όπως η πρώτη τότε το ξεχνάμε.

    Edit: Σήμερα το πρωί η κοιλιακή πτυχή είχε πέσει λίιιιγο κάτω απ'το 4 και η μηριαία ήταν για πρώτη φορά στο 5,5. Πάμε καλά!

  22. #202
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Όλα νορμάλ σήμερα:

    Barbell Full Squat 3x12x70kg
    Smith Standing Leg Calf Raise 1x15x25kg, 1x15x30kg, 1x15x35kg (αυτές τις κάνω single leg)
    Cable Hip Adduction 3x12x20kg supersetted with...
    Cable Hip Abduction 3x12x7,5kg
    Lever Seated Leg Curl 3x12x52,5kg

    Στις άρσεις γαμπών παίζω με τα κιλά προσπαθώντας να δω αν με πιάνουν καλύτερα όταν είναι συνέχεια τεντωμένο το γόνατο ή όταν λυγίζει στο χαμηλότερο σημείο. Δεν έχω καταλήξει ακόμα, νομίζω ότι κάθε τρόπος έχει τα δικά του πλεονεκτήματα.

  23. #203
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Όλα νορμάλ σήμερα:

    Barbell Full Squat 3x12x70kg
    Smith Standing Leg Calf Raise 1x15x25kg, 1x15x30kg, 1x15x35kg (αυτές τις κάνω single leg)
    Cable Hip Adduction 3x12x20kg supersetted with...
    Cable Hip Abduction 3x12x7,5kg
    Lever Seated Leg Curl 3x12x52,5kg

    Στις άρσεις γαμπών παίζω με τα κιλά προσπαθώντας να δω αν με πιάνουν καλύτερα όταν είναι συνέχεια τεντωμένο το γόνατο ή όταν λυγίζει στο χαμηλότερο σημείο. Δεν έχω καταλήξει ακόμα, νομίζω ότι κάθε τρόπος έχει τα δικά του πλεονεκτήματα.

  24. #204
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    Silk-Epil update: Η μόνη στιγμή που την άκουσα λιγάκι ήταν όταν ξανάρχισαν να βγαίνουν στο στήθος και την κοιλιά, επειδή πάρα πολλοί θύλακοι κοκκίνησαν, το δέρμα ερεθίστηκε και φοβήθηκα ότι όλες οι κοκκινίλες θα ήταν τρίχες που θα γυρνούσαν προς τα μέσα και λέω "τώρα τον ήπιαμε" :D αλλά ευτυχώς δεν γύρισαν προς τα μέσα κι ο ερεθισμός εξαφανίστηκε σε δυο-τρεις μέρες όταν είχαν μεγαλώσει λιγάκι.
    </blockquote id=quote> Δυστυχώς όσες περισσότερες αποτριχώσεις κάνεις με το Silk-Epil, τόσες περισσότερες τρίχες θα βλέπεις να γυρνούν προς τα μέσα.

    Το χρησιμοποιώ γύρω στα 2 χρόνια, και κάνω αποτρίχωση σε χέρια/πόδια κάθε (περίπου) 15 μέρες...
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  25. #205
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann
    Δυστυχώς όσες περισσότερες αποτριχώσεις κάνεις με το Silk-Epil, τόσες περισσότερες τρίχες θα βλέπεις να γυρνούν προς τα μέσα.

    Το χρησιμοποιώ γύρω στα 2 χρόνια, και κάνω αποτρίχωση σε χέρια/πόδια κάθε (περίπου) 15 μέρες...</blockquote id=quote>

    Με στενοχωρείς τώρα... πάνω που νόμιζα ότι βρήκα τη λύση.

    Πάντως έχω διαβάσει αρκετές εμπειρίες από άντρες που χρησιμοποιούν ή χρησιμοποιούσαν epilators για καιρό. Υπάρχουν αυτοί που συνεχίζουν και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι αλλά και αυτοί που σχεδόν σε τρομοκρατούν, όπως αυτός εδώ. Φαντάζομαι ότι παίζουν ρόλο και οι ιδιαιτερότητες του καθένα... Ίδωμεν.

    Κατά τα άλλα όλα εξελίσσονται φυσιολογικά:

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Lever Chest Press 3x5x102,5kg
    Lever Incline Chest Press 3x5x82,5kg
    Smith Incline Shoulder Raise 3x6x165kg
    Barbell Wrist Curl 3x8x40kg
    Barbell Reverse Wrist Curl 3x6x25kg
    Dumbbell Lying Pronation 1x5x16kg, 1x5x18kg, 1x5x20kg
    Dumbbell Lying Supination 1x5x16kg, 1x5x18kg, 1x5x20kg
    Weighted Incline Situp 3x8xBW+10kg (ο πάγκος στο χαμηλότερο σημείο)

    Στις πιέσεις οδοντωτών συνεχίζω να ανεβάζω και μπορώ κι άλλο. Επίσης ανεβάζω στους υπτιαστές (στους πρηνηστές μπορώ αρκετά παραπάνω αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο τους πηγαίνω στα ίδια κιλά με τους υπτιαστές). Αν είχα άλλη μια Πέμπτη πριν τις διακοπές θα ανέβαζα και στις κάμψεις πήχεων.

    Αύριο έχει πρωϊνή προπόνηση με λίγες επαναλήψεις: Ο ιδανικός συνδυασμός για τραυματισμό. Αν η λογική μου υπερίσχυε του εγωϊσμού θα έπρεπε να το πάω πιο χαλαρά, αλλά δεν το βλέπω.

  26. #206
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    ...'Νταξει βρε. Μην ανησυχείς τόσο...

    Φρόντιζε να είναι το δέρμα καθαρό όταν κάνεις αποτρίχωση (κατά προτίμηση μετά από ζεστό/χλιαρό ντους).

    Φρόντιζε επίσης να κρατάς το δέρμα σου καθαρό επί καθημερινής βάσεως, με καθημερινά ντους. Η βρωμιά και ο ιδρώτας φράζουν τους θύλακες, και δεν αφήνουν την τρίχα να αναπτυχθεί σωστά. Επίσης, αν χρησιμοποιείς κάποια κρέμα μετά την αποτρίχωση, πρόσεχε να μην αφήνει το δέρμα σου λιπαρό. Και η λιπαρότητα είναι βρωμιά. Βρες τη σωστή κρέμα.

    Αν κοκκινίζει το δέρμα σου μετά την αποτρίχωση δεν πειράζει και τόσο. Απλώς σημαίνει ότι είναι ευαίσθητο. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι στα σημεία που κοκκίνισες θα γυρίσουν οι τρίχες προς τα μέσα.

    Αν δεις, μετά από 4-5 μέρες, ότι μερικές τρίχες "φαίνονται" μέσα απ'το δέρμα, και δεν προεξέχουν, μπορείς να τις βγάλεις με τσιμπιδάκι. Αυτό, δυστυχώς, πρέπει να γίνει με "σχετικά" βίαιο τρόπο.

    ...Ε, ρε θέμα που πιάσαμε για συζήτηση...
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  27. #207
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Κάτι άλλο που έχω διαβάσει πολλές φορές ότι βοηθάει να αποφύγεις να γυρνάνε οι τρίχες, είναι να κάνεις απολέπιση καθημερινά με κάποιο σφουγγάρι λίφι. Αυτό δεν είναι τίποτα το δύσκολο και το εφαρμόζω. Αντί για ένα άλλο σφουγγάρι στο μπάνιο, παίρνεις ένα λίφι (ή ένα Scotch-Bright που καθαρίζουνε τις κατσαρόλες :D). Πάντως αποφάσισα να χρησιμοποιήσω silk-epil για να μην πολυσκοτίζομαι με το θέμα "τρίχα", αν πρόκειται να έχω πολλή βαβούρα με τις θυλακίτιδες θα επιστρέψω στο trimming μια φορά το μήνα.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann
    ...Ε, ρε θέμα που πιάσαμε για συζήτηση...</blockquote id=quote>

    Πάλι καλά που δεν είμαστε σε καμμιά καφετέρια να μας ακούνε και οι γύρω :D

    Η μεγάλη επιτυχία στη σημερινή πρωϊνή προπόνηση (7 το πρωΐ ήμουν στο gym) είναι ότι κατάφερα να βγάλω το πρόγραμμα χωρίς να τραυματιστώ. Και εκτός από πρωϊνή, η σημερινή προπόνηση ήταν και το άκρον άωτον της έλλειψης γλυκογόνου: Τελευταία προπόνηση μιας εβδομάδας εντατικής δίαιτας, με πρωϊνό μόνο 25gr πρωτεΐνης. Βέβαια η τελευταία επανάληψη στις έλξεις δεν έβγαινε με όλο το κεφάλι πάνω απ'τη μπάρα. Επίσης δοκίμασα ν'ανέβω στα 14 κιλά στις ασκήσεις rotator cuff και ναι μεν βγήκαν οι 5 επαναλήψεις αλλά η φόρμα ήταν ψιλοάθλια. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη σημερινή προπόνηση δεδομένων των συνθηκών.

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Weighted Close Grip Chin-up 3x4xBW+40kg
    Barbell Shoulder Press 3x7x50kg
    Smith Shrug 1x8x115kg, 1x8x125kg, 1x8x135kg
    Dumbbell Internal Rotation 3x5x14kg supersetted with...
    Dumbbell Lying External Rotation 3x5x14kg
    Cable Pushdown 3x10x30kg

    Σκεφτόμουν ότι είναι βέβαια πολύ ωραία αίσθηση και αυτή του να νιώθεις ότι έχεις όγκο (όπως ένιωθα όταν ήμουν πάνω από 80 κιλά), αλλά και το να έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους δε συγκρίνεται, νιώθεις ότι πετάς. Θέλω βέβαια να βάλω 6-7 μυϊκά κιλά και αυτός είναι πλέον ο στόχος μου, αλλά αν κάποιος μου έλεγε ότι αυτό είναι αδύνατο και ότι θα μείνω όπως είμαι τώρα, δε θα με χάλαγε καθόλου. Αν και έχω αδυνατίσει αρκετά... Το φως στις τουαλέτες του γυμναστηρίου ανάβει με φωτοκύτταρο και σήμερα που μπήκα δεν άναψε με την πρώτη, οπότε σκέφτηκα "λες να έχω αδυνατίσει ΤΟΣΟ πολύ ;" :D

    Το Σαββατοκύριακο δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί ακριβώς θα κάνω. Σκέφτομαι πολύ χαλαρό τρεξιματάκι και τις δύο μέρες (αν προλάβω) και θερμίδες συντήρησης (2800-2900 αν τρέξω, αλλιώς 2500). Έχω μια θεωρία (δεν την έχω επιβεβαιώσει στην πράξη) που λέει ότι χρειάζομαι περισσότερο αερόβιο απ'ότι ο μέσος άντρας για να φτάσω σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα λίπους. Ο λόγος είναι ο ίδιος για τον οποίο οι γυναίκες χρειάζονται σε γενικές γραμμές περισσότερο αερόβιο από τους άντρες: Η κατανομή του λίπους. Ενώ οι περισσότεροι άντρες χάνουν με πιο αργούς ρυθμούς από την κοιλιά και με πιο γρήγορους από τη μέση και κάτω, με μένα συμβαίνει το αντίθετο, όπως περίπου και στις γυναίκες (αν και βέβαια σε πολύ μικρότερο βαθμό, είμαι μάλλον μια υβριδική κατάσταση :D). Χάνω λοιπόν πιο εύκολα από την περιοχή της κοιλιάς και πιο δύσκολα από γλουτούς και πόδια. Κοίταξα και τις δυο DEXA που είχα κάνει και το επιβεβαιώνουν: Τόσο στο 9,9% όσο και στο 8,5%, είχα αρκετά μεγαλύτερο ποσοστό λίπους από τη μέση και κάτω. Το ίδιο λέει και το δερματοπτυχόμετρο. Τί σχέση έχει αυτό με το αερόβιο; Ίσως σημαντική. Για διάφορους λόγους (διαφορετική αιμάτωση και διαφορετική συγκέντρωση αδρενεργικών υποδοχέων α2 και β2), το λίπος που συγκεντρώνεται σε γλουτούς και γοφούς κινητοποιείται πιο δύσκολα από το λίπος της κοιλιάς. Ένας παράγοντας που βοθά πολύ στην κινητοποίηση του "δύσκολου" λίπους είναι η αερόβια άσκηση. Σε γενικές γραμμές οι άντρες έχουν λιγότερο "δύσκολο" λίπος απ'ότι οι γυναίκες και γι'αυτό μπορούν να αδυνατίζουν πιο εύκολα, και πολλές φορές χωρίς καθόλου αερόβιο. Για τις γυναίκες όμως (και σε μικρότερο βαθμό και για τους άντρες που έχουν τάση να αποθηκεύουν πιο πολύ λίπος από τη μέση και κάτω, όπως εγώ), η αερόβια άσκηση πιθανώς παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην κινητοποίηση του δύσκολου αυτού λίπους. Τέλος πάντων, αυτά είναι στη θεωρία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον το αυξημένο αερόβιο θα μου έδινε κάποια μετρήσιμη διαφορά στην πράξη.

  28. #208
    Pumping Iron
    Join Date
    29-04-07
    Location
    Greece.
    Posts
    580

    Default

    ρε συ ζιλ έχεις φοβερές ιδέες και μου αρέσει όπως γράφεις μόνο που μόλις βλέπω όλο αυτό το κατεβατό πανικοβάλλομαι εάν θες για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενό σου βάλε και καμιά παραγραφούλα καλέεεεε[:-bigeyes]:D

  29. #209
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Ok! Μπορώ να κάνω και κάτι καλύτερο:

    Attached Image:



    Να βάζω άσχετες φωτογραφίες στη μέση του κειμένου!

    Attached Image:



    Όπως κάνουν τα περιοδικά! :D

  30. #210
    Pumping Iron
    Join Date
    29-04-07
    Location
    Greece.
    Posts
    580

    Default

    ΠΩΣ ΜΕ ΠΙΑΝΝΝΕΙΙΙΙΙΣ!!![:-crazy]

    Πάντως μιας και έχω κάνει ντοκτορά στην αποτρίχωση, έχω τις αντιρρήσεις μου, αλλά άμα δεν αρχίζεις να βάζεις παραγράφους ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΛΕΩΩΩΩ!!!


 
Page 7 of 55 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •