Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 55 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1623
  1. #1
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default zilzil - Ημερολόγιο καταστρώματος

    Πρώτο post εδώ. Κατευθείαν στο ψητό που λένε.

    Βασικά ετοιμάζω ένα blog που θα ασχολείται με θέματα fitness, διατροφής και bodybuilding αλλά μάλλον θα είναι στα αγγλικά και δε θα έχει τη μορφή ημερολογίου και ποιός ξέρει πότε θα βγει στον διαδικτυακό αέρα... Σκεφτόμουν καιρό να ξεκινήσω ένα ημερολόγιο σε κάποιο site και τελικά λέω "γιατί όχι σε ελληνικό"; Να κάνω και ένα "fresh start" δηλαδή, γιατί μετά από χρόνια σε διάφορα ξένα forums έχουμε παραγνωριστεί με κάποιους.

    Τέλος πάντων, ας ξεκινήσω με μια ανακεφαλαίωση: Είμαι 39 χρονών, 1.75, 73kg με bf γύρω στο 7%. Μέχρι τα 32 μου ήμουν αδύνατος αλλά με κοιλίτσα, δηλαδή ότι χειρότερο μπορείτε να φανταστείτε. Και κάπνιζα δυο πακέτα τη μέρα. Ώσπου ένα βράδυ βλέπω μια ταινία με καράτε και δεν ξέρω πώς παίρνω ανάποδες και λέω "θα ξεκινήσω καράτε". Δηλαδή εγώ aikido ήθελα, αλλά δεν υπήρχε σχετικά κοντά σχολή. Τέλος πάντων, ξεκινάω shotokan και μου άρεσε. Το έβλεπα και σαν πρόκληση από άποψη φυσικής κατάστασης επειδή ενώ ήμουν λαπάς είχα τη συνήθη ψευδαίσθηση που έχει πολύς κόσμος ότι αν έκοβα το τσιγάρο και έκανα λίγες προπονήσεις, μέχρι και στους Ολυμπιακούς θα μπορούσα να κατέβω (με αρκετές πιθανότητες για μετάλλιο). Σε κάποια φάση, και για να βελτιώσω την απόδοσή μου στο καράτε, άρχισα να κάνω και κάτι ψιλοβαράκια και κανένα ψιλοτρεξιματάκι. Σιγά σιγά άρχισαν να με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις μου τόσο στο τρέξιμο όσο και στα βάρη, και μια ωραία μέρα (Νοέμβριος ήταν, πριν 6 χρόνια περίπου) έκοψα και το τσιγάρο μαχαίρι. Ταυτόχρονα άρχισα και να ψιλοπροσέχω τί τρώω και άρχιζα να διαβάζω για bodybuilding και διατροφές.

    Μέχρι που πήρα τη μαύρη ζώνη, γύρω στα 34, είχα κολλήσει με τα βάρη και είχα γραφτεί και σε γυμναστήριο. Το καράτε μου άρεσε, αλλά ο sensei μου χτύπαγε στα νεύρα και επιπλέον έβλεπα και πολλούς τραυματισμούς από ένα σημείο και πέρα, οπότε το παράτησα. Ταυτόχρονα, πορωνόμουν όλο και περισσότερο με τα βάρη και το fitness. Γράφτηκα σε διάφορα forums, ρώταγα, μάθαινα, διάβαζα. Άρχισα να διαβάζω και textbooks: Φυσιολογία της άσκησης, Αθλητική διατροφή, Biomechanics, Strength training, Sports endocrinology και πολλά άλλα. Στην πορεία δοκίμασα και αρκετά συστήματα προπόνησης. High volume/ low volume, HIT, HST, Superslow, διάφορες μορφές periodization και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς.

    Όλον αυτόν τον καιρό βελτιωνόμουν σταθερά, αλλά το πρόβλημά μου παρέμενε: Είχα ασυγκράτητη όρεξη. Αλλά ταυτόχρονα ήθελα να έχω και πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους. Στα 32 μου υπολογίζω ότι πρέπει να ήμουν γύρω στο 20% bf. Δυο χρόνια μετά, όταν παράτησα το καράτε, είχα πέσει γύρω στο 14-15%. Από τότε, κάθε χρόνο προσπαθούσα να είμαι όλο και χαμηλότερα. Τα κατάφερνα, αλλά πολύ δύσκολα. Βασικά μπορεί να έκανα υποθερμιδική δίαιτα κάθε μέρα, να έχανα π.χ. 1000 θερμίδες τη μέρα για 5 μέρες, και το Σαββατοκύριακο με έπιαναν κρίσεις βουλιμίας και έτρωγα 4000-6000 kcal τη μέρα. Πάλευα (και ακόμα παλεύω) με τη βουλιμία μου για χρόνια, αλλά τελικά τα πράγματα έχουν μπει σε μια σειρά. Ίσως να έχω καταφέρει να κάνω επαναρρύθμιση του περίφημου setpoint. Πριν δυο χρόνια μετρήθηκα με το δερματοπτυχόμετρο και για πρώτη φορά ήμουν στο 8.5% (εξίσωση Jackson-Pollock). Για να το επιβεβαιώσω έκανα και DEXA που έδειξε 8.4%. Από τότε δεν ανέβηκα πάνω από 12%, και τώρα είμαι στο χαμηλότερο σημείο που έχω βρεθεί ποτέ (7%)με σκοπό γύρω στο τέλος του μήνα να κατέβω κάτω από 6% και να μην ξανανέβω πάνω από 9-10% πλέον.

    Συνεχίζοντας το διάβασμα και τους πειραματισμούς, άρχισα σιγά-σιγά ν'απομακρύνομαι από τα forums. Βαρέθηκα τους άσχετους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, αυτούς που είναι big "inspite of their training" και όχι "because of their training" αλλά νομίζουν κι αυτοί ότι τα ξέρουν όλα, τους κακεντρεχείς, τους απλούς ψεύτες, αυτούς που θέλουν μόνο να κονομήσουν κτλ κτλ. Όταν τελείωσα το διάβασμα του "Supertraining" του ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥ Mel Siff, συνειδητοποίησα ότι πλέον ήξερα περισσότερα απ'τους περισσότερους, και πλέον είχα και την πείρα να τα εφαρμόσω στην πράξη. Το μόνο για το οποίο δεν έχω ιδέα είναι η χρήση των αναβολικών γιατί προς το παρόν δε με έχει απασχολήσει (αν καί είμαι φαρμακοποιός και έχω πρόσβαση σε διάφορα καλούδια!).

    Εντωμεταξύ, σιγά-σιγά και σταδιακά, άρχισα να παρατηρώ ότι το σώμα μου ξεκίνησε να κάνει εντύπωση και διάφοροι άσχετοι να μου ζητάνε συμβουλές στο γυμναστήριο, δυστυχώς πολλές φορές ακόμα και φορτικά. Στην παραλία άρχισα να τραβάω τα βλέμματα και δε μπορώ να πω ότι δεν το φχαριστιέμαι. Αν και φέρνω προς το model look το οποίο είναι πολύ αδύνατο για τα δεδομένα του αγωνιστικού bodybuilding, εντούτοις πιστεύω ότι μπορώ εύκολα ν'ανέβω κατηγορία μόλις κάνω δυο-τρεις κύκλους όγκου - κάτι που δεν κατάφερα να το κάνω σωστά ποτέ μέχρι τώρα, μιας και ήμουν παθιασμένος με τη μείωση του ποσοστού λίπους. Επιτέλους όμως από Σεπτέμβριο, και πλησιάζοντας τα 40, θα ξεκινήσω για πρώτη φορά πλήρεις κύκλους bulking/cutting όπως τους έχω σχεδιάσει εδώ και καιρό.

    Ταυτοχρόνως έχω κολλήσει και με τα λεγόμενα "bodyweight feats" και κάνω και κάποια σχετική προπονησούλα σε ορισμένα απ'αυτά, όποτε το θυμάμαι. Προχτές έκανα το πρώτο μου one-armed chin-up και είμαι πολύ χαρούμενος!

    Αυτά προς το παρόν. Θα ακολουθήσουν κάποιες φωτογραφίες και σε γενικές γραμμές θα προσπαθήσω να γράφω εδώ το πρόγραμμά μου και σκέψεις σχετικές με την προπόνηση όγκου/δύναμης/αντοχής και την αντίστοιχη διατροφή. Αν το κλίμα είναι φιλικό νομίζω ότι θα παραμείνω. Φαντάζομαι ότι αν κάποιος με ξέρει ήδη θα μπορέσει εύκολα να με καταλάβει από όσα έχω γράψει μέχρι τώρα, αλλά προς το παρόν επιθυμώ να διατηρήσω την ανωνυμία μου και γι'αυτό θα δίνω από λίγα εως καθόλου στοιχεία σχετικά με ονόματα, περιοχές κτλ.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    Φίλε μου καλωσόρισες, μου θυμίζεις τον εαυτό μου κ εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα πριν από 2,5 χρόνια (είμαι 18 χρονών).

    Εννοείται πως θα παρακολουθώ το blog σου. Αν χρειαστείς βοήθεια στο στήσιμο μπορείς να μου πεις θα χαρώ να βοηθήσω...

    Καλή συνέχεια [:-thumbu]

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    Φίλε μου καλωσόρισες, μου θυμίζεις τον εαυτό μου κ εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα πριν από 2,5 χρόνια (είμαι 18 χρονών).

    Εννοείται πως θα παρακολουθώ το blog σου. Αν χρειαστείς βοήθεια στο στήσιμο μπορείς να μου πεις θα χαρώ να βοηθήσω...

    Καλή συνέχεια [:-thumbu]

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες κι από μένα!
    Θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον το ημερολόγιό σου.
    Καλή επιτυχία στον στόχο σου![:-thumbu]

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες κι από μένα!
    Θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον το ημερολόγιό σου.
    Καλή επιτυχία στον στόχο σου![:-thumbu]

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Καλώς όρισες και καλή δύναμη
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Καλώς όρισες και καλή δύναμη
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  8. #8
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Default

    Καλως ηλθες

  9. #9
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Default

    Καλως ηλθες

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    αυτό δεν είναι εισαγωγή, είναι πλήρες bio!:D ωραίο!
    καλως ήρθες

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-03-06
    Location
    athens
    Posts
    1,358

    Default

    αυτό δεν είναι εισαγωγή, είναι πλήρες bio!:D ωραίο!
    καλως ήρθες

  12. #12
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    και με γριφους:D Welcome.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    και με γριφους:D Welcome.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    Και ξεκινάω αμέσως με διάφορα σκόρπια:

    Σήμερα ήταν μέρα "δύναμης". Κατ'ευφημισμόν δηλαδή, επειδή θα έπρεπε να έχω αλλάξει ήδη πρόγραμμα ενώ εγώ ακολουθώ το ίδιο εδώ και 2,5 μήνες περίπου, περιμένοντας να φύγω για διακοπές. Το καλό είναι ότι δεν έχω χάσει παρά ελάχιστη δύναμη στη διάρκεια της δίαιτας, ενώ φυσικά έχει βελτιωθεί η αντοχή. Πάντως νιώθω μια εξάντληση που τη θεωρώ φυσιολογική. Έχουν υπάρξει και χειρότερα, υπερπροπόνηση δηλαδή, που δε νομίζω ότι με απειλεί τώρα. Τέλος πάντων, σήμερα είχαμε:

    (ονομασία ασκήσεων όπως εμφανίζεται στο exrx.net)

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Lever Chest Press 3x5
    Lever Incline Chest Press 3x5
    Smith Incline Shoulder Raise 3x6
    Barbell Wrist Curl 3x6
    Barbell Reverse Wrist Curl 3x6
    Dumbbell Lying Pronation 3x8
    Dumbbell Lying Supination 3x8
    Weighted Incline Situp 3x8

    Την άσκηση για τους υπτιαστές την κάνω για να με βοηθήσει να μην περιστρέφομαι στην έλξη με το ένα χέρι, και όντως με έχει βοηθήσει πολύ. Και αφού κάνω τους υπτιαστές σκέφτηκα να κάνω και τους πρηνηστές.

    Για άλλη μια φορά σκεφτόμουν ότι πρέπει να είμαι απ'αυτούς που ο flat πάγκος (και η πρέσσα) δεν τους "πιάνουν" και πολύ στο στήθος. Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, αυτές οι ασκήσεις με πιάνουν πάντα καλύτερα στους τρικέφαλους και τους μπροστινούς δελτοειδείς. Από Σεπτέμβριο λέω να τα παρατήσω τελείως αυτά και να κάνω μόνο επικλινή και κατακλινή με αλτήρες, cable και βυθίσεις. Αυτές τις επιφυλάξεις για τον πάγκο έχω δει να τις έχουν πολλοί, και σα να θυμάμαι ότι τις είχα πρωτοδεί στο πρώτο βιβλίο bodybuilding που διάβασα (αυτό του Παγιαννίδη) και τότε σκεφτόμουν "μπα... δεν είναι δυνατόν".

    Σε μια προσπάθεια να επιταχύνω στην τελική ευθεία της δίαιτας, μείωσα τις θερμίδες μου σε 1500 από 1750 ενώ ταυτόχρονα αύξησα την πρωτεΐνη σε 150-160gr από 120-130 που ήταν μέχρι τώρα. Φυσικά την πλήρωσαν οι υδατάνθρακες. Να δούμε αν θα αντέξω να βγάζω το συνηθισμένο μου πρόγραμμα έτσι.

    Α, και όσον αφορά το μακροπρόθεσμο στόχο μου... Να πάρω 6-7 μυϊκά κιλά με ποσοστό λίπους κάτω από 6%. Κάτι σαν Frank Zane δηλαδή :D. Παρεπιμπτόντως, είναι αστείο το πόσοι παθαίνουν πλάκα όταν βλέπουν τα στατιστικά του Zane στα καλύτερά του. Δεν πιστεύουν ότι μόλις και μετά βίας ξεπέρναγε τα 80 κιλά. Και υπάρχουν πολλοί που είναι στο ύψος του Zane και 90-100 κιλά, αλλά φυσικά δε συγκρίνονται μαζί του με τίποτα. Γιατί άραγε; Μήπως επειδή ο Zane ήταν 82 κιλά αλλά με λίπος 3-4%; Ή μήπως επειδή είχε τις τέλειες αναλογίες, κάτι στο οποίο οι περισσότεροι δε δίνουν και μεγάλη σημασία;

  15. #15
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    Και ξεκινάω αμέσως με διάφορα σκόρπια:

    Σήμερα ήταν μέρα "δύναμης". Κατ'ευφημισμόν δηλαδή, επειδή θα έπρεπε να έχω αλλάξει ήδη πρόγραμμα ενώ εγώ ακολουθώ το ίδιο εδώ και 2,5 μήνες περίπου, περιμένοντας να φύγω για διακοπές. Το καλό είναι ότι δεν έχω χάσει παρά ελάχιστη δύναμη στη διάρκεια της δίαιτας, ενώ φυσικά έχει βελτιωθεί η αντοχή. Πάντως νιώθω μια εξάντληση που τη θεωρώ φυσιολογική. Έχουν υπάρξει και χειρότερα, υπερπροπόνηση δηλαδή, που δε νομίζω ότι με απειλεί τώρα. Τέλος πάντων, σήμερα είχαμε:

    (ονομασία ασκήσεων όπως εμφανίζεται στο exrx.net)

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Lever Chest Press 3x5
    Lever Incline Chest Press 3x5
    Smith Incline Shoulder Raise 3x6
    Barbell Wrist Curl 3x6
    Barbell Reverse Wrist Curl 3x6
    Dumbbell Lying Pronation 3x8
    Dumbbell Lying Supination 3x8
    Weighted Incline Situp 3x8

    Την άσκηση για τους υπτιαστές την κάνω για να με βοηθήσει να μην περιστρέφομαι στην έλξη με το ένα χέρι, και όντως με έχει βοηθήσει πολύ. Και αφού κάνω τους υπτιαστές σκέφτηκα να κάνω και τους πρηνηστές.

    Για άλλη μια φορά σκεφτόμουν ότι πρέπει να είμαι απ'αυτούς που ο flat πάγκος (και η πρέσσα) δεν τους "πιάνουν" και πολύ στο στήθος. Ότι κι αν έχω δοκιμάσει, αυτές οι ασκήσεις με πιάνουν πάντα καλύτερα στους τρικέφαλους και τους μπροστινούς δελτοειδείς. Από Σεπτέμβριο λέω να τα παρατήσω τελείως αυτά και να κάνω μόνο επικλινή και κατακλινή με αλτήρες, cable και βυθίσεις. Αυτές τις επιφυλάξεις για τον πάγκο έχω δει να τις έχουν πολλοί, και σα να θυμάμαι ότι τις είχα πρωτοδεί στο πρώτο βιβλίο bodybuilding που διάβασα (αυτό του Παγιαννίδη) και τότε σκεφτόμουν "μπα... δεν είναι δυνατόν".

    Σε μια προσπάθεια να επιταχύνω στην τελική ευθεία της δίαιτας, μείωσα τις θερμίδες μου σε 1500 από 1750 ενώ ταυτόχρονα αύξησα την πρωτεΐνη σε 150-160gr από 120-130 που ήταν μέχρι τώρα. Φυσικά την πλήρωσαν οι υδατάνθρακες. Να δούμε αν θα αντέξω να βγάζω το συνηθισμένο μου πρόγραμμα έτσι.

    Α, και όσον αφορά το μακροπρόθεσμο στόχο μου... Να πάρω 6-7 μυϊκά κιλά με ποσοστό λίπους κάτω από 6%. Κάτι σαν Frank Zane δηλαδή :D. Παρεπιμπτόντως, είναι αστείο το πόσοι παθαίνουν πλάκα όταν βλέπουν τα στατιστικά του Zane στα καλύτερά του. Δεν πιστεύουν ότι μόλις και μετά βίας ξεπέρναγε τα 80 κιλά. Και υπάρχουν πολλοί που είναι στο ύψος του Zane και 90-100 κιλά, αλλά φυσικά δε συγκρίνονται μαζί του με τίποτα. Γιατί άραγε; Μήπως επειδή ο Zane ήταν 82 κιλά αλλά με λίπος 3-4%; Ή μήπως επειδή είχε τις τέλειες αναλογίες, κάτι στο οποίο οι περισσότεροι δε δίνουν και μεγάλη σημασία;

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    Για να το επιβεβαιώσω έκανα και DEXA που έδειξε 8.4%. </blockquote id=quote> Γειά σου φίλε μου. Ωραίο και αναλυτικότατο πόστ!!

    Για πες: Ανάλυση σωματικού λίπους με DEXA που έκανες? Πόσο κόστισε? Κάνεις συχνά?
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zilzil

    Για να το επιβεβαιώσω έκανα και DEXA που έδειξε 8.4%. </blockquote id=quote> Γειά σου φίλε μου. Ωραίο και αναλυτικότατο πόστ!!

    Για πες: Ανάλυση σωματικού λίπους με DEXA που έκανες? Πόσο κόστισε? Κάνεις συχνά?
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann
    Για πες: Ανάλυση σωματικού λίπους με DEXA που έκανες? Πόσο κόστισε? Κάνεις συχνά?</blockquote id=quote>

    Όχι συχνά, δυο φορές έχω κάνει μόνο. Στο ΓΝΑ, έχω μια άκρη εκεί μέσω ενός φίλου γιατρού και την έκανα τζάμπα. Μάλιστα μου έλεγε η κοπελιά που χειρίζεται το μηχάνημα ότι είχε βγει μια διαταγή οι ιπτάμενοι να είναι κάτω από 15% και έγινε πανικός! Πλακωθήκανε όλοι στις δίαιτες γιατί υπήρχανε πολλοί γεματούληδες!

    Βασικά χρησιμοποιώ μια εξίσωση των Jackson-Pollock (έχουν βγάλει πολλές, για διάφορες κατηγορίες πληθυσμού) και ήθελα να τσεκάρω κατά πόσο είναι ακριβής. Και τις δύο φορές που έκανα DEXA τα αποτελέσματα ήταν πολύ κοντά στην εξίσωση οπότε τώρα είμαι σίγουρος ότι με το δερματοπτυχόμετρο έχω ικανοποιητική ακρίβεια. Η εξίσωση που χρησιμοποιώ είναι η εξής (ισχύει για άντρες 18-60 χρονών):

    Body Density=1.0990750-0.0008209*S+0.0000026*(S^2)-0.0002017*B-0.00005675*Q+0.00018586*R

    S = Το άθροισμα 3 πτυχών σε χιλιοστά (abdominal, chest, front thigh)
    Β = Hλικία σε χρόνια
    Q = Περιφέρεια μέσης σε εκατοστά (στο ύψος του αφαλού)
    R = Περιφέρεια πήχη σε εκατοστά

    Και μετά:
    BF% = [(4.95/BD) - 4.50] x 100

    Θέλει λίγο εξάσκηση το δερματοπτυχόμετρο για να παίρνεις σωστές μετρήσεις, αλλά αν το κάνεις σωστά είναι εύκολη και σχετικά ακριβής μέθοδος. Εγώ μάλιστα σπάνια χρησιμοποιώ την εξίσωση πια. Απλά μετράω τις πτυχές στην κοιλιά και στο μηρό και βλέπω αν έχω αδυνατίσει ή παχύνει (στο στήθος η πτυχή παραμένει σχετικά σταθερή).

  21. #21
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann
    Για πες: Ανάλυση σωματικού λίπους με DEXA που έκανες? Πόσο κόστισε? Κάνεις συχνά?</blockquote id=quote>

    Όχι συχνά, δυο φορές έχω κάνει μόνο. Στο ΓΝΑ, έχω μια άκρη εκεί μέσω ενός φίλου γιατρού και την έκανα τζάμπα. Μάλιστα μου έλεγε η κοπελιά που χειρίζεται το μηχάνημα ότι είχε βγει μια διαταγή οι ιπτάμενοι να είναι κάτω από 15% και έγινε πανικός! Πλακωθήκανε όλοι στις δίαιτες γιατί υπήρχανε πολλοί γεματούληδες!

    Βασικά χρησιμοποιώ μια εξίσωση των Jackson-Pollock (έχουν βγάλει πολλές, για διάφορες κατηγορίες πληθυσμού) και ήθελα να τσεκάρω κατά πόσο είναι ακριβής. Και τις δύο φορές που έκανα DEXA τα αποτελέσματα ήταν πολύ κοντά στην εξίσωση οπότε τώρα είμαι σίγουρος ότι με το δερματοπτυχόμετρο έχω ικανοποιητική ακρίβεια. Η εξίσωση που χρησιμοποιώ είναι η εξής (ισχύει για άντρες 18-60 χρονών):

    Body Density=1.0990750-0.0008209*S+0.0000026*(S^2)-0.0002017*B-0.00005675*Q+0.00018586*R

    S = Το άθροισμα 3 πτυχών σε χιλιοστά (abdominal, chest, front thigh)
    Β = Hλικία σε χρόνια
    Q = Περιφέρεια μέσης σε εκατοστά (στο ύψος του αφαλού)
    R = Περιφέρεια πήχη σε εκατοστά

    Και μετά:
    BF% = [(4.95/BD) - 4.50] x 100

    Θέλει λίγο εξάσκηση το δερματοπτυχόμετρο για να παίρνεις σωστές μετρήσεις, αλλά αν το κάνεις σωστά είναι εύκολη και σχετικά ακριβής μέθοδος. Εγώ μάλιστα σπάνια χρησιμοποιώ την εξίσωση πια. Απλά μετράω τις πτυχές στην κοιλιά και στο μηρό και βλέπω αν έχω αδυνατίσει ή παχύνει (στο στήθος η πτυχή παραμένει σχετικά σταθερή).

  22. #22
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Καλωσήρθες κι απο μένα ZilZil! Πολύ ενδιαφέρον το βιογραφικό σου, εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στο στόχο σου.[:-thumbu]

  23. #23
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Καλωσήρθες κι απο μένα ZilZil! Πολύ ενδιαφέρον το βιογραφικό σου, εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στο στόχο σου.[:-thumbu]

  24. #24
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Την προηγούμενη βδομάδα είχα και μια ...παράπλευρη εμπειρία: Έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου αποτρίχωση. Να σας πω καταρχήν ότι το φυσικό μου είναι κάτι ανάμεσα σε γορίλλα και αρκούδα. Σχεδόν παντού τρίχες δηλαδή, ευτυχώς εκτός από ώμους, λαιμό και πλάτη. Μέχρι τώρα εφάρμοζα τη μέθοδο του trimming, δηλαδή τις έκοβα κοντές με τη μηχανή του γκαζόν... εεεε... συγνώμη, με την κουρευτική μηχανή εννοούσα. Αλλά η λύση αυτή δεν ήταν ικανοποιητική διότι αφενός έκανε μπαμ (επειδή έχω ίσιες τρίχες, σ'αυτούς που έχουν κατσαρές δεν πολυφαίνεται) και αφετέρου διότι και πάλι μου έκρυβε αρκετά τη γράμμωση. Αφού λοιπόν σκεφτόμουν για καιρό τί να κάνω, κι αφού έψαχνα στο internet για όλες τις μεθόδους, από ξύρισμα και κερί μέχρι laser και ηλεκτρόλυση, κατέληξα να αγοράσω ένα silk-epil. Διαβάζοντας κριτικές στο Amazon ψιλομπερδεύτηκα: ?λλοι έλεγαν ότι πονάει, άλλοι ότι δεν κατάλαβαν τίποτα, άλλοι είχαν αποτελέσματα για ένα μήνα, άλλοι έλεγαν ότι τους ξαναβγήκαν σε δυο μέρες, κτλ. Τέλος πάντων, παίρνω το Silk-Epil, κάνω πρώτα ένα κλάδεμα στο μισό εκατοστό όπως συστήνει το manual, και ξεκινάω από την κοιλιά.

    Ε ΛΟΙΠΟΝ, ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ! ΤΙ ΠΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΤΙ WORKOUT ΚΟΙΛΙΑΚΩΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ! ΠΟΙΟΣ Μ@Λ@Κ@Σ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ;

    Έχοντας διαβάσει ότι μόνο οι πρώτες 3-4 φορές είναι δύσκολες, οπλίστηκα με υπομονή και συνέχισα ένα από τα πιο δύσκολα έργα της ζωής μου. Μου πήρε 2-3 μέρες (συνολικά πάνω από 10 ώρες) για όλο το σώμα. Αν δεν είχα διαβάσει ότι μόνο η πρώτη φορά είναι τόσο δύσκολη, θα τα είχα παρατήσει. Ευτυχώς οι κοιλιακοί ήταν το χειρότερο σημείο, αλλά και τα υπόλοιπα δεν ήταν πολύ καλύτερα.

    Κάποια στιγμή τελείωσα. Όποιο σημείο τελείωνα ήταν κατακόκκινο, αλλά σε μερικές ώρες ήταν ΟΚ (χρησιμοποιούσα αντισηπτική κρέμα και μετά ενυδατικη). Τις επόμενες μέρες βγήκαν κάποιες τριχούλες που απ'ότι είχα διαβάσει δεν ήταν από αυτές που έβγαλα, αλλά απλά κάποιες που ήταν σε διαφορεική φάση ανάπτυξης. Τώρα είμαι σχεδόν μια βδομάδα μετά και εκτός από αυτές τις τριχες που είχαν "διαφορά φάσης", δεν έχω δει ακόμα να ξαναβγαίνουν αυτές που αφαιρέθηκαν. Το δέρμα είναι ΟΚ, και η αίσθηση είναι πολύ καλή, αν και λίγο περίεργη για κάποιον που δεν είχε ούτε καν ξυριστεί ποτέ. Αν όντως ο πόνος μειώνεται στο ελάχιστο με την επαναλαμβανόμενη χρήση, μου φαίνεται ως μια καλή επιλογή που θα μπορεί κανείς να την επαναλαμβάνει μια φορά το μήνα χωρίς πολλές σκοτούρες. Το καλό λένε ότι είναι ότι ακόμα κι όταν ξαναβγαίνουν οι τρίχες, είναι μαλακές μια που βγαίνουν με το λεπτό άκρο τους και έτσι το δέρμα δεν είναι σα γυαλόχαρτο όπως μετά το ξύρισμα.

    Α, και είμαι πιο άσπρος απ'ότι νόμιζα. Κοίτα να δεις, μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι είμαι σχεδόν ?ραβας...

    Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι το τί θα ακούσω όταν το πάρουν χαμπάρι οι φίλοι μου!

  25. #25
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Την προηγούμενη βδομάδα είχα και μια ...παράπλευρη εμπειρία: Έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου αποτρίχωση. Να σας πω καταρχήν ότι το φυσικό μου είναι κάτι ανάμεσα σε γορίλλα και αρκούδα. Σχεδόν παντού τρίχες δηλαδή, ευτυχώς εκτός από ώμους, λαιμό και πλάτη. Μέχρι τώρα εφάρμοζα τη μέθοδο του trimming, δηλαδή τις έκοβα κοντές με τη μηχανή του γκαζόν... εεεε... συγνώμη, με την κουρευτική μηχανή εννοούσα. Αλλά η λύση αυτή δεν ήταν ικανοποιητική διότι αφενός έκανε μπαμ (επειδή έχω ίσιες τρίχες, σ'αυτούς που έχουν κατσαρές δεν πολυφαίνεται) και αφετέρου διότι και πάλι μου έκρυβε αρκετά τη γράμμωση. Αφού λοιπόν σκεφτόμουν για καιρό τί να κάνω, κι αφού έψαχνα στο internet για όλες τις μεθόδους, από ξύρισμα και κερί μέχρι laser και ηλεκτρόλυση, κατέληξα να αγοράσω ένα silk-epil. Διαβάζοντας κριτικές στο Amazon ψιλομπερδεύτηκα: ?λλοι έλεγαν ότι πονάει, άλλοι ότι δεν κατάλαβαν τίποτα, άλλοι είχαν αποτελέσματα για ένα μήνα, άλλοι έλεγαν ότι τους ξαναβγήκαν σε δυο μέρες, κτλ. Τέλος πάντων, παίρνω το Silk-Epil, κάνω πρώτα ένα κλάδεμα στο μισό εκατοστό όπως συστήνει το manual, και ξεκινάω από την κοιλιά.

    Ε ΛΟΙΠΟΝ, ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ! ΤΙ ΠΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΤΙ WORKOUT ΚΟΙΛΙΑΚΩΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ! ΠΟΙΟΣ Μ@Λ@Κ@Σ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ;

    Έχοντας διαβάσει ότι μόνο οι πρώτες 3-4 φορές είναι δύσκολες, οπλίστηκα με υπομονή και συνέχισα ένα από τα πιο δύσκολα έργα της ζωής μου. Μου πήρε 2-3 μέρες (συνολικά πάνω από 10 ώρες) για όλο το σώμα. Αν δεν είχα διαβάσει ότι μόνο η πρώτη φορά είναι τόσο δύσκολη, θα τα είχα παρατήσει. Ευτυχώς οι κοιλιακοί ήταν το χειρότερο σημείο, αλλά και τα υπόλοιπα δεν ήταν πολύ καλύτερα.

    Κάποια στιγμή τελείωσα. Όποιο σημείο τελείωνα ήταν κατακόκκινο, αλλά σε μερικές ώρες ήταν ΟΚ (χρησιμοποιούσα αντισηπτική κρέμα και μετά ενυδατικη). Τις επόμενες μέρες βγήκαν κάποιες τριχούλες που απ'ότι είχα διαβάσει δεν ήταν από αυτές που έβγαλα, αλλά απλά κάποιες που ήταν σε διαφορεική φάση ανάπτυξης. Τώρα είμαι σχεδόν μια βδομάδα μετά και εκτός από αυτές τις τριχες που είχαν "διαφορά φάσης", δεν έχω δει ακόμα να ξαναβγαίνουν αυτές που αφαιρέθηκαν. Το δέρμα είναι ΟΚ, και η αίσθηση είναι πολύ καλή, αν και λίγο περίεργη για κάποιον που δεν είχε ούτε καν ξυριστεί ποτέ. Αν όντως ο πόνος μειώνεται στο ελάχιστο με την επαναλαμβανόμενη χρήση, μου φαίνεται ως μια καλή επιλογή που θα μπορεί κανείς να την επαναλαμβάνει μια φορά το μήνα χωρίς πολλές σκοτούρες. Το καλό λένε ότι είναι ότι ακόμα κι όταν ξαναβγαίνουν οι τρίχες, είναι μαλακές μια που βγαίνουν με το λεπτό άκρο τους και έτσι το δέρμα δεν είναι σα γυαλόχαρτο όπως μετά το ξύρισμα.

    Α, και είμαι πιο άσπρος απ'ότι νόμιζα. Κοίτα να δεις, μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι είμαι σχεδόν ?ραβας...

    Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι το τί θα ακούσω όταν το πάρουν χαμπάρι οι φίλοι μου!

  26. #26

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Καλωσόρισες στο forum μας, πολύ δυνατό το βιογραφικό σου.[:-thumbu] Θα περιμένω με ανυπομονησία να διαβάσω τις απόψεις σου σε κάποια θέματα, κυρίως διατροφικού περιεχομένου.

    Μια ερώτηση: μπορείς εύκολα να κάνεις πτυχομέτρηση στο μηρό; Υποτίθεται ότι των 3 σημείων είναι αξιόπιστη, αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μαζί) δυσκολεύονται να πιάσουν δέρμα στο μηρό για να τον μετρήσουν, και συχνά μετράνε μηδέν, πράγμα που συχνά οδηγεί σε ψευδώς χαμηλότερο ποσοστό λίπους.

  27. #27

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Καλωσόρισες στο forum μας, πολύ δυνατό το βιογραφικό σου.[:-thumbu] Θα περιμένω με ανυπομονησία να διαβάσω τις απόψεις σου σε κάποια θέματα, κυρίως διατροφικού περιεχομένου.

    Μια ερώτηση: μπορείς εύκολα να κάνεις πτυχομέτρηση στο μηρό; Υποτίθεται ότι των 3 σημείων είναι αξιόπιστη, αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μαζί) δυσκολεύονται να πιάσουν δέρμα στο μηρό για να τον μετρήσουν, και συχνά μετράνε μηδέν, πράγμα που συχνά οδηγεί σε ψευδώς χαμηλότερο ποσοστό λίπους.

  28. #28
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    Μια ερώτηση: μπορείς εύκολα να κάνεις πτυχομέτρηση στο μηρό; Υποτίθεται ότι των 3 σημείων είναι αξιόπιστη, αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μαζί) δυσκολεύονται να πιάσουν δέρμα στο μηρό για να τον μετρήσουν, και συχνά μετράνε μηδέν, πράγμα που συχνά οδηγεί σε ψευδώς χαμηλότερο ποσοστό λίπους.
    </blockquote id=quote>

    Είναι γεγονός ότι για κάποιους είναι δύσκολο, εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα. Υπάρχει ένα πολύ ωραίο PDFάκι για την τεχνική της πτυχομέτρησης που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ (982KB). Από εκεί αντιγράφω για την πτυχή του μηρού:

    <blockquote id=quote>Quote:In those subjects where the fold is difficult to raise, the calipers can be pushed to the muscle level and slightly retracted with the subject assisting by supporting the underside of the leg. In particularly heavy-thighed subjects, the anthropometrist can give further support to the underside of the leg by using his/her own knee and thigh. A further tactic is to have an assistant use two hands to raise the fold.</blockquote id=quote>

    Δηλαδή αυτό που λέει είναι ότι το παλεύεις ώσπου να πιάσεις δέρμα με όποιον τρόπο μπορείς. :D Βασικά πιέζεις το δερματοπτυχόμετρο ελαφρώς ανοιχτό πάνω στον μυ και μετά το κλείνεις. Εκεί ίσως να βολεύουν περισσότερο τα πιο ακριβά μεταλλικά και όχι το πλαστικό Slimguide που έχω εγώ.

  29. #29
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    Μια ερώτηση: μπορείς εύκολα να κάνεις πτυχομέτρηση στο μηρό; Υποτίθεται ότι των 3 σημείων είναι αξιόπιστη, αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μαζί) δυσκολεύονται να πιάσουν δέρμα στο μηρό για να τον μετρήσουν, και συχνά μετράνε μηδέν, πράγμα που συχνά οδηγεί σε ψευδώς χαμηλότερο ποσοστό λίπους.
    </blockquote id=quote>

    Είναι γεγονός ότι για κάποιους είναι δύσκολο, εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα. Υπάρχει ένα πολύ ωραίο PDFάκι για την τεχνική της πτυχομέτρησης που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ (982KB). Από εκεί αντιγράφω για την πτυχή του μηρού:

    <blockquote id=quote>Quote:In those subjects where the fold is difficult to raise, the calipers can be pushed to the muscle level and slightly retracted with the subject assisting by supporting the underside of the leg. In particularly heavy-thighed subjects, the anthropometrist can give further support to the underside of the leg by using his/her own knee and thigh. A further tactic is to have an assistant use two hands to raise the fold.</blockquote id=quote>

    Δηλαδή αυτό που λέει είναι ότι το παλεύεις ώσπου να πιάσεις δέρμα με όποιον τρόπο μπορείς. :D Βασικά πιέζεις το δερματοπτυχόμετρο ελαφρώς ανοιχτό πάνω στον μυ και μετά το κλείνεις. Εκεί ίσως να βολεύουν περισσότερο τα πιο ακριβά μεταλλικά και όχι το πλαστικό Slimguide που έχω εγώ.

  30. #30
    Advanced Bodybuilder zilzil's Avatar
    Join Date
    12-07-07
    Location
    .
    Posts
    863

    Default

    Καλά πήγαμε και σήμερα. Το πρόγραμμα φαίνεται να βγαίνει όπως και πριν ακόμα και με λιγότερους υδατάνθρακες. Ίσως επειδή ήμουν ήδη ντιπ-ντιπλίτεντ οπότε δεν έχει και μεγάλη διαφορά με το ντιπ-καταντίπ-ντιπλίτεντ.

    15' τρέξιμο για ζέσταμα (12,5km/h)
    Weighted Close Grip Chin-up 3x4
    Barbell shoulder Press 3x6
    Smith Shrug 3x6
    Dumbbell Internal Rotation 3x6
    Dumbbell Lying External Rotation 3x6
    Cable Pushdown

    Η θλασούλα στον υποπλάτιο φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα.

    Σήμερα μου έκαναν πάλι την ερώτηση που με σκοτώνει. Έρχεται ένα παιδάκι και μου λέει: "Είναι καλή αυτή η άσκηση για τρικέφαλα;" -"Όλες καλές είναι", του λέω και συνεχίζω τα δικά μου. Σαφώς απογοητευμένος ο νεαρός, απομακρύνθηκε πιθανώς σκεφτόμενος "άντε ρε μ@λ@κ@".

    Ένα από τα πράγματα τα σχετικά με τη γυμναστική για τα οποία είμαι πιο περήφανος, είναι η ικανότητα που απέκτησα σιγά-σιγά να βλέπω την προπόνηση των άλλων με ανοιχτό μυαλό και να αποδέχομαι τις διαφορές τους, τους πειραματισμούς τους και στο τέλος-τέλος ακόμα και αυτή την ανάγκη τους να κάνουν λάθος προκειμένου να μάθουν. Δεν έχω πάρει ποτέ πρωτοβουλία να συμβουλέψω κάποιον άγνωστο ή απλώς γνωστό, κι ακόμα και σε φίλους διστάζω ή δίνω διφορούμενες απαντήσεις. Και μου προξενεί τεράστια εντύπωση το πόσος κόσμος δίνει ρητές συμβουλές και οδηγίες τόσο εύκολα. Απ'ότι έχω καταλάβει, σχεδόν ο οποιοσδήποτε μπορεί να προστρέξει να σου δώσει συμβουλές. Και το δικαιολογεί, σύμφωνα με το μυαλό του, επειδή συμβαίνει κάτι απ' τα εξής: α) κάνει περισσότερα κιλά από σένα, β) έχει μεγαλύτερο όγκο από σένα γ) πάει γυμναστήριο περισσότερα χρόνια από σένα δ) έχει έναν ξάδερφο που "ξέρει" ε) είναι απλώς μεγαλύτερος στην ηλικία, στ) έχει δει ένα βίντεο του Ronnie κτλ κτλ. Αλλά μπορεί και τίποτα απ'αυτά να μη συμβαίνει. Ήρθε μια φορά ένας τύπος με τον οποίο λέγαμε απλά ένα "γεια", έκανε πολύ λιγότερα κιλά απ'ότι εγώ ενώ ήταν και ο μισός από μένα, για να μου πει στο τελείως άσχετο "αυτά τα κιλά που βάζεις είναι πολλά, ούτε εγώ δεν κάνω τόσα"! Πραγματικά, στο άκουσμα μιας τέτοιας άσχετης και άκυρης παρατήρησης, έμεινα τόσο αποσβολωμένος που δεν ήξερα τί να του πω. Τί τεράστιο θράσος χρειάζεται όχι μόνο για να μην έχεις καμμία αίσθηση της πραγματικότητας αλλά να το δηλώνεις κιόλας!

    Το τραγικό είναι ότι πολλές φορές αυτοί που δίνουν συμβουλές είναι αυτοί που "υποτίθεται" ότι ξέρουν. Π.χ., ένα απ'τα πράγματα τα οποία κάνω όταν προστρέχει ένας νέος γυμναστής να με "συμβουλέψει" (το οποίο ευτυχώς δε γίνεται συχνά) είναι να του καταστήσω σαφές ότι αν χρειαστώ τη συμβουλή του θα τη ζητήσω και μέχρι τότε καλά θα κάνει να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Δε λέω, υπάρχουν και φορές που υπάρχει καλή πρόθεση, αλλά τις περισσότερες φορές η συμβουλή δεν αποτελεί παρά μια προσπάθεια αυτοεπιβεβαίωσης εκείνου που την παρέχει τόσο απλόχερα. Για να μην αναφερθώ σε κάποιες από τις διάφορες "αυθεντίες" του Internet που έχουν μερικά από τα πιο δημοφιλή forums παγκοσμίως. Ή στους γιατρούς που μοιράζουν απλόχερα συμβουλές γυμναστικής και διατροφής, χωρίς να έχουν διδαχτεί ποτέ βασική προπονητική, φυσιολογία της άσκησης ή διατροφή!

    Είναι αλήθεια βέβαια ότι μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα για το πόσο "σχετικός" είναι κάποιος, και χωρίς καν να τον δεις να εκτελεί μια άσκηση. Φτάνει να δεις τον τρόπο που κινείται και κοιτάει γύρω του στο γυμναστήριο. Με τί αυτοπεποίθηση πιάνει τη μπάρα κι αν έχει "ζυγίσει" σωστά το βάρος ενός αλτήρα πριν τον σηκώσει. Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το να συμπεραίνεις ότι κάποιος κάνει "λάθος" το πρόγραμμα επειδή δεν το κάνει όπως εσύ, υπάρχει μεγάλη διαφορά. Δε λέω, κι εγώ έχω περάσει από το στάδιο που πίστευα ότι αυτό που κάνω εγώ είναι το καλύτερο, αλλά τουλάχιστον δεν πήγαινα να πιάνω τον κάθε άσχετο και να τον διορθώνω κιόλας. Και σιγά σιγά άρχισα να διαπιστώνω ότι μπορεί να κάνω και λάθος. Μπορεί αυτός που κάνει πήχεις να θέλει να μεγαλώσει ΜΟΝΟ τους πήχεις του. Ή μπορεί να κάνει προπόνηση όγκου/δύναμης γιατί αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να λυγίζει καρφιά. Ή μπορεί απλά να κάνει κάποια θεραπεία αποκατάστασης. Και αυτός που κάνει τις επαναλήψεις πολύ γρήγορα ίσως να κάνει power training ενώ ο άλλος που τις κάνει πολύ αργά μπορεί να προπονείται κοντά στο ισομετρικό για άθλημα όπως η πάλη. Κι αυτός που κάνει λίγα κιλά ίσως να κάνει κυκλική προπόνηση εξάντλησης γλυκογόνου. Ο παραπέρα που κάνει full-body κάθε μέρα μπορεί να είναι αρσιβαρίστας και εκείνος που κάνει ένα bodypart κάθε 15 μέρες μπορεί να είναι απλά βολεϊμπολίστας που κάνει συντήρηση. Αυτός που δεν χρησιμοποιεί πλήρες εύρος κίνησης ίσως να είναι τραυματισμένος ή να προπονεί το αδύνατο κομμάτι της κίνησης. Και στο τέλος-τέλος αυτός που δεν κάνει τίποτα σωστά μπορεί να έχει έρθει στο γυμναστήριο μόνο για τις κοινωνικές επαφές και το γκομενιλίκι. Ποιός είμαι εγώ που θα τον διορθώσω;

    Αυτά χωρίς καν να αγγίξω το θέμα της διατροφής, όπου πραγματικά πολλές φορές τραβάω τα μαλλιά μου με τις "ψαγμένες" συμβουλές που ακούω.

    Αντί λοιπόν να ψάχνω να βρω πού κάνει λάθος ο καθένας για να επιβεβαιώσω αυτά που κάνω εγώ, προτιμώ να ασχολούμαι με τον εαυτό μου, το προγραμματάκι μου και τη διατροφούλα μου. Και όπως βλέπετε, την ίδια low-profile τακτική ακολουθώ κι εδώ, γράφοντας μόνο στο δικό μου thread χωρίς να θέλω να βγάλω κανέναν "λάθος". Και όταν κάποιος μου ζητήσει μια γνώμη ευγενικά, δε φταίω εγώ αν οι ειλικρινείς μου απαντήσεις δεν θα τον ικανοποιήσουν επειδή θα περιέχουν αρκετά "ίσως", "μπορεί" και "εξαρτάται". Στην ερώτηση δηλαδή που μου έκανε ο νεαρός, εγώ θα έπρεπε να του απαντήσω κάτι σαν κι αυτό: "Εξαρτάται από την τεχνική σου, από το αν ο στόχος σου είναι δύναμη, όγκος, μυική αντοχή, ταχύτητα ή κάποιος συνδυασμός αυτών, από τη συχνότητα, την ένταση και τη διάρκεια των προπονήσεων σου, από τον αριθμό των σετ και τη διάρκεια των επαναλήψεων, από το αν συνδυάζεις την προπόνησή σου με κατάλληλη διατροφή και ανάπαυση σε σχέση με τους στόχους σου και βέβαια από τις ιδιαιτερότητες της μυικής, ορμονικής και σκελετικής σου διάπλασης". Επειδή λοιπόν για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να του απαντήσω αυτό, του λέω "όλες καλές είναι" και τελειώνει η ιστορία. Και δεν έχω καμμία αμφιβολία ότι την επόμενη μέρα θα βρεθεί κάποιος πιο πρόθυμος ο οποίος θα του υποδείξει να αφήσει π.χ. τις βυθίσεις τρικεφάλων και να ξεκινήσει τα pushdowns αν θέλει να δει αποτελέσματα. Και έτσι θα είναι όλοι ικανοποιημένοι.

    Αν κι εσείς ανήκετε στην κατηγορία που θέλει να αποφύγει τις "ουρανοκατέβατες" συμβουλές, υπάρχει μια απλή, ευγενική και εφαρμοσμένη μέθοδος η οποία θα απομακρύνει δια παντός όλους τους καλοθελητές πλην των πλέον αναίσθητων: Την επόμενη φορά που κάποιος άγνωστος "ψαγμένος" θα έρθει να σας πει να μην κλέβετε με την πλάτη στις κάμψεις δικεφάλων, απλά κάντε του μια ερωτησούλα (η οποία παρεπιμπτόντως είναι απόλυτα λογική και βάσιμη):

    "Θεωρείς ότι μπορεί με την έκταση της πυέλου να χαλαρώσει ο ηβομηρικός σύνδεσμος έτσι ώστε ο αυχένας της κεφαλής του μηριαίου να μη βρίσκει στον κοτυλιαίο δακτύλιο κατά την απαγωγή του μηρού ή μήπως θεωρείς ότι το εύρος απαγωγής του μηριαίου εξαρτάται κυρίως από την αυχενοδιαφυσιαία γωνία;"


 
Page 1 of 55 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •