θα ηθελα παρακαλω πολυ την βοηθεια σας.

Εχω διαβασει σε αρκετα θεμτα εδω μεσα οτι τα squat ειναι απο τις απαραιτητες ασκησεις που πρεπει να κανει καποιος για να γυμνασει το σωμα του και να εχει σωματικη αναπτυξη.Το προβλημα μου ειναι ομως οτι εχω χοντρα ποδια και με πιανουν αμεσως.Τι εννοω, μετα απο τις συμβουλες εδω των παιδιων αρχισα να κανω squat με αρκετα κιλα (μεχρι και 80 ενω τα φοβομουνα μηπως και φουσκωσουν τα ποδια μου)-ειμαι τωρα 72 κιλα και 176-,και μετα απο τρεις εβδομαδες εκγυμνασεις των ποδιων εγινε αυτο που φοβομουνα.Τα ποδια μου εχουν παρει αρκετα και εχουν φουσκωσει, οχι βεβαια με λιπος αλλα με μυς πραγμα που ναι μεν ειναι καλο αλλα με το να εχω λιγο χοντρα ποδια (καλα μη φανταστειτε οτι ειναι και παρα πολυ χοντρα δεν ειναι αντιαισθητικα) απλως εμενα δεν μου αρεσουν τοσο, πιο πολυ απο θεμα αισθησης των τζηνς μου, που μεχρι πριν απο λιγο κολυμπουσα μεσα τους ενω τωρα ειναι τσιμα τσιμα πανω μου.Ως εκ τουτου φοβουμενος οτι αν σθνεχισω να γθμναζω τα ποδια μου τοσο θα φτασω να εχω τελικα πολυ φουσκωμενα ποδια , εδω και ενα μηνα σταματησα να κανω quat και γενικα να κανω σκληρη προπονηση των ποδιων.Δηλαδη κανω λιγες πιεσεις με λιγα κιλα (μεχρι 50) , λιγο για τετρρακεφαλους και την αντιθετη της ασκηση,,,μετα λιγο για γλουτους , γαμπες και τελος.

Θα ηθελα λιγο τα σχολια σας πανω σε αυτο και αν
υπαρχει τροπος να ξεφουσκωσω λιγο τα ποδια μου? :D
ευχαριστω