Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος

    Παρέλαβα σήμερα καθιερωμένες εξετάσεις αίματος. Ολα φυσιολογικά εκτός από το CPK-CK το οποίο είχε όρια 0-200 και ημουν στο 319. Αρκετά υψηλό αλλά δεν είναι ανησυχητικό μου είπανε τηλεφωνικά. Αυριο θα τις παω στο γιατρό μου για να μου πει περισσότερα. Βασικά είναι φυσιολογικό για άτομα που γυμνάζονται αυτό όπως διάβασα και εδώ http://www.ymcaswim.gr/main/frm7d.htm


    Να σημειώσω οτι είχα παει γυμναστηριο την προηγουμενη μερα το βραδυ πριν τις εξετάσεις, κατι που επιβαρύνει περισσότερο τις τιμές.

    έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό; εμπειρίες;
    Θα ενημερώσω για το τι μου είπε ο γιατρός.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Ναι, δες τι θα σου πεί ο γιατρός και πες μας.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Η άσκηση με βάρη πολύ συχνά ανεβάζει πολύ ψηλά τις τιμές της CPK. Και όταν λέω ψηλά, δεν εννοώ τις λίγο αυξημένες δικές σου τιμές, εννοώ για πολύ μεγαλύτερες. Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει και παλαιότερα εδώ. Θα σου πει και ο γιατρός (διότι γιατροί δεν είμαστε) όμως μην ανησυχείς.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    144

    Default

    και λιγα ειναι...το προηγουμενο καλοκαιρι εμενα μετα απο εξετασεις, προληπτικες, ηταν 2200.και ο γιατρος νομιζε οτι ειχα παθει εμφραγμα.μου ειπε οτι τοσο υψηλες τιμες συμμβαινουν σε περιπτωσεις βαρεος εμφραγματος και με ετρεχε για υπερηχους καρδιας.τεσπα,μεγαλη ταλαιπωρια καποιες μερες.μετα καταλαβαν οτι ηταν απο το γυμναστηριο και φανταζεσαι τι ακουσα απο τους δικους μου...απλα πες του γιατρου σου απο την αρχη οτι γυμναζεσαι για να μην σε τρεχει χωρις λογο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    και εγω βαραω τρελα cpk Μεσα στην χρονια.σημαδια υπερκοπωσης ειναι μην τρελεναισε ..φαε καλα και ριξε λιγο τους ρυθμους της ζωησ σου :P

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-06
    Location
    Patra, Chalkida city, Greece.
    Posts
    171

    Default

    τι δεικτης είναι αυτός ρε παιδια?

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    τι δεικτης είναι αυτός ρε παιδια?

    http://www.ymcaswim.gr/main/frm7d.htm

  8. #8
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Kι εμενα οποτε κανω εξετασεις μου το βρισκουν ανεβασμενο και μου λενε να δικοψω την ασκηση για μια βδομαδα.
    Αλλα ποτε δεν την σταματαω γιατι δεν βλεπω λογικη σε αυτο αλλιως θα επρεπε να ειμαι μια βδομαδα μεσα μα βδομαδα εξω.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  9. #9
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Η σκληρή και παρατεταμένη άσκηση αυξάνει τα επίπεδα CPK και η αύξηση εξαρτάται από το φύλο, τη φυλή, το βαθμό στον οποίο το άτομο έχει αθληθεί αφού οι καλά προπονημένοι αθλητές παρουσιάζουν μικρότερες αυξήσεις (9).


    Ιδιαίτερα σημαντική είναι τη διάρκεια της δραστηριότητας δεδομένου ότι μαραθωνοδρόμοι ή τριαθλητές παρουσιάζουν τιμές μέχρι και 50 φορές ψηλότερες της φυσιολογικής. Επίσης σημαντικός είναι και ο τύπος της άσκησης και έχει παρατηρηθεί ότι η κολύμβηση έχει ως συνέπεια μικρή μόνο αύξηση της CPK (2, 4, 5, 6, 7) ενώ ο μαραθώνιος και το ποδόσφαιρο προκαλεί μεγάλες αυξήσεις (8). Τέλος σημαντική είναι και η χρονική στιγμή λήψης του δείγματος (αίμα), αφού η τιμή της CPK αρχίζει να αυξάνεται μερικές ώρες μετά την άσκηση, φθάνει στη μεγαλύτερη τιμή της 1 ως 4 ημέρες μετά την άσκηση και επιστρέφει στα φυσιολογικά επίπεδα μέσα σε 3 με 8 ημέρες (1, 2).


    Μόνιμη αύξηση στην CPK προκαλείται μετά από συχνή προπόνηση ή αγώνα ειδικά σε ασκήσεις που περιλαμβάνουν βάρη ή αντιστάσεις (2). Οι αθλητές που παρουσιάζουν αυξημένη CPK θα είναι καλό να απέχουν από άσκηση για 7 ως 10 ημέρες εάν πρόκειται να επαναλάβουν τη μέτρηση της CPK (2, 4).

    Παρόλο που ο ακριβής λόγος αύξησης της CPK μετά την άσκηση δεν είναι γνωστός και ενδέχεται να συμβαίνει βλάβη κυττάρων σε διάφορα επίπεδα (2), η αύξηση της CPK δεν πρέπει να μας τρομάζει.

    Η CPK αποτελεί απλώς ένα δείκτη της κατάστασης των κυττάρων του μυ, και όπως αναφέραμε η τιμή του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συνήθως λοιπόν προσδιορίζουμε την τιμή CPK που έχει ένας αθλητής σε φυσιολογική κατάσταση (ηρεμία- ξεκούραση) και αυτή σε συνθήκες έντονης προπόνησης. Η σύγκριση των τιμών αυτών βοηθά ένα προπονητή να ρυθμίσει κατάλληλα τον προπονητικό φόρτο του αθλητή.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  10. #10
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Η σκληρή και παρατεταμένη άσκηση αυξάνει τα επίπεδα CPK και η αύξηση εξαρτάται από το φύλο, τη φυλή, το βαθμό στον οποίο το άτομο έχει αθληθεί αφού οι καλά προπονημένοι αθλητές παρουσιάζουν μικρότερες αυξήσεις (9).


    Ιδιαίτερα σημαντική είναι τη διάρκεια της δραστηριότητας δεδομένου ότι μαραθωνοδρόμοι ή τριαθλητές παρουσιάζουν τιμές μέχρι και 50 φορές ψηλότερες της φυσιολογικής. Επίσης σημαντικός είναι και ο τύπος της άσκησης και έχει παρατηρηθεί ότι η κολύμβηση έχει ως συνέπεια μικρή μόνο αύξηση της CPK (2, 4, 5, 6, 7) ενώ ο μαραθώνιος και το ποδόσφαιρο προκαλεί μεγάλες αυξήσεις (8). Τέλος σημαντική είναι και η χρονική στιγμή λήψης του δείγματος (αίμα), αφού η τιμή της CPK αρχίζει να αυξάνεται μερικές ώρες μετά την άσκηση, φθάνει στη μεγαλύτερη τιμή της 1 ως 4 ημέρες μετά την άσκηση και επιστρέφει στα φυσιολογικά επίπεδα μέσα σε 3 με 8 ημέρες (1, 2).


    Μόνιμη αύξηση στην CPK προκαλείται μετά από συχνή προπόνηση ή αγώνα ειδικά σε ασκήσεις που περιλαμβάνουν βάρη ή αντιστάσεις (2). Οι αθλητές που παρουσιάζουν αυξημένη CPK θα είναι καλό να απέχουν από άσκηση για 7 ως 10 ημέρες εάν πρόκειται να επαναλάβουν τη μέτρηση της CPK (2, 4).

    Παρόλο που ο ακριβής λόγος αύξησης της CPK μετά την άσκηση δεν είναι γνωστός και ενδέχεται να συμβαίνει βλάβη κυττάρων σε διάφορα επίπεδα (2), η αύξηση της CPK δεν πρέπει να μας τρομάζει.

    Η CPK αποτελεί απλώς ένα δείκτη της κατάστασης των κυττάρων του μυ, και όπως αναφέραμε η τιμή του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συνήθως λοιπόν προσδιορίζουμε την τιμή CPK που έχει ένας αθλητής σε φυσιολογική κατάσταση (ηρεμία- ξεκούραση) και αυτή σε συνθήκες έντονης προπόνησης. Η σύγκριση των τιμών αυτών βοηθά ένα προπονητή να ρυθμίσει κατάλληλα τον προπονητικό φόρτο του αθλητή.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  11. #11
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μια χαρα εισαι με 319cpk.μην φοβασαι τιποτα κ συνεχισε δυνατα.βεβαια παρε κ την γνωμη του γιατρου,φτανει να μην ειναι απο τους κομπλεξικους...

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μια χαρα εισαι με 319cpk.μην φοβασαι τιποτα κ συνεχισε δυνατα.βεβαια παρε κ την γνωμη του γιατρου,φτανει να μην ειναι απο τους κομπλεξικους...

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Πάντως εγώ το έχω καθιερώσει και αίμα για εξετάσεις θα δώσω πάντα πρωί Δευτέρας(weekend δεν πάω gym οπότε θεωρητικά οι τιμές που θα είναι αυξημένες λόγω γυμναστηρίου θα έχουν πέσει κάπως με 2 μέρες αποχή)

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Πάντως εγώ το έχω καθιερώσει και αίμα για εξετάσεις θα δώσω πάντα πρωί Δευτέρας(weekend δεν πάω gym οπότε θεωρητικά οι τιμές που θα είναι αυξημένες λόγω γυμναστηρίου θα έχουν πέσει κάπως με 2 μέρες αποχή)

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Πηγα στο γιατρό όλα καλά, μου είπε πανω κατω οτι αναμενόταν και δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.
    Ακριβώς όπως τα είπατε.
    Μου είπε επίσης και οτι η τιμή αυτή δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι λίγο υψηλή συνεχώς μόνο αν προέρχεται βεβαια από την προπόνηση. Και επίσης δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να σταματήσω για το λόγο αυτό.

    Απλώς στην αρχή θορυβήθηκα μιας και δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Πηγα στο γιατρό όλα καλά, μου είπε πανω κατω οτι αναμενόταν και δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.
    Ακριβώς όπως τα είπατε.
    Μου είπε επίσης και οτι η τιμή αυτή δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι λίγο υψηλή συνεχώς μόνο αν προέρχεται βεβαια από την προπόνηση. Και επίσης δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να σταματήσω για το λόγο αυτό.

    Απλώς στην αρχή θορυβήθηκα μιας και δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-07
    Location
    Serres, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας.Πολύ σωστά αυτά που έγραψε ο "Fatal Error".Αναμενόμενο σε αθλητές να είναι αυξημένο,ιδιαίτερα σε περιόδους βαριάς προπόνησης(και επίσης σε αρχάριους).Μπορεί να συνηπάρχει και μια μικρή αύξηση της CK-MB.Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να γίνεται και η εξέταση ενός πιο ειδικού καρδιακού δείκτη(Τροπ τεστ).Ανησυχητικές είναι οι αυξήσεις του συγκεκριμένου,σε κάποιον "φυσιολογικό" άνθρωπο,χωρις κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στον τρόπο ζωής του(μπορεί να υποκρύπτει μια μυοπάθεια κτλ.)

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-05-07
    Location
    Serres, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας.Πολύ σωστά αυτά που έγραψε ο "Fatal Error".Αναμενόμενο σε αθλητές να είναι αυξημένο,ιδιαίτερα σε περιόδους βαριάς προπόνησης(και επίσης σε αρχάριους).Μπορεί να συνηπάρχει και μια μικρή αύξηση της CK-MB.Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να γίνεται και η εξέταση ενός πιο ειδικού καρδιακού δείκτη(Τροπ τεστ).Ανησυχητικές είναι οι αυξήσεις του συγκεκριμένου,σε κάποιον "φυσιολογικό" άνθρωπο,χωρις κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στον τρόπο ζωής του(μπορεί να υποκρύπτει μια μυοπάθεια κτλ.)

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    Εγώ πάλι είμαι πολύ περήφανος... Προχθές έκανα εξετάσεις : 487...
    Και μάλιστα μετά από μια μέρα ξεκούρασης!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    .
    Posts
    115

    Default

    Εγώ πάλι είμαι πολύ περήφανος... Προχθές έκανα εξετάσεις : 487...
    Και μάλιστα μετά από μια μέρα ξεκούρασης!

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-05-07
    Location
    Novi Sad, Srbija.
    Posts
    223

    Default

    cpk-ck 2500. μην ανυσηχεις τοσο πολυ :)

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    01-05-07
    Location
    Novi Sad, Srbija.
    Posts
    223

    Default

    cpk-ck 2500. μην ανυσηχεις τοσο πολυ :)

  23. #23
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-09-19
    Posts
    1

    Default

    Ξεκινησα μετα απο δυο μηνες μπασκετ. Παιζω δυο προπονησεις. Καπακι την επομενη εβδομαδα παω γυμναστηριο μερα απο εξι χρονια. Χαλαρο ξεκινημα. 15' τρεξιμο κοιλιακοι κ μετα κυκλικη. Οκ δεν εβαλα 10 κιλα πλατη αλλα ουτε εκατο. Μια κυκλικη μιας ασκησης σε καθε ομαδα. Τυχαια ειχα βαλει μετα απο δυο μερες εξεταση αιματος...cpk 5000!!!! Με στελνει νοσοκομειο. Μετα απο δυο μερες κ με αλλο ενα γναστηριο στο ενδιαμεσο αφου δεν ειχα ενερωθει ακομα για τα αποτελεσματα στο νοσοκομειο βγαζω αποτελεσμα 3700... Με πλακωνουν στους ορους ςχω φαει ολη τη μερα...ακομα δεν επεσε κ μου ξαναβαλαν...κ να ξερω οτι μαλακιζομαστε κ να μενω να βαζω ορους...με κυκλικη λογικο ειναι να εχω σε ολες τις μυικες μοναδες τραυματισμο...αλλα αντε πες του γιατρου στο νοσοκομειο (και μάλιστα κυπρο) οτι βαρεθικες να πινεις νερο ενδοφλεβια ????????????????

  24. #24
    New Member
    Join Date
    19-01-18
    Posts
    25

    Default

    Καλημερα.
    Κανε λιγο υπομονη και ασε να κανουν την δουλεια τους να πεσει, γιατι 5000 cpk ισως να μην ειναι απο κοπωση μυων και να προκειται για καποια μολυνση η φλεγμονη που δεν βλεπουν στις εξετασεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •