Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 93 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast
Results 151 to 180 of 2766
  1. #151
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Έχω ακούσει ότι όντως είχε περάσει ο Ναπολέων γύρω στα 1798 και λόγω φουρτούνας είχε μείνει κάποιες μέρες.
    Προς τιμήν του διοργάνωσαν οι Σφακιανοί αγώνες. Μάλιστα ο Ναπολέων στην σκοποβολή εντυπωσιάσθηκε από την ευθυβολία των ντόπιων και ζήτησε να οργανωθεί ένα σώμα από 200 άντρες και το πήρε μαζί του στις εκστρατείες του.
    Νομίζω ότι ένας χωριανός μου Βούρβαχης έφτασε στο βαθμό του στρατηγού στη Γαλλία.
    Θα κοιτάξω ένα σχετικό βιβλίο που έχω και θα συμπληρώσω.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  2. #152
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Έχω ακούσει ότι όντως είχε περάσει ο Ναπολέων γύρω στα 1798 και λόγω φουρτούνας είχε μείνει κάποιες μέρες.
    Προς τιμήν του διοργάνωσαν οι Σφακιανοί αγώνες. Μάλιστα ο Ναπολέων στην σκοποβολή εντυπωσιάσθηκε από την ευθυβολία των ντόπιων και ζήτησε να οργανωθεί ένα σώμα από 200 άντρες και το πήρε μαζί του στις εκστρατείες του.
    Νομίζω ότι ένας χωριανός μου Βούρβαχης έφτασε στο βαθμό του στρατηγού στη Γαλλία.
    Θα κοιτάξω ένα σχετικό βιβλίο που έχω και θα συμπληρώσω.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  3. #153
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Συνεχίζοντας τα μικρά αρθράκια για τους κορυφαίους καλλιτέχνες του Νομού Χανιών, συνεχίζουμε με την οικογένεια των πρωτομαστόρων, των πρώτων συνθετών, συρτών χορών, τους Τριανταφυλλάκηδες που καταγόταν απο το Γαλουβά των Λουσιακιών. Δεν έχουν διασωθεί σκίτσα ή έστω κάποια φωτογραφία απο τον τελευταίο.

    Στεφανής Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Α', βιολάτορας
    Θρυλείται ώς ο «πρωτομάστορας» του συρτού στα Πατεριανά το 1750. Από τον Γαλουβά Λουσακιών, άκμασε από το 1740 ? 1790, συνθέτης του Α' Λουσακιανού συρτού, του Β' Λουσακιανού συρτού, του Μελισιανού συρτού, του 12στροφου Πεντοζαλιού, του Τυλιφιανού συρτού και του Περβολιανού συρτού. Το παρατσούκλι «Κιόρος» προήλθε από το πρόβλημα όρασης (στραβισμού) που είχε.


    Αντώνης Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Β', βιολάτορας

    Γιός του Στεφανή Τριανταφυλλάκη από τον Γαλουβά Λουσακιών. Κληρονόμησε το πρόβλημα όρασης από τον πατέρα του αλλά και το ταλέντο του. Άκμασε από το 1785 ? 1830 συνθέτοντας αξιόλογες μελωδίες συρτών όπως ο Παλαιοκαστρινός συρτός, ο Γ' Λουσακιανός, ο Λυριδιανός συρτός, ο Σασαλιανός συρτός και ο Εσπερινός συρτός.


    Στεφανής Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Γ', βιολάτορας

    Γιός του Αντώνη Τριανταφυλλάκη από τον Γαλουβά Κισσάμου. Θρυλείται ως δεινός δεξιοτέχνης του βιολιού, ίσως ο καλύτερος από την μουσική αυτή οικογένεια. Το πρόβλημα όρασης ήταν εντονότερο από ό,τι των προγόνων του. Άκμασε από το 1840 ? 1890 και πρόσφερε μεγάλο έργο στην διάσωση και διάδοση των παλαιών σκοπών στις νεώτερες γενιές. Το βιολί του ήταν ένα από τα έργα τέχνης του θρυλικού Στραντιβάριους, το οποίο μετέπειτα ήρθε στα χέρια του βιολάτορα Κουνελοκωστή.
    Σύνθεσε μια σειρά από αθάνατους σκοπούς όπως ο Μεραδιανός συρτός, ο Γαλουβιανός συρτός, ο Συρτός της Νύχτας, ο Συρτός του Κιόρου και ο Λοξός συρτός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #154
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Συνεχίζοντας τα μικρά αρθράκια για τους κορυφαίους καλλιτέχνες του Νομού Χανιών, συνεχίζουμε με την οικογένεια των πρωτομαστόρων, των πρώτων συνθετών, συρτών χορών, τους Τριανταφυλλάκηδες που καταγόταν απο το Γαλουβά των Λουσιακιών. Δεν έχουν διασωθεί σκίτσα ή έστω κάποια φωτογραφία απο τον τελευταίο.

    Στεφανής Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Α', βιολάτορας
    Θρυλείται ώς ο «πρωτομάστορας» του συρτού στα Πατεριανά το 1750. Από τον Γαλουβά Λουσακιών, άκμασε από το 1740 ? 1790, συνθέτης του Α' Λουσακιανού συρτού, του Β' Λουσακιανού συρτού, του Μελισιανού συρτού, του 12στροφου Πεντοζαλιού, του Τυλιφιανού συρτού και του Περβολιανού συρτού. Το παρατσούκλι «Κιόρος» προήλθε από το πρόβλημα όρασης (στραβισμού) που είχε.


    Αντώνης Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Β', βιολάτορας

    Γιός του Στεφανή Τριανταφυλλάκη από τον Γαλουβά Λουσακιών. Κληρονόμησε το πρόβλημα όρασης από τον πατέρα του αλλά και το ταλέντο του. Άκμασε από το 1785 ? 1830 συνθέτοντας αξιόλογες μελωδίες συρτών όπως ο Παλαιοκαστρινός συρτός, ο Γ' Λουσακιανός, ο Λυριδιανός συρτός, ο Σασαλιανός συρτός και ο Εσπερινός συρτός.


    Στεφανής Τριανταφυλλάκης ή Κιόρος Γ', βιολάτορας

    Γιός του Αντώνη Τριανταφυλλάκη από τον Γαλουβά Κισσάμου. Θρυλείται ως δεινός δεξιοτέχνης του βιολιού, ίσως ο καλύτερος από την μουσική αυτή οικογένεια. Το πρόβλημα όρασης ήταν εντονότερο από ό,τι των προγόνων του. Άκμασε από το 1840 ? 1890 και πρόσφερε μεγάλο έργο στην διάσωση και διάδοση των παλαιών σκοπών στις νεώτερες γενιές. Το βιολί του ήταν ένα από τα έργα τέχνης του θρυλικού Στραντιβάριους, το οποίο μετέπειτα ήρθε στα χέρια του βιολάτορα Κουνελοκωστή.
    Σύνθεσε μια σειρά από αθάνατους σκοπούς όπως ο Μεραδιανός συρτός, ο Γαλουβιανός συρτός, ο Συρτός της Νύχτας, ο Συρτός του Κιόρου και ο Λοξός συρτός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #155
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Έχω ακούσει ότι όντως είχε περάσει ο Ναπολέων γύρω στα 1798 και λόγω φουρτούνας είχε μείνει κάποιες μέρες.
    Προς τιμήν του διοργάνωσαν οι Σφακιανοί αγώνες. Μάλιστα ο Ναπολέων στην σκοποβολή εντυπωσιάσθηκε από την ευθυβολία των ντόπιων και ζήτησε να οργανωθεί ένα σώμα από 200 άντρες και το πήρε μαζί του στις εκστρατείες του.
    Νομίζω ότι ένας χωριανός μου Βούρβαχης έφτασε στο βαθμό του στρατηγού στη Γαλλία.
    Θα κοιτάξω ένα σχετικό βιβλίο που έχω και θα συμπληρώσω.

    </blockquote id=quote>

    Ρε 'σεις τι λέτε? Ο Ναπολέων στην Ιεράπετρα ξεστράτισε και διανυκτέρευσε εκεί. Μάλιστα ακόμα σώζεται το σπίτι όπου έμενε.

  6. #156
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Έχω ακούσει ότι όντως είχε περάσει ο Ναπολέων γύρω στα 1798 και λόγω φουρτούνας είχε μείνει κάποιες μέρες.
    Προς τιμήν του διοργάνωσαν οι Σφακιανοί αγώνες. Μάλιστα ο Ναπολέων στην σκοποβολή εντυπωσιάσθηκε από την ευθυβολία των ντόπιων και ζήτησε να οργανωθεί ένα σώμα από 200 άντρες και το πήρε μαζί του στις εκστρατείες του.
    Νομίζω ότι ένας χωριανός μου Βούρβαχης έφτασε στο βαθμό του στρατηγού στη Γαλλία.
    Θα κοιτάξω ένα σχετικό βιβλίο που έχω και θα συμπληρώσω.

    </blockquote id=quote>

    Ρε 'σεις τι λέτε? Ο Ναπολέων στην Ιεράπετρα ξεστράτισε και διανυκτέρευσε εκεί. Μάλιστα ακόμα σώζεται το σπίτι όπου έμενε.

  7. #157
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Έχεις δίκιο το έχω ακούσει κι αυτό.
    Επιφυλάσσομαι να απαντήσω αν ήταν την ίδια περίοδο
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  8. #158
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Έχεις δίκιο το έχω ακούσει κι αυτό.
    Επιφυλάσσομαι να απαντήσω αν ήταν την ίδια περίοδο
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  9. #159
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως το ριζίτικο είναι "Απου την άκρη τω Σφακιώ, ώστε να πας στην άλλη" και το έχω βρει με αυτήν την υποσημείωση ακριβώς σε χειρόγραφο κείμενο του αδερφού του παππού μου, με χρονολογία 1923, όταν ήταν στην Αμερική.
    Και το πιστεύω γιατί τα ήξερε πολύ καλά τα ριζίτικα και ήταν απο τους λίγους μερακλήδες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #160
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως το ριζίτικο είναι "Απου την άκρη τω Σφακιώ, ώστε να πας στην άλλη" και το έχω βρει με αυτήν την υποσημείωση ακριβώς σε χειρόγραφο κείμενο του αδερφού του παππού μου, με χρονολογία 1923, όταν ήταν στην Αμερική.
    Και το πιστεύω γιατί τα ήξερε πολύ καλά τα ριζίτικα και ήταν απο τους λίγους μερακλήδες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #161
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να μην αργείς να φαίνεσαι
    να πάψει να με νοιάζει,
    να σταματήσει κι η καρδιά
    να μην αναστενάζει...

    την άκουσα να τη τραγουδεί ο Τζουγανάκης ο Μιχάλης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #162
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να μην αργείς να φαίνεσαι
    να πάψει να με νοιάζει,
    να σταματήσει κι η καρδιά
    να μην αναστενάζει...

    την άκουσα να τη τραγουδεί ο Τζουγανάκης ο Μιχάλης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #163
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μια σειρά απο μαντινάδες που τραγουδήθηκαν στο Πανευρωπαϊκό Φεστιβάλ στη Φλωρεντία της Ιταλίας το 1997, απο παλιούς Χανιώτες μουσικούς.
    Οι μαντινάδες τραγουδήθηκαν, η πρώτη στο Χανιώτικο συρτό, η δεύτερη στο 3ο Λουσακιανό οτυ Κιώρου Β' και η τρίτη στο 2ο Λουσακιανό του Κιώρου Α'.

    Χανιώτικό μου γιασεμί
    και καστρινό μου γιούλι
    γιαντά σε ετσά λεβέντικο
    και σου ζηλεύουν ούλοι

    Άχι, Λουσακιανό νερό
    και να 'χα ένα φλυτζάνι
    να πλύνω τη καρδούλα μου
    απου πονεί να γιάνει

    Πάντα τα ξημερώματα
    μ'αρέσει να γλεντίζω
    για να ξυπνώ τσι όμορφες
    να τσι καλημερίζω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #164
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Βόλτα θα πάρω τα βουνά
    να ειδώ κι αυτά ήντα λένε.
    Να ειδώ τα μάτια του ντουνιά,
    σα τα δικά μου αν κλαίνε...

    Χριστέ μου και να πόθενα
    κι ο Χάρος να κοιμάται
    κι ύστερα να ναι ψόματα,
    να ειδώ ποιός με λυπάται...

    Δω' μου βρε Χάρε τα κλειδιά
    και κάμε πως δε μ'είδες
    να μπω να βγάλω τσ' όμορφες
    κι ούλους τσι μερακλήδες!

    Μια σειρά απο μαντινάδες του Στέλιου του Μπικάκη, που έγραψε και τα γενέθλια που τραγούδησε (σε 2η εκτέλεση φυσικά), ο Νότης Σφακιανάκης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #165
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Attached Image:


    </blockquote id=quote>σηφη δε πιστεύω τωρα στα κοντα να πήγες σε κανενα πανηγύρι με αυτο![:-scared]
    η' νατανε ο ανιψιός πουνε και ποιο άπυρος και δεν είδε το μπαλκόνι απο πανω![:-scared]

  16. #166
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Φώτη δε σε έπιασα μρε φίλε. Τι εννοείς;
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  17. #167
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sifis

    Φώτη δε σε έπιασα μρε φίλε. Τι εννοείς;
    </blockquote id=quote>
    καλημερα Σηφη, χιουμορ κανω για τωρα στα κοντα που έγινε ενα ατύχημα σε ενα πανηγύρι εκεί στην κρητη, δεν το ακουσατε; απο μπαλοθιες τραυματίστηκαν δυο ατομα, αυτος που έριχνε δεν ειδε το μπαλκόνι απο πανω του και εξοστρακίστηκε η σφαίρα και τραυμάτισε δυο.

  18. #168
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Αν είχε πιει δέκα κιλά κρασί ποιο μπαλκόνι να δει ο μ...κας;
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  19. #169
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σ'ένα γειτονικό χωριό έγινε αυτό απ' το δικό μου έγινε αυτό. Πήγαινα κατα τις 3 το βράδυ απο Βρυσσες, Αλίκαμπο και βλέπω 4 τζιπάκια των ΤΑΕ να τρέχουν σα διαολεμένα. Μια γυναίκα κι ένας άντρας τραυματίστηκαν.

    Θείο δεν είμαι άπειρος, πίστεψέ με...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #170
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Σ'ένα γειτονικό χωριό έγινε αυτό απ' το δικό μου έγινε αυτό. Πήγαινα κατα τις 3 το βράδυ απο Βρυσσες, Αλίκαμπο και βλέπω 4 τζιπάκια των ΤΑΕ να τρέχουν σα διαολεμένα. Μια γυναίκα κι ένας άντρας τραυματίστηκαν.

    Θείο δεν είμαι άπειρος, πίστεψέ με...
    </blockquote id=quote>
    Το πιστεύω ρε ανιψιέ οτι δεν εισαι άπειρος, πλακα εκανα[:-shades]

  21. #171
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ο Γιώργος Τζάγκαράκης ή Τζιμάκης.


    Ο Γιώργος Τζιμάκης (Tζαγκαράκης) το πραγματικό του όνομα, γεννήθηκε στο Ρέθεμνος το 1913, απο πατέρα Ρεθεμνιώτη και μητέρα Xανιώτισσα (από το Σέλινο). Δεν θα προλάβει να χαρεί την ξεγνιασιά της παιδικής του ηλικίας καθώς ο πατέρας του πέθανε νωρίς και ο Γιώργης έπρεπε να δουλέψει για να βοηθήσει τη μάνα του και τις τρείς αδερφές του. Σε ηλικία 9 ετών δούλευε σε ένα καφενείο, δίπλα στη Χωροφυλακή Ρεθύμνης κουβαλώντας καφέδες.
    Στο καφενείο σύχναζαν παρέες που έπαιζαν μαντολίνα και τραγουδούσαν. Εκεί θα πάρει τα πρώτα ερεθίσματα για να ασχοληθεί με τη μουσική. Με τις οικονομίες που θα μαζέψει από την δουλεία στο καφενείο θ' αποκτήσει το πρώτο του όργανο, ένα μαντολίνο που το διάλεξε μαζί με τον παιδικό του φίλο Ανδρέα Ροδινό. Κάποιος Καραμπέτης που ζούσε στο Ρέθυμνο και έπαιζε ούτι, θα τον βοηθήσει να κάνει τα πρώτα του βήματα, βασικά όμως ο Τζιμάκης είναι ένας αυτοδίδακτος καλλιτέχνης, όχι μόνο στο μαντολίνο, αλλά και σε όλα τα άλλα όργανα με τα οποία θ' ασχοληθεί στη συνέχεια.
    Στα 14 του χρόνια όχι μόνο παίζει πολύ καλά μαντολίνο, αλλά κάνει και μαθήματα σε άλλους πιτσιρικάδες. Σ' αυτή την ηλικία, "με κοντά παντελονάκια" όπως λέει ο ίδιος, παίζει σε γάμους και πανηγύρια, πότε μόνος του με το μαντολίνο και πότε με το νεαρό τότε λυράρη Αντώνη Καρεκλά. Σε ηλικία 16 ετών γνωρίζει στο Ηράκλειο τον μεγάλο συνθέτη και βιολίστα Στρατή Καλογερίδη και μάλιστα θα τον συνοδέυσει μερικές φορές με το μαντολίνο. Ο Καλογερίδης εντυπωσιάζεται απο το παίξιμο του Τζιμάκη και τον παρακινεί να συνεχίσει με το ίδιο ζήλο.
    Κάποια σιγμή θα λάβει μέρος και σε ηχογράφιση 78 στροφών του Καλογερίδη παίζοντας Κιθάρα. Ταυτόχρονα θα καταπιστεί με τη λύρα και δε θ' αργήσει να γίνει ένας απο τους πιό γνωστούς και καταξιωμένους λυράρηδες της εποχής του. Στη δεκαετία του 39 θα γνωριστεί και θα συνεργαστεί με τους πιό σημαντικούς εκπρόσωπους της Κρητικής μουσικής της περιόδου του μεσοπολέμου. Θα τραγουδήσει τα περίφημα Ταμπαχανιώτικα και θα γίνει η χαρακτηριστική φωνή τους.
    Ενεργός μουσικός μέχρι το τέλος της ζωής του ο Γιώργης Τσαγκαράκης έφυγε από τη ζωή το 2004 σε ηλικία 91 ετών...

    Attached Image:



    Στη φωτογραφία ο Στέλιος Λαϊνάκης (πρόεδρος του συλλόγου "Ο Χάρχαλης"), που εδώ παίζει μπουλγαρί, και ο Τζιμάκης, γέρος πια με το κουστούμι του και το καπελάκι του, βρίσκονται στο καφενείο "Χάρχαλης" στα Χανιά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #172
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Νίκος Ξυλούρης ή Ψαρονίκος.

    Γεννήθηκε στις 7 Ιουλίου του 1936 στα Ανώγεια της Κρήτης .Είναι 5 χρονών όταν οι κατακτητές Γερμανοί καίνε το χωριό του και μεταφέρουν τους κατοίκους του, πρόσφυγες στο Μυλοπόταμο. Επιστρέφουν στ΄Ανώγεια μετά την απελευθέρωση. Από πολύ μικρός δείχνει την κλίση του στο τραγούδι και στη λύρα. Στα δώδεκα ο πατέρας του τού αγοράζει την πρώτη του λύρα για να εξελιχθεί πολύ γρήγορα σ΄ έναν από τους πλέον περιζήτητους σε γάμους, βαφτίσια και λοιπές κοινωνικές εκδηλώσεις, οργανοπαίχτες και τραγουδιστές της περιοχής του. Σε ηλικία 17 χρόνων κατεβαίνει για πρώτη φορά να δουλέψει στο Ηράκλειο, στο κέντρο " Κάστρο". Όπως λέει αργότερα σε αφηγήσεις του, εκεί αρχικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. '...Εις τα ορεινά χωριά της Κρήτης δεν ημπορούσε να εισχωρήσει αυτό που εισχώρησε στις πόλεις. Εκεί χόρευαν ταγκά, βαλς, ρούμπες,σάμπες και είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να τα μαθαίνουμε αυτά τα τραγούδια, να τα παίζουμε στα πανηγύρια και στους γάμους, για να μπορούμε να ζήσουμε και ΄μεις, να βγάλουμε τα έξοδα μας και να τους κάνουμε σιγά-σιγά ν΄ αλλάξουνε και να αγαπήσουνε την κρητική μουσική'. Στα τέλη του 1958 πραγματοποιεί την πρώτη του ηχογράφηση για δίσκο. Είναι το τραγούδι " Κρητικοπούλα μου"("μια μαυροφόρα όταν περνά"). Λίγους μήνες πιο πριν είχε παντρευτεί την Ουρανία Μελαμπιανάκη ,κόρη ευκατάστατης οικογένειας του Ηρακλείου. Εγκαθίστανται στο Ηράκλειο οι οικονομικές δυσκολίες είναι στην αρχή μεγάλες. Το 1960 γεννιέται το πρώτο τους παιδί, ο Γιώργος, και 6 χρόνια μετά το δεύτερο, η Ρηνιώ. Την επιτυχία του πρώτου εκείνου τραγουδιού ακολουθούν αρκετές ακόμα ηχογραφήσεις σε μικρά δισκάκια. Ακριβώς το 1966 βγαίνοντας για πρώτη φορά από την Ελλάδα, συμμετέχει σ΄ ένα φολκλορικό φεστιβάλ στο Σαν-Ρέμο και να παίρνει το πρώτο βραβείο. Το 1967 ανοίγει στο Ηράκλειο το πρώτο κρητικό κέντρο τον "Ερωτόκριτο". Τα πράγματα έχουν γίνει αισθητικά καλύτερα γι΄ αυτόν.

    Τον Φεβρουάριο του 1969 ηχογραφεί την ανοιχτή "Ανυφαντού", ένα τραγούδι που κυριολεκτικά "σπάει τα ταμεία" μέσα στην παραδοσιακή δισκογραφία της εποχής. Τον Απρίλη εκείνης της χρονιάς έρχεται για πρώτη φορά για εμφανίσεις στην Αθήνα, στο κέντρο "Κονάκι" και το Σεπτέμβριο εγκαθιστάτε μόνιμα στην πρωτεύουσα. Ο σκηνοθέτης Ερρίκος Θαλασσινός ,με τον οποίο γνωρίζονται στο "Κονάκι", μιλάει γι΄ αυτόν στον συνθέτη Γιάννη Μαρκόπουλο, Ήδη όμως από το 1965 οι δυνατότητες του αλλά και ο χαρακτήρας του έχουν προκαλέσει το ενδιαφέρον του διευθυντή -τότε- της δισκογραφικής εταιρείας COLUMBIA, του Τάκη Λαμπρόπουλου. Μετά και την επιτυχία της "Ανυφαντούς", το καλοκαίρι του 1970 ο Λαμπρόπουλος κατεβαίνει μαζί του στ΄ Ανώγεια, γίνονται κουμπάροι και ξεκινούν μια συνεργασία σε νέα πλαίσια.
    Πέρα από τα παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης η φωνή του Ξυλούρη θα περάσει στη σύγχρονη "έντεχνη" δημιουργία επώνυμων συνθετών. Μέσω απ' αυτές τις επιλογές, μέλλεται η γνήσια κρητική έκφραση και το παραδοσιακό τραγούδι της Κρήτης να αποκτήσουν μια πανελλήνια εμβέλεια, μια δυναμική που ποτέ δεν είχαν στο παρελθόν, όσο μεγάλοι κι αν ήταν οι καλλιτέχνες, τραγουδιστές κι οργανοπαίχτες που την υπηρέτησαν.

    Με τον Γιάννη Μαρκόπουλο συνεργάζονται για πρώτη φορά στο "Χρονικό", μια ενότητα τραγουδιών που θέτει σε νέα βάση τη σχέση της παράδοσης με το παρόν. Έξι μήνες μετά κυκλοφορεί ο δίσκος-αναφορά στα "Ριζίτικα" της Κρήτης. Τον Μάιο του 1971 ξεκινούν κοινές εμφανίσεις στην μπουάτ "Λήδρα" στην Πλάκα. Μέσα στην καρδιά της δικτατορίας η φωνή του Ξυλούρη, είτε λέει τα τραγούδια του Μαρκόπουλου, είτε παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης, γίνεται σημαία αντίστασης. "Πότε θα κάνει ξαστεριά" ,"Αγρίμια κι αγριμάκια μου"...Ακολουθούν δυο ακόμα κύκλοι τραγουδιών του Γιάννη Μαρκόπουλου, η "Ιθαγένεια" και ο "Στρατής ο θαλασσινός" αλλά και συνεργασίες με τον Σταύρο Ξαρχάκο ("Διόνυσε καλοκαίρι μας", "Συλλογή"), τον Χριστόδουλο Χάλαρη ("Τροπικός της παρθένου", "Ακολουθία") και τον Χρήστο Λεοντή ("Καπνισμένο τσουκάλι"). Το καλοκαίρι του 1973 κρατά τον καθοριστικό ρόλο τραγουδιστή σε μια παράσταση που ανεβάζουν η Τζένη Καρέζη και ο Κώστας Καζάκος στο θέατρο "Αθήναιον" με αντικείμενο την ιστορική διαδρομή της Ελλάδας στα νεότερα χρόνια. Είναι "Το μεγάλο μας τσίρκο" .Μέσα από τις αναφορές και τα τραγούδια του βρίσκει τρόπο έκφρασης το τεταμένο πολιτικό κλίμα που οδηγεί στην εξέγερση του Πολυτεχνείου. Είναι από τις ελάχιστες επώνυμες παρουσίες στο χώρο που βλέπουν το φως της δημοσιότητας από τις εφημερίδες εκείνων των ημερών."Ο Νίκος Ξυλούρης ήταν χτες στο Πολυτεχνείο" ενημερωνουν, μετατρέποντας τον ήδη φορτισμένο πολιτικά τραγουδιστή σε "Κόκκινο πανι" της μεταλλαγμένης δικτατορικής κυβέρνησης που ακολουθεί. Από τη "Λύδρα" στην "Αρχόντισσα", μετά στην "Αποσπερίδα". Ξανά στη "Ληδρα", μετά στο "Κύτταρο" και στο "Θεμέλιο". Είναι οι έξι σταθμοί του στις μπουάτ μέχρι το 1979. Τα μεταπολιτευτικά χρόνια τραγουδά κάποια ακόμα τραγούδια του Χρήστου Λεοντή, του Σταύρου Ξαρχάκου και του Γιάννη Μαρκόπουλου. Παράλληλα ηχογραφεί τα "Αντιπολεμικά" τραγούδια του Λίνου Κόκοτου και του Δημήτρη Χριστοδούλου και κάποια μελοποιημένα από τον Ηλία Ανδριόπουλο ποιήματα του Γιώργου Σεφέρη. Επανέρχεται όμως και στα παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης, ενώ λέει και κάποια λαϊκά τραγούδια του Στέλιου Βαμβακάρη. Με τον "Αργαλειό", το "Φιλεντέμ", τον "Πραματευτή" αλλά και το "Μεσοπέλαγα αρμενίζω" ακούγεται ξανά έντονα η φωνή του. Τώρα λέει και πάλι "τραγούδια ζωής". Είναι όμως η τελευταία φορά που ακούγεται. Ύστερα από ταλαιπωρία ενός χρόνου με την επάρατη νόσο, φεύγει για πάντα στις 8 Φεβρουαρίου του 1980.

    Attached Image:



    Attached Image:

    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  23. #173
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φοβερή και τρομερή!!! Πολύ ωραίο νόημα!

    Πάρε τα "πρέπει" σου αγκαλιά,
    φύγε μη χάνεις ώρα.
    Εγώ τα "θέλω" μου αγαπώ
    κι ας με πονούνε τώρα...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #174
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-07
    Location
    .
    Posts
    179

    Default

    Παιδες, εγω την Κρητικη μου καταγωγη την εχω μιση απο Σαχτουρια, ενα χωριο εξω απ'το Ρεθυμνο, και μιση μεσα στην πολη Ρεθυμνου..
    Ξερετε τιποτε απ'το συγκεκριμενο χωριο μηπως?

  25. #175
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-07-07
    Location
    .
    Posts
    179

    Default

    Παιδες, εγω την Κρητικη μου καταγωγη την εχω μιση απο Σαχτουρια, ενα χωριο εξω απ'το Ρεθυμνο, και μιση μεσα στην πολη Ρεθυμνου..
    Ξερετε τιποτε απ'το συγκεκριμενο χωριο μηπως?

  26. #176
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ το μόνο που μπορώ να γράψω για το Ρέθυμνο είνα τα εξής:

    Που πήγαινες κερά μου που,
    που πήγαινες πρωί πρωί
    με τα στενά βαλμένα
    και τα Ρεθεμνιωτόπουλα
    έχεις κουζολαμένα...

    Απο τα μπιτσαχτσίδικα
    είδα σε να προβέρνεις
    κι απ' το τζαμί της Νερατζές
    κρυγιό νερό να παίρνεις...

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ:

    Βιόλα μου Ρεθεμνιώτισα
    στου Μασταμπά το γύρο
    στόλισμα στο εικόνισμα
    τω Τέσσαρο Μαρτύρω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #177
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ το μόνο που μπορώ να γράψω για το Ρέθυμνο είνα τα εξής:

    Που πήγαινες κερά μου που,
    που πήγαινες πρωί πρωί
    με τα στενά βαλμένα
    και τα Ρεθεμνιωτόπουλα
    έχεις κουζολαμένα...

    Απο τα μπιτσαχτσίδικα
    είδα σε να προβέρνεις
    κι απ' το τζαμί της Νερατζές
    κρυγιό νερό να παίρνεις...

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ:

    Βιόλα μου Ρεθεμνιώτισα
    στου Μασταμπά το γύρο
    στόλισμα στο εικόνισμα
    τω Τέσσαρο Μαρτύρω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #178
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κι ακολουθούν για το Ρέθεμνος και τσι γυναίκες του:

    Άχι να ξαναχτίζανε
    τσ' Άμμος τη πόρτα πάλι,
    για να περνάς γυναίκα μου
    να βγαίνεις στ'ακρογιάλι.

    Ζάλο και ζάλο
    πέρασα απ' όλη την Ελλάδα,
    μα σα τση Ρεθεμνιώτισας
    το νάζι δε ξανάδα!!!

    Απ' το ρολόι να περνάς
    Ρεθεμνιανε μου κρίνε,
    κι απ' όξω απο τη Λότζια
    τα ραντεβού σου δίνε.

    Απο τα Πεταλάδικα
    όντε περνάς κερά μου,
    χτύπα το τακουνάκι σου
    στο χτύπο τση καρδιάς μου!!!

    Άραγες το 'χει η γειτονιά
    γη το νερό τση βγάζει,
    γη η πολιτεία τση γεννά,
    γυναίκες όλο νάζι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #179
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κι ακολουθούν για το Ρέθεμνος και τσι γυναίκες του:

    Άχι να ξαναχτίζανε
    τσ' Άμμος τη πόρτα πάλι,
    για να περνάς γυναίκα μου
    να βγαίνεις στ'ακρογιάλι.

    Ζάλο και ζάλο
    πέρασα απ' όλη την Ελλάδα,
    μα σα τση Ρεθεμνιώτισας
    το νάζι δε ξανάδα!!!

    Απ' το ρολόι να περνάς
    Ρεθεμνιανε μου κρίνε,
    κι απ' όξω απο τη Λότζια
    τα ραντεβού σου δίνε.

    Απο τα Πεταλάδικα
    όντε περνάς κερά μου,
    χτύπα το τακουνάκι σου
    στο χτύπο τση καρδιάς μου!!!

    Άραγες το 'χει η γειτονιά
    γη το νερό τση βγάζει,
    γη η πολιτεία τση γεννά,
    γυναίκες όλο νάζι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #180
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by rethymniotis

    Παιδες, εγω την Κρητικη μου καταγωγη την εχω μιση απο Σαχτουρια, ενα χωριο εξω απ'το Ρεθυμνο, και μιση μεσα στην πολη Ρεθυμνου..
    Ξερετε τιποτε απ'το συγκεκριμενο χωριο μηπως?</blockquote id=quote>

    Αυτά βρήκα από το διαδίκτυο:

    ΣΑΚΤΟΥΡΙΑ

    Απέχει από Ρέθυμνο 49 χλμ. Αναφέρεται σαν Sacturia σε όλες τις βενετσάνικες απογραφές του 17ου και 16ου αιώνα. Ο Χουρμούζης Βυζάντιος το γράφει Σαχτούροι. Το 1881 αναφέρεται Σαχτούρια στο δήμο Μελάμπων με 360 κατ.το 1900 αναφέρεται στόν ίδιο δήμο, ενω από το 1920 και μετά αποτελεί έδρα ομώνυμης κοινότητας. Το όνομα του χωριού ετοιμολογείται από το σαχτούρι, σκάφος ιστιοφόρο 15-20 τόνων, με τετράγωνα πανιά. Επομένως το όνομα πρέπει να γράφεται Σαχτούρια και όχι Σακτούρια.


    Στις 16/9/1941 το Ανώτατο Αρχηγείο της Βέρμαχτ διέταξε να εκτελούνται από 50 έως 100 κάτοικοι για κάθε φόνο και 10 για κάθε τραυματισμό Γερμανού στρατιώτη στις κατεχόμενες χώρες. ( Χάγκεν Φλάισερ, Αντίποινα των γερμανικών δυνάμεων Κατοχής, ΜΝΗΜΩΝ, τ. VII ).
    Τόσο τα μαζικά αντίποινα κατά του άμαχου «βρωμολαού που είναι απολύτως συνένοχος των συμμοριτών-τρομοκρατών» όσο και η μαζική εξόντωση εκατομμυρίων ανθρώπων υπό την αιγίδα του ναζιστικού κράτους υπάκουαν στη χιτλερική αυτοκρατορική στρατηγική της «φυλετικής ενοποίησης της Ευρώπης», με τη διαρπαγή των περιουσιών και την οικονομική υποδούλωση των «κατώτερων» λαών στο βορειο-γερμανικό «εθνολαϊκό κράτος». Ο αντισημιτισμός, ο αντισλαβισμός, ο βιολογικός ρατσισμός των Ναζί δεν ήταν παρά το αποκρουστικό ιδεολογικό περιτύλιγμα του «οικονομικού οράματος του ευνοούμενου του Χίτλερ, Άλμπεχτ Σπέερ, για έναν κόσμο όπου οι επιχειρήσεις θα αίρονταν πάνω από τις πολιτικές συγκρούσεις», γράφει ο Μ.Μαζάουερ. Ο «ολοκληρωτικός πόλεμος» ήταν το μέσο για την επίτευξη αυτού του εφιαλτικού στόχου. Οι αναλογίες με το σήμερα αναπόφευκτες και εφιαλτικές.
    Με πρώτο θύμα την Κάνδανο Χανίων, που ανατινάχθηκε, είναι ατελείωτος ο κατάλογος των ελληνικών χωριών που πυρπολήθηκαν και εξοντώθηκε ή προσφυγοποιήθηκε ο «ύποπτος» πληθυσμός τους από τους χιτλερικούς «Ιππότες της Αποκαλύψεως» με συνεργούς τους δωσίλογους Ταγματασφαλίτες-Γερμανοτσολιάδες: Κομμένο Άρτας, επαρχία Βιάνου Λασιθίου Κρήτης, Κερδύλια, Στρυμονικό, Χείμαρρος, Ζευγολατιό, Κορφοβούνι, Καλάβρυτα, Κλεισούρα, Φάρσαλα, Δίστομο, Ανώγεια, Γερακάρι, Βρύσες, [u]Σαχτούρια</u> Χορτιάτης, Καισαριανή?

    Attached Image:



    Υπάρχει και σύλλογος των καταγ'όμενων από το δήμο σου.
    http://www.enosipreveli.gr/
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"


 
Page 6 of 93 FirstFirst ... 23456789101656 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •