Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Πρόγραμμα Απώλειας 10 Κιλών;

    Καλησπερα παιδες! Ειμαι νεος στην ομαδα σας,απ οτι διαβασα και στα αρθρα σας τα λετε πολυ σωστα και βοηθατε αρκετα!
    Κανω πυγμαχια λιγους μηνες,3 δλδ και μου ειπε ο προπονητης οτι για να κατευω σε αγωνες πρεπει να πεσω 10 κιλα σε 6 μηνες(διοτι σε 6 μηνες θα κατευουμε σε αγωνες)...μπορει καποιος να μου πει ενα προγραμμα διατροφης για να πεσουν αυτα τα κιλα? Είμαι 18 χρονων,1,76 υψος και 86 κιλα...κανω Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη προπονησεις και Τριτη-Πεμπτη cross-fit,σαββατο παω για τρεξιμο.Αν μπορειτε πειτε μου και προγραμμα για απωλεια σε λιγοτερο απο 6 μηνες,θα το ακολουθησω,ευχαριστω ! :)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή επιτυχία στον αγώνα σου!

    Διατροφή έτοιμη φίλε μου δεν μπορεί να σου δώσει κανείς. Όλα εξαρτώνται από το τι διατροφή κάνεις τώρα. Τό μόνο που μπορούμε να σου πούμε έιναι πως μπορείς και μόνος σου να οργανώσεις ένα διατροφικό πλάνο με βάση τα άρθρα που διάβασες ήδη.

    Γράψε μας το διατροφικό σου πλάνο που ακολουθείς τώρα. Ο προπονητής σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι;

  3. #3

    Default

    καλως σας βρηκα κι ευχαριστω!
    Ο προπονητης μου μου ειπα να κοψω τα γλυκα,τους υδατανθρακες,τα τηγανητα κλπ.τα κλασσικα δλδ,εγω γλυκα και τηγανητα δν τρωω εδω κι αρκετο καιρο,απλα καταναλωνω υδατανθρακες.
    υπαρχει καποιο εβδομαδιαιο προγραμμα που να μου πει τι ακριβως πρεπει να τρωω και τι οχι?
    στο ιντερνετ βρηκα καποια προγραμμα αλλα μου φαινονται λιγο ακραια και ειπα να μην τα εμπιστευτω γι αυτο απευθηνομαι σε εσας!
    επισης παιρνω και συμπληρωμα,πρωτεϊνη της USN με λιγη κρεατινη μεσα..αν βοηθαει ;ρ

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο (ακόμα και για μείωση λίπους) χρειάζεται να περιέχει υδατάνθρακες. Αυτοί θα σου δώσουν την ενέργεια να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις προπονήσεις σου. Το θέμα έιναι να ξέρεις ποιους να καταναλώσεις.

    Δες σε αυτό το άρθρο τις τοπ τροφές και με βάση αυτές συνδίασε 5-6 γεύματα μέσα στη μέρα Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness
    Το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι μπορεις να τις υπολογίσεις στο λινκ εδώ

    Αλλά και πάλι όλα εξαρτώνται από το τι τρως τώρα! Όσο για τα συμπληρώματα, αυτό είναι άλλο θέμα, δεν έχουν να κάνουμε τη διατροφή και τη μείωση λίπους.

  5. #5

    Default

    νομιζω με καλυψες! σ ευχαριστω!
    μια ακομη ερωτηση και τελευταια,η πρωτεϊνη μου περιεχει 24 γραμμαρια υδατανθρακες,πινω 2 την ημερα,1 σκουπ το πρωι κι ενα μετα την προπονηση,καθε μερα προπονησεις(τριτη-πεμπτη cross-fit),απ τη στιγμη που θελω να χασω λιπος και να μην αφησω την πρωτεϊνη μου ,μηπως να κοψω τελειως αλλες τροφες με υδατανθρακες? ψωμια,μακαρονια κλπ.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα φίλε μου. Αν θες γράψε αναλυτικά το διαιτολόγιό σου. Όλα εξαρτώνται από τις ημερήσιες θερμίδες που καταναλώνεις. Αν τρως παραπάνω απ'όσες χρειάζεσαι δεν θα χάσεις λίπος. Και δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με τους υδατάνθρακες, αλλά με το θερμιδικό πλεόνασμα.

  7. #7

    Default

    το πρωι πινω ενα σκουπ πρωτεϊνης μια ωρα πριν το πρωινο,το πρωινο ειναι 2 βραστα αυγα με ενα χυμο πορτοκαλι(που στιβω εγω) ή γαλα με βρωμη
    ενδιαμεσα κανα φρουτο,σηνυθως μηλο η μπανανα
    μεσημερι μοσχαρι η κοτοπουλο με λιγο ρυζι και μανιταρια(μαυρο ρυζι),2 φορες την εβδομαδα οσπρια,συνηθως αρακα η σπανακορυζο γτ ειναι ευκολα :Δ ,μια φορα μακαρονια με σαλτσα αλλα κανονικο πιατο(αυτο πιστευω πως πρεπει να ελαττωσω) η με pesto
    ενα σκουπ πρωτεϊνης μετα την προπονηση
    και για βραδυ ενα γιαουρτι με φρουτα και βρομη ή 2 φετες γαλοπουλα με λιγο ψωμι (ολικης αλεσεως)

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η διατροφή σου είναι πολύ αόριστη.
    Το πρωί βάλε το σκουπ μαζί με τη βρώμη και τα αβγά.
    Για σνακ μπορείς να έχεις ένα γιαούρτι μαζί με το φρούτο ή κοτόπουλο με ρύζι. Μεσημεριανό οτιδήποτε κρεατικό (κοτόπουλο, μοσχάρι, μπιφτέκι) με πατάτα ή ρύζι και σαλάτα με ελαιόλαδο.
    Πριν την προπόνηση, περίπου μία ώρα ενα ευκολοχώνευτο σνακ όπως γιαούρτι με μήλο. Μεταπροπονητικά το ρόφημά σου και το βράδυ ψαράκι ή κρεατικό με σαλάτα, πατατούλα και ελαιόλαδο.

    Όμως προέχει να μετράς ποσότητες και θερμίδες. Αλλιώς βαδίζεις στα τυφλά.

    Υποθερμιδική διατροφή με συνδιασμό αερόβιας - αυτό ακριβώς χρειάζεσαι.
    Last edited by Kardoula; 23-11-13 at 00:28.

  9. #9

    Default

    εγινε! νομιζω με βοηθησες αρκετα! σε ευχαριστω πολυ καρδουλα :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Απώλειας Κιλών
    By Polyeleoc69 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-13, 08:46
  2. Συμβουλές για Πρόγραμμα Αρχάριου Απώλειας Λίπους
    By kalkas25 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 14-01-10, 07:55
  3. Συμβουλές για πρόγραμμα απωλειας λίπους
    By nikoskor in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 15-10-09, 21:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •