Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default Links Πολεμικών Τεχνών - Μαχητικών Σπορ

    Εδώ και καιρό, έχω στο μυαλό μου την ιδέα να κάνω ένα thread, όπου θα υπάρχουν links για όλες τις πολεμικές τέχνες & να μπορούμε να ανατρέχουμε, όταν ψάχνουμε κάτι!

    Έτσι λοιπόν, κάνω την αρχή με τις Π/Τ-Μ/Σ που έχουν ελληνικές ομοσπονδίες & αυτές, έχουν ιστοσελίδα! Σιγά - σιγά, μπορούμε να προσθέτουμε links άλλων Π/Τ-Μ/Σ στην Ελλάδα που δεν έχουν ομοσπονδία, links εξωτερικού, links σχολών... Μόνοι περιορισμοί είναι:

    Α) Να αφορούν πολεμικές τέχνες - μαχητικά σπορ.
    Β) Να έχετε τσεκάρει πιο πριν ότι το link που ποστάρατε, δουλεύει! Είναι κρίμα να ταλαιπωριόμαστε με broken links! [:-glasses]

    Παγκράτιο
    Ελληνική Ομοσπονδία Φίλων Πάλης
    Ελληνική Ομοσπονδία Πυγμαχίας
    Ελληνική Ομοσπονδία Wushu Kung Fu
    Ελληνικός Όμιλος Aikido
    Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε
    Ελληνική Ένωση Σίτο Ριου Σουκοκάι Karate Do
    Krav Maga Hellas

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τώρα που θα ανοίξει ξανα το Πανεπιστήμιο στο Ρέθυμνο, σκέφτηκα αν πιάσω ξανα δουλειά ως "πόρτα" ( η ψωνάρα!!!) στο μαγαζί που δούλευα πέρυσι, καλό θα ήταν να ξεκινήσω κάποιου είδους Πολεμική Τέχνη, να μη γίνει καμιά στραβή και με δέρνουν και ξεκουράζονται!!!
    (Βέβαια εμείς δε μπαίνουμε σα "πόρτα" στη φασαρία, αλλά η προστασία του μαγαζιού- Γειά σου ρε Αντώνη! Γειά σου Μιχάλη!!! Δε παίζεις, ειδικά στο Ρέθυμνο με τέτοια πράγματα...)

    Πρώτη μου σκέψη είναι η πάλη, που έχει ξεκινήσει ο φίλος μου ο Γιάννης. Πρέπει να πω ότι μου άρεσε και το Παγκράτιο, αλλά είναι λίγες οι σχολές.
    Τώρα, απο τα υπόλοιπα λινκ δε μου άρεσε κάτι εκτός απ' το Krav Maga. Το πρόβλημα είναι ότι τέτοιες σχολές δεν υπάρχουν στο Ρέθυμνο!

    Οπότε ή θα πάω σε κάποια σχολή με Kick Boxing (που έχω να φλαω πολύ ξύλο) ή σε κάποια TAE KWON DO (που τη προτιμώ κιόλας γιατί παλιότερα που πήγαινα είχα φάει και κει ξύλο αλλά λιγότερο...)

    Όποια συμβουλή, για κάτι διαφορετικό πάνω στο θέμα, δεκτή!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    Εγω θα προτεινα kick boxing (η Muay Thai) απο το Tae Kwon Do. Πιστευω ειναι πιο αποτελεσματικο σε μαχη στο δρομο (κοινως σε καυγα). Και το Παγκρατιο ειναι πολυ καλη λυση καθως εχει και παλι στο εδαφος, λαβες ακινητοποιησης κλπ...

    Οσο για το Kung Fu με τιποτα...

    ΥΓ: Τωρα κατεβαζω ενα επεισοδιο του Human Weapon απο το History Channel που ασχολειται με το παγκρατιο. Φαινεται ενδιαφερον...

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Kick Boxing μπορεί να καταλήξω. Muay Thai ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! Εκεί να δεις ξυλοφόρτωμα που θα φάω...

    Παγκράτιο δεν έχει στο Ρέθυμνο και στα Χανιά άνοιξε μόλις τώρα η πρώτη.

    Σιγά μη πάω Kung Fu, που είναι μισή μερίδα ο καθένας:D:D:D!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    Εχεις ακουσει το:
    "The More You Sweat In Practice, The Less You Bleed In Battle"

    Και στο Kick Boxing θα φας ξυλο. Το muay thai ειναι σιγουρα πιο σκληρο. Εγω παντως αν ειχα επιλογη θα πηγαινα muay thai

    Επισης και καποια μαθηματα σε παλη εδαφους θα βοηθησουν...

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    άντε ρε είσαι κι από εκιά.
    Έχει σχολή στη Γεωργιούπολη "ΚΑΒΡΟΣ" κι ο δάσκαλος είναι φίλος, ο Μιχάλης Γαραντωνάκης (πολύ καλό παιδί).
    Είναι πάνω από ένα γυμναστήριο που έχει ανοίξει σε ένα κτίριο με μωβ χρώμα (το γράφω γιατί κάνει μπαμ) δίπλα από τη γέφυρα.
    Διδάσκει παράλληλα και ζίου ζίτσου.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  7. #7
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Θα συμφωνήσω με Shadowreaper...

    Κοίτα για brazilian jiu-jitsu ή submission fighting (στην έσχατη & για απλό jiu-jitsu) για έδαφος & για muay-thai για όρθια μάχη...

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κατεώ το μρε Σήφη!!! Μα ανε πρέπει να πάω στη Γιωργιόπολη για να κάμω Παγκράτιο, θα μπλέκω εκειδά στου Τίτου (i believe you know...) και θα φεύγω πετώντας απο τσι ρακές!!!

    Ήντα θα γενώ κι εκακόμπλεξα!!! Είπα το του αφέντη μου και μου λέει, "άμε, να περνάς κι απο το αλετριβιδιό του Κανάκη στσι Βρύσες απου θ'αλέθουμε τσ'ελιές"... Οι 1000 διαόλοι να μπούνε στη προπόνηση απου θα κάμω!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    629

    Default

    Ειδικά εάν το συνδυάσεις σε περίοδο δίαιτας θα δεις τροιμερά αποτελέσματα.Εγώ τη καλύτερη γράμμωση ΚΑΙ στέγνωμα τα πέτυχα μετά απο συνδυασμό kick-boxing και bb.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πιο πολύ απ' όλα, αυτό που με κρατάει απ' το να αρχίσω ότιδήποτε, είναι ο φόβος για κανα τραυματισμό... Γι' αυτό θέλω να ψάξω καλά ότι και εαν κάνω τελικά.

    Μήτσο γι' αυτό που λες, έβλεπα κι εγώ τους αθλητές απ' την ομάδα Kick Boxing που έκαναν προπόνηση σε ένα γυμναστήριο που έκλεισε στο Ρέθυμνο, και είχαν όλοι πάρα πολύ καλά σώματα. Είχε όμως πολύ τρέξιμο η προπόνησή τους!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    629

    Default

    Ναι πάντα συνδυάζονταν η προπ. με αερόβια.Πάντα.Θυμάμαι παιδιά να βγαίνουν έξω απο την αίθουσα και να σταματάνε την προπ. στη μέση χωρίς να μπορούν να ανταπεξέλθουν λόγω καταχρήσεων ποτού και τσιγάρου κυρίως.Κάτι εξίσου σημαντικό που θέλω να συμπληρώσω, είναι την τεράστια βελτίωσή που είχα σε θέματα αντοχής κυρίως αντοχή σε βάρη.Μπορούσα να κάνω μισή προπ.με βάρη πριν την προπ. kick-boxing και να συνεχίζω τη μισή μετά το τέλος.Η φυσική μου κατάσταση τότε, χτύπαγε κόκκινο.Και των περισσοτέρων συναθλητών μου.Ένιωθα έτοιμος για ΕΔ:D.Προσωπικά δεν απέκτησα απο το κικ-μποξ ούτε 1 τραυματισμό.Βέβαια δεν πήγαινα σε αγώνες.Έβλεπα άτομα όμως μεγ. και άπειρα σε ασκήσεις έντονες όπως τα εναλασσόμενα ντιρέκτ για 3-5 λεπτά με ανα 15 δεύτερα αλλαγή ρυθμού απο χαλαρό ρυθμό(κάθε χτύπημα σε 1 δεύτερο),σε γρήγορο ρυθμό(όσο γρήγορα μπορεί κάποιος χωρίς να χαλάει την κίνηση),να σωριάζονται κάτω με ανοιγμένες μύτες,μελανιασμένοι κλτπ ΟΛΑ απο κακή αναπνοή και κακή φυσ.κατάσταση*.Με λίγα λόγια δεν παρατήρησα ΠΟΤΕ ιδιαίτερο τραυματισμό συναθλητού,με υπεύθυνο άλλο άτομο.Εκτός απο κανένα άνοιγμα μύτης και εξαιρετικά σπάνια.Για τους περισσότερους τραυματισμούς ευθύνονταν οι ίδιοι οι τραυματίες.Αυτά απλά είναι δικές μου εμπειρίες και δεν πρόκειται για κάποιον κανόνα με τον οποίο όλα εξελίσσονται σύμφωνα με αυτόν.
    p.s * αυτή η άσκηση δίνει τρομερά αποτελέσματα σε ώμους.Το εννοώ τρομερά αλλά θέλει λίγη προσοχή.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    sry για την (πολυ) καθυστερημενη απαντηση... Αλλα τωρα μπηκε το internet ξανα σπιτι...
    1ον crimson ωραια ιδεα για το τοπικ.
    2ον Mazda 6 δεν λες τι επελεξες τελικα... Αλλα μια παρατηρηση να κανω... Για το kung fu, που ειπες, τα στιλ wing chun, pakua, choy lay fut ειναι πολυ καλα... Ειδικα το wing chun!
    3ον http://www.muaythai.com/
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν επέλεξα Achillezzz γιατί λόγο οικογενειακού προβλήματος σταμάτησα το γυμναστήριο. Χθες άρχισα πάλι μετά απο ένα μήνα.

    Θέλω να δω πως θα πάνε τα πράγματα και αργότερα θα δω αν θα ξεκινήσω.

    Απο την ιστοσελίδα που δίνεις, το πιο καλό ήταν κάτω κάτω η εικονίτσα με τον Σαγκατ απ' το Street Fighter!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εμ.. Καλη δυναμη και καλη αρχη τοτε!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    kung fu,tae kwon do και ολα τα σχετικα παιρνουν πανω απο 5 χρονια πριν μαθεις να εισαι αποτελεσματικος στον δρομο.Αρα μαλλον σου ειναι αχρηστα.Αμεσα αποτελεσματα δινουν kick boxing και muay thai
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  16. #16
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    θα αυμφωνήσω με το παραπάνω μονο που στη περιπτωση που κάνουν kick boxing για δρομο και οχι αγωνιστικό ή muay thai, επίσης το πλεονέκτημα απο αυτα τα δυο δεν είναι οτι κανεις χτυπήματα που εχουν αποτέλεσμα αλλα και η σκληραγωγία (ψυσίματα) ,με αυτο το τροπο ισσοροπείς σε σχεση με ενα αλλο αθλητη που είναι πιο τεχνικος αλλα δεν αντεχει στο πόνο.Επιπλεον αξιζει να σημειώσω ότι πολλες σχολές kick boxing εχουν καταργήσει τη σκληραγωγία τελείως για να εχουν περισσοτερη πελατεία και να μη φοβαται ο κόσμος να στειλει τα παιδιά του.

  17. #17
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-05-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Παιδια εχω βρει ενα site που ειναι πολυ δυνατο για τις πολεμικες τεχνες εχει μαζεμενες ολες τις ομοσπονδιες και εχει αρκετες σχολες καταχωρημενες.
    Επεισης εχει και καποια στοιχεια για καθε τεχνη.

    www.polemikes-texnes.gr

  18. #18
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Kick Boxing μπορεί να καταλήξω. Muay Thai ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!! Εκεί να δεις ξυλοφόρτωμα που θα φάω...

    Παγκράτιο δεν έχει στο Ρέθυμνο και στα Χανιά άνοιξε μόλις τώρα η πρώτη.

    Σιγά μη πάω Kung Fu, που είναι μισή μερίδα ο καθένας:D:D:D!!!
    χαχαχα,εύχομαι να μην συναντίσεις κανένα wing chun-ίστα και σου αλλαξει την άποψη!

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by wolfpi View Post
    χαχαχα,εύχομαι να μην συναντίσεις κανένα wing chun-ίστα και σου αλλαξει την άποψη!
    Ναι έχω φίλο δάσκαλο που πρόσφατα άνοιξε σχολή στα Χανιά. Δεν έχω ενθουσιαστεί τόσο, αλλά η οπτική μου είναι άλλη, όχι το να ασχοληθώ με μια πολεμική τέχνη, ίσως γι' αυτό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    όχι πως το θεωρώ και νούμερο 1 το wing chun αλλά το εκτιμώ πολύ!!Έτσι κι αλλιώς αστειευόμουν,όλα αυτά σχετικά είναι!Σημασία έχει να σου κάνει κλικ κάτι!

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    http://www.woop.gr/freelive/16227/gfc-caged?quality=high οποιος δεν εχει τι να δει αξιζει!!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    :O μπραβο jim για το λινκ
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    02-06-11
    Location
    Heraklion,Crete
    Posts
    279

    Default

    Συγνώμη που γράφω σε ένα παλιό thread αλλά επειδη ασχολούμε με kick boxing 3 χρόνια εντατικά και τώρα σταμάτησα και άρχησα wing chung μπορώ να πω οτι το wing chung σε θέμα δρόμου είναι οτι καλύτερο.Είναι εκπληκτικό αλλά όχι εντυπωσιακό και ούτε είναι τόσο καλύτερο αερόβιο απο το kick.
    Επίσης αν θες να είσαι καλός στο wing chung ξεχνάς καποιες ασκήσεις στο γυμναστήριο 'οπως ειναι ανοίγματα στήθους και πιέσεις σε ίσιο πάγκο(δεν θέλει πολλά κιλά εως καθολου) αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό και η φήμη οτι αργεί να είναι αποτελεσματικό στον δρόμο είναι ψέματα.Εξαρτάται ο δάσκαλος βεβαια,εγώ πάω στο ηράκλειο κρήτης μια και εκεί σπουδαζω σεναν απο τους καλυτερους στην ελλάδα αν οχι τον καλύτερο  Sven Scheffen

    Αυτα...

  24. #24
    Junior Bodybuilder virbas's Avatar
    Join Date
    21-12-11
    Location
    ΔΡΑΜΑ
    Posts
    173

    Default

    Ρε παιδια για μαχη δρομου το καλυτερο ειναι το muay thai και για εδαφος το καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο ειναι το παγκρατιο ................thats it ......

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-12-11
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by EzEraL View Post
    Συγνώμη που γράφω σε ένα παλιό thread αλλά επειδη ασχολούμε με kick boxing 3 χρόνια εντατικά και τώρα σταμάτησα και άρχησα wing chung μπορώ να πω οτι το wing chung σε θέμα δρόμου είναι οτι καλύτερο.Είναι εκπληκτικό αλλά όχι εντυπωσιακό και ούτε είναι τόσο καλύτερο αερόβιο απο το kick.
    Επίσης αν θες να είσαι καλός στο wing chung ξεχνάς καποιες ασκήσεις στο γυμναστήριο 'οπως ειναι ανοίγματα στήθους και πιέσεις σε ίσιο πάγκο(δεν θέλει πολλά κιλά εως καθολου) αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό και η φήμη οτι αργεί να είναι αποτελεσματικό στον δρόμο είναι ψέματα.Εξαρτάται ο δάσκαλος βεβαια,εγώ πάω στο ηράκλειο κρήτης μια και εκεί σπουδαζω σεναν απο τους καλυτερους στην ελλάδα αν οχι τον καλύτερο Sven Scheffen

    Αυτα...
    Σιγά την σπουδή και τον δάσκαλο!!
    Επειδή κοπανά τούς μαθητές του ο Sven νομίζει ότι είναι κάποιος.

    Mε 3-4 χρόνια μαθήματα από τον PB κατέβηκε στην Κρήτη και το παίζει δάσκαλος! Έχω 15 χρόνια εμπειρία στο WC από την Αυστραλία όπου μεγάλωσα εκεί μαζί τούς γονείς μου.

    Το 2010 επιστρέψαμε στην πατρίδα και πήγα στην σχολή του Sven χωρίς να του πω ότι ξέρω WC. Πήγα αποκλειστικά για την προπόνηση και να μην χάσω την φόρμα μου. Στις λίγες μέρες που πήγα στην προπόνηση μου έκανε εντύπωση πόσο πολλοί μιλανε εκεί μέσα! Συνήθως γίνονται πηγαδάκια γύρο από τον Sven και τον ερωτάνε δεκάδες σαχλαμάρες και αυτός άπαντα σαν παντογνώστης , και το μόνο που κάνει σαν δάσκαλος είναι να καυχιέται ότι είναι ο καλύτερος έχει σπάσει πολλά κεφάλια και κόκαλα κλπ.

    Οι μαθητές που θέλουν πραγματικά να κάνουν προπόνηση και να μάθουν κάτι τούς έχει κλειδώσει να κάνουν Lap-sao συνεχόμενα.

    Και το καλύτερο είναι ότι πήγε σε αγώνες τον Νοέμβριο και όχι μόνο έχασε από τον πρώτο αγώνα αλλά του έσπασαν και το χέρι . χαχαχα


    Μακριά από τον Sven εκτός εάν θέλετε να χάσετε την ώρα σας.

  26. #26
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-01-12
    Posts
    1

    Default

    Εαν σας ειναι ευκολο να μου πειτε ορισμενες σχολες κοντα σε Αγιο.Δημητριο Αθηνα(Νοτια Προαστεια) για muay thai ή για πυγμαχια. Ευχαριστω

  27. #27
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-10-13
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πιο πολύ απ' όλα, αυτό που με κρατάει απ' το να αρχίσω ότιδήποτε, είναι ο φόβος για κανα τραυματισμό... Γι' αυτό θέλω να ψάξω καλά ότι και εαν κάνω τελικά.

    Μήτσο γι' αυτό που λες, έβλεπα κι εγώ τους αθλητές απ' την ομάδα Kick Boxing που έκαναν προπόνηση σε ένα γυμναστήριο που έκλεισε στο Ρέθυμνο, και είχαν όλοι πάρα πολύ καλά σώματα. Είχε όμως πολύ τρέξιμο η προπόνησή τους!
    φιλε μ δεν χερω για τους αλλους εγω παντος μετα απο 6χρονια κικ μποξινγκ θα σου προτινα να το σινδιασις και με mma!!! θα σε βοιθησι πολυ ή αντι για mma κραβ μαγγα

  28. #28
    New Member
    Join Date
    21-11-13
    Location
    Λυκαβηττός
    Posts
    14

    Default

    Από την εμπειρία μου σε kick box, muay thai και hapkido αυτό που με κέρδισε περισσότερο ήταν το hapkido. <br><br>Εστιάζει στην αυτοάμυνα, πώς να αξιοποιείς την ενέργεια - ροή του άλλου και είναι εξαιρετικό για καταστάσεις "δρόμου"

    Η σχολή (jin pal hapkido) που πήγαινα είναι κοντά στο μετρό του Αγ. Ιωάννη

    Ένα ακόμα θετικό στοιχείο της εν λόγω σχολής είναι ότι δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση το φαινόμενο "bullying" από τους παλαιότερους προς τους νεότερους , το οποίο έχω ακούσει ότι παίζει συχνά σε σχολές, ειδικά στις πιο "σκληροπυρηνικές" πολεμικές τέχνες
    Νους υγιής εν Σώματι υγιεί


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •