Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default Μονοφαγία & Νεύρα

    ################

  2. #2

    Join Date
    13-12-04
    Location
    .
    Posts
    637

    Default

    Πολύ ενδιαφέρον..το είχα παρατηρήσει και στον εαυτό μου μετά από 3 μήνες εξαντλητικής δίαιτας..

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    εκτος απο τους χωρισμους..ολα τα αλλα ισως οφειλονται σε αυτο..
    για τους χωρισμους φταινε οι παραλιες ;)

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nowitzki

    εκτος απο τους χωρισμους..ολα τα αλλα ισως οφειλονται σε αυτο..
    για τους χωρισμους φταινε οι παραλιες ;)
    </blockquote id=quote>

    το ένα φέρνει το άλλο nowitzki...
    είπαμε χρειαζόμαστε πάντα ένα εξιλαστήριο θύμα:D

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by annie


    Η μονοφαγία που συνήθως χαρακτηρίζει την δίαιτα του bodybuilder και πιο συγκεκριμένα την αγωνιστική δίαιτα, αποτελεί βασική αιτία για τα "νεύρα" και άλλες δυσλειτουργίες του νευρικόυ συστήματος.</blockquote id=quote> Σε δίαιτα "γράμμωσης" ενός ΒΒer νεύρα προκαλούν και η μείωση των υδατανθράκων. Και ίσως και περισσότερο απ'τη μονοφαγία.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ όταν είχα μειώσει τους υδατάνθρακες στη διατροφή μου.
    Νεύρα, ξεσπάσματα θυμού άνευ αιτίας είναι μερικά από τα αποτελέσματα.
    Το παν είναι ο σύντροφός μας να έχει κατανόηση και να γνωρίζει γιατί συμπεριφερόμαστε (χωρίς στην ουσία να το θέλουμε) έτσι κι ευτυχώς από τον άντρα μου δεν είχα κανένα παράπονο στον τομέα αυτό.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ όταν είχα μειώσει τους υδατάνθρακες στη διατροφή μου.
    Νεύρα, ξεσπάσματα θυμού άνευ αιτίας είναι μερικά από τα αποτελέσματα.
    Το παν είναι ο σύντροφός μας να έχει κατανόηση και να γνωρίζει γιατί συμπεριφερόμαστε (χωρίς στην ουσία να το θέλουμε) έτσι κι ευτυχώς από τον άντρα μου δεν είχα κανένα παράπονο στον τομέα αυτό.

    </blockquote id=quote>

    στην περίπτωση kardoula που και ο άντρας σου ήταν στην ίδια φάση φαντάζεσαι τι θα γινόταν;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    με θυμαμαι οταν δοκιμασα atkins για 2 βδομαδες..περα απο το οτι σερνομουν κυριολεκτικα
    δεν ανεχομουν καν να ακουω την τηλεοραση και τπτ αλλο π με ενοχλουσε εστω κ ελαχιστα.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by annie

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ όταν είχα μειώσει τους υδατάνθρακες στη διατροφή μου.
    Νεύρα, ξεσπάσματα θυμού άνευ αιτίας είναι μερικά από τα αποτελέσματα.
    Το παν είναι ο σύντροφός μας να έχει κατανόηση και να γνωρίζει γιατί συμπεριφερόμαστε (χωρίς στην ουσία να το θέλουμε) έτσι κι ευτυχώς από τον άντρα μου δεν είχα κανένα παράπονο στον τομέα αυτό.

    </blockquote id=quote>

    στην περίπτωση kardoula που και ο άντρας σου ήταν στην ίδια φάση φαντάζεσαι τι θα γινόταν;
    </blockquote id=quote>
    Ναι, το φαντάζομαι, εκεί ειναι που δυσκολεύουν τα πράγματα.Θα υπήρχαν όλο τσακωμοί και φωνές!
    Γι'αυτό καλό και βασικό είναι να υπάρχει καλή συννενόηση και επικοινωνία άρα κατανόηση.

  11. #11
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εξαρταται απο τους χαρακτηρες των ανθρωπων.εγω κ η κατερινα οταν ετοιμαστηκαμε μαζι το 2005
    δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τσακωμους κ νευρα.ισα ισα βοηθουσε κ στηριζε ο ενας τον αλλο.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    εξαρταται απο τους χαρακτηρες των ανθρωπων.εγω κ η κατερινα οταν ετοιμαστηκαμε μαζι το 2005
    δεν ειχαμε κανενα προβλημα με τσακωμους κ νευρα.ισα ισα βοηθουσε κ στηριζε ο ενας τον αλλο.
    </blockquote id=quote>

    Σταύρο μένετε μαζί; Όταν είσαι με έναν άνθρωπο 24 ώρες το 24ωρο είναι αναπόφυκτο. Εμείς είμαστε στην κυριολεξία όλη μέρα μαζί..σπίτι, δουλειά, γυμναστήριο..

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    το πρωι εγω ειμαι στη δουλεια μου κ εκεινη στο γυμναστηριο της. απο τις 19:30 κ μετα που παω στο γυμναστηριο της για προπονηση εως κ το επομενο πρωι ειμαστε μαζι κ κοιμομαστε κ μαζι.
    καταλαβαινω πως ειναι απαραιτητο να εχει ο ανθρωπος κ προσωπικες στιγμες με φιλους του η κ με τον ιδιο του τον εαυτο.Εδω ομως δεν φταιει το σπορ ουτε η διαιτα...

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    το πρωι εγω ειμαι στη δουλεια μου κ εκεινη στο γυμναστηριο της. απο τις 19:30 κ μετα που παω στο γυμναστηριο της για προπονηση εως κ το επομενο πρωι ειμαστε μαζι κ κοιμομαστε κ μαζι.
    καταλαβαινω πως ειναι απαραιτητο να εχει ο ανθρωπος κ προσωπικες στιγμες με φιλους του η κ με τον ιδιο του τον εαυτο.Εδω ομως δεν φταιει το σπορ ουτε η διαιτα...
    </blockquote id=quote>

    οκ παρέθεσα κάποια μέλετη και διαπίστωση που έκανα σε πολλά άτομα + εμένα..
    μάλλον εγώ είμαι νευρασθενικιά ε?:D:D:D:D:D

  15. #15
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    δεν θα το ελεγα αυτο γιατι κ εγω εχω εκρηξεις με νευρα στην διαιτα,απωλεια μνημης,υπαρχουν στιγμες που ολα μου φταινε κ δεν ειμαι ευχαριστημενος με τιποτα κ.α.[:-irked][:-timebm]
    αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο ενας εκ των 2 πρεπει να κανει υποχωρησεις καποιες στιγμες κ καποιες αλλες στιγμες πρεπει να κανει ο αλλος,για να βγει 1 καλο αποτελεσμα κ να υπαρχει ισορροπια.:D

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    186

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    δεν θα το ελεγα αυτο γιατι κ εγω εχω εκρηξεις με νευρα στην διαιτα,απωλεια μνημης,υπαρχουν στιγμες που ολα μου φταινε κ δεν ειμαι ευχαριστημενος με τιποτα κ.α.[:-irked][:-timebm]

    επομένως συμφωνούμε..

    αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο ενας εκ των 2 πρεπει να κανει υποχωρησεις καποιες στιγμες κ καποιες αλλες στιγμες πρεπει να κανει ο αλλος,για να βγει 1 καλο αποτελεσμα κ να υπαρχει ισορροπια.:D

    όσον αφορά τις αμοιβαίες υποχωρήσεις ..είναι ένα ζήτημα που έχει να κάνει μάλλον γενικά με τον θέμα "σχέσεις"..

    </blockquote id=quote>

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    18-08-07
    Location
    athens, xalandri, Greece.
    Posts
    314

    Default

    Κ εγω με τη σειρα μου Αννυ πιστευω οτι οταν υπαρχουν αγωνιστικα ζευγαρια δε πρεπει να ετοιμαζονται μαζι.Οι αναστωση των
    ορμονων οταν βαζουμε τον εαυτο μας σε αγωνιστικη διαδικασια ειναι το μεγαλυτερο προβλημα.Πιστευω ομως οτι οταν πλησιαζουν
    οι αγωνες δεν εχεις δυναμη ουτε να μιλησεις[ποσο μαλλον να τσακωθεις]Ισως να ψαχνουμε μια δικαιολογια για να τσακωθουμε
    κουρασμενοι απ μονοτονες καταστασεις.Η γνωμη μου για τι μονοφαγια ειναι αρνητικη χρειαζεται σε πολυ λιγες κατηγοριες και αν
    ειναι απαραιτητο για πολυ λιγο χρονικο διαστημα.Εχει καταστρεπτικα αποτελεσματα για τον οργανισμο
    toula nomikou


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •