Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-07
    Location
    .
    Posts
    2

    Default ΛΙΠΟΣ.....ΣΥΝΕΧΕΙΑ

    Κυρίες και κύριοι του site γεια σας...

    Είμαι 36 ετών, 1.70 ύψος, 72 κιλά εκ των οποίων τα μισά μου φαίνονται ότι καταλαμβάνουν το "σωσίβιο".

    Θέλω να ξεκινήσω ποδήλατο μαζί με κάποια βάρη βέβαια και θέλω να ρωτήσω τα εξής¨

    Πρώτα βάρη και μετά ποδήλατο ή αντίστροφα?
    Μετά από πόση ώρα ποδήλατο, αρχίζει κάποιος να καίει λίπος?Το ποδήλατο βέβαια έχει ένδειξη για το πόσες θερμίδες καις και για τους καρδιακούς σου παλμούς.Μπορώ κοιτώντας αυτές τις δύο ενδείξεις να γνωρίζω πότε καίω περισσότερο λίπος?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Καλωσηρθες.

    Ναι πρωτα βαρη και μετα ποδηλατο (διαδρομο,ελλειπτικο...) για να καψεις κατευθειαν λιπος,ενω αν κανεις μονο ποδηλατο θα καψεις λιπος μετα το πρωτο 20λεπτο χονδρικα (εκτος κι αν κανεις το πρωι με το που ξυπνας,οπου καις παλι αμεσως λιπος).Ποτε ομως μην κανεις αεροβικη και μετα βαρη.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Ξέχνα το τι γράφει πάνω απο θερμίδες.Ούτε καν στο περίπου δεν είναι.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πρώτα πρώτα Γιάννη καλώ ήρθες!

    Αρχίζοντας απ' τα βασικά θα σου έλεγα να κάνεις ένα search στο φόρουμ για να έρθεις σε μια επαφή με το αντικείμενο και να σου λυθούν κάποιες πρώτες απορίες. Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί θα μάθενες ότι το λίπος το καίμε με τη σωστή διατροφή πάνω απ' όλα και έπειτα με την αερόβια άσκηση (διάδρομος, ποδήλατο κ.λ.π.)

    Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι αρχάριος στη προπόνηση με βάρη. Πρέπει να σου πω λοιπόν ότι ποτέ δε κάνουμε αερόβια πριν τα βάρη! Αερόβια κάνουμε ή το πρωί με άδειο στομάχι (για να μεγιστοποιήσουμε τη καύση του λίπους με άδειο στομάχι, καθώς θα το χρησιμοποιήσει ο οργανισμός μας αμέσως σαν καύσιμο), ή αμέσως μετά τη προπόνηση με βάρη που έχουν εξαντληθεί τα αποθέματα υδατανθράκων στο σώμα μας.

    Τωρά, για να κάψεις λίπος πρέπει οι καρδιακοί παλμοί σου να είναι σε μέτρια επίπεδα, δηλαδή μιλάμε για περπάτημα στο διάδρομο με ταχύτηα στο 6 περίπου και κλίση στο 5%, και ΣΙΓΟΥΡΑ η αερόβια να περνάει τα 20 λεπτά. Μετά τα 20 αρχίζουμε να καίμε, οπότε εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις σιγά σιγά μέχριε να φτάσεις στο επίπεδο αντχής που θα σου επιτρέπει να κάνεις 45 λεπτά αερόβια.

    Όπως κατάλαβες θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις διάδρομο και όχι ποδήλατο, γιατί απλά είναι το καλύτερο μέσο αερόβιας και όχι ποδήλατο ή ελειπτικό κ.λ.π.

    Επίσης πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φτιάξεις τη διατροφή σου, γιατί αλλιώς δε πρόκειτε να κάνεις πολλά πράγματα. Και πάλι κοίτα τα sticky άρθρα για τη διατροφή. Τέλος πρέπει να ξεκουράζεσαι επαρκώς για να μπορεί το σώμα σου να αναρώσει.

    Αυτά απο μένα, ελπίζω να σε βοήθησα!!!

    Υ.Γ. Σου είπα να κοιτάξεις το φόρουμ για να ενημερωθείς, καθώς κι εγώ ότι έγραψα, απο τα άρθρα του φόρουμ τα έμαθα:D:D:D
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-08-07
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές/γνώμες

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Να σημειώσω για να βοηθήσω το φίλο, ότι το 20λεπτο που είπαν τα παιδιά δεν είναι απόλυτο αλλά ένας πολύ γενικός μέσος όρος όπου πέφτει σε χαμηλά επίπεδα το γλυκογόνο στο ήπαρ και χρησιμοποιείται για ενέργεια το αποθηκευμένο λίπος.

    Επίσης ανάλογα με τη φυσική σου κατάσταση θα ανεβάσεις και καρδιακούς παλμούς.Όσο κάνεις αερόβια άσκηση τόσο θα βελτιώνεται και η καρδιαγγειακή σου κατάσταση.Διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο η ταχύτητα σε συνάρτηση με τους παλμούς.Π.χ. η μητέρα μου δεν υπάρχει περίπτωση στα 7κμ/ώρα να ανεβάσεις τους ίδους παλμούς με εμένα.

    Εγώ θα έλεγα να προσπαθήσεις να κρατήσεις τους παλμούς σου ανάμεσα στους 125-135.

    Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον messie Mazda.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •