Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26

Thread: Ωραριο

  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-08-07
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Ωραριο

    Πως παει.Θελω να ρωτησω ποσες ωρες θα πιστευετε οτι πρεπει να γυμναζεται την ημερα καποιος αρχαριος.Επισης με τι συχνοτητα(π.χ καθε μερα η μερα παρα μερα;).

  2. #2
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Το ιδανικο ειναι μεχρι 45 λεπτα το πολυ αλλα και 1 ωρα να σου παει η προπονηση εισαι ΟΚ.Απλως προσεξε να μην ξεφευγεις παραπανω.Μην το βλεπεις λιγο,ανετα βγαινουν οι ασκησεις.

    Εγω θα σου προτεινα να γυμναζεσαι 2-3 φορες την εβδομαδα.Αρκει.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    45 λεπτά μέχρι 1 ώρα την ημέρα, όπως πολύ σωστά λέει ο Billys15! Απλά να προσθέσω ότι αυτό είναι το χρονικό όριο για τη προπόνηση με βάρη, καθώς μετά απο αυτό το όριο πέφτουν τα ορμονικά επίπεδα στον οργανισμό μας (αν κάνω λάθος σε αυτό παρακαλώ να με διορθώσετε).

    Σε άλλου έιδους προπόνηση (αερόβια π.χ.) ο χρόνος μπορεί να είναι και πιο πολύ, ανάλογα βέβαια και με το τι στόχους έχεις για το σώμα σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βασικά, και στην αερόβια αν υπερβαίνεις τα 50 λεπτά, καις και μυική μάζα (γι΄αυτό μένουμε στα 50' - 1 ώρα & στην αερόβια!) :)

    Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με τα παιδιά! :)

  5. #5
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    45 λεπτά μέχρι 1 ώρα την ημέρα, όπως πολύ σωστά λέει ο Billys15! Απλά να προσθέσω ότι αυτό είναι το χρονικό όριο για τη προπόνηση με βάρη, καθώς μετά απο αυτό το όριο πέφτουν τα ορμονικά επίπεδα στον οργανισμό μας (αν κάνω λάθος σε αυτό παρακαλώ να με διορθώσετε).
    </blockquote id=quote>

    Γιατι? εγω στις περιοδους ογκου κανω προπονηση και 2 ωρες μαλον επειδη τα διαλειματα διαρκουν πιο πολυ για να επιστρεψη ολη η δυναμη(περιπου 5λεπτα)

    Βασικα δεν κοιταω την ωρα εγω παντα κοιταω να βγαλω την προπονηση 4 ασκησεις θα κανω επι 4 σετ η 5 ασκησεις σε αλλο τμημα δεν καθομε να μετραω τα λεπτα(μονο στα διαλειματα)

    Τωρα αμα κανεις 1 λεπτο διαλειμα σιγουρα βγαινει η προπονηση σε 1 ωρα αλλα θα τρεχεις απο μηχανημα σε μηχανημα:D αυτα για τους προχωρημενους(Crimson(ΤUT:D) και πανω :D)
    Εσυ ααα κανε λιγα χαλαρα πραματα για να συνηθησει το σωμα σου οταν μπεις στα πιο σκληρα μετα απο κανενα μηνα
    Και η καλυτερη συχνοτητα ειναι 2 μερες προπονησης 1 δειαλειμα η 3 μερες προπονησης 1 δειαλειμα
    Για εσενα τωρα 3 φορες την εβδομαδα μια γενικη προπονηση για ολο το σωμα με μερικα σετ γιατι αμα σε βαλω να κανεις οτι κανω εγω θα εισαι ξαπλα στο κρεβατι για 1εβδομαδα με αρκετους πονους και θα σου περασει η ορεξη για βαρη

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    629

    Default

    O Arnie δεν χτύπαγε 4ωρα?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dimitrios_1_

    O Arnie δεν χτύπαγε 4ωρα?
    </blockquote id=quote>

    ναι 2 το πρωι 2 το απογευμα

    Τι να πεις καινουριοι bodybuilders της ευκολης ζωης παμε για 3 τεταρτα στο γυμναστηριο και ειμαστε οκ[:-boggled][:-boggled]

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dimitrios_1_

    O Arnie δεν χτύπαγε 4ωρα?
    </blockquote id=quote>

    ναι 2 το πρωι 2 το απογευμα

    Τι να πεις καινουριοι bodybuilders της ευκολης ζωης παμε για 3 τεταρτα στο γυμναστηριο και ειμαστε οκ[:-boggled][:-boggled]
    </blockquote id=quote>

    O Arnie έπαιρνε τα μαλιοκέφαλα του για να κάνει 2 προπονήσεις τη μέρα , έκανε και 3 γεύματα τη μέρα.Τι σημαίνει αυτό ;

    Αν κάποιου το σώμα είναι πρότυπο δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις ΟΟΟΟΟΟΤΙ ακριβώς και αυτός για να γίνεις σαν αυτόν.

    Υ.Γ. αν θέλει κάποιος natural ας δοκιμάσει να κάνει 4ωρες προπόνηση για καμια βδομάδα, για να μας πει σε τι κατάσταση θα είναι το σώμα του μετά τον ορό και μια βδομάδα σε νοσοκομείο.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Mην σου πω οτι μετά τις 6ώρες αρχίζεις πραγματικά να κάνεις σοβαρή και δύσκολη προπόνηση.
    Μόνο οι φλώροι κάνουν λιγότερο.

    Εγω δεν θα σου συνιστούσα φίλε μου να κάνεις πάνω απο 1 ώρα την ημέρα βάρη (εκτός αν θες να σπαταλάς χρόνο που δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω σε όγκο,ίσα ίσα ενδέχεται να σε πηγαίνει και πίσω)
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι πέραν της μιας ώρας εντατικής προπόνησης με βάρη, πέφτουν τα επίπεδα τεστοστερόνης & από εκεί και πέρα, δεν κάνεις τίποτα.

    Πρέπει να μεσολαβήσει τουλάχιστον μια ώρα, για να ξανανέβουν τα επίπεδα τεστοστερόνης στον οργανισμό, αλλά και πάλι, αν μιλάμε για εντατική προπόνηση, δε θα έχει προλάβει το ΚΝΣ σου ν΄αναρρώσει, ούτε με σφαίρες...

    [edit] Για του λόγου το αληθές: (και ψάχνω και άλλη μελέτη)...

    4. Μεγιστοποίηση της αναλογίας αναβολικών / καταβολικών ορμονών

    Σε όσους αθλητές προπονούνται ιδαίτερα έντοντα, οι αναβολικές ορμόνες (τεστοστερόνη) τείνουν να μειωθούν ενώ οι καταβολικές ορμόνες (κορτιζόλη) τείνουν να αυξηθούν. Αυτό το φαινόμενο είναι παρών στους περισσότερους αθλητές αντοχής και μπορεί να εκδηλωθεί επίσης και σε όσους αθλητές κάνουν τις ασκήσεις βαρών με ιδιαίτερα μεγάλη ένταση. Αυτή η έλλειψη ισορροπίας μπορεί να οδηγήσει σε μείωση μυικής μάζας, μείωση της απόδοσης, κατάθλιψη και αύξηση του σωματικού λίπους.

    Διάφορες στρατηγικές διατροφικών συμπληρωμάτων μπορούν να εφαρμοστούν για να διορθωθεί αυτό. Σε μία μελέτη, ένα συμπλήρωμα αύξανε την αναλογία της ελεύθερης τεστοστερόνης σε σχέση με την κορτιζόλη στους επαγγελματίες αθλητές ποδηλάτες. Αυτό είναι ενδεικτικό του ότι μπορεί να χρησιμεύσει ως εξισσοροπητικό μέσο για τις αναβολικές και καταβολικές ορμόνες.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by soz

    Mην σου πω οτι μετά τις 6ώρες αρχίζεις πραγματικά να κάνεις σοβαρή και δύσκολη προπόνηση.
    Μόνο οι φλώροι κάνουν λιγότερο.
    </blockquote id=quote>


    Έτσι [:-thumbu]
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    Ποσες ασκησεις και σετ κανετε σε καθε προπονηση βαλτε και το ζεσταμα μεσα πριν απο καθε ασκηση??
    +ποση ωρα δειαλειμα? αντε πεστε ο καθενας

    Ενοειτε ολα δηλαδη βαλε και κοιλιακους ενδεχωμενος που θα κανεις αναλογος την ημερα η γαμπες αντε πεστε μια μερα απο τις προπονησεις σας

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι πέραν της μιας ώρας εντατικής προπόνησης με βάρη, πέφτουν τα επίπεδα τεστοστερόνης & από εκεί και πέρα, δεν κάνεις τίποτα.

    Πρέπει να μεσολαβήσει τουλάχιστον μια ώρα, για να ξανανέβουν τα επίπεδα τεστοστερόνης στον οργανισμό, αλλά και πάλι, αν μιλάμε για εντατική προπόνηση, δε θα έχει προλάβει το ΚΝΣ σου ν΄αναρρώσει, ούτε με σφαίρες...

    [edit] Για του λόγου το αληθές: (και ψάχνω και άλλη μελέτη)...

    4. Μεγιστοποίηση της αναλογίας αναβολικών / καταβολικών ορμονών

    Σε όσους αθλητές προπονούνται ιδαίτερα έντοντα, οι αναβολικές ορμόνες (τεστοστερόνη) τείνουν να μειωθούν ενώ οι καταβολικές ορμόνες (κορτιζόλη) τείνουν να αυξηθούν. Αυτό το φαινόμενο είναι παρών στους περισσότερους αθλητές αντοχής και μπορεί να εκδηλωθεί επίσης και σε όσους αθλητές κάνουν τις ασκήσεις βαρών με ιδιαίτερα μεγάλη ένταση. Αυτή η έλλειψη ισορροπίας μπορεί να οδηγήσει σε μείωση μυικής μάζας, μείωση της απόδοσης, κατάθλιψη και αύξηση του σωματικού λίπους.

    Διάφορες στρατηγικές διατροφικών συμπληρωμάτων μπορούν να εφαρμοστούν για να διορθωθεί αυτό. Σε μία μελέτη, ένα συμπλήρωμα αύξανε την αναλογία της ελεύθερης τεστοστερόνης σε σχέση με την κορτιζόλη στους επαγγελματίες αθλητές ποδηλάτες. Αυτό είναι ενδεικτικό του ότι μπορεί να χρησιμεύσει ως εξισσοροπητικό μέσο για τις αναβολικές και καταβολικές ορμόνες.

    </blockquote id=quote>

    Αυτό εννούσα! Για την αερόβια έχει και πάλι δίκι ο η Μαριάνα για τα 50 λεπτά ότι καις μυική μάζα.

    Έπρεπε να γράψω ότι μπορείς να σπας τη προπόνηση της αερόβιας σε 2 προπόνήσεις τη μέρα (ντάξει αυτό είναι πολύ εξιδεικευμένο και προχωρημένο) 1 φορά το πρωί με άδειο στομάχι και μετά τα βάρη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    Ποσες ασκησεις και σετ κανετε σε καθε προπονηση βαλτε και το ζεσταμα μεσα πριν απο καθε ασκηση??
    +ποση ωρα δειαλειμα? αντε πεστε ο καθενας

    </blockquote id=quote>

    Εγώ ακόμη και τώρα δε ξεπερνάω το 45 λεπτο στη προπόνηση με βάρη. Ούτε πιστεύω ότι θα το περνάω στο καινούργιο πρόγραμμα που αρχίζω σήμερα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by soz

    Mην σου πω οτι μετά τις 6ώρες αρχίζεις πραγματικά να κάνεις σοβαρή και δύσκολη προπόνηση.
    Μόνο οι φλώροι κάνουν λιγότερο.

    Εγω δεν θα σου συνιστούσα φίλε μου να κάνεις πάνω απο 1 ώρα την ημέρα βάρη (εκτός αν θες να σπαταλάς χρόνο που δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω σε όγκο,ίσα ίσα ενδέχεται να σε πηγαίνει και πίσω)
    </blockquote id=quote>

    +2345[:-thumbu]
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    Ποσες ασκησεις και σετ κανετε σε καθε προπονηση βαλτε και το ζεσταμα μεσα πριν απο καθε ασκηση??
    +ποση ωρα δειαλειμα? αντε πεστε ο καθενας

    </blockquote id=quote>

    Εγώ ακόμη και τώρα δε ξεπερνάω το 45 λεπτο στη προπόνηση με βάρη. Ούτε πιστεύω ότι θα το περνάω στο καινούργιο πρόγραμμα που αρχίζω σήμερα.
    </blockquote id=quote>

    Μια αναληση δωσε μια μερα που κανεις

  17. #17
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Mitkas μιλαμε για τον χρονο που ασχολουμαστε αποκλειστικα με βαρη (τουλαχιστον εγω ετσι το εννοω).Το χρονομετρο εγω το βαζω με το που μπω στο 1ο σετ προθερμανσης και το εχω μεχρι τις τελευταιες διατασεις που κανω.Ο χρονος που καθομαι συνηθως (και το ξαναλεω,στα βαρη) ειναι 35-45 λεπτα.

    Τωρα μαζι με 4-5 λεπτα ποδηλατο και 1 σετ κοιλιακους (ανω και κατω) και 1 σετ ραχιαιους υπολογισε κανα 10λεπτο περισσοτερο ο χρονος που καθομαι gym.

  18. #18
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    κ εγω δεν ξεπερνω το 45λεπτο στα βαρη κ κανω αλλα 45 λεπτα αεροβικη.
    ειδικα αν κανω heavy duty, τα βαρη βγαινουν 20 λεπτα.
    ειναι υπερβολη να γινεται 5λεπτο διαλειμα αναμεσα στα σετ μου θυμιζει προπονηση powerlifting
    η αρση βαρων κ δεν υπαρχει ενταση στους μυς με αυτον τον τροπο.επισης δεν υπαρχει προπονηση ογκου
    κ γραμμωσης.εξαρταται απο τον σωματοτυπο του καθενος με ποια προπονηση θα μεγαλωσει.
    το θεμα ειναι να αιματωνεται σωστα ο μυς.η μαζα κ η γραμμωση ειναι καθαρα θεμα διατροφης κ καυσεων(αεροβικης).

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ο "Μεγάλος" μίλησε...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Κι εγώ περίπου εκεί κάνω
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Είμουν στο κάτι παραπάνω από τη μία ώρα....Πλέον με το νέο πρόγραμμα παίζω αυστηρά στο 45λεπτο.

  22. #22

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μαριάνα, από πού είναι αυτή η μελέτη;

    Bigsteve has spoken [:-shades]

  23. #23
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    κ εγω το ιδιο πιστευω με τον mitkas μου ειναι αδυνατο να κανω κατω απο 1 ωρα
    προπονηση,μονο το bizz 3 μου εβγαινε 50 λ.

    Σημερα 6 λ διαδρομο
    3χ30 κοιλιακοι,2χ20 ραχαιοι
    1χ12,1χ10,3χ8 romanian
    4χ8 πρεσα για δικεφαλα

    3χ7 ανοιχτη μονοζυγο
    3χ7 κλειστη
    3χ6 κοπηλατικη αλτηρα

    3χ8 ωμους πισω υψηλη κοπηλατικη ανοιχτη λαβη
    3χ8 σρακς

    + τις διατασεις μου πηρε 1.25.Χωρις μεγαλα
    διαλειματα παρα μονο απο ασκηση σε ασκηση.

  24. #24
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    Ποσες ασκησεις και σετ κανετε σε καθε προπονηση βαλτε και το ζεσταμα μεσα πριν απο καθε ασκηση??
    +ποση ωρα δειαλειμα? αντε πεστε ο καθενας

    </blockquote id=quote>

    Εγώ ακόμη και τώρα δε ξεπερνάω το 45 λεπτο στη προπόνηση με βάρη. Ούτε πιστεύω ότι θα το περνάω στο καινούργιο πρόγραμμα που αρχίζω σήμερα.
    </blockquote id=quote>

    Μια αναληση δωσε μια μερα που κανεις
    </blockquote id=quote>

    Ακόμη και σήμερα που έκανα 21, δηλαδή 3 σετ, που το κάθε ένα πάει ως εξής: 7 μισές στην αρχή της κίνησης, χωρίς ξεκούραση 7 μισες στο τέλος της κίνησης και πάλι χωρίς ξεκούραση 7 επαναλήψεις ολόκληρες. Σε κάθε άσκηση λοιπόν 3 τέτοια σετ! Πλάτη 5 ασκήσεις και Τραπεζοειδής 1 άσκηση. Ξεκούραση ανάμεσα στα σετ μέχρι να επανέλθει η ανάπνοή μου (περίπου 1 λεπτό). Άρχισα προπόνηση στις 7:40 και τελείωσα 8:25. Δε μετράω στο χρόνο της προπόνησης τους κοιλιακούς που έκανα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Εμένα κανένα μισάωρο μου βγαίνει, άντε το πολύ σαραντάλεπτο...

    Αερόβια κάνω από 25 ως 45 λεπτά, μέτρια ένταση πάντα!

  26. #26
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Γιάννη, το συγκεκριμένο που παραθέτω, είναι μέσα από το φόρουμ!

    However, θυμάμαι ότι είχα διαβάσει είτε στο T-Nation, είτε στο βιβλίο του Poliquin (The Poliquin Principles), είτε στο bbing.com....

    Θα ψάξω να τη βρω με την πρώτη ευκαιρία!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •