Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 12 of 18 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 331 to 360 of 511
  1. #331
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikkak77

    Παιδιά γεια σας και από εμένα.
    Νομίζω οτι δεν θα ήταν περιττό να εκφράσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου γοα το συγκεκριμένο thread. Είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο άνθρωποι του χώρου να συμβουλεύουν σωστα ερασιτέχνες αθλούμενους σαν εμάς.

    Είχα μία απορία και θα ήθελανα με βοηθήσετε αν μπορείτε.
    Ας υποθέσουμε οτι μετα προπονητικά βάζουμε δεξτρόζη για υδατάνθρακα. ¨οταν μιλάμε για 100γρ υδατάνθρακα μιλάμε για ίδια ποσότητα βάρους σε δεξτρόζη ή παιζει ρόλο η σύνθεση του υδατάνθρακα και η ενέργεια που προσφέρει?

    Πάντως εγώ μετά από 10 ώρες δουλειάς δεν μπορώ να παω γυμναστήριο αν δεν καταναλώσω τουλαχιστον 30 γρ δεξτρόζη πριν. Δεν δουεύει αλλιώς το σώμα μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω πολυ για τα συγχαρητηρια!!!
    ξαναγραφω σε εσενα γιατι δεν μπορουσες απο οτι μου ειπες να δεις την απαντηση μου.
    οταν λεμε λαμβανουμε 100γρ υδατανθρακα ενοουμε οτι κοιταμε την υδατανθρακουχα τροφη τι περιεκτικοτητα υδατανθρακα εχει στα 100γρ της.
    πχ στα 100γρ πατατα μας δινει 20γρ υδατανθρακα .κ απο κει υπολογιζουμε αναλογα με το ποσα γρ υδατανθρακα χρειασζομαστε στο γευμα,ποσα γρ πατατα θα φαμε.

    στην συγκεκριμενη περιπτωση αν θυμαμαι καλα η δεξτροζη εχει 100γρ υδατανθρακα περιπου στα 100γρ βαρους της οποτε εδω εισαι τυχερος γιατι ειναι ευκολο να υπολογισεις...

    οσο γι αυτο που λες με τις 10 ωρες δουλειας,αν εχεις δει οτι σου δουλευει πραγματικα να τωρς 30γρ δεξτροζη πριν την προπονηση απλα συνεχισε το ετσι.
    καλη επιτυχια λοιπον!!!

  2. #332
    New Member
    Join Date
    01-02-08
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    Επειδη πηγα σε φαρμακειο να παρω για να παραγγειλω αργινινη,γλουταμινη,bcaa και acety-carnitine και μου ειπαν οτι πρεπει να ξερω ονομασιες και εταιρειες προελευσης και δν εχω ιδεα παρακαλω ποσταρετε καποιες...Οπως επισης και τις τιμες τους πανω κατω..Ευχαριστω

  3. #333
    New Member
    Join Date
    26-07-08
    Location
    .
    Posts
    26

    Default

    κ παλι ομως μπορεις να τα βολεψεις με το να παρεις συμπληρωματα πιο φθηνα,
    να τα παραγκειλεις απο το εξωτερικο,να παρεις πολυβιταμινες κ βιταμινες φαρμακειου που ειναιφθηνοτερες,
    να αγορασεις πρωτεινη απο το ελληνικο εργοστασιο κ αλλα πολλα.
    συγνωμη αν σε κουρασα αλλα οταν υπαρχει θεληση παντα υπαρχει τροπος.

    φοβερο αρθρο κατ αρχη το εχω κολισει στο ψυγειο μου για φετοσ .μηποσ θα μπορουσεσ να δοσεισ περισοτερεσ πλυροφοριεσ για τησ ελληνικεσ εταιριεσ προτεινησ κ πωσ γινετε να παραγιλω απο αυτεσ

  4. #334
    New Member
    Join Date
    26-07-08
    Location
    .
    Posts
    26

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xristeo

    πολυ καλο το αρθρο μπαβο σταυρο ομως για να τα παρεις ολα αυτα με εναν υπολογισμο που εκανα θελεις περιπου 350 ευρο μονο για συμπλυροματα για τους περισοτερους εδω μεσα το βρισκω απαγορευτικο αν βαλεις και τα χρηματα της διατροφης τοτε ανεβενουμε πολυ,εγω θα προτημουσα να βαλεις και ενα αρθρο για εμας τους ερασητεχνες που δεν διαθετουμε και πολα χρηματα για να δουμε τι πρεπει να περνουμε χωρις να πεταμε χρημα τσαμπα
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω Θοδωρη για τα καλα σου λογια!

    εχεις απολυτο δικιο σχετικα με τις τιμες κ δυστυχως ειναι ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα
    του αθληματος μας!ομως αν δεις τα πραγματα καλυτερα υπαρχουν κ αλλα χομπυ που χαλας
    λεφτα το ιδιο κ περισσοτερο οπως το σκι(μετακινησεις,εξωπλισμος,τζιπ,διανυκτερρευσεις σε χειμερινες
    εξωχικες κατοικιες κτλ)
    η μηπως θελεις να παρουμε το δικο σου βασικο χομπυ που ειναι οι σπορ μηχανες;;;
    πολλα τα λεφτα για να αγορασει καποιος ενα τετοιο σουπερ μηχανακι απο αυτα που καβαλας εσυ κ ποσο
    μαλλον να το κωλοφτιαξει κ να το κανει πυραυλο οπως συνηθως κανουν οι πορωμενοι μηχανοβιοι(κ καλα κανουν
    κ εγω μαζι τους γιατι αυτο ειναι εκεινο που αξιζει τελικα να κανεις το κεφι σου)
    εγω πχ ναι παιρνω ολα αυτα τα συμπηρωματα κ παραπανω ισως κ τρωω κ φιλετο μοσχαρι καθε μερα,
    κ αν κανω κ κανα κυκλο θα βαλω τα καλυτερα κ ακριβωτερα αλλα δεν χαλαω αλλου λεφτα γιατι ειναι
    επιλογη μου να κανω αυτο.


    παρολα αυτα ομως ο οδηγος αυτος οπως διαβασες στην αρχη αναφερεται σε επαγγελματιες αθλητες
    η σε σοβαρους bodybuilders(με την λεξη "σοβαρους"εννοω εκεινους τους οποιους εχουν σαν πρωτη
    προτεραιοτητα αυτο που κανουν χωρις να θελω να πω δηλ. οτι οι υπολοιποι δεν ειναι σοβαροι)
    με αποτελεσμα να στερουνται απο καπου αλλου για να πετυχουν αυτο που θελουν.
    οπως γραφω λοιπον κ στον οδηγο,κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει ολα αυτα κ να
    φορτωθει τοσα συμπηρωματα.μαλιστα στην αρχη επισημαινω οτι μπρουμε να παραδειγματιστουμε απο αυτο,
    να το προσαρμοσουμε στις δικες μας αναγκες η ακομα κ να το δουμε σαν παραδειγμα για να μας βοηθησει να
    οργανωσουμε περιπου την δικη μας ημερησια ληψη.

    κ παλι ομως μπορεις να τα βολεψεις με το να παρεις συμπληρωματα πιο φθηνα,
    να τα παραγκειλεις απο το εξωτερικο,να παρεις πολυβιταμινες κ βιταμινες φαρμακειου που ειναιφθηνοτερες,
    να αγορασεις πρωτεινη απο το ελληνικο εργοστασιο κ αλλα πολλα.
    συγνωμη αν σε κουρασα αλλα οταν υπαρχει θεληση παντα υπαρχει τροπος.

    καλη συνεχεια!


    </blockquote id=quote>

  5. #335
    New Member
    Join Date
    26-07-08
    Location
    .
    Posts
    26

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    [quote]Originally posted by xristeo

    πολυ καλο το αρθρο μπαβο σταυρο ομως για να τα παρεις ολα αυτα με εναν υπολογισμο που εκανα θελεις περιπου 350 ευρο μονο για συμπλυροματα για τους περισοτερους εδω μεσα το βρισκω απαγορευτικο αν βαλεις και τα χρηματα της διατροφης τοτε ανεβενουμε πολυ,εγω θα προτημουσα να βαλεις και ενα αρθρο για εμας τους ερασητεχνες που δεν διαθετουμε και πολα χρηματα για να δουμε τι πρεπει να περνουμε χωρις να πεταμε χρημα τσαμπα
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω Θοδωρη για τα καλα σου λογια!

    εχεις απολυτο δικιο σχετικα με τις τιμες κ δυστυχως ειναι ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα
    του αθληματος μας!ομως αν δεις τα πραγματα καλυτερα υπαρχουν κ αλλα χομπυ που χαλας
    λεφτα το ιδιο κ περισσοτερο οπως το σκι(μετακινησεις,εξωπλισμος,τζιπ,διανυκτερρευσεις σε χειμερινες
    εξωχικες κατοικιες κτλ)
    η μηπως θελεις να παρουμε το δικο σου βασικο χομπυ που ειναι οι σπορ μηχανες;;;
    πολλα τα λεφτα για να αγορασει καποιος ενα τετοιο σουπερ μηχανακι απο αυτα που καβαλας εσυ κ ποσο
    μαλλον να το κωλοφτιαξει κ να το κανει πυραυλο οπως συνηθως κανουν οι πορωμενοι μηχανοβιοι(κ καλα κανουν
    κ εγω μαζι τους γιατι αυτο ειναι εκεινο που αξιζει τελικα να κανεις το κεφι σου)
    εγω πχ ναι παιρνω ολα αυτα τα συμπηρωματα κ παραπανω ισως κ τρωω κ φιλετο μοσχαρι καθε μερα,
    κ αν κανω κ κανα κυκλο θα βαλω τα καλυτερα κ ακριβωτερα αλλα δεν χαλαω αλλου λεφτα γιατι ειναι
    επιλογη μου να κανω αυτο.


    παρολα αυτα ομως ο οδηγος αυτος οπως διαβασες στην αρχη αναφερεται σε επαγγελματιες αθλητες
    η σε σοβαρους bodybuilders(με την λεξη "σοβαρους"εννοω εκεινους τους οποιους εχουν σαν πρωτη
    προτεραιοτητα αυτο που κανουν χωρις να θελω να πω δηλ. οτι οι υπολοιποι δεν ειναι σοβαροι)
    με αποτελεσμα να στερουνται απο καπου αλλου για να πετυχουν αυτο που θελουν.
    οπως γραφω λοιπον κ στον οδηγο,κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακολουθησει ολα αυτα κ να
    φορτωθει τοσα συμπηρωματα.μαλιστα στην αρχη επισημαινω οτι μπρουμε να παραδειγματιστουμε απο αυτο,
    να το προσαρμοσουμε στις δικες μας αναγκες η ακομα κ να το δουμε σαν παραδειγμα για να μας βοηθησει να
    οργανωσουμε περιπου την δικη μας ημερησια ληψη.

    κ παλι ομως μπορεις να τα βολεψεις με το να παρεις συμπληρωματα πιο φθηνα,
    να τα παραγκειλεις απο το εξωτερικο,να παρεις πολυβιταμινες κ βιταμινες φαρμακειου που ειναιφθηνοτερες,
    να αγορασεις πρωτεινη απο το ελληνικο εργοστασιο κ αλλα πολλα.
    συγνωμη αν σε κουρασα αλλα οταν υπαρχει θεληση παντα υπαρχει τροπος.

    καλη συνεχεια!


    [/quσυγχαριτιρια το εχο κολιμενο στο ψυγειο το προγραμα για φετοσ
    θα μπορουσεσ να μου δοσεισ πλιροφοριεσ για ελληνικεσ εταιριεσ προτεινησ

  6. #336
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-05-07
    Location
    Piraeus, Greece.
    Posts
    40

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PILIOS


    θα μπορουσεσ να μου δοσεισ πλιροφοριεσ για ελληνικεσ εταιριεσ προτεινησ
    </blockquote id=quote>

    Φιλε μια γνωστη εταιρια πρωτεινης ειναι η http://www.hellenicprotein.gr/grindex.htm

    Βεβαια τωρα με τις προσφορες των online supplement stores δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμφερουσα η αγορα ακομα και απο εκει καθως η περιεκτικοτητα σε πρωτεινη ειναι μετρια (65 %) ,περιεχουν πολυ λακτοζη κτλ.(εχε υποψη σου πως η hellenic proteins απευθυνεται σε εταιριες τροφιμων κτλ)
    (G.G.Marquez)

    Bodystats
    21 , 1,85m 86kg
    BF:[ ]%

  7. #337
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    80 ευρο τα 15 κιλα ειναι ακριβα εγω παντος δεν την αλαζω με καμια βαχω και λιγο σοκολατα και ειναι μια χαρα

  8. #338
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    Φίλε Σταύρο
    το πρόγραμμα διατροφής σου υπήρξε για μένα ένας χρησιμότατος οδηγός διατροφής για το τελευταίο εξάμηνο. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο με έχεις εξυπηρετήσει που το ανέβασες. Έχω όμως 4 σημαντικές ερωτήσεις:

    1) Στο πρωινό προτείνεις [u]και</u> πολυβιταμίνη [u]και</u> τα εξής: 500-1000mg Vit. C, 400 iu Vit. E, 1000mg ασβέστιο, 2-3gr. fish oil. Δηλαδή αρκετά συμπληρώματα... Στο μεσημεριανό όμως δεν προτείνεις κανένα συμπλήρωμα! Και έχω την εξής απορία: Αφού μέσω της πολυβιταμίνης παίρνουμε και ασβέστιο και Βιτ. Ε έστω σε μικρότερες ποσότητες, γιατί να μη βάλουμε αυτά τα συμπληρώματα στο μεσημεριανό φαγητό; Θεωρείς προτιμότερη τη μεγάλη λήψη των συμπληρωμάτων το πρωί και κανένα συμπλήρωμα το μεσημέρι;

    Εγώ σκέφτομαι να αφήσω στο πρωινό την πολυβιταμίνη και τα ψαρόλαδα και να βάλω τις βιτ. Ε, C και το ασβέστιο στο μεσημεριανό γεύμα. Τι γνώμη έχεις;

    Δεν είναι καλύτερα όλη τη διάρκεια της ημέρας το σώμα να τροφοδοτείται με βιταμίνες (όπως ακριβώς κάνουμε με τις πρωτείνες) αντί για μία μεγάλη δόση το πρωί;


    2) Πήρα όλα τα συμπληρώματα που λες το πρωί, αλλά το μεσημέρι τα ούρα μου είχαν ασυνίθιστα κιτρινωπό χρώμα, πράγμα που ξεκάθαρα οφειλόταν στα συμπληρώματα. Αυτό είναι μήπως σημάδι ότι πήρα παραπάνω συμπληρώματα από όσα έπρεπε;

    3) Πόση ποσότητα βρώμης προτείνεις για πρωινό; Μου αρέσει πολύ η βρώμη και τρώω γύρω στα 150 γραμάρια σε νερό με λίγο μέλι. Είναι μήπως πολύ για περίοδο όγκου αυτή η ποσότητα;

    4) ZMA. To δοκίμασα κι ενθουσιάστηκα. Μπορεί όμως να το λαμβάνει κάποιος αδιάκοπα ή το λαμβάνουμε σε κύκλους όπως την κρεατίνη; Μπορεί για παράδειγμα να παίρνει κάποιος ΖΜΑ επί 5 χρόνια συνεχώς; Ή πρέπει ανά κάποια διαστήματα να κάνει διαλείματα;

    Σταύρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά αν μου απαντήσεις. Ιδίως η ερώτηση 1) με απασχολεί πολύ, μιας και τώρα μόλις κατεύθασε μία γιγαντοπαραγγελία που έκανα από netrition και θέλω οδηγίες για την καύτερη εκμετάλευσή της :)

  9. #339
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badboy1

    Φίλε Σταύρο
    το πρόγραμμα διατροφής σου υπήρξε για μένα ένας χρησιμότατος οδηγός διατροφής για το τελευταίο εξάμηνο. Δε μπορείς να φανταστείς πόσο με έχεις εξυπηρετήσει που το ανέβασες. Έχω όμως 4 σημαντικές ερωτήσεις:

    1) Στο πρωινό προτείνεις [u]και</u> πολυβιταμίνη [u]και</u> τα εξής: 500-1000mg Vit. C, 400 iu Vit. E, 1000mg ασβέστιο, 2-3gr. fish oil. Δηλαδή αρκετά συμπληρώματα... Στο μεσημεριανό όμως δεν προτείνεις κανένα συμπλήρωμα! Και έχω την εξής απορία: Αφού μέσω της πολυβιταμίνης παίρνουμε και ασβέστιο και Βιτ. Ε έστω σε μικρότερες ποσότητες, γιατί να μη βάλουμε αυτά τα συμπληρώματα στο μεσημεριανό φαγητό; Θεωρείς προτιμότερη τη μεγάλη λήψη των συμπληρωμάτων το πρωί και κανένα συμπλήρωμα το μεσημέρι;

    Εγώ σκέφτομαι να αφήσω στο πρωινό την πολυβιταμίνη και τα ψαρόλαδα και να βάλω τις βιτ. Ε, C και το ασβέστιο στο μεσημεριανό γεύμα. Τι γνώμη έχεις;

    Δεν είναι καλύτερα όλη τη διάρκεια της ημέρας το σώμα να τροφοδοτείται με βιταμίνες (όπως ακριβώς κάνουμε με τις πρωτείνες) αντί για μία μεγάλη δόση το πρωί;


    2) Πήρα όλα τα συμπληρώματα που λες το πρωί, αλλά το μεσημέρι τα ούρα μου είχαν ασυνίθιστα κιτρινωπό χρώμα, πράγμα που ξεκάθαρα οφειλόταν στα συμπληρώματα. Αυτό είναι μήπως σημάδι ότι πήρα παραπάνω συμπληρώματα από όσα έπρεπε;

    3) Πόση ποσότητα βρώμης προτείνεις για πρωινό; Μου αρέσει πολύ η βρώμη και τρώω γύρω στα 150 γραμάρια σε νερό με λίγο μέλι. Είναι μήπως πολύ για περίοδο όγκου αυτή η ποσότητα;

    4) ZMA. To δοκίμασα κι ενθουσιάστηκα. Μπορεί όμως να το λαμβάνει κάποιος αδιάκοπα ή το λαμβάνουμε σε κύκλους όπως την κρεατίνη; Μπορεί για παράδειγμα να παίρνει κάποιος ΖΜΑ επί 5 χρόνια συνεχώς; Ή πρέπει ανά κάποια διαστήματα να κάνει διαλείματα;

    Σταύρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά αν μου απαντήσεις. Ιδίως η ερώτηση 1) με απασχολεί πολύ, μιας και τώρα μόλις κατεύθασε μία γιγαντοπαραγγελία που έκανα από netrition και θέλω οδηγίες για την καύτερη εκμετάλευσή της :)
    </blockquote id=quote>
    ειναι πολυ καλη η σκεψη σου!!!
    καλο θα ηταν να παιρνεις την πολυβιταμινη το πρωι λοιπον κ τις υπολοιπες με το μεσημεριανο σου.

    το χρωμα των ουρων ισως κ μια παραξενη οσμη ειναι απο την βιταμινη Β.

    το ποσο κουακερ θα τρως εξαρταται απο το ημερησιο πλανο διατροφης σου κ τι αναγκες εχεις σε υδατανθρακα παντα σε συναρτηση με το σωματικο σου βαρος,τον μεταβολικο σου ρυθμο κ τις καυσεις σου.

    σχετικα με το zma καλο θα ειναι να το διακοπτεις κ να κανεις κυκλους οχι επειδη ετσι δουλευει καλυτερα,αλλα για να μην κουραζεις τα εσωτερικα σου οργανα.

    Παντως γενικα μην φορτωνεις κ τοσα πολλα συμπληρωματα...θα σου προτεινα να κανεις μια επιλογη απο αυτα που δουλευουν καλυτερα για τον δικο σου οργανισμο.

    Αν θες να παιρνεις κατι απο βιτανμινη ενδιαμεσα στα γευματα, μπορεις να παιρνεις βιταμινη B6 μετα το γευμα για καλυτερη αφομειωση των πρωτεινων αλλα μην το κανεις για παραπανω απο 2 με 3 γευματα γιατι θα ειναι υπερβολικο απο την στιγμη μαλιστα που θα παιρνεις κ πολυβιταμινη το πρωι.

    χαιρομαι που σε βοηθησα κ σου ευχομαι να εχεις την καλυτερη δυνατη προοδο!!!

  10. #340
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Ωραία πράματα. Να σε ρωτήσω και γω φίλε για το ala. Προφανώς το έχεις χρησιμοποιήσει. Λοιπόν αν το συνδυάσουμε με κάποιον υδατάνθρακα ή μίξη υδατανθράκων πριν και μετά την προπόνηση βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση της κρεατίνης? Θεωρητικά ναι το 'χω διαβάσει σε πολλές έρευνες αλλά θα 'θελα να ακούσω την δικιά σου άποψη αν έχεις δει διαφορά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Ps: Και την επόμενη φορά που θα πας Ταϊλάνδη κάνε καμιά "καλή" εισαγωγή από ρυζιέρες :D[:-chef]

  11. #341
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xristeo

    80 ευρο τα 15 κιλα ειναι ακριβα εγω παντος δεν την αλαζω με καμια βαχω και λιγο σοκολατα και ειναι μια χαρα
    </blockquote id=quote>


    αν εννοεις οτι 80? για 15κιλα πρωτεινης ορρου απο την hellenic protein ειναι ακριβο...τοτε δεν ξερεις τι λες φιλε μου...εχω παρει δειγμα απο την πρωτεινη αυτη..και 35% με 65% ποσοστο πρωτεινης που εχει ειναι κορυφη για σκεψου λιγο στις παπαριες που αγοραζουμε του εμποριου ποση πρωτεινη μπορει να εχει καθαρη μεσα το πολυ 5-10% και ας αφησουμε τα μεγαλα δηθεν και πολυ διαφημηστικα τους λογια οτι σε κανει ετσι ειναι ετσι σε κανει αλλιως ειναι καλυτερη πιο δυνατη πιο καθαρη, κανενα σκευασμα πρωτεινης δεν ειναι καθαρο 100% ουτε καν 40% και σε τι βασιζετε οτι τα εμπορικα σκευασματα οπως κατι Muscletech και on...κ.λ.π'ς μπρουρδες ειναι οτι σας δειχνουν..αποδειξεις εχουνε?

    εμπρακτες, σε χαρτι και με λογια...

    καμια εταιρεια δεν την συμφερει να κανει το προιον την πολυ ποιοτικο γιατι χανει σε ποσοτητα και σε χρηματα...

    αλλα η εεληνικη πρωτεινη www.hellenicprotein.gr οντως εχει απο 35%-65% πρωτεινη μεσα στο σκευασμα της εμπρακτα, στο χαρτι και με λογια...δε θα πω αλλα, ουτε κανω διαφημηση, απλα εγω για ενα διαστημα που μενω σαλονικα πηγαινα σο κιλκις για να αγορασω πρωτεινη και ειναι πολυ καλυτερη, μπορει σε γευση να μην ειναι τελεια αλλα ειναι ευδιαλυτη βαλτε κανα φρουτο μεσα και ειναι τελεια...και τα 15κιλα ειναι πολυ φτηνα

    υπαρχει σε 5, 15, 25 και 50 κιλα σε σακι η κουβα οπως οι μπογιες...απευθυνονται σε εταιριες τροφιμων αλλα και σε αθλητικες ομοσπονδιες. επειδη το εψαξα λιγο παραπανω..και το γαλα ειναι μακεδονικοτατο απο τις φαρμες γυρο απο το κιλκις και την θεσσαλονικη(λαγκαδα, λητη, λαγυνα, αγ.βασιλειο....).

    για περισσοτερες πληροφοριες αν θελετε PM Μe.

    YΓ: για αυξηση ογκου ειναι τελεια..και μου φαινεται πως και εγω θα πεταχτω για ενα 15κιλο αυριο πρωι πρωι. μπορει να παρω και παραπανω αν μου κανουν καλυτερη τιμη αλλα τα 50 κιλα πρωτεινης στα 140 ευρω δεν μου φαινεται και πολυ ακριβη, εδω οι 10λιβρες (δηλ 5κιλες) πρωτεινες οπως η on, η dymatize εχουνε τα ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΛΙΓΟ ΕΔΩ: ΤΑ 5 ΚΙΛΑ ΜΟΝΟ εχουνε 90 και ευρω πανω κατω μιλαμε μονο τα 5 που η 10λιβρη συσκευασια ειναι και η τεραστιοτερη.

  12. #342
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    και στην τελικη κοιταξτε τον καταλογο της δεν ειναι μεγαλος αλλα αξιζει να του ριξουμε 1 ματια, πιστευω πως θα ικανοποιηθουμε ολοι σε σχεση με τα ξενοφερτα εμπορευματα που ζητημα να εχουνε ενα 5-αντε με 20% πρωτεινης μεσα τους και ολα τα αλλα συστατικα να ειναι μπουρδες...ζαχαρες και τετοια, ενω αυτα που λεω ειναι πρωτεινη και γαλα τελος τπτ αλλο ουτε ζαχαρη, ουτε συντηρητικα.

    δειτε τον:

    WHEYPRO 10
    ----------
    Ορρός γάλακτος σε σκόνη από αιγοπρόβειο τυρόγαλα

    WHEYPRO 20
    ----------
    Ορρός γάλακτος σε σκόνη με 18% πρωτεϊνη από αιγοπρόβειο τυρόγαλα

    WHEYPRO 35
    ----------
    Πρωτεϊνικό συμπύκνωμα ορρού γάλακτος σε σκόνη με 35% πρωτεϊνη από αιγοπρόβειο τυρόγαλα

    WHEYPRO 65
    ----------
    Πρωτεϊνικό συμπύκνωμα ορρού γάλακτος σε σκόνη με 65% πρωτεϊνη από αιγοπρόβειο τυρόγαλα

    και μετα εχει τα γαλατα σε σκονες με χαμηλα ποσοστα πρωτεινης αλλα με αλλα συστατικα οπως μεταλλα ιχνοστοιχεια, βιταμινες κ.λ.π:


    LACTINA
    -------
    Διήθημα ορρού γάλακτος σε σκόνη από αιγοπρόβειο τυρόγαλα

    PROLAC
    ------
    Ορρός γάλακτος σε σκόνη με 8-10% πρωτεϊνη και υψηλή περιεκτικότητα μεταλλικών στοιχείων

    WEP - 11
    --------
    Ορρός γάλακτος σε σκόνη με 11% πρωτεϊνη

    ACILAC
    ------
    Όξινος ορρός γάλακτος σε σκόνη με 5% πρωτεϊνη
    από παραγωγή γιαούρτης

  13. #343
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GeorgeS

    Ωραία πράματα. Να σε ρωτήσω και γω φίλε για το ala. Προφανώς το έχεις χρησιμοποιήσει. Λοιπόν αν το συνδυάσουμε με κάποιον υδατάνθρακα ή μίξη υδατανθράκων πριν και μετά την προπόνηση βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση της κρεατίνης? Θεωρητικά ναι το 'χω διαβάσει σε πολλές έρευνες αλλά θα 'θελα να ακούσω την δικιά σου άποψη αν έχεις δει διαφορά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Ps: Και την επόμενη φορά που θα πας Ταϊλάνδη κάνε καμιά "καλή" εισαγωγή από ρυζιέρες :D[:-chef]
    </blockquote id=quote>
    το συμπληρωμα αυτο μιμηται την ινσουλινη.Οταν αυτοι που κανουν πρωταθλητισμο βαζουν γρηγορη ινσουλινη μετα την προπονηση, τοτε εκτος απο τις τροφες,προσθετουν γλουταμινη,κρεατινη κ αμινοξεα.οποτε κατι παρομοιο μπορει να γινει κ εδω αλλα να προσεχεις την δοσολογια ή το ποσο υδατανθρακα θα βαλεις γιατι μπορει να σου κανει κ υπογλυκαιμια.

  14. #344
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    DusWS εχεις απολιτο δικιο σε αυτα που λες εγω τη χρησιμοποιω 3 χρονια και δεν εχω κανενα παραπονο
    τουλαχιστο ειναι καθαρη και με πολα πιστοπιητικα που τα εχω δει ο ιδιος

  15. #345
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    τωρα ενας φιλος ομως απο εδω μεσα μου λεει οτι ειδε να γραφει στην σελιδα σαν συστατικο της πρωτεινης το χλωριο...

    αυτο τι παιζει ακριβως μηπως ξερεις?

  16. #346
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο το λιγο χλωριο οταν το πινουμε καθε μερα στο νερο με τους τονους και το γαλα απο τη φηση του περιεχει λιγο

  17. #347
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    Εγώ είμαι ο φίλος που είπα στον DusWS για το χλώριο. Παρατήρησα ότι λέει περιεκτικότητα 5,9 γραμμάρια ανά κιλό (1000 γρ.). (στη σελίδα http://www.hellenicprotein.gr/grspec_wheypro65.htm ) Αυτή η ποσότητα είναι αμελητέα για χρήση ζαχαροπλαστικής γιατί ο ορός γάλακτος μπαίνει σε μερικά μόνο γλυκά και σε μικρές ποσότητες. Πρέπει ο άλλος να τρώει 5 κιλά τη μέρα για να τον επηρρεάσει.

    Όμως ένας bber που μπορεί να καταναλώσει ακόμη και 120 γραμάρια σε 2 μέρες, έχει ταυτόχρονα καταπιεί 1 ολόκληρο γραμμάριο (1000mg) χλώριο!!!

    Ως γνωστόν το χλώριο είναι και καρκινογόνο και προκαλεί μακροπρόθεσμα βλάβες. Δε σκοτώνει άμεσα βέβαια. Όμως και το τσιγάρο δεν σκοτώνει άμεσα παρά τα τόσα δηλητήρια που έχει. Την κάνει όμως τη ζημιά σε βάθος χρόνων.

    Γνώμη μου είναι να το προσέξετε το ζήτημα και να το ξεκαθαρίσετε πριν καταναλώσετε μαζικά αυτήν την πρωτείνη. Και από την άλλη, όσο και να πουλάνε μόνο χονδρική δε νομίζω ότι θα τους πείραζε να λέγανε ότι "κάνει και για αθλητικό συμπλήρωμα διατροφής". Για να μην το λένε, κάτι ύποπτο μου μυρίζει.

    Αν βρείτε πάντως με βεβαιότητα ότι δεν κάνει κακό θα πάρω κι εγώ!

    [Στο μεταξύ πρέπει να έχουμε βγει έξω από το θέμα του bigsteve, αλλά έγραψα τα παραπάνω γιατί νομίζω ότι το ζήτημα αυτής της πρωτείνης είναι σημαντικό θέμα υγείας με πιθανούς κινδύνους.]

  18. #348
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πρεπει να παραδεχτειτε ομως οτι ενα κακο σε ποιοτητα συμπληρωμα,μπορει να γινει πολυ πιο επικυνδινο απο τα ΑΑΣ κ να παρετε το νεφρο στο χερι πολυ πιο γρηγορα απο τους ασβεστες που βαζουν μεσα.
    δεν λεω καλες οι τιμουλες αλλα προσοχη!!!!

  19. #349
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Μια γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Με τα συμπληρώματα που έχω (μάλτο, δεξτρόζη, Waxy Maize Starch και whey φυσικά). Στο προ-προπονητικό να βάλω whey και μάλτο ή whey + Waxy Maize Starch; (έτσι ώστε να έχω ενέργεια για τουλάχιστον μια ώρα βάρη). Για το μεταπροπονητικό λέω να εναλλάσσω whey και μάλτο + δεξτρόζη και whey + Waxy Maize Starch

    Τhanks

  20. #350
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    στο μεταπροπονητικο ολα καλα τωρα στο προπροπονητικο αν εχεις φαει ενα καλο γευμα απο ρυζι κ κοτοπουλο 3 ωρες πριν (pump meal)τοτε στην προπονηση ολαθα ειναι μια χαρα κ χωρις να εχεις πρησμενο στομαχι.Το γλυκογονο αποθηκευεται κ χρησ. οταν εμεις το χρειαστουμε οποτε αν εχεις κανει ολα τα γευματα(πρωινα,προγευματα,μεσημεριανα)ολα σωστα τοτε δεν εχεις αναγκη απο ενα προπροπονητικο αλλα απο καποιο συμπληρωμα που θα σου προκαλεσει λιγες "τσιτες" για να εχεις "νευρο" στην προπονηση.

  21. #351
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-12-07
    Location
    Greece.
    Posts
    32

    Default

    Να ρωτησω κατι εγω, βρηκα ενα συμπληρωμα γλουταμινης που εχει και βιταμινες και λεω να παρω γλουταμινη και μια Whey. Και την διατροφη μου. Αυτα. Ειναι οκ να παιρνω τη γλουταμινη και τη whey ετσι? Γλουταμινη ποσες φορες την μερα και ποτε πρεπει να την παιρνω? Την whey μονο μετα την προπονηση ετσι? Ευχαριστω πολυ.

  22. #352
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-12-07
    Location
    Greece.
    Posts
    32

    Default

    Αν μεσα σε αυτα πεταξω και ZMA ειναι καλα η μηπως δν κανει ολα αυτα μαζι? Λεω εγω τωρα.. Αν παρω ZMA που ειναι να το παιρνεις πριν τον υπνο, δν τρωω τιποτα αλλο πριν τον υπνο? Πχ κοτατζ... Γιατι διαβασα οτι πρπεει να αποφευγεις τα γαλακτοκομικα μαλλον για την απορροφηση των συστατικων...

  23. #353
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    γλουταμινη μπορεις να παιρνεις 4 φορες την ημερα.1 κουτ του γλυκου το πρωι με αδειο στομαχι.1 πριν την προπονηση ,1 μετα κ 1 πριν τον υπνο.Τα βασικα ειναι τα πριν κ μετα την προπονηση αλλα αν βαλεις κ πριν τον υπνο θα δεις διαφορα το πρωι που θα εχεις ξυπνησει,διοτι θα νιωθεις οτι ο υπνος σε "εχει πιασει" καλυτερα κ θα εισαι ακομα πιο ξεκουραστος,ειδικα αν κανεις πολυ βαριες ή κοπιαστικες προπονησεις.καλο ειναι να αφηνεις 15 λεπτα διαφορα απο την ληψη γλουταμινης κ whey.

    οσο για το ζμα μπορεις να το βαλεις κ αυτο κ καλα ειναι οπως το ειπες να εχεις "ελαφρυ" στομαχι πριν τον υπνο (δηλ οχι τελειως αδειο αλλα να εχει περασει κ καποια ωρα που θα εχεις φαει.κ δεν θα πρεπει να εχεις φαει γαλακτοκομικα.δηλ αν κοιμασαι στις 12 το βραδυ για παραδειγμα,τοτε θα πρεπει το τελευταιο γευμα να το εχεις κανει γυρω στις 10:30

  24. #354
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-12-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Πήρα για πρώτη φορα κρεατίνη και αυτή είναι η MUSCLETECH CELLTECH-HARDCORE 3 Kg.Από αυτά που έχω διαβάσει για τη λήψη κρεατίνης μονουδρικής σε περίοδο load παίρνεις 4 φορές την ημέρα για πέντε μέρες από 3-5 γραμ κρεατίνη.Και μετά τις ημέρες τις προπόνησης 3-5 γραμ πρίν και μετά , ενώ τις ημέρες χωρίς προπόνηση 3-5 γραμ μια φορά την ημέρα (για αυτό δεν είμαι σίγουρος).Επειδή η συγκεκριμέμη κρεατίνη είναι φόρμουλα και δεν λέει στα συστατικά για 5 γραμ καθαρά κρεατίνης μονουδρικής αλλά έχει και αλλά είδη έχω μπερδευτεί.Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την δοσολογία και σε περίοδο load αλλά και μετά?

  25. #355
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    στην συγκεκριμενη κρεατινη να ακολουθησεις ακριβω τις οδηγιες που σου δινει ο κατασκευαστης επανω στο κουτι.

  26. #356
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-09-08
    Location
    Greece.
    Posts
    2

    Default

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

  27. #357
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-11-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Πολύ καλό άρθρο.Μπράβο!!

    Μια ερώτηση...το πρωί επειδή κάνω αεροβική είιναι προτιμότερο να παίρνω την isolate μολις ξυπναω ή αφου τελειωσω την αεροβική ?

  28. #358
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Αν έχεις bcaa πάρτα πριν την αεροβική και καπάκι μετά την isolate

  29. #359
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Petgio

    Πολύ καλό άρθρο.Μπράβο!!

    Μια ερώτηση...το πρωί επειδή κάνω αεροβική είιναι προτιμότερο να παίρνω την isolate μολις ξυπναω ή αφου τελειωσω την αεροβική ?
    </blockquote id=quote>
    για μενα κανε εντελως νηστικος την αεροβικη σου.
    μετα φαε την αϊζολεϊτ κ 20 λεπτα μετα φαε το πρωινο σου γευμα.
    Λενε πως πρεπει να παιρνεις το πρωι πριν την αεροβικη αμινοξεα η αϊζολεϊτ για να μην καταβολιστεις,αλλα το σωμα μπορει να χρησιμοποιησει αυτη την πρωτεϊνη σαν ενεργεια κ οχι το λιπος που εχει σειρα να καει,αφου τον υδατανθρακα τον εχει χρησιμοποιησει καθ ολη την διαρκεια του υπνου σου για τις βασικες λειτουργειες του σωματος σου.(εννοειται οτι το βραδυ πριν κοιμηθεις θα εχεις φαει λογικες ποσοτητες υδατανθρακα,διαφορετικα δεν ισχυει αυτο γιατι οσο να ναι στον υπνο χανεις 3 γευματα αλλα ποσο πια υδατ. θα χρησ το σωμα εκεινη την στιγμη...

  30. #360
    New Bodybuilder
    Join Date
    15-11-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ ...


 
Page 12 of 18 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1775
    Last Post: 25-07-11, 22:33
  2. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής για Γράμμωση
    By megageo in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-09, 07:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •