Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast
Results 391 to 420 of 511
  1. #391
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    παιδια να ρωτησω κατι κ εγω με την σειρα μου
    επειδη ειμαι σε φαση ογκου κ δεν βλεπω αποτελεσμα
    αν επαιρνα μια γλουταμινη θα με βοηθουσε...?
    οσο για το τριμπουλους που λεει ο bigsteve και το καταταση στα κυριοτερα συμπληρωματα εγω ειχα χρησιμοποιησει κ δεν ειδα καμια διαφορα πανω μου, να θυμησω στοχος μου ειναι ο ογκος ..
    ποσο καιρο πρεπει να παιρνει καποιος τετοιου ειδους συμπληρωματα για να δει διαφορα πχ γλουταμινη κ τριμπλουλους????

    αυτη την στιγμη αυτα που χρησιμοποιω εγω απο συμπληρωματα ειναι
    πρωτεινη καθαρη - ω3 - δεξτροζη - και κατα περιοδους κρεατινη ...

    ειναι αρκετα? ή οχι κ τι συμπληρωματα πιστευεται πως πρεπει να προσθεσω για να βαλω ογκο?
    να πω επισης οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη 7 γευματα την ημερα κ 250 γραμμαρια πρωτεινης καθημρινα κ φουλ υδατανθρακα . 89 κιλα ειμαι...

    α και τελευταιο γινεται να μην παρεις καποιος καζεινη (γιατι ειναι κ το οικονομικο θεμα) κ να την αντικαταστηση πχ. εμενα το τελευταιο γευμα μου εχει ως εξης 1.5 σκουπ whey σε γαλα 2 κουταλιες λιναρελαιο 1 κουταλια φυστικοβουτηρο κ τελος cottage , θελω να πω δηλαδη μπορουν αυτα τα φαγητα να αντικαταστησουν μια καζεινη ή θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα συμπληρωμα καζεινης
    (σορυ αν σας κουρασα)

  2. #392
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    φυσικα και καλυτερα να μην παρεις καζεινη ,ενα ποιοτικο γευμα ειναι καλυτερο απο μια σκονουλα οταν δεν μιλαμε για postworkout meal τουλαχιστον.το τριμπουλους και η γλουταμινη δεν θα σου δωσουν ογκο...ποιοτικο ογκο θα σου δωσουν οι εξτρα θερμιδες απο 'καθαρες' τροφες!λες οτι ειναι καλη η διατροφη σου..αν ηταν θα βλεπες και αποτελεσμα.(εφοσον η προπονηση ειναι καλη).τα συμπληρωματα που χρησιμοποιεις κατεμε ειναι αρκετα συν μια πολυβιταμινη που θα μπορουσες να προσθεσης μιας κ οπως λες οικονομικα αυτα σου ειναι εφικτα..και να μην υπηρχε οικονομικο θεμα βεβαια παλι το ιδιο θα σου απαντουσα.

  3. #393
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    φυσικα και καλυτερα να μην παρεις καζεινη ,ενα ποιοτικο γευμα ειναι καλυτερο απο μια σκονουλα οταν δεν μιλαμε για postworkout meal τουλαχιστον.το τριμπουλους και η γλουταμινη δεν θα σου δωσουν ογκο...ποιοτικο ογκο θα σου δωσουν οι εξτρα θερμιδες απο 'καθαρες' τροφες!λες οτι ειναι καλη η διατροφη σου..αν ηταν θα βλεπες και αποτελεσμα.(εφοσον η προπονηση ειναι καλη).τα συμπληρωματα που χρησιμοποιεις κατεμε ειναι αρκετα συν μια πολυβιταμινη που θα μπορουσες να προσθεσης μιας κ οπως λες οικονομικα αυτα σου ειναι εφικτα..και να μην υπηρχε οικονομικο θεμα βεβαια παλι το ιδιο θα σου απαντουσα.

  4. #394
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    παιδια να ρωτησω κατι κ εγω με την σειρα μου
    επειδη ειμαι σε φαση ογκου κ δεν βλεπω αποτελεσμα
    αν επαιρνα μια γλουταμινη θα με βοηθουσε...?
    οσο για το τριμπουλους που λεει ο bigsteve και το καταταση στα κυριοτερα συμπληρωματα εγω ειχα χρησιμοποιησει κ δεν ειδα καμια διαφορα πανω μου, να θυμησω στοχος μου ειναι ο ογκος ..
    ποσο καιρο πρεπει να παιρνει καποιος τετοιου ειδους συμπληρωματα για να δει διαφορα πχ γλουταμινη κ τριμπλουλους????

    αυτη την στιγμη αυτα που χρησιμοποιω εγω απο συμπληρωματα ειναι
    πρωτεινη καθαρη - ω3 - δεξτροζη - και κατα περιοδους κρεατινη ...

    ειναι αρκετα? ή οχι κ τι συμπληρωματα πιστευεται πως πρεπει να προσθεσω για να βαλω ογκο?
    να πω επισης οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη 7 γευματα την ημερα κ 250 γραμμαρια πρωτεινης καθημρινα κ φουλ υδατανθρακα . 89 κιλα ειμαι...

    α και τελευταιο γινεται να μην παρεις καποιος καζεινη (γιατι ειναι κ το οικονομικο θεμα) κ να την αντικαταστηση πχ. εμενα το τελευταιο γευμα μου εχει ως εξης 1.5 σκουπ whey σε γαλα 2 κουταλιες λιναρελαιο 1 κουταλια φυστικοβουτηρο κ τελος cottage , θελω να πω δηλαδη μπορουν αυτα τα φαγητα να αντικαταστησουν μια καζεινη ή θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα συμπληρωμα καζεινης
    (σορυ αν σας κουρασα)

    </blockquote id=quote>σχετικα με το τριμπιουλους θα πρεπει να το παιρνεις σωστα κ να κανεις ενα κυκλο 8 εβδομαδων για να δεις σωστο αποτελεσμα.

    θεωρω οτι καλυτερο για την τεστοστερονη κ περισσοτερο καλο για την ποιοτητα του σπερματος το σεληνιο.2 δοσεις των 200μγ την ημερα ειναι οτι καλυτερο κ το εχουν δοκιμασει κ αρκετοι φιλοι απο το φορουμ με τρομερα αποτελεσματα.

    με την γλουταμινη περα απο λιγο παραπανω αναρρωση δεν εχει να σου προσφερει τιποτα αλλο,αν κ νομιζω οτι η αναρρωση ειναι ενα αρκετα σημαντικο θεμα.

    σχετικα με την καζεινη καλη ειναι αλλα αν εχεις την δυνατοτητα να προτιμας φαγητο καλυτερα παρα σκονη.

    αλλαξε αν θελεις κ την δεξτροζη με μαλτοδεξτρινη.

  5. #395
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    παιδια να ρωτησω κατι κ εγω με την σειρα μου
    επειδη ειμαι σε φαση ογκου κ δεν βλεπω αποτελεσμα
    αν επαιρνα μια γλουταμινη θα με βοηθουσε...?
    οσο για το τριμπουλους που λεει ο bigsteve και το καταταση στα κυριοτερα συμπληρωματα εγω ειχα χρησιμοποιησει κ δεν ειδα καμια διαφορα πανω μου, να θυμησω στοχος μου ειναι ο ογκος ..
    ποσο καιρο πρεπει να παιρνει καποιος τετοιου ειδους συμπληρωματα για να δει διαφορα πχ γλουταμινη κ τριμπλουλους????

    αυτη την στιγμη αυτα που χρησιμοποιω εγω απο συμπληρωματα ειναι
    πρωτεινη καθαρη - ω3 - δεξτροζη - και κατα περιοδους κρεατινη ...

    ειναι αρκετα? ή οχι κ τι συμπληρωματα πιστευεται πως πρεπει να προσθεσω για να βαλω ογκο?
    να πω επισης οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη 7 γευματα την ημερα κ 250 γραμμαρια πρωτεινης καθημρινα κ φουλ υδατανθρακα . 89 κιλα ειμαι...

    α και τελευταιο γινεται να μην παρεις καποιος καζεινη (γιατι ειναι κ το οικονομικο θεμα) κ να την αντικαταστηση πχ. εμενα το τελευταιο γευμα μου εχει ως εξης 1.5 σκουπ whey σε γαλα 2 κουταλιες λιναρελαιο 1 κουταλια φυστικοβουτηρο κ τελος cottage , θελω να πω δηλαδη μπορουν αυτα τα φαγητα να αντικαταστησουν μια καζεινη ή θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα συμπληρωμα καζεινης
    (σορυ αν σας κουρασα)

    </blockquote id=quote>σχετικα με το τριμπιουλους θα πρεπει να το παιρνεις σωστα κ να κανεις ενα κυκλο 8 εβδομαδων για να δεις σωστο αποτελεσμα.

    θεωρω οτι καλυτερο για την τεστοστερονη κ περισσοτερο καλο για την ποιοτητα του σπερματος το σεληνιο.2 δοσεις των 200μγ την ημερα ειναι οτι καλυτερο κ το εχουν δοκιμασει κ αρκετοι φιλοι απο το φορουμ με τρομερα αποτελεσματα.
    [:-thumbu][:-thumbu] οντως δουλευει καλυτερα
    το μονο tribulus που μπορει να δουλεψει (τουλαχιστον σε εμενα) ειναι το γνησιο το βουλγαρικο το tribestan

    με την γλουταμινη περα απο λιγο παραπανω αναρρωση δεν εχει να σου προσφερει τιποτα αλλο,αν κ νομιζω οτι η αναρρωση ειναι ενα αρκετα σημαντικο θεμα.

    σχετικα με την καζεινη καλη ειναι αλλα αν εχεις την δυνατοτητα να προτιμας φαγητο καλυτερα παρα σκονη.

    αλλαξε αν θελεις κ την δεξτροζη με μαλτοδεξτρινη.

    </blockquote id=quote>

  6. #396
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    μαλτοδεξτρινη που μπορω να βρω...???

    δηλαδη γα ογκο τι συμλπηρωματα να παρω???

    τωρα χρησιμοποιω ω3-κρεατινη-πρωτεινη-δεξτροζη.

  7. #397
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    μαλτοδεξτρινη που μπορω να βρω...???

    δηλαδη γα ογκο τι συμλπηρωματα να παρω???

    τωρα χρησιμοποιω ω3-κρεατινη-πρωτεινη-δεξτροζη.
    </blockquote id=quote>σε οποιοδηποτε μαγαζι με συμπληρωματα

  8. #398
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    μαλτοδεξτρινη που μπορω να βρω...???

    δηλαδη γα ογκο τι συμλπηρωματα να παρω???

    τωρα χρησιμοποιω ω3-κρεατινη-πρωτεινη-δεξτροζη.
    </blockquote id=quote>σε οποιοδηποτε μαγαζι με συμπληρωματα
    </blockquote id=quote>

    οπου εχω ρωτησει κανεις δεν φερνει. μονο δεξτροζη εχουν...

  9. #399
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    δεν νομιζω οτι θα εχεις την διαφορα αν παιρνεις μαλτοδεξτρινη αντι για δεξτροζη αμεσως μετα την προπονηση.λεπτομερεις τελειως αχρηστε για εναν ερασιτεχνη.

  10. #400
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εγω εχω την γνωμη οτι δεν ειναι λεπτομερια η οποια ειναι αχρηστη για εναν ερασιτεχνη.Αυτο συμβαινει σε πολλα θεματα σχετικα με τα συμπληρωματα κ εχεις δικιο να το λες σε μερικες περιστασεις αλλα οχι εδω.
    Εδω υπαρχει αρκετη διαφορα στο να χρησ καποιος μαλτοδεξτρινη αντι για δεξτροζη.
    δεν εχω χρονο να το αναλυσω,απλα θελω να το διευκρινισω για να βοηθησω.

  11. #401
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να το αναλύσει?
    γιατί κι εγώ λεπτομέρεια το θεωρούσα μέχρι τώρα...

  12. #402
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    bigsteve έχω μία απορία:

    Βάζεις 1ο διατροφικό βήμα πρωτείνη και 20 λεπτά αργότερα διάφορα αμινοξέα, δηλαδή πάλι πρωτείνες. Τέτοια βήματα πριν και μετά την προπόνηση τα καταλαβαίνω, αλλά στο πρωινό ξύπνημα για ποιο λόγο μετά την πρωτείνη να παίρνουμε έξτρα αμινοξέα; Μήπως είναι λίγο υπερβολικό;

  13. #403
    New Member
    Join Date
    30-03-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    28

    Default

    bigsteve έχω μία απορία:

    Βάζεις 1ο διατροφικό βήμα πρωτείνη και 20 λεπτά αργότερα διάφορα αμινοξέα, δηλαδή πάλι πρωτείνες. Τέτοια βήματα πριν και μετά την προπόνηση τα καταλαβαίνω, αλλά στο πρωινό ξύπνημα για ποιο λόγο μετά την πρωτείνη να παίρνουμε έξτρα αμινοξέα; Μήπως είναι λίγο υπερβολικό;

  14. #404
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ναι για εναν αθλητη ο οποιος ειναι ελαφρυς κ δεν εχει να ταϊσει τοσα πολλα μυικα κιλα
    ,ειναι οχι μονο υπερβολικο αλλα ακραιο!!!

    Ξαναλεω ομως κ παλι οτι αυτος ο οδηγος δεν ειναι για αρχαριους ή μεσους αθλητες αλλα
    αρκετα προχωρημενους ή για επαγγελματιες,
    οι οποιοι εχουν αλλες απαιτησεις.

    Μπορει ο καθε ενας απο εμας να δει τον οδηγο κ να παρει μια μικρη γευση για το πως μπορει να
    οργανωσει την ληψη συμπληρωματων του μεσα στην μερα κ τι περιπου να χρησιμοποιησει,ποτε κ με
    ποιον τροπο.


    Ποτε δεν εγραψα οτι πρεπει να τηρηται απο εμας ακριβως κ ισα ισα το εχω διευκρινησει κ μεσα στο ποστ οπως
    κ μερικα αλλα παιδια οπως παραδειγμα ο Πετρος απο οτι θυμαμαι το εχει ξεκαθαρισει κ παλι.

    Σε ευχαριστω για την παρατηρηση σου!

  15. #405
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    με την ευκαιρια να πω εδω οτι εδω κ 1,5 εβδομαδα χρησιμοποιω την κρεατινη
    tri-matrix by reflex κ το νιτρικο οξειδιο nos by reflex κ εχω δει τρομερα αποτελεσματα
    σε θεμα δυναμης στην προπονηση,"τσιτα κ γκαζια" τα οποια με βοηθουν να βγαλω την προπονηση μου
    οπως ακριβως απαιτω εγω,παρα την κουραση της ημερας κ εχω δει επισης κ φανταστικο πρηξιμο
    κατα την διαρκεια της προπονησης το οποιο δν ηταν με τιποτα ετσι πριν βαλω αυτα
    τα συμπληρωματα.

    Αυτο που ευχαριστει ιδιαιτερα ειναι οτι επειδη εχω την ταση να κρατω πολλα νερα,η συγκεκριμενη
    κρεατινη δεν μου εχει κανει την υπερβολικη κατακρατηση που εβλεπα με αλλες.

    μονο οι γευσεις ειναι λιγο μειονεκτημα....

  16. #406
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θέλω κι εγώ με το Sersemi να τα πάρουμε, αλλά δυστηχώς δε ξέρουμε που να τα βρούμε!!!

    Καλέ μου θειούλη στείλε και σε μας τίποτα!!! :) :) :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #407
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εδω παει αυτο που λενε δωσε μου κ μενα μπαρμπα....χαχαχα
    κ τι ειμαι εγω βρε ; μαγαζι με συμπληρωματα εχω;
    αν ειχα θα σου τα εστελνα αμεσως...χαχαχα

  18. #408
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    εδω παει αυτο που λενε δωσε μου κ μενα μπαρμπα....χαχαχα
    κ τι ειμαι εγω βρε ; μαγαζι με συμπληρωματα εχω;
    αν ειχα θα σου τα εστελνα αμεσως...χαχαχα

    </blockquote id=quote>

    Το ξέρω, το ξέρω... σε πειράζω:D

    Κάτσε γιατί κάνω γευματάκι με μοσχάρι-ρυζομακάρονο... ΣΤΕΙΛΕ ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΡΥΔΑΣ ΚΑΙ ΣΑΛΤΣΑ ΤΣΙΛΙ!!! Εκεί να δεις θερμογένεση...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #409
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Η καρυδα κ το γαλα της ανεβαζουν τα οιστρογονα.Το πινουν οι γυναικες στην Ταϊλανδη οταν αργει να τους ερθει περιοδος....Το τσιλι ομως κανει τρελη θερμοκινηση...απιστευτη αλλα μετα τσουζει την αλλη μερα το
    πρωι:D[:-bigeyes]:D

  20. #410
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-06-09
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    ειμαι καινουργιος εδω αυτο που δδιαβασα ειναι παρα πολυ καλο μπραβο

  21. #411
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    Μύκονος, Greece.
    Posts
    71

    Default

    Πολυ καλο το topic κατα τη γνωμη μου και πολυ διαφωτιστικο. Ομως θα ηθελα να ρωτησω κατι (δεν ξερω εαν εχει προαναφερθει γιατι δεν διάβασα ολο το topic).Eίναι καλο για την υγεία να καταναλώνει κάποιος τοσα συμπληρώματα κατα τη διαρκεια της ημέρας;

  22. #412
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by metalwarrior

    Πολυ καλο το topic κατα τη γνωμη μου και πολυ διαφωτιστικο. Ομως θα ηθελα να ρωτησω κατι (δεν ξερω εαν εχει προαναφερθει γιατι δεν διάβασα ολο το topic).Eίναι καλο για την υγεία να καταναλώνει κάποιος τοσα συμπληρώματα κατα τη διαρκεια της ημέρας;
    </blockquote id=quote>
    Κατ αρχην να σε ευχαριστησω για τα καλα λογια που εγραψες για τον οδηγο συμπληρωματων διατροφης.Εχει ξαναγινει θεμα σχετικα με την ερωτηση σου.Για ακομα μια φορα χωρις αυτο να με κουραζει καθολου,θα πω οτι ο οδηγος αυτος αναφερεται σε επαγγελματιες αθλητες κ απλα χρησιμευει στους αρχαριους ή στους χομπιστες,να παιρνουν ενα παραδειγμα για το πως,γιατι κ ποιες ωρες της ημερας μπορουν να χρησιμοποιουν τα συμπληρωματα διατροφης που ακουν καθημερινα απο διαφορες πηγες(φορουμ,γυμναστηριο,περιδοδικα,συναθλουμενους κτλ),χωρις ομως (κ το τονιζω )αυτο να σημαινει οτι πρεπει να τα συμπεριλαβουν στο καθημερινο τους προγραμμα.Απλα ειναι εντελως ενδεικτικο κ τιποτα παραπανω.

    Κ εγω ο ιδιος δεν χρησιμοποιω ουτε το 1/3 των συμπληρωματων που αναφερω στον οδηγο.

  23. #413
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    με την ευκαιρια να πω εδω οτι εδω κ 1,5 εβδομαδα χρησιμοποιω την κρεατινη
    tri-matrix by reflex κ το νιτρικο οξειδιο nos by reflex κ εχω δει τρομερα αποτελεσματα
    σε θεμα δυναμης στην προπονηση,"τσιτα κ γκαζια" τα οποια με βοηθουν να βγαλω την προπονηση μου
    οπως ακριβως απαιτω εγω,παρα την κουραση της ημερας κ εχω δει επισης κ φανταστικο πρηξιμο
    κατα την διαρκεια της προπονησης το οποιο δν ηταν με τιποτα ετσι πριν βαλω αυτα
    τα συμπληρωματα.

    Αυτο που ευχαριστει ιδιαιτερα ειναι οτι επειδη εχω την ταση να κρατω πολλα νερα,η συγκεκριμενη
    κρεατινη δεν μου εχει κανει την υπερβολικη κατακρατηση που εβλεπα με αλλες.

    μονο οι γευσεις ειναι λιγο μειονεκτημα....
    </blockquote id=quote>


    Reflex Nutrition NOS Fusion

    Amount Per Serving
    Nutritional Information Per 20g Serving.

    Energy K Calories - 40
    K Joules - 166
    Carbohydrates - 1g
    Protein - 12g
    Fat - Trace
    Actinos - 10,000mg
    Arginine Alpha Ketoglutarate - 3,000mg
    Beta Alanine - 1,600mg
    Taurine - 1,500mg
    Glucuronolactone -1,000mg
    Caffeine - 150mg
    Green tea extract - 100mg
    Vitamin C - 60mg
    Nicotinic Acid - 50mg

    Reflex Nutrition Tri Matrix Evolution

    Per 35gm Serving:
    Calories 60
    CREAPURE Creatine 5000mg
    L-Leucine 3150mg
    L-Isoleucine 1750mg
    L-Valine 2100mg
    Beta-Alanine 1600mg
    Citrulline Malate 3000mg
    Betaine 500mg
    Taurine 1500mg
    Caffeine 150mg
    Grapeseed extract 50mg
    Pinebark Extract 50mg
    Vitamin B6 1.4mg

    Τα παίρνεις και τα 2 μαζί πριν την προπόνηση;;;;;;;;[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]

  24. #414
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    καταρχήν ένα ευχαριστώ , έπεσε επιτέλους αρκετό ''φως''.....

    αφού κατάφερα και διάβασα και τις 11 σελίδες μου λύθηκαν αρκετές απορίες παραμένουν όμως μερικές διευκρινήσεις ακόμα.....

    1. Αν υποθέσουμε ότι κάποιος τα πάρει όλα αυτά (δεν σχολιάζω αν είναι πολλά ή όχι γιατί από ότι κατάλαβα για κάποιους είναι υπερβολικά και για κάποιους αρκετά ή λίγα) μπορεί να τα συνδυάσει με τον διατροφικό οδηγό του BRaWNy http://www.bodybuilders.gr/data/main...nd_Cutting.pdf ???????

    Δηλαδή να φάει και τα παρακάτω και όλα τα υπόλοιπα συμπληρώματα?

    ΤΥΠΙΚΟ ΠΛΑΝΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΕΣΟ ΜΠΟΝΤΥΜΠΙΛΝΤΕΡ.
    (Πιθανότατα οι hardgainers να χρειαστούν έξτρα ρυθμίσεις/προσθέσεις)
    ΕΧΤΡΑ SUPPS ΠΡΩΤΕ'Ι'ΝΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΛΙΠΑΡΑ
    Γεύμα 1 Πολυβιταμίνη Ασπράδια Βρώμη, Σταφίδες Κρόκος-οι
    Γεύμα 2
    ½ Cal-C-Vita,
    Ωμέγα-3*
    Στήθος
    πουλερικών Μπασμάτι, Φρούτο Έλαια*
    Γεύμα 3
    ½ Cal-C-Vita,
    Ωμέγα-3* Τόνος σε νερό Μακαρόνια
    Γεύμα 4
    ½ Cal-C-Vita,
    Ωμέγα-3*
    Στήθος
    πουλερικών Μπασμάτι Έλαια*
    Γεύμα 5
    ½ Cal-C-Vita,
    Ωμέγα-3*
    Κόκκινο κρέας
    άπαχο Πατάτα
    Γεύμα 6
    ½ Cal-C-Vita,
    Ωμέγα-3*
    Τόνος σε νερό,
    Κότατζ Λαχανικά Έλαια*

    εκτός βέβαια από το Postworkout 1 που θα ακολουθηθεί από τον εδώ οδηγό

    2. Ενώ παντού έχεις για συμπλήρωμα πρωτείνης whey isolate στο 13ο ΒΗΜΑ:
    Πότε; 30 λεπτά μετά την προπόνηση
    Τι; 40-50γρ. whey protein, 60-100γρ απλού υδατάνθρακα, 3-5γρ κρεατίνη, 500mg άλφα λιποϊκό οξύ.
    Εχεις whey protein είναι σωστό ή εκ παραδρομής δεν το αναφέρεις;


    3. έχεις συμπλήρωμα καφεΐνης 2 ώρες πριν και τρίβολος ο χερσαίος 1 ώρα πριν την προπόνηση.
    1 ώρα πριν το συμπλήρωμα καφεΐνης αν φάω στήθος κοτόπουλο με μπασμάτι υπάρχει πρόβλημα; δηλαδή καφεΐνη τρίβολος πρέπει να έχω άδειο στομάχι;

    4. Η καλύτερη λύση για υδατάνθρακες πριν την προπόνηση είναι το vitargo.
    Εκτός από αυτό και το άλλο με το ρυζάλευρο υπάρχει άλλη εναλλακτική;;;

    5. Μετα το 12ο ΒΗΜΑ και 13ο ΒΗΜΑ, μετά από πόση ώρα είναι το βραδινό;

    ευχαριστώ για την όποια απάντηση (είχα και άλλες απορίες, αλλά μου έκοψε την ροή η γυναίκα)

    υγ. αν κρίνω από το αβατάρ σου αυτό είναι σοκολατόπιτα; αν ναι η σάλτσα σοκολάτας που έχει πάνω είναι αρκετή αυτή μέσα στο πιάτο δεν χρειάζεται και μπορεί να αντικατασταθεί με κρεμ αγκλαίζ ζεστή, κουλίς φρέσκιας φράουλας και μία μπάλα παγωτό πάνω στην σοκολατοπιτα. (θα βρω καποια στιγμή και φώτο) ο ειδικός των cheat meals χε χεχε χε!!!!

  25. #415
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    1)Νομιζω οτι η δοσολογια βιτ c που περιεχει μια καλ σε βιτα ειναι αρκετα μικρη για να την χωριζεις στο μισο κ να λαμβανεις μισο σε καθε γευμα.
    ΠΙστευω οτι οι βασικες ωρες που πρεπει να την χρησιμοποιεις ειναι το πρωι που ξυπνας κ η αλλη δοσολογια πριν η μετα την προπονηση,ωστε να σε βοηθαει στην αναρρωση σου.
    Μετα απο σοβαρη συζητηση κ ερωτηματα που ειχα με τον γιατρο μου,μου ειπε οτι για να μπορουν να δουλεουν σωστα τα Ω3 λιπαρα η ψαρολαδα κτλ θα πρεπει να συνδιαζονται με
    3γλυκεριδια τα οποια θα πρεπει να λαμβανουμε απο πηγες "καλων" λιπαρων οπως το ελαιολαδο.

    Νομιζω οτι το παρακανεις λιγο κ με την τοσο παρατεταμενη χρηση ωμεγα 3(ειδικα αν δεν εχεις γερο στομαχι θα σου ερχεται συνεχεια "αναγουλα" με γευση σολωμο :-( νομιζω οτι 2 δοσεις την ημερα με την σωστη αναλογια ω3 αρκουν.
    Δεν λεω σωστο ειναι κ αυτο με το να μοιραζεις τις δοσεις σε πολλες κ μικροτερες αλλα καθολου πρακτικο αν εχεις να βαλεις κ αλλα συμπληρωματα μεσα στην μερα σου.
    Ειδικα οταν εχεις ψαρι δεν νομιζω οτι ειναι τοσο χρησιμο να βαζεις Ω3 στο ιδιο γευμα.

    Κατι αλλο που παρατηρω ειναι οτι εχεις τουλαχιστο 2 φορες την ημερα τονο σε νερο στην διατροφη σου...Πολυ καλο,ωφελιμο κ υγειηνο να τρως καθημερινα ψαρι κ μαλιστα 2 γευματα στην διατροφη σου,αλλα φιλε μου καλε ο τονος σε κονσερβα(υποθετω οτι ειναι κονσερβα διοτι αναφερεις λεκτικα "τονος σε νερο")ειναι πολυ βλαβερο για τον οργανισμο σου λογω των συντηρητικων κ αλλων βλαβερων ουσιων που περιεχουνοι κονσερβες.Παλι ο γιατρος μου με εχει συμβουλεψει να μην τρωω πανω απο 1 με 2 κονσερβες τονο την ημερα.Οποτε θα ελεγα να προσπαθησεις να τρως εστω ακομα κ κατεψυγμενο ψαρι αλλα οχι κονσερβα οσο κ αν σε βολευει.Μην κατηγορουμε μονο τα συμπληρωματα για το ποσο βλαβερα ειναι λοιπον ,οταν μας περιτρυγιριζουν ενα σωρο τροφες οι οποιες ειναι καθαρος καρκινος κ ταϊζουμε μεχρι κ τα παιδια μας με αυτες....

    2)Σχετικα με την πρωτεινη,εγω χρησιμοποιω μεταπροπονητικα 3ων πηγων πρωτεινη ωστε να με τροφοδοτει περισσοτερη ωρα με αμινοξεα κ να περιλαμβανει κ whey αλλα κ whey isolate ομως κ αλλες πηγες πρωτεινης οπως αλμπουμινη.Αυτη που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα κ αποφευγω γιατι δνε ταιριαζει με τον οργανισμο μου κ την θεωρω λιγο υπερβολικη ειναι η καζεϊνη.

    3)Δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα,απλα οσο πιο γεματο ειναι το στομαχι σου,τοσο πιο πολυ κθυστερεις την αποροφηση των συμπληρωματων απο τον οργανισμο σου.Σχετικα με την καφεινη ομως μην το παρακανεις...Εγω ας πουμε την χρησιμοποιω μονο σε περιπτωσεις που ειχα μια κουραστικη μερα κ νιωθω οτι δεν πολυτραβαω για μια προπονηση ή σε περιπτωση που για καποιον λογο μπορει να μου λειπει υπνος.Αν πιεις 2 καφεδακια ειναι ακομα καλυτερα κ ακομα πιο καλυτερα αν χρησιμοποιησεις πρασινο τσαι.Να πω οτι χρησιμοποιω την καφεινη καθημερινα,μονο αν την περιεχει το λιποτροπικο που τυχον μπορει να χρησιμοποιω, κ εκει υπαρχει απο πηγες οπως το φυτο γκουαρανα η αλλα παρομοια.

    4)αυτο αναφερεται πιο πολυ σε hard gainers.Εγω δεν χρησιμοπιω υδατανθρακα πριν την προπονηση αλλα αρκουμαι στο "μαγικο" pump meal που κανω 3 ωρες πριν την προπονηση κ περιεχει σιγουρα ρυζι ως υδατανρακα.Το γευμα που κανουμε 3 ωρες πριν την προπονηση,ειναι αυτο που θα μας δωσει ολη την ενεργεια κ πρηξιμο την ωρα που θα κανουμε βαρη.Ο συνθετος υδατ που εχει το ρυζι ,αποθηκευεται σαν γλυκογονο κ χρησιμοποιειται απο τον οργανισμο οταν εκεινος το εχει αναγκη.Οποτε κρατα τις αποθηκρες σου "γεματες" ομως οχι σε σημειο που θα καις τον υδατανθρακα σαν μοναδικη πηγη ενεργειας κ δεν προλαβαινει να καψει λιπος, κ τοτε δεν εχεις αναγκη απο υδατανθρακα πριν την προπονηση.Εκτος αν εισαι ατομο με πολυ υψηλο μεταβολισμο ή επανω στην αναπτυξη(εως 21 ετων) που ορμονες κ μεταβολισμος δουλευουν στο φουλ!

    5)κανονικα μετα απο 45 λεπτα εως κ 1,5 ωρα μπορεις να φας το βραδυνο σου γευμα.Αυτο εξαρταται απο την ικανοτητα του καθε ανρωπου να χωνευει κ να αποροφα τις τροφες του.
    Κατσε κ παρατηρησε ποια ειναι η στιγμη για τον δικο σου οργανισμο.μετα απο 45 λεπτα ξεκινα να δεις ποτε θα αρχισει η πεινα να γινεται λιγο "ενοχλητικη" δηλ με λιγα λογια ακου
    το σωμα σου(αυτη ειναι η βασικη μου αρχη) εκεινο θα σου πει την αληθεια! αλλα απο 45 λεπτα κ μετα σιγουρα.Τωρα να ξερεις οτι εχει να κανει κ με το τι πρωτεινη θα χρησιμοποιεις.
    για παραδειγμα αν βαλεις isolate whey που μου ειπες πριν,μετα απο 20-30 λεπτα μπορεις να φας.Αν βαλεις whey μπορεις μετα απο 45 λεπτα με 1 ωρα.Αν βαλεις 3ων πηγων τοτε χρειαζεσαι 1-1,5 ωρα αλλα αυτα για τον δικο μου οργανισμο.Πανω κατω ιδια ειναι σε ολους απλα τσεκαρε το δικο σου συστημα.Τελος παιζει ρολο κ
    η μαρκα πρωτεινης που χρησιμοποιεις.Οχι αν ειναι καλη η οχι...σχεδον ολες το ιδιο ειναι μουφα κ αν εχει γνησια πρωτεινη μεσα τοτε διαφερουν στην μαεστρια που εχει κανει καθε εργοστασιο για να φτιαξει μια καλη γευση,στην ποιοτητα πρωτεινης που εχουν χρησιμοποιησει κ στην συσκευασια ποσο φανταχτερη κ εμπορικη ειναι.

    Ναι ειναι σοκολατοπιτα κ απεναντι μου εχω τον αδερφικο μου φιλο Νικο(σερσεμη)! ειχε αρκετο παγωτο καϊμακι στην 1η γυρα μετα ηρθε σκετη...χαχαχα
    Απο παραδοσιακο μαγαζι στου ψυρρη που το φτιαχνει χειροποιητο η ιδιοκτητρια με την κορη της...κ παντα με παγωμενο νερακι κ για ορεκτικο μπισκοτοπιτα....
    Ειμαι πολυ καλοφαγας κ θεωρω οτι δεν πρεπει να στερουμαστε τιποτα ,αλλα να απολαμβανουμε οτι μας παρεχει αυτη η ζωη...
    ε,οταν πρεπει να κρατηθπουμε για να πετυχουμε εναν στοχο τοτε το κανουμε αυτο.Οταν ημουν μποντυ μπιλντερ με ενοιαζε μονο η ωρα της σκηνης οπου εκει
    ημουν σε πολυ καλη φορμα.Τωρα κατω απο την σκηνη ηθελα να απολαμβανω κ αλλα πραγματα κ δεν με ενοιαζε να ημουν δα κ σε τελεια κατασταση...
    τωρα που δεν κανω πια μποντυ μπιλντινγκ κ ασχολουμαι με τις πολεμικες τεχνες,βλεπω οτι οι καυσεις ειναι τοσο μα τοσο
    πολλες που ακομα κ αν τρωω κ 2 η ακομα κ 3 ελευθερα γευματα μεσα στην εβδομαδα δεν με επηρεαζουν καθολου...

    καλη επιτυχια σε οτι κ αν κανεις
    φιλικα
    Σταυρος

  26. #416

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σταύρο τρομερό ποστ!!![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu] Ειδικά στο θέμα της αιτιολόγησης και της προσαρμογής στον καθένα, όχι μόνο δηλαδή να λέμε τι να πάρει κάποιος, και ούτε ξερά "γιατί" να το πάρει, αλλά και πώς μπορεί να το προσαρμόσει στον εαυτό του συναρτήσει του αν είναι hard-gainer ή του τι ώρα τρώει, κτλ.[:-thumbu]

    Πληροφορίες που δεν βρίσκεις εύκολα έτσι συνεκτικά γραμμένες...

  27. #417
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Χαιρομαι Γιαννη! Σε ευχαριστω πολυ!!!

  28. #418
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Πολυ καλο ποστ...γεματο χρησιμες πληροφοριες [:-thumbu][:-thumbu]
    Βεβαια απο την αλλη λειπει μια ακομα σημαντικοτερη ....το ονομα του μαγαζιου με τις σπιτικες σοκολατοπιτες :D:D

  29. #419
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    καλησπερα και ευχαριστουμε για το αρθρο!!!

    ειμαι νεος εδω και τωρα προσπαθω να βγαλω ακρη με διατροφη κλπ.

    ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την πρωτεινη στην αρχη της ημερας.

    κατ' αρχην βλεπω οτι τη διαλυεις μονο σε νερο. επισης, ενω το προγραμμα ειναι για μυικη αναπτυξη παρατηρω οτι δεν βαζεις τιποτα απο υδατανθρακες μαζι με την πρωτεινη.

    υπαρχει καποιος συγκεκρημενος λογος γι αυτο? ειναι απαραιτητο να παει η πρωτεινη σκετη? η μπορεις να βαλεις και μαλτοντεξ.. πχ μεσα?

    και παλι ευχαριστω πολυ!

    take care

  30. #420
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε Μορφεα.Παμε να το συζητησουμε λιγο.
    Το να κανεις το 1ο βημα ειναι εντελως προαιρετικο.(να πιεις δηλ μια isolate)
    Απο εκει κ περα δε θεωρω απαραιτητο να βαλεις υδατανθρακα στο 1ο βημα διοτι μετα απο 30-40 λεπτα θα κανεις το 1ο σου γευμα το πρωινο το οποιο θα περιεχει
    καποιο συνθετο υδατανθρακα σιγουρα,με αποτελεσμα να εχεις κανει πληρη γευματα με διαφορα 30-40 λεπτα μεταξυ τους,ενω η διαφορα ωρας που πρεπει να εχουν 2 πληρη γευματα μεταξυ τους ειναι 2,5 με 3 ωρες(εξαιρεση το μεταπροπονητικο κ το γευμα οπου ακολουθει μετα απο αυτο).

    Αν λοιπον εχεις φαει στο 1ο βημα κ υδατανθρακα,τοτε εχεις κανει ενα πληρη γευμα(ενω το 1ο βημα ειναι μια extreme κινηση για διατηρηση ή δημιουργια μυικου ιστου.Μην ξεχνας οτι ο οδηγος αναφερεται σε αθλητες οι οποιοι ειναι πολυ προχωρημενοι η κανουν πρωταθλητισμο,κατι που σημαινει αυτοματα οτι εχουν πολυ μυικη μαζα να συντηρησουν...

    Δεν αποκλειουμε ομως τιποτα κ τιποτα δεν ειναι απολυτο,γιατι τα σωματα διαφερουν μεταξυ τους οπως κ οι αναγκες του καθε ανθρωπου.Οποτε δεν παιρνουμε εναν τυφλοσουρτη κ τον ακολουθουμε,παρα μονο προσαρμοζουμε τα πανατα (απο προπονηση μεχρι κ διατροφη ,επανω στο δικο μας σωμα)Για να βαλεις λοιπον καποιο υδατανθρακα στο 1ο βημα,θα πρεπει να υπαρχουν καποιοι παραμετροι.

    1)να ανηκεις στους hard gainers κ να εχεις πολυ υψηλο μεταβολισμο με αποτελεσμα κατα την διαρκεια της νυχτας να χρησιμοποιησες αρκετες θερμιδες,την ωρα που κοιμοσουν.Αν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια κ ειδικα αν δεν εκανες κ ενα γευμα με αργης αφομειωσης πρωτεινης πριν τον υπνο,τοτε ισως να χρειαστει.

    2)Ο υδατανθρακας που θα βαλεις θα πρεπει να ειναι συνθετος κ γρηγορα αποροφησιμος.Πιο κοντινη τροφη σε αυτο ειναι η μαλτοδεξτρινη.
    Στο αναφερω αυτο διοτι μετα απο 30 με 40 λεπτα θα κανεις το πρωινο σου γευμα.

    3)Να ξυπνησεις κουρασμενος,κατι που φανερωνει ελειψη αναρρωσης.Αυτο βεβαια το καταπολεμας με καλο υπνο,ξεκουραση την επομενη μερα απο προπονηση,σωστη ληψη αντιοξειδωτικων κ αλλων πολυτιμων συστατικων απο τις τροφες σου κ γενικα με σωστο προγραμματισμο στην ημερα σου κ στο προγραμμα της προπονησης σου,ομως για 1 με 2 φορες αν τυχει κ σου συμβει να ξενυχτισεις παραπανω για καποιο λογο κ νιωσεις οτι δνε εχεις αναρρωσει μπορεις να το κανεις κ εκει.

    Αυτα απο μενα...
    Καλη συνεχεια


 
Page 14 of 18 FirstFirst ... 4101112131415161718 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1775
    Last Post: 25-07-11, 21:33
  2. Οδηγός Συμπληρωμάτων Διατροφής για Γράμμωση
    By megageo in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-09, 06:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •