Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 36
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default Το νοστιμότερο μπιφτέκι κοτόπουλου (updated)

    Η συνταγή αναβαθμίστηκε! Σορυ, αλλά η μικρή συζήτηση που είχαμε για τις ποσότητες πάει περίπατο..

    Attached Image:



    Προετοιμασία:

    Βρώμη: την αλέθετε κατα βούληση στο μπλέντερ..

    Κρεμμύδια: Ανάλογα με το πόσο ψημένα ή όχι σας αρέσουν, μπορείτε να τα τρίψετε στο χοντρό στον τρίφτη ή να τα ψιλοκόψετε με μαχαίρι... Στη δεύτερη περίπτωση που θα βγούν πιο χοντροκομμένα, αν τα μπιφτέκια τα ψήσετε για 15-20 λεπτά, δε θα προλάβουν να ψηθούν αρκετά.

    Κιμάς από στήθος κοτόπουλο: Σε ένα μικρό μπλέντερ γίνεται η δουλειά, αλλά θέλει υπομονή. Εγώ έκοψα σε μικρά κομμάτια ένα κιλό κρέας και χρειάστηκε να το μοιράσω σε καμια 15αριά δόσεις για να το κάνω κιμά στο μπλέντερ προκειμένου να μην ανάψει...


    Στη συνέχεια βέβαια τα βάζετε όλα σε ένα μπολ και ανακατεύετε. Προσωπικά για να μη γεμίσω τα χέρια μου με όλα αυτά, πήρα ένα κουτάλι και ένα πιρούνι και ανακάτευα μαζί.

    Και ένα hot tip! Θα σας συμβούλευα να απλώσετε όλο το μείγμα σε ένα ορθογώνιο ταψί σε κατάλληλο μέγεθος ώστε να το χωρίσετε αφού ψηθεί σε «μπιφτέκια». Έτσι μπορείτε πχ να το κόψετε σε 3Χ4 ισομεγέθη κομμάτια πολύ απλά, και να μη μετράτε το βάρος για κάθε μπιφτέκι! Για να μή κολλήσει το μείγμα στο ταψί, άπλωσα τη μισή τρίμμενη βρώμη στο ταψί και την άλλη μαζί απλά την ανακάτεψα με τα υπόλοιπα υλικά. Ούτε σταγόνα λάδι.

    Αν θέλετε για να είστε πιο σίγουροι οτι δε θα κολλήσει στο ταψί, προθερμάνετε το φούρνο. Το ψήσιμο θέλει περίπου 15 λεπτά. Καλά δοκιμάστε και μόνοι σας γιατί εγώ γενικότερα δε τα πολύ αφήνω να ψηθούν τα φαγητά....

    * Α, την τελευταία φορά δεν έβαλα φρέσκο δυόσμο, αλλά ήταν λάθος!

    PS Πειραματιστείτε με τα μπαχαρικά για να πετύχετε αυτό που αρέσει σε εσάς καλύτερα..

  2. #2
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Nice idea!!!

    Για όγκο νομίζω, επιβάλλεται! [:-chef]

  3. #3

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Πόσα μπιφτέκια βγάζεις περίπου με αυτές τις ποσότητες; Ωραίο ακούγεται πάντως, worth trying!

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι, πολύ καλή συνταγή φαίνεται! Θα τη δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες.

    Ο κιμάς θα γίνει στο μπλέντερ, ή θα μου το χτυπά η μάνα μου στη κεφαλή;!;!;!;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι, πολύ καλή συνταγή φαίνεται! Θα τη δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες.

    Ο κιμάς θα γίνει στο μπλέντερ, ή θα μου το χτυπά η μάνα μου στη κεφαλή;!;!;!;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    Πολύ ωραία συνταγή, μου έδωσε κάποιες ιδέες για τα υλικά που μπορούμε να βάλουμε όταν ζυμώνουμε το κιμά.
    Προσωπικά θα αφαιρούσα τα σκόρδα και τα κρεμμύδια (τα σιχαίνομαι) και αντί φρυγανιά θα έβαζα βρώμη.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    Πολύ ωραία συνταγή, μου έδωσε κάποιες ιδέες για τα υλικά που μπορούμε να βάλουμε όταν ζυμώνουμε το κιμά.
    Προσωπικά θα αφαιρούσα τα σκόρδα και τα κρεμμύδια (τα σιχαίνομαι) και αντί φρυγανιά θα έβαζα βρώμη.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Mazda6, εγώ έχω ένα φτηνό μπλέντερ 200watt και κάνει τη δουλειά άνετα! Εξάλλου είναι πολύ μαλακό το κοτόπουλο σαν κρέας. Απλά κόψε το σχετικά μικρά κομμάτια πριν το βάλλεις μέσα και λίγο, λίγο..

    GRF, ψημένα τα μπιφτέκια βγαίνουν λίγο περισσότερο από 1900γρ (αν φανταστείς πως το περισσότερο κρεμμύδι ουσιαστικά είναι νερό και χάνεται, όπως και λίγο βάρος από το κοτόπουλο, μένει τόσο περίπου όσο το αρχικό βάρος του κοτόπουλου), οπότε αν το κάθε μπιφτέκι ζυγίζει περίπου 65γρ έχεις περίπου 30 μπιφτέκια. Τώρα να σου πώ δε τα μέτρησα πόσα βγήκαν και ήδη λείπουν αρκετά για να το κάνω τώρα!
    * Το κρεμμύδι το έτριψα στον τρίφτη στο "χοντρό", γιατί δε πρέπει να λιώσει, αλλά να μείνει μικρά κομμάτια ώστε να μη χάσει τη γεύση του.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Mazda6, εγώ έχω ένα φτηνό μπλέντερ 200watt και κάνει τη δουλειά άνετα! Εξάλλου είναι πολύ μαλακό το κοτόπουλο σαν κρέας. Απλά κόψε το σχετικά μικρά κομμάτια πριν το βάλλεις μέσα και λίγο, λίγο..

    GRF, ψημένα τα μπιφτέκια βγαίνουν λίγο περισσότερο από 1900γρ (αν φανταστείς πως το περισσότερο κρεμμύδι ουσιαστικά είναι νερό και χάνεται, όπως και λίγο βάρος από το κοτόπουλο, μένει τόσο περίπου όσο το αρχικό βάρος του κοτόπουλου), οπότε αν το κάθε μπιφτέκι ζυγίζει περίπου 65γρ έχεις περίπου 30 μπιφτέκια. Τώρα να σου πώ δε τα μέτρησα πόσα βγήκαν και ήδη λείπουν αρκετά για να το κάνω τώρα!
    * Το κρεμμύδι το έτριψα στον τρίφτη στο "χοντρό", γιατί δε πρέπει να λιώσει, αλλά να μείνει μικρά κομμάτια ώστε να μη χάσει τη γεύση του.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως τόση ποσότητα φρυγανιάς σε τόση ποσότητα κιμά είναι πολύ λίγη.

    Ούζε, βρώμη κανονική εννοείς; Θα βγει καλό; Αν έμπαινε αλεύρι ολικής άλεσης;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως τόση ποσότητα φρυγανιάς σε τόση ποσότητα κιμά είναι πολύ λίγη.

    Ούζε, βρώμη κανονική εννοείς; Θα βγει καλό; Αν έμπαινε αλεύρι ολικής άλεσης;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Εδώ που τα λέμε, με τόση λίγη φρυγανιά το σκέφτηκα να τη βγάλω τελείως
    ή να προσθέσω βρώμη να δώ τί θα βγεί, αλεσμένη βέβαια για να "δέσει" με το μείγμα, ίσως και περισσότερα μπαχαρικά. Αν έχω κάτι καλύτερο, θα ανανεώσω τη συνταγή..

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Εδώ που τα λέμε, με τόση λίγη φρυγανιά το σκέφτηκα να τη βγάλω τελείως
    ή να προσθέσω βρώμη να δώ τί θα βγεί, αλεσμένη βέβαια για να "δέσει" με το μείγμα, ίσως και περισσότερα μπαχαρικά. Αν έχω κάτι καλύτερο, θα ανανεώσω τη συνταγή..

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    Νοστιμότατο βγαίνει με τη βρώμη! Γίνεται ρε παιδί μου πιο γεμάτο, πιο μεστό! Αν θες την καβουρντίζεις τη βρώμη αλλά και να την πετάξεις όπως είναι δεν χάλασε ο κόσμος. Δεν διακρίνεται εύκολα μέσα στο ψημένο μπιφτέκι.

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    Νοστιμότατο βγαίνει με τη βρώμη! Γίνεται ρε παιδί μου πιο γεμάτο, πιο μεστό! Αν θες την καβουρντίζεις τη βρώμη αλλά και να την πετάξεις όπως είναι δεν χάλασε ο κόσμος. Δεν διακρίνεται εύκολα μέσα στο ψημένο μπιφτέκι.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Πάει σε όλα τα είδη μπιφτεκιού: Κατά το ζύμωμα προσθέτω μπόλικο τριμένι καρότο (στον χοντρό τρίφτη)
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    kriti.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    Ναι, πολύ καλή συνταγή φαίνεται! Θα τη δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες.

    Ο κιμάς θα γίνει στο μπλέντερ, ή θα μου το χτυπά η μάνα μου στη κεφαλή;!;!;!;!
    </blockquote id=quote> χαχαχαχαχα!γιασου κουμπαρακι με τα οραιασουυυ!!!!
    &lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;img alt="CLICK HERE FOR PROFILEPOUNDER.COM GRAPHICS]http://profilepounder.com/pics/love/flowers/46.gif" border="0"&gt;&lt;/a&gt;&lt;br&gt;&lt;a href="http://profilepounder.com/" target="_blank"&gt;&lt;font size=1&gt;PROFILEPOUNDER.COM&lt;/font&gt;&lt;/a&gt;

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Μη ταράζεστε!! Υπάρχει και τριμμένη φρυγανιά ολικής άλεσης αν θέλετε. Επίσης μπορείτε να ζητήσετε απο τον χασάπη να σας κάνει το φιλέτο κοτόπουλο κιμά. Μπράβο Ντιον ωραία συνταγή. Θα τη φτιάξω και θα σας πω τη γνώμη μου.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Thx Pepi,
    Μια γνώμη μόνο... δε ξέρω, αλλά πολύ φοβάμαι πως αν τον κιμά τον κάνει ο χασάπης θα πάρεις και αρκετό λίπος ένθετο, ακόμα και αν βάλλει καθαρό κρέας, μια και η μηχανή θα έχει ήδη πράμα μέσα.

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Τώρα πέρα από τη συνταγή κάτι λίγο offtopic... ένα tip για γρήγορα μαγειρέματα που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους,

    Τα περισσότερα τρόφιμα που καταναλώνω είναι κατεψυγμένα! Ρύζι, όσπρια, μπιφτέκια, ψάρι κλπ τα μαγειρεύω ένα Σαββατοκύριακο και τα μοιράζω σε μερίδες για όλη τη βδομάδα και περισσότερο.. Ακόμα και έτοιμα σάντουιτς έχω στον καταψύκτη (έχω μεγάλο καταψύκτη χώρια από το ψυγείο)!

    Όσο για τον τόνο, τέρμα! Βράζω μπακαλιάρο και σολωμό, τα καθαρίζω και τα κάνω και αυτά μερίδες... (Συνήθως μετά την προπόνηση τρώω μπακαλιάρο και όταν δεν έχω προπόνηση σολωμό.)

  21. #21
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Dion, είσαι πολύ οργανωμένος! [:-thumbu]

    Μπράβο, ρε συ! :)

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Πάει σε όλα τα είδη μπιφτεκιού: Κατά το ζύμωμα προσθέτω μπόλικο τριμένι καρότο (στον χοντρό τρίφτη)
    </blockquote id=quote>

    Αυτό που λες, αλλά στον ψιλό τρίφτη, το κάνω στα γιουβαρλάκια!
    Εκεί στη ζύμη βάζω επιπλέον τριμμένο κολοκύθι, άσπρο ρύζι, λίγο λευκό κρασί + όσα βάζουμε στα μπιφτέκια.
    Στη σούπα καθώς βράζει ρίχνουμε πατάτες, ρύζι λίγο ελαιόλαδο και στο τέλος αφού το κατεβάσουμε από τη φωτιά προσθέτουμε το αυγολέμονο (εδώ θέλει μεγάλη μαεστρία, 3/5 να σου κόψει το αυγό αν δεν προσέξεις).
    Στο πιάτο πετάμε μπόλικο μπούκοβο [:-timebm][:-hot] και δεν σε πιάνει χειμώνας!

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Thx crimson!

    Thx Rea για το tip!

    Ναι, αυτό με το καρότο και εγώ το ήξερα για τα γιουβαρλάκια, όχι πως έχω φτιάξει ποτέ..

    Ούζε, τί είναι το μπούκοβο;! Μήπως η καυτερή πιπεριά;

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Thx crimson!

    Thx Rea για το tip!

    Ναι, αυτό με το καρότο και εγώ το ήξερα για τα γιουβαρλάκια, όχι πως έχω φτιάξει ποτέ..

    Ούζε, τί είναι το μπούκοβο;! Μήπως η καυτερή πιπεριά;

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Για περίοδο γράμμωσης δεν κάνει εε???[:-boggled][:-indifferent]
    pal

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Για περίοδο γράμμωσης δεν κάνει εε???[:-boggled][:-indifferent]
    pal

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Pal

    Για περίοδο γράμμωσης δεν κάνει εε???[:-boggled][:-indifferent]
    </blockquote id=quote>

    Αν και προσωπικά δε με έχει απασχολήσει σοβαρά, μια και ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 4 μήνες (είμαι σε διατροφή όγκου), αν κρίνω από το πρώτο σχόλιο της crimson, μάλλον δεν είναι ο,τι το καλύτερο για γράμμωση.

    Αναρωτιέμαι όμως, αν απλά μειώσει λίγο κανείς πχ το ρύζι που θα τρώει μαζί με τα μπιφτέκια, ώστε να βγαίνουν οι ίδιες θερμίδες, γιατί όχι;

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Pal

    Για περίοδο γράμμωσης δεν κάνει εε???[:-boggled][:-indifferent]
    </blockquote id=quote>

    Αν και προσωπικά δε με έχει απασχολήσει σοβαρά, μια και ξεκίνησα γυμναστήριο πριν 4 μήνες (είμαι σε διατροφή όγκου), αν κρίνω από το πρώτο σχόλιο της crimson, μάλλον δεν είναι ο,τι το καλύτερο για γράμμωση.

    Αναρωτιέμαι όμως, αν απλά μειώσει λίγο κανείς πχ το ρύζι που θα τρώει μαζί με τα μπιφτέκια, ώστε να βγαίνουν οι ίδιες θερμίδες, γιατί όχι;

  29. #29
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βασικά, συμφωνώ με αυτό που λες.... Απλά, έχω μείνει με την εντύπωση ότι στο cutting τα πράγματα είναι αρκετά αυστηρά ως προς τη διατροφή, οπότε για μένα το κόβω λίγο σαν cheat meal!

    Όταν έκανα "καθάρισμα" (cutting δεν έκανα, γιατί δεν είχα τον όγκο που ήθελα), είχα μείνει στο μοτίβο "ρύζι-κοτόπουλο-τόνο" με συνοπτικές διαδικασίες :D & να είμαι ειλικρινής δεν σκέφτηκα (αλλά δεν είχα και την πολυτέλεια του χρόνου να το ψάξω), για να δω πως μπορώ να νοστιμίσω τα γεύματά μου!

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, για μένα, το φαί δεν είναι απόλαυση! Είναι μια τυπική διαδικασία που πρέπει να διεκπαιρεώσω κατά τη διάρκεια της μέρας (δυσάρεστη, πολλές φορές, όταν είμαι σε όγκο - κουράζομαι να μασάω) και μόνο αυτό! Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό που θα φάω είναι νόστιμο/άγευστο/φαίνεται χάλια (εξαίρεση αποτελεί ο τόνος στο μπλέντερ με κόκα-κόλα, που είχα διαβάσει σε ένα τόπικ! :D)... Αντίστοιχα, δε με ενδιαφέρει να ψαχτώ στο να νοστιμήσω κάτι! Αυτό είναι, πρέπει να το φάω, τέλος!

    Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του, γιατί εγώ δεν είμαι πολύ αντικειμενικό κριτήριο στο παρόν τόπικ! :D

  30. #30
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βασικά, συμφωνώ με αυτό που λες.... Απλά, έχω μείνει με την εντύπωση ότι στο cutting τα πράγματα είναι αρκετά αυστηρά ως προς τη διατροφή, οπότε για μένα το κόβω λίγο σαν cheat meal!

    Όταν έκανα "καθάρισμα" (cutting δεν έκανα, γιατί δεν είχα τον όγκο που ήθελα), είχα μείνει στο μοτίβο "ρύζι-κοτόπουλο-τόνο" με συνοπτικές διαδικασίες :D & να είμαι ειλικρινής δεν σκέφτηκα (αλλά δεν είχα και την πολυτέλεια του χρόνου να το ψάξω), για να δω πως μπορώ να νοστιμίσω τα γεύματά μου!

    Δυστυχώς ή ευτυχώς, για μένα, το φαί δεν είναι απόλαυση! Είναι μια τυπική διαδικασία που πρέπει να διεκπαιρεώσω κατά τη διάρκεια της μέρας (δυσάρεστη, πολλές φορές, όταν είμαι σε όγκο - κουράζομαι να μασάω) και μόνο αυτό! Δεν με ενδιαφέρει αν αυτό που θα φάω είναι νόστιμο/άγευστο/φαίνεται χάλια (εξαίρεση αποτελεί ο τόνος στο μπλέντερ με κόκα-κόλα, που είχα διαβάσει σε ένα τόπικ! :D)... Αντίστοιχα, δε με ενδιαφέρει να ψαχτώ στο να νοστιμήσω κάτι! Αυτό είναι, πρέπει να το φάω, τέλος!

    Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του, γιατί εγώ δεν είμαι πολύ αντικειμενικό κριτήριο στο παρόν τόπικ! :D


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •