Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9

Thread: HST Training

  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-05-07
    Location
    .
    Posts
    22

    Default HST Training

    Έκανα για 3 μήνες το λέβελ 2 του μπράουνυ. Τώρα λέω να αρχίσω HST training. Διάβασα οτι έχει καλά αποτελέσματα. Τι λέτε? Το μόνο πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω πολλά κιλά στις βασικές ασκήσεις. (πάγκο 50κιλά,σκουατ 50,το ιδιο και αρσεις περίπου).

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις φτάσει σε ένα άλφα επίπεδο δύναμης στις βασικές ασκήσεις, όμως πιστεύω ότι θα σε βοηθούσε πολύ περισσότερο το να έχεις ήδη κάποια καλά κιλά σε βασικές ασκήσεις ώστε να εκμεταλλευτείς αυτά που έχει να σου δώσει το HST περισσότερο. Θα σου πρότεινα μεν να δοκιμάσεις να δεις τι είναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι θα ανταπεξέλθεις; Κάνοντας 3 μήνες το level 2, θα έπρεπε να είχες ανέβει σε πολύ περισσότερα κιλά στις βασικές ασκήσεις - ειδάλλως πάει να πει ότι δεν το έκανες σωστά το πρόγραμμα εκείνο ή ότι η διατροφή σου δεν ήταν η ανάλογη. Γι'αυτό προσωπική μου γνώμη είναι να δεις πρώτα αν μπορείς να εκτελέσεις σωστά ένα πρόγραμμα σαν την HST, και κατά δεύτερον η διατροφή σου να είναι η ανάλογη. Δεν έχει νόημα να το κάνεις μένοντας π.χ. στο ίδιο σωματικό βάρος.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-05-07
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    GRF τον άυγουστο έμεινα πίσω λόγω διακοπων. Απο αύριο ξεκιναω πάλι δυνατα με διατροφη καλη, χωρις ξενυχτια επιτελουσ και ξυδια. Προτεινεις να συνεχισω ενα μηνα το λεβελ 2 η να αρχισω HST?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Κάνε έναν ακόμη μήνα επίπεδο 2 ώστε να ανέβεις λίγο σε κιλά και μετά μπες σε HST.
    Αν έχεις μείνει ένα μήνα εκτός τότε πρέπει να κάνεις τουλάχιστον έναν κύκλο προσαρμογής ίσως και δύο. Μην μπείς κατευθείαν σε βαριά κιλά και αποτυχία.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  5. #5

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ό,τι είπε ο Σήφης!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-05-07
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Το πρόβλημα ρε παιδια ειναι οτι εχω γυμναστηριο σπιτι μου και δεν εχω βοηθο. Μερικες φορες που εχω βοηθο, πχ παγκο απο 40κ πήγα ανετα στα 50. Χωρις βοηθο δεν αποδιδω τα μεγιστα. Τι προγραμμα μπορω να ακολουθησω?

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Χωρίς βοηθό σε κάποιες ασκήσεις είναι δύσκολο να αποδώσεις τα μέγιστα.
    Κλασσικό παράδειγμα όπως ανάφερες είναι κι οι πιέσεις πάγκου.
    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι όμως. Είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστείς.
    Για να αυξήσεις την ένταση μπορείς να εκτελείς με κατιούσες σειρές, ή σειρές δ/π κλπ
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-05-07
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Κατιουσες, δ/π? Αρνητικη πυραμιδα δηλαδη? Να παιξω με αργο TUT και λιγοτερα κιλα?

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    Ναι συγγνώμη, εννοούσα Drop set, rest ? pause set.
    Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα λογικά θα πρέπει να την εναλλάσσεις στις προπονήσεις για να δεις άλλωστε και τι σε "πιάνει".
    Πάντως με τις εκρηκτικές επαναλήψεις θέλει προσοχή στην τεχνική εκτέλεσης διότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα τραυματισμού.

    Από προσωπική πείρα θα έλεγα ότι γύρω στις 7 ? 10 επαναλήψεις, στην αρχική προσπάθεια, ελεγχόμενες & με καλή τεχνική είναι προτιμότερες από 1 ? 5, με ντεμί τεχνική κι από άποψη πιασίματος.

    Μην ξεχνάς ότι για την εκγύμναση στο σπίτι πρέπει να έχεις πολύ μεγαλύτερη προσοχή γιατί δεν υπάρχει βοήθεια.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •