Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-05
    Location
    .
    Posts
    24

    Default Σχολές για παραδοσιακό Muay Thai;

    hi forum

    ξερει κανεις καποια σχολη να διδασκει παραδοσιακο Muay thai
    στα βορεια προαστια τις αθηνας(απο αγ.στεφανο εως μαρουσι)?

    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Λεπόοοοον, αυτά βρήκα στα κιτάπια μου... Δεν ξέρω τι από αυτά είναι στην περιοχή που θες, αλλά δυστυχώς οι επιλογές για παραδοσιακό muay thai, δεν είναι πολλές:

    1. Α.Σ. ?τλας
    Δάσκαλοι: Μιχάλης Δρόσος - Ζυγόρης Θωμάς
    Δαιδάλου 32, Νίκαια
    Τηλ/Fax: 210 4943879

    2. MASTER'S SKEN ORIGINAL MUAY THAI
    Δάσκαλος: Μπαρμπάτσας Μάριος
    Ειρήνης 51, 15121 Πεύκη
    Τηλ: 210 8023124 - Κιν.: 6945 452106

    3. Α.Σ. ΠΗΓΑΣΟΣ
    Δάσκαλος: Πλεξουσάκης Μανώλης
    α) Θηβών 133 & Πτολεμαΐδος 8, 12136 Περιστέρι
    Τηλ. 210 5746501
    β) Κων/νου Χωρέμη 77-79, 10443 Σεπόλια
    Τηλ. 210 5122386

    4. Α.Γ.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
    Δάσκαλος: Σπύρος Φλωράκης
    Κειριάδων 10 & Σφητίων, Κ. Πετράλωνα 11854
    Τηλ. 210 3426052

    5. GENERAL TIEN CHAI'S MUAY THAI ACADEMY
    Δάσκαλος: Βαγγέλης Ξανθάκης
    Αρρύβου 50, Βύρωνας
    Τηλ. 210 7621242

    6. PLIAKOS TRAINING CAMP
    Τυρταίου 5, Μετς 16232
    Στήλοι Ολυμπίου Διος
    Τηλ. 210 9248830

    7. SAKCHAI'S MUAY THAI CAMP
    Ανδρομάχης 91, Καλλιθέα 17632
    Τηλ. 210 9524424

    8. Π.Α.Σ.Σ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
    Δάσκαλος: Θοδωρής Γκίτσας
    Ελ. Βενιζέλου 143 & Ιφιγένειας 90, Καλλιθέα
    Τηλ.-Φαξ.: 210 9573822-3

    Αυτά!.... Αν γνωρίζει και κάποιος ντόπιος, ακόμα καλύτερα!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Crimson rullezzz για αλλη μια φορα...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-05
    Location
    .
    Posts
    24

    Default

    thanks crimson


    o barbatsas boleye alla exei metafer8ei kai de 3erw pou
    anyway an ma8ei kapios gia alli sxoli as mou pei

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-06
    Location
    .
    Posts
    62

    Default

    Αυτοι κανουν αγωνιστικο thai.Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να κανει παραδοσιακο thai στην Ελλαδα.Εγω ψηφιζω το 2 και το 3 νομιζω εχουν και καποια σχεση το ενα ειναι παραρτημα του αλλου.Mη ψαχνεις να βρεις ποιο ειναι κοντα σου αλλα σε ποιο ειναι ο καλυτερος δασκαλος...

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zarog

    thanks crimson


    o barbatsas boleye alla exei metafer8ei kai de 3erw pou
    anyway an ma8ei kapios gia alli sxoli as mou pei


    </blockquote id=quote>

    Μεταφέρθηκε από την Πεύκή; Μάλλον έχω χάσει επεισόδια. Πρέπει να υπάρχει μια σχολή στον Αγ. Στέφανο. Νομίζω του Σταμάτη Μπιτάκου. Ψάξτο δεν είμαι και σίγουρος. Για άλλο στα Βόρεια ούτε κ γω ξέρω κάτι. Αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά, όπως είπε και ο Gandy κάνε μια βόλτα από τις σχολές και δες που γίνεται η καλύτερη προπόνηση. Μη ψάχνεις με βάση την απόσταση.

    Φίλε gandy, σε τι διαφέρει το παραδοσιακό muay thai, από το αγωνιστικό;

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-05
    Location
    .
    Posts
    24

    Default

    πηγα τελικα στον Αγ.στεφανο
    Εχει ανοιξει καινουργια σχολη ο Νασος Αργυροπουλος (εχει προπονισει Ζαμπιδη και Μπιτακο.Παρακολουθησα μαθημα και μου αρεσε

    Επεισης βρηκα και αυτο
    http://www.muaythai.gr/
    ειναι η σχολη του Ξανθακη και εχει φτιαξει και ομοσπονδια και διδασκει παραδοσιακο muay thai οπως λεει το site

    αυτο που με χαλαει γενικοτερα ειναι οτι τα πραγματα στο muay thai
    στην Ελλαδα ειναι τελειως χυμα
    Δεν υπαρχει καμια επισημη ομοσπονδια αναγνωρισμενη απο την Γενικη Γραματεια αθλητισμου που να πιστοποιει δασκαλους,διαιτητες,συστηματα ζωνων.

    και ολα αυτα τα λεω γιατι ασχολουμαι με Taekwon-do(I.T.F) ειμαι κατοχος 1 Dan και εχω παρακολουθησει διαφορες συζητησεις του στυλ η ζωνες δεν κανουν το αθλητη και τετοια και εχουν δικιο οταν τα λενε, παρολα αυτα ενα ολοκληρωμενο συστημα πιστοποιησης προφυλασει απο αυθερεσιες και τσαρλατανους,τουλαχιστον σε αρκετα μεγαλο βαθμο

    και τελειωνοντας θελω να πω πως ειναι κριμα να μην υπαρχει κατι τετοιο στην Ελλαδα για το muay thai γιατι πραγματικα πολυ δυνατη,ομορφη και φιλοσοφιμενη τεχνη (δεν μιλαω για το αγωνιστικο στυλ) και η αναπτυξη της στη χωρα μας εχει μεινει πολυ πισω

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-06
    Location
    .
    Posts
    62

    Default

    Και σε αλλα στυλ που εχουν αναγνωρισμενες ομοσπονδιες παλι χυμα τα δινουν τα διπλωματα των προπονητων...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-05
    Location
    .
    Posts
    24

    Default

    δεν αντιλεγω, ανεφερα οτι περιοριζετε αρκετα
    αλλα τουλαχιστον στην I.T.F εχουν δικαστικο σωμα και υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν αφερεθει διπλωματα και αδειες λειτουργιας σχολων

    anyway αυτο που θελω να πω ειναι πως με μια αναγνωρισμενη, απο το κρατος, ομοσπονδια υπαρχουν περισοτερες πιθανοτητες για την καλυτερη διαδοση του αθληματος

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gandy

    Και σε αλλα στυλ που εχουν αναγνωρισμενες ομοσπονδιες παλι χυμα τα δινουν τα διπλωματα των προπονητων...
    </blockquote id=quote>

    Quoted for the truth...

  11. #11
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    02-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    η σχολη του μπαρμπατσα αποσο ξερω δεν ειναι ανοιχτη...
    η πιο κοντινη σε σενα ειναι του αργυροπουλου αγιο στεφανο που κανει προπονηση κ ο μπιτακος.προσφατα ειχαν γινει και κατι αγωνες εκει στο κλειστο και ηταν να παιξω αλλα ακυρωθηκε το ζευγαρι μας.
    το θεμα ομως ειναι οτι κανεις απο αυτους δεν διδασκει παραδοσιακο ται παρα μονο αγωνιστικο..
    το παραδοσιακο στυλ συνεχιζει κ στο εδαφος εχει χειρισμο οπλων και πολλες τεχνικες του εχουν χαθει λογω της σκληρης τους μορφης.
    μην ξεχναμε οτι το ται ειναι πολεμικη τεχνη που αναπτυχθηκε στους πολεμους.ο μονος που ξερω να ασχολητε και με παραδοσιακο ειναι ο ξανθακης αν και κανει ερασιτεχνικο μουαι ται και οχι επαγγελματικο.
    επισης ο μαστερ σκεν του μπαρμπατσα εχει υλη πολλων ετων και για παραδοσιακο κ αγωνιστικο.και οι δυο εχουν δικες τους ομοσπονδιες αναγνωρισμενες

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    για παραδοσιακο Muay thai, μuay boran κλπ υπαρχουν βιβλια, ακομα και στα ελληνικα. Μπορεις να πας σε μια σχολη και στη συνεχεια να τα μελετησεις μαζι με τον δασκαλο σου απο τις διαφορες πηγες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Οταν βρισκομαι στην Ελλαδα,Διδασκομαι Μουαι Μποραν απο τον Αρζαρν Βαγγελη Ξανθακη.Δεν εχω δει τι γινεται σε αλλες σχολες κ δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα στην συγκεκριμενη μου αρεσει πολυ κ ευχαριστιεμαι την προπονηση.
    Αυτο που με ικανοποιει πιο πολυ(βεβαια ειναι εντελως προσωπικο) ειναι πως οταν βρισκομαι στην Ελλαδα κ μου λειπει η Ταϊλανδη,οταν μπαινω στο Ελληνικο παραρτημα της ακαδημιας Μουάι μποράν του στρατηγου Τιέν τσάϊ,νιωθω οτι βρισκομαι στην χωρα των χαμογελαστων ανθρωπων κ αυτο το συναισθημα δεν το αλλαζω με τιποτα! Επισης ειναι νομιζω το μοναδικο μερος που μπορουν να σε διδαξουν το αυθεντικο wai kruu & ram muay(το γραφω επειδη σε ενδιαφερει η παραδοση) επισης εχουν κ αμεση σχεση με το krabi krabong.

    Αν θες να παρακολουθησεις αυθεντικο Γουάι κρούου ριξε μια ματια εδω.

    http://www.youtube.com/watch?v=OPK5J...eature=related


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •