Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 77 of 77
  1. #61
    New Member
    Join Date
    22-09-07
    Location
    thessaloniki
    Posts
    35

    Default

    Ο κυκλος των 3+1 ημερων της ληψης υδατανθρακα,ειναι ανεξαρτητος απο τις ημερες προπονησης φιλε μου bigsteve?δηλ.δεν προσαρμοζουμε το προγραμμα μας να κανουμε γυμναστικη μονο την ημερα που τρωμε πολυ υδατανθρακα?Πιστευεις οτι θα "δουλεψει" σε ατομα με λιγο σωματικα λιπος,η δεν θα εχουν την ιδια ενεργεια στην προπονηση με ατομα τα οποια εχουν περισσοτερο λιπος?.
    e=mc2

  2. #62
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα φιλε μου...Αν ανηκεις στην κατηγορια των ανθρωπων οι οποιοι εχουν χαμηλο λιπος κ δεν λιπωνουν ευκολα,
    συναπεγεται οτι θα εχεις κ γρηγορο μεταβολισμο, αρα δεν σου χρειαζεται ιδιαιτερα το παραπανω προγραμμα

    τωρα αν εσυ θελεις να το δοκιμασεις να το κανεις ,παλι ολα ωραια κ καλα.
    μπροεις να το κανεις μονο που στην περιπτωση που ανηκεις σε αυτα τα ατομα ,τοτε θα φροντισεις να εχεις πολυ παραπανω θερμιδες απο υδατανθρακα απο οτι ο υπολοιπος κοσμος.

  3. #63
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σταυρο για να καταλαβω, τις μερες με χαμηλό υδατανθρακα μειόνωνται και οι θερμίδες? κανουμε δηλαδή υποθερμιδική δίαιτα ? ή συμπληρώνουμε την ελλειψη απο αλλου? Επίσης και τη μερα που λες να εχουμε χαμηλή πρωτείνη τι γινεται με τις θερμιδες που θα λειψουν?

  4. #64
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Φιλε μου Γιαννη η αποψη μυ ειναι πως συνηθως καλο ειναι να μην αντικαταστουμε τις θερμιδες που λειπουν απο τν υδατανθρακα η απο την πρωτεινη τις ημερες που γραφει το προγραμμα αλλα να σου πω την αληθεια οταν μειωνα τις θερμιδες απο υδατανθρακα κ ειδικα σε προετοιμασια ανεβασα τις θερμιδες απο πρωτεινη φοβουμενος για καταβολισμο υπο συνθηκες προετοιμασιας.

    Βεβαια δεν ανεβαζα τοσο ωστε να ειναι ισες με αυτες που αφαιρεσα αλλα ανεβαζα οσο μου επετρεπε το σωματικο μου βαρος κ ο μεταβολισμος που ειχα τοτε σε συνδιασμο με τις δραστηριοτητες μου.υπαρχει κ εντονα η υποψια οτι ο οργανισμος οταν χρειαζεται("πειναει")φτιαχει γλυκογονο ακομα κ απο την πρωτεινη με καποιες διαδικασιες.

    Συνηθως παντως επαιζα με τον υδατανθρακα κ οχι τοσο με την ποσοτητα πρωτεινης.Ειδα ομως στην συνεχεια πως στον δικο μου οργανισμο δεν ταιριαζε αυτο γιατι εχω καταλαβει οτι κανω μεγαλυτερες εκκρισεις ινσουλινης σε συγκριση με αλλους οργανισμους.Αυτο ναι μεν με βοηθησε στο να φτιαχνω ευκολα "κρεας" αλλα ειχα προβληματα με υπογλυκαιμιες η με το να εχω ευκολα λιπογεννεση. Γι αυτο αποφασισα να κρατω σταθερο τον υδατανθρακα μου στα γευματα ασχετα αν ειναι πρωι η μεταπροπονητικα(εξ αλλου ο συνθετος αποθηκευεται κ τον χρησιμοποιει ο οργανισμος οταν τον χρειαζεται οποτε ειχα τα βασικα αποθεματα που χρειαζομουν αλλα ισα ισα οχι υπερβολες)ωστε να προσπαθω να μην εχω σε καποια γευματα υπερεκρισεις ινσουλινης κ να την κρατω σταθερη.Επισης απεφευγα τροφες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη κ ειδικα τους απλους υδατανθρακες.

    Ειχα δε τοσο εμονη σε αυτο το θεμα που απεφευγα τοτε συμπληρωματα οπως το βαναδυλιο κ το αλφα λιποικο οξυ.κ εβαζα κ καποια δοση κ λιγο πικολινικο χρωμιο που υποτιθεται βοηθαει στο να ειναι σταθερη η ινσουλινη στον οργανισμο.Οπως καταλαβαινεις σου απαντω τελειως προσωπικα με βση τις ικες μου λειτουργειες.Αν μπορει αυτο να σε βοηθησει να βγαλεις καποιο συμπερασμα θα χαρω πολυ!

  5. #65
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ok Σταυρο, νομιζω με διαφωτισες αρκετα

  6. #66
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default

    Na rwthsw kai egw kati kurie Stavro (an prepei na lew stavro peite to mou apla eimai pitsirikas xaxa) Egw eimai 68 kg kai kanw ogko kai tha ithela na to dokimasw auto to programma. Tis 3 autes hmeres pou einai low carb na eimai upothermidikos telika? Gt mpeudeutika ligo epeidh anaferete oti kalo einai na mhn antikathistountai autes oi xamenes thermides alla tote den tha kanw ogko etsi? Vevea exw dei apo tous guru tou forum oti den xreiazetai soni kai kala na eimaste uperthermidikoi gia n avaloume kreas alla pistevw den tha htan kalh idea gia mena na eimai upothermidikos tis perissoteres meres mias kai akoma exw polu ligo kreas panw mou. An telika tha eprepe na antikatasthsw autes tis thermides me ti na tis antikatasthsw? Mono me lipara?

    P.S. Suggnwmh gia ta greeklish to pc mou den exei ellhnikous xarakthres. Admins deixte eleos[:-angel]

  7. #67
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Μπορεις απλα να με λες Σταυρο μου φιλε.

    Θα ηθελα να ξεκαθαρισω πως δεν θεωρω τον εαυτο μου γκουρου ουτε καν ειμαι επαγγεματιας προπονητης.Απλα εχω μερικες γνωσεις κ προσπαθω με αυτες να βοηθω καποιους κοντινους μου φιλους επειδη εχω πολυ περιορισμεο χρονο.Εχω ποσταρει κ μερικα πραγματα στο φορουμ οταν μου βρισκοταν ελευθερος χρονος με σκοπο να τα αξιοποιησει οπως μπορει ο καθε ενας επανω στο σωμα του,μετα απο σκεψη ομως κ να τα προσαρμοσει επανω του αν κρινει πω αυτα μπορει να του δουλευουν.

    Με βαση τα κιλα σου κ τις προσδοκιες σου δεν θα σου συνιστουσα να ακολουθησεις την τακτικη με τις μερες χαμηλου υδατανθρακα,θα μπορουσα να σου πω οτι καλο ειναι στην φαση που βρισκεσαι να εισαι υπερθερμιδικος.Σχετικα με αυτα που εχουν πει τα αλλα παιδια πως μπορεις να βαλεις μαζες χωρις να εισαι *υπερθερμιδικος με βρισκουν θετικο,απλα πρεπει εσυ να πειραματιστεις,για να βρεις τι τελικα ειναι αυτο που σου ταιριαζει.

    *οταν λεω υπερθερμιδικος δεν εννοω να τρως το καταπετασμα αλλα γυρω στις 300-500 θερμιδες παραπανω απο αυτες που μπορεις να καψεις την ημερα.Μεσα στις καυσεις σου θα πρεπει να υπολογισεις τις καυσεις που κανεις απο τις ημερησιες δραστηριοτητες σου(εργασια-γυμναστικη κτλ)+τις βασικες καυσεις του βασικου μεταβολισμου σου.
    Οταν δεις πως ανεβαζεις το βαρος σου χωρις να λιπωνεις κ τελικα φτασεις σε ενα σημειο στασιμοτητας,τοτε μπορει παλι να ανεβασεις τις θρμιδες σου απο 300-500,μεχρι να ξαναφτασεις στο σημειο στασιμοτητας.Αν δεις οτι σε καποιο σημειο αρχιζεις να λιπωνεις,μπορεις αντι να μειωσεις τις θερμιδες σου,καλυτερα για μενα να ανεβασεις τις καυσεις σου ειτε ανεβαζοντας την ενταση στην προπονηση σου ,ειτε βαζοντας λιγη αεροβικη μεταπροπονητικα.

    Σχετικα με την διατροφη σου θα προσπαθεις απλα να δινεις 2,5 γρ πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους.Σχετικα με τα λιπαρα σου, να ειναι περιπου το 10% της διατροφης σου.Σχετικα με τον υδατανθρακα σου ξεκινα απο 5 η 6 γραμμαρια υδατ./κιλο σωματικου σου βαρους κ ανεβαζε σταδιακα μεχρι να φτασεις τα 10γρ υδατ./κιλο σωματικου βαρους ,αν το σωμα σου δεις οτι το επιτρεπει αυτο,διοτι μπορει π.χ. να δεις πως οταν φτασεις να λαμβανεις 8γρ υδατ/κιλο σωματικου βαρους,τοτε μπορει αυτο να σε λιπωνει αρκετα,οποτε επιστρεφεις στα 7 γρ που ειχες φτασει.

    Να μην ξεχας οτι οταν θα ανεβαζεις κιλα σωματικου βαρους να ζυγιζεσαι καθε 2-3 εβδομαδες,την ιδια ωρα (πρωι,νηστικος μετα απο την τουαλετα)θα πρεπεινα ταιζεις αναλογα κ τα κιλα αυτα με πρωτεινη με τον απλο κανονα που σου εγραψα παραπανω περιπου 2,5 γρ πρωτεινης ανα κιλο σωματικο βαρους.Αρκει να ειναι τα κιλα που θα παιρνεις σχετικα καθαρα.Εκει χρειαζεται να εχεις κριση ωστε να μπορεις να καταλαβεις ποτε εχεις βαλει μυικο ιστο κ ποτε λιπος,ωστε να πραξεις αναλογα.Με φυσιολογικες συνθηκες μετα απο 2 με 3 χρονια προπονησης αναλογα με τον οργανισμο ερχεται μια σασιμοτητα σε κιλα κ δεν μπορες να βαλεις πανω απο 2,5 αντε 3 (αναλογα τον οργανισμο σου,την ηλικια κ τις γεννετικες σου)μυικα κιλα τον χρονο.

    Αυτα ηταν μερικα απλα πραγματα τα οποια θ μπορουσες να ακολουθεις για αρχη ,ωστε να μην σε μπερδευουν συνθετες τεχνικες διατροφης.Σην φαση που εισαι ξεκινα με τα απλα κ βασικα κ μπορει στην συνεχεια που θα εχεις περισσοτερη πειρα κ θα δοκιμασεις ολες τις συνθετες τεχνικες διατροφης κ προπονησης,τελικα να επιστρεψες στα βασικα ;)

    καλη αρχη κ καλη συνεχεια απο μενα!
    Ελπιζω να μπορεσα να σε βοηθησω εστω κ λιγο
    Ευχαριστω

  8. #68
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Καλως σας βρηκα και εγω και συγχαρητηρια για το αρθρο.Καποιες ερωτησειες εχω.Αυτες οι κυκλικες ληψεις υδατανθρακων αναφερονται και σε ογκο και σε γραμμωση?Γιατι πχ μια μερα που θα εχω βαρη και χρειαζομαι υδατανθρακα για επανορθωση μυικων ιστων μπορω να εχω τον υδατανθρακα χαμηλα?Η επισης την πρωτεινη?Και επισης αν σε μερα ρεπο συμπιπτει αυτο το ανεβασμα απο υδατανθρακες ειναι καλο μιας και κανονικα τους μειωνουμε σε τετοιες περιπτωσειςΕυχαριστω προκαταβολικα.
    Φυσικοθεραπεια

  9. #69
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    καλως ηρθες στην παρεα του φορουμ μας φιλε κ σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!
    Βασικα δεν υποστιριζω τις περιοδους γραμμωσης κ ογκου.Για μενα ειναι οτι καλυτερο να προσπαθει καποιος να βαλει μυικα κιλα καθαρα με το
    λιγοτερο κοστος σε λιπος με αποτελεσμα να ειναι παντα κοντα σε ενα σωματικο βαρος κ ποσοστο λιπους το οποιο θα του επιτρεπει να φανει πολυ πιο "σκληρος" σε ενα χρονικο διαστημα χωρις να βιαζεαι ιδιατερα αφου ανεβασει λιγο τις καυσεις του κ μειωσει τις θερμιδες του σταδιακα τοσο ωστε να του παρουσιαστει η ελαχιστη καταπονεση του οργανισμου κτο μικροτερο χασιμο σε μυικη μαζα .

    Το προγραμμα αυτο ,κατα την γνωμη μου ειναι αποτελεσματικο σε ατομα τα οποια θελουν να ανεβασουν τον μεταβολισμο τους οπου μπορει να ειναι χαμηλος η να εχει μειωθει λογω καποιας μεγαλης χρονικα αποχης τους απο την προπονηση κ την διατροφη.
    Επισης ας πουμε οτι μπορει να βοηθησει κ καποιον να μειωσει το σωματικο του λιπος αν κ προτιμω να ακολουθω αλλο δρομο στο θεμα διατροφης για μειωση λιπους.

    παντως αν υπαρχει ορεξη για δοκιμες(κατι το οποιο ειναι αρκετα καλο γιατι σε βοηθα να αποριπτεις η να εκτιμας καποια προγραμματα κ τεχνικες προπονησης κ διατροφης αρκει να τα κανεις σωστα η να κανεις καποιες μικρες αλλαγες αν εχεις σωστη κριση, ωστε να λειτουργουν θετικα για τον οργνανισμο σου)Μπορεις να το χρησιμοποιησεις αν θελεις σε φαση που προσπαθεις να βαλεις μυικα κιλα επανω σου κανοντας το εξης:

    Το προγραμμα δεν σε υποχρεωνει να εχεις μερες οπου θα εισαι υποθερμιδικος κ ο υδατανθρακα σου να ειναι ελαχιστος η μηδαμινος ωστε να μην καλυπτει τις ημερησιες αναγκες σου.Απλα σου λεει μειωσε τον υδατανθρακα σου ποσοστιαια,οχι κοψε τελειως τον υδατανθρακα...

    Αν παρατηρησες μιλαει για καποιον που ειναι 100 κιλα κ τρωει 400γραμμαρια υδατανθρακα την μερα σαν ελαχιστη ποσοτητα υδατανθρακα κ τα ανεβαζει στα 600γρ τις μερες που "φορτωνει"(αυτο μεταβαλεται αναλογα κ με τον μεταβολισμο του καθε αθλητη δεν ειναι σταθερη τιμη)για να το κατανοησεις σε φαγητο θα σου πω οτι 400γρ υδατανθρακα δεν ειναι 400γρ ρυζι η 400γρ πατατα,εδω μετραμε το ποσο υδατανθρακα εχει η καθε τροφη ανα 100γρ ισοδυναμουν .Με βαση αυτο λοιπον τα 400γρ υδατανθρακα ισοδυναμουν με 2 κιλα πατατα την ημερα ή αλλιως με 700γρ κουακερ την ημερα ή με μισο κιλο ρυζι την μερα(ζυγισμενο ωμο γιατι βρασμενο ειναι 2,5 φορες επανω σε βαρος)...αυτα για καποιον που ειναι 100 κιλα κ γυρω στο 10% λιπος.τωρα αν καποιος για παραδειγμα ειναι 70 κιλα παιρνει σαν βαση οτι πρεπει να τρωει το 70% απο αυτες τις ποσοτητες.Δηλ 280γρ υδατανθρακα τις μερες με το λιγοτερο υδατανθρακα
    420γρ τις μερες που "φορτωνει" στις μερες λοιπον που τρωει 280γρ υδατανθρακα ενας αθλητης των 70 κιλων,αν υποθεσουμε οτι εχει στθερο υδατανθρακα σε ολα του τα γευματα, μπορει να βαλει 47-50γρ σε καθε γευμα του για 6 γευματα την ημερα. δηλ να φαει για παραδειγμα 6 γευματα που το ενα θα εχει 80γρ κουακερ,τα αλλα 2 απο250γρ πατατα το καθε ενα,το μεταπροπονητικο του με 2 μπανανες,κ τα αλλα 2 γευματα που μενουν απο 60γρ ρυζι (που βρασμενο ζυγιζει 150γρ).Νομιζω πως αναρωνει μια χαρα με ολο αυτο τον υδατανθρακα στις μερες που θα τρωει "χαμηλα" κ πως δεν θα υπαρχει προβλημα.

    Σχετικα τωρα με τις μερες ρεπο.Για μενα δεν παιζει ρολο αν το "ανεβασμα" θα πεσει εκει.
    Νιωθω πως τις μερες που ξκουραζομαι γινεται κ ολοκληρωνεται ολη η δουλεια του χτισιματος μυικου ιστου κ πως εκει χρειαζομαι επισης αρκετα θρεπτικα στοιχεια ωστε να επιτυχω ακομα καλυτερη αναρρωση.Ο υδατανθρακας αν ειναι συνθετος αποθηκευεται στο σωμα σαν γλυκογονο κ οταν υπαρχει αναγκη για ενεργεια ακομα κ την επομενη μερα μπορεις να τον χρησιμοπ. στο κατω κατω δεν τρως ανεξελεγκτα υπαρχει οριο κ ζυγισμενο φαγητο συμφωνα με τον μεταβολισμο σου.Ουτε τρως υδατανθρακα απο τροφες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη η απο σαβουρα για να πεις οτι θα δυσκολευτεις.ρυζακι ειναι,πατατουλα,κουακερ κτλ που την αλλη μερα στην προπονηση θα εισαι κ πιο γρηγορα πρησμενος κ με καλη αιματωση κ σιγουρα με περισσοτερη ενεργεια.

    Αυτα νομιζω εγω απο την πλευρα μου.Απο εκει κ περα ψαξτο κ εσυ κ κανε τις δοκιμες σου.
    Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!!

  10. #70
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Καταλαβα και σε ευχαριστω πολυ......
    Φυσικοθεραπεια

  11. #71
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σταυρο μία ερώτηση για τον κύκλο της πρωτείνης, απότι καταλαβα είναι σημαντική η διαφορά των δύο ποσοτήτων. Άν π.χ καποιος τρώει κανονικά 2 γρ\κιλό βαρους, τη μερα με την χαμηλή προσληψη ποσο πρεπει να παει? 1? ή δεν τον συμφέρει? (κανι να παιξει δηλαδή με μεγαλύτερες ποσοτητες απο τις δύο μεριες?

  12. #72
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    4

    Default

    file moy egw exw dei terastia diafora otan pernw ta bcaa ligo prin pesw gia ypno. exw dokimasei prin kai meta thn proponhsh alla den exw dei kai gw diafora.dokimase prin peseis gia ypno kai 8a deis diafora.

  13. #73
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-10-09
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by KaKoFoNiX View Post
    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KATERINI

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Εγώ παίρνω BCAA εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχω προσέξει μεγάλη διαφορά στην ανάρωση.Ίσως ένα 15% αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Έχω την αίσθηση ότι είναι πεταμένα λεφτά.Ακόμα το ψάχνω για να είμαι ειλικρινής.
    </blockquote id=quote>
    Τη περίμενες να κάνουν τα BCAA καημένε βάρδε?! και το 15% που λες η ιδέα σου και μόνο είναι Ακη.
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu] παίζει να έχεις και δίκιο Φώτη.Απλά θα κάνω αυτο που λέει και ο Σταύρος.Συστηματική χρήση και διάρκεια για να δω στη πορεία τι θα γίνει.Γενικά μου αρέσει να ψάχνω, να δοκιμάζω και να καταγράφω.Το ίδιο ήθελα να κάνω και με τα BCAA's:D
    file moy egw exw dei terastia diafora otan pernw ta bcaa ligo prin pesw gia ypno. exw dokimasei prin kai meta thn proponhsh alla den exw dei kai gw diafora.dokimase prin peseis gia ypno kai 8a deis diafora.

  14. #74
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-08-10
    Posts
    5

    Default

    Έχω δοκιμάσει να φάω για μία ή δύο μέρες χαμηλούς υδατάνθρακες και αυξημένη πρωτείνη και λίπος (αβοκάντο, λάδι, ξηρούς καρπούς κλπ) αλλά είχα δυσάρεστα συμπτώματα. Ζαλάδες και αδυναμία σκέψης. Γενικά δεν ένιωθα καθόλου καλά. Επανήλθα μόνο όταν άρχισα να τρώω αρκετούς υδατάνθρακες.

    Αναρωτιέμαι τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ιδιοσυγκρασία μου. Μήπως ότι γενικά σαν οργανισμός κάνω μεγάλες εκκρίσεις ινσουλίνης;

  15. #75
    Bodybuilding Newbie bledi's Avatar
    Join Date
    18-07-08
    Location
    zografoy, athina, Greece.
    Posts
    38

    Default

    δοκιμαζω το κολπο με την αυξιση πρωτεινης και υδατανθρακες μειωση και υπερπληρωση, αλλα καθε φορα που μειωνω ανα 2 ημερες την εβδομαδα την πρωτεινη παιρνω πιο πολλους μυς και το σωμα μου κραταει παραπανω υγρα με αποτελεσμα να φουσκοσω παραπανω........... ο μεταβολισμος μου δουλευει παραπανω το βλεπω οταν κανω cardio υδρωνω παρα πολι το θεμα ειναι στα ποσοστα του λιπους δεν βλεπω διαφορα....... ισως χρειαζομαι παραπανω χρονο δεν κσερω

  16. #76
    Bodybuilding Newbie juzni_front's Avatar
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    44

    Default

    με ποια συχνοτητα μπορουμε να κανουμε τις 3+1 μερες με την υποπληρωση και υπερπληρωση υδατανθρακα;σε ποιες μερες να συμπεσουν κυριως;σε μερες ξεκουρασης το loading η προπονησης;

  17. #77
    New Member
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    γεια σας


    υπαρχει αντοιστιχος τροπος να κανουμε τον μεταβολισμο μας πιο αργο;


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΑΣ
    By 2005.john in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-05, 19:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •