Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 77

Hybrid View

  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Πως Να Αυξήσετε Τον Μεταβολικό Σας Ρυθμό by BigSteve!

    Ειχα καιρο να γραψω κατι μετα απο τον ημερησιο οδηγο συμπληρωματων διατροφης.
    Ο λογος ηταν οτι περιμενα να εξαντληθουν ολες οι αποριες που ειχατε για να προχωρησουμε στο
    επομενο θεμα.ηθελα να εχω τον χρονο να σας απαντω σε οσα μπορουσα κ να βοηθησω οσο μπορω την αναπτυξη σας.

    Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ενδιαφερον που δειξατε ολοι για τον οδηγο συμπληρωματων bodybuilding κ σας
    ευχαριστω για την συμμετοχη σας στο συγκεκριμενο τοπικ!!!

    σημερα θα σας προτεινω 5 τροπους οι οποιοι θα σας βοηθησουν να μεινετε οσο δυνατον "καθαροι" απο
    λιπος κατα την διαρκεια της φασης αποκτησης μυικου ιστου(επικαιρο μια κ λογω εποχης οι περισσοτεροι αρχιζετε η
    εχετε αρχισει φαση ογκου!)



    Θα ηταν θαυμασιο να μπορουσαμε απο το φαγητο που τρωμε να αποθηκευουμε οσο το δυνατο λιγοτερο λιπος κ
    να χτιζουμε οσο το δυνατο περισσοτερη μυικη μαζα!Αυτο ειναι κ το μεγαλο μυστικο των επαγγελματιων bbers.
    Αν δειτε σωματα σαν του jay κ του gunter σε φαση off season θα παρατηρησετε οτι εκτος απο τηνπολυ μυικη μαζα
    που διαθετουν,δεν εχουν βαλει κ πολλα κιλα λιπους(τα περισσοτερα ειναι νερα).Εκτος απο την δυνατη προπονηση
    που κανουν κ την μεγαλη προσπαθεια που καταβαλουν καθημερινα,διαθετουν κ πολλυ καλους μεταβολισμους!

    Ο μεταβολικος σας ρυθμος(η ταχυτητα με την οποια καιτε θερμιδες)παιζει τον βασικοτερο ρολο στο να φτιαχνετε
    καθαρους μυς,χωρις να κρατατε υπερβολικο λιπος.Απο την αλλη μερια αυτοι που εχουν πολυ γρηγορο
    μεταβολικο ρυθμο,δυσκολευονται να φτιαξουν μυς.
    οπως κ να εχει το πραγμα παντως,αυτοι οι οποιοι εχουν ενα αργο η κανονικο μεταβολισμο,δεν ειναι
    καταδικασμενοι να γεμιζουν λιπος οταν προσπαθουν να βαλουν μαζα κ αυτο χαρη στα 5 tips που
    θα αναφερω παρακατω τα οποια,ενταξει δεν θα τους μεταμορφωσουν κ τον μεταβολισμο αλλα σιγουρα
    θα τους τον κανουν αρκετα ποιο γρηγορο απο οτι ειναι.

    1)3 ΗΜΕΡΕΣ ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΣ ΜΕΤΡΙΑ ΛΗΨΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ Κ 1 ΗΜΕΡΑ ΥΨΗΛΗ ΛΗΨΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ.
    Θα εχετε μια επανασταση στον μεταβολικο ρυθμο σας αν για τις 3 πρωτες ημερες της εβδομαδας
    κανετε 1 μειωση της ταξης των 100-150 γραμμαριων υδατανθρακα την ημερα(προσαρμωστε το στο
    βαρος σας γιατι καποιος πολυ αδυνατος μπορει να τρωει τοσο υδατ. ολη ημερα εγω αναφερομαι
    σε ενα λιγο προχωρημενο αθλητη των 95-100 κιλων οπου τρωει 300-400γρ υδαταθρακα την ημερα).
    σε αυτη την φαση θα διαλεξετε υδατανθρ. με χαμηλο γλυκεμικο δεικτη οπως η γλυκοπατατα,το κουακερ,
    το ρυζι,ακομα κ οι υδατανθρ. του γιαουρτιου μας κανουν.
    μειωνοντας αυτες τις 3 ημερες τον υδατ. εχουμε τα εξηςπλεονεκτηματα:εχουμε 1 μπουσταρισματακι
    του μεταβολισμου αφου τον αναγκαζουμε λογω του χαμηλου υδατ. να χρησ. περισσοτερο λιπος για ενεργεια.
    2)Δεν εχουμε αποτομες εκρισεις ινσουλινης μιας ναι μεν αναβολικης ορμονης,η οποια δε προκαλει κ αρκετη
    λιπογενεση αν δεν κρατειτε σε σταθερα επιπεδα!!!!

    την τεταρτη ημερα λοιπον ανεβαζουμε τον υδατ. 200-250 γραμμ. περισσοτερο απο οτι τρωγαμε τις
    κανονικες ημερες (οχι τις 3 που αδειαζαμε).πχ αν κανονικα τρωμε 400γρ υδατ. τις 3 πρωτες ημερες
    τον κανουμε (400-150)250γρ υδατ. κ την τεταρτη(400+200)600γρ υδατ.

    η τεταρτη ημερα υψηλου υδατ που ακολουθει λοιπον βοηθα στο να γεμισει τους μυς κ το συκωτι με γλυκογονο!
    αυτο οδηγει σε μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη,λογω της μεγαλης αυξησης παραγωγης θετικων για το bbing ορμονων οπως
    η igf-1 k t3, οι οποιες οδηγουν κ σε μια "καθαροτερη"εμφανιση επισης.
    Ακομα με το να δεινετε μια μερα carbo up καθε 3,δινετε κ στο σωμα την ευκαιρια να κρατα κ να αποθηκευει οσο γλυκογονο του ειναι χρησ. ωστε να βοηθα να μην λιπονετε ευκολα.

    2)ΚΑΝΤΕ "ΚΥΚΛΟ" ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ.
    το σωμα ειναι μια μηχανη που εμεις με το μυαλο μας μπορουμε να την "ξεγελασουμε",καθοδηγησουμε κ
    βαλουμε σε λειτουργεια ,οπως εμεις θελουμε....
    Πολλοι αθλητες οταν προσπαθουν να βαλουν μαζα,τρωνε περιπου 2,5-3 γρ πρωτεινη/κιλο βαρους.
    Αλλα εδω υπαρχει ενα μικρο μυστικο κολπακι...:D
    Αν δοκιμασουμε για 1-2 φορες την εβδομαδα ΜΟΝΟ να στερησουμε απο τον οργανισμο την κανονικη για αναπτυξη
    ποσοτητα πρωτεινικης ληψης;;;;;
    Οταν το κανουμε λοιπον αυτο σε ενα τελεια προγραμματισμενα μηχανισμο οπως το σωμα,τοτε αυτο θα σοκαριστει κατα
    καποιο τροπο κ θα αμυνθει με αποτελεσμα να προσπαθει να κρατησει οσο περισσοτερο μπορει,
    την ικανοτητα προσληψης πρωτεινης κ θετικο ισοζυγιο αζωτου.αυτο θα εχεισαν αποτελεσμα,οταν γυρισουμε στην κανονικη ληψη
    πρωτεινης,να εχουμε δημιουργησει μεγαλυτερες δυνατοτητες στον οργανισμο σχετικα με την απορροφηση πρωτεινης.
    κατα τις ημερες που θα βαλετε χαμηλη πρωτεινη φροντιστε απο 3γρ πρωτ/κιλο ,να πεσετε στα 1,5γρ πρωτ/κιλο.
    (συγνωμη που αδυνατω να το εξηγησω αναλυτικοτερα,λογω του οτι οι γνωσεις μου περιοριζονται καθαρα
    σε πρακτικες εφαρμογες που εχω κανει σε μενα κ στους αθλητες μου κ δεν εχω την καταλληλη
    επιστημονικη καταρτιση.οι γνωστες ας δειξουν κατανοηση σε αυτο.απλα προσπαθω να μεταδωσω κ να βοηθησω οσο μπορω).

    3)ΛΗΨΗ ΓΛΟΥΤΑΜΙΝΗΣ & BCAA ΑΜΙΝΟΞΕΩΝ
    οταν προσπαθουμε να κανουμε τον μεταβολικο μας ρυθμο γρηγοροτερο,πρεπει οπωσδηποτε παραλληλα να
    βοηθησουμε κ την αναρρωση των μυων μετα απο τις δυνατες προπονησεις.αυτο γιατι οταν οι μυες αυξανονται
    στο σωμα μας,τοτε εχουμε κ αισθητα αυξημενο μεταβολισμο κ μπορουμε να καιμε περισσοτερες θερμιδες.
    μια φτωχη διαιτα κανει τον μεταβολισμο μας πιο αργο κ μετα ερχεται κ η αυξηση λιπους.
    ο συνδιασμος λοιπον γλυταμινης κ bcaa αμινοξεων αμεσως μετα την προπονηση,μπορει να βοηθησει στο να μην
    εχουμε μυικο καταβολισμο,να εχουμε τρομερη αναρρωση,με αποτελεσμα να αυξανουμε κ τον μυικο μας ιστο.εδω το
    πραγμα ειναι πολυ απλο ,αφου αυξανοντας τους μυς μας,αυξανουμε ετσι παραλληλα κ τον μεταβολισμο μας!!!
    συνιστω 5-10γρ γλουταμινης μεταπροπονητικα κ 4-6γρ bcaa αμινοξεα.

    4)ΤΥΡΟΣΙΝΗ
    αυτο το πολυ δυνατο κ θαυματουργο αμινοξυ,αντικαθιστα την απαγορευμενη πλεον εφεδρινη,σε πολλα
    λιποτροπικα συμπληρωματα διατροφης.Η τυροσινη οπως εχω αναφερει κ στο αρθρο μου για τις λειτουργειες
    που εχει το καθε αμινοξυ,βοηθα την λειτουργεια του εγκεφαλου,κ την παραγωγη αδρεναλινης η οποια εχει
    τρομερες λιποτροπικες δυνατοτητες.παιρνοντας 1-1,5 γραμμ. πριν την αεροβικη πετυχαινουμε τρομερη λιπολυση
    κ αυξηση του μεταβολισμου.επισης μπορουμε να την παρουμε κ πριν την προπονηση με βαρη
    για να κανουμε σκληροτερη κ με περισσοτερη τσιτα προπονηση.

    5)ΑΝΑΚΑΤΕΨΤΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΤΣΑΙ.
    αυτα τα 2 ειδη τσαγιου,περιεχουν ταννινες κ πολυφαινολες,τα οποια ειναι δυνατα αντιοξειδωτικα,
    βοηθουν στην αναρρωση,το ανοσοποιητικο συστημα κ την δυνατοτητα του σωματος να καταπολεμα τις ιωσεις.
    επισης ειναι μεγαλοι εχθροι των ελευθερων ριζων.το βασικοτερο ειναι οτι απο ερευνες ο συνδιασμος των
    2 τσαγιων,ανεβαζει τον μεταβολισμο αρκετα πολυ!
    προτεινω 3 κουπες την ημερα απο τις οποιες η μια να πινεται 1/2 ωρα πριν την προπονηση
    κ οι αλλες 2 αναμεσα στα γευματα.


    Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας,ελπιζω να σας βοηθησω να ερθετε πιο κοντα στους στοχους σας!!!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Σταυρο μία ερώτηση για τον κύκλο της πρωτείνης, απότι καταλαβα είναι σημαντική η διαφορά των δύο ποσοτήτων. Άν π.χ καποιος τρώει κανονικά 2 γρ\κιλό βαρους, τη μερα με την χαμηλή προσληψη ποσο πρεπει να παει? 1? ή δεν τον συμφέρει? (κανι να παιξει δηλαδή με μεγαλύτερες ποσοτητες απο τις δύο μεριες?

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    17-08-10
    Posts
    5

    Default

    Έχω δοκιμάσει να φάω για μία ή δύο μέρες χαμηλούς υδατάνθρακες και αυξημένη πρωτείνη και λίπος (αβοκάντο, λάδι, ξηρούς καρπούς κλπ) αλλά είχα δυσάρεστα συμπτώματα. Ζαλάδες και αδυναμία σκέψης. Γενικά δεν ένιωθα καθόλου καλά. Επανήλθα μόνο όταν άρχισα να τρώω αρκετούς υδατάνθρακες.

    Αναρωτιέμαι τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ιδιοσυγκρασία μου. Μήπως ότι γενικά σαν οργανισμός κάνω μεγάλες εκκρίσεις ινσουλίνης;

  4. #4
    Bodybuilding Newbie bledi's Avatar
    Join Date
    18-07-08
    Location
    zografoy, athina, Greece.
    Posts
    38

    Default

    δοκιμαζω το κολπο με την αυξιση πρωτεινης και υδατανθρακες μειωση και υπερπληρωση, αλλα καθε φορα που μειωνω ανα 2 ημερες την εβδομαδα την πρωτεινη παιρνω πιο πολλους μυς και το σωμα μου κραταει παραπανω υγρα με αποτελεσμα να φουσκοσω παραπανω........... ο μεταβολισμος μου δουλευει παραπανω το βλεπω οταν κανω cardio υδρωνω παρα πολι το θεμα ειναι στα ποσοστα του λιπους δεν βλεπω διαφορα....... ισως χρειαζομαι παραπανω χρονο δεν κσερω

  5. #5
    Bodybuilding Newbie juzni_front's Avatar
    Join Date
    08-04-11
    Posts
    44

    Default

    με ποια συχνοτητα μπορουμε να κανουμε τις 3+1 μερες με την υποπληρωση και υπερπληρωση υδατανθρακα;σε ποιες μερες να συμπεσουν κυριως;σε μερες ξεκουρασης το loading η προπονησης;

  6. #6
    New Member
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    γεια σας


    υπαρχει αντοιστιχος τροπος να κανουμε τον μεταβολισμο μας πιο αργο;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΑΣ
    By 2005.john in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-05, 19:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •