Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 77
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Πως Να Αυξήσετε Τον Μεταβολικό Σας Ρυθμό by BigSteve!

    Ειχα καιρο να γραψω κατι μετα απο τον ημερησιο οδηγο συμπληρωματων διατροφης.
    Ο λογος ηταν οτι περιμενα να εξαντληθουν ολες οι αποριες που ειχατε για να προχωρησουμε στο
    επομενο θεμα.ηθελα να εχω τον χρονο να σας απαντω σε οσα μπορουσα κ να βοηθησω οσο μπορω την αναπτυξη σας.

    Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το ενδιαφερον που δειξατε ολοι για τον οδηγο συμπληρωματων bodybuilding κ σας
    ευχαριστω για την συμμετοχη σας στο συγκεκριμενο τοπικ!!!

    σημερα θα σας προτεινω 5 τροπους οι οποιοι θα σας βοηθησουν να μεινετε οσο δυνατον "καθαροι" απο
    λιπος κατα την διαρκεια της φασης αποκτησης μυικου ιστου(επικαιρο μια κ λογω εποχης οι περισσοτεροι αρχιζετε η
    εχετε αρχισει φαση ογκου!)



    Θα ηταν θαυμασιο να μπορουσαμε απο το φαγητο που τρωμε να αποθηκευουμε οσο το δυνατο λιγοτερο λιπος κ
    να χτιζουμε οσο το δυνατο περισσοτερη μυικη μαζα!Αυτο ειναι κ το μεγαλο μυστικο των επαγγελματιων bbers.
    Αν δειτε σωματα σαν του jay κ του gunter σε φαση off season θα παρατηρησετε οτι εκτος απο τηνπολυ μυικη μαζα
    που διαθετουν,δεν εχουν βαλει κ πολλα κιλα λιπους(τα περισσοτερα ειναι νερα).Εκτος απο την δυνατη προπονηση
    που κανουν κ την μεγαλη προσπαθεια που καταβαλουν καθημερινα,διαθετουν κ πολλυ καλους μεταβολισμους!

    Ο μεταβολικος σας ρυθμος(η ταχυτητα με την οποια καιτε θερμιδες)παιζει τον βασικοτερο ρολο στο να φτιαχνετε
    καθαρους μυς,χωρις να κρατατε υπερβολικο λιπος.Απο την αλλη μερια αυτοι που εχουν πολυ γρηγορο
    μεταβολικο ρυθμο,δυσκολευονται να φτιαξουν μυς.
    οπως κ να εχει το πραγμα παντως,αυτοι οι οποιοι εχουν ενα αργο η κανονικο μεταβολισμο,δεν ειναι
    καταδικασμενοι να γεμιζουν λιπος οταν προσπαθουν να βαλουν μαζα κ αυτο χαρη στα 5 tips που
    θα αναφερω παρακατω τα οποια,ενταξει δεν θα τους μεταμορφωσουν κ τον μεταβολισμο αλλα σιγουρα
    θα τους τον κανουν αρκετα ποιο γρηγορο απο οτι ειναι.

    1)3 ΗΜΕΡΕΣ ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΣ ΜΕΤΡΙΑ ΛΗΨΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ Κ 1 ΗΜΕΡΑ ΥΨΗΛΗ ΛΗΨΗ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ.
    Θα εχετε μια επανασταση στον μεταβολικο ρυθμο σας αν για τις 3 πρωτες ημερες της εβδομαδας
    κανετε 1 μειωση της ταξης των 100-150 γραμμαριων υδατανθρακα την ημερα(προσαρμωστε το στο
    βαρος σας γιατι καποιος πολυ αδυνατος μπορει να τρωει τοσο υδατ. ολη ημερα εγω αναφερομαι
    σε ενα λιγο προχωρημενο αθλητη των 95-100 κιλων οπου τρωει 300-400γρ υδαταθρακα την ημερα).
    σε αυτη την φαση θα διαλεξετε υδατανθρ. με χαμηλο γλυκεμικο δεικτη οπως η γλυκοπατατα,το κουακερ,
    το ρυζι,ακομα κ οι υδατανθρ. του γιαουρτιου μας κανουν.
    μειωνοντας αυτες τις 3 ημερες τον υδατ. εχουμε τα εξηςπλεονεκτηματα:εχουμε 1 μπουσταρισματακι
    του μεταβολισμου αφου τον αναγκαζουμε λογω του χαμηλου υδατ. να χρησ. περισσοτερο λιπος για ενεργεια.
    2)Δεν εχουμε αποτομες εκρισεις ινσουλινης μιας ναι μεν αναβολικης ορμονης,η οποια δε προκαλει κ αρκετη
    λιπογενεση αν δεν κρατειτε σε σταθερα επιπεδα!!!!

    την τεταρτη ημερα λοιπον ανεβαζουμε τον υδατ. 200-250 γραμμ. περισσοτερο απο οτι τρωγαμε τις
    κανονικες ημερες (οχι τις 3 που αδειαζαμε).πχ αν κανονικα τρωμε 400γρ υδατ. τις 3 πρωτες ημερες
    τον κανουμε (400-150)250γρ υδατ. κ την τεταρτη(400+200)600γρ υδατ.

    η τεταρτη ημερα υψηλου υδατ που ακολουθει λοιπον βοηθα στο να γεμισει τους μυς κ το συκωτι με γλυκογονο!
    αυτο οδηγει σε μεγαλυτερη μυικη αναπτυξη,λογω της μεγαλης αυξησης παραγωγης θετικων για το bbing ορμονων οπως
    η igf-1 k t3, οι οποιες οδηγουν κ σε μια "καθαροτερη"εμφανιση επισης.
    Ακομα με το να δεινετε μια μερα carbo up καθε 3,δινετε κ στο σωμα την ευκαιρια να κρατα κ να αποθηκευει οσο γλυκογονο του ειναι χρησ. ωστε να βοηθα να μην λιπονετε ευκολα.

    2)ΚΑΝΤΕ "ΚΥΚΛΟ" ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ.
    το σωμα ειναι μια μηχανη που εμεις με το μυαλο μας μπορουμε να την "ξεγελασουμε",καθοδηγησουμε κ
    βαλουμε σε λειτουργεια ,οπως εμεις θελουμε....
    Πολλοι αθλητες οταν προσπαθουν να βαλουν μαζα,τρωνε περιπου 2,5-3 γρ πρωτεινη/κιλο βαρους.
    Αλλα εδω υπαρχει ενα μικρο μυστικο κολπακι...:D
    Αν δοκιμασουμε για 1-2 φορες την εβδομαδα ΜΟΝΟ να στερησουμε απο τον οργανισμο την κανονικη για αναπτυξη
    ποσοτητα πρωτεινικης ληψης;;;;;
    Οταν το κανουμε λοιπον αυτο σε ενα τελεια προγραμματισμενα μηχανισμο οπως το σωμα,τοτε αυτο θα σοκαριστει κατα
    καποιο τροπο κ θα αμυνθει με αποτελεσμα να προσπαθει να κρατησει οσο περισσοτερο μπορει,
    την ικανοτητα προσληψης πρωτεινης κ θετικο ισοζυγιο αζωτου.αυτο θα εχεισαν αποτελεσμα,οταν γυρισουμε στην κανονικη ληψη
    πρωτεινης,να εχουμε δημιουργησει μεγαλυτερες δυνατοτητες στον οργανισμο σχετικα με την απορροφηση πρωτεινης.
    κατα τις ημερες που θα βαλετε χαμηλη πρωτεινη φροντιστε απο 3γρ πρωτ/κιλο ,να πεσετε στα 1,5γρ πρωτ/κιλο.
    (συγνωμη που αδυνατω να το εξηγησω αναλυτικοτερα,λογω του οτι οι γνωσεις μου περιοριζονται καθαρα
    σε πρακτικες εφαρμογες που εχω κανει σε μενα κ στους αθλητες μου κ δεν εχω την καταλληλη
    επιστημονικη καταρτιση.οι γνωστες ας δειξουν κατανοηση σε αυτο.απλα προσπαθω να μεταδωσω κ να βοηθησω οσο μπορω).

    3)ΛΗΨΗ ΓΛΟΥΤΑΜΙΝΗΣ & BCAA ΑΜΙΝΟΞΕΩΝ
    οταν προσπαθουμε να κανουμε τον μεταβολικο μας ρυθμο γρηγοροτερο,πρεπει οπωσδηποτε παραλληλα να
    βοηθησουμε κ την αναρρωση των μυων μετα απο τις δυνατες προπονησεις.αυτο γιατι οταν οι μυες αυξανονται
    στο σωμα μας,τοτε εχουμε κ αισθητα αυξημενο μεταβολισμο κ μπορουμε να καιμε περισσοτερες θερμιδες.
    μια φτωχη διαιτα κανει τον μεταβολισμο μας πιο αργο κ μετα ερχεται κ η αυξηση λιπους.
    ο συνδιασμος λοιπον γλυταμινης κ bcaa αμινοξεων αμεσως μετα την προπονηση,μπορει να βοηθησει στο να μην
    εχουμε μυικο καταβολισμο,να εχουμε τρομερη αναρρωση,με αποτελεσμα να αυξανουμε κ τον μυικο μας ιστο.εδω το
    πραγμα ειναι πολυ απλο ,αφου αυξανοντας τους μυς μας,αυξανουμε ετσι παραλληλα κ τον μεταβολισμο μας!!!
    συνιστω 5-10γρ γλουταμινης μεταπροπονητικα κ 4-6γρ bcaa αμινοξεα.

    4)ΤΥΡΟΣΙΝΗ
    αυτο το πολυ δυνατο κ θαυματουργο αμινοξυ,αντικαθιστα την απαγορευμενη πλεον εφεδρινη,σε πολλα
    λιποτροπικα συμπληρωματα διατροφης.Η τυροσινη οπως εχω αναφερει κ στο αρθρο μου για τις λειτουργειες
    που εχει το καθε αμινοξυ,βοηθα την λειτουργεια του εγκεφαλου,κ την παραγωγη αδρεναλινης η οποια εχει
    τρομερες λιποτροπικες δυνατοτητες.παιρνοντας 1-1,5 γραμμ. πριν την αεροβικη πετυχαινουμε τρομερη λιπολυση
    κ αυξηση του μεταβολισμου.επισης μπορουμε να την παρουμε κ πριν την προπονηση με βαρη
    για να κανουμε σκληροτερη κ με περισσοτερη τσιτα προπονηση.

    5)ΑΝΑΚΑΤΕΨΤΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΤΣΑΙ.
    αυτα τα 2 ειδη τσαγιου,περιεχουν ταννινες κ πολυφαινολες,τα οποια ειναι δυνατα αντιοξειδωτικα,
    βοηθουν στην αναρρωση,το ανοσοποιητικο συστημα κ την δυνατοτητα του σωματος να καταπολεμα τις ιωσεις.
    επισης ειναι μεγαλοι εχθροι των ελευθερων ριζων.το βασικοτερο ειναι οτι απο ερευνες ο συνδιασμος των
    2 τσαγιων,ανεβαζει τον μεταβολισμο αρκετα πολυ!
    προτεινω 3 κουπες την ημερα απο τις οποιες η μια να πινεται 1/2 ωρα πριν την προπονηση
    κ οι αλλες 2 αναμεσα στα γευματα.


    Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας,ελπιζω να σας βοηθησω να ερθετε πιο κοντα στους στοχους σας!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΘΡΑ!!!

    Πιστεύω ότι άνετα ονομάζεσαι σε "μηχανή γνώσης" για εμάς!!!

    Thanks!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    A ρε Σταυρο.. ζωντανη εγκυκλοπεδια εισαι!
    Και αυτο το αρθρο παει για εκτυπωση σαν την "ληψη συμπληρωματων"!

    Ευχαριστουμε!!!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Εχω την εντυπωση πως καθε τετοιο αρθρο του bigsteve θα πρεπει να γινεται αυτοματα sticky...
    Συγχαρητηρια.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    16-04-05
    Location
    .
    Posts
    3,509

    Default

    Μπράβο Σταύρο. Κάποιες απορίες:
    1)Μπορούμε τη μέρα που χαμηλώνουμε τη λήψη υδατανθράκων, να χαμηλώσουμε επίσης και τη λήψη πρωτείνης? Δηλαδή να ταυτίζονται ως προς τις μέρες τους οι 2 κύκλοι.
    2) Αν ναι, μήπως αυτή τη μέρα θα ήταν καλύτερα να την παίρναμε ως ρεπό από την προπόνηση? Θα μπορούσαμε να κάνουμε αερόβια?
    3) Ως προς τα τσάγια διάβασα σε ένα περιοδικό ότι καλύτερο από το πράσινο τσάι είναι η ποικιλία του λευκού. Ξέρεις αν ισχύει όντως αυτό?
    Ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Τέλειο άρθρο! Ευχαριστούμε!

  7. #7
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω πολυ mazda6,sersemis,v@g κ damian(σου ζητω συγνωμη διοτι σε παρεξηγησα στο τοπικ με τις φωτο που ημουν ζευγαρι με την Κατερινα) για τα καλα σας λογια!!!!

    ouzo σε ευχαριστω κ σενα!
    1)οχι δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο κ δεν θα προτεινα συγχρονως να κανουμε κ τα 2 διατροφικα κολπα.
    θα πρεπει να δοκιμασουμε το καθε ενα ξεχωριστα κ να κρατησουμε αυτο το οποιο μας δουλευει περισσοτερο
    στον οργανισμο μας.η αν τελικα θελουμε να κανουμε κ τα 2 μαζι.προτεινω να επιμηνουμε με τον κυκλο
    υδατανθρακων κ 1 φορα το 15μερο περιπου να κανουμε κ 1 low protein ημερα.

    2)την ημερα που εχεις χαμηλη πρωτεινη,πιστευω πως θα πρεπει να κανεις κανονικα το προγραμμα σου,ωστε
    να αναγκασεις το σωμα σου να "χρειαστει"την πρωτεινη που του λειπει κ να συνεχισει στις διαδικασιες που πρεπει.μην φοβασαι για 1 ημερα χαμηλης πρωτεινης δεν θα εχεις προβλημα[:-thumbu]

    3)Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο διοτι παιζει να προσπαθουν να προωθησουν κ το λευκο τσαι.
    εξ αλλου στα συμπληρωματα διατροφης,που κανουν τοσες ερευνες πριν τα βγαλουν,το πρασινο χρησ.
    πιο πολυ.τεσπα μπορει να ειναι κ ετσι,απλα σκεψεις κανω... ας χρησ. το πρασινο παντως που ειμαστε
    σιγουροι οτι δουλευει!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-07
    Location
    poros, Greece.
    Posts
    33

    Default

    πολυ καλο αρθρο και πολυ απαραιτητο!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    σιγουρα βοηθαει αρκετα!

    Επισης αλλος ενας τροπος ειναι να συνεχιζουμε να κανουμε αεροβια προπονηση κ σε φαση
    ογκου διοτι μας δινει την ευκαιρια να τρωμε περισσοτερο ακομα φαγητο,χωρις να μας κρατα λιπος,
    αφου ανεβαζει τις καυσεις μας κ τον μεταβολικο μας ρυθμο.οποτε αν δουμε σε φαση ογκου να λιπονουμε
    παραπανω απο οσο θα επρεπε,αντι να βιαστουμε να μειωσουμε το χρησιμο φαγητο,καλυτερα
    ειναι να ανεβασουμε τις καυσεις!

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Εγώ παίρνω BCAA εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχω προσέξει μεγάλη διαφορά στην ανάρωση.Ίσως ένα 15% αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Έχω την αίσθηση ότι είναι πεταμένα λεφτά.Ακόμα το ψάχνω για να είμαι ειλικρινής.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Indeed πολύ ωραίο αρθράκι!

    Σταύρε, το ότι δεν γράφεις με επιστημονικούς όρους, είναι σαφώς καλύτερο, πιστεύω & είναι αυτό ακριβώς που μου αρέσει στα άρθρα σου! Γράφεις φυσικά με απλά και κατανοητά παραδείγματα, χωρίς "ψιλά" γράμματα! [:-thumbu] Είναι κατανοητά από όλους με απλά λογάκια! :)
    Οι γνώστες, θα ψαχτούν περισσότερο - οι μη γνώστες, θ' αρχίσουν να ψάχνονται!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-07
    Location
    .
    Posts
    49

    Default

    Σταυρο καταπληκτικές οι συμβουλές σου!![:-thumbu][:-thumbu]έγραψες πάλι!!!

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    Bravo Steve[:-thumbu] σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι της
    γνώσεις σου πράγμα σπάνιο για τους Έλληνες!

    Προτείνω σημαντικά Topics όπως για παράδειγμα
    αυτά που έφτιαξε ο Bigsteve να τα ενώσουμε
    και να φτιάξουμε έτσι ένα e-book των
    Bodybuilders.gr τι λέτε?

    Όσο για τα Tips έχω κάποια ερωτηματικά:

    1]Σε περίπτωση που κάνεις Sets με πολλές Reps
    όπως αυτό που ακολουθώ εγώ τι γίνεται?όταν
    μια φορά παλαιότερα έκανα κολπάκια τέτοια
    βγήκα Nok Out και ψάχνοντας το θέμα το
    πρόβλημα δεν ήταν η διατροφή αλλά το
    Training System που ακολουθούσα
    που δεν επέτρεπε τέτοιες μεθόδους
    σου έχει τύχει ποτέ ανάλογη περίπτωση?

    2]Περί της γλουταμινης διαβάζοντας διάφορα
    επιστημονικά βιβλία και μιλώντας με γιατρούς
    για το κατα πόσο η λήψη ενός μεμονωμένου
    αμινοξέος και συγκεκριμένα της γλουταμινης
    βοηθά την ανάρρωση μου απάντησαν πως
    δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει
    ότι πράγματι δουλεύει χωρίς αυτό να
    αποκλείει ότι δεν είναι έτσι,το ίδιο
    μου απάντησαν και για την καρνιτίνη!

    Ποια είναι η άποψη σου για αυτό πάντα μέσα
    από την εμπειρία που έχεις?

    3]Ο Shawn Ray στο Final Countdown είχε
    αναφέρει ως σημαντικά συμπληρώματα για την
    λιποδιάλυση τα εξης:

    Λεκιθίνη,Ινοσιτόλη & Χολίνη,Β6-Β12,Καρνιτίνη

    Tελικά τι είναι καλύτερο να παίρνεις για λιπόλυση?
    εγω προσωπικά προτιμώ μίξη βοτάνων [:-skull] φταίει
    και το ότι είμαι λίγο αλχημιστής [:-idea] για αυτο!

  14. #14
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Εγώ παίρνω BCAA εδώ και 3 βδομάδες και δεν έχω προσέξει μεγάλη διαφορά στην ανάρωση.Ίσως ένα 15% αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Έχω την αίσθηση ότι είναι πεταμένα λεφτά.Ακόμα το ψάχνω για να είμαι ειλικρινής.
    </blockquote id=quote>
    Ακη πολυ καλα κανεις κ το αποτελεσμα θα το δεις στην πορεια η θα το καταλαβεις ισως οταν κοψεις τα bcaa.
    δεν τα θεωρω πεταμενα λεφτα ειδικα για αυτης της κατηγοριας τα αμινοξεα.δεν εννοουμε αναρρωση οτι θα νιωσεις πιο
    ξεκουραστος μετα την προπονηση αλλα θα μπορεις να ανταπεξελθεις καλυτερα την επομενη μερα στην προπονηση σου.
    ακομα πρεπει να σου πω οτι εχω παρατηρησει οτι τα συμπληρωματα δουλευουν,οταν καποιος τα χρησ. συστηματικα κ με διαρκεια
    επισης δεν ειναι φαρμακα για να εχουμε τοσο αμεσα αποτελεσματα.
    ελπιζω να δικαιωθεις κ εσυ κ τα λεφτα που ξοδευεις.μην απογοητευεσαι θελει λιγο επιμονη ειδικα στο bbing.

  15. #15
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Indeed πολύ ωραίο αρθράκι!

    Σταύρε, το ότι δεν γράφεις με επιστημονικούς όρους, είναι σαφώς καλύτερο, πιστεύω & είναι αυτό ακριβώς που μου αρέσει στα άρθρα σου! Γράφεις φυσικά με απλά και κατανοητά παραδείγματα, χωρίς "ψιλά" γράμματα! [:-thumbu] Είναι κατανοητά από όλους με απλά λογάκια! :)
    Οι γνώστες, θα ψαχτούν περισσότερο - οι μη γνώστες, θ' αρχίσουν να ψάχνονται!
    </blockquote id=quote>
    χαιρομαι που μου το λες αυτο Μαριανα!
    με ενθαρυνεις να συνεχισω με περισσοτερη ορεξη.

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alp

    Bravo Steve[:-thumbu] σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι της
    γνώσεις σου πράγμα σπάνιο για τους Έλληνες!

    Προτείνω σημαντικά Topics όπως για παράδειγμα
    αυτά που έφτιαξε ο Bigsteve να τα ενώσουμε
    και να φτιάξουμε έτσι ένα e-book των
    Bodybuilders.gr τι λέτε?

    Όσο για τα Tips έχω κάποια ερωτηματικά:

    1]Σε περίπτωση που κάνεις Sets με πολλές Reps
    όπως αυτό που ακολουθώ εγώ τι γίνεται?όταν
    μια φορά παλαιότερα έκανα κολπάκια τέτοια
    βγήκα Nok Out και ψάχνοντας το θέμα το
    πρόβλημα δεν ήταν η διατροφή αλλά το
    Training System που ακολουθούσα
    που δεν επέτρεπε τέτοιες μεθόδους
    σου έχει τύχει ποτέ ανάλογη περίπτωση?

    2]Περί της γλουταμινης διαβάζοντας διάφορα
    επιστημονικά βιβλία και μιλώντας με γιατρούς
    για το κατα πόσο η λήψη ενός μεμονωμένου
    αμινοξέος και συγκεκριμένα της γλουταμινης
    βοηθά την ανάρρωση μου απάντησαν πως
    δεν υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει
    ότι πράγματι δουλεύει χωρίς αυτό να
    αποκλείει ότι δεν είναι έτσι,το ίδιο
    μου απάντησαν και για την καρνιτίνη!

    Ποια είναι η άποψη σου για αυτό πάντα μέσα
    από την εμπειρία που έχεις?

    3]Ο Shawn Ray στο Final Countdown είχε
    αναφέρει ως σημαντικά συμπληρώματα για την
    λιποδιάλυση τα εξης:

    Λεκιθίνη,Ινοσιτόλη & Χολίνη,Β6-Β12

    Tελικά τι είναι καλύτερο να παίρνεις για λιπόλυση?
    εγω προσωπικά προτιμώ μίξη βοτάνων [:-skull] φταίει
    και το ότι είμαι λίγο αλχημιστής [:-idea] για αυτο!


    </blockquote id=quote>
    κ εγω σε ευχαριστω Αλεξανδρε για τα ενθαρυντικα σου λογια!
    σχετικα με το e-book ειναι πολυ καλη η ιδεα σου αν κ πρεπει να σας πω οτι ο musclemar
    κανει μια τρομερη κινηση κ μου φτιαχνει μια προσωπικη σελιδα η οποια θα λειτουργει μεσα απο το φορουμ,
    και θα μπορει ο καθενας να μπει κ να διαβασει τα αρθρα μου συγκεντρωμενα καθως επισης κ να μου κανει ερωτησεις
    για να διαφορες απορειες που εχει αντι να μου στελνει pm.ακομα μια κ το ανεφερα,η σελιδα θα εχει
    φωτο μου οι οποιες θα αλλαζουν συνεχως,βιογραφικο μου κ διαφορα αλλα....

    1)μου εχει τυχει κατα την προετοιμασια αλλα ημουν υποχρεωμενος να ανταπεξελθω.
    οταν λοιπον ακολουθεις τετοια εξαντλητικη προπονηση,θα πρεπει να κανεις ολα τα απαραιτητα για να αναρρωσεις,οπως
    πολυ πολυ ΒΑΣΙΚΟ θεωρω τις ωρες που θα μπορεις να κοιμασαι κ να αναπαυεσαι.ειναι που λεμε
    οποιος εχει τα γενεια εχει κ τα χτενια:D:D:DΑν εκανες βεβαια ολα τα παραπανω κ συνεχιζες να εχεις προβλημα
    ισως τοτε θαεπρεπε να αναθεωρησεις τον προπονητικο σου τροπο.

    2)με τα χρονια εχω παρατηρησει οτι εχω αποκτησει μεγαλο μυικο ελενχο(μπορω με το μυαλο μου να εξουσιαζω,βαζω σε λειτουργια
    μεμονομενα οποιαδηποτε μυικη ομαδα θελησω)στην συνεχεια σε συνδιασμο με αλλα συμπτωματα ολο αυτο το
    ονομαζω "επικοινωνια με το σωμα μου".
    το σωμα μας μας στελνει μηνυματα για το παραμικρο που θελει να μας πει.οταν μαθουμε να μεταφραζουμε τους πονους,
    ζαλαδες,διαρροιες,βαρεμαρες για βαρια προπονηση σε καποια απο τις ημερες,υπερβολικη πεινα ,υπερενταση κ αλλα σημαδια
    τοτε θα εχουμε στο πλευρο μας τον καλυτερο "προσωπικο μας προπονητη"ετσι λοιπον καταληγω στο οτι καποιες μερες που δεν χρησ. γλουταμινη την επομενη μερα δεν μπορουσα να ανταπεξελθω στις δραστηριοτητες μου κ ειχα συμπτωματα κοπωσης αφου την περασμενη ειχε προηγηθει βαρια προπονηση.για να μην μακρυγορω η γλουταμινη προσωπικα μου δουλευει αλλα μου κραταει κ αρκετα νερα
    κατα περιεργο τροπο.


    3)αυτα που λεει ο shawn ειναι πολυ σωστα αλλα για την εποχη που βγηκε το video δεκαετια 90.
    τωρα θεωρουνται καπως ξεπερασμενα χωρις να σημαινει οτι δεν πιανουν τοπο.

    καλη συνεχεια φιλε!

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    Thanks Steve![:-shades][:-thumbu]
    Ποιο σημερίνες ποιές θεωρεις ως ουσιες για λιποδιάλυση?

  18. #18
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    τ3 [:-skull]αχαχαχαχα :D πλακα κανω!

    εχουν ανακατεψει βοτανα με μαυρα πιπερια τροπικα φυτα κ αλλα τετοια[:-shake].χαμος γινεται κ ολα αυτα ξερεις γιατι;;;
    επειδη προσπαθουν να αντικαταστησουν το γνωστο απαγορευμενο κοκτειλ.το οποιο λειτουργουσε πολυ
    καλα αλλα ηταν επικυνδυνο για την υγεια.ξερω οτι καταλαβες τι εννοω καλο ειναι να μην το αναφερουμε[:-taped].

  19. #19
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ενα μικρο extra tip σε συσκευασια δωρου[:-smirk]

    για οσους ξεκινανε τωρα προπονηση η εκαναν παλια κ ειναι σε επαναξεκινημα,οι οποιοι υποφερουν
    απο το γνωστο "πιασιμο".για 1 εβδομαδα καθημερινα μετα την προπονηση 1 κουταλακι του γλυκου διαλυμμενο σε νερο μαγειρικη σοδα[:-chef].
    ερευνες εχουν δειξει οτι απομακρυνει πολυ γρηγοροτερα το γαλακτικο οξυ απο τους μυς κ ο πονος υποχωρει πολυ γρηγοροτερα[:-thumbu]
    αν και..... ειναι ο πιο γλυκος πονος που υπαρχει!!!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-01-06
    Location
    United Kingdom.
    Posts
    55

    Default

    bigsteve μπραβο, ενα ακομα πολυ ωραιο ποστ γεματο χρησιμες πληροφοριες που δεν μπορεις να βρεις ευκολα!
    Φετος αποφασισα μετα απο σκεψη και κοιταζοντας στα "logbook" μου, να κρατησω την ληψη πρωτεινης μου χαμηλα γυρω στο 1-1.5γρ/κιλο. Ξερω οτι πολλοι μπορει να ειναι αντιθετοι, απλα θελω να το δοκιμασω μιας κ δεν εχω να χασω κατι αφου δεν ειμαι επαγγελματιας. Σε αυτη την περιπτωση πιστευεις οτι θα μπορουσα να κανω κ παλι αυτο τρικ με την πρωτεινη, για να εχω αργοτερα καλυτερη αποροφηση?
    ...

  21. #21
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    [/quote]
    κ εγω σε ευχαριστω Αλεξανδρε για τα ενθαρυντικα σου λογια!
    σχετικα με το e-book ειναι πολυ καλη η ιδεα σου αν κ πρεπει να σας πω οτι ο musclemar
    κανει μια τρομερη κινηση κ μου φτιαχνει μια προσωπικη σελιδα η οποια θα λειτουργει μεσα απο το φορουμ,
    και θα μπορει ο καθενας να μπει κ να διαβασει τα αρθρα μου συγκεντρωμενα καθως επισης κ να μου κανει ερωτησεις
    για να διαφορες απορειες που εχει αντι να μου στελνει pm.ακομα μια κ το ανεφερα,η σελιδα θα εχει
    φωτο μου οι οποιες θα αλλαζουν συνεχως,βιογραφικο μου κ διαφορα αλλα....

    [/quote]

    Oτι καλυτερο!!![:-thumbu]
    Θα μας βοηθησει πολυ!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Σταυρο καθε αρθρο σου μας εκπλησει!! σε ευχαριστουμε και παλι

  23. #23
    Junior Bodybuilder sly139's Avatar
    Join Date
    26-04-06
    Location
    Aθήνα, Greece.
    Posts
    212

    Default

    Μπράβο ρε Σταυρο χαιρομαι να σε διαβαζω ρε φιλαράκι.[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  24. #24
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Vsolitude

    bigsteve μπραβο, ενα ακομα πολυ ωραιο ποστ γεματο χρησιμες πληροφοριες που δεν μπορεις να βρεις ευκολα!
    Φετος αποφασισα μετα απο σκεψη και κοιταζοντας στα "logbook" μου, να κρατησω την ληψη πρωτεινης μου χαμηλα γυρω στο 1-1.5γρ/κιλο. Ξερω οτι πολλοι μπορει να ειναι αντιθετοι, απλα θελω να το δοκιμασω μιας κ δεν εχω να χασω κατι αφου δεν ειμαι επαγγελματιας. Σε αυτη την περιπτωση πιστευεις οτι θα μπορουσα να κανω κ παλι αυτο τρικ με την πρωτεινη, για να εχω αργοτερα καλυτερη αποροφηση?
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!
    ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙς ΑΥΤΟ!!!!! εχεις να χασεις....οτι μυικο ιστο εχεις κερδισει μεχρι τωρα!!!!
    παντως αν το κανεις να μειωσεις τοσο την πρωτεινη μετα αν δοκιμασεις κ μια μερα να την μειωσεις παραπανω ποσο θα την πας
    δηλαδη;;;; θα σου προτεινα να μην τρως τοσο λιγο πρωτεινη.
    καλη συνεχεια κ να προσεχεις! να κανεις πειραματα αλλα οχι παρακυνδινευμενα!

  25. #25
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sly139

    Μπράβο ρε Σταυρο χαιρομαι να σε διαβαζω ρε φιλαράκι.[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω φιλε να σαι καλα!!![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  26. #26

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σταύρο, όπως πάντα πολύ καλές, χρήσιμες, σωστές και δοκιμασμένες συμβουλές! Θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψε η Μαριάνα, ότι περνάς με πολύ απλό τρόπο που είναι κατανοητός από όλους αυτά που πρέπει να περάσουν.[:-thumbu]. Πολύ καλός!

    Το μόνο που έχω είναι μια μικρή διαφωνία στο θέμα του τσαγιού. Συμφωνώ στα περισσότερα περί αντιοξειδωτικών, κτλ, αλλά όσον αφορά το boostάρισμα του μεταβολισμού, αυτό που θυμάμαι από έρευνες είναι ότι για να πάρεις ποσότητα κατεχινών που όντως να κάνει κάποια αισθητή διαφορά, χρειάζεται να πιείς όχι 2-3 αλλά 15-20 φλυτζάνια τσάι την ημέρα. Γι'αυτό το λόγο, αν κάποιος επιθυμεί να χρησιμοποιήσει πράσινο τσάι για να αυξήσει μερικές θερμίδες τις καύσεις του, είναι ίσως πιο χρήσιμο να χρησιμοποιήσει εκχύλισμα (σε συμπλήρωμα εννοώ).

    Δεν έχω διαβάσει την έρευνα με το συνδυασμό τσαγιών, αλλά υποθέτω ότι και εκεί οι ποσότητες που κάνουν τη διαφορά θα κυμαίνονται σε παρόμοια επίπεδα.

    Εσύ έχεις παρατηρήσει διαφορά χρησιμοποιώντας πράσινο τσάι (ως ρόφημα); Είχα δοκιμάσει μια εποχή να πίνω αρκετό (παγωμένο) πράσινο τσάι (περί τα 2 λίτρα την ημέρα!), αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είχε κάποια διαφορά επάνω μου.

  27. #27
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω Γιαννη!!!
    με πιανει το τσαι κ αρκετα καλα αλλα πρεπει να σου πω οτι δεν πινω ποτε καφε κ ισως γι αυτο!
    βεβαια υποθετω πως δεν πινεις κ εσυ λογω στομαχου.
    σιγουρα ομως σε εκχθλισμα ειναι πλυ περισσοτερο δραστικο οπως αναφερεις!

  28. #28

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    ευχαριστω Γιαννη!!!
    με πιανει το τσαι κ αρκετα καλα αλλα πρεπει να σου πω οτι δεν πινω ποτε καφε κ ισως γι αυτο!
    βεβαια υποθετω πως δεν πινεις κ εσυ λογω στομαχου.
    σιγουρα ομως σε εκχθλισμα ειναι πλυ περισσοτερο δραστικο οπως αναφερεις!
    </blockquote id=quote>

    Σταύρο πίνω έναν καφέ την ημέρα (όχι πάντα) και αυτός είναι συνήθως ντεκαφεϊνέ (όχι πάντα). Δηλαδή αραιά και πού, θα πιω έναν κανονικό καφέ, φίλτρου κυρίως, όχι φραπέ. Ξέρω ότι πρέπει να τον κόψω μαχαίρι....

    Τότε που δοκίμασα με το πράσινο τσάι έπινα και καφέ κανονικά πάντως. Το τσάι λοιπόν λογικά σε πιάνει λόγω της καφεΐνης που έχει (είναι αρκετά λιγότερη από του καφέ, αλλά υπαρκτή). Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, εγώ αναφερόμουν στα άλλα συστατικά (κατεχίνες) που ανεβάζουν το μεταβολισμό χωρίς να ανεβάζουν τους χτύπους της καρδιάς όπως η καφεΐνη (κακώς δεν το διευκρίνισα καλύτερα). Αυτά είναι που βρίσκονται σε πολύ μικρές ποσότητες σε 1 φλυτζάνι τσάι.

  29. #29

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Θέλω να τονίσω λίγο περισσότερο κάτι που αναφέρει ο Σταύρος στο πολύ καλό αυτό τόπικ. Πέρα από το carb cycling και ορισμένα συμπληρώματα που είναι γνωστό ότι "ταρακουνάνε" λίγο το μεταβολισμό, ανέφερε και κάτι το οποίο δεν έχει αναφερθεί ιδιαίτερα σε αυτό το forum και αυτό είναι το protein cycling. Ο οργανισμός όπως στα περισσότερες των περιπτώσεων έχει αρκετές "ανοχές" επειδή είναι σχετικά ελαστικός σε αυτά που του δίνουμε ως τροφή (ειδάλλως, λίγο αν αποκλίναμε από μια συγκεκριμένη διατροφή θα πεθαίναμε). Αυτή η θαυμαστή προσαρμοστική ικανότητα του οργανισμού, παίζει από ότι φαίνεται και κάποιο ρόλο στην απορρόφηση πρωτεΐνης. Πιστεύω ότι δεν χάνει κανείς να κάνει cycle στην πρωτεΐνη. Από την άλλη, πρέπει κανείς να έχει και υπόψη του τις μέγιστες δυνατότητες χτισίματος μυϊκής μάζας. Όπως έχουμε ξαναναφέρει, η μέγιστη ταχύτητα χτισίματος είναι περίπου 2 κιλά το μήνα στους άντρες και ίσως 1 κιλό το μήνα στις γυναίκες (μιλάω πάντα για naturals, χωρίς χρήση αναβολικών στεροειδών). Αυτό βγαίνει προσεγγιτικά από το ότι η μέγιστη απορρόφηση πρωτεΐνης στους μυς είναι περίπου στα 100 γρ ανά εβδομάδα (και επειδή ο μυς είναι 80% νερό, άρα η μυϊκή μάζα που προστίθεται είναι 500 γρ την εβδομάδα, άρα 2 κιλά το μήνα). Οι μύες διασπώνται και ανασυντίθενται και στους χρήστες ΑΑΣ, ο οργανισμός έχει αυξημένες δυνατότητες να επαναχρησιμοποιεί τη διασπασμένη πρωτεΐνη για χτίσιμο νέας μυϊκής μάζας. Σε αυτά τα πλαίσια ίσως το protein cycling έχει κάποιο νόημα, δηλαδή να προσομοιώσει σε κάποιο βαθμό την αυξημένη απορρόφηση πρωτεΐνης που επιδικνύουν οι bodybuilders που κάνουν χρήση ΑΑΣ. Το πόσο και εάν δουλεύει δεν το γνωρίζω ούτε στην πράξη, αλλά ούτε και στη θεωρία, όμως ίσως αξίζει κανείς να κάνει μια δοκιμή για μερικές εβδομάδες.

  30. #30
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Indeed πολύ ωραίο αρθράκι!

    Σταύρε, το ότι δεν γράφεις με επιστημονικούς όρους, είναι σαφώς καλύτερο, πιστεύω & είναι αυτό ακριβώς που μου αρέσει στα άρθρα σου! Γράφεις φυσικά με απλά και κατανοητά παραδείγματα, χωρίς "ψιλά" γράμματα! [:-thumbu] Είναι κατανοητά από όλους με απλά λογάκια! :)
    Οι γνώστες, θα ψαχτούν περισσότερο - οι μη γνώστες, θ' αρχίσουν να ψάχνονται!
    </blockquote id=quote>
    (κάτι για τα αραμα'ι'κα που λέγαμε, αυτό εννοούσαμε. [:-glasses])



    για ακόμη μια φορά Σταυρο ξεστραβώνεις κόσμο thanx[:-thumbu]


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΤΕ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣ ΣΑΣ
    By 2005.john in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 14-05-05, 19:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •