Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default Το προγραμμα μου προς σχολιασμο...

    ονομαζομαι Γιαννης,ειμαι στα 30,1,84cm,89kg και γυμναζομαι περιπου 2χρονια.Παραθετω το προγραμμα ασκησεων στο οποιο κατεληξα μετα απο αρκετα πειραματα (συνηθως υπερπροπονησης).θα αναφερω και κιλα για να καταλαβετε στο περιπου το επιπεδο μου.Καθε σχολιο καλοδεχουμενο:

    ΔΕΥΤΕΡΑ----

    ΠΛΑΤΗ
    Ελξεις εμπροσθολαιμιες 3Χ10 μονοζυγο
    Ελξεις οπισθολαιμιες 3Χ8 80kg
    Κωπηλατικη με μπαρα ορθιος 3Χ8 85kg
    Ελξεις με κλειστη λαβη 3Χ10
    Ραχιαιοι 4Χ20

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
    Γαλλικες με στραβομπαρα 3Χ8 50kg
    Πιεσεις με κλειστη λαβη 3Χ8 65kg
    Πιεσεις στη τροχαλια με ενα χερι 3Χ10 20kg

    ΤΕΤΑΡΤΗ-----

    ΩΜΟΙ
    Πιεσεις οπισθολαιμιες με μπαρα 3Χ8 70kg
    Πιεσεις με αλτηρες 3Χ8 30kg (οχι καθε φορα)
    Πλαγια ανοιγματα καθιστος με το ενα χερι 3Χ8 12kg
    Πλαγια ανοιγματα σκυφτος 3Χ8 12kg

    ΠΟΔΙΑ
    Σκουατ 3Χ10 100kg
    Τετρακεφαλοι σε οργανο 3Χ12 60kg
    Δικεφαλοι σε οργανο 3Χ12 65kg
    Γαμπες σε οργανο 3Χ10

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ----

    ΣΤΗΘΟΣ
    Πιεσεις οριζοντιο παγκο 3Χ8 105kg
    Πιεσεις επικλινη παγκο 3Χ8 90kg
    Ανοιγματα σε επικλινη με αλτηρες 3Χ8 30kg
    Cross over σε τροχαλια 3Χ10 50+50kg

    ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
    Καμψεις εναλλαξ καθιστος 3χ10 15kg
    Καμψεις στο μαξιλαρι με το ενα χερι 3χ8 20kg
    Kαμψεις αυτοσυγεντρωσης Η
    σφυρια με αλτηρες 3Χ8 15kg

    Μερικες φορες συμπληρωνω μια προπονηση το Σαββατο συνηθως ποδια και ωμους.Αναμεσα στα σετ κανω μισο λεπτο,το πολυ ενα διαλειμμα.Αεροβια κανω τις μερες ξεκουρασης (κανα 20λεπτο σχοινακι και κακοποιηση του σακου) και κοιλιακους 2 φορες την εβδομαδα 3 δυσκολες ασκησεις 3Χ10 περιπου.
    Για οποιεσδηποτε διευκρινησεις ή συζητηση,Θα παρακολοθω και ευχαριστως να συμμετασχω.περιμενω τα σχολια σας..
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    καλό είναι το πρόγραμμα, στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πόδια και ώμους την ίδια μέρα (και που κακοποιείς το σάκο), καλύτερα να τα ξεχωρίσεις.


    εδιτ: και εχεις πολύ κοντα το προγραμμα ώμων με το στήθος (δυο μέρες διαφορά) προλαβαίνεις να αναρρώσεις?!

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KATERINI

    καλό είναι το πρόγραμμα, στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πόδια και ώμους την ίδια μέρα (και που κακοποιείς το σάκο), καλύτερα να τα ξεχωρίσεις.


    εδιτ: και εχεις πολύ κοντα το προγραμμα ώμων με το στήθος (δυο μέρες διαφορά) προλαβαίνεις να αναρρώσεις?!
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστω φιλε μου
    πλυ συχνα (αν εχω χρονο),σπας την μια μερα και κανω Ωμους και τραπεζοειδεις και ποδια το σαββατο.Λες να το κανω μονιμο;Απ τους ωμους αναρρωνω..στηθος πιανομαι πολυ,εκει που ενωνει με τον Ωμο ιδιως,για αυτο αφηνω δυο μερες γεματες.για το σακο γιατι διαφωνεις;

  4. #4
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    13-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    αν κανεις τρεις μερες γιατι δεν δοκιμαζεις τον διαχωρισμο ,στηθος ωμοι τρικεφαλοι,πλατη δικεφαλοι,ποδια γαμπες.
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianagnostou

    αν κανεις τρεις μερες γιατι δεν δοκιμαζεις τον διαχωρισμο ,στηθος ωμοι τρικεφαλοι,πλατη δικεφαλοι,ποδια γαμπες.
    </blockquote id=quote>

    Επιδιωκω να μη φορτωνω τους ωμους,επειδη προσπαθω να τους αναπτυξω περισσοτερο,καθως εχω σχετικα στενο ανοιγμα ωμων.Κανω καλα;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KATERINI

    καλό είναι το πρόγραμμα, στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πόδια και ώμους την ίδια μέρα (και που κακοποιείς το σάκο), καλύτερα να τα ξεχωρίσεις.


    εδιτ: και εχεις πολύ κοντα το προγραμμα ώμων με το στήθος (δυο μέρες διαφορά) προλαβαίνεις να αναρρώσεις?!
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστω φιλε μου
    πλυ συχνα (αν εχω χρονο),σπας την μια μερα και κανω Ωμους και τραπεζοειδεις και ποδια το σαββατο.Λες να το κανω μονιμο;Απ τους ωμους αναρρωνω..στηθος πιανομαι πολυ,εκει που ενωνει με τον Ωμο ιδιως,για αυτο αφηνω δυο μερες γεματες.για το σακο γιατι διαφωνεις;
    </blockquote id=quote>
    πλάκα κάνω για το σακο ρε'σύ :D

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KATERINI

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KATERINI

    καλό είναι το πρόγραμμα, στο μόνο που δεν συμφωνώ είναι πόδια και ώμους την ίδια μέρα (και που κακοποιείς το σάκο), καλύτερα να τα ξεχωρίσεις.


    εδιτ: και εχεις πολύ κοντα το προγραμμα ώμων με το στήθος (δυο μέρες διαφορά) προλαβαίνεις να αναρρώσεις?!
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστω φιλε μου
    πλυ συχνα (αν εχω χρονο),σπας την μια μερα και κανω Ωμους και τραπεζοειδεις και ποδια το σαββατο.Λες να το κανω μονιμο;Απ τους ωμους αναρρωνω..στηθος πιανομαι πολυ,εκει που ενωνει με τον Ωμο ιδιως,για αυτο αφηνω δυο μερες γεματες.για το σακο γιατι διαφωνεις;
    </blockquote id=quote>
    πλάκα κάνω για το σακο ρε'σύ :D
    </blockquote id=quote>
    αααααα:D:D:D
    Αλλα εχει φοβηθει το ματι μου!!
    :D

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Ενας διαχωρισμος για ωμους σαν αυτον αξιζει?
    Δευτερα - Πλατη , τρικεφαλα , πισω ωμοι
    Τεταρτη - Στηθος , δικεφαλα , πλαγιοι ωμοι
    Παρασκευη - Ποδια , γαμπες , μπροστα ωμοι

    ..μια ιδεα
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by power-strength

    Ενας διαχωρισμος για ωμους σαν αυτον αξιζει?
    Δευτερα - Πλατη , τρικεφαλα , πισω ωμοι
    Τεταρτη - Στηθος , δικεφαλα , πλαγιοι ωμοι
    Παρασκευη - Ποδια , γαμπες , μπροστα ωμοι

    ..μια ιδεα
    </blockquote id=quote>

    Καλο μου ακουγεται.θα το δοκιμασω.Thanks man.Πως ομως;ποσες ασκησεις σε καθε μοιρα;

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    για μενα οι ωμοι καταπονουνται αρκερα απο τις ηδη υπαρχουσες ασκησεις (πιεσεις σηθους, κοπηλατικη...)
    οποτε 2 ασκησεις για καθε γωνια πιστευω ειναι περισσοτερο απο αρκετα.
    βεβαια εγω κυνηγαω περισσοτερο δυναμη οποτε δοκιμασε και δες τι σου ταιριαζει καλυτερα.
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by power-strength

    για μενα οι ωμοι καταπονουνται αρκερα απο τις ηδη υπαρχουσες ασκησεις (πιεσεις σηθους, κοπηλατικη...)
    οποτε 2 ασκησεις για καθε γωνια πιστευω ειναι περισσοτερο απο αρκετα.
    βεβαια εγω κυνηγαω περισσοτερο δυναμη οποτε δοκιμασε και δες τι σου ταιριαζει καλυτερα.
    </blockquote id=quote>
    Και μενα με ενδιαφερει η δυναμη πιο πολυ απ την εμφανιση.Τον εχεις δοκιμασει εσυ αυτο το διαχωρισμο;Αν την ημερα των ποδιων κανω ολο τον ωμο;(Η μπροστα μοιρα ειναι πιο ανεπτυγμενη απ την πισω) Ή πολυ κουραση λες;

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Φίλε μου, αφού όπως λες ενδιαφέρεσαι για δύναμη πρώτα και μετά για εμφάνιση, κατ' αρχήν βγάζεις τους ραχιαίους και βάζεις στο πρόγραμμα deadlifting (conventional, romanian, sumo style ή όποια παραλλαγή προτιμάς εσύ). Μειώνεις τις ασκήσεις και σε επαναλήψεις, παίζεις κυρίως στο tempo 3-5, με 3-5 λεπτά διάλλειμα μεταξύ των σετ. Γυμνάζεις ξεχωριστά πήχεις και καρπούς, με wrist roller, αλτήρες ή κάποια άλλη μηχανή.
    Αφού έχεις πρωταρχικό στόχο αύξηση δύναμης πρέπει να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα διαφορετικής φιλοσοφίας από αυτό που πόσταρες. Για παράδειγμα σε πρόγραμμα δύναμης, δεν έχουν θέση 4 διαφορετικές ασκήσεις για δικέφαλους. Επειδή δεν έχω χρόνο θα επανέλθω αργότερα ή αύριο, με παραδείγματα οπότε και θα συνεχίσουμε τη συζήτηση. Να δούμε τι έχουν να πουν και οι υπόλοιποι.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    Συμφωνω με dortias!
    Deadlifts ειναι βασικη ασκηση. Squats και Bench Press εχεις ηδη.
    Οι επαναληψεις για αυξηση δυναμης ειναι στις 3-6 οχι παραπανω.
    Χρειαζεται πολυ καλο ζεσταμα για να αποφυγεις τραυματισμους, καθως στις 3 επαναληψεις το σωμα δεχεται μεγαλη πιεση.
    Οι ασκησεις για καθε μεγαλη μυικη ομαδα ειναι το πολυ 3 ενω για τις μικρες το πολυ 2.

    Ναι εχω δοκιμασει το διαχωρισμο των ωμων - αυτο κανω τωρα και μου φενεται αρκετα βολικο.
    Τη μερα των ποδιων κανω μονο τη μποστα κεφαλη.
    Εσυ προτεινεις να κανεις στηθος-πλαγιοι, πλατη-πισω, ποδια-ολες? πολυ κουραση θα ελεγα..
    αν εννοεις ολο τον ωμο μονο με ποδια ειναι αυτο που κανεις τωρα..

    Το θεμα ειναι να μη πεφτει κοντα η προπονηση ωμος-στηθος.
    Ετσι εβαλα πρωτα το στηθος (που δουλευει εμμεσα και η μπροστα κεφαλη του ωμου)
    και μετα απο δυο μερες ποδια + μπροστα κεφαλη ξεχωριστα (αυτο σου προτεινα)
    ετσι τη μπροστα κεφαλη του ωμου τη ξαναγυμναζεις μετα απο 5 μερες.
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Οποτε η προταση σας εν ολιγοις,ειναι να μειωσω ασκησεις και επαναληψεις και κατα συνεπεια να αυξησω αρκετα τα κιλα υποθετω...Αρσεις θανατου εχω αρχισει ηδη να κανω αν και η λαβη μου ειναι αρκετα δυνατη (νομιζω),να τη γυμναζω σαν μυικη ομαδα;;Χρειαζεται τοσο μεγαλο διαλειμμα;;;θα με παρει ο υπνος!!!Εγω τωρα κανω σαν ψυχακιας!!!:D:D[:-batman][:-mohawk]
    Θα δοκιμασω παντως,γιατι η δυναμη ειναι για μενα πιο σημαντικη,παρολο που ειμαι και γω φουλ στη ματαιοδοξια!!Ευχαριστω ντορτια!

    Φιλε μου Power..δοκιμασα σημερα τη προταση σου,μου φανηκε αρκετα λειτουργικο και εξυπνο.
    Ψιλοψοφησα ομως γιατι ειμαι κρυωμενος χαλια.Πιστευω στα καλα μου θα εχω καλυτερη εικονα.Με κοβω να το υιοθετω...

    Σας ειμαι υποχρεως και ξανα ευχαριστω

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-05
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    551

    Default

    τπτ ρε συ, αν θες δες το προγραμμα μου στα ημερολογια.
    και εγω σημερα δεν ειμαι καλα κα ιεχασσα τη προπονησξη (γμτ..!!!)

    ο καρπος ειναι σημαντικο να δυναμωνει, βοηθαει στο grip και στον ελεγχο.
    <font face="Century Gothic">A warrior doesn't give up what he loves, he finds the love to what he does.</font id="Century Gothic">

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by power-strength

    τπτ ρε συ, αν θες δες το προγραμμα μου στα ημερολογια.
    και εγω σημερα δεν ειμαι καλα κα ιεχασσα τη προπονησξη (γμτ..!!!)

    ο καρπος ειναι σημαντικο να δυναμωνει, βοηθαει στο grip και στον ελεγχο.
    </blockquote id=quote>

    Ειδα το προγραμμα σου,χαθηκα λιγο στην αρχη(!!),αλλα φανηκε πολυ ενδιαφερον εν τελει.Σκεφτομαι να το εφαρμοσω ή να το προσαρμοσω ισωσ στα μετρα μου (βασικα δε καταλαβαινω ολες τις ασκησεις στα αγγλικα:D).
    Θα δωσω βαση και στον καρπο,αν και νομιζω οτι εχω αρκετη δυναμη λογω δουλειας (χρυσοχοος,λιγο παραξενο αλλα πραγματικα χρειαζεται δυναμη για να κανεις κουμαντο με ακριβεια οτι φτιαχνεις..προτου αρχιζω να γυμναζομαι οι πηχεισ ηταν πιο χοντροι απ το μπρατσο:D:D).Παρολα αυτα ισως επαναπαυτηκα σ αυτο και το χω παραμελησει λιγο...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •