Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default Διατροφη !

    Βαζω την διατροφη που κανω ! Ειναι για ογκο ! Υψος : 1,85 Βαρος : 94 κιλα !

    1 γευμα : 1,5 scoop Whey Protein EAS + Νουνου Φαριν Λακτε 50γρ (Πρ:15,3 Υδ: 71 Λ:7,3)
    2 γευμα : 2 τοστ μαυρο ψωμι με τυρι τρικαλινο light γαλοπουλα
    3 γευμα : Ρυζι μπασματι 100γρ & Κοτοπουλο Στηθος 80γρ (1-2 ωρες πριν την προπονηση)
    4 γευμα : (Μεταπροπονητικο) 1,5 scoop Whey Protein EAS & Σιρόπι γλυκόζης 60γρ.
    5 γευμα : (1 ωρα μετα) 1 τονος σε νερο + 1 ντοματα + 1 αγκουρι + μπανανα
    6 γευμα : Ρυζι μπασματι 100γρ & Κοτοπουλο Στηθος 80γρ
    7 γευμα : Γιαουρτι 2% + Γαλα 125ml με δημητριακα Kellogs χαμηλα σε λιπαρα !

    Το γευμα 3,6 αλλαζουν μπορει να ειναι μακαρονια με μοσχαρι , Ψαρια με πατατα βραση κλπ !

    Σε ενα απο τα ενδιαμεσα γευματα τρωω και μια χουφτα αμυγδαλα !

    Πρωτεινη : 230γρ πρωτεινης
    Υδατανθρακας : 450γρ
    Λιπος : 80γρ


    Ο υπολογισμος βγενει στο περιπου ! Αν κανω καποιο λαθος περιμενω διορθωσεις ! Προσπαθισα η πρωτεινη να ειναι 2,5 φορες το σωματικο μου βαρος
    5Χ ο υδατανθρακας και 0,8 το λιπος ! Περιμενω σχολια !

    Εκανα και αλλαγες στο προγραμμα γυμναστικης το χωρισα σε 4 μερες ! Αναλυτικα θα το δειτε σε αυτο το ποστ : http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6546

    Συμπληρωματα :
    1) Myo Pro Whey 2270g/Dose EAS
    2) Μια κρεατινη μονουδρικη
    3) Ενα νιτρικο οξυδειο !

    1 μηνα περνω 1 μηνα απεχω απο τα συμπληρωματα !

  2. #2
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    Το καλο λιπος που ειναι? αμυγδαλα φυστικοβουτυρο ελαιολαδο ψαρολαδο?
    Το γευμα νουμερο 7 βγαινει εξω εντελως εκει μπαινει κοτατζε τιρυ + τρικαλινο(ποσοτητες τις μετρας μονος) μονο αμα θες αφηνεις εκει το γιαουρτακι
    Προσεχε τους υδατανθρακες πριν τον υπνο ειδικα εσυ που κανεις προπονηση πρωινες -μεσημεριανες ωρες
    4 γευμα + μπανανα
    5 γευμα : (1 ωρα μετα) 1 τονος σε νερο + 1 ντοματα + 1 αγκουρι
    +++++Ρυζι μπασματι 100γρ

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Αμυγδαλα τα ανεφερα ! Τρωω μια χουφτα σε καποιο ενδιαμεσο γευμα οχι μεταπροπονητικο ! Αναλογος ποτε θα εχω ορεξη ! Κοτατζ πειρα και ηταν αισχρο !

  4. #4
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    12-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    flexy χωρις παρεξηγηση δεν μου μοιαζει για ογκου διατροφη.η γνωμη μου αυξησε την πρωτεινη σε καθε γευμα στα 30 με 40 γρ δηλ 150 με 200 γρ κοτα ψαρι η αλλο ειδος κρεατος πχ συκωτακια.μετα την προπονηση ασε το αγγουρι κλπ και βαλε παλι ρυζι 200 γρ η πατατα 700 γρ με 200 γρ κρεας.τα δημιτριακα βαλτα το πρωι και πριν τον υπνο φαε 10
    ασπραδια η πιες κασεινη 2 σκουπ σε νερο η φαε 2 γιαουρτακια 0%.το κοτοπουλο εχει 20% πρωτεινη εσυ με τα 80 γρ παιρνεις μονο 16γρ σε καθε γευμα.απορω πως βγαινουν τα 230 γρ πρωτεινη.φαε το μεγαλυτερο μερος υδατανθρακων πριν την προπονηση.ολα αυτα ειναι αποψη μου.
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-07
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    να ρωτησω κατι ειναι κακο αν κανουμε προπονηση βραδυ π.χ 7-9 αφου πιουμε το ροφημα αμεσως μετα την προπονηση να τρωμε π.χ ρυζιμε τονο??????????

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by exist

    να ρωτησω κατι ειναι κακο αν κανουμε προπονηση βραδυ π.χ 7-9 αφου πιουμε το ροφημα αμεσως μετα την προπονηση να τρωμε π.χ ρυζιμε τονο??????????

    </blockquote id=quote>
    Oλα τα χρονια ποοπονησης μου κανω 7:30 με 9:30 δεν υπαρχει προβλημα και ναι τα μπορεις να φας χωρις προβλημα ρυζι ακομα και βρωμη οσο για το κρεας αφοβα και την νυχτα και ολη μερα γενικα

  7. #7
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    12-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    κανενα προβλημα.
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianagnostou

    flexy χωρις παρεξηγηση δεν μου μοιαζει για ογκου διατροφη.η γνωμη μου αυξησε την πρωτεινη σε καθε γευμα στα 30 με 40 γρ δηλ 150 με 200 γρ κοτα ψαρι η αλλο ειδος κρεατος πχ συκωτακια.μετα την προπονηση ασε το αγγουρι κλπ και βαλε παλι ρυζι 200 γρ η πατατα 700 γρ με 200 γρ κρεας.τα δημιτριακα βαλτα το πρωι και πριν τον υπνο φαε 10
    ασπραδια η πιες κασεινη 2 σκουπ σε νερο η φαε 2 γιαουρτακια 0%.το κοτοπουλο εχει 20% πρωτεινη εσυ με τα 80 γρ παιρνεις μονο 16γρ σε καθε γευμα.απορω πως βγαινουν τα 230 γρ πρωτεινη.φαε το μεγαλυτερο μερος υδατανθρακων πριν την προπονηση.ολα αυτα ειναι αποψη μου.
    </blockquote id=quote>

    Ναι νομιζα τα 80γρ οτι εχουν 30 το διπλασιο λαθος ! Θα το αυξησω ! Αλλα θελω να χασω επιγοντος λιπος μεσα ειμαι καπου στο 24% θα κανω τωρα μια λυπομετρηση και θα σας πω και θελω μεχρι το καλοκαιρι να παω τουλαχιστον 12-14% ! Σκεφτομαι το πρωι να βαλω κουακερ και να μεταφερω το βραδυ την κρεμα ! Αρα αυξανω ποσοτητα στα 2 βασικα γευματα για πρωτεινη !

    1 γευμα : 1,5 scoop Whey Protein EAS + Κουακερ
    2 γευμα : 2 τοστ μαυρο ψωμι με τυρι τρικαλινο light γαλοπουλα
    3 γευμα : Ρυζι μπασματι 200γρ & Κοτοπουλο Στηθος 200γρ (1-2 ωρες πριν την προπονηση)
    4 γευμα : (Μεταπροπονητικο) 1,5 scoop Whey Protein EAS & Σιρόπι γλυκόζης 60γρ.
    5 γευμα : (1 ωρα μετα) 1 τονος σε νερο + ρυζι μπασματι 200γρ
    6 γευμα : Ρυζι μπασματι 200γρ & Κοτοπουλο Στηθος 200γρ
    7 γευμα : Γιαουρτι 2% + Νουνου Φαριν Λακτε 50γρ (Πρ:15,3 Υδ: 71 Λ:7,3)

    Μου φαινονται πολλες οι θερμιδες παντος ...

    Επισης θελω να ρωτησω γιατι το εχω απορια παντα αυτο για να κανω 200γρ ρυζι ποσο πρεπει να ριξω ?[:-chef]

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:
    Επισης θελω να ρωτησω γιατι το εχω απορια παντα αυτο για να κανω 200γρ ρυζι ποσο πρεπει να ριξω ?[:-chef]

    </blockquote id=quote>



    Το ρύζι απορροφά νερό κατα την διάρκεια του βρασμού και έτσι έχουμε μία αυξηση βάρους που κυμαίνεται από 58.3% έως και 73,1% ( σύμφωνα με την περιεκτικότητα σε αμυλόζη). Ένα ρύζι με χαμηλή περιεκτικότητα σε αμυλοζη θα είναι κοντά στο 58.3 και ένα ρύζι με υψηλή περιεκτικότητα σε αμυλοζη θα είναι κοντά στο 73,1 .

    Ένα πείραμα θα σου λύσει την απορία, παίρνοντας 100γρ αβραστο ρύζι .. συγκρινε μετά ποσο αυξήθηκε το βάρος. Για παράδειγμα σύμφωνα με τα λεγόμενα μου αν πάρουμε 100γρ ρύζι το λίγότερο που θα πάει είναι 158 γρ. και το περισσότερο 173γρ.

    Προσωπικα δεν το έχω δοκιμασει .. γιατί βάζω πάντα παραπάνω μέσα στην κατσαρόλα, οπότε δεν χρειάστηκε ποτέ να πειραματιστώ.

    Από αυτό θα καταλάβεις επίσης τι ποσοστό αμυλόζης υπάρχει στο ρύζι που τρώς .. (το πήγα μακριά ε? )

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Zion

    <blockquote id=quote>Quote:
    Επισης θελω να ρωτησω γιατι το εχω απορια παντα αυτο για να κανω 200γρ ρυζι ποσο πρεπει να ριξω ?[:-chef]

    </blockquote id=quote>



    Το ρύζι απορροφά νερό κατα την διάρκεια του βρασμού και έτσι έχουμε μία αυξηση βάρους που κυμαίνεται από 58.3% έως και 73,1% ( σύμφωνα με την περιεκτικότητα σε αμυλόζη). Ένα ρύζι με χαμηλή περιεκτικότητα σε αμυλοζη θα είναι κοντά στο 58.3 και ένα ρύζι με υψηλή περιεκτικότητα σε αμυλοζη θα είναι κοντά στο 73,1 .

    Ένα πείραμα θα σου λύσει την απορία, παίρνοντας 100γρ αβραστο ρύζι .. συγκρινε μετά ποσο αυξήθηκε το βάρος. Για παράδειγμα σύμφωνα με τα λεγόμενα μου αν πάρουμε 100γρ ρύζι το λίγότερο που θα πάει είναι 158 γρ. και το περισσότερο 173γρ.

    Προσωπικα δεν το έχω δοκιμασει .. γιατί βάζω πάντα παραπάνω μέσα στην κατσαρόλα, οπότε δεν χρειάστηκε ποτέ να πειραματιστώ.

    Από αυτό θα καταλάβεις επίσης τι ποσοστό αμυλόζης υπάρχει στο ρύζι που τρώς .. (το πήγα μακριά ε? )
    </blockquote id=quote>

    Οκ το καταλαβα μια χαρα τα ειπες ! Σε ευχαριστω ! :D

  11. #11
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    12-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    flexy ωραιο ειναι το προγραμμα αν θες βγαλε απο το εκτο γευμα το ρυζι και βαλε σαλατα πρασινη.δεν νομιζω να χρειαζεσι αλλους υδατανθρακες.εγωτο ρυζι το μετρω μετα το βρασιμο.καλο ειναι το μπαρμπα μπεν σε σακουλακια που δεν κρατα νερο πολυ.
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianagnostou

    flexy ωραιο ειναι το προγραμμα αν θες βγαλε απο το εκτο γευμα το ρυζι και βαλε σαλατα πρασινη.δεν νομιζω να χρειαζεσι αλλους υδατανθρακες.εγωτο ρυζι το μετρω μετα το βρασιμο.καλο ειναι το μπαρμπα μπεν σε σακουλακια που δεν κρατα νερο πολυ.
    </blockquote id=quote>

    Σαλατα ειχα αλλα μου προτιναν να βαλω ρυζι ! :D

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-07
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    αυτο ειχα ρωτησει και εγω πριν....αν δηλαδη ειανι καο να τρωμε στο γευμα μετα τη προπονηση(αφου εχουμε πιει το ροφημα πρωτεινης)ρυζι επειδη εχει υδατανθρακα τον οποιο δεν "χρησιμοποιουμε"....
    αυτο θα γινει λιπος????????

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by exist

    αυτο ειχα ρωτησει και εγω πριν....αν δηλαδη ειανι καο να τρωμε στο γευμα μετα τη προπονηση(αφου εχουμε πιει το ροφημα πρωτεινης)ρυζι επειδη εχει υδατανθρακα τον οποιο δεν "χρησιμοποιουμε"....
    αυτο θα γινει λιπος????????
    </blockquote id=quote>

    Απο οσο γνωριζω λιπος γινετε οταν εχεις φαει μια σκαφη ρυζι ! Αν περασει μια ωρα μετα το μεταπροπονητικο γευμα και φας μια σωστη δοσολογια δεν μετατρεπετε σε λιπος !

  15. #15
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by exist

    αυτο ειχα ρωτησει και εγω πριν....αν δηλαδη ειανι καο να τρωμε στο γευμα μετα τη προπονηση(αφου εχουμε πιει το ροφημα πρωτεινης)ρυζι επειδη εχει υδατανθρακα τον οποιο δεν "χρησιμοποιουμε"....
    αυτο θα γινει λιπος????????
    </blockquote id=quote>


    Aν πηγες και εκανες προπονηση της πλακας +εκανες δημοσιες σχεσεις στο gym εκανες καμακι σε γκομενακια:D η γενικα ενω μπορεις να σηκωσεις κιλα και πας και κανεις με ροζ αλτηρακια τοτε ναι μετατρεπετε σε λιπος:D αμα ομως δουλεψες σκληρα εκει μεσα σε καμια περιπτωση δεν γινεται λιπος και ο υδατανθρακας απο το ριζυ δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο εδω δεξτροζη περνουμε και κοκα-κολα-εχω ακουσει υψηλου γλυκαιμηκου δεικτη και δεν μετατρεπετε οπωτε κανενα ανχος παρε μια δεξροζη και μετα απο μια ωρα φαε και ρυζι και δεν εχει φοβο

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-07
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    παρε μια δεξροζη


    what is this???????

  17. #17
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by exist

    παρε μια δεξροζη


    what is this???????
    </blockquote id=quote>

    Attached Image:



    πουλανε στα φαρμακεια αλλα αμα δεν βγεις σε ολα τα σουπερ-μαρκετ πουλανε κατι βαζακια απο εξω γραφουν γλυκοζη και εχει φωτο κατι καλαμποκια ενω το περιεχομενο ειναι διαφανο υγρο πολυ ευκολος τροπος χωρις να ζοριζεσαι στο μασιμα(απλος καταπινεις) για να περνεις extra υδατανθρακα και ειναι προτιμοτερο να φας αυτω παρα το ριζυ μολις αφησεις τα βαρη κατω αυτο στην φωτο παει 3-4 ευρω το κιλο ενω τα βαζακια εχουν το ενα νομιζω 400γραμ 1 ευρω και κατι δεν θυμαμε

  18. #18
    Mr. Hellas gianagnostou's Avatar
    Join Date
    12-08-07
    Location
    katerini, Greece.
    Posts
    220

    Default

    αρε μιτκα σε ολα μεσα εισαι.απορω εχεις βγαλει φωτο ολα τα συμπληρωματα;;;;[:-slaphappy][:-dopey]:D.exist μη φοβασαι.πιες τη πρωτεινη σου κατευθειαν μετα την προπονηση κα μεσα σε μια ωρα το πολυ φαε ενα καλο γευμα με 200γρ κοτα και 100-150 γρ ρυζι και θασαι οκ.δεν γινεται λιπος μετα απο σωστη προπονηση.
    mr hellas nabba-wff 2000,2003,2005,2006,2007,mr hellas ifbb 2001,2002,second place mr europe nabba-wff masters 2006.third place world nabba-wff masters 2007


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •