Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default Φυσικά Διουρητικά

    Αφορμή για αυτό το τόπικ ειναι η εκφρασμένη απορία κάποιου φίλου από το φόρουμ για τον αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ή όχι διουρητικά σκευάσματα.

    Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο, εκτός και αν κάποιος θέλει να κατέβει σε αγώνες,για να πάρει κάποιος αυτού του είδους τα συμπληρώματα(για διουρητικά φάρμακα δεν το συζητώ -ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ).

    Τώρα αν κάποιος επιθυμεί να φτάσει στην τέλεια κατάσταση υπάρχουν και φυσικά βότανα που μπορούν να βοηθήσουν στην απώλεια των υγρών, πάντοτε όμως με λογική χρήση.Μερικά από τα βότανα αυτά είναι τα ακόλουθα:

    TARAXACUM OFFICINALIS (Πικραλίδα ή Πικροβότανο)
    Ισχυρό διουρητικό το οποίο χρησιμοποιείται σε μορφη αφεψήματος 2-3 φορές την ημέρα για μια εβδομάδα.

    BETTULLA ALBA (Σημίδα)
    Τα φύλλα και ο φλοιός έχουν διουρητική δράση και διαλύουν τα αποθέματα λίπους και υγρών του δέρματος.Χρησιμοποιείται σαν αφέψημα 2-3 φορές την ημέρα για μια εβδομάδα.

    FRAXINUS EXCELSIOR (Φράξος)
    Τα φύλλα του έχουν διουρητικές και αποστραγγιστικές ιδιότητες.Χρησιμοποιείται σαν αφέψημα 3 φορές την ημέρα.

    SAMBUCUS NIGRA (Ζαμπούκος)
    Ήπιο διουρητικό που βοηθάει και στην προστασία του συκωτιού.Σαν αφέψημα (αποξηραμένα άνθη) 3 φορές την ημέρα.

    RAPHANUS RAPHANISTRUM(Ριζες από Αγριοράδικο-Άγρια Ραδίκια)
    Ισχυρό διουρητικό.Χρησιμοποιείται το ζουμί 2-3 φορές την ημέρα.

    PETROSELINUM CRISPUM(Μαιντανός)
    Διουρητικό αφέψημα(ζουμί) 3 φορές την ημέρα.

    Ελπίζω με αυτές τις λίγες πληροφορείες να έδωσα μια εναλλακτική λύση για όσους επιθυμούν να απαλλαγούν από τα περιττά υγρά.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Με το πράσινο τσάι γίνεται τίποτα???[:-boggled]
    pal

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Το πρασινο τσαι ειναι κυριως λιποδιαλυτικο και αντιοξειδωτικο αλλα εχει και ηπιες διουρητικες ιδιοτητες.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Θα ηθελα να τονισω οτι υπαρχουν και δεκαδες αλλα βοτανα με διουρητικες ιδιοτητες αλλα αναφερθηκα σε αυτα που βρισκεις ευκολοτερα στο εμποριο.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by LEO300GR1

    Το πρασινο τσαι ειναι κυριως λιποδιαλυτικο και αντιοξειδωτικο αλλα εχει και ηπιες διουρητικες ιδιοτητες.
    </blockquote id=quote>Ενα πριν απο αερόβια άσκηση είναι καλά???
    pal

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Συνηθως για να δεις αποτελεσματα με το πρασινο τσαι πρεπει να πινεις 3-4 κουπες την ημερα. Το πρωι μολις ξυπνησεις και πριν την προπονηση ειναι ισως οι καλυτερες ωρες για να το πιεις.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    [u]Αγριάδα (Διουρητική και Κατά της Πέτρας στα Νεφρά) </u>

    Η αγριάδα είναι το πλέον διαχρονικό βοτάνι και πάντα σε πρώτη ζήτηση στα «μπαχαράδικα». Είναι ένα κι ένα, λένε, για τη χοληστερίνη (χοληστερόλη), το ζάχαρο και (κυρίως) τα νεφρά.

    Υποτίθεται πως τρίβει την πέτρα, για να μην κάνει όμως ζημιά στην ουρήθρα συνδυάζεται με στάχυ καλαμποκιού και πολύκομπο (από 50 γρ. το κάθε είδος, που βράζουμε καλά σε 1 1/2 λίτρο νερό για 15' με 20'). Την αγριάδα τη συνιστούν απερίφραστα (αλλά... ανεπισήμως) και οι ουρολόγοι.

    Εκείνοι που θεραπεύονται, τελικά, χάρη στην αγριάδα αναρωτιούνται (και δικαίως) γιατί ο γιατρός τους δεν τους τη σύστησε εξαρχής. Επίσης, το υπέργειο τμήμα της αγριάδας θεωρείται αντιπυρετικό, τονωτικό, διουρητικό, αντιασθματικό, αντιβηχικό, χολαγωγό, εμμηναγωγό και στυπτικό.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    Πιο καταληλη στιγμη δεν θα εβρησκες να τα ποσταρεις ωραιος ΛΕΟ σε μερικες μερες θα χρειαστω εστω φυσικα διουριτικα(αφου δεν περνω φαρμακα)

    Αν και δεν ειναι βοτανα τα παρακατω
    βιταμ C και καφεινη νομιζω κατι κανουν[:-thumbu]

  9. #9
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mitkas21

    Αν και δεν ειναι βοτανα τα παρακατω
    βιταμ C και καφεινη νομιζω κατι κανουν[:-thumbu]
    </blockquote id=quote>

    Για την καφεϊνη ναι το εχω ακουσει,αλλα για την βιταμινη C δυστυχως οχι.

  10. #10
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Ωραιος Leo,πολυ χρησιμο-μπραβο![:-thumbu]
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    LEO 1000 ευχαριστω!!!! πολυ χρησιμες πληροφοριες ειδικα απο εδω κ μπρος που ειμαι drug free!!!
    μεχρι τωρα γνωριζα μονο για το ραδικι,taraxacum,κ μαιντανο!

    ALP εχεις απολυτο δικιο!τον συνδιασμο τον ειχε δωσει ακριβως οπως το γραφεις ενας γιατρος στη μανα μου για το νεφρο της!

    MITKAS21 πολυ σωστα αυτα που λες κ εσυ ειδικα με την βιτ c αλλα σε μεγαλες δοσολογιες λειτουργει σαν διουρητικο.
    παρολα αυτα δενσου συστηνω στη φαση ογκου ναβαλεις διουρητικα κ να σου ταραξει την ισορροπια των μεταλλων σου.δεν υπαρχει κ λογος ετσι κ αλλιως.μονο νερα θα χασεις τα οποια θα ξαναπαρεις αμεσως μολις κοψεις την χρηση των φυσικων διουρητικων.
    να εκανες γραμμωση να πω ενταξει!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    LEO 1000 ευχαριστω!!!! πολυ χρησιμες πληροφοριες ειδικα απο εδω κ μπρος που ειμαι drug free!!!
    μεχρι τωρα γνωριζα μονο για το ραδικι,taraxacum,κ μαιντανο!

    ALP εχεις απολυτο δικιο!τον συνδιασμο τον ειχε δωσει ακριβως οπως το γραφεις ενας γιατρος στη μανα μου για το νεφρο της!

    MITKAS21 πολυ σωστα αυτα που λες κ εσυ ειδικα με την βιτ c αλλα σε μεγαλες δοσολογιες λειτουργει σαν διουρητικο.
    παρολα αυτα δενσου συστηνω στη φαση ογκου ναβαλεις διουρητικα κ να σου ταραξει την ισορροπια των μεταλλων σου.δεν υπαρχει κ λογος ετσι κ αλλιως.μονο νερα θα χασεις τα οποια θα ξαναπαρεις αμεσως μολις κοψεις την χρηση των φυσικων διουρητικων.
    να εκανες γραμμωση να πω ενταξει!
    </blockquote id=quote>
    :D δευτερη μερα ειναι που τροω μπακαλιαρο ολη μερα. :Dτελος:D

    Στον ογκο φυσικα και μου ειναι αχρηστα

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-07
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!!!!!!!!αλλα που τα βρισκουμε??

    ευχαριστω πολυ

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Συνηθως τα βρισκεις σε καταστηματα που διαθετουν βιολογικα προιοντα, βοτανα και μπαχαρικα ή σε επιλεγμενα καταστηματα που διαθετουν ποιοντα υγιεινης διατροφης ή σε καταστηματα που εχουν προιοντα για χορτοφαγους. Μαιντανο εχει ο μαναβης της γειτονιας.

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by LEO300GR1

    Συνηθως για να δεις αποτελεσματα με το πρασινο τσαι πρεπει να πινεις 3-4 κουπες την ημερα. Το πρωι μολις ξυπνησεις και πριν την προπονηση ειναι ισως οι καλυτερες ωρες για να το πιεις.
    </blockquote id=quote>


    για παραδειγμα δηλαδή τον ΜΑΙΝΤΑΝΟ :


    ένα ματσάκι δηλαδή μαιντανού των 0,50 λεπτών είναι αρκετό για να βγάλει 9 μπουκαλάκια 0,5 λίτρου νερού.? οπότε είπαμε τρία περίπουμπουκαλάκια την ημέρα, ένα με το πρωινό , ένα πριν την προπόνηση .το άλλο μπορεί να μπει πριν τον ύπνο ή δε θα βοηθήσει πουθενά?
    no PAIN no GAIN

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    μια απορια, εγω πινω 3-4 λιτρα νερο, και οταν εχω να κανω δουλειες και περπαταω εχω σοβαρο προβλημα γιατι θελω συνεχεια τουαλετα. Βαζοντας μαιντανο να υποθεσω δεν θα μπορω να κρατηθω καθολου???? Αληθεια το μαιντανο τον κοβουμε κομματακια με το μαχαιρι η' τον λιωνουμε στο μπλεντερ? Σιγουρα βοηθαει αυτο το κολπο? πειτε μου για να το δοκιμασω!! Πειτε μου ποσοτητα νερου και μαιντανου (οπως ειπε και το Lamogio_16 νωριτερα).
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Akillas28 να υποθέσω ότι τα βράζεις τα βότανα για να τα πιείς, δεν τα κόβεις με το μπλέντερ. Βρε παιδιά μήπως ξέρετε αν κάποιο απΆ αυτά βοηθάει στο να αποβάλω τα υγρά της εγκυμοσύνης! Ξέρω είναι λίγο περίεργη η ερώτησή μου, αλλά επειδή ακόμα θηλάζω και έχω φοβερή κατακράτηση, έλεγα μήπως εσείς που ασχολήστε με αυτά έχετε διαβάσει κάπου τυχαία κάτι. Ευχαριστώ!

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-04-08
    Location
    Νεο Φάληρο, Πειραιάς, Greece.
    Posts
    109

    Default

    Πέπη μου καλησπέρα, μη βιάζεσαι να αποβάλλεις το φούσκωμα που νοιώθεις και ίσως είναι υγρά, αφού θηλάζεις η φύση κάνει τη δουλειά της μόνη της, μετά το θηλασμό θα δείς ότι θα "ξεφουσκώσεις" φυσιολογικά. Οι παλιές λέγανε ότι η γυναίκα κάνει 9 μήνες εγκυμοσύνη και μετά 9 μήνες για να συνέλθει εντελώς. Εγώ πάντως έχω δυό κοράκλες 27 και 19 ετών. Φιλάκια πολλά!

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Να σου ζήσουν Νατάσσα μου, να τις χαίρεσαι και να τις δείς όπως επιθυμείς! Το μωρό τώρα έγινε 9 μηνών και λέω σιγά σιγά να σταματήσω τον θηλασμό, να αρχίσω να ξεφουσκώνω κιολας. Απλώς ρώτησα μήπως και βοηθούν τα βότανα για πιο γρήγορη δουλειά και αφού είναι και βότανα μάλλον θα μπορώ να τα πάρω στο θηλασμό. Πάντως και 9 και 12 μήνες θέλει το γυναικείο σώμα να επανέλθει σίγουρα!! Κάτι ξέραν οι παλιές!![:-graduate][:-graduate][:-graduate]

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    Δηλαδη πρεπει να βρασω το μαιντανο??? Δεν καταλαβαινω. Καποιος που ξερει ας γραψει τι κανουμε με το μαιντανο. Οδηγιες για να φτιαξουμε το φυσικο διουρητικο με νερο και μαιντανο!!
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Μαϊντανός

    Έχει εξαιρετικές αντισηπτικές ιδιότητες, δυναμώνει γενικά το ανοσοποιητικό σύστημα και ενισχύει τη νεφρική λειτουργία με μία ήπια διουρητική δράση, "καθαρίζοντας" το αίμα. Ο νωπός χυμός του μαϊντανού κάνει καλό στον πυρετό, το βήχα, τη γρίππη καθώς και σε όλες τις πνευμονικές παθήσεις. Το αφέψημά του έχει αντίστοιχες ιδιότητες και παράλληλα βοηθάει την καλή κυκλοφορία του αίματος και ρυθμίζει την πίεση. Ηρεμεί επίσης το στομάχι και κάνει καλό σε ναυτία και "στομαχικό ίλιγγο".

    Μπορεί πολύ εύκολα να καλλιεργηθεί σε μία γλάστρα στο μπαλκόνι μας σε μέρος δροσερό και φωτεινό. Γενικά προτιμά τις μέτριες θερμοκρασίες και όχι το πολύ ζεστό ή το πολύ ψυχρό περιβάλλον. Χρειάζεται το χώμα να είναι καλό, ελαφρύ και να μην συγκρατεί πολύ νερό. Ένα πλούσιο μίγμα από φυλλόχωμα, τύρφη και λίγη άμμο ποταμίσια (ή περλίτη) είναι ιδανικό. Η σπορά γίνεται συνήθως την άνοιξη ή και το φθινόπωρο και στην αρχή θέλει προσεκτικό πότισμα για να μην φύγουν οι σπόροι από τη θέση τους.

    Η "συγκομιδή" του μαϊντανού γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες της κουζίνας σας, κόβοντας ολόκληρα κοτσάνια με φύλλα, αφού το φυτό μπορεί και ξαναβλασταίνει συνεχώς.

    Η γεύση του είναι γλυκιά και στυφή και η δράση του στον οργανισμό είναι δροσιστική και εξισορροπεί και τις τρείς Ενέργειες. Είναι σημαντικό λοιπόν για όλες τις οικογένειες να υπάρχει συνεχώς στην κουζίνα ο μαϊντανός και να χρησιμοποιείται όσο γίνεται πιό συχνά και στις ωμές σαλάτες αλλά και στα διάφορα φαγητά.

    Βράστε ένα χοντρό μάτσο μαϊντανό σε 1/2 λίτρο νερό για 15 περίπου λεπτά.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PEPI

    Μαϊντανός

    Έχει εξαιρετικές αντισηπτικές ιδιότητες, δυναμώνει γενικά το ανοσοποιητικό σύστημα και ενισχύει τη νεφρική λειτουργία με μία ήπια διουρητική δράση, "καθαρίζοντας" το αίμα. Ο νωπός χυμός του μαϊντανού κάνει καλό στον πυρετό, το βήχα, τη γρίππη καθώς και σε όλες τις πνευμονικές παθήσεις. Το αφέψημά του έχει αντίστοιχες ιδιότητες και παράλληλα βοηθάει την καλή κυκλοφορία του αίματος και ρυθμίζει την πίεση. Ηρεμεί επίσης το στομάχι και κάνει καλό σε ναυτία και "στομαχικό ίλιγγο".

    Μπορεί πολύ εύκολα να καλλιεργηθεί σε μία γλάστρα στο μπαλκόνι μας σε μέρος δροσερό και φωτεινό. Γενικά προτιμά τις μέτριες θερμοκρασίες και όχι το πολύ ζεστό ή το πολύ ψυχρό περιβάλλον. Χρειάζεται το χώμα να είναι καλό, ελαφρύ και να μην συγκρατεί πολύ νερό. Ένα πλούσιο μίγμα από φυλλόχωμα, τύρφη και λίγη άμμο ποταμίσια (ή περλίτη) είναι ιδανικό. Η σπορά γίνεται συνήθως την άνοιξη ή και το φθινόπωρο και στην αρχή θέλει προσεκτικό πότισμα για να μην φύγουν οι σπόροι από τη θέση τους.

    Η "συγκομιδή" του μαϊντανού γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες της κουζίνας σας, κόβοντας ολόκληρα κοτσάνια με φύλλα, αφού το φυτό μπορεί και ξαναβλασταίνει συνεχώς.

    Η γεύση του είναι γλυκιά και στυφή και η δράση του στον οργανισμό είναι δροσιστική και εξισορροπεί και τις τρείς Ενέργειες. Είναι σημαντικό λοιπόν για όλες τις οικογένειες να υπάρχει συνεχώς στην κουζίνα ο μαϊντανός και να χρησιμοποιείται όσο γίνεται πιό συχνά και στις ωμές σαλάτες αλλά και στα διάφορα φαγητά.

    Βράστε ένα χοντρό μάτσο μαϊντανό σε 1/2 λίτρο νερό για 15 περίπου λεπτά.
    </blockquote id=quote>



    δεν ξέρω για το στομάχι πάντως είναι τρελά διουρητικός τελικά...!
    ακριβ΄ς έτσι το κανε και μένα η μητέρα μου..το βρασε σε κατσαρολάκι και το χω χωρίσει σε 3 μπουκαλάκια ημέρας νερού των 0,5 ΄λίτρων στο ψυγειο.! και μια χαρά παγωμένος ο μαιντανός πίνεται πολύ ευχάριστα.!:D


    σαν Hydrazide ένα πράμα![:-bouncy]
    no PAIN no GAIN

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    10-01-08
    Location
    αθηνα
    Posts
    330

    Default

    μπραβο ρε λαμογιο:D!!!! Εκτος απο συχνουρια καμια αλλη παρενεργεια ετσι? θα τον βρασω και γω, θελω να δω τις ιδιοτητες του!! Εγω ομως που περπαταω πολυ, δεν θα εχω προβλημα? αρκετες φορες εχω νιωσει νιωθω οτι θα σκασω καθως περπαταω, ενω εχω παει τουαλετα προηγουμενως. Να'σαι καλα pepi!!!!!:D:D:D
    "Aim to the infinite, One Step At the Time" Arnold Schwarzenegger

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by akillas28

    μπραβο ρε λαμογιο:D!!!! Εκτος απο συχνουρια καμια αλλη παρενεργεια ετσι? θα τον βρασω και γω, θελω να δω τις ιδιοτητες του!! Εγω ομως που περπαταω πολυ, δεν θα εχω προβλημα? αρκετες φορες εχω νιωσει νιωθω οτι θα σκασω καθως περπαταω, ενω εχω παει τουαλετα προηγουμενως. Να'σαι καλα pepi!!!!!:D:D:D
    </blockquote id=quote>



    ε αν πιεις παραπάνω από 4.ή το πολύ 5 φλιτζανάκια/ μπουκαλάκια μαιντανό ή συνεχίσεις να το πίνεις παραπάνω από μια εβδομάδα.ε εκεί μπορεί να εμφανιστούν οι πρώτες παρενέργειες δυστυχώς![:-ashamed]


    μην το παρακάνεις κάντο για ένα μήνα.κάντο τώρα μια εβδομάδα μέσα μία έξω ε και μετά κάντο πάλι τον ιούλιο π.χ! για χειμώνα ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΩ εννοείται όχι.! δεν υπάρχει λόγος!


    εκτός από το μαιντανό δοκίμασε και τα άλλα! έχει πολύ πράμα ακόμη και για γυναικες, για κάθε είδους προβλήματα.. π.χ για τη μάνα μου βρήκα για την κυτταρίτιδα και για τον πατέρα μου για την αρθρίτιδα.τσέκαρε μία εδώ:

    www.ebio.gr
    www.valentine.gr
    www.samosin.gr
    no PAIN no GAIN


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •