Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ

    καλησπερα παιδια,
    σημερα στο gym εκανα πλατη.
    Οταν ηρθε η ωρα των αρσεων στην μπαρα ενιωθα μια ενοχληση στους ωμους και ενω συνεχισα κανονικα το προγραμμα μου στο τελος τα παρατησα γιατι τσαντιστηκα που ποναγα και δεν μπορουσα να ολοκληρωσω τις ασκησεις μου..και τωρα που γυρισα σπιτι εκτος απο εκνευρισμενος που μ'εχει πιασει βαρεμαρα με το θεμα του gym (ειχα να παω απο την πεμπτη) ποναω στους ωμους...
    απο τι μπορει να ειναι?
    carpe diem

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Δεν εκανες ισως ζεσταμα . Ισως καποια ασκηση δεν την κανεις καλα με αποτελεσμα να τραυματιστεις .

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    οντως βασικα..ξεκινησα αποτομα με πολλα kg.βλακεια μου..τι να κανω τωρα ? να περιμενω καποιες μερες?
    carpe diem

  4. #4
    Pumping Iron Reinheart's Avatar
    Join Date
    10-05-07
    Location
    Hania, Greece.
    Posts
    293

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ntuki

    οντως βασικα..ξεκινησα αποτομα με πολλα kg.βλακεια μου..τι να κανω τωρα ? να περιμενω καποιες μερες?
    </blockquote id=quote>

    Μπράβο! Κι εγω τέτοιες μαλακίες έκανα και κατέληξα με τενοντίτιδα και στους δύο ώμους, κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά επίπονο και σε κρατάει μακριά απο το γυμναστήριο για 2 εβδομάδες στην καλύτερη των περιπτώσεων.
    Να ξέρεις οτι οι ώμοι είναι πολύ επιρεπείς σε τραυματισμούς και θέλουν πάντα παρα πολύ καλό ζέσταμα και διατάσεις στο τέλος (όπως και κάθε άλλη μυική ομάδα βέβαια). Πάρτο χαλαρά και μην παίξεις πολλά κιλά για κανένα μήνα. Μείνε εκτός μια εβδομάδα και πρόσεχε τις κινήσεις σου και μετά ξεκίνα σιγά σιγά με πολύ λίγα κιλά και ζεστένοντας πάντα τους ώμους και κυρίως τους περιστροφείς.
    Dive deep and breathe the gathering gloom that reflects the state of our tragic being...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ntuki

    καλησπερα παιδια,
    σημερα στο gym εκανα πλατη.
    Οταν ηρθε η ωρα των αρσεων στην μπαρα ενιωθα μια ενοχληση στους ωμους και ενω συνεχισα κανονικα το προγραμμα μου στο τελος τα παρατησα γιατι τσαντιστηκα που ποναγα και δεν μπορουσα να ολοκληρωσω τις ασκησεις μου..και τωρα που γυρισα σπιτι εκτος απο εκνευρισμενος που μ'εχει πιασει βαρεμαρα με το θεμα του gym (ειχα να παω απο την πεμπτη) ποναω στους ωμους...
    απο τι μπορει να ειναι?


    </blockquote id=quote>
    Συγνωμη οι αρσεις στην μπαρα πια ασκηση ειναι:D:D

    Απο προσοπικη εμπειρια ειχα τενοντιτιδα στον αριστερο ομω για μηνες δεν εδινα σημασια μετα χειροτερεψε και για ολα αυτα εφτεγε μια ασκηση για πλατη στο μονοζυγο με πολυ ανοιχτη λαβη εχει πιεζοντε πολυ οι ομοι και την ιδια ασκηση στο μηχανημα παλι εκανα με ανοιχτη λαβη οταν την απεκλησα απο την προπονηση τοτε περασαν τα προβληματα μου τωρα την κανω με λαβη ελαχιστα πιο κλειστη απο την κανονικη προσεξε το ισως ειναι αυτη η ασκηση .Κανε ενα διαλειμα μερικες μερες δεν εγινε και τιποτα φαε καλα και οταν επιστρεψεις μην κανεις ασκησεις που εμπλεκοντε οι ομοι για 1 εβδομαδα ε τις βαριες ελξεις στο μηχανημα πιεσεις ομων με αλτηρες η στο σμιθ και επικλινη παγκο να αποφυγεις περαστικα σου[:-thumbu]

  6. #6
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Παντα μα παντα να κανεις ζεσταμα!!!
    Το καλυτερο θα ειναι να βαλεις καμια αλοιφη και να μην πας γυμν μεχρι να σου περασει.

    Περαστικα!
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Καλο ειναι να ξεκινας με λιγα κιλα και να τα αυξανεις σιγα σιγα . Πυραμιδα αν ξερεις . Εγω ετσι το κανω παντα . Καλο ειναι μπαρα οταν ξεκινας να κανεις αρκετες επαναληψεις χωρις κιλα μονο με την μπαρα .

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-10-07
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    204

    Default

    thanx ρε παιδια.μεχρι την δευτερα θα κανω ενα διαλειμμα, ετσι και αλλιως δεν ειμαι και ιδιαιτερα ορεξατος για το gym..πολυ διαβασμα στο πανεπιστημιο, ειμαι με συναχι και γενικα οχι στα καλυτερα μου!@
    θα κατσω να ξεκουραστω σημερα το βραδυ και θα παραγγειλω μια πιτσα να συνελθω ..χαχαχα
    καλη συνεχεια σε εσας
    carpe diem

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    για τους ωμους θα πρέπει να κανεις ασκησεις προθερμανσης ειδικά για τους στροφείς οπως Μεσα/Εξω Στροφή και Αρσεις (μπροστά) με τον Αντιχειρα προς τα κάτω, 25-30 επαναληψεις με 1.5-2 κιλα ειναι ΟΚ.
    Αν βάλεις παραπάνω κιλα δεν γυμναζεις τους στροφείς αλλα τους εξωτερικούς μυς.
    Τωρα κάτσε φρονημος μεχρι να σου περάσει εντελώς και όταν επανέλθεις στις προπονησεις μην κάνεις full load για ΄1-2 βδομάδες.
    Αν σε ξαναπονέσει σταματάς Αμεσως.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •