Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Σε περιπτώσεις στενώσεων ή οστεοφύτων των τρημάτων έχουμε μουδιάσματα ή καυσαλγίες στα χέρια ή αισθητικοκινητικές διαταραχές ανάλογα με την πάσχουσα ρίζα. Σε σπάνιες και προχωρημένες περιπτώσεις και αν συνυπάρχει ενδοκαναλική στένωση, εκδηλώνονται ήπια έως μέτρια συμπτώματα συμπιεστικής αυχενικής μυελοπάθειας με μουδιάσματα και αδυναμία στα άκρα και πυραμιδική σημειολογία.


    μάλλον ο ΜΑΤΖ έχει δίκιο δες ένα γιατρό μπορεί και να μην είναι τίποτα από όλα αυτά και απλά μετην κίνηση που έκανες όντως να προκάλεσες κάτι

  2. #32
    New Member
    Join Date
    24-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default

    Εχω το ιδιο προβλημα με μουδιασμα αμεσως και κατα την διαρκεια της γυμναστικης, οταν κάνω πιο πολυ δικεφάλους και μου μουδιαζει μυρμηγκιάζει τα χέρια. Και ισως πιο πολυ το αριστερο. Νιώθω οτι ειναι
    α) η πιεση του αιματος που πιέζει κάποιο νεύρο,
    β) Οτι δεν αναπνεω σωστα με αποτελεσμα να μην οξυγωνονονται οι μυς γιατι με πιάνει ξαφνικα λαχανιασμα.
    γ) οι μύς δεν έχουν φαι επειδη ειμαι αδύνατος.
    Με οχι υπερβολικα πραγματα, ακομη και τωρα αμα κάνω 3Χ15 με 7 κιλα θα με πιασει μουδιασμα

  3. #33

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μούδιασμα-μυρμήγκιασμα μπορεί να είναι και προπομπός συνδρόμου καρπιαίου σωλήνα (carpal tunnel syndrome), το οποίο εντείνεται και από τη χρήση του υπολογιστή. Αυτό με σιγουριά θα στο πει κάποιος νευρολόγος που θα σου κάνει ηλεκτρομυογράφημα.

  4. #34
    New Member
    Join Date
    24-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default

    Εχω και απο αυτο στο δεξι, αλλα το μουδιασμα που λέω είναι σε ολο το χέρι, το συνδρομο του καρπιαιου σωληνα και η υπερκοπωση απο τη χρηση υπολογιστη την νιωθεις αποκλειστικα κατω απο τον πηχη ολη τη μερα και ιδιαιτερα οταν εισαι στον υπολογιστη οχι αποκλειστικα μετα απο γυμναστικη στα δυο χερια και μεσα στους δικεφαλους με συνδυασμο ψιλοζαλαδας...
    Ισως το μουδιασμα ειναι υποθερμιδικη υποταση,

  5. #35


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •