Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default Συνοψη Ανω Ακρων Ενος Bodybuilder.


    Λοιπον Θα ηθελα να σχολιασουμε λιγο κατα την γνωμη σας παντα και αποψη σας να γινει ενα topic-gallop με το εξης ερωτημα:

    [u]Ποσα εκ. χερι μπορει να φτασει ενας Bodybuilder ανα κατηγορια:</u>
    1. Ερασιτεχνης
    2. Επαγγελματιας

    [u]και:</u>

    3. Με Φυσικα μεσα
    4. Με Ορμονικα μεσα
    5. Με απλα συμπληρωματα

    [u]σε σχεση με:</u>

    6. Τα Χρονια προπονησης
    7. την ηλικια
    8. Τα γονιδια

    οι παραπανω παραγοντες πιστευω παιζουν σημαντικο ρολο και γι'αυτο θα ηθελα και να καλυψουμε την ερωτηση αν γινεται σε ολα τα επιπεδα της.

  2. #2
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! παιζουν πολυ ρολο οι σωματοτυποι, οι εκτομορφικοι πχ
    παντα εχουν μικροτερα χερια απο τους μεσομορφικους.ενας φιλος μου εχει χερι 46cm χωρις ιδιαιτερο κοπο αλλα εχει και πολυ λιπος μεσο-ενδομορφικος. αυτο που μετραει ομως ειναι ενα σωμα με αρμονια ,λεπτη μεση και μυικοτητα..
    the best supplement is time..!!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    σε μια εισηγηση μας ειχαν αναφερει οτι παιζει ρολο κ το μεγεθος του σκελετου γιατι ενας μεγαλος σκελετος μπορει να &lt;&lt;σηκωσει&gt;&gt; περισσοτερο μυικο βαρος...τι να σας πω ρε παιδια καινουρια ειμαι,δεν εχω standar αποψεις ακομη ψαχνομαι.....
    dika

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! παιζουν πολυ ρολο οι σωματοτυποι, οι εκτομορφικοι πχ
    παντα εχουν μικροτερα χερια απο τους μεσομορφικους.ενας φιλος μου εχει χερι 46cm χωρις ιδιαιτερο κοπο αλλα εχει και πολυ λιπος μεσο-ενδομορφικος. αυτο που μετραει ομως ειναι ενα σωμα με αρμονια ,λεπτη μεση και μυικοτητα..
    </blockquote id=quote>

    μισο ρε παιδια , δλδ αμα εχεις χερι 46 εκ δε παιρνεις φαρμακο?εγω ξερω ατομα και με 40 εκ που παιρνουν και εμενα , στα 25 μου με 10 χρονια προπονηση ειναι στα 43 και μεγαλωνει μια χαρα και χωρις φαρμακευτικη βοηθεια .Δλδ η ποιοτητα δε μετραει?
    Μπορεις να εχεις 39(!!) εκ χερι πολυ κομενο?τι ειναι αυτο ?Φυσικο?Ισα ισα που εκει κανει μπαμ

    Συμφωνω ως ενα μερος με τη φιλοσοφια οτι καποια μεγεθη ειναι μονο για ΑΑΣ η/και για τρελα γονιδια αλλα τα νουμερα δε δειχνουν παντα αν παιρνεις η' οχι.Πρεπει να εξεταζουμε και αλλα πραγματα οπως τη ποιοτητα του χεριου σε συναρτηση με το μεγεθος και τα χρονια προπονησης.
    Σας μπερδεψα?:D

  5. #5
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    σωστα τα λες αλλα μιλαω για ερασιτεχνη με πολυ καλα χαρακτ.οπου μπορει χωρις φαρμακο να ειναι απο 43-47
    ο φιλος μου που ανεφερα δεν παιρνει φαρμακα και εχει 46 για αυτο λεω οτι παιζει ρολο κκαι ο σωματοτυπος ..
    the best supplement is time..!!!

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    η διαφορα του ερασιτεχνη απο του επαγγελματια ειναι ενα μικρο ορθογωνιο χαρτακι που ονομαζεται επαγγελματικη ταυτοτητα

    τα εκατοστα δεν μετρανε
    το μονο που εχει σημασια ειναι η ομοιομορφια στο σωμα

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    μαγκες εγω με τοοοοοοοση προσπαθεια στην προπονηση, με τοοοση διατροφη, τοοοοοοσες θυσιες κ.λ.π και αφου εχω αρκετα μεγαλη προιστορια με τον αθλητισμο και γενικα τα ανω κατω ακρα καταφερα πλεον στην φαση που ασχολουμαι εντατικα με το bb να κανω χερι 42 1/2 αλλα πιστευω πως με τα προορμονικα τωρα που κανω μια θεραπεια πως θα βαλω ακομα αρκετα εκατοστα στο χερι..και ειμαι και μιας σεβαστης ηλικιας 30 αλλα τα 50εκ. δεν τα περναω με τπτ αυτο το πιστευω, εκτος και αν μπορω σε κυκλους με αασ τοτε το συζηταμε και οχι μονο εγω αυτο ισχυει και για ολους εδω μεσα ανεξαρτητως πιστευω ηλικιας η σωματοτυπου...ειναι τα κλασικα στανταρς.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    04-11-07
    Location
    thessaloniki, thessaloniki, Greece.
    Posts
    449

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! </blockquote id=quote>
    πλακα κανεις? εγω απροπονητος εχω 43cm και αμεσως μετα τα βαρη 47-48cm
    και κανω περιπου 7 μηνες βαρη (σοβαρα, με προγραμμα κλπ.)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psybox

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! </blockquote id=quote>
    πλακα κανεις? εγω απροπονητος εχω 43cm και αμεσως μετα τα βαρη 47-48cm
    και κανω περιπου 7 μηνες βαρη (σοβαρα, με προγραμμα κλπ.)

    </blockquote id=quote>
    [:-scared] Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι το χέρι σου παίρνει 5cm μετά τη προπόνηση?Καλά και γω ξέρω έναν 200κιλά που έχει χέρι 60πόντους.Σημασία δεν έχει το μέγεθος αλλά η ποιότητα.Ένας 80κιλά με 5% λίπος δε σημαίνει ότι είναι πιο αγύμναστος από έναν 200κιλά 50% λίπος,επειδή ο ένας έχεις 40cm χέρι κατακομένο και στεγνό και ο άλλος 60cm πλαδαρό και άθλιο.Παίζουν άπειροι παράγοντες για το μέγεθος των χεριών.Βέβαια ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια.Όσο ανεβαίνεις επίπεδο αλλάζουν τα κριτηριά σου,για τον λόγο ότι αλλάζει και το σώμα σου.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    σημασια δεν εχει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα.
    τι να κανεις τους πολλους ποντους στο χερι αμα ειναι ενα κομματι κρεας και τιποτα αλλο?! λεμε οτι γυμναζομαστε,δεν παμε για σφαξιμο,οποτε θελουμε ποιοτικους μυς. καλυτερα 40 εκατοστα και κομμενος τελειως και με φλεβες να πετανε σαν κορδονια παρα 55 εκατοστα που ειναι μονο κρεας και δεν ξεχωριζεις το δικεφαλο απο το τρικεφαλο.ποιος ειπε οτι αυτος που εχει μικροτερο χερι,εχει και λιγοτερη δυναμη?ολα θεμα προπονησης ειναι
    ()

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psybox

    [quote][i]

    πλακα κανεις? εγω απροπονητος εχω 43cm και αμεσως μετα τα βαρη 47-48cm
    και κανω περιπου 7 μηνες βαρη (σοβαρα, με προγραμμα κλπ.)

    </blockquote id=quote>

    και τι μεση εχεις αν επιτρεπεται?

  12. #12
    Senior Bodybuilder Nickola's Avatar
    Join Date
    23-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    1,259

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psybox

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! </blockquote id=quote>
    πλακα κανεις? εγω απροπονητος εχω 43cm και αμεσως μετα τα βαρη 47-48cm
    και κανω περιπου 7 μηνες βαρη (σοβαρα, με προγραμμα κλπ.)

    </blockquote id=quote>

    Πόσταρε photo.

  13. #13
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    σημασια δεν εχει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα.
    τι να κανεις τους πολλους ποντους στο χερι αμα ειναι ενα κομματι κρεας και τιποτα αλλο?! λεμε οτι γυμναζομαστε,δεν παμε για σφαξιμο,οποτε θελουμε ποιοτικους μυς. καλυτερα 40 εκατοστα και κομμενος τελειως και με φλεβες να πετανε σαν κορδονια παρα 55 εκατοστα που ειναι μονο κρεας και δεν ξεχωριζεις το δικεφαλο απο το τρικεφαλο
    </blockquote id=quote>

    Προφρανως και ειναι υποκειμενικο το θεμα "ειναι καλυτερα να...".Εμενα π.χ. μπορει να μου αρεσει να εχω 55εκ χερι οπως λες και περιφερεια ωμων 170εκ ας πουμε,ενω εσενα μπορει να σ'αρεσει το κατακομμενο χερι κλπ,η γραμμωση δηλαδη.Δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα ;)

  14. #14
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by psybox

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RONI78

    ερασιτεχνης με πολυ καλα γ χαρακτηριστικα και με πολυ δουλεια 43-47
    επαγγελματιας με αας 47-58! </blockquote id=quote>
    πλακα κανεις? εγω απροπονητος εχω 43cm και αμεσως μετα τα βαρη 47-48cm
    και κανω περιπου 7 μηνες βαρη (σοβαρα, με προγραμμα κλπ.)

    </blockquote id=quote>

    Πολυ ενδιαφερον η εγηνε λαθος στην γραφη αυτου του ποστ η την πρωτη φορα μετρησες το χερι σου και μετα το κεφαλι σου


    Καλα τα λετε εδω αλλα δεν αναφερατε τα ποιο σημαντικα το υψος και το βαρος.Σε εναν που εχει υψος 160 και χερια 40 εκτατοστα θα φενεται τεραστιος ενω αν εχει υψος 180+ και 40 cm χερια δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο .Οπως και ειναι παραλογο καποιος που ειναι 65 κιλα να εχει χερι 45 εκατοστα .
    Αρα ενας που ειναι ψηλος πχ 195 μπορει να εχει απο φυσικο του ποιο μεγαλα χερια σε cm οχι σε εμφανηση απο ενα ποιο κοντο πχ 170 αλλα και τα κιλα του θα ειναι αναλογα ποιο πολλα.
    Τωρα τα συμπληρωματα τι τα εβαλες σε ξεχωριστο ερωτημα λες και παιζουν τοσο μεγαλο ρολο στο "μεγαλωμα" ενω ταυτοχρονα ανοικουν και αυτα στα "Φυσικα μεσα" .

    Για να απαντησω στο ερωτημα τωρα με φυσιολογικες συνθηκες απο υψη 170-190 μπορεις να φτασεις απο 43-50 cm χερι με φυσικους τροπους (δεν μηλανε για ατομα που εχουν 1,5 μετρο μεση κανονικα ποσοστα λιπους 10-15%).
    Τωρα αυτα σε 7 μηνες δεν γηνοντε ουτε και σε μικρη ηλικια 18χρονα παραδειγμα .Πιστευω οποιος κληνει μια σωστη 10ετια φτανει σε αυτα τα νουμερα εφοσον θελει τα περισσοτερα cm και το λιγοτερο λιπος.
    Ολα τα παραπανω για τα ατομα που δεν ειναι γενετικα πρηκοισμενοι αλλα ειναι καπου στην μεση.Τα γονιδια παιζουν τρελο ρολο και κανενας δεν αμφηβαλει.

    Τι νουμερα φτανουν οι Επαγγελματιες με αας ειναι παλι αναλογως το βαρος αλλα συνηθως ολοι ειναι 100κιλα + αρα για αυτους απο 50 cm -60+ παλι αναλογως με το υψος.

  15. #15
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Τα cm είναι όταν το χέρι είναι σε flex (σφιγμένη) φάση έτσι?
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    flex (σφιγμένη) φάση?????????????????

  17. #17
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    ναι flex μερικοι το ονομαζουν και ανω χερι(ποζα δικεφαλου)

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και στη φαση flex σε ποιο σημειο του τρικεφαλου περναμε τη μεζουρα? γιατι μπορεις να κλεψεις 1+ ποντο
    ()

  19. #19

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    και στη φαση flex σε ποιο σημειο του τρικεφαλου περναμε τη μεζουρα? γιατι μπορεις να κλεψεις 1+ ποντο
    </blockquote id=quote>

    Βασικά μετράμε την περιφέρεια, όχι το εμβαδόν :D

  20. #20
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ο spenzasx έχει δίκιο... Το σημείο που κάνει κορύφωση το δικέφαλο όταν είναι σφιγμένο, δεν είναι διαμετρικά αντίθετο με το σημείο στον τρικέφαλο που βρίσκεται σε μεγαλύτερη κορύφωση εκείνη τη στιγμή (παρόλο που ουσιαστικά δεν σφίγγεται ο συγκεκριμένος μυς), καθώς το τρικέφαλο ανατομικά βρίσκεται σε πιο ψηλό σημείο στο χέρι...

    Σας κούφανα? :D[:-blindfold][:-graduate]
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Ο spenzasx έχει δίκιο... Το σημείο που κάνει κορύφωση το δικέφαλο όταν είναι σφιγμένο, δεν είναι διαμετρικά αντίθετο με το σημείο στον τρικέφαλο που βρίσκεται σε μεγαλύτερη κορύφωση εκείνη τη στιγμή (παρόλο που ουσιαστικά δεν σφίγγεται ο συγκεκριμένος μυς), καθώς το τρικέφαλο ανατομικά βρίσκεται σε πιο ψηλό σημείο στο χέρι...

    Σας κούφανα? :D[:-blindfold][:-graduate]
    </blockquote id=quote>

    Σε αλλους είναι σε άλλους δέν είναι , ανάλογα τήν ανατομία και τήν προπόνηση που εχει κκανει ο καθένας

    Σχετικά με το σφίξιμο του τρικεφάλου , μπορεί μεν η θέση αυτή να μήν είναι η θέση τής συστολής τών κεφαλών του τρικεφάλου , ΑΛΛΑ εχοντας καλό μυϊκο τόνο και έλεγχο μπορείς να σφίξεις και τον τρικέφαλο που και σχήμα αλλάζει και διογκώνεται πρός τα κάτω και προσθέτει εκατοστά στήν περιφέρεια
    Αλλωστε να μήν ξεχνάμε οτι το μέγεθος του χεριού είναι σχεδόν κατά τα 2/3 απο τον τρικέφαλο

    Σχετικά με το μέγεθος , νομίζω πώς η πραγματικά απολυτη μέτρηση είναι το πώς φαίνεται , Γιατί κανείς δέν πρόκειται να πάρει τήν μεζούρα και να το μετρήσει , απλά θα το βλέπει

    Το μέγεθος (εφόσον τηρούνται με 100% αποδοση τα γνωστά διατροφή-υλικό και προπόνηση - ερέθισμα ) είναι καθορισμένο γενετικά και κάποιες παλιότερες μελέτες έλεγαν οτι μπορεί να φτάσει τρείς φορές τήν περίμετρο του καρπού με φυσικό τρόπο
    Φυσικά υπάρχει και η σχετικη συμμετρική ομοιόσταση , δηλαδή δέν έπεται οτι θα γυμνάζει κανείς ΜΟΝΟ χέρια και αυτα θα μεγαλώσουν τέρμα , αλλά θα πρέπει να έχει ΠΑΝΤΟΥ μυϊκά κιλά πάνω του

    Δειγματοληπτικά στοιχεία απο εμένα

    Υψος 1.69 - Μεσοενδόμορφος
    Ολες οι μετρήσεις με κρύο χέρι

    1981 - Ξεκίνημα ΒΒ βαρος 70 κιλά ποσοστό λιπους 25% περίμετρος 33-34 εκατοστά

    1989 - Βάρος 85 κιλά (αγώνες IFBB) ποσοστό λίπους (5-6%) περίμετρος 46.5 περίπου (φυσικά χρήση ΑΑΣ)

    2005 Ξαναξεκίνημα ΒΒ μετά απο 15-16 χρονια Βάρος 96 (χλαπάτσα) ποσοστό λιπους 28-30% η και παραπάνω περίμετρος 37-38 εκατοστά

    2008 Βάρος 83.5 κιλά ποσοστό λιπους 15%-16% (συνερχόμαστε σιγά σιγά)περίμετρος 43 (και κάτι)εκατοστά )

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    46.5cm αρκετα καλο νουμερο μαλλον θα ελεγα πολυ καλο νουμερο αν σκεφτεις οτι ο arnold με συνεχομενα αασ ειχε χερι 53 cm και ηταν και γομαροκομματος.

    βασικα αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι σε μεγαλυτερες ηλικιες απο τα 20-25 περιπου και με απλα φυσικα μεσα ενας πχ. μεσος (θα δωσω παραδειγμα που δε φτανει το μυαλο σας με τπτ) οδηγος νταλικας σε καποια αρκετα και αγυμναστα κιλα λογω της καθιστικης ζωης που κανει αλλα επειδη και μονο ειναι κουβαλημα οδηγηση και φαι μπορειται να διαπιστωσετε καλλιστα οτι με την παροδο καποιων χρονων τα χερια τους(οχι σε ολους, στους περισσοτερους οδηγους) εχουν φτασει σε ενα παρα πολυ καλο ανεπτυγμενο επιπεδο, λογο οτι εχουν συνεχεια σε απασχοληση τα χερια τους συνεπως μπορει να εχουν λιπος η περιττα νερα αλλα εχουν για απλοι εργαζομενοι και κυριως αγυμναστοι, πολυ δυναμη που σχετικα σε ενα γυμναστηριο χωρις αασ δεν την φτανεις...

    θελω να καταληξω οτι υπαρχει αναπτυξη περισσοτερο στις μεγαλυτερες ηλικιες και χωρις βοηθηματα ισως απλα λογο γονιδιων (τα οποια ομως και δεν τα εκμεταλευτηκαν, ισως δεν το σκεφτηκαν ή δεν το καταλαβαν και ποτε) και χρονων προπονησης(δηλ σκληρης καθημερινης εργασιας).

    ΜΑΤΖ σ'αυτο που λεω θα ηθελα την γνωμη σου..

    ΥΓ. ο γερος μου εχει 48εκ. χερι ειναι οδηγος 33χρονια πολυ παλιος αθλητης και πιστευω λογο καλων γονιδιων και λογω της βαριας εργασιας που κανει να εχει αποκτησει με τα "χρονια" και χωρις "γυμναστικη" ή "διατροφη" τα εκ. αυτα...να τονισω οτι ειναι 52 ετων 89 κιλα και 1.78εκ υψος.

  23. #23

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Νομίζω , οτι ισχύει εν μέρη , θα έλεγα οτι ένας οδηγός νταλίκας (που φορτο-εκφορτώνει ) και δέν λιπώνει εύκολα τουτέστιν ΚΑΙ είναι καρά-μεσόμορφος ΚΑΙ με πλατύ σκελετό ΚΑΙ μεγάλο κοκκαλο θα μπορούσε να έχει χερούκλα , αλλά αυτό δέν είναι ο κανόνας , είναι μάλλον η εξαίρεση

    Τωρα σχετικά με τήν ηλικία , και για μερικές μυϊκές ομάδες (καθημερινής σκληρής χρήσης) , ΝΑΙ παίζει ρόλο η μυϊκή ωριμότητα , αλλά και πάλι , και μεγάλο χέρι και στρογγυλό και κορυφωμένο και κομμένο και φλέβα , κομμάτι δύσκολο ...

  24. #24
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DusWS

    46.5cm αρκετα καλο νουμερο μαλλον θα ελεγα πολυ καλο νουμερο αν σκεφτεις οτι ο arnold με συνεχομενα αασ ειχε χερι <s>53 cm </s>και ηταν και γομαροκομματος.
    </blockquote id=quote>
    57cm[:-shades]

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    "...και κορυφωμένο και κομμένο και φλέβα , κομμάτι δύσκολο ..."

    αυτο εννοειται ρε συ, δεν ειπαμε οτι επειδη δουλευει οτι θα κανει και χερι ενος pro-bb δεν παιζει, απλα ηθελα να δωσω λιγη εμφαση στα ηλικιακα χρονια και στην αναπτυξη δυναμης ογκου παλι σε καποια αρκετα ωριμη ηλικια με πολυχρησιμοποιημενο σωμα...

    και κατι αλλο..οντως ΜΑΤΖ στα 52 του χρονια και δεν εχει και παααααααρα πολυ λιπος μονο γυρω στην μεση εχει λιγο και αυτο αρχισε να το πιανει τωρα τελευταια μετα τα 50 του..αυτο ειναι που με τρελαινει σαν σκεψη κι'ολας, γιατι εμεις σκοτωνομαστε να βαλουμε κιλα, να μη βαλουμε λιπος, να λιωνουμε για να μη βαλουμε λιπος και να αναπτυχθουμε σωστα στην προπονηση, να τρωμε αυστηρα και βλεπω και τους μπαρμπαδες καλη ωρα ο πατερας μου και ενω εγω το εχω ριξει στα προορμονικα και σκοτωνομαι στη διατροφη και στην προπονηση αυτος στα 52 του εχει χερι για το υψος τους κια γαμω με το συμπαθειο δηλαδη ετσι; και τρωει οτι θελει, πινει οτι θελει, δεν εχει και την τρομερη ξεκουραση για να πεις οτι δεν καταβολιζετε αλλα και παλι καταφερνει να διατηρητε και να αυξανεται μυικα συνεχεια εχω φτασει δηλ σε σημειο οπου τα 3 τελευταια αυτα χρονια καθε 3 μηνες να μετραω τα χερια του με μεζουρα για να δω, εστω να καταλαβω τι παιζει...

    πως γινεται να εχει τετοια αναπτυξη που κανει κωλοανθυγιεινη και καθιστικη ζωη και εγω που λιωνω καθε μερα στα γυμναστηρια και τρωω σαν βοδι να αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω ορμονες για να τον φτασω....ή εστω καπου εκει κοντα να φτασω...



    EDIT: nikos_123 thanx ρε για την διορθωση..ειχα την εντυπωση οτι ειχε 53cm γιατι σε ενα περιοδικο το iron man ελεγε οτι ειχε 53m. τεσπα thanx!!!

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    τρελλα νουμερα![:-bigeyes2]
    '' ''

  27. #27
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μιάς και αναφέρατε την ηλικία,ποιά είναι η καλύτερη για bodybuilding?
    μου έχουν πεί ότι η καλύτερη ανάπτυξη έρεται στα 19-20-25 χρόνια,ή όταν κάποιος είναι μικρός 14-15 και εγώ που είμαι 18 είναι λογικό να δυσκολεύομαι γιατί το ΄σωμα μου έχει άλλες προτεραιότητες. Στέκει αυτό?

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    νομιζω οτι δεν κοιταζει ηλικιες!απλα πιστευω πως πρεπει να εισαι σε μια ηλικια που να επιτρεπεται να κανεις βαρη.εσυ και εγω για παραδειγμα που ειμαστε 18 και 19 χρονων αντιστοιχα το σωμα μας δεν εχει αναπτυχθει ακομα.πιστευω μετα τα 21 ειναι το καλυτερο αλλα εμεις του δινουμε απο τωρα τα ερεθισματα για να μπορουμε στα 21 με 22 να φετοτουμπανιασουμε ανετα:D
    '' ''

  29. #29
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ήξερα παιδί που στο γυμνασιο ήταν γ@μησέ τα λέμε. Φέτες τούμπανο, κάτι πόδια τεράστια, έκανε στίβο τότε. Δεν ξέρω αν είχε φάει τπτ περίεργο αλλά πραγματικά φαινόταν πολύ ώριμο το σώμα του. Πιστεύω ότι μετά τα 17 πάντως το σώμα είναι στην καλύτερη ηλικία για ξεκίνημα με ΒΑΡΗ...
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    γιατι εγω πιστευω πως καπου κοντα πανω κατω στην ηλικια του ΜΑΤΖ αν ακομα και οσοι ασχολουμαστε οτι θα ειμαστε τερατακια με ολη την σημασια της λεξης...πιστευω πως θα εχουμε πιο μεγαλη μυικη ωριμοτητα και εν λογω προπονησης κατα καποιο τροπο οι μυες θα εχουν ας το πω ετσι πιο μεγαλη εμπειρια στην προπονηση στην καταπονηση στην αντιξοη προπονηση και στο ζορισμα οποτε θα εχουμε και μεγαλυτερα αποτελεσματα και σε ογκο (εκτος των κοιλαραδων-τεμπεληδων-λαθος ζωη-αναγκαστικα λαθος ζωη)και σε γραμμωση, αλλα εξαρταται παντα, αν θα ασχολουμαστε ή κοινως αν τον βασανιζουμε στον καναπε μπροστα απο κανενα χχχ καναλι...


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •