Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 35
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-10-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default Μούδιασμα στον ύπνο

    Καταρχάς να χαιρετήσω όλο τον κόσμο εδω καθως είμαι καινούργιο μέλος και εύχομαι να συνεχίσετε την εξαίρετη δουλειά στην ανημέρωση στα θέματα του wellbeing και του bb.

    Και τώρα σχετικά με την ερώτησή μου. Έπειτα από κάθε προπόνηση στήθος - χέρια που πραγματοποιώ, το βράδυ ξυπνάω από τους ενοχλητικούς πόνους-γαργαλητά από τα μουδιασμένα μου χέρια. Αυτό συνεχίζεται και για λίγο το πρωί αφου σηκωθώ. Καμοιά φορά γίνεται κούτσουρο το ένα ή μουδιάζουν ελαφρά και τα δύο. Για να σας προλάβω δεν τα πλακώνω στον ύπνο μου. Συμβένει και σε άλλους αυτό, είναι indication για κάτι που θέλει διερευνηση?
    Thanks για τις απαντήσεις.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Εμενα μου φαινεται για κατι στην κυκλοφορια του αιματος..κλαυτερα θα σου πει ομως ενας ειδικος...Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις..

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-10-07
    Location
    Nafplio, Argolida, Greece.
    Posts
    89

    Default

    Να σου πώ την αλήθεια αυτό νομίζω ότι είναι καθαρά από
    την προπόνηση...Προπονήσαι μετα της 8 με 9 το βράδυ?Αν και
    ρώτα κάποιον ειδικό...Μόνο καλό θα κάνει...!

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    θα σου πω παρακατω τηνν γνωμη μου αλλα καλο θα ειναι να πας κ σε ενα γιατρο να το κοιταξεις το θεμα οκ;

    αν παιρνεις κρεατινη σου κανει ενα τετοιο μερμηγκιασμα.

    αν εισαι σε "κυκλο" το παθαινεις ακομα κ οταν οδηγεις την μηχανη η το αυτοκινητο.

    παλαιοτερα ειχα παει στον γιατρο για το ιδιο πραγμα κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.μου εκανε καποια τεστ
    για να δει την κυκλοφορια του αιματος κ ολα ηταν καλα.

    εσυ πρεπει να κανεις το ιδιο κ να πας στο γιατρο καλυτερα για να εχεις σιγουρια.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    11-09-07
    Location
    Cyprus.
    Posts
    541

    Default

    Συμφωνω με τον Σταυρο, πρεπει να πας σε εναν γιατρο να σε εξετασει για να ξερεις τι γινετε.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-04-06
    Posts
    129

    Default

    Μήπως δεν κάνεις καθόλου διατάσεις και πιάνεσαι??
    Strength, Enthusiasm, Concentration = Bodybuilding

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σίγουρα πρέπει να πας σε γιατρό!!!

    Μήπως όμως, όντως τα πλακώνεις τα χέρια σου (αμα κοιμάσαι γυρισμένος στο πλάι π.χ.) στον ύπνο σου και δεν το καταλαβαίνεις;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie dimid's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Φιλε μου και γω κατι φορες σηκωνομαι νιωθοντας σαν να μην εχω χερια.Δεν εχω δωσει ομως σημασια.Τωρα που το λες ομως θα παρατηρησω αν συμβαινει επειτα την εκγυμναση συγκεκριμενης μυικης ομαδας.Εσυ εχεις παρατηρηση αν συσχετιζεται με αυτο?

  9. #9
    Bodybuilding Newbie dimid's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Φιλε μου και γω κατι φορες σηκωνομαι νιωθοντας σαν να μην εχω χερια.Δεν εχω δωσει ομως σημασια.Τωρα που το λες ομως θα παρατηρησω αν συμβαινει επειτα την εκγυμναση συγκεκριμενης μυικης ομαδας.Εσυ εχεις παρατηρηση αν συσχετιζεται με αυτο?

  10. #10
    Bodybuilding Newbie dimid's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    [quote]Originally posted by bigsteve

    θα σου πω παρακατω τηνν γνωμη μου αλλα καλο θα ειναι να πας κ σε ενα γιατρο να το κοιταξεις το θεμα οκ;

    αν παιρνεις κρεατινη σου κανει ενα τετοιο μερμηγκιασμα.

    αν εισαι σε "κυκλο" το παθαινεις ακομα κ οταν οδηγεις την μηχανη η το αυτοκινητο.

    παλαιοτερα ειχα παει στον γιατρο για το ιδιο πραγμα κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.μου εκανε καποια τεστ
    για να δει την κυκλοφορια του αιματος κ ολα ηταν καλα.

    εσυ πρεπει να κανεις το ιδιο κ να πας στο γιατρο καλυτερα για να εχεις σιγουρια.
    Τι ειδικοτητας γιατρος ασχολειται με τετοιου ειδους περιπτωσεις?

  11. #11
    Bodybuilding Newbie dimid's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    [quote]Originally posted by bigsteve

    θα σου πω παρακατω τηνν γνωμη μου αλλα καλο θα ειναι να πας κ σε ενα γιατρο να το κοιταξεις το θεμα οκ;

    αν παιρνεις κρεατινη σου κανει ενα τετοιο μερμηγκιασμα.

    αν εισαι σε "κυκλο" το παθαινεις ακομα κ οταν οδηγεις την μηχανη η το αυτοκινητο.

    παλαιοτερα ειχα παει στον γιατρο για το ιδιο πραγμα κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα.μου εκανε καποια τεστ
    για να δει την κυκλοφορια του αιματος κ ολα ηταν καλα.

    εσυ πρεπει να κανεις το ιδιο κ να πας στο γιατρο καλυτερα για να εχεις σιγουρια.
    Τι ειδικοτητας γιατρος ασχολειται με τετοιου ειδους περιπτωσεις?

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-06
    Location
    .
    Posts
    187

    Default

    Καρδιολόγο και αν χρειαστεί μπορεί να σε παραπέμψει σε νευρολόγο.
    "Leave the pump in the bedroom and add some damn weight to the bar" - Dave Tate

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-06
    Location
    .
    Posts
    187

    Default

    Καρδιολόγο και αν χρειαστεί μπορεί να σε παραπέμψει σε νευρολόγο.
    "Leave the pump in the bedroom and add some damn weight to the bar" - Dave Tate

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-09-06
    Location
    .
    Posts
    88

    Default

    Παραπομπή σε διάγνωση σκλήρυνσης κατά Πλάκας με οδηγεί αυτό ...Στην ουσία Πλάκας γιατί αστειέυομαι. Καλό είναι να το κοιτάξεις. Ανάλογα συμπτώματα είχα και εγώ. Ακόμα δεν έχω καταφέρει να τα προσδιορίσω, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως και δυο φορές (με μεγάλη χρονική απόσταση μεταξύ τους) που μου παρουσιάσθηκε το φαινόμενο έκανα χρήση πρωτεϊνης γέυσης φράουλας και μάλιστα σε μεγάλες δόσεις. Θέμα αλλεργίας ή υπερβολικής δόσης; Δεν το πιστεύω.... Μάλλον θέμα κόπωσης είναι ...

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-07
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    Noμιζω οτι ειναι καθαρα θεμα πίεσης (του αιματος).Το βραδυ "αποφορτιζεται" το σωμα και η ροη του αιματος μειωνεται.Ειδικα καποιος που γυμναζεται εντονα η πιεση αυξομειωνεται δραματικα.Οταν εισαι ξαπλωμενος το αιμα συνεχιζει να τροφοδοτει τους μυς που γυμναστηκαν την ημερα, με αποτελεσμα να μην γινεται ιση κατανομη..Μια αλλη ερωτηση..μηπως καπνιζεις η πινεις?Η παιρνεις καμια αλλη "χημεια"?
    (πρωτεινες,κρεατινη,λιποδιαλυτες κτλ..)
    1ον:Πηγαινε σε γιατρο,αν δεν πηγες ακομα(καλου-κακου).
    2ον:Πινε αρκετο νερο.
    , ..

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Να κάνω και γώ μια ερώτηση... archie ζείς!;

    Τί έγινε, πήγες σε κανα γιατρό, τί σου είπε;

  17. #17

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Φίλε archie , μόλις είδα το thread (με τήν ευκαιρία του φίλου που ρώτησε ) και νομίζω οτι είναι κάτι άλλο ,πέρα απο κυκλοφορικό που ΦΥΣΙΚΑ και σε κάθε περίπτωση θέλει διερεύνηση και γνώμη/διάγνωση ΓΙΑΤΡΟΥ !!!

    Επειδή μίλησες για πάγκο , έχω δεί πάρα πολλούς αθλητές που σηκώνουν το κεφάλι(σταδιακά) για να κοιτάξουν τήν μπάρα τήν ώρα που κατεβαίνει για να ακουμπήσει στο στήθος...
    Αυτό ειναι μέγα και επικινδυνο λάθος γιατί φέρνει τήν συναρμογή του αυχένα σε πολυ κακή θέση ...
    Αν συνδυαστεί με λάθος θέση του κεφαλιού λόγω δουλειάς ή συνήθειας τότε : πολύ πρίν αρχίσουν οι εκφυλιστικες (λόγω ηλικίας παθήσεις ) αρχίζει ένα άλλο φαινόμενο που δημιουργεί στενώσεις μεταξύ κάποιων αυχενικών σπονδύλων , συνήθως τούς Α3-Α4 ή Α6-Α7
    (Βσικά ακόμα και οι αρσεις ώμων για τούς ανω τραπεζοειδείς επιφέρει προβλήματα με λάθος εκτέλεση )
    Το φαινόμενο αυτό λέγεται αυχενικό σύνδρομο και ένα απο τα πολύ βασικά του συμπτώματα είναι το μούδιασμα τών άκρων , που καμμιά φορά καταλήγει στήν παλάμη στα τρία δακτυλα (πλήν του αντίχειρα/δεικτη )
    Στα παραπάνω έρχεται να συνηγορήσει και η ασκηση έλξεων δικεφάλων που με άτσαλο κλέψιμο και περισσή ένταση , βάζει σε δοκιμασία τον αυχένα και τούς ώμους καθώς και τήν βάση του αυχένα που βρίσκονται (εκφύονται) οι τραπέζιοι

    Οπότε Καλύτερα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάς σε ένα ΓΙΑΤΡΟ !!
    Αν τελικά είναι κατι με τον αυχένα , ζήτα απο τον Ορθοπεδικό ή απο το ΦυσιοΘεραπευτή να σου δείξουν τήν μέθοδο "Μακένζι" για να μπορείς να το παλεύεις οταν και αν θα υπάρχει "κρίση"

    Ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα , μπορεί να προλάβει κάτι ένας άλλος φίλος / ομοιοπαθής
    Καλή ανάρρωση .

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-09-06
    Location
    .
    Posts
    88

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ


    Αν τελικά είναι κατι με τον αυχένα , ζήτα απο τον Ορθοπεδικό ή απο το ΦυσιοΘεραπευτή να σου δείξουν τήν μέθοδο "Μακένζι" για να μπορείς να το παλεύεις οταν και αν θα υπάρχει "κρίση"

    </blockquote id=quote>

    Μας τρομάζεις τι εννοείς [:-hot] Τι συμπτώματα έχει αυτή η κρίση;

  19. #19

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ricordo

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ


    Αν τελικά είναι κατι με τον αυχένα , ζήτα απο τον Ορθοπεδικό ή απο το ΦυσιοΘεραπευτή να σου δείξουν τήν μέθοδο "Μακένζι" για να μπορείς να το παλεύεις οταν και αν θα υπάρχει "κρίση"

    </blockquote id=quote>

    Μας τρομάζεις τι εννοείς [:-hot] Τι συμπτώματα έχει αυτή η κρίση;
    </blockquote id=quote>

    Οπως θα είδες φίλε μου η λέξη κρίση είναι μέσα σε " "
    "Κρίση" λοιπόν σε αυχενικό σύνδρομο , είναι και το μούδιασμα των άκρων (ωμοι έως ακροδάκτυλα / παλάμη - σε βαριές περιπτώσεις πόδια ) , οι ζαλάδες , ο πονοκέφαλος/ημικρανίες η αυχενική δυσκαμψία , σε ακραίες περιπτώσεις η ναυτία / εμετος , πιθανά και άλλα που δέν γνωρίζω (ανάλογα τον άνθρωπο και τις ευαισθησίες του )
    Βεβαίως και δέν είμαι τρομολάγνος , αλλά έχω τήν πρόθεση να ευαισθητοποιήσω και πιθανά να φανώ χρήσιμος (μέσω του προβληματισμού που μπορει να προκύψει διαβάζοντας ) σε ένα συμφορουμίτη
    Καλημέρα
    PS
    ---&gt; Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε &lt;---

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Το φαινόμενο αυτό λέγεται αυχενικό σύνδρομο και ένα απο τα πολύ βασικά του συμπτώματα είναι το μούδιασμα τών άκρων , που καμμιά φορά καταλήγει στήν παλάμη στα τρία δακτυλα (πλήν του αντίχειρα/δεικτη )
    </blockquote id=quote>

    Αν και δε θέλω να επεκταθώ... απλά να πώ πως μια διάγνωση "σύνδρομο" δεν είναι και τόσο "διάγνωση".. αλλά μια σειρά συμπτωμάτων η οποία μπορεί να προέρχεται από διάφορους λόγους.

    Μία τέτοια διάγνωση θυμίζει διάγνωση τύπου "αυχεναλγία" ή "ωμαλγία" δηλ σου λέει κυρίως αυτό που ξέρεις...οτι σε πονάει ο αυχένας ή ο ώμος σου αντίστοιχα! Εντάξει, στην ιατρική ορολογία σημαίνει και κάτι λίγο ακόμα... τί ΔΕΝ είναι! Δηλ αν έχεις αυχεναλγία, ΔΕΝ πονάς λόγω πχ οτι σε μαχαίρωσε κάποιος, ή ότι ΔΕΝ έχεις καρκίνο κλπ... είναι μηχανικής (μάλλον) αιτιολογίας αλλά όχι σαφώς προσδιορισμένη...

    Η φράση κλειδί σε διαγνώσεις τύπου "σύνδρομο", είναι "και τί φταίει;"
    Έτσι το αυχενικό σύνδρομο μπορεί να έχει σχέση με εκφυλιστικές παθήσεις των μεσοσπονδυλίων δίσκων, μπορεί όμως και να μην έχει καμία σχέση...

    Ο καθένας μπορεί να πάρει ιατρική διάγνωση για κάποιο σύνδρομο, χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι ο γιατρός δεν είναι καλός, αλλά και ο ασθενής καλό είναι να γνωρίζει ορισμένα "όρια" εγκυρότητας των ιατρικών γνωματεύσεων... και για το λόγο αυτό κάνω αυτή τη σύντομη εξήγηση...

    Έτσι λοιπόν μια τέτοια διάγνωση (η γνώμη μου πάντα..) είναι περισσότερο χρήσιμη για έναν άλλο γιατρό ή φυσικοθεραπευτή, ο οποίος κατόπιν παραπομπής θα ξέρει κυρίως τί δεν χρειάζεται να προσέξει.. και του δίνει το "πράσινο" να κοιτάξει οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με την ειδικότητά του..

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Το φαινόμενο αυτό λέγεται αυχενικό σύνδρομο και ένα απο τα πολύ βασικά του συμπτώματα είναι το μούδιασμα τών άκρων , που καμμιά φορά καταλήγει στήν παλάμη στα τρία δακτυλα (πλήν του αντίχειρα/δεικτη )
    </blockquote id=quote>

    Αν και δε θέλω να επεκταθώ... απλά να πώ πως μια διάγνωση "σύνδρομο" δεν είναι και τόσο "διάγνωση".. αλλά μια σειρά συμπτωμάτων η οποία μπορεί να προέρχεται από διάφορους λόγους.

    Μία τέτοια διάγνωση θυμίζει διάγνωση τύπου "αυχεναλγία" ή "ωμαλγία" δηλ σου λέει κυρίως αυτό που ξέρεις...οτι σε πονάει ο αυχένας ή ο ώμος σου αντίστοιχα! Εντάξει, στην ιατρική ορολογία σημαίνει και κάτι λίγο ακόμα... τί ΔΕΝ είναι! Δηλ αν έχεις αυχεναλγία, ΔΕΝ πονάς λόγω πχ οτι σε μαχαίρωσε κάποιος, ή ότι ΔΕΝ έχεις καρκίνο κλπ... είναι μηχανικής (μάλλον) αιτιολογίας αλλά όχι σαφώς προσδιορισμένη...

    Η φράση κλειδί σε διαγνώσεις τύπου "σύνδρομο", είναι "και τί φταίει;"
    Έτσι το αυχενικό σύνδρομο μπορεί να έχει σχέση με εκφυλιστικές παθήσεις των μεσοσπονδυλίων δίσκων, μπορεί όμως και να μην έχει καμία σχέση...

    Ο καθένας μπορεί να πάρει ιατρική διάγνωση για κάποιο σύνδρομο, χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι ο γιατρός δεν είναι καλός, αλλά και ο ασθενής καλό είναι να γνωρίζει ορισμένα "όρια" εγκυρότητας των ιατρικών γνωματεύσεων... και για το λόγο αυτό κάνω αυτή τη σύντομη εξήγηση...

    Έτσι λοιπόν μια τέτοια διάγνωση (η γνώμη μου πάντα..) είναι περισσότερο χρήσιμη για έναν άλλο γιατρό ή φυσικοθεραπευτή, ο οποίος κατόπιν παραπομπής θα ξέρει κυρίως τί δεν χρειάζεται να προσέξει.. και του δίνει το "πράσινο" να κοιτάξει οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με την ειδικότητά του..
    </blockquote id=quote>

    Φίλε dion , αν διαβάσεις και το παραπάνω post μου , θα διαπιστώσεις οτι γράφουμε τα ιδια πράγματα , σε σχέση με τήν βασική αιτιολογία (εκφυλιστικές παθήσεις , στενώσεις κλπ)
    Αυτό ακριβώς λέμε πρώτα ο Γιατρός (με τίς εξετάσεις πλάκες -τομογραφίες κλπ) και μετά ο χειροπρακτικός -Φυσιοθεραπευτής ..κλπ κλπ
    Αλλωστε ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΕ και Γιατροί , για αυτό και προτείνω πάντα ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ απο Γιατρό (κι αν μη τι άλλο σχετικό με Αθλητές κλπ κλπ)

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-10-07
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Φίλε Dion ζω και βασιλευω, δon?t worry δεν έχω κολλήσει κάτω από την μπάρα. Σε γιατρό για να πω την ανεύθυνη αλήθεια μου δεν πήγα αλλά για ανεξήγητους λόγους όπως και άλλη φορά το φαινόμενο υποχώρησε. Φιλαράκι μου MATZ γενικά εκτελώ τις ασκήσεις αργά και με έλεγχο και νόμιζα πως είχα και good form αλλά ευτυχώς με διέψευσες. Την λεπτομέρεια αυτή στον πάγκο δεν την γνώριζα και πιάνω τον εαυτό μου να πέφτω σε αυτό το παράπτωμα του σηκώματος του κεφαλιού που περιγράφεις οπότε θα το προσέξω. Πληροφοριακά και για να απαντήσω και σε ερώτηση σχετικά με συνήθειες καπνίζω 4-5 τσιγάρα τη μέρα, πίνω και 2-3 ποτάκια τη βδομάδα και από συμπληρώματα αυτόν τον καιρό δεν παίρνω τίποτα.. Βλέπετε σε κανά μήνα και για ένα χρόνο θα με ταιζουν οι ένδοξες ένοπλες δυνάμεις μας [:-party]

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    ναι φίλε MATZ δεν παρέθεσα αυτό που είπες για να διαφωνήσω σε κάτι, απλά μια μικρή διευκρίνηση just in case..

    Οκ, archie :D:D:D χαίρομαι

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Archie και εγώ παθαίνω το ίδιο στο αριστερό μου χέρι.Στα δάχτυλα για την ακρίβεια αλλά ελαφρύ μούδιασμα.Μήπως έχεις κάποια τενωντίτιδα?Εγώ που είχα πιο παλιά μουδιάσματα στα χέρια και ρώτησα κάποιον ειδικό,μου είπε ότι έχουνε κουραστεί οι τένωντες και γιαυτό γίνετε αυτό.Τώρα δε ξέρω κατά πόσο μου τα είπε σωστά αλλά όταν έκανα μια αποχή από τα βάροι επειδή οι καρποί μου είχανε γίνει μια φλεγμονή τότε σταμάτησαν τα μουδιάσματα.Αλλά μυαλό δεν έβαλα και πάλι έχω τα ίδια.Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

  25. #25

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    ναι φίλε MATZ δεν παρέθεσα αυτό που είπες για να διαφωνήσω σε κάτι, απλά μια μικρή διευκρίνηση just in case..

    </blockquote id=quote>

    ΟΚ .

  26. #26

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by archie
    ...... ..... ......
    Φιλαράκι μου MATZ γενικά εκτελώ τις ασκήσεις αργά και με έλεγχο και νόμιζα πως είχα και good form αλλά ευτυχώς με διέψευσες. Την λεπτομέρεια αυτή στον πάγκο δεν την γνώριζα και πιάνω τον εαυτό μου να πέφτω σε αυτό το παράπτωμα του σηκώματος του κεφαλιού που περιγράφεις οπότε θα το προσέξω. Πληροφοριακά και για να απαντήσω και σε ερώτηση σχετικά με συνήθειες καπνίζω 4-5 τσιγάρα τη μέρα, πίνω και 2-3 ποτάκια τη βδομάδα και από συμπληρώματα αυτόν τον καιρό δεν παίρνω τίποτα.. Βλέπετε σε κανά μήνα και για ένα χρόνο θα με ταιζουν οι ένδοξες ένοπλες δυνάμεις μας [:-party]
    </blockquote id=quote>

    Ωραία , τσέκαρέ το και βλέπεις στήν πορεία τι γίνεται , και σε κάποια
    στιγμή μάς ενημερώνεις και μάς, για να μαθαίνουμε ...
    Και ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ !

  27. #27
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και εγω παρομοιο προβλημα εχω τον τελευταιο μηνα,δηλαδη:οταν κοιμαμαι και εχω το χερι μου λυγισμενο,μουδιαζει το μικρο δαχτυλο και πρεπει να κοιμαμαι με το χερι προς την κατευθυνση των ποδιων για να ειναι τεντωμενο.ασε που αν καθησω πολλη ωρα στον υπολογιστη θα παθω το ιδιο,αφου το χερι ειναι παλι λυγισμενο,και το καταλαβαινω και το τεντωνω για να μην μουδιασει παλι το δαχτυλο. πιστευω οτι εχει σχεση με τον τενοντα και οτι ειναι κακοποιημενος. ποια η γνωμη σας?τι να κανω?(μην ξεχασω να σας πω οτι για 10 μερες δεν πηγα γυμναστηριο και παρολαυτα ουτε χειροτερεψε ουτε βελτιωθηκε)
    ()

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    10μερες=10' για τις περισσοτερες παθησεις...απο 20 και πανω να υπολογιζεις ξεκουραση/αναρρωση

  29. #29
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    spenzasx το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι τα νεύρα του χεριού είναι σε επιφανειακό σημείο στους αγκώνες που προκαλούν μούδιασμα και να μην είναι κάτι σοβαρό. εγώ αυτό έχω και μουδιάζουν συχνά τα χέρια. μπορεί να έχει να κάνει και με τον αυχένα ή να είναι τενοντίτιδα πχ επικονδυλίτιδα. σίγουρα ο υπολογιστής εντείνει το πρόβλημα όποιο κι αν είναι αυτό. πήγαινε σε ειδικό, το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
    περαστικά!!!
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  30. #30
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    επ'ευκαιρια ενος stick που διαβαζα εχθες,αναρωτιεμαι μηπως εχει καμια σχεση με το γεγονος οτι συνελαβα τον εαυτο μου να κλεβει λιγο στη στραβομπαρα οταν εκανα δικεφαλα και αισθανομουν οτι μετατοπιζα ενα μερος της δυναμης προς τον αυχενα-μετακινωντας ελαφρα την πλατη μου προς τα πισω-.μηπως ετσι πιεσα πολυ τον αυχενα και μου το εβγαλε στα νευρα του χεριου?
    παιζει τιποτα τετοιο?
    ()


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •