Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default "καμένα" πόδια από trekking

    Αν και ίσως να μην είναι το κατάλληλο φόρουμ (φόρουμ αλπινιστών/ορειβατών θα χρειαζόμουν:-p) θα ρωτήσω:
    μετά από πολύωρο (~10 ώρες) trekking σε ορεινή περιοχή (άνοδος και κάθοδος) έχω έντονους πόνους/πιάσιμο στις γάμπες και σε μια περιοχή κοντά στα μηριαία οστά. Οι γάμπες μου είναι πέτρα ακόμα κι όταν κρεμάω χαλαρά τα πόδια. Για ταχύτερη ανάρρωση (και για να ξεπιαστώ και να μπορέσω να περπατήσω κανονικά) βοηθάει η κατανάλωση πρωτεΐνης; Το λέω αυτό με το σκεπτικό της αναβολικής της ιδιότητας. Επίσης στο γυμναστήριο να παραλείψω την προπόνηση για τα κάτω άκρα (και για πόσο καιρό) ή είναι καλύτερα να την κάνω αλλά με σκέτες μπάρες/ελάχιστα βάρη; Ο άλλος πόνος κοντά στα μηριαία οστά ξέρει κανείς από που μπορεί να προέρχεται; Περίεργο αλλά δεν έχω πιαστεί καθόλου σε τετρακέφαλους/μηριαίους δικέφαλους ούτε κατά τη διάρκεια της ανόδου.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μάλλον τις υπερκόπωσες.Ή μήπως κάποιος τραυματισμός που βγήκε στην επιφάνεια?

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Kαλα ρε δικε μου μπαινεις σε μια κοπιαστικη 10 ωρη (!!!)δραστηριοτητα , βαζεις τοσο ζορι στο συστημα σου και τι περιμενεις?να σαι την επομενη λειτουργικος?
    Ποσο ρομαντικος εισαι?

    Εννοειται οτι εχεις πιαστει και αυτο που νιωθεις θα αρχισει να υποχωρει σε 4-5 μερες αισθητα .Απεφυγε οποιαδηποτε δραστηριοτητα που χρειαζεται περπατημα οσο μπορεις , πινε νερο , κανε και λιγο μασαζ στη περιοχη με τα χερια σου και φαε καλα για να επανελθει και η υγεια σου εκει που την αφησες πριν κανεις τον αλπινιστη.Η πρωτεινη θα σε βοηθησει στην αναρρωση αλλα δε θα την επιταχυνει απλα θα την βελτιωσει

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    χαχα όχι ρε... μισό μη βαράς κι εσύ, ήδη με κυνηγάνε οι φίλοι μου που τους παρέσυρα στο... χαμό! Το ήξερα τι έκανα από πριν, ότι θα πονούσαν τα πόδια (όπως και κάθε φορά που κάνω trekking, μόνο που τώρα το ξεφτύλισα), αλλά καλώς ή κακώς δεν μπορούσα να μείνω στο καταφύγιο και ήθελα πολύ να κάνω τη διαδρομή αυτή. Δόξα τω Θεό μια χαρά είμαι στην υγεία μου, να το ξανακάνω! Το γνωρίζω για υπερκόπωση κτλ, αυτό που ρωτάω είναι πως θα αναρρώσω το ταχύτερο και αν κάνει καλό η ήπια αθλητική δραστηριότητα ή η αποχή για μερικές μέρες όπως και μου απάντησες Ανδρίκο;)
    (Όχι πρόβλημα ride_bmx, υπερκόπωση)

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Να περπατας με τα χερια ξερεις?αν ξερεις τοτε περπατα οσο θες.
    Βασικα οσο περπατας τοσο 'τεντωνεις ' το χρονο που θα αναρρωσεις

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Να περπατας με τα χερια ξερεις?αν ξερεις τοτε περπατα οσο θες.
    Βασικα οσο περπατας τοσο 'τεντωνεις ' το χρονο που θα αναρρωσεις
    </blockquote id=quote>
    LOL άστα να πάνε, μένω και 3ο χωρίς ασανσέρ, ευτυχώς μετακομίζω σύντομα:-p , θενξ [:-cyclops]

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    γεια σου cccc ως παλιοτερος ορειβατης και τωρινος αναριχητης εχω να σου πω οτι τα βασικα λαθη τα εκανες την ημερα της πορειας δηλαδη κακο ζέσταμα, καθο ολη την διαρκεια δεν έκανες σωστή ενυδάτωση και διατροφή μιας και το περπατημα θέλει συνεχή λήψη τροφής και ιδιαιτερά υδατανθράκων και βεβαια δεν στρετσαρησες αρκετα μετά την πορεία.. ολα αυτά θα σε είχαν βοηθήσει να νοιώθεις λιγότερα άσχημα την επόμενη ημέρα... δεν ξέρω τι επίπεδου ορείβάτης είσαι αλλα σίγουρα η εμπειρία στο περπάτημα έρχετε μετά από πο΄λλά χρόνια...συνέχισε το στρετσάρισμα μετά από αυτή την κουραστική πορεία και ανέβασε λίγο τις θερμίδες που παίρνεις για ποιο γρήγορη αννάρωση ..για συμπληρώματα ούτε κουβέντα...

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    γεια σου cccc ως παλιοτερος ορειβατης και τωρινος αναριχητης εχω να σου πω οτι τα βασικα λαθη τα εκανες την ημερα της πορειας δηλαδη κακο ζέσταμα, καθο ολη την διαρκεια δεν έκανες σωστή ενυδάτωση και διατροφή μιας και το περπατημα θέλει συνεχή λήψη τροφής και ιδιαιτερά υδατανθράκων και βεβαια δεν στρετσαρησες αρκετα μετά την πορεία.. ολα αυτά θα σε είχαν βοηθήσει να νοιώθεις λιγότερα άσχημα την επόμενη ημέρα... δεν ξέρω τι επίπεδου ορείβάτης είσαι αλλα σίγουρα η εμπειρία στο περπάτημα έρχετε μετά από πο΄λλά χρόνια...συνέχισε το στρετσάρισμα μετά από αυτή την κουραστική πορεία και ανέβασε λίγο τις θερμίδες που παίρνεις για ποιο γρήγορη αννάρωση ..για συμπληρώματα ούτε κουβέντα...

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    ωραίος Psirro! ναι τα έχω υπόψη τα βασικά που λες, άλλο έφταιγε, θα σε πρήξω λίγο με pm αργότερα [:-hypnotized] να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια για να μη βγούμε off topic εδώ [:-glasses]

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    ωραίος Psirro! ναι τα έχω υπόψη τα βασικά που λες, άλλο έφταιγε, θα σε πρήξω λίγο με pm αργότερα [:-hypnotized] να σε ρωτήσω μερικά πραγματάκια για να μη βγούμε off topic εδώ [:-glasses]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •