Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default ΚΡΕΑΤΙΝΗ

    Εκανα ενα search και δεν βρηκα κατι παρομοιο οποτε ειπα να κανω νεο thread
    Λοιπον ηθελα να ρωτισω το εξης:
    Ποια κατα τη γνωμη σας ειναι η καλυτερη μορφη κρεατινης η μονουδρικη, ο εστερας κρεατινης ή η kre-alkalyn??
    Δεν ζηταω την καλυτερη μαρκα προς το παρον αλλα το καλυτερο ειδος.
    Εγω απο οτι εχω ακουσει και μονο, λενε οτι η Creatine-Ethyl-Ester ειναι ισως η καλυτερη, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κρεατινη, λεω να παρω απο βδομαδας για αυτο ρωταω εδω να μαθω την καλυτερη μορφη για εσας και να πραξω αναλογος.

  2. #2
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    δεν ειναι κατι στανταρ.
    αναλογα τον καθε ενα τι του δουλευει.
    τη κατερινα την μεταμορφωνει η kre-alkalyn

    εμενα μου δουλευει πολυ ενας συνδιασμος απο magnesium creatine chelate(mcc)
    +tricreatine matrix(tcm)(creatine gluconate,creatine orotate,creatine akg)+creatine ethyl ester(cee)

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Αυτος ο συνδυασμος που λες εσυ αν υπαρχει ετοιμος σε σκευασμα στιλε μου πμ με τη μαρκα να το κοιταξω.
    Ευχαριστω και για τις πληροφοριες

  4. #4
    Pumping Iron Reinheart's Avatar
    Join Date
    10-05-07
    Location
    Hania, Greece.
    Posts
    293

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    δεν ειναι κατι στανταρ.
    αναλογα τον καθε ενα τι του δουλευει.
    τη κατερινα την μεταμορφωνει η kre-alkalyn

    εμενα μου δουλευει πολυ ενας συνδιασμος απο magnesium creatine chelate(mcc)
    +tricreatine matrix(tcm)(creatine gluconate,creatine orotate,creatine akg)+creatine ethyl ester(cee)
    </blockquote id=quote>

    Phoshagen HP απο ΕΑΣ για μένα. Δεν την αλλάζω με τίποτα (αν και θα πρεπε , καθαρά για δοκιμαστικούς λόγους)!!!
    Dive deep and breathe the gathering gloom that reflects the state of our tragic being...

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    Γενικός κανόνας είναι οτι ξεκινάς με monohydrate που έχει πολλά χρόνια στην αγορά και δουλέυει αποδεδειγμένα.
    Απο εκεί και πέρα trial and error...

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Ευχαριστω παιδια!
    Ρωτησα και στο γυμναστηριο και οι περισσοτεροι μου λενε να παρο creatine ethyl ester μαλλον θα παραγγηλω σε bulk μορφη που ειναι και φθηνοτερη αν δεν δουλευει καλα σε μενα να παει σκουπιδια χωρις να κλαιω τα λευτακια μου!

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by IVIetaCreatoR

    Γενικός κανόνας είναι οτι ξεκινάς με monohydrate που έχει πολλά χρόνια στην αγορά και δουλέυει αποδεδειγμένα.
    Απο εκεί και πέρα trial and error...
    </blockquote id=quote>


    [:-thumbu] +φωνώ μαζί σου.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-05-05
    Location
    Khfhsia, Attiki, Greece.
    Posts
    818

    Default

    μονουδρικη και βλεπεις, φτηνη και αξιοπιστη.
    "I never counted Calories because I never knew how many Calories a day I was burning off so why waste my time with frivolous numbers and counting.
    I used the mirror as my guide. I'd add or subtract food from my diet.
    Size, more carbs and protein.
    Cuts, More Protein and Veggie's less carbs.I leave the Counting to the CPA's and Mathematician's."

    S. Ray

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Επειδη τελικα παραγγηλα bulk CEE και ολοι λενε οτι ειναι υπερβολικα πικρη στα σχολια, θελω να ρωτησω αν ριχνω μεσα υποκαταστατο calderel ετσι λεγετε νομιζω, θα εω προβλημα με την αποροφηση της κρεατινης, βεβεα ειναι σκετη ασπαρταμη αυτο το υποκαταστατο ζαχαρης αλλα τι αλλο να κανω?
    Ή μηπως θα μπορουσα να βαζω νερο+CEE+ μελι?

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να τη πίνεις σε χυμό ίσως;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Ο Γυμναστης μου ειπε οχι σε χυμο καλυτερα σε νερο αλλα θα ειναι απεσια.
    Μπορω να τιν βαζω στο μεταπροπονητικο shake με την πρωτεινη και τι δεξτροζη το οποιο ειναι αρκετα γλυκο?
    Ανακατεμενα σε νερο ενοιτε

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-05-05
    Location
    Khfhsia, Attiki, Greece.
    Posts
    818

    Default

    χαλια γευση και ουτε σε χυμο θα φτιαχνει καπως! αφου την πηρες φατην αλλα επιμενω τζαμπα λεφτα
    "I never counted Calories because I never knew how many Calories a day I was burning off so why waste my time with frivolous numbers and counting.
    I used the mirror as my guide. I'd add or subtract food from my diet.
    Size, more carbs and protein.
    Cuts, More Protein and Veggie's less carbs.I leave the Counting to the CPA's and Mathematician's."

    S. Ray

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Λοιπόν αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από καμιά κρεατίνη από μια μικρή αναζήτηση στο ιντερνετ βρήκα ορισμένες ενδιαφέρουσες νομίζω πληροφορίες.

    Πχ για την Creatine-Ethyl-Ester οτι ... εν ολίγοις καταστρέφεται στο στομάχι και γίνεται κρεατινίνη!!! Χμμ λεπτομέρειες..

    Εδώ και ένα από τα σχετικά άρθρα από wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Creatine_ethyl_ester


    Μία ερώτησή μου. Μήπως θα ήταν καλύτερο να παίρνει κανείς αυτή τη μορφή κρεατίνης σε κάψουλα η οποία να μη διαλύεται στο στομάχι αλλά στο έντερο; (τώρα πάλι δε ξέρω αυτές οι κάψουλες που πουλάνε πού διαλύονται). Διαφορετικά, αν κρίνω από το άρθρο μάλλον στην τουαλέτα θα πάει και όχι στους μύς..

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Judge_Dread

    χαλια γευση και ουτε σε χυμο θα φτιαχνει καπως! αφου την πηρες φατην αλλα επιμενω τζαμπα λεφτα
    </blockquote id=quote>
    Δεν καταλαβαινω τι ενοις με το τσαμπα λεφτα????
    Παντως ιταν αρκετα φθηνη οχι βεβεα τοσο οσο η μονουδρικη αλλα δεν υπαρχει προβλημα[:-yuck]
    Και οσο για το οτι διαλυετε στο στομαχι δεν ξερω δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλα δεν νομιζω ολες οι εταιριες να εχουν κανει τετια πατατα και να μην δουλευει καθολου.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    06-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Λοιπόν αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από καμιά κρεατίνη από μια μικρή αναζήτηση στο ιντερνετ βρήκα ορισμένες ενδιαφέρουσες νομίζω πληροφορίες.

    Πχ για την Creatine-Ethyl-Ester οτι ... εν ολίγοις καταστρέφεται στο στομάχι και γίνεται κρεατινίνη!!! Χμμ λεπτομέρειες..

    Εδώ και ένα από τα σχετικά άρθρα από wikipedia:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Creatine_ethyl_ester


    Μία ερώτησή μου. Μήπως θα ήταν καλύτερο να παίρνει κανείς αυτή τη μορφή κρεατίνης σε κάψουλα η οποία να μη διαλύεται στο στομάχι αλλά στο έντερο; (τώρα πάλι δε ξέρω αυτές οι κάψουλες που πουλάνε πού διαλύονται). Διαφορετικά, αν κρίνω από το άρθρο μάλλον στην τουαλέτα θα πάει και όχι στους μύς..

    </blockquote id=quote>
    Tωρα αυτο με την καψουλα γιατι να το κανεις για να σπαταλησης και αλλα λεφτα επειδη θα πληρωσης για καψουλες και θα καθυστερησεις τον χρονο που διαλυεται μεσα σου.Τωρα αυτο που λες για το αρθρο δεν υπαρχει περιπτωση να παει χαμενη

    Judge_Dread:Τι λες? γιατι ειναι χαμενα λεφτα αφου η κρεατινη ειναι απο τα μονα συμπληρωματα που ειναι αποδεδιγμενα οτι δουλευουν τωρα ο Εστερας ειναι ενα αλλο ειδος κρεατινης απο τα τοσα που δοκιμαζεις αμα δεν σε πιανει η μονουδατικη τοτε περνεις αυτη.

    Creatine Ethyl Ester:
    #8226; Improves performance in high-intensity exercise by regenerating the
    ADP-ATP energy cycle.
    #8226; Increases energy levels and speeds up recovery time
    #8226; Increases cell #8220;volumization#8221; by stuffing muscle cells with additional
    water.
    #8226; Does not require a #8220;loading#8221; phase or cycling like the monohydrate
    version of creatine.
    #8226; Creatine ethyl esterΆs benefit over regular creatine is questionable in
    comparison with #8220;post-load#8221; monohydrate effects. Once the muscle cells
    have reached a saturation point with any form of creatine, the effects
    may be the same. Long term studies have not been conducted yet on
    this potentiality.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-05-05
    Location
    Khfhsia, Attiki, Greece.
    Posts
    818

    Default

    η μονουδρικη δουλευει και το ξερουμε φιλε! η εθυλικη δεν νομιζω, προσωπικη αποψη που τη διαμορφωσα ακουγοντας αλλους που την πηραν κατα καιρους και διαβαζοντας κατι τετοια :


    William Llewellyn, 2005

    "I am prepairing a full report on this in the next issue of Body of Science, so I see no problems with starting a general discussion about the issue here today. You will all be made aware of this soon enough.

    As you may or may not know, we've got a new section where we send various supplement samples in for lab analysis, to see how the products in general stand up. Last issue we did prohormones, and disclosed none of the participants, pass or fail. This issue we decided we were going to name the "PASS" companies (not by actual number, but just pass/fail 90% of claim), just so consumers at least know some of the good products to buy. This time we sent in a total of 7 creatine ethyl ester samples.

    Analysis has dragged on for 4 weeks, as the lab w****d to be sure they were accurate, and are still prepairing full analysis results showing not only the CEE% in each product, but what the other material consitutents were (creatine monohydrate, creatinine).

    2 OF THE PRODUCTS PASSED. 5 FAILED. SOME OF THE FAILURES HAD NO CEE AT ALL. SOME HAD VERY LITTLE.

    I love this industry and the ingenuity behind many of the new products that spring up all the time. I sincerely hope company owners reading this do not take my post as offensive, or as a knock against CEE. I just felt this issue was very important to talk about. There may indeed be much low grade CEE circulating the market at this time, and I am sure the companies selling the materials are paying top dollar, and are unaware. Now I am not dicrediting the option that my testing may be wrong, but I am confident enough at this time to make this post.

    I will NOT be disclosing the names of the companies tested, don't ask.
    _________________
    www.BodyofScience.com
    "I never counted Calories because I never knew how many Calories a day I was burning off so why waste my time with frivolous numbers and counting.
    I used the mirror as my guide. I'd add or subtract food from my diet.
    Size, more carbs and protein.
    Cuts, More Protein and Veggie's less carbs.I leave the Counting to the CPA's and Mathematician's."

    S. Ray

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Λοιπόν καταρχάς απότι ξέρω η ethylester πουλιέται μόνο σε καθαρή κρεατίνη.Η σε φόρμουλες που έχουν όλων των ειδών τις κρεατίνε μέσα.(βλέπε Cell-Tech,Nano Vapor etc).Εγώ έχω δοκιμάσει της ON την Pre-Load η οποία είναι Monohydrate και μου δούλεψε αρκετά και σε όγκο και σε ΜΗ θόλωμα.Κάνει "σωστή" κατακράτηση υγρών.Συγριτικά με φίλους μου πάντα που πέρνανε Cell-Tech.Επίσης μου έδωσε έκρηξη δύναμης και χωρίς φόρτωμα.Απότομη δύναμη θα έλεγα.Επίσης έχω ακούσει ότι η Ethylester "γεμίζει" τον μυ με νερό ενώ η Monohydrate βάζει νερό ανάμεσα στον μυ και στο δέρμα.Μου φάνηκε λίγο χαζό αλλά άμα ξέρει κάποιος ας μου στείλει με PM.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Λοιπόν καταρχάς απότι ξέρω η ethylester πουλιέται μόνο σε καθαρή κρεατίνη.Η σε φόρμουλες που έχουν όλων των ειδών τις κρεατίνε μέσα.(βλέπε Cell-Tech,Nano Vapor etc).Εγώ έχω δοκιμάσει της ON την Pre-Load η οποία είναι Monohydrate και μου δούλεψε αρκετά και σε όγκο και σε ΜΗ θόλωμα.Κάνει "σωστή" κατακράτηση υγρών.Συγριτικά με φίλους μου πάντα που πέρνανε Cell-Tech.Επίσης μου έδωσε έκρηξη δύναμης και χωρίς φόρτωμα.Απότομη δύναμη θα έλεγα.Επίσης έχω ακούσει ότι η Ethylester "γεμίζει" τον μυ με νερό ενώ η Monohydrate βάζει νερό ανάμεσα στον μυ και στο δέρμα.Μου φάνηκε λίγο χαζό αλλά άμα ξέρει κάποιος ας μου στείλει με PM.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    144

    Default

    καταρχην το wikipedia μην το παιρνετε και πολυ στα σοβαρα, ειναι απλα προσωπικες αποψεις καθως ο οποιοσδηποτε μπορει να ανεβασει αρθρα.αλλωστε πουθενα οι πληροφοριες του δε γινονται δεκτες σαν βιβλιογραφια. οσον αφορα την cee χρησιμοποιησα πριν ενα χρονο για 2 μηνες περιπου σε bulk μορφη, με οχι τελεια διατραφη, και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εκανε τπτ.δεν ξερω τωρα σε προιοντα που εχουν και αλλα συστατικα, οπως πχ το cellmass που τοσα ακουμε, αν δουλευει.μονουδρικη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε για να συγκρινω.και κατι αλλο,εχει χρησιμοποιησει κανεις ποτε το SizeOn?

  20. #20

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Norzufix

    καταρχην το wikipedia μην το παιρνετε και πολυ στα σοβαρα, ειναι απλα προσωπικες αποψεις καθως ο οποιοσδηποτε μπορει να ανεβασει αρθρα.αλλωστε πουθενα οι πληροφοριες του δε γινονται δεκτες σαν βιβλιογραφια.
    </blockquote id=quote>

    Δεν έχεις άδικο ότι θέλει προσοχή, αλλά επίσης και ο οποιοσδήποτε μπορεί να διορθώσει! Δεν είναι προσωπικές απόψεις (κάτι τέτοιο απαγορεύεται από τους κανόνες της Wikipedia και μόλις εντοπιστεί αφαιρείται). Ως βιβλιογραφία μπορεί να ενέχει κινδύνους άμα χρησιμοποιηθεί, όμως το συγκεκριμένο λήμμα περιέχει παραπομπές σε peer reviewed articles, και βάσει αυτών υποτίθεται γράφτηκε το άρθρο.

    Πάντως πάντα χρειάζεται προσοχή και κριτική σκέψη, είτε διαβάζει κανείς τη Wikipedia, είτε οτιδήποτε άλλο σε ηλεκτρονικό και έντυπο μέσο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •