Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 99
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-10-07
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης.
    Posts
    8

    Default

    Πολύ ωραίο το άρθρο σου Σταύρο! Θεωρώ ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ζούμε σε αυτή τη γωνία του πλανήτη που μας προσφέρει τόσα υγιεινά αγαθά σε σχέση με άλλες χώρες. Διστυχώς όμως η διατροφή του νεο-έλληνα έχει υιοθετήσει το δόγμα των Mc Donalds και όχι της Μεσογειακής διατροφής και γιαυτό έχουμε άλλη μια αρνητική πρωτιά όπως αυτή της παιδικής παχυσαρκίας! Ζω σε νησί που το φρέσκο ψάρι είναι μέσα στα πόδια μας και όμως πολύ λίγοι το τιμούν. Κρίμα

  2. #32
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εισαι τυχερος gimak που ζεις σε αυτο το ομορφο νησι κ ακομα πιο τυχερος που εχεις καταλαβει
    την αξια του ψαριου κ της μεσογειακης διατροφης!!!!

  3. #33
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    εισαι τυχερος gimak που ζεις σε αυτο το ομορφο νησι κ ακομα πιο τυχερος που εχεις καταλαβει
    την αξια του ψαριου κ της μεσογειακης διατροφης!!!!

  4. #34
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-07
    Location
    Egaleo.
    Posts
    2

    Default

    Γεια σας.
    Είμαι νέος στο forum, 44 ετών 90 κιλά που συνεχίζω να κάνω bbing και έχω διαβάσει πάρα πολλά στα topics από όσα έχουν γραφτεί από τα μέλη και ειδικά από αυτούς που έχουν περισσότερη εμπειρία στα θέματα διατροφής.
    Θεωρώ πολύ χρήσιμη την ανάγνωση τέτοιων θεμάτων που συντάσσονται από καταξιωμένους bbers.
    Ο bigsteve έχει δίκιο σε πολλά θέματα και καλό είναι να λαμβάνονται υπόψη από τους νεότερους (στο bbing).
    Εχω να πω ένα μπράβο στον bigsteve για το άρθρο του και να συνεχίσει στο μέλλον την ενημέρωσή μας σε θέματα διατροφής και όχι μόνο..
    Ευχαριστώ.

  5. #35
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-07
    Location
    Egaleo.
    Posts
    2

    Default

    Γεια σας.
    Είμαι νέος στο forum, 44 ετών 90 κιλά που συνεχίζω να κάνω bbing και έχω διαβάσει πάρα πολλά στα topics από όσα έχουν γραφτεί από τα μέλη και ειδικά από αυτούς που έχουν περισσότερη εμπειρία στα θέματα διατροφής.
    Θεωρώ πολύ χρήσιμη την ανάγνωση τέτοιων θεμάτων που συντάσσονται από καταξιωμένους bbers.
    Ο bigsteve έχει δίκιο σε πολλά θέματα και καλό είναι να λαμβάνονται υπόψη από τους νεότερους (στο bbing).
    Εχω να πω ένα μπράβο στον bigsteve για το άρθρο του και να συνεχίσει στο μέλλον την ενημέρωσή μας σε θέματα διατροφής και όχι μόνο..
    Ευχαριστώ.

  6. #36
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω πολυ sig!!!

    πολλα συγχαρητηρια για το οτι κανεις bbing στα 44.ελπιζω να μπορεσω να ακολουθησω κ εγω το παραδειγμα σου!!![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  7. #37
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    ευχαριστω πολυ sig!!!

    πολλα συγχαρητηρια για το οτι κανεις bbing στα 44.ελπιζω να μπορεσω να ακολουθησω κ εγω το παραδειγμα σου!!![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Καλά Σταύρο είσαι super ενημερωμένος!! Εγώ τα μόνα που ήξερα ήταν για τα ω3 και τη δράση τους σε σχέση με τη χοληστερίνη.

    Τι να πω... Σου βγάζω το καπέλο!

    Πάντως χαίρομαι πάρα πολύ για τα ψαράκια γιατί τα τρώμε συνέχεια (κόκκινα κρέατα μόνο κάθε 10-15 μέρες, κοτοπουλάκι κλπ λίγο συχνότερα)

    Ψάρι και ξερό ψωμί!
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  9. #39
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    στα κοψιματα.απλά φιλετο βακαλαο με potato..διατροφη του Captain.!

    ΣΤΑΥΡΟ λογικα με πιανεις!
    no PAIN no GAIN

  10. #40
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    rea πολυ καλα κανεις κ εγω τωρα το εχω ριξει στην περκα,ασπραδια,whey!

    αρε Lamogio...... ο βλασσης τον βαζει με γλυκοπατατα τον μπακαλιαρο!

  11. #41
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    αχαχχα σωστός!θα τους δουμε και την κυριακη μπορει!
    keep in touch!

    αντε να κόψουμε λιγο
    no PAIN no GAIN

  12. #42
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Θα μπορούσαμε άραγε να αντικαταστήσουμε (100%) το κοτόπουλο με ψάρι;

  13. #43
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Θα μπορούσαμε άραγε να αντικαταστήσουμε (100%) το κοτόπουλο με ψάρι;

  14. #44
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Θα μπορούσαμε άραγε να αντικαταστήσουμε (100%) το κοτόπουλο με ψάρι;
    </blockquote id=quote>

    Γιατί όχι, αν το αντέχει και η τσέπη σου.

    Προσωπικά έχω κόψει το κοτόπουλο εδώ και μήνες.Τρώω κοτόπουλο αραιά και που.Δεν χάνεις τίποτα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  15. #45
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Θα μπορούσαμε άραγε να αντικαταστήσουμε (100%) το κοτόπουλο με ψάρι;
    </blockquote id=quote>

    Γιατί όχι, αν το αντέχει και η τσέπη σου.

    Προσωπικά έχω κόψει το κοτόπουλο εδώ και μήνες.Τρώω κοτόπουλο αραιά και που.Δεν χάνεις τίποτα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  16. #46
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Σ'ευχαριστώ Kakofonix για την απάντηση!

    Κοίτα μπακαλιάρο πχ παίρνω από το lidl με 5.5 ευρώ περίπου το κιλό αν θυμάμαι καλά, το ίδιο περίπου έρχεται και το στήθος κοτόπουλου.

    Οπότε αφού προτιμώ κιόλας το ψάρι από το κρέας και κυρίως από το κοτόπουλο, βλέπω να το αντικαθιστώ και γω σχεδόν πλήρως με ψάρι και κανά μοσχάρι (για το μεσημεριανό μόνο).

  17. #47
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Σ'ευχαριστώ Kakofonix για την απάντηση!

    Κοίτα μπακαλιάρο πχ παίρνω από το lidl με 5.5 ευρώ περίπου το κιλό αν θυμάμαι καλά, το ίδιο περίπου έρχεται και το στήθος κοτόπουλου.

    Οπότε αφού προτιμώ κιόλας το ψάρι από το κρέας και κυρίως από το κοτόπουλο, βλέπω να το αντικαθιστώ και γω σχεδόν πλήρως με ψάρι και κανά μοσχάρι (για το μεσημεριανό μόνο).

  18. #48
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    Σ'ευχαριστώ Kakofonix για την απάντηση!

    Κοίτα μπακαλιάρο πχ παίρνω από το lidl με 5.5 ευρώ περίπου το κιλό αν θυμάμαι καλά, το ίδιο περίπου έρχεται και το στήθος κοτόπουλου.

    Οπότε αφού προτιμώ κιόλας το ψάρι από το κρέας και κυρίως από το κοτόπουλο, βλέπω να το αντικαθιστώ και γω σχεδόν πλήρως με ψάρι και κανά μοσχάρι (για το μεσημεριανό μόνο).
    </blockquote id=quote>

    Κάντο γιατί είναι βρώμα η δουλειά με τα κοτόπουλα και τις ορμόνες που περιέχουν.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  19. #49
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πολυ καλη ιδεα παιδια αλλα για την φαση μαζας δεν φτανει μονο το ψαρακι..
    θελει κ τα ασπραδακια του τουλαχιστο,αν δεν βαλετε μοσχαρι η κοτοπουλο.

    Ακη εισαι τρομερος που το χεις γυρισει στο ψαρι!!! το δερμα σου πρεπει να εχει αρχισει να λεπταινει αρκετα ε;;;

  20. #50
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    πολυ καλη ιδεα παιδια αλλα για την φαση μαζας δεν φτανει μονο το ψαρακι..
    θελει κ τα ασπραδακια του τουλαχιστο,αν δεν βαλετε μοσχαρι η κοτοπουλο.

    Ακη εισαι τρομερος που το χεις γυρισει στο ψαρι!!! το δερμα σου πρεπει να εχει αρχισει να λεπταινει αρκετα ε;;;


    </blockquote id=quote>

    Σταύρο το έχω στα υπόψιν να το κάνω μετά και απο προτροπή ενώς γιατρού που συζήτησα μαζί του.Προς το παρόν τρέφομαι με μοσχαρίσιο κρέας κατα βάση εδώ και μερικούς μήνες.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  21. #51
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Στη Λέσβο αντίθετα η διατροφή όλων σχεδόν στηρίζεται στο ψάρι. Ευτυχώς δηλαδή γιατί τα φρέσκα ψάρια είναι και πολύ νόστιμα (τα πεθύμησα κιόλας γιατί τώρα που είμαι φοιτητής, που φρέσκο ψάρι?).
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  22. #52

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ο Cutler κάνει προετοιμασία με ψάρι πάντως 24h/day! :D

  23. #53
    Senior Bodybuilder sersemis's Avatar
    Join Date
    02-04-07
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,470

    Default

    Πλακα πλακα εχω ενα πολυ καλο φιλο ο οποιος ασχολειται με τα βαρη και ειναι ψαρας...:D
    BIGSTEVE'S TEAM!!!

  24. #54
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    πολυ καλη ιδεα παιδια αλλα για την φαση μαζας δεν φτανει μονο το ψαρακι..
    θελει κ τα ασπραδακια του τουλαχιστο,αν δεν βαλετε μοσχαρι η κοτοπουλο.

    Ακη εισαι τρομερος που το χεις γυρισει στο ψαρι!!! το δερμα σου πρεπει να εχει αρχισει να λεπταινει αρκετα ε;;;

    </blockquote id=quote>

    Σταύρο, ξέρεις μήπως γιατί δε φτάνει το ψάρι; Γνωρίζεις αν του λείπει κάτι, ή περισσότερο εμπειρικά το λες; Πάντως η αλήθεια είναι πως το ψάρι δε νιώθω να με "πιάνει" και τόσο όσο το μοσχάρι κυρίως, αλλά δε ξέρω το γιατί. Μήπως επειδή είναι πιό εύπεπτο μένουν τα θρεπτικά του συστατικά λιγότερη ώρα στο αίμα... λέω τώρα..

    Ασπραδια;;!!![:-crazy][:-crazy][:-crazy] παραιτούμε :D

    Γιατί να αρχίσει να λεπταίνει το δέρμα αν τρεφόμαστε με ψάρι αντί κρέας;


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Ο Cutler κάνει προετοιμασία με ψάρι πάντως 24h/day! :D
    </blockquote id=quote>

    Και τί λέει, δούλεψε;:D

  25. #55
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    dion κοιταξε το αρθρο που εχω γραψει "10λογοι για να βαλετε το μοσχαρι στην διατροφη σας" κ συγκρινε το με το ψαρι κ θα σου λυθουν ο απορειες.

  26. #56
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Εντάξει για το μοσχάρι, αλλά τί γίνεται με το κοτόπουλο ή τα ασπράδια, γιατί είναι καλύτερα από το ψάρι, και κυρίως για περίοδο όγκου και όχι γράμμωσης;
    Και αυτό που ανέφερες οτι λεπταίνει το δέρμα με την κατανάλωση ψαριού;

  27. #57

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Οντως το κείμενο του Σταύρου (κι εγώ απο τα thread έμαθα το όνομα του ) , είναι πολύ καλό και ιδιαίτερα χρήσιμο

    Και επεδή μιλάμε για ψάρι θα ήθελα να πώ δυο πράγματα που εμένα με βοήθησαν υπερβολικά στήν ταυτόχρονη μείωση λίπους και αυξηση μάζας

    Επειδή είμαι καινούργιος στο φόρουμ , θα γράψω πώς ξαναξεκινησα στα 43 (πρίν 15 μήνες ) προπόνηση μετά απο 16 χρόνια πλήρους απραξίας , σε κάποια στιγμή είχα ακουμπήσειτα 104 κιλά ΣΑΒΟΥΡΑΣ και ΨΩΜΟΣΑΚΟΥΛΟΥ με ύψος 1.70 , όπως καταλαβαίνετε ήμουν απλώς ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ !!!

    Αφού έκανα πλήρεις εξετάσεις , άρχισα επιθετικά με τήν διατροφή και εντελώς σταδιακά με τήν προπόνηση (έτρεμαν και χέρια μου και τα πόδια μου ...όπως και το φυλοκάρδι μου )
    5-7 γεύματα τήν ημέρα (τα 2 ροφήματα πρωτεΪνης) , πολλά συμπληρώματα , αλλά χωρίς εργογόνες ουσίες , ούτε βοηθητικά λιποδιάλυσης (αυτα πιθανά να αποτελέσουν στρατηγικό όπλο αργότερα )
    Ομως επειδή απο παλιά όταν ασχολιούμουν με το ΒΒ , διάβαζα και έψαχνα , έτσι και τώρα κάθε βράδυ έπεφτε πολύ μελέτη και ψάξιμο
    Που κατέληξα λοιπόν ?

    Πέρα απο το θέμα καταλληλου υδατάνθρακα / γλυκαιμικου δείκτη , ανάλογα τήν ώρα κα τίς ανάγκες
    Πέρα απο το λάδι καρύδας (MCT) και το λιγοστό απαραίτητο παρθένο , ελαιόλαδο , οτιδήποτε μαγειρευτό , τηγανητό κλπ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ
    Αλλά αυτα θα τα έχετε συζητήσει πολλάκις γι αυτό και δέν μπαίνω σε λεπτομέρειες
    Αλλα τι έγινε με τή πρωτείνη ?
    Κοντολογίς η σκέψη ήταν οτι αφού , η καλύτερη βιολογικής σημασίας είναι η πρωτείνη του ασπραδιού του αυγού , γιατί να μήν τρώμε ΟΛΕΣ τίς άλλες ζωικές πρωτεϊνες (που δέν εμπεριέχουν λιπή χοληστερίνη κλπ) , αλλά με κάποιο τρόπο να μη μιμηθούμε τήν ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΑΜΙΝΟΞΕΩΝ που υπάρει στο αυγό ?
    Βασικές πηγές πρωτείνης για μένα ήταν
    1) Τονος σε νερό
    2) Γαλοπούλα φιλέτο άπαχο 1% και 16% πρωτεϊνη
    3) Τυρί FINA με 10% λιπαρά και 36% πρωτεϊνη
    4) Cottage τυρι 4% λιπαρά 11% πρωτεϊνη (γιατί το άλλο με τα 2% λιπαρα δέν τρώγεται ....)
    5)Πρωτεινη WHEY
    6) Σκόνη ασπραδιού 100% (περίπου 80% πρωτεΪνη ) απο προμηθευτές υλικών ζαχαροπλαστικής
    7) Μερικοί ξηροί καρποί
    8) Λίγο Σολωμο σε νερό
    9) Λίγες πικάντικες σαρδέλες
    10 Ζαμπονάκι lihgt 8% λίπος 16% πρωτεϊνη
    11) 1-2 φορές τον μήνα Κρέας Κοκκινο άπαχο
    Ετσι λοιπόν μετά απο έρευνα σε κάποια site σχετικά με τήν αναλογία αυτή , είδα ποιά αμινοξέα υπήρχαν στο σκόρ αμινοξέων του ασπραδιού αυγού και απλά παίρνοντας απο εξωτερικό μερικά αμινοξέα (δηλαδή ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΙΝΟΞΥανα συμπλήρωμα , άρχισα προσθέτοντας τίς κατάλληλες δόσεις να μιμούμαι τήν πρωτεϊνη του ασπραδιού

    ΠΧ η WHEY χρειάζεται γλουταμίνη και αργινίνη

    Δέν ξέρω αν το σύστημα δούλεψε 100% , εκείνο που ξέρω ήταν οτι σχετικά ραγδαία άρχισα να βλέπω διαφορές , σε σημείο που να μήν το πιστεύω και μάλιστα νόμιζα οτι ήταν επειδή με βόλευε ...
    Ειδικα το καλοκαίρι που μάς πέρασε , φροντίζοντας λίγο τήν ισοοροπία τών ηλεκτρολυτών (επειδή πραγματικά ιδρώνω πολύ - σχεδν 2 κιλά νερό μείον μετά τήν προπόνηση ), μπορούσα (μιάς και ήμουνα σχετικά αρχάριος στήν ανάπτυξη και στήν δύναμη ) να βλέπω αισθητότατες διαφορές απο προπόνηση σε προπνηση , τόσο σε δύναμη , όσο και σχήμα
    Θερμίδες τώρα περίπου 2200
    Πρωτείνη περίπου 150-160 gr τήν ημέρα

    Υδατάνθρακες , μαυρο ρύζι , βρώμη , μαλτοδεξτρίνη , μπανάνες , φρουκτόζη , οκτάσπορο/πολύσπορο ψωμί , μακαρόνια ολικής , αλλά και κακονικά , μπρόκολα , φασόλια , λαχανάκια βρυξελών , κόκκινα φασόλια , σε συγκεκριμένες στιγμές δεξτρόζη και ζάχαρη

    Λίπη ( 5 gr απο EFA / ημέρα ) + 10 gr MCT (καρύδα ή άλλα ) + 15- 20 gr Παρθένο ελαιόλαδο

    Βαρος που είμαι τώρα είναι 80Kg , ποσοστό λίπους δέν έχω μετρήσει (ούτε και είναι κάτι που γίνεται αξιόπιστα πάντα ), αλλά εκείνο μπορώ να γνωρίζω είναι οτι ήδη το πάνω σέτ τών κοιλιακών φαίνεται δειλά δειλά, ενώ η φλεβικότητα στα χέρια και λίγο στήν πλατη είναι καλή , ίσως το πιο καλό σημείο να είναι οι δελτοειδείς , όπου υπάρχει με το κατάλληλο φώς (και ολοι το ξέρετε αυτό ) αρκετά ποιοτική γράμμωση
    Η δύναμη είναι καλη και ουσιαστικά είναι στα πάνω μου σιγά -σιγά ...

    Παρακαλώ , σχολιάστε τήν γνώμη σας , πιθανά λαθη , σκέψεις , ερωτησεις (εφόσον είχατε υπομονή να διαβασετε )

  28. #58

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Φίλε MATZ πολύ ενδιαφέρον το ποστ σου! Θα ήθελες να ανοίξεις ένα ξεχωριστό τόπικ ώστε να το συζητήσουμε καλύτερα εκεί και πει ο καθένας τη γνώμη του (επειδή το συγκεκριμένο τόπικ εδώ αναφέρεται αποκλειστικά στο ψάρι). ?ν δεν ξέρεις πώς γίνεται στείλε μου μήνυμα να το κάνω εγώ για σένα. Πάντως ένα γρήγορο σχόλιο για την πρωτεΐνη του αυγού: η whey είναι υψηλότερης βιολογικής αξίας από την πρωτεΐνη του αυγού.

  29. #59
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-12-07
    Location
    athens, haidari, Greece.
    Posts
    90

    Default

    το ψαρι ειναι μεγαλο ατου στο οπλοστασιο μας.

  30. #60
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    οκ συμφωνω με το ψαρι στην διατροφη μας..αν και κρυβει αρκετους κινδινους...διαβασα προσφατα ενα αρθρο.....σχετικα με τους κινδινους των ψαριων για μας τους ββ ...και ομολογω πως την ειδα κ αλλιως...αν βρω χρονο θα γραψω το αρθρο.........


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •