Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-06-07
    Location
    .
    Posts
    66

    Default Προγραμμα για γυναίκες !!!!

    Ψάχνοντας στο forum δεν βρήκα συγκεκριμένες ?συνταγές? προγραμμάτων προσαρμοσμένα στα διαφορετικά προσδοκώμενα αποτελέσματα αλλά και στην διαφοροποίηση του γυναικείου σώματος.

    Αφορμή για την αναζήτηση μου αυτή είναι η επιστροφή της γυναίκας στο γυμναστήριο μετά από μια κάποια περίοδο παύσης. παραθέτω στην κρίση σας το πρόγραμμα που πήρε από το γυμναστήριο της το οποίο αν και μου φαίνεται κάπως δεν έχω και το δικαίωμα να κρίνω,
    με την ελάχιστη πείρα μου.

    Καμία ιδέα για προγράμματα πέραν των γνωστών του Brawny το οποία δεν ξέρω κατά πόσο συμβαδίζουν με τα ζητούμενα των γυναικων πόδια,ποπος,στηθος κτλ


    1) ΣΤΗΘΟΣ+ΔΙΚ
    2) ΠΛΑΤΗ+ΤΡΙΚ
    3) ΠΟΔΙΑ
    4) ΩΜΟΙ+ΔΙΚ+ΤΡΙΚ


    Ζέσταμα : 10 min γρήγορο περπατημα+ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ+ΡΑΧΙΑΙΟΙ
    Μετά την προπόνηση : 15-20 min γρήγορο περπάτημα
    Κοιλιακοι ραχιαιοι καθε μέρα

    ΠΟΔΙΑ

    Leg curl_________ 4x15
    Leg Extension ____4x15
    Απαγωγοι________ 3χ15
    Προσαγωγοί ______3χ15
    Γλουτοί __________4χ10
    Γαμπες___________4χ15

    ΠΛΑΤΗ

    Οπισθολαιμιες Τροχαλία__ 4χ10
    UpperBack_____________4x10
    Low Row______________ 4x10

    ΣΤΗΘΟΣ

    Chest Press_________4x12
    Incline Chest Press___4x12
    Pectorial Machine_____4x10

    ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

    Κάμψεις στην τροχαλια____4x10
    Κάμψεις στο μαξιλάρι_____ 4χ8
    Κάμψεις με αλτηρες______4χ8


    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ

    Πιέσεις στην τροχαλια_______4χ10
    Ανάστροφη λαβή τροχαλία __4χ8
    Βυθίσεις Μηχαν____________4χ12

    ΩΜΟΙ

    Shoulder press________4x10
    Εκτάσεις με αλτηρες____4χ10
    Προτάσεις με αλτηρες___4χ10



    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    Μηχάνημα κοιλιακών__4χ25
    Crunches Παγκο______4χ50

    ΡΑΧΙΑΙΟΙ

    Μηχανημα_____4χ40

  2. #2
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    με μια ματια στα γρηγορα ειδα οτι εχει πολλα σετ για δικεφαλα.
    επισης το σπλιτ θελει μια διορθωση.μετα απο πλατη οπου τα δικεφαλα τα οποια συμετειχανενεργα δεν εχουν προλαβει να αναρρωσουν την επομενη μερα,οποτε ειναι καταστροφη να τα γυμνασουμε τοτε .

    κοιλιακοι κ ραχιαιοι μερα παρα μερα κ οχι καθε μερα.

    μεταπροπονητικα η αεροβικη ειναι λιγη.θελει κανα μσαωρο.

    για στηθος ας βγαλει τις πιεσεις παγκου κ ας βαλει ανοιγματα με αλτηρα ξαπλωμενη σε ισιο παγκο.


    γιατι παιζει δικεφ. κ τρικεφ 2 φορες την εβδομαδα;;;; υπερβολη!!!

    ξεκουραση ποτε της εχει;;; ποιες ημερες ;

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    με μια ματια στα γρηγορα ειδα οτι εχει πολλα σετ για δικεφαλα.
    επισης το σπλιτ θελει μια διορθωση.μετα απο πλατη οπου τα δικεφαλα τα οποια συμετειχανενεργα δεν εχουν προλαβει να αναρρωσουν την επομενη μερα,οποτε ειναι καταστροφη να τα γυμνασουμε τοτε .

    κοιλιακοι κ ραχιαιοι μερα παρα μερα κ οχι καθε μερα.

    μεταπροπονητικα η αεροβικη ειναι λιγη.θελει κανα μσαωρο.

    για στηθος ας βγαλει τις πιεσεις παγκου κ ας βαλει ανοιγματα με αλτηρα ξαπλωμενη σε ισιο παγκο.


    γιατι παιζει δικεφ. κ τρικεφ 2 φορες την εβδομαδα;;;; υπερβολη!!!

    ξεκουραση ποτε της εχει;;; ποιες ημερες ;

  4. #4
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Γενικα εχει πολλα σετ οχι μονο για δικεφαλα εκτος αν μιλαμε για περιοδο προσαρμογης οπου τα κιλα θα ειναι λιγα και αρα δεν πειραζει και τοσο.
    Επειδη αρχισε και η κοπελα μου αυτη την περιοδο, μου κανει εντυπωση οτι το προγραμμα που της εδωσε ο γυμναστης ειναι στην ιδια λογικη με αυτο που εδωσε στην γυναικα σου δηλαδη των 4x10-12 σε ολες τις ασκησεις χωρις σοβαρο split.

    Το Brawny lvl2 γιατι δε σ'αρεσει? Με καποιες αλλαγες/προσθηκες (απαγωγοι,επαγωγοι,γλουτοι) πιστευω πως ειναι αρκετα καλο για κοπελες και μαλιστα αυτο σκεφτομαι να βαλω την δικια μου να κανει.

    Ας ακουσουμε και καποια γνωμη ακομη τοσο γι αυτο που γραφεις οσο και για την καταλληλοτητα των Bizz για γυναικες.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  5. #5
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Γενικα εχει πολλα σετ οχι μονο για δικεφαλα εκτος αν μιλαμε για περιοδο προσαρμογης οπου τα κιλα θα ειναι λιγα και αρα δεν πειραζει και τοσο.
    Επειδη αρχισε και η κοπελα μου αυτη την περιοδο, μου κανει εντυπωση οτι το προγραμμα που της εδωσε ο γυμναστης ειναι στην ιδια λογικη με αυτο που εδωσε στην γυναικα σου δηλαδη των 4x10-12 σε ολες τις ασκησεις χωρις σοβαρο split.

    Το Brawny lvl2 γιατι δε σ'αρεσει? Με καποιες αλλαγες/προσθηκες (απαγωγοι,επαγωγοι,γλουτοι) πιστευω πως ειναι αρκετα καλο για κοπελες και μαλιστα αυτο σκεφτομαι να βαλω την δικια μου να κανει.

    Ας ακουσουμε και καποια γνωμη ακομη τοσο γι αυτο που γραφεις οσο και για την καταλληλοτητα των Bizz για γυναικες.
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Philipd όμως δεν μας είπες όμως κάτι σχετικό με το πόσο έμπειρη είναι η γυναίκα σου στην προπόνηση και τί σημαίνει "επιστροφή στο γυμναστήριο". Επιστροφή μετά απο πόσο καιρό αποχής? 'Εχει ξανακάνει βάρη ή έκανε μόνο aerobic?

    Αν δεν έχει γυμναστεί ας πούμε για μήνες ή στην χειρότερη περίπτωση δεν έχει κάνει ποτέ σοβαρά γυμναστική με βάρη, τον 1ο μήνα τουλάχιστον θα έπρεπε να κάνει full body split με βασικές ασκήσεις 2-3 φορές την εβδομάδα για να προσαρμοστεί το σώμα σιγά σιγά στην προπόνηση.

    Επίσης philipd δεν μας έχεις πεί τίποτα για τους στόχους της γυναίκας σου, δηλαδή τί είναι αυτό που θέλει να δεί στο σώμα της ακολουθόντας αυτό το πρόγραμμα. Και για το τί διατροφή περίπου σκέφτεται να ακολουθήσει. 'Ισως κάποιες πληροφορίες παραπάνω να βοηθούσουνε και περισσότερο. :D

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Δεν είμαι ειδική στο να απαντήσω στο ερώτημά σου. Ήδη βέβαια σου απαντήσανε τα παιδιά. Πάντως εμένα το πρόγραμμα του Brawny με είχε βοηθήσει πάρα πολύ και σε γρήγορο χρονικό διάστημα και καλύπτει όλες τις μυικές ομάδες. Μάλιστα όταν μπορέσω να ξαναρχίσω γυμναστήριο πάλι το ίδιο πρόγραμμα θα κάνω![:-graduate]

  8. #8
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Τελικα καλο ειναι αυτο το προγραμμα; Θελω και εγω να φτιαξω ενα προγραμμα γυμναστικης για την κοπελα μου, αλλα δεν ξερω ποιο.

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Έχει γράψει η princess έναν πολύ καλό και ολοκληρωμένο οδηγό για γυναίκες, κοίτα εδώ: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6955

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-05-08
    Location
    ilioupoli, athens, Greece.
    Posts
    14

    Default

    Πολύ καλό το topic θα το κάνω και εγώ..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •