Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default Η διατροφή μου προς σχολιασμό...

    Ηθελα την βοηθεια σας στην διατροφη μου,Το θεμα ειναι οτι εχω παρει αρκετο λιπος και νομιζω οχι αναλογο ογκο.Δεν εχω την πολυτελεια να ζυγιζω φαγητα κτλ,κανω ομως οτι καλυτερο μπορω.Δειτε και πειτε μου αν κανω κατι λαθος ή αν μπορω να την καλυτερευεσω.Ειμαι αρκετα τσατισμενος με το αποτελεσμα και δεν μπορω να εντοπισω που σφαλω...Λοιπον:

    8.30 > 6 ασπραδια+1 ολοκληρο
    100 γρ κουακερ με μια κουταλια μεγαλη μελι και απαχο γαλα
    βιταμινες
    12.00> ενα τοστ με γαλοπουλα(4-5 φετες) και δυο φετες μαυρο ψωμι
    15.00> 150 γρ ρυζι (ή μακαρονια σπανια) με 250-300 γρ κρεας
    (μοσχαρι,φιλετο κοτοπουλο ή τονο)
    18.00> 6 ασπαραδια+1 κροκο (ή τονο) με ρυζι
    19.00> ροφημα πρωτεϊνης
    προπονηση και καπακι μετα πρωτεϊνη με δεξτροζη
    21.00> ρυζι ή πατατα βραστη με 250 γρ κρεας (ή πολλα ασπαραδια)
    και λαχανικα (οπως πχ μπροκολα)
    24.00> 200 γρ κοτατζ Η τονο
    χονδρικα αυτα,με τη διαφορα οτι μπορει ναχωσω πουθενα λιγη φετα ή καμια ψιλοσαβουριτσα,αλλα οχι ακραια πραγματα.Αεροβια κανω 2-3 φορες την εβδομαδα,συνηθως σχοινακι (κανα τεταρτο εντονα).
    παραθετω και το λινκ για το προγραμμα που ακολουθω,με τη διαφορα οτι εχω προσθεσει αρσεις θανατου,κανω τους ωμους ή μονους τους ή τους χωριζω σε 3 μοιρες.Μαζι με τα ποδια κανω και καμια αλλη ομαδα που υστερω και εχουν περασει καποιες μερες.Εχω ανεβασε κιλα στις ασκησεις και κανω εντονα με μισο λεπτο περιπου διαλλειμμα.
    προγραμμα http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=6612&

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-06
    Location
    .
    Posts
    187

    Default

    Που φένεται περίεργο να ανέβασες κιλά στις ασκήσεις και να μην έβαλες μυυική μάζα ώντας σε υπερθερμιδική διαιτα. Βιβλιογραφικά ακόμα και χωρίς άσκηση αντίστασης βάζεις μυυική μάζα αν είσαι σε θετικό θερμιδικό ισοζύγιο για να καταλάβεις.

    Για να διευκολύνουμε την συζήτηση θα μπορούσες να μας πεις πόσο η΄ταν η αύξηση στα κιλά στις βασικές ασκήσεις και στο σωματικό βάρος σε μια περίοδο 3 μηνών με την συγκεκριμένη λήψη θερμίδων.
    "Leave the pump in the bedroom and add some damn weight to the bar" - Dave Tate

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Τρώς πάρα πολύ πρωτείνη χωρίς να υπάρχει λόγος.

    Το ότι ανεβαίνεις στα κιλά στις ασκήσεις είναι ένα σημάδι ότι οι μυς σου μεγαλώνουν εφόσον είσαι και σε υπερθερμιδική διατροφή.Μην ανησυχείς.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Kαλα,οταν λεω δεν εβαλα μυϊκα κιλα,εννοω οτι δεν πηρα τον αναλογο ογκο(νομιζω).Βελτιωση υπαρχει,ισως οχι αυτη που προσδοκω ομως...Για να γινω πιο σαφης,εχω παρει τουλαχιστον 8-9 κιλα,με αρκετο λιπος βεβαια.στις βασικες ασκησεις η αυξηση ειναι η εξης:
    πιεσεις οριζοντιου παγκου:απο 90 στα 110
    σκουατ:απο 70 στα 90
    οπισθολαιμιες πιεσεις:απο 70 στα 90
    κωπηλατικη με μπαρα:απο 75 στα 90
    αρσεις θανατου:120
    εννοειται ιδιες επαναληψεις περιπου..

    Φιλε μου κακοφονιξ,τι εννοεις πολυ πρωτεϊνη;Προτιμω να τρωω παραπανω για να μαι σιγουρος,λες να ξεφευγω;Σιγουρα παιρνω μυες αφου δυναμωνω,αλλα μου φαινεται δυσαναλογο..

    Θα φροντισω να ποσταρω φωτογραφιες να ξερουμε για τι μιλαμε...

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-06
    Location
    .
    Posts
    187

    Default

    Σε πόση περίοδο αυτές οι αλλαγές?
    "Leave the pump in the bedroom and add some damn weight to the bar" - Dave Tate

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Απο ότι είδα έχουμε περίπου το ίδιο βάρος.Πρέπει να είσαι κάπου στα 85 κιλά.Η δική μου η γνώμη είναι πως μεγαλύτερη κατανάλωση απο τα 153 γραμμάρια (1,8/κιλό σώματος) για τα 85 κιλά που είσαι είναι υπερβολική και ανούσια.Μην διστάζεις να ρίξεις τη πρωτείνη σου, και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς είχα. Θα δείς ότι δεν έχει καμία διαφορά.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Οι αλλαγες γιναν πανω κατω στο τριμηνο,σε καποια φαση αυξησα τα κιλα αποτομα.
    Φιλε Κακοφονιξ ειμαι 88-89 κιλα,1.83.Λες δλδ να μειωσω γενικα το φαϊ;Παιρνω παραπανω θερμιδες απ οτι χρειαζομαι;

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX

    Απο ότι είδα έχουμε περίπου το ίδιο βάρος.Πρέπει να είσαι κάπου στα 85 κιλά.Η δική μου η γνώμη είναι πως μεγαλύτερη κατανάλωση απο τα 153 γραμμάρια (1,8/κιλό σώματος) για τα 85 κιλά που είσαι είναι υπερβολική και ανούσια.Μην διστάζεις να ρίξεις τη πρωτείνη σου, και εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς είχα. Θα δείς ότι δεν έχει καμία διαφορά.
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    Οι αλλαγες γιναν πανω κατω στο τριμηνο,σε καποια φαση αυξησα τα κιλα αποτομα.
    Φιλε Κακοφονιξ ειμαι 88-89 κιλα,1.83.Λες δλδ να μειωσω γενικα το φαϊ;Παιρνω παραπανω θερμιδες απ οτι χρειαζομαι;
    </blockquote id=quote>

    Φίλε tattoo αναφέρομαι συγκεκριμένα στη πρωτείνη καθώς μόνο για αυτήν αναφέρεις ποσότητες.Για το ρύζι π.χ δεν γράφεις τι ποσότητες καταναλώνεις επομένως δεν μπορω να ξέρω τι θερμίδες καταναλώνεις γενικά.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Γραφω ρε συ..γυρω στα 150γρ (οπως το κοβω με το ματι).Χρειαζεται να υπολογισω μαλλον με ακριβεια τις αναλογιες στα φαγητα μου,ε;Καθε γευμα πρεπει πχ να εχει υδατανθρακες;Ακομα και πριν τον υπνο;Το θεμα ειναι οτι εχω παρει καποια κιλα λιπους που με ενοχλουν υπερβολικα και δεν μπορω να τα χασω..ενω προσεχω αρκετα τι τρωω...

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Πάρε ρε συ μια ζυγαριά.Είναι μπέρδεμα η υπόθεση χωρίς ζυγαριά.

    Καλό είναι να έχεις υδατάνθρακες σε όλα σχεδόν τα γεύματα για να μπορείς να "φτάσεις" τις θερμίδες που χρειάζεσαι για την υπετροφία.Απο ότι βλέπω η προπόνηση σου είναι 7 το απόγευμα επομένως μπορείς να βάλεις υδατάνθρακα σε όλα τα επόμενα γεύματα που ακολουθούν μειώνοντας σταδιακά τη ποσότητα μέχρι το τελευταίο γεύμα.Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν αρκετές θεωρίες.Εγώ είμαι της άποψης που σου έγραψα παραπάνω.

    Σχετικά με το λίπος μην φοβάσαι.Λογικό είναι να πάρουμε και λίπος στον όγκο.Και εγώ αυτή τη στιγμή έχω μαζέψει αρκετό λίπος αλλά δεν γίνεται διαφορετικά, το ίδιο και ο nowitzki που τον είδα προχθές απο κοντά.Απο τι στιγμή που γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε για να το χάσουμε όταν έρθει η στιγμή, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Εχω ζυγαρια,αλλα πολυ φασαρια.Να ζυγιζω τα παντα;!!Και αν το κανω,η αναλογια ποια ειναι;Υδατανθρακες-πρωτεϊνη 2 προς 1;Τις θερμιδες τις παιρνω σιγουρα γιατι τρωω σαν βοδι!Οσο για το λιπος,δεν ειπα να ειμαι μεσ τα χαρακωματα,αλλα εδω εχουμε ξεφυγει!!Δεν βρισκω ρουχα!!Πιο μετα θα ποσταρω φοτο να δεις χαλια!!Εσυ λες να προσεγγισω το θεμα πιο επιστημονικα ε;Εγω τα κανω καπως προχειρα.Να ζυγιζω,να μετραω το συνολο στοιχειων στα γευματα της μερας κτλ;Κια ποιους κανονες ακολουθω;Ειμαι λιγο μπερδεμενος να πω την αληθεια..

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Ναί, γνώμη μου είναι να βάλεις μια "τάξη".Όπως λες και εσύ να το προσεγγίσεις πιο επιστημονικά.

    Μια αναλογία που θα έλεγα είναι 60-20-20 ή αν θέλεις 55-25-20.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Αυτο ειναι υδατανθρακες-πρωτεϊνη-λιπος,ετσι;Για καθε γευμα,ε;Το λιπος δεν ειναι πολυ;Πρεπει να το ψαξω και με τις ποσοτητες και γενικοτερα

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Αυτο ειναι υδατανθρακες-πρωτεϊνη-λιπος,ετσι;Για καθε γευμα,ε;Το λιπος δεν ειναι πολυ;Πρεπει να το ψαξω και με τις ποσοτητες και γενικοτερα

  16. #16
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    Ηθελα την βοηθεια σας στην διατροφη μου,Το θεμα ειναι οτι εχω παρει αρκετο λιπος και νομιζω οχι αναλογο ογκο.Δεν εχω την πολυτελεια να ζυγιζω φαγητα κτλ,κανω ομως οτι καλυτερο μπορω.Δειτε και πειτε μου αν κανω κατι λαθος ή αν μπορω να την καλυτερευεσω.Ειμαι αρκετα τσατισμενος με το αποτελεσμα και δεν μπορω να εντοπισω που σφαλω...Λοιπον:

    8.30 &gt; 6 ασπραδια+1 ολοκληρο
    100 γρ κουακερ με μια κουταλια μεγαλη μελι και απαχο γαλα
    βιταμινες
    12.00&gt; ενα τοστ με γαλοπουλα(4-5 φετες) και δυο φετες μαυρο ψωμι
    15.00&gt; 150 γρ ρυζι (ή μακαρονια σπανια) με 250-300 γρ κρεας
    (μοσχαρι,φιλετο κοτοπουλο ή τονο)
    18.00&gt; 6 ασπαραδια+1 κροκο (ή τονο) με ρυζι
    19.00&gt; ροφημα πρωτεϊνης
    προπονηση και καπακι μετα πρωτεϊνη με δεξτροζη
    21.00&gt; ρυζι ή πατατα βραστη με 250 γρ κρεας (ή πολλα ασπαραδια)
    και λαχανικα (οπως πχ μπροκολα)
    24.00&gt; 200 γρ κοτατζ Η τονο
    χονδρικα αυτα,με τη διαφορα οτι μπορει ναχωσω πουθενα λιγη φετα ή καμια ψιλοσαβουριτσα,αλλα οχι ακραια πραγματα.Αεροβια κανω 2-3 φορες την εβδομαδα,συνηθως σχοινακι (κανα τεταρτο εντονα).
    παραθετω και το λινκ για το προγραμμα που ακολουθω,με τη διαφορα οτι εχω προσθεσει αρσεις θανατου,κανω τους ωμους ή μονους τους ή τους χωριζω σε 3 μοιρες.Μαζι με τα ποδια κανω και καμια αλλη ομαδα που υστερω και εχουν περασει καποιες μερες.Εχω ανεβασε κιλα στις ασκησεις και κανω εντονα με μισο λεπτο περιπου διαλλειμμα.
    προγραμμα http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=6612&
    </blockquote id=quote>φιλε μου το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να μειωσεις τους υδατανθρακες,φαε τις μισες ποσοτητες απο οτι ετρωγες και θα δεις διαφορα,την πρωτεινη μην την μειωσεις,φαε μια κουπα ρυζι μονο,δυο πατατες μεσαιες η μια μεγαλη,προσπαθησε να τρως σαβουρες μια φορα την εβδομαδα.
    the best supplement is time..!!!

  17. #17
    Pumping Iron RONI78's Avatar
    Join Date
    05-11-07
    Location
    Πειραιας, Greece.
    Posts
    287

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    Ηθελα την βοηθεια σας στην διατροφη μου,Το θεμα ειναι οτι εχω παρει αρκετο λιπος και νομιζω οχι αναλογο ογκο.Δεν εχω την πολυτελεια να ζυγιζω φαγητα κτλ,κανω ομως οτι καλυτερο μπορω.Δειτε και πειτε μου αν κανω κατι λαθος ή αν μπορω να την καλυτερευεσω.Ειμαι αρκετα τσατισμενος με το αποτελεσμα και δεν μπορω να εντοπισω που σφαλω...Λοιπον:

    8.30 &gt; 6 ασπραδια+1 ολοκληρο
    100 γρ κουακερ με μια κουταλια μεγαλη μελι και απαχο γαλα
    βιταμινες
    12.00&gt; ενα τοστ με γαλοπουλα(4-5 φετες) και δυο φετες μαυρο ψωμι
    15.00&gt; 150 γρ ρυζι (ή μακαρονια σπανια) με 250-300 γρ κρεας
    (μοσχαρι,φιλετο κοτοπουλο ή τονο)
    18.00&gt; 6 ασπαραδια+1 κροκο (ή τονο) με ρυζι
    19.00&gt; ροφημα πρωτεϊνης
    προπονηση και καπακι μετα πρωτεϊνη με δεξτροζη
    21.00&gt; ρυζι ή πατατα βραστη με 250 γρ κρεας (ή πολλα ασπαραδια)
    και λαχανικα (οπως πχ μπροκολα)
    24.00&gt; 200 γρ κοτατζ Η τονο
    χονδρικα αυτα,με τη διαφορα οτι μπορει ναχωσω πουθενα λιγη φετα ή καμια ψιλοσαβουριτσα,αλλα οχι ακραια πραγματα.Αεροβια κανω 2-3 φορες την εβδομαδα,συνηθως σχοινακι (κανα τεταρτο εντονα).
    παραθετω και το λινκ για το προγραμμα που ακολουθω,με τη διαφορα οτι εχω προσθεσει αρσεις θανατου,κανω τους ωμους ή μονους τους ή τους χωριζω σε 3 μοιρες.Μαζι με τα ποδια κανω και καμια αλλη ομαδα που υστερω και εχουν περασει καποιες μερες.Εχω ανεβασε κιλα στις ασκησεις και κανω εντονα με μισο λεπτο περιπου διαλλειμμα.
    προγραμμα http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=6612&
    </blockquote id=quote>φιλε μου το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να μειωσεις τους υδατανθρακες,φαε τις μισες ποσοτητες απο οτι ετρωγες και θα δεις διαφορα,την πρωτεινη μην την μειωσεις,φαε μια κουπα ρυζι μονο,δυο πατατες μεσαιες η μια μεγαλη,προσπαθησε να τρως σαβουρες μια φορα την εβδομαδα.
    the best supplement is time..!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    Αυτο ειναι υδατανθρακες-πρωτεϊνη-λιπος,ετσι;Για καθε γευμα,ε;Το λιπος δεν ειναι πολυ;Πρεπει να το ψαξω και με τις ποσοτητες και γενικοτερα
    </blockquote id=quote>

    Είναι μια αναλογία που ισχύει για όλη την ημέρα.Το λίπος σε μια διατροφή 3000 θερμίδων είναι 66 γραμμάρια.Αυτό το νούμερο βγαίνει με την αναλογία που έγραψα παραπάνω.Φυσικά μιλάμε πάντα για καλά λιπαρά απο έλαια και Ω3.

    Αλλά βασικό είναι να ζυγίσεις για να δείς το πόσο τρώς τελικά.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tattoo

    Αυτο ειναι υδατανθρακες-πρωτεϊνη-λιπος,ετσι;Για καθε γευμα,ε;Το λιπος δεν ειναι πολυ;Πρεπει να το ψαξω και με τις ποσοτητες και γενικοτερα
    </blockquote id=quote>

    Είναι μια αναλογία που ισχύει για όλη την ημέρα.Το λίπος σε μια διατροφή 3000 θερμίδων είναι 66 γραμμάρια.Αυτό το νούμερο βγαίνει με την αναλογία που έγραψα παραπάνω.Φυσικά μιλάμε πάντα για καλά λιπαρά απο έλαια και Ω3.

    Αλλά βασικό είναι να ζυγίσεις για να δείς το πόσο τρώς τελικά.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    204

    Default

    Mαλιστα.Θα το παρω λοιπον πιο ζεστα για να δω χαϊρι...Ευχαριστω πολυ παιδια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •