Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default Χονδροπάθεια και Ασκήσεις - Βοήθεια Παρακαλώ!

    Καλησπερα παιδια...
    εχω χονδροπαθεια επιγονατιδος και στα δυο γονατα... ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...

    1) τι ασκηση μπορω να κανω για τον εσω πλατυ στο γυμναστηριο;
    2) εφοσον πρεπει να αποφευγω να κανω ασκησεις με λυγισμενα ποδια (π.χ. leg extension κανω με μαξιμουμ 30μοιρες) τι ασκηση να κανω στο γυμνατηριο για τους οπισθιους μηριαιους;
    3) ξερω οτι κανουν καλο οι ισομετρικες... πως θα μπορουσα να τις συνδιασω με τις κανονικες ασκησεις; να κανω μια μερα της βδομαδας ισομετρικες και αλλη μια μερα της βδομαδας κανονικα τις ασκησεις;
    4)ισοτονικες ασκησεις ποιες ακριβως ειναι;

    ευχαριστω προκαταβολικα
    Last edited by Hanos; 14-05-11 at 00:42.

  2. #2
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

    Default

    ισοτονικές ασκήσεις: Περπάτημα, τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι, πατινάζ. Όλα αθλήματα κατά τα οποία οι μυς συστέλλονται και μετά επιμηκύνονται αναπαράγοντας συνεχώς την ίδια ένταση και πίεση.




    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Καλησπερα παιδια...
    εχω χονδροπαθεια επιγονατιδος και στα δυο γονατα... ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...

    1) τι ασκηση μπορω να κανω για τον εσω πλατυ στο γυμναστηριο;
    2) εφοσον πρεπει να αποφευγω να κανω ασκησεις με λυγισμενα ποδια (π.χ. leg extension κανω με μαξιμουμ 30μοιρες) τι ασκηση να κανω στο γυμνατηριο για τους οπισθιους μηριαιους;
    3) ξερω οτι κανουν καλο οι ισομετρικες... πως θα μπορουσα να τις συνδιασω με τις κανονικες ασκησεις; να κανω μια μερα της βδομαδας ισομετρικες και αλλη μια μερα της βδομαδας κανονικα τις ασκησεις;
    4)ισοτονικες ασκησεις ποιες ακριβως ειναι;




    ευχαριστω προκαταβολικα

  3. #3
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Καλησπερα παιδια...
    εχω χονδροπαθεια επιγονατιδος και στα δυο γονατα... ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...
    χμμμ... δύσκολη περίπτωση

    1) τι ασκηση μπορω να κανω για τον εσω πλατυ στο γυμναστηριο;
    Ίσως πρέσσα με τα πόδια στο άνοιγμα των ώμων και τα πέλματα "ανοιχτά" σαν πάπια -δεν ξέρω πώς να στο πω καλύτερα-. Ξεκίνα με λίγα κιλά και λύγιζε μέχρι εκεί που σε "παίρνει"

    2) εφοσον πρεπει να αποφευγω να κανω ασκησεις με λυγισμενα ποδια (π.χ. leg extension κανω με μαξιμουμ 30μοιρες) τι ασκηση να κανω στο γυμνατηριο για τους οπισθιους μηριαιους;
    Άρσεις με τεντωμένα πόδια. Με δύο αλτήρες, ξεκινάς από όρθια στάση και σκύβεις πάντα με τεντωμένα πόδια μέχρι οι αλτήρες να ακουμπήσουν τις μύτες των ποδιών σου. Μετά επανέρχεσαι σε όρθια θέση.
    Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στους μηρ.δικέφαλους και στον κ...λο.


    3) ξερω οτι κανουν καλο οι ισομετρικες... πως θα μπορουσα να τις συνδιασω με τις κανονικες ασκησεις; να κανω μια μερα της βδομαδας ισομετρικες και αλλη μια μερα της βδομαδας κανονικα τις ασκησεις;
    Ποτέ δεν τις συμπάθησα. Επίσης έχω την αίσθηση ότι είναι ασκήσεις που τις κάνεις ΑΝ θες μία στο τόσο.

    4)ισοτονικες ασκησεις ποιες ακριβως ειναι;

    ευχαριστω προκαταβολικα
    Αυτές είναι οι δικές μου προτάσεις.
    Πιστεύω όμως ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις ένα φυσικοθεραπευτή που εμπιστεύεσαι για το τί θα μπορούσες να κάνεις.
    Μην το παίρνεις αψήφιστα.

  4. #4
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Καλησπερα παιδια...
    εχω χονδροπαθεια επιγονατιδος και στα δυο γονατα... ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις...

    1) τι ασκηση μπορω να κανω για τον εσω πλατυ στο γυμναστηριο;
    2) εφοσον πρεπει να αποφευγω να κανω ασκησεις με λυγισμενα ποδια (π.χ. leg extension κανω με μαξιμουμ 30μοιρες) τι ασκηση να κανω στο γυμνατηριο για τους οπισθιους μηριαιους;
    3) ξερω οτι κανουν καλο οι ισομετρικες... πως θα μπορουσα να τις συνδιασω με τις κανονικες ασκησεις; να κανω μια μερα της βδομαδας ισομετρικες και αλλη μια μερα της βδομαδας κανονικα τις ασκησεις;
    4)ισοτονικες ασκησεις ποιες ακριβως ειναι;

    ευχαριστω προκαταβολικα
    τις ασκησεις αυτες στις εδωσε καποιος ειδικος;

    1) προτεινε ο shadowmaker αρκετα καλη ασκηση
    2) για οπισθιους μηριαιους μια λυση ειναι αρσεις με αλυγιστα γονατα, ή για περσισσοτερη ασφαλεια να βρεις μηχανημα για leg curls στο οποιο κανεις ορθιος, στο μηχανημα που κανεις ξαπλωτος απεφυγε το γιατι τα γονατα ακουμπανε πανω σε επιφανεια
    3) ισομετρικες δεν προσφερουν και πολλα, τις κανεις οταν δε θες να μην εχεις κινηση στην αρθρωση, δλδ ο μυς συσπαται στατικα. μπορεις να κανεις ισομετρικη μονο για τον 4κεφαλο αφου λες οτι τον δουλευεις μονο απο 30 μοιρες, βαζοντας 1 μαξιλαρι κατω απο τα γονατα και πιεζοντας το κατω συσποντας ετσι τον μυ..
    4) ισοτονικες ειναι σχεδον ολες οι ασκησεις που κανουμε στα βαρη και στην αεροβια, π.χ. στις καμψεις δικεφαλων με μπαρα, στο ανεβασμα ειναι 1 ειδος ισοτονικης συσπασης και στο κατεβασμα αλλο ειδος συσπασης. δλδ στις στο 1) και 2) θα κανεις ισοτονικες ασκησεις, οι μυς σου θα συσπωνται και θα διατεινονται παραγοντας κινηση

  5. #5
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    outnumb,εχει στο γυμναστηριο μου μηχανημα για leg curls ορθιος αλλα αφου εκει πρεπει να λυγιζεις τα γονατα μηπως τα ζοριζει; ή η συγκεκριμενη ασκηση δεν ζοριζει γονατα;

    διατασεις για τη λαγονοκνημιαια ταινια ξερει κανεις πως γινονται;

  6. #6
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    outnumb,εχει στο γυμναστηριο μου μηχανημα για leg curls ορθιος αλλα αφου εκει πρεπει να λυγιζεις τα γονατα μηπως τα ζοριζει; ή η συγκεκριμενη ασκηση δεν ζοριζει γονατα;

    διατασεις για τη λαγονοκνημιαια ταινια ξερει κανεις πως γινονται;
    σε ξαναρωτω σου τα ειπε καποιος ειδικος αυτα; ορθοπεδικος μηπως;

    αλλη η πιεση που δεχεται το γονατο οταν κανεις ασκησεις για 4κεφαλο και αλλη πιεση οταν κανεις οπισθιους.. εχεις συμβουλη να μη πιεζεις τα γονατα σε ασκησεις με λυγισμενα γονατα; αν ναι, κανε αρσεις με αλυγιστα (προσεκτικα)
    για λαγονοκνημιαια ταινια κανε σε μηχανημα για απαγωγους, απο ορθια θεση ομως, η καποια αλλη ασκηση παρομοια με αυτη

  7. #7
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Ναι φιλε μου, μουτοχει πει ορθοπεδικος αυτο... να μην ασκουνται εντονες πιεσεις στο γονατο στα βαρη. μουπε π.χ. σκουωτ να το ξεχασω και πρεσσα να μη φτανω κατω απο 90 μοιρες.
    Οπως επισης καισ το leg extension οχι πανω απο 30 μοιρες.
    Xmmm... μηχανημα για απαγωγους ορθιο ομως; γιατι οχι το καθιστο το κλασσικο;
    Last edited by Hanos; 14-05-11 at 17:27.

  8. #8
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Xmmm... μηχανημα για απαγωγους ορθιο ομως; γιατι οχι το καθιστο το κλασσικο;
    γιατι οταν εισαι ορθιος ''πιανει'' ολη την λαγονοκνημιαια ταινια, τεσπα, τωρα για αρχη κανε καθιστος γιατι ειναι ασφαλεστερο και μετα απο καποιο καιρο κανε ορθιος

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-05-11
    Posts
    1

    Default

    Καλησπέρα!!! "hanos" εχω και εγω χονδροπαθεια εδω κ 3-4 χρονια κ δεν λεει να περασει....ο ορθοπεδικοσ μου ειχε δωσει κατι βιταμινες και οσο τις επερνα το γονατο δεν με πονουσε.οσον αφορα πρεσσα και ποδηλατο που ακουστικε προηγουμενως μου τα ειχε απαγορευση διοτι το γονατο κατα την διαρκεια οποιασδηποτε ασκησης για τον μυρο θα πρεπει να μην ειναι λυγισμενο....

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by mixalis_4 View Post
    Καλησπέρα!!! "hanos" εχω και εγω χονδροπαθεια εδω κ 3-4 χρονια κ δεν λεει να περασει....ο ορθοπεδικοσ μου ειχε δωσει κατι βιταμινες και οσο τις επερνα το γονατο δεν με πονουσε.οσον αφορα πρεσσα και ποδηλατο που ακουστικε προηγουμενως μου τα ειχε απαγορευση διοτι το γονατο κατα την διαρκεια οποιασδηποτε ασκησης για τον μυρο θα πρεπει να μην ειναι λυγισμενο....
    Βιταμινες οταν λες εννοεις τα φακελλακια γλουκοζαμινης?

  11. #11
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Μιχαλη, ποδηλατο επιτρεπεται με πολυ χαλαρη ενταση και για λιγο 10-15'.
    Νομιζω για λιγο και χαλαρα τιποτα δεν ειναι απαγορευτικο.
    Οσον αφορα την πρεσσα δεν μου την απαγορεψαν δυο πολυ καλη ορθοπεδικοι πουχω μιλησει. Αρκει βεβαια να μην λυγιζεις κατω απο 90μοιρες τα ποδια.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-06-10
    Posts
    6

    Default

    ελλειπτικο!!!ολες τις ασκησεις χωρις να κανεις ολοκληρες καμψεις.
    ποδηλατο,σκουωτ κλπ μονο αν δεν εχεις φλεγμονη αυτη τη περιοδο(αν εχεις καλυτερα να ξεκουραστεις,αν δεν θες να ξεκουραστεις,παρε τουλαχιστον κανενα λιπαντικο για τις αρθρωσεις).οσο για την πρεσσα προσωπικα θεωρω οτι ειναι πολυ πιο ''υπουλη'' απο τα σκουωτ.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Dikas,Πιο "υπουλη" η πρεσσα σε πιο θεμα; στη χονδροπαθεια;
    Το ελλειπτικο για χονδροπαθεις θεωρειται safe? ti εννοεις χωρις καμψεις;
    Last edited by Hanos; 17-05-11 at 11:17.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-06-10
    Posts
    6

    Default

    ναι το ελλειπτικο θεωρειτε safe για τα γονατα(εχω κ εγω χονδροπαθεια κ στα 2),για τις καμψεις λεω το ιδιο που εγραψες(leg extension 30 μοιρες πχ,ε δοκιμασε το και στις υπολοιπες ασκησεις,δεν εχει νοημα να το κανεις για παντα,αλλα γι'αυτη τη περιοδο καλο θα σου κανει)
    .επισης στο leg extension μπορεις να εκτελεις και απο 1 σετ με τις μυτες των ποδιων ελαφρως γυρισμενες προς τα μεσα και μετα προς τα εξω(χωρις να παρεκλινει το γονατο!)για να απομονωνεις τον εσω κ τον εξω πλατυ.τα σκουοτ σε ''αναγκαζουν'' να εκτελεις σωστα,ενω στην πρεσσα ανετα υπερεκτιμουμε τις δυναμεις μας.

    κατι γενικο τωρα,τη χονδροπαθεια θα την εχουμε μια ζωη,το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να δυναμωνουμε τους μυς που περιβαλλουν τα γονατα.αυτο δε σημαινει οτι δεν θα εχεις πονους 'η φλεγμονες τη περιοδο που θα τα ζοριζεις,αλλα σε καθε ειδος εκγυμνασης κατι κερδιζεις κατι χανεις,δεν ξερω ανθρωπο που να κανει βαρη και να μην εχει μια χονδροπαθεια 'η τενοντιτιδα 'η κηλη 'η κατι τελος παντων!αλλα ξερεις κατι,προτιμω να παθω κατι απο τα βαρη παρα απο το καθισιο!

    παντως δεν υπαρχει τπτ καλυτερο απ'το να εμπιστευεσαι τον ορθοπεδικο σου,οπως και να'χει κ εγω ο,τι σου ειπα τα εχω συμβουλευτει κ τα εχω κανει αλλα ορθοπεδικος δεν ειμαι.συγνωμη για τη μεγαλη απαντηση.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Παιδια να ρωτησω κατι ψιλοασχετο βεβαια, η χονδροπαθεια πως φαινεται στο ποδι?εξεχει καποιο κοκκαλο πχ?thanx
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  16. #16
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    Παιδια να ρωτησω κατι ψιλοασχετο βεβαια, η χονδροπαθεια πως φαινεται στο ποδι?εξεχει καποιο κοκκαλο πχ?thanx
    η παθηση ειναι ''εσωτερικη'', στο χονδρο του γονατος, ο οποιος ''αλλοιωνεται'' για χ,ψ λογους... εξωτερικα μη περιμενεις να δεις κατι.. ισως λιγο φλεγμονη που μπορει να ''φουσκωσει'' (πρηξει) το γονατο και αυτο οταν εισαι σε αρχικο σταδιο.

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    επειδη ειχα μικροτερος αυτο το θεμα, απο το καρατε που τεντωναμε τα ποδια(μεγα λαθος των ασχετων δασκαλων) απεφυγε παση θυσια το leg extention..........ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ.
    τωρα ,ενας ορθοπαιδικος του πανελληνιου μου προτεινε προσφατα που τον επισκεφτηκα επειδη ειχα καποιες ενοχλησεις αλλα τελικα θλαση ηταν ,
    μ ειπε να αγορασω καποια παποθτσια π απο κατω εχουν μπαρα και βαζεις κιλα...και να κανω ισομετρικες 3 φορες την εβδομαδα απο 3-4 σετ στο καθε ποδια και να το κραταω 10 δευτερολεπτα....βοηθαει πραγματικα....δεν εχω ποτε προβλημα ουτε σε squat ουτε πουθενα...φαντασου οτι η ομαδα της αρσης βαρων το κανει 1-2 μηνες τον χρονο .....δυναμωνει τρελα ο τετρακεφαλος
    αυτα απο εμενα

  18. #18
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    παιδια τελικα στα leg curls οι χονδροπαθεις μπορουμε να λυγιζουμε κανονικα τα γονατα μεχρι 90μοιρες?

  19. #19
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    μπορεις αλλα οπως ειπαμε πιο πανω απο ορθια θεση τα leg curls

  20. #20
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    παιδια παιζει για οπισθιουσ μηριαιουσ κ ενα μηχανημα σαν το leg extension.. Αλλα κανεισ τη κινηση αντιθετα. Αυτο μηπωσ ειναι ακομα καλυτερο απτα ορθια leg curls?

  21. #21
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    κανεις;;;

  22. #22
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    παιδια παιζει για οπισθιουσ μηριαιουσ κ ενα μηχανημα σαν το leg extension.. Αλλα κανεισ τη κινηση αντιθετα. Αυτο μηπωσ ειναι ακομα καλυτερο απτα ορθια leg curls?
    για το καθιστο leg curl δε λες; αν μπορεσεις και βολευτεις σ'αυτο το μηχανημα χρησιμοποιησε το

  23. #23
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Αναμεσα στο καθιστο leg curl (οχι το ξαπλωτο μπρουμητα!!) και στο oρθιο leg curl ποιο εχει τη λιγοτερη επιβαρυνση στα γονατα;

  24. #24
    Pumping Iron outnumb's Avatar
    Join Date
    18-01-10
    Location
    North, very north
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by Hanos View Post
    Αναμεσα στο καθιστο leg curl (οχι το ξαπλωτο μπρουμητα!!) και στο oρθιο leg curl ποιο εχει τη λιγοτερη επιβαρυνση στα γονατα;
    το ορθιο (ειναι και πιο βολικο)

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-11
    Posts
    1

    Default

    Κατ' αρχήν χαιρετώ την παρέα σας!
    Εδώ και ένα χρόνο έχω και εγώ πρόβλημα με τους χόνδρους μου.
    Άρχισε με το αριστερό πόδι και μετά απο λίγους μήνες έπιασε και το δεξί!
    Ο γιατρός μου έδωσε μόνο αντιφλεγμονώδη φάρμακα.
    Εγώ μετά απο ψάξιμο, άρχισα να παίρνω Glusamine sulfate σε σακουλάκια. Ένα κάθε ημέρα.
    Μετά απο δυο μήνες περίπου τα γόνατα άρχισαν να μην κάνουν αυτόν τον ενοχλητικό θόρυβο (κλακ - κλακ)!
    Θα ήθελα να μάθω εάν και κάποιος άλλος απο εσάς έκανε αυτην την θεραπεία αν την συνεχίζει και τι αποτέλεσμα είχε.
    Σας ερωτώ, γιατί είστε "ψαγμένοι" στο θέμα της σωματικής διάπλασης!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    glucosamine λέγεται και συνήθως συνδιάζεται με χονδροιτίνη και msm
    έχουν καλύτερα αποτελέσματα αυτά τα 3 μαζί
    τώρα βελτίωση βλέπεις ανάλογα το πρόβλημα... κάποιος με μικροενοχλήσεις κάτι θα δει, κάποιος με κάτι σοβαρότερο όχι
    εγώ παίρνω αυτό: http://www.iherb.com/Now-Foods-Gluco...sules/581?at=0
    και είμαι ευχαριστημένος

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-07-05
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Quote Originally Posted by msdmn View Post
    glucosamine λέγεται και συνήθως συνδιάζεται με χονδροιτίνη και msm
    έχουν καλύτερα αποτελέσματα αυτά τα 3 μαζί
    τώρα βελτίωση βλέπεις ανάλογα το πρόβλημα... κάποιος με μικροενοχλήσεις κάτι θα δει, κάποιος με κάτι σοβαρότερο όχι
    εγώ παίρνω αυτό: http://www.iherb.com/Now-Foods-Gluco...sules/581?at=0
    και είμαι ευχαριστημένος
    Παιρνεις 3 καψουλες οπως λεει?

  28. #28
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    yes...

    omega3 παίρνεις; και αυτά βοηθάν

  29. #29
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    msdmn, απο που το περνεις αυτο;
    δε το βρηκα απτα shops που ψωνιζω :-(

  30. #30
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    απτό λινκ που σου έδωσα


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. την βοήθεια σας παρακαλώ..
    By SAKISMIP in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 08-11-08, 02:59
  2. Σας Παρακαλώ Για Βοήθεια!
    By provlhma in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 19-10-04, 00:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •