Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25

Hybrid View

  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default Stepper vs Διάδρομο - Πόσες Θερμίδες καίμε / ώρα

    διαβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι όταν ανεβαίνουμε σκαλοπάτια (walking up stairs) καίμε 1050 θερμίδες/ώρα ενώ με το τρέξιμο (7.5 mph) καίμε 750 θερμίδες/ώρα.

    Ισχύει αυτό; Ειναι πράγματι καλυτερη γυμνατική για απώλεια λίπους τα σκαλοπάτια;
    καί θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ίδιο ισχύει μεταξύ του stepper και του διάδρομού;

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-11
    Posts
    7

    Default

    Η εμπειρία μου γενικά με αυτά τα μηχανήματα. Πάντα γυμναζόμουνα αρκετά και είχα συνηθίσει σε κατανάλωση πολλών θερμιδών καθημερινά. Έπειτα απο δύο χρόνια ακινησία λόγω στρατού και τραυματισμών πάχυνα ελεεινά. Ξεκίνησα γυμναστήριο και έπειτα απο περίπου 1,5 μήνα ήμουνα σε θέση να αρχίσω να πιέζω τον εαυτό μου.

    Εν αρχή έκανα ποδήλατο. Μέγισοτ βαθμό δυσκολίας με μεγάλη ταχύτητα για 1500 θερμίδες. Μου έπαιρνε τις πρώτες μέρες λιγότερο απο 120 λεπτά και τελικώς κατέληξα σε 100 λεπτά ή 15 θερμίδες ανά λεπτό. Μερικές καλές μέρες πιεζόμουνα πάρα πολύ και το ρεκόρ μου ήταν 92+ λεπτά για τις 1500 θερμίδες.

    Παράλληλα έκανα και ελλειπτικό, μέγιστο βαθμό δυσκολίας αλλά πιεζόμουνα για να κρατήσω αυτόν τον ρυθμό, 15 ανά λεπτό. Μέχρι που ανακάλυψα ότι άμα κρατάς ψηλή ταχύτητα και μεσαίο βαθμό δυσκλοίας μπορείς να το ξεσκίσεις το μηχάνημα. Με 12/25 και 260+ steps ανά λεπτό καιω μέχρι και 25 θερμίδες ανά λεπτό (εννοείται δεν το κρατάω καθόλη την διάρκεια) και το ρεκόρ μου είναι 62 λεπτά για τις 1500 θερμίδες.

    Σε διάδρομο δεν έχω τρέξει ποτέ μου και μάλλον ούτε πρόκειται γιατί με πιάνει κατάθλιψη. Τον σιχαίνομαι και καις ελεεινά αργά θερμίδες. Δεν την παλεύω καθόλου. Αντιθέτως γουστάρω πολύ να πηγαίνω για τρέξιμο έξω όπου λέγεται πως είναι και πιο αποδοτικό. Μετά απο 20 γύρους (περίπου όσο ένας στίβος κάθε γύρος, δεν θυμάμαι πόση ώρα τρέξιμο, μιάμιση ώρα περίπου με πολύ αργό ρυθμό) σε ανώμαλο έδαφος ...
    Το κάψιμο (γαλακτικό οξύ?) δεν συγκρινότανε με την καμμία με τα άλλα. Ενώ τώρα πηγαίνω κάθε μέρα για 1500 θερμίδες, τα χριστούγεννα πήγαινα μέρα παρά μέρα χωρίς να ξέρω πόσες θερμίδες αλλά επειδή δεν έκανα και βάρη αδυνάτισα σημαντικά.

    Στην επιστροφή λόγω όγκου που είχα χάσει δυσκολευτικα να επανέλθω στα βάρη που έκανα αρχικά αλλά επανήλθα γρήγορα και τώρα έχω ανέβει σημαντικά.

    Επομένως η εμπειρία μου μου λέει ότι άμα θέλεις να αδυνατίσεις το ελεύθερο τρέξιμο είναι το καλύτερο.
    Άμα θέλεις να γυμναστείς το stepper είναι πολύ καλύτερο γιατί ζεσταίνει και το σώμα. Καλύτερα πριν την γυμναστική να κάνεις stepper παρά οτιδίποτε άλλο, οι ασκήσεις θα σου βγούνε πολύ πιο εύκολα. Παράλληλα δεν υπάρχει πιο γρήγορος ρυθμός να κάψεις θερμίδες.

    Έχω αγοράσει ένα pedometer που μετράει αποστάσεις, ταχύτητες, χιλιόμετρα κτλ. και όταν επιστρέψω Ελλάδα (δυστυχώς αργώ ακόμα) θα μετρίσω πόσες θερμίδες καίω στους 20 γύρους και πόση ώρα μου παίρνει και θα σας πω.
    PS: Μην αγοράσετε pedometer απο Ελλάδα, τα έβρισκα απο 40 μέρχι 60+ ευρώ και βρήκα απο Αγγλία με 6 λίρες.
    PS2:Το ελεύθερο τρέξιμο σε δάσος ταλαιπωρεί αρκετά λόγω σκόνης.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Φιλε μου λιγο δυσκολο παντως σε 60 λεπτα να καψεις 1500 θεριδες :P ουτε να σε κυνηγουσαν 10 ζουλου δεν καις.ΜΗν κοιτας τη γραφουν οι διαδρομοι και τα οργανα,οτι νανε γραφουν...Παντως αν θες να καψεις λιπος γιατι ειδα που ειπες οτι παχυνες πολυ δεν πρεπει να πηγαινεις σφερα στην αεροβια και να φτανεις να σε καιει το γαλακτικο οξυ.Το αντιθετο θελει,σφυγμους χαμηλους και μετρια ενταση
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-11
    Posts
    7

    Default

    Τα Cross Walkers είναι τα Technogym της excite. Δοκίμασα και σε άλλα για να δω τους χρόνους και είναι ίδιοι μπας και ήταν ελαττωματικό. Πάντως η ημέρα εκείνη που το έκανα σε 62 λεπτά ήτανε και η μοναδική. Ήμουνα αύπνος απο τα νεύρα μου και όταν έκανα ήμουνα πολύ τσαντισμένος και ανέβαζα ταχύτητα. Νομίζω 260 steps per minute είναι όντως πάρα πολλά. Πάντως την τελευταία εβδομάδα δεν μου βγαίνει με τίποτα.

    Όσο για αυτό που λες ότι θέλει σφυγμούς χαμηλούς και μέτρια ένταση ισχύει μονάχα εν μέρη. Δηλαδή ναι καις περισσότερο ποσοστό λίπους απο ότι θερμίδες ενώ στην άλλη περίπτωση καις μεγαλύτερο ποσοστό θερμιδών.
    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι καις περισσότερη ποσότητα λίπους απλά τα ποσοστά αλλάζουνε.Ανεξαρτήτως ποσοστών η ποσότητα μπορεί να είναι και μεγαλύτερη.

    Άλλο να κάψεις 300 θερμίδες εκ των οποίων οι 240 να είναι λίπος και άλλο να κάψεις 1000 θερμίδες εκ των οποίων οι 400 να είναι λίπος σε ίδιο χρόνο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-11
    Posts
    7

    Default

    Update.
    Πιστεύω ότι το step είναι το καλύτερο. Είναι πιο σταθερό απο το cross trainer. Δηλαδή, άμα τα φτύσεις στο cross trainer και δεν μπορείς να κρατήσεις μία ταχύτητα καις μισή θερμίδα το 15ώρο. Ενώ στο step και κουρασμένος να είσαι κρατάς έναν καλό ρυθμό και άμα ζοριστείς λίγο καις και περισσότερες θερμίδες.
    Για έναν μήνα που ήρθα στην Ελλάδα μέτραγα 2500 θερμίδες στο step σε αρκετά καλό χρόνο.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie alexandra-ab's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    59

    Default

    το step γυμναζει πολυ περισσοτερο κ τους γλουτους..! απο οτι το περπατημα ετσι??

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-11
    Posts
    1

    Default

    παιδια διαβασα αυτο που λετε 1050 θερμιδες στην ωρα αν αναιβεις σκαλια και πηγα να το δοκιμασω και πριν ξεκινησω ζυγιστηκα (ειμουν 73 κιλα) και μετα απο 25 λεπτα ειχα χαση παλι με ζυγισμα 300 θερμιδες δεν ισχυει τελικα αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο γιατρος μου το ειχε πει (ορθοπεδικος) οτι χανεις πολες θερμιδες αλλα δεν ηξερε ποσες αλλα μου ειπε να προσεχουμε τα γονατα γιατι δημιουργει προβληματα
    Last edited by super3; 25-05-11 at 10:09.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by super3 View Post
    (ειμουν 73 κιλα) και μετα απο 25 λεπτα ειχα χαση παλι με ζυγισμα 300 θερμιδες δεν ισχυει τελικα αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    νομιζω αυτο που γραφεις ειναι οι απωλειες νερου
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    νομιζω αυτο που γραφεις ειναι οι απωλειες νερου
    Ακριβώς!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #10
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by alexandra-ab View Post
    το step γυμναζει πολυ περισσοτερο κ τους γλουτους..! απο οτι το περπατημα ετσι??
    Για δοκίμασε διάδρομο σε κλίση 4-5% να δεις !!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  11. #11
    Bodybuilding Newbie alexandra-ab's Avatar
    Join Date
    18-05-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    59

    Default

    δυστυχως δ παω γυμναστηριο, αλλα τρεχω σε γηπεδο..οποτε δ μπορω να βρω ανυφορες.. :/
    παρολαυτα εχω στεπ στο σπιτι, (αλλα το κλασικο,οχι αυτο με τα σκαλοπατια).. οποτε τι να προτιμησω απο τα 2?

  12. #12
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by alexandra-ab View Post
    δυστυχως δ παω γυμναστηριο, αλλα τρεχω σε γηπεδο..οποτε δ μπορω να βρω ανυφορες.. :/
    παρολαυτα εχω στεπ στο σπιτι, (αλλα το κλασικο,οχι αυτο με τα σκαλοπατια).. οποτε τι να προτιμησω απο τα 2?
    Ε,εντάξει το στεπ !
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •