Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 122
  1. #31
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    μπραβο Γιαννη υπεροχο το αρθρο σου κ πολυ χρησιμο!!!
    υποκλινομαι[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  2. #32
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    μπραβο Γιαννη υπεροχο το αρθρο σου κ πολυ χρησιμο!!!
    υποκλινομαι[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    </blockquote id=quote>Μαλλον εγω υποκλινομαι[:-graduate][:-graduate]

  3. #33
    Pumping Iron Red.Out's Avatar
    Join Date
    29-05-06
    Location
    Sin City.
    Posts
    550

    Default

    Πολυ καλο και ενημερωτικο μπραβο σου.

    Αναφερεις "Με περισσοτερες απο 12 επαναληψεις η προπονηση αποκτα αεροβιο χαρακτηρα"
    Υποστηριζεις δηλαδη οτι πολλες επαναληψεις -&gt; μεγαλυτερη καυση λιπους/συντηρηση(η μικροτερη απωλεια) μυικου ιστου?
    Eat clean, lift hard, fuck the rest.

  4. #34
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Red.Out

    Πολυ καλο και ενημερωτικο μπραβο σου.

    Αναφερεις "Με περισσοτερες απο 12 επαναληψεις η προπονηση αποκτα αεροβιο χαρακτηρα"
    Υποστηριζεις δηλαδη οτι πολλες επαναληψεις -&gt; μεγαλυτερη καυση λιπους/συντηρηση(η μικροτερη απωλεια) μυικου ιστου?


    </blockquote id=quote>Σε ευχαριστω Γιαννη με περισοτερες απο 12 επαναληψεις καιμε περισοτερο λιπος αλλα εχουμε μεγαλη απωλεια μυικου ιστου εγω προτεινω να καιμε λιπος απο την αεροβια και την διατροφη και να κραταμε μυς απο την προπονηση με βαρη γιατι αμα καιμε λιπος και απο τα βαρη θα εχουμε μεγαλη απωλεια

  5. #35
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    με περισοτερες απο 12 επαναληψεις καίμε περισοτερο λιπος αλλα εχουμε μεγαλη απωλεια μυικου ιστου εγω προτεινω να καιμε λιπος απο την αεροβια και την διατροφη και να κραταμε μυς απο την προπονηση με βαρη γιατι αμα καιμε λιπος και απο τα βαρη θα εχουμε μεγαλη απωλεια
    </blockquote id=quote> Δηλαδή, αν ακολουθούμε μια σταθερή, σωστή και προβλεπόμενη ΥΠΕΡθερμιδική διατροφή, και εκτελούμε 12reps ανά σετ, βάζουμε μυς, χάνουμε λίπος, all of the above, or none of the above?
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  6. #36
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by petrosximerakis13

    Well done Γιάννη! Πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο σου! Από αυτές τις τεχνικές έχω εφαρμόσει την 21 στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα και το κάψιμο και το πρήξημο των μυών ήταν απίστευτο!
    </blockquote id=quote>Σε ευχαριστω Πετρο που να κανεις 21 επαναληψεις και στα αλλα σημεια ειδικα σκουοτ θα με θυμηθεις (η θα με βριζεις):D:D
    </blockquote id=quote>

    Μάλλον θα σε βρίζω!:D:D
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  7. #37
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    με περισοτερες απο 12 επαναληψεις καίμε περισοτερο λιπος αλλα εχουμε μεγαλη απωλεια μυικου ιστου εγω προτεινω να καιμε λιπος απο την αεροβια και την διατροφη και να κραταμε μυς απο την προπονηση με βαρη γιατι αμα καιμε λιπος και απο τα βαρη θα εχουμε μεγαλη απωλεια
    </blockquote id=quote> Δηλαδή, αν ακολουθούμε μια σταθερή, σωστή και προβλεπόμενη ΥΠΕΡθερμιδική διατροφή, και εκτελούμε 12reps ανά σετ, βάζουμε μυς, χάνουμε λίπος, all of the above, or none of the above?


    </blockquote id=quote>μεχρι 12 reps ετσι κι αλλιως βαζουμε μυς η κραταμε μυς με παραπανω απο 12 επαναληψεις καιμε περισοτερο λιπος δηλαδη γινεται σαν αεροβια ασκηση αλλα αν κανουμε υπερθερμιδικη διατροφη σημαινει οτι εχουμε σκοπο να βαλουμε μυς πανω μας οποτε γιατι να δημιουργουμε εμποδια απο μονοι μας μια καλη λυση αν θελουμε να αυξησουμε τις θερμιδες που καιμε στην προπονηση χωρις να χρειαστει να ξεφυγουμε στις επαναληψεις ειναι να μικρινουμε τα διαλειματα που κανουμε μεταξυ των σετ ετσι θα καψουμε και περισοτερο λιπος

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Κάνω το πρόγραμμα πυραμίδα.Δηλαδή 12-10-8-8.Εχω ακόυσει και το ανάποδο {9-8-10-12}Ποιο είναι καλύτερο??Εννοώ ποιο θα μου προτείνα να κάνω??
    pal

  9. #39
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    Κάνω το πρόγραμμα πυραμίδα.Δηλαδή 12-10-8-8.Εχω ακόυσει και το ανάποδο {9-8-10-12}Ποιο είναι καλύτερο??Εννοώ ποιο θα μου προτείνα να κάνω??

    κατα την γνωμη μου........το {9-8-10-12 ειναι εξεραιτικα επικινδινο...........λογο του οτι μπαινεις στα μεγαλα βαροι κατευθειαν εχεις πολλες πιθανοτητες τραυματισμου.......ενα ζασταμα δεν φτανει για να μπεις κατευθειαν στο (ψητο)[:-glasses]

  10. #40
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by HEAVY DUTY

    Κάνω το πρόγραμμα πυραμίδα.Δηλαδή 12-10-8-8.Εχω ακόυσει και το ανάποδο {9-8-10-12}Ποιο είναι καλύτερο??Εννοώ ποιο θα μου προτείνα να κάνω??

    κατα την γνωμη μου........το {9-8-10-12 ειναι εξεραιτικα επικινδινο...........λογο του οτι μπαινεις στα μεγαλα βαροι κατευθειαν εχεις πολλες πιθανοτητες τραυματισμου.......ενα ζασταμα δεν φτανει για να μπεις κατευθειαν στο (ψητο)[:-glasses]
    </blockquote id=quote>Με καλυψε ο HEAVY DUTY συμφωνω μαζι του αυτος ειναι και ενας λογος που δεν ανεφερα ενα τετοιο προγραμμα φυσικα δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις αλλα με προσοχη ομως[:-thumbu]

  11. #41
    New Member
    Join Date
    31-01-08
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    Απο αρθρο στο Μens Health που διαβασα(το ειχε γραψει επαγγελματιας προσωπικος γυμναστης)αναφερει οτι ο ιδανικος τροπος εκγυμνασης ειναι 3 φορες την εβδομαδα ολο το σωμα με μιση ωρα αεροβια και οχι παραπανω απο 2 ωρες συνολο.Συμφωνειτε η πιστευετε οτι η εκγυμναση συγκεκριμενων μυικων ομαδων ειναι πιο σωστη και αποδοτικη?

  12. #42
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ganodorf

    Απο αρθρο στο Μens Health που διαβασα(το ειχε γραψει επαγγελματιας προσωπικος γυμναστης)αναφερει οτι ο ιδανικος τροπος εκγυμνασης ειναι 3 φορες την εβδομαδα ολο το σωμα με μιση ωρα αεροβια και οχι παραπανω απο 2 ωρες συνολο.Συμφωνειτε η πιστευετε οτι η εκγυμναση συγκεκριμενων μυικων ομαδων ειναι πιο σωστη και αποδοτικη?

    </blockquote id=quote>Εννοεις σε καθε προπονηση να κανεις ολα τα σημεια την ιδια μερα δηλαδη; και γιατι να μην κανεις διαφορετικες μυικες ομαδες καθε φορα ωστε να μπορεις εστιασεις καλυτερα την προσοχη σου σε αυτες και να τους δινεις τον απαιτουμνο χρονο να αναρρωσουν τωρα αν θα χωρισεις το εβδομαδιαιο προγραμμα σε 3 η 4 η 5 μερες εξαρταται απο σενα (το χρονο που μπορεις να διαθεσεις τι σε πιανει καλυτερα) η αεροβια εξαρταται απο τους στοχους σου

  13. #43
    New Member
    Join Date
    31-01-08
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by VR2

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ganodorf

    Απο αρθρο στο Μens Health που διαβασα(το ειχε γραψει επαγγελματιας προσωπικος γυμναστης)αναφερει οτι ο ιδανικος τροπος εκγυμνασης ειναι 3 φορες την εβδομαδα ολο το σωμα με μιση ωρα αεροβια και οχι παραπανω απο 2 ωρες συνολο.Συμφωνειτε η πιστευετε οτι η εκγυμναση συγκεκριμενων μυικων ομαδων ειναι πιο σωστη και αποδοτικη?

    </blockquote id=quote>Εννοεις σε καθε προπονηση να κανεις ολα τα σημεια την ιδια μερα δηλαδη; και γιατι να μην κανεις διαφορετικες μυικες ομαδες καθε φορα ωστε να μπορεις εστιασεις καλυτερα την προσοχη σου σε αυτες και να τους δινεις τον απαιτουμνο χρονο να αναρρωσουν τωρα αν θα χωρισεις το εβδομαδιαιο προγραμμα σε 3 η 4 η 5 μερες εξαρταται απο σενα (το χρονο που μπορεις να διαθεσεις τι σε πιανει καλυτερα) η αεροβια εξαρταται απο τους στοχους σου
    </blockquote id=quote>

    Ο μυς για να αναρρωσει θελει 48 ωρες.Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι αν γυμναζεις διαφορετικη ομαδα την ημερα ο παραπανω "κανονας" να αναιρειται αλλα ουτως η αλλος γυμναζοντας μια βασικη μυικη ομαδα επιβαρυνεις και καποια αλλη..Για παραδειγμα αν κανεις πλατη τη μια μερα και την αμεσως επομενη παγκο επιβαρυνεις ξανα την πλατη..Αυτο δε θα μπορουσε να αποδειχθει για παραδειγμα επηζημιο στην προσπαθεια μας για ογκο?

    Να σημειωσω ειμαι νεος στο φορουμ...Παρακαλω οι γνωστες να απαντησουν...

  14. #44
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Οταν κανεις παγκο δεν επιβαρυνεις την πλατη αλλα τον ωμο (εκτος απο το στηθος εννοειτε) αν επιβαρυνεις την πλατη σημαινει οτι κατι κανεις λαθος στην τεχνικη εκτος βεβαια αν ειναι τοσο πιασμενη η πλατη σου που οτι και να κανεις σε πιανει πλατη σε αυτη την περιπτωση επιλεγεις να κανεις ποδια εκεινη την ημερα η κενο οτι ο μυς θελει 48 ωρες να αναρρωσει ειναι απλα ενας κανονας δεν ισχυει απολυτα η αναρρωση εξαρταται απο τον καθε ενα ξεχωριστα (τι προπονηση εχεις κανει την ικανοτητα του μυ να αναρρωνει και διαφορα αλλα) γενικα στο bodybuilding δεν υπαρχουν κανονες ο καθε ενας ειναι ξεχωριστος απλα καποια στιγκη μαθαινεις το σωμα σου και βλεπεις τι λειτουργει καλυτερα για σενα

  15. #45
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Αποψη μου ειναι πως ολα τα συστηματα γενικως ειναι καλα αναλογως πως χρησιμοποιουνται και ποτε. Οι περισσοτεροι νομιζω πως πρεπει για αρκετο καιρο να φανε αρκετες προπονησεις με βασικες ασκησεις και οχι διαχωρισμους καθε μυικης ομαδας. Προγραμματα οπως το HST (full body) ή διαφορα αλλα που χωριζουν πανω κατω νομιζω πως ειναι καλυτερα για τους περισσοτερους. Φυσικα κανενα προγραμμα δεν ειναι το καλυτερο και κανενα δεν ειναι για να το κανεις συνεχεια...
    Weightlifting is sport; weight training is not.

  16. #46
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ, Greece.
    Posts
    8

    Default

    Έρχομαι λίγο αργά σ'αυτό το topic αλλά κατ'αρχήν θα ήθελα να σε συγχαρώ VR2.Θα ήθελα όμως να διευκρινήσεις , ανά πρόγραμμα , τον ενδεικνύμενο αριθμό σετ ανά μυική ομάδα και για ποιά περίοδο ενδείκνυται ο κάθε τύπος προπόνησης (π.χ. όγκου, γράμμωσης;)

  17. #47
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-01-08
    Location
    .
    Posts
    112

    Default

    φοβερο αρθρο!!να σε ρωτησω,για ποσες προπονησεις μπορουμε να κραταμε καθε συστημα ωστε να μας αποδοσει τα μεγιστα?

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-02-08
    Location
    θεσσαλονικη, Greece.
    Posts
    126

    Default

    VR2 συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που μας εδωσες!Το αρθρο σου ειναι ουσιαστικο και κατανοητο.μπραβο!!
    , ..

  19. #49
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by saccs

    Έρχομαι λίγο αργά σ'αυτό το topic αλλά κατ'αρχήν θα ήθελα να σε συγχαρώ VR2.Θα ήθελα όμως να διευκρινήσεις , ανά πρόγραμμα , τον ενδεικνύμενο αριθμό σετ ανά μυική ομάδα και για ποιά περίοδο ενδείκνυται ο κάθε τύπος προπόνησης (π.χ. όγκου, γράμμωσης;)
    </blockquote id=quote>Σε ευχαριστω πολυ saccs! εκτος απο καποια συγκεκριμενα προγραμματα οπως το 4χ4 η προκωποση και το Heavy Duty που εχουν προκαθορισμενο αριθμο σετ ο αριθμος των σετς που πρεπει να εκτελουμε θεωριτικα ειναι 3 αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο εξαρταται απο το ποσο γρηγορα αναρρωνουμε, την διατροφη μας (ποσες θερμιδες λαμβανουμε) ακομα και το πως αισθανομαστε εκεινη την μερα δοκιμαστικα μπορεις να ξεκινησεις μα 3 σετς αμα δεις οτι αναρρωνεις εκτελεις αλλο ενα η αντιστοιχα μπορεις να μειωσεις ενα. Οπως ανεφερα στο αρθρο ο αριθμος των επαναληψεων που συμβαλει στην αναπτυξη μυικης μαζας ειναι απο 6 εως 12 οποτε οποιο σετ εχει μεχρι 12 επαναληψεις βοηθαει στην αποκτηση μυικης μαζας αυτα τα προγραμματα τα κανουμε ολο τον χρονο ασχετα σε τι περιοδο βρισκομαστε τον ογκο και την γραμμωση τα καθοριζει η διατροφη μας πρεπει να δουλευουμε τους μυς μας σωστα ολο τον χρονο οταν φτανουμε σε στασημοτητα απο ενα προγραμμα το αλλαζουμε και κανουμε ενα αλλο κατι που μου αρεσει να κανω ειναι να μπλεκω πολλα προγραμματα μαζι πχ στο πρωτο σετ να κανω 21 επαναληψεις στο 2ο να κανω 6 λειτουργικες και στο 3ο να κανω drop set οπως και αλλοι συνδιασμοι απο τα παραπανω προγραμματα

  20. #50
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panos46

    VR2 συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που μας εδωσες!Το αρθρο σου ειναι ουσιαστικο και κατανοητο.μπραβο!!
    </blockquote id=quote>Σε ευχαριστω πολυ Πανο να εισαι καλα!!

  21. #51

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Σε ευχαριστουμε παρα πολυ φιλε VR2 για τις υπερ-πολυτιμες πληροφοριες σου!πραγματι εξαιρετικα χρησιμες ολες μα όλες αυτές οι μέθοδοι προπόνησης!!!καταπληκτικός!!

  22. #52
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Να εισαι καλα φιλε μου σε ευχαριστω χαιρομαι που σου φανηκαν χρησιμες

  23. #53
    Pumping Iron
    Join Date
    15-04-08
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    326

    Default

    Να σαι καλά VR2, πολύ κατανοητό άρθρο, σίγουρα οποιεσδήποτε συμβουλές από α8λητές σαν εσένα που πραγματικά ξέρουν τι λένε και τι γράφουν θα βοηθήσουν πολλούς στην προσπάθεια για το καλύτερο!

    Κατά τη γνώμη σου είναι καλύτερο να γυμνάζω 1 μυική ομάδα κάθε μέρα ή να σπάω το πρόγραμμα σε λιγότερες προπονήσεις την εβδομάδα γυμνάζοντας 2 ομάδες στην ίδια προπόνηση? Προσωπικά κάνω το 1ο (6 ημέρες/εβδομάδα με Στήθος-Πλάτη-Χέρια-Πόδια-Ώμους - και στην 6η ημέρα το σημείο-ομάδα που βρίσκω ότι υστερώ τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ώστε να μου βγούν 2 προπονήσεις γι'αυτό μέσα στην εβδομάδα, προσέχοντας βέβαια και την αποκατάσταση των μυών...)

    Ο λόγος που κάνω 1 μυική ομάδα καθημερινά και όχι 2 είναι ότι βρίσκω πως ουσιαστικά έτσι μπορώ να επικεντρωθώ και να τα δώσω όλα γυμνάζοντας αυτή την ομάδα και κρατάω τις προπονήσεις (χωρίς να υπολογίζω ζέσταμα/κοιλιακούς/ραχιαίους/αερόβια) σε χρονικά διαστήματα που δεν ξεπερνούν τα 40-45 mins, ενίοτε και λιγότερο.
    "Become the change you want to see." - Mahatma Gandhi

  24. #54
    Pumping Iron
    Join Date
    15-04-08
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    326

    Default

    Ακούω συνεχώς στο χώρο που γυμνάζομαι για συστήματα που δουλεύουν μόνο για όγκο και για άλλα μόνο για γράμμωση κλπ. Σχεδόν όλα τα αναφέρει και στο topic o VR2[:-thumbu]. Ισχύει ο διαχωρισμός όγκος-γράμμωση και στα συστήματα προπόνησης? Προσωπικά νομίζω ισχύει κυρίως για τη διατροφή σου η οποία θα αλλάζει στον όγκο και στη γράμμωση και όχι τόσο στα σύστήματα που δουλεύεις. Επειδή σωστά θίξατε σ'αυτό το thread ότι βασική προυπόθεση προόδου είναι οι συχνές αλλάγές προγραμμάτων εκγύμνασης ρωτώ λοιπόν στην περίπτωση που π.χ. θέλω να βάλω όγκο σε περίοδο 4μηνών: Θα είναι καλύτερο να δουλέυουμε το κλασσικό κυρίως τέτοιες περιπτώσεις δλδ 3sets/6-8reps για 4 μήνες σερί Ή Θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα με εναλλαγες συστημάτων μέσα σ αυτούς τους 4 μήνες??? π.χ dropsets/supersets/21/πυραμίδα/και τόσα άλλα που αναφέρει ο VR2? Προσωπικά ακολουθώ τη 2η περίπτωση (περίπου ένα σύστημα/μήνα) αλλά θέλω και γνώμες.
    "Become the change you want to see." - Mahatma Gandhi

  25. #55
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Ευχαριστω Βασιλη στην πρωτη ερωτηση και εγω το πρωτο κανω ωστε να μπορω να επικεντρονομαι καθαρα στην μυικη ομαδα που γυμναζω αν επιλεξεις την δευτερη περιπτωση βαλε μια μεγαλη μια μικρη μυικη ομαδα μαζι
    Στην δευτερη ερωτηση τον ογκο και την γραμμωση τα καθοριζει η διατροφη οπως ειπες και εσυ λιπος χανουμε απο την διαιτα και την αεροβια με τα βαρη κραταμε μυς εγω το μονο που κανω ειναι να προσθετω μερικες ασκησεις απομονωσης για καλυτερη λεπτομερεια.
    Οταν ειμαστε στον ογκο καλο ειναι κατα την αποψη μου παντα να δοκιμαζουμε τα συστηματα αυτα για να μην συνηθιζει ο μυς και να εχουμε συνεχη βελτιωση (τωρα αν βεβαια καποιον τον πιανει πολυ καλα ενα συστημα και βλεπει συνεχως αποτελεσματα μπορει να μεινει σε αυτο) απλα πρεπει το συνολο τον επαναληψεων να μην ξεπερναει τις 12 για τον λογο που προανεφερα στο αρθρο και κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις περισοτερο βαση στις βασικες ασκησεις

  26. #56
    Pumping Iron
    Join Date
    15-04-08
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    326

    Default

    Thanks Γιάννη! Απόλυτα κατανοητός και ουσιώδης![:-thumbu][:-thumbu]
    "Become the change you want to see." - Mahatma Gandhi

  27. #57
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-04-09
    Location
    thessaloniki, kalamaria, Greece.
    Posts
    1

    Default

    geia sas einai telio auto ego eimai 16 xronon re kai mou aresi para polu ato paw kai BOX
    box

  28. #58
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-09
    Location
    .
    Posts
    15

    Default

    Καλησπέρα και απο μένα[:-mohawk]Διάβασα τις παραπάνω τεχνικές και πρέπει να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς τους ανθρώπους που μοιράζονται τις γνώσεις τους με εμάς που ξεκινάμε τώρα.
    Είναι πολύ καλό που υπάρχουν ειδικοί(επαγγελματίες) του χώρου σε αυτό το forum και δεν έχουμε παρά να ακολουθούμε πιστά τις συμβουλές τους.
    θα ήθελα να ρωτήσω τον VR2 κάποιες διευκρινιστικές απαντήσεις σχετικά με τα παραπάνω αλλά και κάποια ακόμη πράγματα σχετικά με αυτά που γράφει στο άρθρο"Σχεδιασμός Προπονήσεων" στο e-magazine.
    1)Τις τεχνικές αυτές τις χρησιμοποιούμε σε κάθε σετ που έχουμε στο πρόγραμμά μας ή επιλεκτικά(πχ στο 3σετ απο κάθε άσκηση)?
    2)Σχετικά με το άρθρο τώρα,όταν είμαστε σε ένα επίπεδο μέσου bodybuilder και κάνουμε το πρόγραμμα που περιγράφεις, πότε μπορούμε να πούμε ότι είμαστε έτοιμοι για το επόμενο στάδιου του advanced?
    3)θα μπορούσε να δουλέψει το πρόγραμμα χρησιμοποιόντας straight sets me progressive overload ή προτείνεις πυραμίδα(το λέω αυτό διότι με progressive overload είναι πιο εύκολη η καταγραφή της προόδου)?
    4)Πρέπει κάποια στιγμή να κάνουμε κάποιο διάλλειμα απο το πρόγραμμα και πόσο είναι αυτό?
    Sorry που σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις αλλά απο άτομα σαν εσένα θα μάθουμε σωστά και υπεύθυνα.

  29. #59
    Senior Bodybuilder VR2's Avatar
    Join Date
    24-06-07
    Location
    Αθηνα, Πετραλωνα, Greece.
    Posts
    2,754

    Default

    Σε ευχαριστω παρα ποολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια με μεγαλη μου χαρα να απαντησω στις ερωτησεις σου
    1) αυτο εξαρταται απο σενα αν νομιζεις οτι μπορεις να βγαλεις την συγκεκριμενη τεχνικη σε πανω απο 2 σετ τοτε δοκιμασε μπορεις επισης να κανεις σε μια ασκηση πανω απο 2 τεχνικες δηλαδη στο πρωτο σετ μπορεις να κανεις straight set στο δευτερο drop και στο τριτο 21 επαναληψεις
    2)δεν υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο διαστημα αυτο εξαρταται απο το ποσο πιστος εισαι στην προπονηση σου και την ικανοτητα του σωματος σου να προσαρμοζεται αλλα και να προοδευει οταν δεις οτι μπορεις πλεον να αναρρωνεις ευκολα απο το προγραμμα τοτε μπορεις να προχωσησεις στο επομενο επιπεδο
    3) εγω παντα υποστιρηζω την πυραμιδα ωστε να καταλαβαινει σιγα σιγα ο μυς την επιβαρυνση ειναι γενικα πιο ασφαλη αν πχ σε μια ασκηση μπορουμε να κανουμε 100 κιλα τοτε ξεκιναμε με 70 κανοντας πιο πολλες επαναληψεις μετα 80 μετα 90 και μετα 100
    4)σιγουρα πρεπει να κανουμε καποιο διαλειμα αυτο εξαρταται και απο τις αλλες ασχολειες σου μεσα στην ημερα αν εσυ δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ και μετα πηγαινεις προπονηση σιγουρα χρειαζεσαι πιο συχνα διαλειματα μην φοβασε το διαλειμα αλλα να θυμασαι οτι και στο διαλειμα πρεπει να κανεις διατροφη και θα δεις οτι οταν γυρισεις στο γυμναστηριο θα εισαι καλυτερος συνηθως εγω αφηνω καμια βδομαδα αλλα κανω αεροβια

  30. #60
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-09
    Location
    .
    Posts
    15

    Default

    Σε ευχαριστώ VR2 για τις συμβουλές σου,απο Δευτέρα ξεκινάω το πρόγραμμα.


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. προπονηση μαραθωνιο+προπονηση με βαρη(ογκος)
    By araya in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 11-06-09, 00:50
  2. Συστήματα Προπόνησης Bodybuilding, Από Τον Γιάννη Γριμμή!
    By VR2 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 1
    Last Post: 04-12-07, 07:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •